Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 8
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet n Bllog
  3

  Psikopat-diplomacia: Edi Rama prz diplomatin rus nga Shqipria se nuk vuri mask

  Shqipria do t pendohet pr vendimin q mori pr t dbuar diplomatin rus nga Tirana, u shpreh zv/ministri i Jashtm Aleksandr Grushko pr RIA Novosti. Ky sht nj provokim i qart q synon prkeqsimin e marrdhnieve ruso-shqiptare dhe, natyrisht, ky hap jo miqsor nuk do t mbetet pa prgjigje,-komentoi Grushko.

  Pr m tepr ai tha se nj nga parimet kryesore n diplomaci sht reciprociteti. Kjo sht hera e par q nj diplomat rus prjashtohet kt vit, shkruan m tej media RIA. N vitin 2020, hapa t till u ndrmorn n Bullgari, Holland, Austri, Sllovaki dhe Republikn eke, mirpo pr akuza pr spiunazh.

  Ministria e Jashtme e Shqipris, shpalli person non grata nj diplomat rus, pasi ka shkelur rregullat ndaj Covid-19. Diplomati q Shqipria i krkon t largohet nga vendi sht Sekretari i Dyt i Ambasads, Alexey Krivosheev. Qeveria Shqiptare ka marr vendimin t shpall Person NON Grata (person t padshirueshm), diplomatin Alexey Krivosheev, me detyrimin q t largohet brenda 72 orsh nga momenti i dhnies s njoftimit zyrtar,- thuhet n njoftimin e Ministris s Jashtme.

  Tirana tha se ky vendim do t perceptohet nga Moska si nj mas e detyrueshme pr t mbrojtur shndetin dhe gjithashtu siguroi paln ruse pr ndjenjat miqsore dhe pr prmirsimin e vazhdueshm t marrdhnieve midis vendeve.

  Koha Jone

 2. #2
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,704
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: Psikopat-diplomacia: Edi Rama prz diplomatin rus nga Shqipria se nuk vuri mask

  Cuditerisht i bera seach ketij postimi dhe nuk e gjej askund tek Koha Jone ose diku tjeter?!

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Psikopat-diplomacia: Edi Rama prz diplomatin rus nga Shqipria se nuk vuri mask

  Citim Postuar m par nga Lazo Lexo Postimin
  Cuditerisht i bera seach ketij postimi dhe nuk e gjej askund tek Koha Jone ose diku tjeter?!
  Reuters e konfirmon lajmin e Koha Jone ketu.

 4. #4
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,704
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: Psikopat-diplomacia: Edi Rama prz diplomatin rus nga Shqipria se nuk vuri mask

  Po po e lexova, po me sa duket personi ka thyer rregullat ndaj COVID -it dhe eshte shpallur non grada ne Shqiperi.

 5. #5
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,704
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: Psikopat-diplomacia: Edi Rama prz diplomatin rus nga Shqipria se nuk vuri mask


 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Psikopat-diplomacia: Edi Rama prz diplomatin rus nga Shqipria se nuk vuri mask

  E kupton se far njerz budallenj e drejtojn at vend kur lexon lajme t tilla. Mund t qeshsh me budallkun e tyre, ose mund t vsh edhe duart n kok e vsh kujn, pasi po luhet me sigurin e jets s shqiptarve.

  Pjesa qesharake: Nse diplomati u largua se nuk respektonte maskat ndaj pandemis, se nuk vinte nj mask, dhe qeveria e przuri. far ngelet q t bj qeveria e Edi Rams, nse ky diplomat ishte kapur n flagranc n nj akt t rnd sigurie kombtare? Do ta pushkatonin n vend apo do t'i shpallnin luft Rusis?!

  - Rusia sht shteti me m shum raketa brthamore se gjith shtetet e tjera n bot.
  - Rusia sht nj prej dy shteteve n bot q siguron shkatrrimin e bots pasi i mban armt nukleara n tok, ajr, dhe det gjith kohn.
  - Rusia sht edhe shteti q prodhon naftn dhe gazin natyror q ngroh popullatn e kontinentit evropian dhe mundson industrin e rnd n ekonomit e ktyre vendeve.
  - Rusia sht edhe nj prej katr shteteve n bot, q prodhon drithra, q mbajn me buk e ushqejn gjith popullatn e bots. Amerika, Brazili dhe Kanadaja jan tre vendet e tjera.

  Buka q shqiptart han n furrat e tyre t buks, sht mbase br me miell i drithit t importuar rus.

  I bie q Edi Rama, ta ket br kt gj:

  1) Nga injoranca e budallallku.
  2) Urdhr nga "vllai i madh" n Turqi, t cilit sapo i bri vizit.

  Mos e lini budallan t'iu shesi pr koka turku.

  Albo
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 25-01-2021 m 14:53

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-07-2020
  Postime
  39

  A sht Gaf e Ministris s Jashtme- dbimi i diplomatit rus?

  Me 21 janar 2021, Shqipria ka shpallur person non grata (person t padshirueshm) sekretarin e dyte te ambasads ruse, diplomatin Alexey Krivosheev nga Rusia.

  Argumenti i dbimit sht sureal: pr shkak t mos respektimit t prsritur t mbajtjes s Masks dhe t rregullave Anti-Covid-19. M sakt njoftimi q vjen nga Ministria e Jashtme sht: Q prej muajit prill, 2020, por edhe n fillim t ktij viti, se ai (diplomatin Alexey Krivosheev) ka shkelur n mnyr t vazhdueshme karantinn gjat muajit prill duke lvizur jasht orarit t lejuar., Qeveria shqiptare ka pasur ankesa dhe denoncime t vazhdueshme mbi shkeljet e hapura t masave t marra nga ana e nj diplomati t Ambasads s Federats Ruse n Tiran, thuhet n njoftimin e dhn nga Ministria e Jashtme shqiptare.

  Gjithashtu n njoftim thuhet se prfaqsues t lart t Ministris pr Evropn dhe Punt e Jashtme kan kontaktuar me ambasadorin e Ambasads s Federats Ruse n Tiran, Mihail Afanasiev, duke ia br me dije shqetsimin pr shkeljet e vazhdueshme t masave anti-COVID-19 nga diplomati dhe se ..sfidimi i prsritur i rregullave dhe masave mbrojtse ndaj pandemis dhe shprfillja e shqetsimeve t institucioneve t shtetit shqiptar lidhur me to, nuk mund t justifikohen e nuk mund t tolerohen m tej, thuhet n njoftim. Dhe pr ta zbutur kt vendim paksa jo normal Ministria e Jashtme e Shqipris uron q ky vendim i imponuar nga mosrespektimi i ligjeve dhe rregullave t shtetit shqiptar, do t mirkuptohet plotsisht nga pala ruse dhe se Shqipria e siguron paln ruse pr prmirsimin e vazhdueshm t marrdhnieve mes dy vendeve (Shqipria shpall person non grata diplomatin rus (evropaelire.org).

  Nj kundrprgjigje e ashpr ka ardhur nga zv. Ministri i Jashtm rus Aleksandr Grusho i cili e vlerson dbimin e diplomatit rus : si nj provokim q synon dmtimin e lidhjeve dypalshe tha t Premten Zvends Ministri i Jashtm rus Alexander Grushko.

  N t njjtn koh, Tirana shprehu shpresn se ky vendim do t perceptohet nga Moska si nj mas e detyrueshme pr t mbrojtur shndetin dhe gjithashtu siguroi paln ruse pr ndjenjat miqsore dhe gatishmrin pr prmirsimin e vazhdueshm t marrdhnieve midis vendeve (https://top-channel.tv/2021/01/22/dd...uso-shqiptare/).

  Nuk sht hera e par q Tirana zyrtare dbon diplomat t huaj. Para tre vjetsh Ministria e Jashtme shqiptare njoftonte dbimin nga Shqipria t dy diplomatve rus Vladislav Filipov dhe Alexey Nikolaevich Balashov, i pari atashe ushtarak ndrsa tjetri Sekretar i Par i Ambasads. N at koh u tha se dy diplomatt kryenin veprimtari q nuk prputhej me statusin e tyre diplomatik.

  N fakt vendimi i autoriteteve shqiptare pr t dbuar dy diplomatt rus kishte lidhje me nj vendim t disa prej vendeve t BE-s, si dhe SHBA, q dbuan nga vendet e tyre diplomatt rus, pas akuzave pr helmimin e nj ish-agjenti sekret n Londr. N at koh lidhur me helmimin, u akuzua Rusia dhe si kundrprgjigje, shum nga vendet nisn dbimin e diplomatve rus. Pak dit m pas, Federata Ruse do t kundrprgjigjej duke dbuar dy diplomat shqiptar Albert Jerasi dhe Arben Doi. i pari mbante detyrn e zv/ambasadorit shqiptar n Rusi, ndrsa i dyti mbante detyrn e kshilltarit t ambasadorit dhe t sekretarit t ambasads. Pra sipas Ministris s Jashtme t Shqipris s para tre viteve diplomatt rus

  kishin zhvilluar veprimtari n mosprputhje me statusin e tyre dhe parimet e Konvents s Vjens pr Marrdhniet Diplomatike (https://boldnes.al/2021/01/21/ruse-...nga-shqiperia/).

  Pa dyshim, duke mos vn n diskutim t drejtn e shtetit shqiptar pr t ndrmarr masa kundr veprimeve t diplomatve t huaj n kundrshtim me Parimet e Konvents s Vjens pr Marrdhniet diplomatike, fakti se nj sekretar i dyt i ambasads s nj shteti t huaj dbohet se nuk ka mbajtur maskn apo ka dal jasht orarit t vendosur pr Pandemin, sht jo normal duke patur parasysh se n radh t par ministria e jashtme duhet t kishte vepruar njlloj si ka vepruar me do qytetar shqiptar: gjobitje dhe paralajmrim.

  Nj mas ligjore tejet e ashpr pr nj shkelje t prsritur edhe tek qytetart shqiptar, ndaj nj diplomati t huaj, mund t krijoj dyshime, s pari pr vet arsyet mass s marr nga Ministria e jashtme e cila duket sikur ka nj prapamendim apo paragjykim t shtjes, ose s dyti mund t krijohet ideja se ne shqiptart trima, jemi `m katolik se Papa`, pr ti treguar SHBA dhe BE se sa besnik dhe t guximshm jemi ndaj tyre, megjithse jemi vend i vogl `ne vazhdojm t `hedhim valle n goj t ujkut` rus, apo kushdo shtet i madh qoft.

  Po t shkojm me kto ide-ra dhe programe pr politikn e jashtme, Shqipria mund t bj plot armiq pr shkak t amatorizmit diplomatik, apo dhe pr shkak t dshirs pr tu dukur si t `fort`, n nj koh q Shqipria ka nevoj pr fqinjsi t mir dhe pr miq qofshin ata n perndim e qofshin n lindje.

  Mendoj se nuk do t jet e nevojshme q pas nj veprim tejet agresiv t thuash se ne duam fqinjsi t mir dhe se.. veprimi do t mirkuptohet nga pala ruse?!.

  Mendoj se kto frazeologji dhe kto retorika nuk jan profesionale.

  Duhet t kujtoj se Rusia, pavarsisht historive me sllav e grek q na kan br dme dhe na kan coptuar n t kaluarn, duke harruar q ata q na kan coptuar n fund t shekullit t XIX dhe fillim t shek. XX kan qn pikrisht disa antar t sotm t BE dhe Anglia, dhe se ishte Woudrow Wilson dhe Lenini, ata q kan folur n favor t vendeve t vogla, n favor t vetvendosjes s popujve t vegjl.

  Pra kan qn kto dy shtete t mdha SHBA dhe Rusia, q prkrahn shtetin shqiptar t athershm.

  Madje krahas Wilsonit t madh, Parlamenti shqiptar i vitit 1924 mbajti 5 minuta zi pr vdekjen e Leninit n janar 1924, fakt t cilin pr hir t perndimit, nuk e zm n goj dhe as e prmendim fare.

  Sigurisht q Rusia n 1948-1949, n kohn e krizs pr buk, na solli nj vapor plot me grur falas, dhe deri n vitin 1961 na ndihmoi t ngrinin institucionet, Universitetin shtetror, fabrika dhe uzina, Kinostudio Shqipria e Re, na ngriti mirqenien sidomos gjat viteve 59-60, si dhe na armatosi; armt ruse (dhe ato kineze m von), q t mos harrojm i shitn qeverit demokratike t Berishs, s Nanos, e Majkos, dhe ato para nuk dihet se ku shkuan

  N prfundim mund t them se t bsh veprime t tilla ndaj nj shteti q nuk na ka sulmuar asnjher por q na ka ndihmuar shum, sht jo normale pavarsisht detyrimeve q kemi ndaj SHBA , BE, NATO-s, ja vlen q t sillemi si komb i civilizuar dhe jo si jenier.

  Kshtu bota do t na doj m shum dhe do t na hiqet njolla e zez dhe opinion i keq ndaj shqiptarve, opinion t keq t cilin ja kemi damkosur vet vetes tone gjat 30 viteve t demokracis, krahas insinuatave dashakeqe t disa lobeve politike t fqinjve dhe t BE.

  Shpresojm q t normalizohen sa m par marrdhniet me Rusin, dhe t ruajm t patundur, dshirn pr fqinjsi e marrdhnie t mira me t gjith. /Gazeta Liberale

 8. #8

  Pr: A sht Gaf e Ministris s Jashtme- dbimi i diplomatit rus?

  Gjith jetn "mish pr top" shqiptari!
  Nuk i rrin dot t ndenjurat rehat....
  Hert o von marrdhniet midis Federats ruse dhe BE-s do normalizohen, po neve gjithmon "delja e zez" do ngelim!
  Po kjo gj, kuptohet, as q e preokupon qeverin me kreun e saj t nderuar, pasi q pasojat e nj politike t jashtme t gabuar do ti paguaj populli jo halabakt, ose "lpirsit e izmeve" q sot servil me patent dhe nesr miliarder anonim, do t kapardisen npr hotelet me 6 yje.

  Pyetje; -Po pse nuk mjaftonte nj gjob, q jo vetm do t tregonte lartsin e civilizimit dhe drejtsin e gjykimit me standarte demokratike ( pra gjob si t gjith shkelsit e ligjit ) pa dallime.... ??!
  Pa shiko, nga kjo taktik superlative e politiks s jashtme, fonderlajen e merkel po na vlersojn m shum , bashk me bidonin e Shba-ve....
  Pas devijimit n Kongresin e XX t BS ...shoku Dull na bri t ham bar.
  Po shoku Vini, far do t shpik? - jo se me ndryshimin e klims.....

  Mjer ne!

  Politika e asnjansis Paguan,
  sidomos kur je n fund t klasifikimit......

  Prshndetje
  Msoi t tjert me jetn tnde dhe jo me fjalt e tua

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 30-03-2016, 23:53
 2. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 30-12-2015, 12:14
 3. Shqipria dhe diplomacia ekonomike.
  Nga DYDRINAS n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 21-11-2013, 22:13
 4. MPJ e konfirmon: Rama incident n Vjen me diplomatin Egin Ceka
  Nga Ingenuous n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 102
  Postimi i Fundit: 04-05-2013, 21:45
 5. Diplomacia, Shqiperia dhe Greqia
  Nga Brari n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 13-07-2004, 12:23

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •