Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 25
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  357

  Udhzime pr nj prpari t mundshm n jetn shpirtrore.

  ENGJEJT DHE DEMONT.  Ne duhet t luftojm pa par armiqt q na sulmojn,

  pasi kta armiqt, shpirtrat q na tundojn,

  nuk shihen.

  Sidoqoft, Zoti na ka dhn engjjt e tij,

  t cilt nuk i shohim,

  por q ne i dim se jan m t shumt

  dhe m t fuqishme se demont.
  Ndryshuar pr her t fundit nga ninoenina : 06-02-2021 m 12:38

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  357

  Pr: Udhzime pr nj prpari t mundshm n jetn shpirtrore.

  MENDIME T KQIJA


  Shpesh shpirti tundues na prndjek me mendime t kqija.

  Kto mendime nuk jan mkate n vetvete ...

  Ato jan si imazhet e nj filmi q djalli projekton

  n aftsit tona t ndjeshme: fantazia, imagjinata, kujtesa ...

  "Un nuk do t shqetsohesha pr mendimet e kqija

  q m drgon djalli dhe q un nuk i pranoj,

  m shum sesa do t krenohesha me mendimet e mira

  q m drgon engjlli i mir

  dhe q nuk jan t miat" (Shn Ignaci).

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  357

  Pr: Udhzime pr nj prpari t mundshm n jetn shpirtrore.

  "ATA Q LUAJN ME DJALLIN"


  3) Sapo t dim se dika vjen nga djalli,

  duhet ta refuzojm at menjher pa diskutim.

  Nj at shpirtror thoshte shpesh: "Mos luani me djallin".

  Dhe shpjegonte q luajn me djallin ata q i prkdhelin mendime dhe dshira

  q nuk jan t mira dhe pr kt arsye vijn nga djalli.

  Duke u mbshtetur n vullnetin e vendosur e tyre,

  ata q "luajn me djallin" ndihen t sigurt

  q nuk do t'ua japin plqimin ketyre mendimeve dhe dshirave;

  prandaj me kt bindje i lejon vetes t kthejn tek ata mendime dhe dshira t keqija prsri,

  pr t par se far sht me t vrtet e mir ose e kndshme n ta,

  t vendosur pr t mos i miratuar.

  Mjer ai q pranon dialogun me djallin, shum m dinak se ne.

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  357

  Pr: Udhzime pr nj prpari t mundshm n jetn shpirtrore.

  NEMO REPENTE FIT PESSIMUS


  4) Shen Bernard shkroi: Nemo repente fit pessimus.

  "Askush nuk bhet shum keq nga nj moment n tjetrin".

  Ndonjher ne dgjojm pr priftrinj

  dhe pr t krishter shembullor q po bien.

  Dije q nuk ndodhi papritmas.

  Pr nj koh t gjat, ata kishin luajtur me djallin.

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  357

  Pr: Udhzime pr nj prpari t mundshm n jetn shpirtrore.

  SHPIRTI I KE DHE SHPIRTI I MIR.


  5) Tek njerzit q kalojn nga nj mkat q jep vdekjen n nj tjetr,

  armiku djalli zakonisht u propozon atyre knaqsi t ndjeshme,

  duke ua zn imagjinatn me knaqsi dhe pikrisht me knaqsi sensuale,

  n mnyr q t'i mbaj ato m mir

  dhe t'i zhyt n veset dhe mkatet e tyre;

  te njerzit e till shpirti i mir prdor mnyrn e kundrt,

  duke i thumbuar ata

  dhe duke kafshuar ndrgjegjen e tyre me fyerjet dhe me qortimet e arsyes.

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  357

  Pr: Udhzime pr nj prpari t mundshm n jetn shpirtrore.

  DJALLI KOMUNIKON TRISHTIMIN E TIJ  6) "Nj shenjt i trishtuar sht nj shenjt i mjerueshm"

  tha Shn Fran de Sales.

  Djalli sht prjetsisht i trishtuar ...

  Ai nuk mund t heq qafe trishtimin e tij.

  Q nga momenti kur ai afrohet,

  ai padashur komunikon trishtimin e tij.

  Kjo gj sht e sigurt

  dhe Shen Ignaci, n librin e tij "Ushtrimet shpirtrore",

  n rregullat pr dallimin e shpirtrave,

  q jepen n javn e dyt,

  shkroi se kur djalli prpiqet t tundoj nj shpirt t zjarrt,

  nn maskn e s mirs,

  nj nga shenjat q ky shpirt i zjart ka

  pr ta njohur atl, sht pikrisht ky trishtim

  me t cilin ndihet i mbingarkuar nga djalli.
  Ndryshuar pr her t fundit nga ninoenina : 10-02-2021 m 09:39

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  357

  Pr: Udhzime pr nj prpari t mundshm n jetn shpirtrore.

  7) AT LOUIS LALLEMANT.


  At Louis Lallemant, Jezuit i famshm, tha:

  "do fjali me foljen n mnyrn kushtore,

  e q na heq paqen e shpirtit, na shqetson,

  vjen nga djalli".

  (Jan ato fjalit q fillojn me "nse" ose me "kush":

  "Kush e di nse? Kush e di nse jam rrfyer mir?

  ... nse kam nj thirrje?

  ... nse do t jem n gjendje t duroj? Etj.)".

  Ndryshuar pr her t fundit nga ninoenina : 11-02-2021 m 12:55

 8. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  357

  Pr: Udhzime pr nj prpari t mundshm n jetn shpirtrore.

  JETA E KRISHTERE SHT SHUM E VSHTIR!


  8) Djalli shklqen n brjen e praktiks s virtyteve t na duket shum e vshtir

  dhe n zmadhimin e t gjitha vshtirsive.

  Sa pr fat t keq, besojn

  se nj jet me t vrtet e krishter sht e pamundur,

  se ka vshtirsi t pakaprcyeshme.

  pr t arritur shptimin.


  […] Arratisja e rasteve, lutjes, sakramenteve, gzimeve t mdha t nj familjeje t krishter,

  gzimeve t prjetshme, etj. E gjith kjo duket e paarritshme!

 9. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  357

  Pr: Udhzime pr nj prpari t mundshm n jetn shpirtrore.

  SHQETSIMI- ARSYETIME T RREM- DEKURAJIMET...


  10) "do shqetsim vjen nga djalli", tha Shn Gjon Berchmans,
  madje edhe nj gjallri e tepruar
  dhe emocionet jan mjete q djalli prdor.

  *

  11) Arsyetimet e rrem jan nj shenj e pashmangshme e djallit.
  Ne duhet t jemi t kujdesshm ndaj disa teorive t rreme,
  ndaj disa parullave q bjn q mkatet t bhen n nj numr t madh,
  dhe shpesh kundr besimit, drejtsis dhe bamirsis.

  *

  12) T gjitha dekurajimet vijn nga djalli.
  Ju filluat mir ... ather, papritmas, guximi mungon:
  djalli sht shfaqur.
  Dhe engjlli i mir? Engjlli i mir, ai,
  jep kuraj, paqe, gzim, e bn gjithka t leht!

 10. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  357

  Pr: Udhzime pr nj prpari t mundshm n jetn shpirtrore.

  TUNDIMI I SHN AUGUSTINIT.


  Shn Augustini n "Rrfimet" e tij tregon se si shkuan gjrat:
  ai ishte n kopsht kur, papritmas, u trishtua.
  "A nuk je duke humbur mendjen? A e ke menduar mjaftueshm? ... Je i sinqert?"
  Ai derdhi lot aq t madh sa u detyrua t ecte pr t marr frym:
  "shte e pamundur!". T gjitha marrdhniet e s kaluars iu kthyen n mendje:
  'Augustin, si mund t largohesh nga ne? I dashur Agostin sht e pamundur! .
  Ishte aq i fort tundimi saq ai ishte gati t hiqte dor nga pagzimi;
  ai donte t'i drgonte nj letr kryeipeshkvit:
  "Imzot, nuk jam gati, un e kam mbivlersuar forcn time!"
  Sa keq! Por engjlli i mir nuk i braktis t vetat.
  Ndrsa kto mendime grumbullohen n mendjen e tij,
  ai ka nj ide: Si isti et istae, cur non ego?.
  "N fund t fundit, far po bjn kta t krishter,
  pse nuk duhet ta bj un?
  Mir! Edhe un do t iki nga raste t kqija,
  do t lutem,
  nse biem do t shkoj t rrfehem,
  do t marr Kungimin e Shenjt; kaq me fat!"

 11. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  357

  Pr: Udhzime pr nj prpari t mundshm n jetn shpirtrore.

  SHENJAT E PREZENCS S DJALLIT N N!


  jAN GJASHT SHENJAT E PREZENCS S DJALLIT N NE:
  Jan: trishtimi, mundimet e ndrgjegjes,
  pengesat, shqetsimet, arsyetimet e rreme, dekurajimi...
  Prkundrazi, sht e prshtatshme pr shpirtin e mir
  t'u jap atyre kuraj dhe forc, ngushllime dhe lot,
  frymzime t mira dhe paqe,
  duke lehtsuar dhe hequr do penges,
  n mnyr q ata t ecin gjithnj e m shum n t mir


  Me m[ shum dtaj:


  S pari le t shohim fushn e intelektit. Ne fillojm duke dalluar shpirtin djallzor nga shpirti hyjnor:
  - shpirti hyjnor sht fryma e s vrtets, e dobis, e drits, e bindjes, e moderimit dhe e prulsis;
  ndrsa shpirti djallzor sht nj frym gnjeshtre, padobie, errsire, arrogance, teprimi dhe krenarie.

  Le t shohim shpirtin e lig n detaje.

  1 - fryma djallzore sht nj frym e gnjeshtrs,
  Ajo e v n mendjen ton mendime n kundrshtim me besimin ton,
  ose sugjeron maksima q nuk jan t prshtatshme
  pr madhshtin e Mshirs Hyjnore dhe Providencs Hyjnore,
  pr t prmbysur shpirtin ton, dhe gjithashtu na sugjeron mendime imorale .

  2 - shpirti djallzor na sugjeron gjra t padobishme,
  t lehta dhe t patundura pr t na larguar
  nga mendimet e shenjta dhe fitimprurse, veanrisht n Lutje.

  3 - shpirti i keq sjell n mendje errsir ​​dhe drit t rreme,
  errson mendjen, errson intelektin,
  mbush shpirtin me shqetsime, ankth, skrupuj dhe hutime t dhimbshme.

  4 - shpirti i keq sht arrogant.
  Shn Gjon Kasiani, Doktor i Kishs, shkruan se:
  "Asnj ves tjetr nuk e on shpirtin me siguri drejt humbjes, prve pertinacitetit,
  pr t cilin duke mos u kujdesur pr kshillat q kan autoritet,
  mbshtetemi vetm n gjykimin ton" .

  5 - fryma e keqe sht indirekte dhe e tepruar:
  na sugjeron pun t mira por pa mbajtur
  masn e duhur, kohn e duhur, vendin e duhur,
  as borxhin n lidhje me cilsin e njerzve.
  Pr shembull, kjo mund t oj n agjrim t tepruar,
  ose duke br pun t mira n publik,
  n mnyr q t mund t dalim n pah,
  ose mund t oj nj soditje n nj aktivizm t tepruar.

  6 - shpirti i keq gjithmon fut mendime t kota dhe krenare.
  Ndryshuar pr her t fundit nga ninoenina : 19-02-2021 m 11:03

 12. #12
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  357

  Pr: Udhzime pr nj prpari t mundshm n jetn shpirtrore.

  NGUSHLLIM-SHKRETIM.  Djalli, n fakt, shpesh i mposht shpirtrat bujar

  fal nj prkufizimi t rrem t ngushllimit ose shkretimit shpirtror.

  Shum t krishter ngatrrojn ngushllimin me prparimin n shenjtri

  dhe shkretimin me prapavajtjen. Por ato nuk jan t njjtat.

  Mos mendoni se jeni m t shenjt sepse ndjeni ngushllime shpirtrore

  (pas bashkimit me Zotin gjat kungimit, kemi nj zemr plot ndjenja t mira).

  Mos u dorzoni kur mendoni se po trhiqeni nga shenjtria

  sepse po vuani nga tundime, sado t kqija t jen.

 13. #13
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  357

  Pr: Udhzime pr nj prpari t mundshm n jetn shpirtrore.

  NGUSHLLIM-SHKRTIM

  Quhet ngushllim do rritje t shpress, t besimit dhe t dashuris hyjnore
  dhe do gzim t brendshm q thrret dhe trheq shpirtin n gjrat qiellore
  dhe n kujdesin e shptimit t tij, duke e qetsuar dhe paqsuar at me Krijuesin dhe Zotin e tij.


  Quhet shkretim gjithka sht e ndryshme nga ajo q sht shkruar pr ngushllimin,
  pra errsira e shpirtit, shqetsimi i tij, prirja drejt gjrave t ulta dhe toksore,
  shqetsimi i acarimeve dhe tundimeve t ndryshme,
  t cilat e ojn shpirtin n mosbesim,
  duke e ln at pa shpres, pa dashuri, dembel, t vakt,
  t trishtuar dhe sikur t ndahet nga Krijuesi dhe Zoti i tij.

 14. #14
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  357

  Pr: Udhzime pr nj prpari t mundshm n jetn shpirtrore.

  NGUSHLLIM-SHKRTIM.


  N ngushllim SHT SI N QOFT Zoti
  do t na ofronte nj karamele
  pr t mbllsuar pak jetn ton.
  N shkretim ai na l t uritur .
  Por njri nuk sht m i shenjt
  n rastin e par dhe m i lig n rastin e dyt.

  *

  Shn Joana e Chantal mbeti pr shum vite n prangat e tundimeve t tmerrshme.
  Ajo nuk e ndjente m lutjen; prkundrazi, kur ishte gati t lutej,
  ajo u pushtua nga nj neveri e pabesueshme;
  ajo donte t linte manastirin
  dhe t kthehej n bot pr t br nj jet t shthurur,
  madje edhe n nj mnyr t korruptuar.
  Ajo e pyeti vetveten nse kishte ende besim.
  [...] pikrisht n ato vite ajo bri prparimin m t madh n virtyt
  dhe arriti at zemrgjersi dhe guxim
  q nuk do t kishte arritur kurr
  nse Zoti i Mir nuk do ta kishte br at
  t kalonte npr ato sprova T SHKRTIMIT.

 15. #15
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  357

  Pr: Udhzime pr nj prpari t mundshm n jetn shpirtrore.

  PR ATA Q VENDOSIN T FILLOJN RRUGN E SHENJTRIS:  Grafiku i Shn Gjonit t Kryqit

  Shn Gjoni i Kryqit, n fillim t veprs s tij "Ngjitja e malit Karmel",
  n t ciln ai tregon ngjitjen e shpirtit drejt mnyrave mistike,
  bri nj vizatim t vogl pr t ilustruar kt ngritje.

  1) Post, n krahun e t djathts, ai vizatoi nj rrug e gjat qorre
  q shkon lart, pastaj posht, bn nj ktes, kthehet dhe prfundon n nj rrug pa krye.
  N kt rrug, Shn Gjoni i Kryqit shkruajti: "Ngushllime njerzore"!
  "Un me t vrtet do t doja t shenjtroja veten time,
  por do t doja q prpjekjet e mia t njiheshin nga eprort e mi, q t m inkurajonin ...
  nuk dua t ndjhem vetm, prndryshe un do t l gjithka"!
  - Shok, je n nj rrug pa krye, nuk do t arrish kurr n shenjtri.

  2) Nj rrug tjetr pa krye kthehet, kthehet edhe nj her,
  shkon lart, pastaj posht, shkon lart persri dhe m n fund rikthehet n pikn e fillimit.
  Shn Gjoni n t ka shkruar: "Ngushllime hyjnore".
  - "Jo, nuk krkoj ngushllime njerzore, por kur lutem ose komunikoj
  do t doja t ndieja dika t mbl, pak dashuri pr Zotin e Mir,
  gzimin e pranis s tij, dhimbjen pr mkatet e mia ...
  dhe n vend t ksaj un mbetem n "thatsi".
  Kam edhe tundime, me duket se humbas koh: sht e kot t lutem"!

  Shn Frani nga Sales thot: "Mos krkoni ngushllimet e Zotit, por Zotin e ngushllimeve".
  Ju kurr nuk do t arrini shenjtrin
  nse vazhdoni t ngatrroni prparimin dhe ngushllimin shpirtror.

  3) N mes t faqes (pothuajse e zn plotsisht), nj figur si nj bosht i miniers ... i ngusht ... i zi ...
  mbi t ciln shenjti shkroi pes her n spanjisht: "Nada, nada, nada , nada, nada (asgj)!
  "sht mnyra e vetme pr t arritur majn!"


  Pastaj, n krye, boshti i miniers zgjerohet si nj gyp dhe ndizet;
  por Shn Gjoni i Kryqit shkruan: "Dhe atje lart, gjithmon asgj!".
  Lloje t tjera tundimesh, shum t ndryshme.
  Ndihemi kaq larg Zotit t Mir! Ne e shohim veten si mkatar t poshtr!
  Dikush do t donte t bnte m mir pa pasur sukses!


  M n fund, sipr, livadhet e gjelbrta t Malit Karmel,

  t ujitur nga shtat dhuratat e Shpirtit t Shenjt.

 16. #16
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  357

  Pr: Udhzime pr nj prpari t mundshm n jetn shpirtrore.

  N KOHN E SHKRTIMIT...


  Nga kjo rrjedh se n kohn e shkretimit askush nuk duhet t bj asnj ndryshim,
  por t mbetet i vendosur dhe konstant n qllimet dhe n prcaktimin
  n t cilin qndronte n kohn para asaj shkretije
  ose n prcaktimin n t cilin qndronte n ngushllim.
  Sepse ashtu si n ngushllim
  sht shpirti i mir q zakonisht na drejton dhe na kshillon m shum:
  ashtu n shkretim sht shpirti i keq, q na drejton e na kshillon,
  por me kshillat e tij nuk mund ta gjejm rrugn q t on n nj prparim t mir.

 17. #17
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  357

  Pr: Udhzime pr nj prpari t mundshm n jetn shpirtrore.

  NJ RREGULL I ART EDHE PR KRESHMT!  Rregulli i art i jets s shpirtit sht : kundrsulmi. [...] Duke pasur parasysh q n shkretim nuk duhet t ndryshojm kurr qllimet tona, sht shum e dobishme t ndryshojm me guxim veten ton. Kjo sht mnyra jon e t vepruarit, q ta drejtojm at plotsisht kundr sulmit t shkretimit: si, pr shembull, t japsh m shum koh pr lutje, t meditosh me m shum vmendje, ta shqyrtosh ndrgjegjen tnd m seriozisht, duke i dhn vetes n praktikn e prshtatshme t pendimit. Jo vetm q nuk duhet t ndryshojm synimet tona n momentin e shkretimit, por as nuk duhet t qndrojm pasiv.  Ja n far konsiston kundrsulmi

  I bekuari Pietro Fabro, nj prift Savojar, kishte shkuar n Paris pr t'u diplomuar n teologji n Sorbon.
  Meqense ishte i varfr, ai ndau dhomn me dy t tjer: Saverio dhe Ignazio ( Shn Fran Xavjer dhe Shn Ignac nga Loyola).
  Ai ishte nj prift, nj prift shum i devotshm. Por ai shpejt e kuptoi se Ignac, m i vjetr se ai, nj person thjesht laik,
  ishte m me prvoj n praktikat e jets shpirtrore.
  Nj dit ai i tha atij se kishte shum tundime (mendohet pr sensualitet). Ignac i tha:
  - Do t t msoj nj sekret pr ta hequr qafe at.
  Dhe, n t njjtn koh, sa m shum tundime t kesh, aq m shum do t prparosh n shenjtri.
  - M trego sekretin tnd!
  - E po, n tundim, shumzoji veprimet e virtytit t kundrt. Je i tunduar pr gryksi? Agjro!
  Je i zemruar? Hesht! A t kap inati? Lutu pr armikun tnd!
  Nga sensualiteti? Bje pendim! A ndihesh plot krenari? Prulu!
  Kshtu gjat nj kohe t shkurtr Pietro Fabro u b nj shenjt i madh.

 18. #18
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  357

  Pr: Udhzime pr nj prpari t mundshm n jetn shpirtrore.

  SI T SILLEMI N TUNDIME!  Shn Ignaci, n kt rregull, tregon katr lloje kundrsulmi shum t lehta.

  Lutja
  Meditim.
  Provimet e zjarrta t ndrgjegjes
  (shpesh djalli na bn t besojm se kemi mkatuar,
  ndrsa jo vetm q nuk kemi mkatuar,
  por kemi fituar merita duke reaguar.
  Nse ka pasur gabime, provimi na jep besim
  dhe na bn t falnderojm Zotin:
  marrja e faljes s tij duke recituar Puna e pendimit
  dhe qllimet e vendosura me prkushtim, jan nj ndihm).
  Pak pendim. Disa pendime t vogla e largojn djallin ,
  pr shembull tre T falemi, Mari, t recituara me gishta nn gjunj,
  ose nj dekad t Rruzares me kraht e shtrir si n kryq,
  ose nj mortifikim t vogl gryksie.
  Ka edhe shum pendime t tjera m...moderne...
  Djalli ka frik pr t gjitha kto pendime.

  Si t silleni, pra, n tundime?
  Je tunduar? Lutu!
  N ato momente, t paralajmroj, djalli shpesh ndalet afr teje
  dhe e intensifikon tundimin:
  "sht e kot! Do t t fitoj edhe nj her…
  dorzo veten dhe do t t l n paqe…
  sht e pamundur q t m rezistosh.
  Ti e di mir kt!".
  Mos u tremb!, ai sht nj gnjeshtar!
  Jezusi e tha at n Ungjillin e Shn Gjonit.
  Intensifikoji lutjet.
  Djalli le ta konsideroj veten t paralajmruar.
  Nse ai t tundon gjith natn, lutu tr natn.
  Edhe nse t bn t biesh, ji i vendosur t kmbngulsh n lutje.
  Nse sht e nevojshme, shtoje nj pendim t vogl,
  hedh atij uj t shenjt, thirre n ndihm "Maria, tmerri i djallit",
  Shn Jozefi, Shn Mikaeli Kryeengjlli.
  Ather, pikrisht n momentin
  kur rnia t duket e pashmangshme,
  papritmas tundimi ka mbaruar.
  Ti nuk dgjon m asgj ...
  far ndodhi?
  Djalli, t cilit nuk i plqejn disfatat,
  duke t par t vendosur n lutje,
  u largua pa paralajmrim.
  Ndryshuar pr her t fundit nga ninoenina : 01-03-2021 m 12:30

 19. #19
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  357

  Pr: Udhzime pr nj prpari t mundshm n jetn shpirtrore.

  LUTJA SHT E PLOTFUQISHME!


  Ah! miqt e mi,
  besoni n lutje!
  Asnjher nuk mund t insistojm n kt pik sa duhet.
  Nj i krishter nuk thot kurr:
  "Nuk ka asgj tjetr pr t br!"
  Mjeti i madh i lutjes mbetet gjithnj!
  Lutja sht e plotfuqishme,
  sht plotfuqia e Zotit n duart tona!.

 20. #20
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  357

  Pr: Udhzime pr nj prpari t mundshm n jetn shpirtrore.

  RNDSI E LUTJES!


  Njihet msimi i Shn Alfonsit,
  t ciln duhet t sigurojm
  q t mbetet prezent n mendjet tona:
  "Kush lutet shptohet, kush nuk lutet dnohet!". [...]

  Ata q luten jan t shptuar,
  ata q nuk luten jan t dnuar.
  Shn Alphonsi shtoi n at xhevahir
  q sht traktati i tij i shkurtr pr lutjen:
  "T gjith shenjtrit jan n parajs
  sepse ata jan lutur shum.
  Ata do t ishin m pak t shenjt
  nse do t ishin lutur m pak
  dhe nuk do t ishin fare n parajs
  nse nuk do t ishin lutur fare".

  Shenjti shton kto fjal, edhe m ngushlluese:
  "T gjith t mallkuarit jan n ferr
  sepse pushuan t luturi! ...
  Dhe ata nuk do t ishin n ferr
  nse nuk do t pushonin s luturi!".

  Nj ipeshkv deshmon:
  Un kam qen i prfshir ngusht
  n braktisjen e nj numri t madh
  t besimtarve: seminarist, regultar dhe regultare
  dhe, mjerisht, priftrinj!
  Epo, mund t'ju siguroj se t gjith,
  me disa prjashtime,
  kishin pushuar s luturi.

  Si quis tristetur oret, thot Shn Jakobi:
  "Nse dikush sht i trishtuar, le t lutet!"

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Berisha: Votimi elektronik, 100% i mundshm
  Nga Albo n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 20-06-2011, 12:09
 2. Rama, lider i mundshm kombtar
  Nga Humdinger n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 70
  Postimi i Fundit: 04-06-2007, 16:40
 3. Promoteus, projekti m i mundshm pr gazin
  Nga Albo n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 09-08-2006, 07:34
 4. Udhzime si t krijojm nj fe t re
  Nga vampiro n forumin Agnosticizm dhe ateizm
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 28-10-2005, 18:08
 5. 10 udhezime per besimtaret?
  Nga Letersia 76 n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 22-09-2002, 14:49

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •