Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,799
  Postimet n Bllog
  3

  Zgjoi nga Blerta Basholli rrmben tre mime n festivalin e filmit Sundance

  Emri: zgjoi-750x375.jpg

Shikime: 65

Madhsia: 22.8 KB

  Filmi artistik Zgjoi i regjisores nga Kosova Blerta Basholli ka fituar tri mime kryesore t festivalit m t madh t filmit t pavarur n Shtetet e Bashkuara t Ameriks Sundance.

  Ai rrmbeu trofeun e regjisores m t mir, prfshir filmi m i mir dhe mimin e publikut.

  T shprblehem nga festivali im i preferuar, ka rndsi t paprshkrueshme pr mua. Dua ti ndaj kto mime me t gjith ekipin, aktort dhe posarisht me Fahrije Hotin t ciln e mbaj n zemr q nga momenti i par q e kam takuar, dhe e cila sht shembull pr t gjithe ne u shpreh Basholli prmes nj video mesazhi.

  Filmi Zgjoi frymzohet nga historia e vrtet e Fahrije Hotit nga Krusha e Madhe, e cila n krkim t burrit t saj t humbur gjat lufts n Kosov, fillon nj biznes bujqsor pr ta siguruar mbijetsn e familjes.

  Ajo e fillon kt angazhim duke u prballur me nj ambient tradicionalisht patriarkal ku ambicia pr tu zhvilluar nuk shihet me sy t mir. Askush dhe asgj nuk e ndaloi Fahrijen n misionin e saj. Rolin e personazhit kryesor, Fahrijes e luan aktorja, Yllka Gashi. Filmi sht nj bashkprodhim mes Kosovs, Zvicrs, Shqipris dhe Maqedonis s Veriut.

  Koha Jon
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,250

  Pr: Zgjoi nga Blerta Basholli rrmben tre mime n festivalin e filmit Sundance

  Osmani dekoron regjisoren Blerta Basholli pr suksesin n festivalin “Sundance Film Festival”

  Pas suksesit t trefisht t arritur n festivalin ndrkombtar t filmit “Sundance Film Festival”, pr nder t 13 vjetorit t Pavarsis s Kosovs, u.d. e Presidentit, Vjosa Osmani e dekoroi me Medaljen Presidenciale t Meritave regjisoren Blerta Basholli.

  Osmani e prgzoi Bashollin pr suksesin e arritur n nj prej festivaleve m prestigjioze ndrkombtare si dhe pr prfaqsimin dinjitoz t vendit ton n skenn ndrkombtare t filmit.

  Ajo tha se “Puna q e keni br ju dhe kolegt tuaj ndr vite pr tregimin e historis s Kosovs prtej kufijve tan sht pr t’u admiruar. T gjith n Kosov krenohemi me t arriturat tuaja dhe ju falnderohemi pr kontributin e veant q po e bni drejt krijimit t nj imazhi t ri pr vendin ton”.

  Osmani theksoi q mbshtetja pr komunitetin artistik do t z nj vmendje t veant, dhe q puna, angazhimi dhe zelli i komunitetit artistik duhet t jet referenc edhe pr politikbrjen n vend./Njeshi/


  https://www.njeshi.com/osmani-dekoro...film-festival/
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 08-03-2021 m 20:59

Tema t Ngjashme

 1. Bujar Alimani, 3 mime n Festivalin e Filmit n Greqi
  Nga Albo n forumin Kinematografia dhe televizioni
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 30-04-2020, 12:41
 2. 20 vite m par Kavaja zgjoi Shqiprin nga letargjia!
  Nga DYDRINAS n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 02-06-2010, 04:46
 3. Festivali i filmit, Sundance - USA, 2006
  Nga Fiori n forumin Kinematografia dhe televizioni
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 28-01-2006, 06:06
 4. Vajza e Kerrit n Prishtin pr Festivalin e Filmit
  Nga dodoni n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 17-11-2004, 10:04
 5. Blerta nga Tirana.
  Nga Eliza_usa n forumin Prezantoni veten n forum
  Prgjigje: 21
  Postimi i Fundit: 16-12-2002, 15:10

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •