Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet n Bllog
  3

  Arkeologt zbulojn nn uj palafitet e liqenit t Ohrit  BIRN

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Arkeologt zbulojn nn uj palafitet e liqenit t Ohrit

  Zbulimet arkeologjike hedhin drit mbi periudhn mesjetare n liqenin t Ohrit

  Krkimet nnujore t arkeologve kan mbledhur t dhna t reja mbi tregtin dhe jetn n bregun e liqenit t Ohrit gjat periudhs s mesjets.

  Emri: 006-2.jpg

Shikime: 106

Madhsia: 44.0 KB
  Arkeologt gjat ekspedits n bregun e liqenit t Ohrit

  Disa qindra vjet m par peshkatart dhe tregtart e mallrave me anije n liqenin e Ohrit kan patur stacionet e bregut, ku edhe mbroheshin nga moti i keq dhe ujrat e trazuar.

  Arkeologu nnujor Adrian Anastasi, shpjegon se zbulimet arkeologjike t ksaj vere kan ofruar t dhna t reja, lidhur me tre vendqndrime t barkave q shfrytzonin rrugt ujore pr transport dhe peshkim gjat periudhs mesjetare, nga shek 11-t – 15-t.

  Ato ndodhen pran Tushemishtit dhe besimet e banorve – q duket se shkojn deri n periudhn pagane, si dhe potenciali i ri arkeologjik e qartsojn edhe m mir historin mesjetare t zons.

  “Ne zbuluam nn uj, tre hapsira me objekte arkeologjike, rreth 70 metra larg njra-tjetrs, pikrisht pran vijs bregliqenore,” tha dr. Adriani.

  Specialistt arkeolog po dokumentojn dhe shqyrtojn materialet e zbuluara, kryesisht qeramik e periudhs mesjetare, por edhe ndonj element q i prket prehistoris, dhe q ka ndryshuar vendndodhje, si pasoj e lvizjeve gjeologjike n tabanin e liqenit.

  Gent Olldashi, prgjegjs i ekipit t zhytsve n liqen, thot se pran bregut ndodhet nj kapel, kishz e hershme q i blatohet Shn Naumit, ndrsa n pasqyrn e ujit burojn nga bregu ujra t pijshm, q kan lidhje edhe me liqenin e Presps.

  Nj gadishull i vogl n formn e hunds i mbronte peshkatart dhe transportuesit e dikurshm nga era e fort e juglindjes, si dhe nga dallgt e papritura q ngrihen her pas here n liqen.

  “Kjo ishte arsyeja q edhe barkat me vela t transportit nga Pogradeci, n Tushemisht, Shn Naum, apo Strug e Ohr, mund t mbroheshin ktu gjat kohs s stuhis, duke e emrtuar kt hapsir n tok dhe n uj si nj “vend i mir”, njlloj si njihet edhe sot nga banort.

  Pasuri e mbrojtur nga UNESCO

  Emri: 002-2.jpg

Shikime: 107

Madhsia: 37.1 KB
  Relikt arkeologjik mesjetar i nxjerr nga bregu i liqenit

  Nj vit m par, pjesa shqiptare e bregut t liqenit u shpall pasuri e UNESCO-s, fal zbulimeve arkeologjike q i prkasin 10-vjearit t fundit.

  Gjetjet e javve t kaluara kan rritur potencialin historik dhe turistik t zons nga Lini deri n Tushemisht, nnvizojn specialistt.

  Dr. Adrian Anastasi, punonjs n Institutin e Arkeologjis, tha se zbulimet e deritanishme n liqenin e Ohrit kan nxjerr n drit edhe tre vendbanime t mdha prehistorike, me mosh deri 6-mij vjeare. Dy prej tyre i prkasin periudhs neolitike dhe nj tjetr periudhs s bronzit.

  Prej 8-9 vitesh, Anastasi me nj ekip studentsh dhe tekniksh t fushs, po punojn pr t dokumentuar dhe marr materialin e nevojshm arkeologjik, q bn t mundur studimin dhe prfundimet shkencore t ktyre gjetjeve me shum rndsi.

  Dy nga stacionet prehistorike t zbuluara vitet e kaluara ndodhen pran fshatit Lin, nj tjetr pran fshatit Hudnisht.

  “Objektet e zbuluara, prfshir edhe palafitet do ti nnshtrohen analizave t “karbonit-14” pr t prcaktuar moshn e sakt t vendbanimeve, q kan karakteristika t veanta,” thot Adrian Anastasi.

  N stacionin e emrtuar “Lin 3” qendra e banuar zhvillohet pjesrisht n tok, si dhe nn uj.

  Skelat mesjetare

  Emri: 004-1.jpg

Shikime: 101

Madhsia: 14.0 KB
  Zhytsit gjat krkimeve arkeologjike n liqenin e Ohrit

  N brigjet e qytetit t Pogradecit, si dhe n fshatin Lin dallohen n nj thellsi t vogl hunjt prej druri, q dshmonin pr skela anijesh t vogla t periudhs mesjetare.

  “N t gjith gjatsin e bregut t liqenit tashm jan zbuluar tre vendbanime t hershme t periudhs prehistorike, si dhe tre t tjera q i prkasin mesjets,” thot dr. Adrian Anastasi, i cili drejton projektin “Harta arkeologjike nnujore e bregdetit shqiptar”, ku prfshihen edhe liqenet dhe lagunat e t gjith vendit.

  Arkeologu nnujor vlerson se mes kulturave t Maliqit dhe atyre t sapozbuluara n liqenin e Pogradecit dhe Presps ka nj lidhje t ngusht.

  “Un besoj se banort e lasht n kto zona shkmbenin mallrat dhe kulturn e kohs, duke shfrytzuar kalimin n dy qafa t njohura, ajo e Pllos dhe ajo e Zvezds,” shpjegoi ai.

  Q prej vitit 2002, kur iu bashkua arkeologut nnujor, zhytsi Gent Olldashi ka filluar t njoh edhe dimensionin tjetr t liqenit; atraksionet historike dhe turistike.

  “Tani e kuptoj se far pasurie i shtohet qytetit tim,” thot Genti, q mendon se ndonj nga vendbanimet prehistorike apo mesjetare mund t kthehet n pik t vizitueshme turistike.

  Sipas tij n kt intenerar nnujor duhet t prfshihet edhe nj avion t tipit “Spitfire”, q ndodhet i mbytur n 6-7 metra thellsi ujore, shum pran qytetit.

  “Duhet edhe m tepr bashkpunim nga organet e pushtetit vendor pr ti kthyer ato n elemente turistike,” shton 45-vjecari, i cili kujdeset gjat gjith vitit, q objektet arkeologjike nn uj t mos dmtohen nga keqbrsit.

  Dr. Adriani thot se materialet arkeologjike m par duhet ti nnshtrohen nj procesi serioz studimi, konservimi si dhe t plotsohen t gjitha kriteret e mbrojtjes s siteve arkeologjik.

  “Nj muze prehistorik mund t ndrtohet vetm nse ai pasqyron sintezn e studimeve t vendbanimit prehistorik prkats dhe jo fantazi.” thekson Anastasi.

  Sipas tij, vnia nn kujdesin e UNESCO-s do ti shrbej edhe trheqjes s fondeve pr krkime shkencore dhe pr laboratore. Po ashtu, restaurimi dhe muzealizimi i objekteve dhe banesave palafite, tashm t zbuluara nn uj, duhet t ket t njjtat standarde.

  “Turistt n t ardhmen do t vizitojn site t cilat i prkasin trashgimis kulturore botrore, pjes e UNESCO-s,” tha Anastasi. “Shqipria do t jet realisht kontribuuese n bot, me kulturn e saj t zbulimeve arkeologjike nnujore,” prfundoi ai.

  Gzim Kabashi
  BIRN

Tema t Ngjashme

 1. Bullgari, arkeologet zbulojne nje vule me imazhin e Hyjlindeses
  Nga neokastra n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 24-03-2014, 16:40
 2. Arkeologt zbulojn qytezn Maja t fshehur prej shekujsh n xhungln meksikane
  Nga Xhuxhumaku n forumin Arkeologji/antropologji
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-06-2013, 22:02
 3. Q biodiversiteti i Liqenit t Ohrit t mos shkatrrohet!
  Nga Brari n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 03-11-2006, 02:11
 4. Arkeologt zbulojn nj varr 400 vjear pran varrit t Sknderbeut
  Nga Albo n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 31-08-2006, 05:58
 5. Korani - trofta e Liqenit t Ohrit - n rrezik
  Nga Ullmar Qvick n forumin Shkenca dhe jeta
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 30-07-2003, 12:34

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •