Emri:  ASH-GRAY-HAIR-COLORS-nm.jpg

Shikime: 84

Madhsia:  33.9 KB

Nse mendoni se jeni t vetmit me thinja, edhe pse n mosh t re, e keni gabim. Thinjat jan dika e zakonshme dhe mund t shfaqen m hert nga sa mendonit pr shum arsye.

Ju mund t keni nj munges t vitamins B12

Sipas ekspertve, mungesa e vitamins B12 sht shkaku m i zakonshm i shfaqjes se thinjave n mosh t re. Mund t oj gjithashtu n rrallim dhe humbje t flokve.

Mund t shfaqen si pasoj e nj problem me tiroidet

Sipas studimeve, tiroidet ndikojn drejtprdrejt n gjndrat e flokve. Nse shihni thinja t shpeshta n mosh t re, flok m t yndyrshm ose m t brisht se zakonisht, kjo mund t jet nj shenj e mosfunksionimit t tiroides.

Nuk po hani shndetshm

Ndoshta jo t gjith konsumojm do dit vetm vakte t shndetshme, por bni nj vlesim: far konsumoni m shpesh? Nse n pjesn m t madhe t rasteve po hani ushqqime t shpejta dhe shum rrall ushqime me vlera ushqyese, kjo mund t pasqyrohet edhe te flokt, pr shkak t mungess s vitaminave t caktuara.

Nj tjetr arsye: Stresi

Ekspertt i lidhin thinjat n nj mosh shum t re edhe me stresin. T qenit i stresuar ndikon n qelizat staminale q jan prgjegjse pr rigjenerimin e flokve tuaj, duke uar n thinja t paakohshme.

Gjenetika

Nj tjetr aspekt i zakonshm, sht fakti se mund ti keni trashguar nga prindrit ose gjyshrit tuaj. Nse dikush n pemn tuaj familjare sht thinjur hert, mund t ndodh e njjta gj edhe me ju.

Mund t jeni duke prdorur produkte me kimikate t dmshme pr flokt

Nga shampot, n bojrat e flokve, kimikate t produkteve t caktuara mund t ulin nivelin e melanins, duke br q flokt t humbasin ngjyrn natyrale.

Anabel