Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 21
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet n Bllog
  3

  PD: Programi yn ekonomik ofron vende t reja pune dhe ulje t varfris

  PD prezanton programin ekonomik. Basha: 110 mij vende t reja pune. Paga minimale 36 mij lek n muaj  Partia Demokratike prezantoi sot programin ekonomik. N nj konferenc pr mediat n selin e PD, kryedemokrati Lulzim Basha deklaroi pikat kryesore t platforms qeverisse duke u shprehur se baza e tij sht rritja ekonomike dhe shtim i t ardhurave t qytetarve.

  Basha shtoi se projekti i PD parashikon dyfishim t ndihms ekonomike pr familjet n nevoj dhe rritje t pags minimale n 36 mij lek n muaj.

  Angazhimi i par i planit ton, 110 mij vende t reja pune,- tha kreu i Partis Demokratike.

  Shqiptart do t ken m shum para pr t shpenzuar pr vete dhe familjet. Kto jan parat pr t cilat derdhni djers. Ne do t rrisim pensionet jo m pak se 5% n vit, do t ulim mimin e energjis elektrike dhe karburantit do t mbulojm tarifat e studimeve pr 90% t studentve,- deklaroi kreu i Partis Demokratike.

  Basha tha se n fokus t programit do t jen edhe t rinjt. Ne angazhohemi ta zhdukim varfrin ekstreme. Nuk do t ket m familje shqiptare q do t vuajn pr bukn e gojs, uj dhe drita. Kjo plag e tmerrshme sht zmadhuar dhe dhmb sot m shum se kurr m par. Nuk do t kemi m ministra q shumfishojn pasurit si n administratn e Rams, por do t punojm fort pr t zhdukur mjerimin, varfrin ekstreme n familjet shqiptare, dhe hapi i par do t jet dyfishimi i ndihms ekonomike pr t gjitha familjet n nevoj. Pr t gjitha familjet n nevoj, shum prej t cilave sot jan jasht skems s ndihms ekonomike. Me zbatimin e programit ton varfria n trsi do t ulet brenda mandatit ton t par me 50% ndrsa t gjith treguesit e varfris do t prmirsohen me masat tona konkrete dhe t prekshme, tha Basha.

  Koha Jone

 2. #2
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,704
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: PD: Programi yn ekonomik ofron vende t reja pune dhe ulje t varfris

  Rama premtoi 350.000 vende te reja pune e sa futi ne pune as 1/3 e atyre qe permendi po ne 110.000 vende sa i bie ?

 3. #3

  Pr: PD: Programi yn ekonomik ofron vende t reja pune dhe ulje t varfris

  Ndryshe nga te gjithe politikanet e tjere me premtimet,nga ana e besimit, Basha ka nje problem pothuajse te pakalueshem. Te tjeret nga Rama qe ka premtuar aeroporte e vende pune e premtime te tjera boshe kot ose Berisha qe premtonte ipa per lopet e miljona rrenje ullinj...,Basha e ka kthyer premtimin ne barsalete,ja ka futur aq kot sa deri me sot vetem Peza deputeti socialist ja ka kaluar (ai qe premtonte qe do ta bente skuadren e Peqinit si Reali i Madritit). Premtimi i Bashes per Tram a Tranvaj ne Tirane do mbahet mend gjate sepse eshte nje premtim epik.

 4. Anetart m posht kan falenderuar SERAFIM DILO pr postimin:

  Neteorm (29-01-2021)

 5. #4
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,704
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: PD: Programi yn ekonomik ofron vende t reja pune dhe ulje t varfris

  Eshte e vertete qe ka premtuar edhe Tramvai ne Tirane?

 6. #5

  Pr: PD: Programi yn ekonomik ofron vende t reja pune dhe ulje t varfris

  Citim Postuar m par nga Lazo Lexo Postimin
  Eshte e vertete qe ka premtuar edhe Tramvai ne Tirane?
  Jo vetem qe e ka premtuar por simbas tije ishte dhe pune e kryer ; "mjaftonte nje projekt i thjeshte Kinostudjo-Kombinat dhe puna u krye",pa e shpeguar qe do kalonte nen toke,mbi toke apo ne ajer...

 7. #6
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,704
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: PD: Programi yn ekonomik ofron vende t reja pune dhe ulje t varfris

  Pertej shakase, kete njeri nuk e duan as aleatet e vet, mbas cdo deklarate qe ben bie ndesh me fjalet e tij dhe del kondradiktor si ne rastin me Ndragheta, ku ishte takuar ne zyren e tij. Me pak fjale keta jane te zhytyr koke e kembe me korrupsion e vazhdojne me estraden qesharake njehere ne kater vjet.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Neteorm : 29-01-2021 m 19:40

 8. #7
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,704
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: PD: Programi yn ekonomik ofron vende t reja pune dhe ulje t varfris


 9. #8
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,704
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: PD: Programi yn ekonomik ofron vende t reja pune dhe ulje t varfris

  Programi qe deshirojme.

  Emri: FB_IMG_1612278951894.jpg

Shikime: 79

Madhsia: 33.3 KB

 10. #9
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: PD: Programi yn ekonomik ofron vende t reja pune dhe ulje t varfris

  Basha: Dyfishimi i t ardhurave pr frym nuk sht lapsus n programin e PD

  N prezantimin e programit pr reformn rregullatore dhe politikn fiskale q Partia Demokratike prezantoi n dat 28 janar nj nga premtimet q trhoqi m shum vmendjen duke ngritur shum pikpyetje ishte ai pr dyfishimin e t ardhurave pr frym, q sot, llogaritet n rreth 4900 euro dhe PD e premton 10 mij euro.

  N nj intervist pr ABC nse ky ishte nj lapsus, Basha theksoi se rritja ekonomike do t bhet me investime t brendshme dhe t huaja.

  “Jo, jo nuk ka asnj lapsus absolutisht. Ky sht synimi yn politik. Synimi yn politik sht dyfishimi i t ardhurave t shqiptarve. Ne besojm se me programin ton ekonomik, do t kthejm, jemi t bindur q do t kthejm rritjen ekonomike n Shqipri, investime t brendshme dhe t huaja n nivele t para katastrofs s 8 viteve t Edi Rams dhe sipas gjith prllogaritjeve tona kto do t mundsojn q ekonomia t garantoj nj rritje t till t punsimit dhe t mirqenies q brenda nj periudhe jo m shum se 8 vjeare pra brenda 2 mandateve ne t arrijm t dyfishojm t ardhurat e shqiptarve” – tha Basha.

  Lapsi

 11. #10
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,704
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: PD: Programi yn ekonomik ofron vende t reja pune dhe ulje t varfris

  Do zoti, vetm ky jo kryeministr..


 12. #11
  Bordi Drejtues Maska e Ingenuous
  Antarsuar
  13-05-2002
  Vendndodhja
  Shqipri
  Mosha
  41
  Postime
  944

  Pr: PD: Programi yn ekonomik ofron vende t reja pune dhe ulje t varfris

  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Premtimi i Bashes per Tram a Tranvaj ne Tirane do mbahet mend gjate sepse eshte nje premtim epik.
  Kjo nuk eshte aspak e vertete, pasi ky premtim ishte mese i realizueshem, por Rama beri gjithka, bllokoi do gje per te mos e realizuar.

  ---------------------------
  Trami/ Bashkia e Tirans: Qeveria t hyj garant, ne do nisim punn pr Tramin

  Nj dit m par Bashkia e Tirans prezantoi n publik projektin pr tramin e kryeqytetit. Projekti i przgjedhur parashikon q trami t ndjek t njjtn trajektore q ndjek autobusi n linjn Kinostudio- Kombinat. Nnkryetari i Bashkis, Enno Bozdo sqaroi se do t ket 14 stacione ndalimi si ato t autobusit, duke respektuar distancn do 300 metr dhe sipas dendsis s banorve. Trami do t ket korsi t dedikuara, ndrsa semafort do t bhen me 3 koh; pr makinat, tramin dhe kalimtarin. “Do t respektoj semafort n ato kryqzime ku ka semafor pr makinat dhe pr kalimtart do t ket nj semafor t veant pr tramin, n mnyr q kur trami t lviz, as kalimtart dhe as makinat t mos ndrhyjn n t. N pjesn e rrugs s Kombinatit deri n rrugn e Kavajs, zgjidhja do t jet kalimi n mes t rrugs, duke ruajtur linjat e trafikut majtas dhe djathtas, si jan sot”, – tha nnkryetari i Bashkis, Enno Bozdo. N qendr trami do t kaloj n mes t lulishtes s sheshit “Sknderbej” duke u ngjitur n rrugn e Dibrs, rrug q pas ndrtimit t tramit do t ket vetm nj kah lvizjeje pr automjetet. “Do t shkoj prgjat lulishtes s madhe n sheshin ‘Sknderbej’ dhe do t mblidhet n Rrugn e Dibrs. Do ta ruajm rrugn e Dibrs me nj trafik t kufizuar, ka do t thot q trafiku n Rrugn e Dibrs do t ruhet vetm n nj drejtim t vetm, ndrsa rrugt n t majt dhe t djatht do t jen me sens unik. Pas ‘Selvis’, ku rruga srish zgjerohet, do t kaloj n mes dhe n Kinostudio do t vazhdoj po n mes dhe diku tjetr kemi srish nj ngushtim t ngjashm me Rrugn e Dibrs”, – sqaron Bozdo. Por projekti krkon edhe investime dhe pr realizimin e tij Bashkia i ka krkuar qeveris t dal garante pr riskun e investitorit. “Nse qeveria do t konsideroj vendosjen e nj garancie sovrane, ather n far mase e garanton? T gjith projektin apo pjesrisht at? Me t patur kto dy t dhna, ne do t rimendojm strukturn e koncesionimit. Kjo bn t mundur q institucioni financiar ndrkombtar t minimizoj riskun e moskthimit t kredis, t kreditoj sektorin privat me nj norm m t ult interesi, q do t thot se m shum kompani do t hyjn n gar dhe ne prfitojm se do t marrim ofertn m t mir, qoft financiare, qoft teknologjike”, – shton Bozdo.

  MAPO
  "Askush nuk eshte perfekt, une jam askushi"

 13. #12
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet n Bllog
  3

  Programi i PD, Basha: Parat q do ti sekuestrojm mafies do prdoren pr punsimin e t rinjve

  Partia Demokratike prezantoi sot programin qeveriss pr rinin. N takimin e zhvilluar n selin e PD, Basha tha se q pronar dhe parat e sekuestruara n baz t ligjit anti-mafia, do t kalojn n duart e t rinjve q ngren biznese me benefite sociale pr shoqrin.

  Angazhohem q asetet e sekuestruara n baz t ligjit anti-mafia, do t kalojn n duart e t rinjve q ngren biznese me benefite sociale pr shoqrin. Angazhohem q ta bj brezin e ri prparsi t qeverisjes son! Pun, arsim, mundsi, profesion. Rinia do t jet e para. T dashur miq, Kto jan zgjedhjet m jetike q ka pasur ndonjher Shqipria. Ose do t ndryshojm Shqiprin, ose sdo t kemi t ardhme. Ose do t fitoj Shqipria, ose do t fitoj nj njeri i vetm.tha Basha. Kt t premte n selin blu po prezantohet plani pr rinin. Kreu i PD-s, Lulzim Basha n fjaln e tij tha se n kto 8 vite, kryeministri Edi Rama nuk ka mbajtur asnj premtim q bri pr rinin,- tha kreu i PD-s, Lulzim Basha.

  Basha shtoi se shqiptart nuk mund t mashtrohen m nga nj qeveri dhe kryeministr q nuk ka mbajtur asnj premtim. Problemi i kryeministrit n ikje, nuk jan idet, por fakti se ai e ka dshmuar tashm se nuk i bri dot realitet ato pr 8 vite me radh. Ai abuzoi me besimin e shqiptarve dhe dikush q smban qoft edhe nj premtim t vetm, e humb t drejtn pr t vazhduar me t tjera mashtrime. Ne t gjith duam q Shqipria t fitoj. Dhe me planin ton Shqipria do t fitoj. Do t krijojm vende t reja pune dhe do t ulim kostot e jets. Do t kujdesemi pr ata q kan m shum nevoj. Do tu japim m shum hapsir siprmarrsve, punonjsve me an t rritjen t pags minimale, industris ton t turizmit, t prodhimit dhe t shrbimeve duke krijuar plot mundsi t reja pr t vizituar vendin ton t mrekullueshm, -tha kreu i PD.

  Koha Jon

 14. #13

  Pr: Programi i PD, Basha: Parat q do ti sekuestrojm mafies do prdoren pr punsimin e t rinjv

  Keto jane pikat,lufta kunder mafieve,lufta kunder oligarkeve,lufta kunder monopoleve,lufta kunder krimit ekonomik etj etj ku do opozite shqiptare mundet te fitoje zgjedhjet ne Shqiperi. Lufta per drejtesi sociale, per drejtesi ligjore keto e bejne te mundur fitoren ne Shqiperi,nuk e ben as ngritja e pagave dhe as ulja ose ndryshimi i taksimit,jane premtime qe edhe sikur te jene te verteta nuk e ojne shoqerine drejte mendimit per nje shtet te drejte.Shoqeria pak a shume e ka kuptuar qe zhvillim e pasurim shoqeror mundet ta sjelli vetem drejtesia.

  Natyrisht edhe tek ky premtim,per e mbi drejtesine, duhet besushmeria e popullit,Albini vetem me kete besueshmeri po fiton zgjedhjet. Dhe ketu opozita e PD dhe LSI-s ka nje problem shume te madh qe eshte besimi qe ngjall ne popull. Berisha ishte si ishte por ngjallte besim dhe optimizem ne popull,edhe sot sikur te dali Berisha e te premtoje luften kunder korrupsionit eshte shume e me shume here i besueshem se sa vete Basha e Kryemadhi.

 15. #14
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Programi i PD, Basha: Parat q do ti sekuestrojm mafies do prdoren pr punsimin e t rinjv

  Basha bashkbisedon me pensionist n Tiran: Vit pas viti do t prfitoni rritje pensioni jo m pak se 5 %

  Emri: 148594872_3925542527496899_7992874322969564855_o-1024x683.jpg

Shikime: 61

Madhsia: 48.8 KB

  Kryetari i Partis Demokratike Lulzim Basha gjat nj bashkbisedimi me disa pensionist n Tiran, iu sqaroi atyre Programin ‘Shqipria Fiton Mirqenie’ dhe prfitimet q do t ket kjo grupmosh direkt dhe indirekt. N planin e puns q do t zbatohet nga qeveria e tij pas zgjedhjeve te 25 prillit parashikohet rritje e pensioneve. Po kshtu pensionistt do t jen prfitues t skems s rimbursimit t ilaeve, uljes s mimit t energjis elektrike. Plani i detajuar, tha Basha sht produkt i nj pune dy-vjeare, i nj konsultimi t gjer dhe i prshtatur me situatn q po kalon vendi.

  “E dim q njerzve u ka ardhur n maj t hunds me premtime boshe, me premtime t pambajtura, prandaj jemi kujdesur q para shqiptarve mos t vijm me premtime, por t vijm me nj plan pune konkret. Nj plan pune i cili t jet plotsisht i realizueshm, duke filluar nga dita e par e qeverisjes pas 25 prillit. Dhe pr kt arsye, plani nuk paraqet mrekulli, por paraqet gjithka q ne mund dhe do t zbatojm n prputhje me nevojat e njerzve dhe me mundsit e vendit. Dhe dua t marr nj shembull konkret pr t gjith ata q pyesin; ku do t’i gjeni parat? N 2005-n, besoj e mbani mend t gjith se ku ishin pensionet n qytet dhe ne fashat. Ishin n nivele t mjerueshme. Ne morm angazhim ather pr rritjen e pensioneve n qytet dhe pr rritjen e pensioneve n fshat. Dhe ju e dini fare mir se pensionet mesatare, edhe n qytet edhe n fshat u rritn n mnyr shum t ndjeshme”

  Duke iu referuar situats aktuale, kryetari i PD Lulzim Basha tha se kjo qeveri nuk e ka mendjen tek njerzit, tek pensionistt, por tek aferat q i japin prfitime asaj.

  “Shporta ushqimore sht br 40% m e shtrenjt. Pra, gjithka, buka, vaji, sheqeri, ushqimet baz jan rritur n mnyr t ndjeshme , ndrkoh q pensionet jan rritur m pak sesa ’sht rritur inflacioni. Pse ka ndodhur kjo? Kjo qeveri taksat i ka rritur krahasuar me 8 vite m par. Kjo qeveri ka marr borxh shum m shum sesa qeverisja e para 8 viteve. Pra, edhe borxhin e ka rritur, edhe taksat i ka rritur, ndrkoh pensionet i ka rritur m pak sesa inflacioni. Do t thot q pr ju jeta sht br edhe m e shtrenjt, mesatarisht. Kjo tregon q gjithka sht produkt i vendimeve t qeveris. sht qeveria ajo q vendos t rris apo t ul taksat, sht qeveria ajo vendos se far do bj me kto taksa. N qoft se i rrit taksat, n qoft se rrit borxhin dhe e ke mendjen t harxhosh dhjetra, miliona euro pr t qepur dhe shqepur 10 her sheshin “Skenderbej”, apo sheshet e qyteteve, apo pr t br tendera me 5-fish mimin, si ka br kjo qeveri n 8 vite, padyshim q s’t mbeten lek pastaj pr pensionet. Sepse se ke mendjen tek pensionistt. Se ke mendjen tek familjet. Se ke mendjen tek njerzit. E ke mendjen tek aferat. Ama nse vendos njerzit t part, vendos prindrit e shqiptarve t part, absolutisht q i ke t gjitha mundsit t rrissh pensionet”, tha Basha.

  Qytetari: Pr problemet e pensionit, pr t gjith pensionistt besoj, sht pensioni q merret sot sht diskriminues shum. sht shum diskriminues. Mendoje se far mund t bsh me at pension. Do paguash dritat, do paguash ujin, jan ngrit me dyfish, trefish m shum kto 8 vite. Pjesa kryesore, pandemia nxori shum probleme, harxhimet ishin jashtzakonisht t mdha, t paprballueshme. Far t paprballueshme. Mendoj q duhet ta ket parasysh sidomos n programin tuaj, problemi i rimbursimit t ilaeve.

  Kreu i opozits iu tha pensionistve se qeveria e ardhshme angazhohet q t rris pensionet sa dyfishi i norms s inflacionit.

  “Angazhimi yn sht rritja e pensioneve me dyfishin e norms s inflacionit do vit. Dhe t paktn 5 prqind nse inflacioni sht m i ult. Q do t thot vit pas viti 650 mij pensionist shqiptar do t prfitojn rritje jo m pak se 5 prqind t pensioneve do vit. Kjo natyrisht nuk i zgjidh problemet e mdha q ka mosha e tret, as nuk sht ajo q ne duam q ju t keni, por t paktn sht nj hap prpara krahasuar me at q kemi pasur deri m sot dhe do t shoqrohet edhe me hapa t tjer q kan t bjn me problemet kryesore t pensionistve: me faturn e dritave, me faturn e ilaeve. Po ka t bj edhe me mundsit q u jepen fmijve tuaj. N qoft se nj ifti t ri i cili jeton me prindrit se nuk merr dot kredi pr t bler nj apartament, ne i japim mundsin q t ja subevencionojm 100 prqind interesin e kredis, ather pa diskutim ju kemi lehtsuar edhe ju n njfar mase. Gjat takimit me kryetarin e PD, pensionistt pervec pensioneve te ulta shtruan edhe problemin e rimbursimit t ilaeve pasi me pensionet e ulta iu duhet t shpenzojn shum pr ilae pasi rimbursimi sht i mangt. Basha sqaroi shtjen e rimbursimit t ilaeve duke iu rikthyer edhe njher programit pr Shndetsin ku i sht dhn shum hapsir.

  Qytetari: sht nj problem shum i madh mendoj, sepse nuk them gjysma, po them pa frik treereku i pensionit shkon pr ilae. Un kam rreth 42 vite punova, 30 vite n arsim pjesn tjetr n privat, edhe marr nj si ajo q m zuri para 95-s, edhe marr nj pension diskriminues fare me thn t drejtn. sht fare diskriminues. Lre pastaj t mendosh pr gjra t tjera. Jo luksi, se nuk sht luks t nxjerrsh makinn pr nj hall, t shkosh n nj ambulanc, t osh nipin, mbesn, por nuk e nxjerr dot se sht karburanti, aty t rreh direkt n tru.

  Lulzim Basha: Rimbursimi do t bhet sipas diagnozs, jo si sht sot. Sot edhe skema e rimbursimit sht vendosur n funksion t mafies s ilaeve. E caktojn ata se far ilai do t marrsh ti. Ai ila mund t jet skarco, ai ila mund t jet jo efektiv pr smundjen, pr t favorizuar nj importues apo nj producent ktu. Pra, gjith pun sht si t’i japin lekt atyre, jo si t ndihmojm pacientt. Kjo ka ardhur pas ndryshimeve q i jan br nga kjo qeveri kto 8 vite. Ne do t veprojm me nj parim q sht parimi q ndiqet kudo n Europ, rimbursim sipas diagnozs. Sipas diagnozs do t thot q at ila q ke nevoj do ta marrsh, do t jet n skemn e rimbursimit, nj dhe e dyta, ai ila q do t marrsh do t jet i kontrolluar. Do t jet i kontrolluar dhe do ket plotsuar standardet e Bashkimit Europian, jo t vij nga burimet t dyshimta, q do t thot q nuk e bn punn q ti e merr ilain po ai nuk e jep efektin pr t cilin ti ke shkuar ta marrsh at ila. Dhe shpeshher jep dhe efekte t kundrta apo efekte ansore q do t thot se nuk e bn punn, q do t thot se ti e merr ilain dhe nuk e jep efektin pr t ciln ti ke shkuar ta marrsh at ilain. Un kto i di sa nga programi, sa nga prindrit e mi, se t pakt jan pensionistt q nuk prballen me t njjtin problem. Shumica, pra mosha e tret, kt e ka nj nga problemet m kryesore. Kshtu q nga gjith pacientt shqiptar, prfituesi kryesor I ktij aspekti t programit ton, q sht rimbursim sipas diagnozs, do t jet pensionisti dhe pensionistja shqiptare.

  Gjat takimit kreu demokrat sqaroi edhe detaje t tjera t programit t Mirqenies Sociale duke filluar nga rritja e ndihms ekonomike e deri tek mbshtetja e familjeve t reja.

  “Njerzit n ndihm ekonomike, jan njerzit n varfri ekstreme. Mesatarisht ndihma ekonomike sht 52 mij lek (t vjetra). Pr nj familje q shkon deri n 8 veta shkon 84 mij lek t vjetra. Se far do t bjn 8 veta me 84 mij lek apo se do t bj nj familje mesatare me 52 mij lek t vjetra, kt e merr me mend do shqiptar. Ndaj hapi i par dhe i menjhershm do t jet dyfishimi i ndihms ekonomike pr t gjith njerzit n nevoj ekonomike. Kto jan dy nga angazhimet kryesore t programit ton t Mirqenies Sociale i cili si gjith pjest e tjera t programit udhhiqet nga nj parim: lekt jan t shqiptarve, nuk jan t qeveris. Lekt duhet t kthehen n xhepat e shqiptarve, duhet t kthehen n shrbime pr shqiptart, duhet t kthehen n ndihm pr shqiptart.

  Emri: 148305283_3925542517496900_7541894125569086290_o.jpg

Shikime: 64

Madhsia: 46.5 KB

  Lapsi
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 16. #15
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,704
  Postimet n Bllog
  2

  Djali i xhaxhait t Lulzim Bashs antarsohet n PS

  Emri: 762f74a7d2ef9256d7a4b8e1b1c6bf18_L-696x393.jpg

Shikime: 58

Madhsia: 32.2 KB

  Pas shum largimeve nga LSI drejt PS-s, duket se tashm kan filluar largimet edhe n radht e demokratve.

  Djali i xhaxhait t kryedemokratit Lulzim Basha, Altin Basha, ka vendosur t antarsohet n Partin Socialiste, duke u pajisur edhe me kart antarsimi.
  Lajmin e ka br me dije drejtuesi i qarkut t Tirans, Ervin Bushati, duke publikuar dhe nj foto, ndrkoh q kushriri i par i Bashs mban kartn n dor.

  Altin Basha sht br kshtu antari m i ri i Partis Socialiste.

  Ai sht pajisur me nj kart antarsimi pran Partis Socialiste t ciln ia ka dhn deputeti Ervin Bushati.

 17. #16

  Pr: PD: Programi yn ekonomik ofron vende t reja pune dhe ulje t varfris

  Citim Postuar m par nga Ingenuous Lexo Postimin
  Kjo nuk eshte aspak e vertete, pasi ky premtim ishte mese i realizueshem, por Rama beri gjithka, bllokoi do gje per te mos e realizuar.

  ---------------------------
  Trami/ Bashkia e Tirans: Qeveria t hyj garant, ne do nisim punn pr Tramin

  Nj dit m par Bashkia e Tirans prezantoi n publik projektin pr tramin e kryeqytetit. Projekti i przgjedhur parashikon q trami t ndjek t njjtn trajektore q ndjek autobusi n linjn Kinostudio- Kombinat. Nnkryetari i Bashkis, Enno Bozdo sqaroi se do t ket 14 stacione ndalimi si ato t autobusit, duke respektuar distancn do 300 metr dhe sipas dendsis s banorve. Trami do t ket korsi t dedikuara, ndrsa semafort do t bhen me 3 koh; pr makinat, tramin dhe kalimtarin. Do t respektoj semafort n ato kryqzime ku ka semafor pr makinat dhe pr kalimtart do t ket nj semafor t veant pr tramin, n mnyr q kur trami t lviz, as kalimtart dhe as makinat t mos ndrhyjn n t. N pjesn e rrugs s Kombinatit deri n rrugn e Kavajs, zgjidhja do t jet kalimi n mes t rrugs, duke ruajtur linjat e trafikut majtas dhe djathtas, si jan sot, tha nnkryetari i Bashkis, Enno Bozdo. N qendr trami do t kaloj n mes t lulishtes s sheshit Sknderbej duke u ngjitur n rrugn e Dibrs, rrug q pas ndrtimit t tramit do t ket vetm nj kah lvizjeje pr automjetet. Do t shkoj prgjat lulishtes s madhe n sheshin Sknderbej dhe do t mblidhet n Rrugn e Dibrs. Do ta ruajm rrugn e Dibrs me nj trafik t kufizuar, ka do t thot q trafiku n Rrugn e Dibrs do t ruhet vetm n nj drejtim t vetm, ndrsa rrugt n t majt dhe t djatht do t jen me sens unik. Pas Selvis, ku rruga srish zgjerohet, do t kaloj n mes dhe n Kinostudio do t vazhdoj po n mes dhe diku tjetr kemi srish nj ngushtim t ngjashm me Rrugn e Dibrs, sqaron Bozdo. Por projekti krkon edhe investime dhe pr realizimin e tij Bashkia i ka krkuar qeveris t dal garante pr riskun e investitorit. Nse qeveria do t konsideroj vendosjen e nj garancie sovrane, ather n far mase e garanton? T gjith projektin apo pjesrisht at? Me t patur kto dy t dhna, ne do t rimendojm strukturn e koncesionimit. Kjo bn t mundur q institucioni financiar ndrkombtar t minimizoj riskun e moskthimit t kredis, t kreditoj sektorin privat me nj norm m t ult interesi, q do t thot se m shum kompani do t hyjn n gar dhe ne prfitojm se do t marrim ofertn m t mir, qoft financiare, qoft teknologjike, shton Bozdo.

  MAPO
  Cdo premtim eshte i realizueshem,se ky premtim eshte nje budallik apo jo ky eshte diskutimi.

  Per nje njeri qe njeh pak rruget e Tiranes e di qe Trami (me tram supozojme nje korsi te veante te shtuar me shina) ne rastin me te mire do te veshtirsonte qarkullimin e makinave dhe ne rastin me te keq do ta bllokonte fare qarkullimin e makinave ose makinat do bllokonin qarkullimin e tramit. Rruget e Tiranes jane shume te ngushta per fantazit e Bozdos dhe Bashes...

  Megjithate kur eshte kaq i thjeshte dhe i realizueshem Basha me Bozdon le ta propozojne prap,po paten kurajo...

 18. #17
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: PD: Programi yn ekonomik ofron vende t reja pune dhe ulje t varfris

  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Cdo premtim eshte i realizueshem,se ky premtim eshte nje budallik apo jo ky eshte diskutimi.

  Per nje njeri qe njeh pak rruget e Tiranes e di qe Trami (me tram supozojme nje korsi te veante te shtuar me shina) ne rastin me te mire do te veshtirsonte qarkullimin e makinave dhe ne rastin me te keq do ta bllokonte fare qarkullimin e makinave ose makinat do bllokonin qarkullimin e tramit. Rruget e Tiranes jane shume te ngushta per fantazit e Bozdos dhe Bashes...

  Megjithate kur eshte kaq i thjeshte dhe i realizueshem Basha me Bozdon le ta propozojne prap,po paten kurajo...
  Levizja me tramvaj eshte menyra me e mire dhe me e lire e transportit ne nje qytet metropol. Dhe ajo e ul ndjeshem nevojen e levizjes me makina apo me bicikleta neper qytet. Dhe eshte mbase investimi publik me i mire qe shteti e bashkia Tirane mund te bejne per nje vend si Shqiperia, ku 1/2 e popullsise se vendit tashme jeton ne Tirane. Po, kostoja e nje vepre te tille publike eshte e larte per tu ndertuar, por gjithe ajo kosto rikuperohet brenda nje dekade, nese projekti behet realitet dhe vihet ne pune. Tramvaj leviz mbi dhe nentoke dhe nuk eshte e thene qe shinat te ndertohen mbi toke ne gjithe gjatesine e linjes. Dhe shtresat e shoqerise qe perfitojne me shume nga keto projekte publike jane shtresat e varfera, qe nuk kane makine si mjet transporti. Kjo i lejon ata qe me nje kosto te ulet transporti, te levizin ne te gjithe Tiranen cdo ore te dites apo nates. Duke perfituar ne kete menyre pasi u hapen mundesi te reja punesimi e shkollimi qe nuk i kishin me pare, fale mungeses se transportit.

  Lulzim Basha ishte minister i transportit kur u ndertua Rruga e Kombit. Edhe me ndertimin e asaj rruge kishte shume skeptike dhe shume kundershtare, por u be realitet. Dhe ai projekt, ishte te pakten 100 here me i veshtire per tu realizuar se nje linje tramvaji ne Tirane. Kuptohet, prioritetet e nje shteti te kapur nga mafia, nuk jane ato te shqiptareve hallexhinj ne rruget e Tiranes, qe ecin me kembe, bicikleta apo autobuze. Milionat e eurove shkojne ne xhepat e njerezve ne pushtet ne "investime ne arsimin publik dhe shendetesi". Se si do te veje ai qytetari hallexhi ne shkolle apo spital ne mes te dites apo te nates, ky eshte problem i tyre dhe jo i qeverise.

  Albo

 19. #18
  i/e regjistruar Maska e Vinjol
  Antarsuar
  28-04-2002
  Vendndodhja
  Fier
  Postime
  1,540

  Pr: PD: Programi yn ekonomik ofron vende t reja pune dhe ulje t varfris

  Normalisht ky me duket i duhuri pas shume vitesh ne tranzicion
  Mos u mundo te behesh njeri i suksesshem por me mire te behesh i vlefshem..

 20. #19

  Pr: PD: Programi yn ekonomik ofron vende t reja pune dhe ulje t varfris

  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  Levizja me tramvaj eshte menyra me e mire dhe me e lire e transportit ne nje qytet metropol. Dhe ajo e ul ndjeshem nevojen e levizjes me makina apo me bicikleta neper qytet. Dhe eshte mbase investimi publik me i mire qe shteti e bashkia Tirane mund te bejne per nje vend si Shqiperia, ku 1/2 e popullsise se vendit tashme jeton ne Tirane. Po, kostoja e nje vepre te tille publike eshte e larte per tu ndertuar, por gjithe ajo kosto rikuperohet brenda nje dekade, nese projekti behet realitet dhe vihet ne pune. Tramvaj leviz mbi dhe nentoke dhe nuk eshte e thene qe shinat te ndertohen mbi toke ne gjithe gjatesine e linjes. Dhe shtresat e shoqerise qe perfitojne me shume nga keto projekte publike jane shtresat e varfera, qe nuk kane makine si mjet transporti. Kjo i lejon ata qe me nje kosto te ulet transporti, te levizin ne te gjithe Tiranen cdo ore te dites apo nates. Duke perfituar ne kete menyre pasi u hapen mundesi te reja punesimi e shkollimi qe nuk i kishin me pare, fale mungeses se transportit.

  Lulzim Basha ishte minister i transportit kur u ndertua Rruga e Kombit. Edhe me ndertimin e asaj rruge kishte shume skeptike dhe shume kundershtare, por u be realitet. Dhe ai projekt, ishte te pakten 100 here me i veshtire per tu realizuar se nje linje tramvaji ne Tirane. Kuptohet, prioritetet e nje shteti te kapur nga mafia, nuk jane ato te shqiptareve hallexhinj ne rruget e Tiranes, qe ecin me kembe, bicikleta apo autobuze. Milionat e eurove shkojne ne xhepat e njerezve ne pushtet ne "investime ne arsimin publik dhe shendetesi". Se si do te veje ai qytetari hallexhi ne shkolle apo spital ne mes te dites apo te nates, ky eshte problem i tyre dhe jo i qeverise.

  Albo
  Nuk diskutohet qe levizja me tram a tmamvaj eshte me e mira. Problemi eshte se Tirana nuk ka vend,nuk ka rruge per tram. Ne Tirane jane vetem dy segmente ku mundet te vihet trami nga Universiteti deri tek Qendra (qe nuk ja vlen) dhe segmenti tjeter eshte pjesa e Unazes vetem nga krahu i Lanes.

  Si ja fusnin kot Basha me Bozdon,Trami Kinostudjo-Kombinat behet vetem po te hapesh rrugen apo hapsiren ku do kaloj Trami,pra i bie qe te prishesh shtepi e mbase edhe pallate,qe si perfundim i bie qe si kosto i bie me pak sikur te behet nen toke se sa mbi toke. Prandaj propozimi i Bashes eshte nje budallik kur premtonte se do ta bente tramin mbi toke.
  Megjithate po e perseris,po ta mendoj se ka te drejte le ta premtoj prap.Ta shikojm,po premton gjithka s'ka pse mos premtoj edhe premtimin e tije kryesore per Tiranen !
  (Te ishte per Bashen rruga e Kombit do nisej per Kosove por me siguri qe do dilte ne Mal te Zi)

 21. #20
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: PD: Programi yn ekonomik ofron vende t reja pune dhe ulje t varfris

  “M shum para mbeten n duart tuaja”, Basha: Ulja e takss nga 15 n 9% do t jet nj lirim i jashtzakonshm pr financat e siprmarrjes shqiptare

  Kryedemokrati Lulzim Basha e shikon nj lirim pr financat e siprmarrjes shqiptare uljen e takss nga 15 n 9%. N nj postim n “Twitter” Basha risjell nj nga angazhime e programit t PD “Shqipria fiton” pr taksn e shesht i diskutuar dhe gjat takimit t sotm me biznesmen.

  Ai thekson se kjo taks do t bj q t mbeten m shum para n duart e siprmarrsve e rrjedhimisht m shum investime, prodhim dhe vende t reja pune.

  “Ulja e takss nga 15 n 9% do t jet nj lirim i jashtzakonshm pr financat e siprmarrjes shqiptare. M shum para mbeten n duart tuaja q t investoni m shum, t prodhoni m shum dhe t hapni m shum vende t reja pune me paga m t larta. #ShqipriaFITON”, shkruan kreu i PD.  Balkanweb
  Ndryshuar pr her t fundit nga Neteorm : 23-02-2021 m 19:05

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. INSTAT: Jane hapur 81000 vende te reja pune ne tremujorin e trete
  Nga Qyfyre n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 18
  Postimi i Fundit: 10-12-2014, 17:27
 2. Haradinaj premton 200 mij vende t reja pune n katr vjet
  Nga Antiproanti n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 03-05-2014, 01:28
 3. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 02-02-2014, 16:13
 4. vende te mundshme pune (londer)
  Nga white_snake n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 22-05-2006, 16:03
 5. Vende pune
  Nga krokodil n forumin Mentori akademik
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 07-06-2005, 08:05

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •