Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
 1. #1
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,767
  Postimet n Bllog
  3

  Nj lexim gjeopolitik i friks

  Emri: Screenshot-2021-01-24-at-11.41.17-AM.jpg

Shikime: 224

Madhsia: 12.2 KB

  Nga Fabio James Petani & Manlio Graziano

  N librin e tij t vitit 2009 Gjeolitika e emocionit, Dominik Moisi e ndau botn n 3 rajone emocionale: territorin e shpress (vendet n shfaqje), territorin e poshtrimit (bota e Islamit) dhe territorin e friks (fuqit e vjetra, i njohur gjithashtu si Perndimi).

  Por shum gjra kan ndryshuar q nga viti 2009. Sipas Moisi, territori i friks sht i banuar nga ata q jan t druajtur pr t tashmen, dhe q presin q e ardhmja t bhet edhe m e rrezikshme. Ndoshta sot duhet t kuptojm se frika e ka pushtuar botn.

  Thn ndryshe, ne jetojm n nj koh e cila sht e organizuar nga frika e globalizuar, dhe kjo n aspektin politik nuk sht nj shenj e mir. Fuqit e vjetra mbeten pionieret e ktij emocioni t globalizuar. Shqetsimi mbi t tashmen, dhe bindja se e ardhmja vetm mund t prkeqsohet, jan materializuar pr dekada n dy fusha t sjelljes masive, natyra e t cilave sht thelbsisht antisociale:rritja e shfrenuar e shpenzimeve publike (dhe borxheve), dhe rnia e nivelit t lindjeve.

  Dhe lidhja mes tyre sht se kur nuk pritet t vij ndonj e mir nga e ardhmja, sht m mir t`a shpenzosh gjithka menjher, madje edhe ato q nuk i ke. N mnyr t ngjashme, sht m mir t mos kesh fmij, t cilt do t vuanin nga barra e borxheve t krijuara.

  N territorin e friks, thirrja secili pr vete jehon n mnyra negative. Disa dit pas mbrritjes s pandemis n Franc, presidenti Emanuel Makron e cilsoi kthimin e friks, si nj shans pr t ri-zbuluar solidaritetin dhe vlerat njerzore. Megjithat, natyra dhe historia sugjerojn t kundrtn:frika n lejon rrall t rilidhemi me vlerat njerzore.

  T mbrohesh nga rreziku sht njerzore, pasi ai sht nj reagim spontan i species ton, i udhhequr nga instinkti i vet-ruajtjes. Nj form e till individualiste e rezistencs shpesh nuk ka tipare konstruktive, bashkpunuese.

  Kur i ikni nj rreziku, sht m leht t largoheni vet, n vend se t`a shptoni fqinjin tuaj.

  Pse optimizmi dominues i viteve 1950-1960, e pa me besim t ardhmen, duke prodhuar m shum sesa kishte konsumuar, duke sjell nj bum lindjesh? Pasi procesi i rindrtimit t paslufts u b me nj mrekulli ekonomike q e bri jetn m t leht dhe m t begat. Gjat glorieuses trente (30 viteve t lavdishme, idioma e prdorur pr lulzimin ekonomik t Francs), prvoja na msoi se ne mund t kalonim shpejt nga blerja e kpucve, tek nj biiklet, nj motor dhe m pas nj makin.

  Pastaj blem makina mjaft t mdha pr familjen, dhe i prdorm ato pr t shkuar n destinacione turistike, ku do t qndronim n hotele t prballueshme nga xhepi yn, dhe ku prfundimisht do t blinim nj shtpi pushimi. Gjithka na dukej aq e leht.

  Pastaj, n vitin 1973, erdhi kriza e par. Miti i nj rritje eksponenciale t mirqenies, nisi t psonte plasaritjet e para. N at koh nisn t shfaqeshin n horizont konkurrentt e par t rinj, q u quajtn me kujdes vendet e porsa- industrializuara.

  N fund t asaj dekade, Koreja e Jugut u b ndrtuesja e dyt e anijeve n bot, pas Japonis, me nj prodhim dy her m t madh se sa Gjermania, dhe 4 her m t madh se ai i Shteteve t Bashkuara. Dominimi botror i fuqive t vjetra po prjetonte nj kriz.

  Kto fuqi nuk mund t shfrytzonin m t pa shqetsuara t gjitha burimet e tregut botror, por duhej ti ndanin ato me konkurrentt n zhvillim, gj q do t thoshte se edhe prfitimet q rrjedhin nga ky shfrytzim i patrazuar, nuk mund t vazhdonin t ishin t njjtat.

  Ne e dim q frika e humbjes s asaj q kemi gjeneron m shum akth,sesa frika e gjenerimit t pasurive t reja q nuk i kemi n t tashmen. Ajo q nj lexim gjeopolitik i shton ktij ndrgjegjsimi, sht fakti se nj frik e till nga humbja e asaj at q njerzit mendojn se u takon,shkakton reagime t ashpra.

  Dhe kjo gj nxit nevojn pr tu mbshtetur tek udhheqsit q premtojn tu japin qytetarve at q u sht marr. Prandaj njerzit i besojn fjalve t atyre q u premtojn se do t`a bjn vendin e tyre srish madhshtor si dikur. Ata e bjn kt duke sulmuar publikisht grupet shoqrore q supozohet t jen prgjegjset kryesore pr ankthet tona: emigrantt, myslimant, hebrenjt, korporatat e mdha, t pasurit, masont, Wall Street, Big Pharma, globalistt, Bill Gejts, Vatikanin etj.

  Kriza financiare e vitit 2008, dhe sidomos rimkmbja e ngadalt dhe jo e plot prej saj e kan shndrruar frikn sociale n nj arm politike n duart e votuesve. Brexit, zgjedhja president e Donald Trumpit n vitin 2016, zgjedhjet italiane t vitit 2018, jan vetm disa shembujt.

  Joe Biden i fitoi zgjedhjet presidenciale n SHBA n vitin 2020, me m shum se 81 milion vota. Por pavarsisht gjith skandale dhe t parit nga 2fajsime, Trump mori gjithsesi 74 milion vota. India, Filipinet, Brazili, Rusia, Venezuela dhe n nj far mase edhe Kina e kan braktisur territorin e shpress.

  Prpjekja e vendeve myslimane pr tu liruar nga territori i poshtrimit, u dmtua nga shtypja e prgjakshme e versioneve t ndryshme t Pranvers Arabe. Q t gjith konverguan drejt territorit t friks. Tukididi, Aristoteli, Makaveli, Hobsi dhe shum t tjer, kan shpjeguar se si frika ishte nj mjet prmes t cilit princrit kontrollonin nnshtetasit e tyre.

  Sot, frika sht br ndjenja mbizotruese e qytetarve, t cilt presin receta mrekullie nga princat e tyre. Por si kemi qen dshmitare vitet e fundit, ato receta nuk po bjn asgj m shum sesa po e bjn botn edhe m t frikshme. / The Conversation Bota.al
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 29-01-2021 m 01:13

Tema t Ngjashme

 1. Myslimant, krcnim apo interes gjeopolitik?
  Nga angmokio n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 17-08-2012, 07:11
 2. Muhamedi Ka Ditur Shkrim Lexim
  Nga ninja n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 27
  Postimi i Fundit: 02-10-2008, 08:55
 3. Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 03-04-2008, 04:33
 4. Ndjenja e friks!
  Nga theodora* n forumin Tema shoqrore
  Prgjigje: 23
  Postimi i Fundit: 28-02-2008, 15:24
 5. Lexim imazhesh
  Nga qoska n forumin Arti i programimit
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 26-02-2006, 15:18

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •