Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Anėtarėsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,683
  Postimet nė Bllog
  2

  Krahasime dhe karakteristikat e klasifikimeve ndermjet vBulletin vs Xenforo vs IPB

  vBulletin vs XenForo vs IPB


  Njė betejė e madhe midis vBulletin vs XenForo vs IPB
  Duke parė betejėn e pėrgjithshme tė vBulletin vs XenForo vs IPB, ėshtė e rėndėsishme pėr tė krahasuar tė tre tė plotė.
  Ata qė shqyrtojnė secilėn prej kėtyre tri zgjedhjeve pėr forumin e tyre, duhet tė adresojnė nevojat specifike dhe dėshirat e projektit nė fjalė.
  Ndėrsa njė mund tė jetė mė mirė pėr shumicėn, njė zgjedhje tjetėr mund tė adresojė mė mirė nevojat tuaja specifike tė projektit.

  Karakteristikat e vBulletin

  VBulletin ėshtė i njohur nga shumė dhe pėrdoret gjerėsisht. Vjen me shumė karakteristika qė adresojnė nevojat tuaja pėr njė forum tė fuqishėm qė ėshtė nė gjendje tė ofrojė funksionalitet social, i cili i angazhon konsumatorėt siē duhet. Kėtu ka njė listė tė karakteristikave mė tė rėndėsishme.

  Bashkėveprimi nė kohė reale
  Integrimi nė Facebook
  Gjenerim i zgjeruar i pėrmbajtjes
  Qartėsi nė video dhe ikona
  Ndėrtim nė SEO
  Rregullim i lehtė (rreth 15 minuta)
  Mjete lehtėsuese tė redaktimit
  Templates tė pėrshtatura
  Siguri e fortė
  Mbėshtetje e nivelit tė lartė
  API Zgjerime
  Shtesa tė fuqishme tė paguara
  Versioni celular i disponueshėm
  Dhe mė shumė!
  vBulletin ėshtė mė i vjetri dhe mė i popullarizuari nga tė tre, me njė komunitet masiv dhe shtesa tė pafundme, tema dhe shtojca nė dispozicion.

  Karakteristikat e XenForo

  XenForo pėrshtatet me betejėn e vBulletin vs XenForo vs IPB. Ėshtė njė konkurrent i lartė dhe ofron shumė karakteristika tė mira pėr pėrvojėn mė tė mirė tė mundshme tė komunitetit. Disa nga karakteristikat kryesore pėrfshijnė:

  Angazhim social pėrmes fitimit tė trofeve
  Njė “like” sistem
  Email lajmėrime
  Ndėrtim nė SEO
  Pėrdorimi i HTML-sė semantike dhe mikrodatat e ngulitura
  Human-Readable URLs
  Redaktimi i thjeshtė i ngjyrave
  Mundėsi pėr tė redaktuar HTML dhe CSS
  Rrjedha e aktivitetit tė fundit
  Add-ons pa fund
  Dhe mė shumė!
  Edhe nėse preferoni tė shkruani shtesat tuaja ose/dhe nėse preferoni tė pėrshtatni kodin e forumit tuaj, XenForo ju lejon tė kujdeseni pėr ēdo pėrshtatje qė doni. Ndėrsa XenForo ėshtė njė softuer mjaft i ri, ai po e fiton shpejt popullaritetin.

  Karakteristikat e IPB

  IPB mund tė jetė mė pak i njohur nga vBulletin dhe XenForo. Megjithatė, ky sistem siguron ende shumė karakteristika, duke pėrfshirė:

  Forume dhe nėnforume tė pakufizuara
  Fjalėkalim-mbrojtjės tė forumeve
  Zvarrit dhe zbrit urdhėrimin e forumeve nė AdminCP
  Temat e mbėshtetura, Sondazhet dhe Vlerėsimi i Temave
  Formatim HTML ose Rich post
  Bashkangjitje automatike pėr videot
  Aftėsia Multiquote
  Mbėshtetje super moderator
  Mbėshtetje Tag cloud
  Hyrje Anonime
  Follow feature
  Importim RSS feeds
  Visual skin editor
  Mundėsi personalizimi
  Dhe mė shumė!
  Ky sistem i fuqishėm siguron shumė karakteristika tė mėdha pėr ata qė kėrkojnė tė fillojnė njė forum. IPB ėshtė plot me karakteristika tė mėdha dhe me siguri i pėrket diskutimit.  Cmimi
  Ēmimi i tė tre ėshtė i ngjashėm. Sidoqoftė, IPB dhe XenForo mund tė duken mė pak tė shtrenjta nė fillim. Tė dy vijnė me njė tarifė mė tė lirė tė licensimit, por pėr tė marrė tė njėjtėn fuqi si vBulletin, do t’ju duhet tė blini shtesa. Nė pėrgjithėsi, ēmimi i tė treve ėshtė pothuajse i njėjtė.

  Fituesi i pėrgjithshėm dhe Rekomandimet
  Kur bėhet fjala pėr njė forum, shumica do tė zgjedhe vBulletin pėr shkak tė komunitetit tė gjerė tė pėrdoruesve tė gatshėm pėr tė ndihmuar mbėshtetjen tuaj. Ėshtė e lehtė tė gjesh artikuj, udhėzime dhe video pėr veēoritė e vBulletin-it. XenForo dhe IPB nuk kanė tė njėjtin komunitet tė madh pėr tė mbėshtetur softuerin, por tė dyja ofrojnė mbėshtetjen e tyre.

  Shumė nga pėrdoruesit e IPB-sė betohen se ėshtė mė e mira. Pėr pėrdoruesit e avancuar funksionimi dhe ambientimi do jetė mė i lehte sesa nga vBulletin apo XenForo

  XenForo ka humbur disi, sepse nuk ėshtė zhvilluar nė tė njėjtin nivel si IPB ose vBulletin. Vetėm duke kėrkuar nė veēoritė, vBulletin pėrshtatet mė mirė pėr fillestaret, ndėrsa XenForo pėrpiqet tė synojė tė gjithė pėrdoruesit dhe IPB ėshtė zgjidhja mė e mirė pėr pėrdoruesin e avancuar.

  Zgjedhja e forumit tė duhur me siguri nuk ėshtė e lehtė dhe secili ka pėrparėsitė e tyre. Nė pėrgjithėsi, IPB ėshtė zgjidhja mė e mirė pėr shumicėn, por vBulletin vjen njė sekondė mė afėr. XenForo thjesht nuk ka tė njėjtėn mbėshtetje dhe nuk ėshtė plotėsisht i pėrditėsuar me dy tė tjerėt, por ėshtė ende njė sistem i madh.

  Burimi : https://chatoshqip.com/tema/krahasim...enforo-vs-ipb/

 2. #2
  i regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-10-2007
  Vendndodhja
  Diku ne emigrim
  Postime
  709

  Pėr: Krahasime dhe karakteristikat e klasifikimeve ndermjet vBulletin vs Xenforo vs IPB

  Ja kane fute kote. Ato qe referohen per IPB i ka si vBulletin shtu edhe Xenforo.

 3. #3
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Anėtarėsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,683
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Krahasime dhe karakteristikat e klasifikimeve ndermjet vBulletin vs Xenforo vs IPB

  vBulletin ka shume mangesira, ka me siguri si software po per avancim midis Xenforo eshte nata me diten.

Tema tė Ngjashme

 1. Karakteristikat e burrit ideal
  Nga Xhuxhumaku nė forumin Tema shoqėrore
  Pėrgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 27-03-2014, 07:49
 2. Karakteristikat dalluese te shqipetareve!
  Nga White_Angel nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 09-08-2012, 18:06
 3. Karakteristikat e nje kompanie
  Nga francisko nė forumin Mentori akademik
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 15-09-2010, 16:31
 4. Karakteristikat e afishimit ne monitor !
  Nga REJDI nė forumin Trajnim & leksione
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 29-03-2005, 16:30
 5. Krimi i organizuar, karakteristikat e tij.
  Nga Enri nė forumin Problemet ndėrkombėtare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 11-10-2003, 23:19

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •