Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,187
  Postimet n Bllog
  3

  DW: Vaksina ruse, studimi konfirmon q Sputnik V sht shum efektiv

  DW: Vaksina ruse, studimi konfirmon q Sputnik V sht shum efektiv

  Emri: 56396650_303-700x375.jpg

Shikime: 57

Madhsia: 21.9 KB

  Nga DW-

  Sipas nj studimi t botuar n revistn The Lancet, vaksina ruse Sputnik V ka nj efektshmri prej 91.6 prqind. Rusia po sheh mundsin e prodhimit t vaksins n Gjermani.

  Sipas nj studimi t botuar n revistn e specializuar The Lancet, vaksina ruse Sputnik V ka nj efektshmri prej 91.6 prqind. Ky ishte rezultati i rezultateve t provave me 20.000 vullnetar. Vlera do t ishte e ngjashme me at t vaksinave nga Moderna dhe BioNTech/Pfizer.

  Pasi kritiks pr mungesn e studimeve t besueshme, studiuesit rus kan botuar detaje t tjera n lidhje me vaksinn Sputnik V kundr Coronas. Sipas tyre, vaksina ka nj efektivitet prej 91.6 prqind.

  Rezultatet u botuan n revistn e specializuar mjeksore The Lancet. Shkenctart foln pr analiza t ndrmjetme t fazs s rndsishme t provs III me rreth 20,000 vullnetar. Rezultatet jan n prputhje me informacionin e mparshm.

  Efekte ansore t lehta si simptomat e gripit

  Nj efektshmri prej 91.6 prqind do t thot q n grupin e vaksinuar ka pasur 91.6 prqind m pak smundje pr 100 subjekte t testit sesa n grupin e kontrollit. Kjo do t thot se Sputnik V do t kishte pothuajse t njjtn efektshmri si vaksinat e Modernas dhe BioNTech/Pfizer-it dhe m t lart se vaksina e AstraZeneca-s.

  Ka pasur vetm disa raste me efekte ansore serioze me Sputnik V, por q studiuesit nuk i lidhn me vaksinn, u tha. Shumica e vullnetarve raportuan efekte ansore "t lehta" t tilla si simptoma t ngjashme me gripin dhe dhimbje krahu. Gjat studimit pati edhe katr vdekje, t cilat shkenctart than se nuk kishin t bnin me vaksinimin. Nj vullnetar psoi nj hemoragji cerebrale.

  N qendrn tregtare t Mosks Gum, njerzit presin pr vaksinat e tyre. Sputnik V sht lejuar prej gjasht muajsh pr prdorim n Rusi.

  Rusia po krkon regjistrimin n BE


  Sipas studiuesve rus, Sputnik V u testua edhe n m shum se 2000 vet mbi moshn 60 vje. N kt grup, vaksina ishte "n mnyr t ngjashme efektive dhe e tolerueshme mir", konkludon studimi. Por studimi ende nuk ka mbaruar. N trsi, vaksina kundr Covid-19 do t testohet me 40.000 vullnetar.

  Vaksina u lejua n Rusi gjasht muaj m par. N at koh pati kritika ndrkombtare, sepse ishte dhn aprovimi pr prdorim t gjer n popullat, megjithse nuk kishin filluar ende teste t rndsishme.

  Vaksina tani prdoret n luftn kundr Covid-19 n m shum se 15 vende. Rusia po synon gjithashtu regjistrimin n BE.

  Studiuesit i publikuan detajet e para mbi substancn aktive n revistn "Lancet" n fillim t shtatorit. Kt studim e kritikuan disa shkenctar ndrkombtar. Studiuesja Polly Roy e Shkolls s Higjens dhe Mjeksis Tropikale n Londr tha se kishte pasur kritika rreth Sputnik V pr zhvillimin e tij t shpejt dhe mungesn e transparencs. Rezultati q paraqitet tani megjithat sht i qart. Parimi shkencor i vaksinimit ishte demonstruar, tha ajo pr "The Lancet".

  Denis Logunow i Qendrs Krkimore Gamaleja pr Epidemiologjin dhe Mikrobiologjin n Mosk, e cila zhvilloi substanc aktive, tha: "Pr t ndaluar pandemin Covid-19, duhet t ket vaksina t ndryshme bazuar n mekanizma t ndryshm t veprimit". Sputnik V kontribuon n diversifikimin e vaksinave.

  A do t prodhohet vaksina ruse n Gjermani?

  Deri tani, vaksina "Sputnik V" nuk sht aprovuar n BE. Autoriteti prgjegjs n BE, EMA, e informoi n fund t javs s kaluar televizionin gjerman MDR se nuk kishte ende asnj krkes pr aprovim pr vaksinn ruse. Prgatitsi i vaksins kishte br nj krkes pr t ashtuquajturn konsult shkencore dhe tashm ishte zhvilluar nj takim midis zhvilluesve t Sputnik-V dhe EMA-s.

  Sipas hulumtimit t MDR, zhvilluesi i vaksins ruse "Sputnik V" ka kontaktuar prodhuesin farmaceutik IDT Biologika n landin federal Saksoni-Anhalt, n krkim t nj partneri bashkpunimi pr prodhimin e mundshm t vaksinave.

  Ministria gjermane e Shndetsis konfirmoi MDR se tashm kishte pasur konsulta midis Institutit Paul Ehrlich dhe Institutit Gamaleya t Mosks dhe fondit shtetror rus t investimeve direkte. Instituti Paul Ehrlich vepron si nj autoritet i pavarur licencimi.

  Prmbajtja ose detajet e diskutimeve konfidenciale nuk njihen. Kontakti me Saksoni-Anhalt u b nga zhvilluesi i vaksins - Instituti Gamaleya i Mosks - dhe fondi i investimeve t drejtprdrejta t shtetit rus

  Fakti q ka bashkpunime midis prodhuesve t vaksinave nuk sht asgj e pazakont dhe zakonisht duhet t vlersohet si shum pozitive, i tha Jens Meiler MDR. Ai sht profesor i kimis farmaceutike n Spitalin Universitar Leipzig. "Prodhimi i vaksinave shpesh bhet me burime t jashtme, ka firma q specializohen pr kt," tha Meiler.

  DW
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

Tema t Ngjashme

 1. Vaksina Tdap
  Nga *~Rexhina~* n forumin Mjeku pr ju
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 24-12-2011, 18:19
 2. Vrasja e shqiptares n Greqi, autori nj efektiv policie
  Nga drague n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 41
  Postimi i Fundit: 03-11-2011, 00:58
 3. Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 20-01-2011, 23:36
 4. Prgjigje: 54
  Postimi i Fundit: 21-10-2009, 22:57
 5. Studimi: Nj ndr dhjet shqiptar sht pijanec
  Nga ALBA n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 08-06-2004, 16:30

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •