Premtimet e Albin Kurtit dhe ekipit t tij

Emri:  WH-Albin-Kurti-Bogdani-Polis-110.jpg

Shikime: 70

Madhsia:  56.8 KB

Albin Kurti s bashku me ekipin e tij mbrm n DebatPernime shpalosn ofertn e Lvizjes Vetvendosje dhe Lists s Vjosa Osmanit pr zgjedhjet e jashtzakonshme t 14 shkurtit.

Pjes e DebatPernime prball Jeta Xharrs prve Albin Kurtit ishin edhe Glauk Konjufca, Arben Vitia, Hekuran Murati, Albulena Haxhiu, Arbrie Nagavci, Fitore Pacolli, Jeta Statovci, Mimoza Kusari dhe Rozeta Hajdari.

N nj debat q zgjati m shum se 2 or, Albin Kurti dhe ekipi i tij shpalosn planet pr luftimin e korrupsionit, depolitizimin e ndrmarrjeve publike, sundimin e ligjit, vetingun n gjyqsor, programin pr shndetsin, politikat sociale dhe tema t tjera.

M posht gjeni premtimet e LVV-s:

Albin Kurti

N do seanc t Kuvendit un do t prballem me opozitn

Do tia japim nj afat t shkurt KEDS-it q e bn inkasimin n veri e m pas do t bjm nj strategji dhe do t fillojm dialog pa dallim etnie.

Nuk do t shkojm prtej numrit t ministrive q i kemi pasur n pranvern e vitit 2020, ather i kemi pasur 15 ministri, do t synojm m pak por jo m shum. Nuk do t kemi m shum se 2 zvendsministra pr ministri.

Shuarja e disa agjencive dhe themelimi i disa t tjerave dhe amalgamomi i disa prej tyre. Do ta bjm brenda vitit t par t qeverisjes rishqyrtimin e t gjitha agjencive.

Nuk do t kemi ministra me aktakuza

Do ti rishikojm t gjitha vendimet e Qeveris Hoti, shumicn do ti kthejm pas ose ti hedhim posht

Procesi i vetingut fillon me KPK dhe KGjK e vazhdon me polici e inteligjenc dhe duhet t vazhdojn edhe n institucione t tjera ku mungon profesionalizmi e ka korrupsion.

Do t bjm ligj t ri pr vetqeverisje lokale i cili i rrit t hyrat vetanake t komunave dhe buxhetin qendror q alokohet. Komunat vet duhet t vendosin ku ti orientojn ato mjete.

Familjet me t ardhura m pak se 1 euro n dit do ti nxjerrim nga varfria ekstreme brenda mandatit ton

Pr familjet q kan fmijt deri n 2 vje, do t ndajm 20 euro n muaj pr fmij

Pr familjet q kan fmijt nga 2 vje deri n 16 vje, do t ndajm 10 euro n muaj pr fmij

Familjet q kan t ardhura m pak se 7000 mij euro n vit do ti rimbursojm me nga 50 euro pr fmij

Familjet q kan t ardhura m pak se 6000 mij euro n vit do ti rimbursojm me nga 100 euro pr fmij

Familjet q kan t ardhura deri n 5000 mij euro n vit do ti rimbursojm me nga 150 euro pr fmij

5 shtpi t reja pr kujdes ndaj t moshuarve

160 erdhe n t gjitha komunat e Kosovs

Grat e papuna q lindin, n periudhn e lehonis derisa fmija ti mbush 6 muaj do ta marrin pagn minimale prej 250 euro

1 mij bursa pr vajzat studente n shkencat teknike dhe natyrore

4 mij banesa pr iftet e reja Banka zhvillimore q ul kamatat

T kemi puntort shtes n Trep dhe ti riparojm shum pajisje

Ndrtimi i hekurudhs Prizren-Tiran do t ndrtohet prmes kreditorve dhe donatorve ndrkombtar q do t ndihmonte turizmin dhe ekonomin e vendeve tona.

AKP duhet t shuhet e pasurit e pronat ti kalojn Fondit Sovran

Prindrit duhet ta ndajn pushimin e lehonis, barrn duhet ta ndajn shteti me ndrmarrjet prkatse

Paga minimale do t rritet n 250 euro, kjo sht e realizueshme

Pesfishim t inspektorve t puns, shndetsis, ambientit, tregut, mjedisit dhe ndrtimtaris

Duhet t bhet hetim pr listn e veteranve t rrejshm. Do t krijohet nj Komision t till e t ngritt edhe debat parlamentar pr kt shtje

Ta rrisim edhe buxhetin edhe pajisjet dhe trajnimet pr pjestart e FSK-s. Ne parashohim edhe shrbimin ushtarak pr t rejat dhe t rinjt nse jan dakord por ky shrbim mund t zvendsohet me shrbim civil, 6 muaj, 3 muaj vers dhe 3 muaj dimrit.

Nj ndr gjrat e para q do ta bjm kur t vijm n detyr sht q do ta rishikojm buxhetin e Kosovs dhe deri n mes t vitit ta sjellim n Kuvend

Do t ishin 100 milion euro buxhet n 2022 s paku pr FSK-n

Nisma legjislative pr konfiskimin e pasuris s pajustifikueshme

Emrimet q jan br nga Qeveria Hoti do ti kthejm mbrapshtGlauk Konjufca

Do ta aplikojm gjuhn e reciprocitetit me Serbin, n t gjitha sferat dhe n at t mbrojtjes s t drejtave t shqiptarve q jetojn atje

Nj sistem universal arsimor, nuk do t ket tekste shkollore t cilat dallojn

Nse nj nga pikat e Marrveshjes s Washingtonit e shkel sovranitetin e Kosovs sidomos ajo me Ujmanin ne nuk do ta pranojm. Nuk do t pranojm q Ujmani t hidhet n tavolin me Serbin. Nse sht me nda me Serbin, Qeveria Kurti nuk do ta pranoj.

Prderisa Serbia nuk po e mban asnj zotim sht gabim pr Kosovn q ti respektoj, pse ne t bjm sehir e mos ti mbrojm interesat tona. Nuk mendoj q ne t tregohemi ekstra t sjellshm kur Serbia e mohon shtetin e Kosovs.Arben Vitia

Nj spital pr pandemi nuk ka tregu rezultate t mdha, jo t investojm n nj spital aq t madh

Asnj spital shtes prve spitaleve rajonale dhe spitalit t Prishtins. Spitalet q kan filluar do t prfundohen.

Ne synojm q brenda vitit t par t sigurohen vaksina dhe t vaksinohen 50 deri n 60 % t popullats.

Trajnim i vazhdueshm i stafit shndetsor

Protokollet shndetsore do t bhen urgjent, t ndiqen praktikat europiane. Do t prfundohet brenda vitit t par t mandatit.

Synimi jon do t jet departizimi i shndetsis

Vendimet dhe konkurset do t shqyrtohen, pas shqyrtimit do t merren masat e caktuara

Premtoj q do konkurs publik n Ministri Shndetsis do t monitorohet dhe do t ftohen secila pal e interesit pr t siguruar transparenc t plot.Hekuran Murati

Duhet t rishikohet akciza n duhan

TVSh-ja do t subvencionet pr familjet e varfra q kan fmij

Nuk duhet t tatohet askush pr t jetuar

Paga minimale 250 nuk do t tatohet


Albulena Haxhiu

Do t procedohet projektligji pr konfiskimin e pasuris, barra e provs do t bie te personi q dyshohet

Trajnime t veanta pr prokurort e Prokuroris Speciale

Shtimi i bashkpuntorve profesional q do tu ndihmojn prokurorve

Themelimi e Byros Kombtare pr luftimin e korrupsionit te zyrtart e lart

Vetingu n gjyqsor, do t konsultohemi me Komisionin e Venecias nse do t duhen ndryshime kushtetuese


Arbrie Nagavci

Prfshirja sa m e madhe e fmijve n edukim t hershm nga 2 deri n 5 vje

Duhet t largojm pagesn pr erdhe pr familjet q kan t ardhura t vogla

Prmirsimi i kurrikulave n edukim t hershm

N t gjitha nivelet e arsimit synojm t bjm vlersimin e performancs

Synimi jon q AKA t antarsohet n ENQA Ligji pr AKA do t bhet shum shpejt

Skema 120120 ose 150150 pr sigurim t banesave pr msuesit q kan nevoj se jo t gjith kan nevoj pr banesa t reja


Fitore Pacolli

N shtetet ku kemi mundsi ta fusim gjuhn shqipe do ta fusim n kurrikulat shtetrore, aty ku nuk kemi mundsi do t shohim mundsin e financimit n t gjitha shtete ku nuk mund t ofrohet n shkollat prkatse s bashku me Shqiprin.

Do ta largojm komplet kartonin e gjelbr


Jeta Statovci

Fondi i Sigurimeve Shndetsore gjat mandatit

Sistemi i Informimit Shndetsor gjat mandatit


Mimoza Kusari

Me qeverin Kurti 2 vjen fundi i financimit t rrugve me buxhet t shtetit por do t bhet me kredi t buta. Do t inkuadrohen institucionet financiare ndrkombtare.

Autostrada e Dukagjinit e panevojshme n formatin q sht proklamuar

Rrugt ndrkufitore do t fillojn brenda mandatit

Terminali doganor parashihet t bhet menjher n Aeroportin e Prishtins

Do t eliminohen monopolet menjher Rishikimi i Ligjit pr Financa Publike

Do t rishikojm objektivat pr energji t riprtritshme

Asnj hidrocentral nuk mund t jet funksional nse shkel t drejtn njerzore

Rritja e efiiencs s energjis. Incentiva pr qasje n financim, kredi t buta.

Investime n kargo dhe fluturime me shpenzime t vogla n Aeroportin e Gjakovs


Rozeta Hajdari

Prmes granteve do t subvencionohen ndrmarrjet e mesme, t vogla dhe mikro

Do t subvencionen bizneset q udhhiqen nga grat, do t marrin kredi t buta

Departizimi i bordeve t ndrmarrjeve publike dhe subvencionet nga qeveria pr NP-t

Te ndrmarrjet e vogla dhe t mesme duhet t thjeshtsojm procedurat e mirfunksionimit dhe procedurat e t brit biznes.

Ti japim prkrahje prodhuesit vendor me kredi t buta Feronikeli do t ket mundsi pr kredi t buta

Fondi pr Garantimin e Kredive Fondi Sovran ku do t ket qasje mrgata jon prmes blerjes s letrave me vler

Nuk do ti imponojm tregtarve se ku ti vendosin produktet vendore por n dialog me tregtart s bashku do t vendosim se ku ti vendosin produktet vendore npr raftet e dyqaneve.Cikli i DebatPernime i moderuar nga Jeta Xharra do t mbahet gjat dhjet ditve t fushats zgjedhore pr zgjedhjet e jashtzakonshme parlamentare n Kosov, t cilat do t mbahen t dieln, me 14 shkurt. Prball Jeta Xharrs do t jen kandidatt pr deputet nga partit dhe koalicionet kryesore q garojn n zgjedhjet e jashtzakonshme t 14 shkurtit. Debati transmetohet do mbrmje n orn 20:20 n RTV Dukagjini dhe drejtprdrejt n Facebook t KALLXO.com.

Dorentina Kastrati
Gazeta JNK