Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,683
  Postimet n Bllog
  2

  Firmoset sot formalizimi i marrdhnieve diplomatike Kosov-Izrael

  Emri: kosovo israel.jpg

Shikime: 151

Madhsia: 21.5 KB

  Do t firmoset sot formalizimi i marrdhnieve diplomatike mes Republiks s Kosovs dhe Shtetit t Izraelit pas marrveshjes s arritur n Uashington t ndrmjetsuar nga SHBA.

  Sipas axhends ceremonia do t nis n orn 15:00 t dits s hn ku do t ket nj takim virtual mes delegacioneve t Ministrive t Jashtme t Izraelit dhe Kosovs dhe m pas do t firmoset marrveshja mes dy titullarve, ministres s Jashtme dhe Diaspors s Kosovs Meliza Haradinaj Stublla dhe Gabi Ashknazi.

  Po kshtu n axhend sht parashikuar prezantimi i pllakats s Ambasads s Republiks s Kosovs n Jerusalem nga Ministri i Punve t Jashtme t Izraelit, z. Gabriel Ashkenazi q do t ket dhe nj fjal t rastit nga dy ministrat. Po kshtu Haradinaj dhe Ashknazi do t ken dhe nj konferenc pr shtyp.

  14:45 15:00 Fillimi i Pritjes s t Ftuarve n ambientin Jasht Ministris nga Protokolli dhe Stafi i MPJD
  15:00 15:30 Takim Virtual mes Delegacioneve t Ministrive t Jashtme t Izraelit dhe Kosovs n salln e takimeve Bilaterale pa prezencn e Mediave.  15:30 15:45 Ceremonia e Firmosjes s:

  1. Joint Communique;
  2. MoU me MASHAV;
  3. MoU mes Ministrive pr Konsultime Politike

  15:45 15:50-Prezantimi i Pllakats s Ambasads s Republiks s Kosovs n Jeruzalem nga Ministri i Punve t Jashtme t Izraelit, z. Gabriel Ashkenazi me fjal t rastit

  15:50 15:55 Fjal e Rastit e Ministres s Punve t Jashtme t Kosovs znj. Meliza Haradinaj-Stublla
  16:00 16:15 Deklarata pr Shtyp
  16:15 17:00 Pritje Zyrtare n oborrin e Ministris s Punve t Jashtme dhe Diaspors

  Ministrja e Jashtme kosovare kishte planifikuar ta vizitonte Izraelin kt jav, por udhtimi sht shtyr sepse Izraeli ka ndaluar t gjitha fluturimet pr shkak t COVID-19, shkruan dje The Jerusalem Post.

 2. 2 antart m posht falenderuan Neteorm pr mendimin e shprehur n kt postim:

  Prizrenasi_40 (02-02-2021),sirena_adria (02-02-2021)

 3. #2
  i/e regjistruar Maska e Prizrenasi_40
  Antarsuar
  14-01-2021
  Vendndodhja
  Prizren
  Mosha
  41
  Postime
  27

  Pr: Firmoset sot formalizimi i marrdhnieve diplomatike Kosov-Izrael

  E mira kthehet me t mir.

  Respekt pr vllezrit tan Hebrenj!

 4. #3

  Pr: Firmoset sot formalizimi i marrdhnieve diplomatike Kosov-Izrael

  Mbase e vetmja e mire qe shqiptaret do ti mbajne mend administrates Trump. Shume lajm i mire per Kosoven.

 5. Anetart m posht kan falenderuar SERAFIM DILO pr postimin:

  Prizrenasi_40 (03-02-2021)

 6. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,386

  Pr: Firmoset sot formalizimi i marrdhnieve diplomatike Kosov-Izrael

  Federata panshqiptare e Ameriks ‘Vatra’ prshndet marrveshjen mes Kosovs dhe Izraelit

  Federata Panshqiptare e Ameriks VATRA, prshndet dhe mbshtet fuqishm marrveshjen ndrmjet shtetit t Kosovs dhe shtetit t Izraelit pr njohjen dhe vendosjen zyrtare t marrdhnieve diplomatike mes dy shteteve dhe rritjen e bashkpunimin n shum fusha. Izraeli bhet shteti i 117-t q e njeh Republikn e Kosovs si shtet t pavarur dhe sovran.

  N kt dit historike t forcimit dhe m tej t miqsis mes SHBA-s, Kosovs dhe tashm edhe Izraelit, i shpreh mirnjohje t thell dhe vlerson Shtetet e Bashkuara t Ameriks pr kontributin dhe rolin e veant pr kt arritje e ksaj marrveshje historike-politike-diplomatike. Njohja e shtetit t Kosovs prej Izraelit sht arritja m e madhe diplomatike e Kosovs gjat vitit diplomatik dhe mbi t gjitha forcim i mtejshm i miqsis me aleatin m t madh t Kosovs, SHBA.

  Akti historik i njohjes s shtetit t Kosovs nga Izraeli, forcon m tej pozicionin e Kosovs, imazhin, institucionet dhe diplomacin e Kosovs n arenn ndrkombtare dhe sht nj hap prpara drejt realizimit t aspirats euroatlantike t popullit dhe institucioneve t shtetit t Kosovs. N kt proces t vshtir historik, VATRA falenderon Kryeministrin e Kosovs, z.Avdullah Hoti dhe Ministrn e Punve t Jashtme dhe Diaspors s Kosovs, Haradinaj-Stublla, pr punn e br dhe suksesin e lart q sht nj garanci e mtejshme n fushn e diplomacis s Kosovs, integrimit dhe forcimit t institucioneve. Marrveshja Kosov – Izrael, sht nj gur themeli i fort n miqsin mes popullit shqiptar, izraelit dhe popullit mik amerikan. Mbshtetja nga Shtetet e Bashkuara, miqsia e re dhe e fort m Izraelin e bjn Kosovn m t fort, forcon pozitat e shqiptarve n rajon. Nprmjet ksaj marrveshjeve, Shtetet e Bashkuara hedhin j hap t fuqishm diplomatik q ndihmon paqen dhe stabilitetin n Ballkan. N kt proces kompleks VATRA ishte prezente dhe u angazhua pandrprer nprmjet komunikimeve dhe takimeve t vazhdueshme ku delegacioni i VATRS n Uashington, loboi fuqishm me miqt e tan n Shtpin e Bardh, duke shfrytzuar njohjet personale dhe institucionale n takimet me Ambasadorin Granell dhe prfaqsues t tjer t Shtpis s Bardh. Gjat gjith ktij procesi i qndruam afr duke i shoqruar e kshilluar delegacionin e shtetit t Kosovs n Uashington.

  Prgjat vitit 2020, po ashtu VATRA forcoi edhe m tej lidhjet e saj me diplomacin n Uashington, me diplomacin e Kosovs duke nnshkruar memorandum me Ministren e Jashtme Meliza Haradinaj Stublla dhe jemi n prgatitjen prfundimtare t nnshkrimit t marrveshjes me diplomacin e Tirans zyrtare pas zgjedhjeve t prgjithshme t 25 prillit. VATRA do ta luaj kurdoher rolin e saj atdhetar e diplomatik sa her q shtrohet pr diskutim fati i shteteve am Shqipris e Kosovs. VATRA do t jet prezente duke lobuar me miqt n Uashington sa her q t merren vendime pr fatet e popullit, shtetit e kombit shqiptar./ KultPlus.com

  https://www.kultplus.com/lajme/feder...-dhe-izraelit/
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 02-02-2021 m 21:05

 7. Anetart m posht kan falenderuar sirena_adria pr postimin:

  Prizrenasi_40 (03-02-2021)

Tema t Ngjashme

 1. 20-vjetori i rivendosjes s marrdhnieve diplomatike me SHBA
  Nga PLAKU n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 15-03-2011, 16:40
 2. Prpjekje pr zgjerimin e marrdhnieve Kosov-Suedi
  Nga Ullmar Qvick n forumin Kultur demokratike
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 24-07-2010, 03:09
 3. Shtyhet vendosja e marrdhnieve diplomatike me Kosovn?
  Nga Val9 n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 05-09-2009, 12:47
 4. Firmoset marreveshja per zgjedhjet lokale
  Nga zeus n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 14-01-2007, 16:51
 5. Firmoset marreveshja per hekurudhen Tirane-Durres
  Nga ganoid n forumin Ekonomi & biznes
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 18-09-2003, 08:34

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •