Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,103
  Postimet n Bllog
  15

  Shqipri: Kostoja pr taksapaguesit shqiptar vetm pr teknologjin n zgjedhje 27 milion euro

  VOA: Shqipri, teknologjia n zgjedhje krkon 27 milion euro

  Emri: 0A7BEC63-752A-46F1-AD12-D472A0530FB4_w1023_r1_s-750x375.jpg

Shikime: 71

Madhsia: 23.7 KB

  Nga VOA-

  N Shqipri Komisioni Qndror i Zgjedhjeve njoftoi sot se i sht drejtuar qeveris me krkesn pr financimin e projektit t identifikimit biometrik t zgjedhsve si dhe projektin tjetr pilot q do t zbatohet n zona t caktuara, pr votimin dhe numrimin elektronik. Pr t dyja projektet, kostoja e prafrt llogaritet n 27 milion euro.

  Prdorimi i teknologjis n zgjedhjet e ardhshme t 25 prillit ishte shtja e par me t ciln u mor, sapo nisi punn, m 12 Tetor, Komisioni i ri Qndror i Zgjedhjeve. Prmes dy vendimeve t veanta, u prcaktuan specifikimet teknike dhe u krkuan oferta paraprake financiare pr t br nj vlersim t kostove, si pr projektin e identifikimit biometrik t zgjedhsve, ashtu dhe pr projektin tjetr pilot, t votimit dhe numrimit elektronik.

  Emri: c20129c5-381b-4c1d-a933-de1fef035328_tv_w650_r1.jpg

Shikime: 25

Madhsia: 34.4 KB

  Pikrisht bazuar n propozimet financiare t marra nga kompani vendase dhe t huaja, Komisioni njoftoi sot se i sht drejtuar Qeveris me krkesn pr financimin e t dy projekteve.
  Pr identifikimin biometrik t zgjedhsve q do t realizohet n t gjith Shqiprin, nga ofertat e marra prej 7 kompanive, Komisioni ka vlersuar nj kosto mesatare prej mbi 2.1 miliard leksh ose 17 milion eurosh. Projekti konsiston n pajisjen e mbi 5 mij qendrave t votimit n t gjith vendin, me lexues t kartave t identitetit, prmes t cilve, nj votues do t rregjistrohet me t gjitha t dhnat e tij biometrike. Pajisja nuk do t jet e lidhur n rrjet, pr t shmangur t papritura q mund t vn n rrezik procesin, por pas prfundimit t votimit, kryqzimi i t dhnave nga secila pajisje, do t duhet t identifikoj personat t cilt mund t ken votuar m shum se nj her.

  Votimi dhe numrimi elektronik, nj projekt i dshtuar vite m par n Shqipri, do t testohet pr jo m shum se 20 prqind t zgjedhsve, duke qen se bhet fjal pr nj proces edhe m t komplikuar. Ofertat e marra nga 3 kompani uan n nj vlersim t kostove prej mbi 1.24 miliard lek ose 10 milion euro.

  N krkesn drejtuar pr financim qeveris, Komisioni i Zgjedhjeve v n dukje kohn e kufizuar n dispozicion e pr pasoj, nevojn e lvrimit urgjent t fondeve. Marrveshja e arritur mes palve politike pr reformn zgjedhore parashikon angazhimin e qeveris pr t financuar prdorimin e tekonologjis n zgjedhjet e ardhshme pr parlamentin e ri.

  Zri i Ameriks

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,103
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Shqipri: Kostoja pr taksapaguesit shqiptar vetm pr teknologjin n zgjedhje 27 milion euro

  Celibashi: Zgjedhjet e 25 prillit kushtojn 10 mln dollar

  Emri: Celibashi-750x375.jpg

Shikime: 38

Madhsia: 20.1 KB

  Komisioneri Shtetror pr Zgjedhjet, Ilirjan Celibashi dha detaje mbrmjen e s premtes sa i prket procesit t votimit, kostove t tij dhe implementimit t teknologjis m 25 prill.

  I rikthyer n krye t ktij institucioni pas 16 vitesh, ai shtoi se KQZ nuk sht m nj institucion si jemi msuar ta shohim, por nj organizm me tre struktura.

  N studion e emisionit “Java n RTSH”, Celibashi u shpreh optimist edhe pr situatn post-zgjedhore t 25 Prillit.

  “Un shoh mundsi dhe shans q kto zgjedhje do t zhvillohen jo vetm n prputhje me Kodin, por edhe do t pranohen nga t gjith. Mendoj q edhe humbsi nuk do t ket pretendime rreth votimeve dhe teknologjis” – tha ai.

  Celibashi shtoi se KQZ ka nj rol t rndsishm sa i prket procesit, por klima q krijojn partit politike ka ndikimin e saj. “Pr fat t keq situate politike sht shum konfliktuale dhe nuk krijon komoditet pr institucionin q administron zgjedhjet.

  Por jemi prpjekur t paktn deri tani q me aktet tona apo gjestet t kontribuojm n krijimin e nj klime t mir sa i prket prgatitjes s zgjedhjeve.

  Edhe pse duket sikur ka nj lloj antagonizmi t ashpr politik, pr sa koh un jam n kt funksion, ka nj angazhim serioz dhe t prgjegjshm t t gjitha palve” – deklaroi ai.

  N panelin me analistt Pre Zogaj dhe Lorenc Vangjeli, Celibashi dha detaje duke folur pr kostot e procesit t votimit.

  “Kostot jan t larta, jan rreth 10 milion dollar pr nj proces zgjedhor normal, pa llogaritur implementimin e teknologjis. Ndrsa sa i prket prfshirjes s teknologjis ato nuk jan kosto ve pr kto zgjedhje, por pr t paktn 5 procese.

  Identifikimin elektronik e kan pr detyr komisionet ta zbatojn n 100% t territorit, ndrsa votimin elektronik pritet t aplikohet si projekt pilot n disa zona sipas dakordsive. Por koha ka qen komplet kundr nesh dhe nuk di ndonj vend t dyt q teknologjia t jet zbatuar kaq shpejt sa n rastin e Shqipris.

  Megjithat un mendoj se deri diku ia kemi dal” – tha Ilirjan Celibashi n studion e emisionit “Java n RTSH”.

  Koha Jon

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 05-07-2017, 15:02
 2. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 01-12-2015, 15:18
 3. Mafia shqiptare, 100 milion euro pr t bler pronat e komunitetit grek
  Nga shoku_tanku n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 16-07-2010, 10:05
 4. Globalizimi dhe kostoja n ekonomin shqiptare
  Nga mergimi98 n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 01-12-2006, 23:34
 5. Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 26-09-2005, 06:34

Fjalt Kye pr Temn

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •