Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,775
  Postimet n Bllog
  3

  Qeveria zgjati 13 vite koncesionin e Rinasit, Basha: Kur t vijm n pushtet do ta zhbjm

  Kryetari i PD-s, Lulzim Basha ka reaguar pas propozimit te qeverise shqiptare pr zgjatjen e kontrats koncesionare t aeroportit t Rinasit nga 22 n 35 vjet, pra me 13 vite. Lideri demokrat zotohet se nse PD-ja do t vij n pushtet do ta zhbj kt vendim nse miratohet nga parlamenti.

  do akt koncesioni, PPP apo zgjatje koncesioni i propozuar nga qeveria ne ikje, sht n shkelje flagrante t ligjeve t vendit. Zotohem para do shqiptari se un dhe qeveria ime nuk do t njohim asnj akt t till dhe do ta zhbjm at. Aeroporti Ndrkombtar Nn Tereza do tu kthehet shqiptarve dhe shtetit t tyre sipas prcaktimeve fillestare t kontrats koncesionare. Shqipria do tu kthehet shqiptarve! #ShqipriaFiton shkruan ai.

  Kshilli i Ministrave ka dorzuar n Kuvend projektligjin pr miratimin e ndryshimeve t ksaj kontrate. N relacionin shoqrues shpjegohet se n shkmbim t zgjatjes s afatit t koncesionit me 13 vjet, kompania q menaxhon aeroportin premton disa investime.


  Lexo ketu relacionin e projektligjit per aeroportin e Rinasit

  Ndryshimin e afatit te marreveshjes koncesionare, duke e zevendesuar afatin 22 vite me ate ne 35 vite. Shtimin ne marreveshjen fillestare te klauzoles, listohen detyrimet shtese qe merr persiper shoqeria koncesionare te realizoje ne kuader te planit te saj te investimeve.

  Miratimi i projektligjit parashikon efekte vetem per shoqerine koncesionare, e cila do te detyrohet te ule fitimet e saj si rezultat i reduktimit te tarifes per pasagjeret, si dhe, nga ana tjeter, do te duhet te investoje shumen e parashikuar (mbi 99 milione euro) teresisht nga fondet e veta thuhet ndr t tjera n relacionin shoqrues t projektligjit, q tashm ndodhet n Kuvend./ db/Abcnews.al

 2. #2

  Pr: Qeveria zgjati 13 vite koncesionin e Rinasit, Basha: Kur t vijm n pushtet do ta zhbjm

  Po ta lexosh keshtu duket sikur sipermarja a konesjoni i Rinasit duket sikur eshte mare per te humbur leke, se po thote "ne jo vetem qe do investojme per do ulim dhe mimin e biletave ! Deri tani te gjitha konesjonet jane dhene me garanci nga shteti,duke filluar nga hidroentralet e vegjel te Berishes (ku u garantohej jo vetem sasija e energjise por edhe mimi) e me konesjonet e rilindjes...Pra,keshtu si paraqitet si konesion eshte mashtrim sepse asnje konesion nuk do ta uli normen e fitimit,dhe norma e larte e fitimit deri me sot ne Rinas ka qene mimi i larte i biletes (e premtuan socialistet sa erdhen ne qeveri se do ulnin mimin e biletes por vetem mashtruan) Po ashtu edhe Lulka gnjen sepse konesionet sot kopsiten aq mire sa qe ta shbesh kushton shume.

  Por interesant duhet te jete mendimi i Albos,se natyrisht eshte dakort me konesione te tilla qe e kane kthyer bileten e avionit shume here me shtrenjt se te gjitha vendet e rajonit.

Tema t Ngjashme

 1. Sa kushton t blesh 4 vite pushtet n Shqipri?
  Nga Duke_Of_Arberia n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 20-06-2019, 15:52
 2. Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 01-04-2016, 10:42
 3. 25 vjetori i PD, Basha: T ik qeveria, t lirohet demokracia
  Nga Albo n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 12-12-2015, 13:27
 4. 23 qershor 2014: Qeveria e Rilindjes, nj vit n pushtet
  Nga Albo n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 29
  Postimi i Fundit: 16-07-2014, 07:23
 5. Qeveria kerkon pushtet pa kufi
  Nga shigjeta n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 03-12-2013, 01:59

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •