30 alibit e Sali Berishs pr 21 janarin q sfidojn SPAK, nga manipulimi i vrasjeve tek pranimi i krimit, ja si i ndryshoi versionet sipas rrethanave

Emri:  1611216819_berisha.jpg

Shikime: 95

Madhsia:  40.5 KB

T gjitha qndrimet kontradiktore t Sali Berishs q e implikojn n urdhrimin e vrasjeve t 21 Janarit, zhdukjen e pamjeve filmike, pengimin e hetimeve t prokuroris, manipulimin e provave t krimi, koordinimin e dshmive t rreme deri tek sajimi i puit.

Si sot 10 vite m par, n 21 Janar 2011, mes institucionit t Kryeministris dhe Kuvendit, do t shnohej nj nga krimet m t rnda dhe t shumfishta shtetrore n historin e pluralizmit n Shqipri, me protagonist t padiskutueshm Sali Berishn, ende sot i pandshkuar nga drejtsia. Garda e Republiks, nn urdhrat verbal dhe jo verbal t Sali Berishs, qlloi rreth 500 her mbi dhe drejt protestueseve, duke vrar t pafajshmit Hekuran Deda, Ziver Veizi, Faik Myrtaj dhe Aleks Nikaj, si dhe plagosur Sokrat Gode, Fatos Mahmutaj, Ilia Papa, Erald Bisha, Ilia Qesku dhe Artes Dybeli.

Nj krim po aq i rnds sht konsumuar m pas, duke nisur q nga nata e 21 Janarit n zyrat e Kryeministris ku u fshin pamjet filmike, n Ministrin e Brendshme dhe Gardn e Republiks ku u zhdukn urdhra dhe u manipuluan regjistra, dhe gjat viteve n vazhdim n sallat e gjyqit, ku vrasjet e u shpalln si pakujdesi, thua se ishin vrasje gjat nj gjuetie n pyll. Zvendsimi gjat nats i armve t zjarrit, tentativa pr t bler familjart e viktimave, krcnimi i gazetarit t plagosur, tentativa pr tia faturuar vrasjet opozits, krcnimi i kryeprokurores dhe Presidentit, krcnimi me jet i kundrshtarve politik, mbajtja e vrassve n Kryeministri, refuzimi pr t zbatuar urdhr-arrestet e Prokuroris, sajimi i grushteve imagjinare, sajimi i thikave me helm, adrave-pistolet etj., jan vetm nj pjes e panorams kriminale pas 21 Janarit 2011.

Q nga pasditja e 21 Janarit 2011 dhe deri pak dit m par, Sali Berisha, ka sajuar rreth 30 alibi pr krimin, t cilat i ka modifikuar dhe ndryshuar me kalimin e kohs, sipas rrethanave dhe provat q e nxirrnin zbuluar. Alibit dhe deklaratat kontradiktore t Sali Berishs pr 21 Janarin, t cilat po i sjellim sot n vmendje, jan nj sfid pr SPAK. Menjher pas vrasjeve, Sali Berisha doli n nj konferenc pr shtyp, ku deklaroi se protestuesit ishin vrar nga brenda turms. N funksion t ktij versioni, doli edhe nj mjek i Spitalit Ushtarak, i cili tha se plagt e viktimave ishin shkaktuar nga afr. Por, vetm disa or m pas, kur u shfaq videoja e vrasjes s Ziver Veizit nga gardisti Agim Llupo, Berisha pranoi vrasjes, por shtoi se Garda kishte zbatuar ligjin, pasi demonstruesit ishin vrar brenda rrethimit.

Kur u vrtetua se protestuesit ishin vrar jasht rrethimit, Berisha tha se nj prej protestuesve ishte vrar me plumb rioshet, ndrsa pr t tjert nuk kishte autor. Alibin e rikoshetit e ka shprehur n 7 shkurt 2011. Pjes e alibive ishte edhe sajimi i puit t shtetit dhe ngritja e komisionit hetimor, menjher pas vrasjeve. Gjithashtu, Berisha nuk lejoi as zbatimin e urdhrit t Prokuroris pr arrestimin e komands s Gards. Urdhrin e ish-kryeprokurores Ina Rama e konsideroi si pjes t planit B t puit. N fakt, grabitt nuk u dorzuan pr nj arsye tjetr, pr t fituar koh pr t koordinuar dshmit para prokurorve dhe pr ti prgatitur ata q t mos jenin asnj informacion sa i takon urdhruesve.

Edhe pr urdhrat ndaj Gards s Republiks, Sali Berisha ka shpikur nj alibi, sipas t cils garda nuk merr urdhra pr t vrar, por urdhri i saj sht rregullorja, e cila n asnj rrethan nuk parashikon vrasjen e protestuesve, edhe nse futen brenda rrethimit. Dyshimet jan t forta se urdhri sht dhn verbalisht, bashk me premtimin e mbrojtjes nga ndshkimi ligjor.

Pamjet filmike t serverit t Kryeministris, si prova kryesore pr t zbardhur ngjarjen dhe pr t ngritur akuzn pr prgjegjsit e vrasjeve, u zhdukn natn e 21 Janarit n ambientet e Kryeministris. Zhdukja e pamjeve filmike u vrtetua edhe nga FBI. Pr zhdukjen e pamjeve filmike prokuroria akuzoi shefin e IT, Armando Kasa, por ky i fundit i shptoi drejtsis, si i shptuan edhe vrassit. Pr tu shfajsuar pr fshirjen e pamjeve filmike nga serveri i Kryeministris, n orn 01:00 t nats, duke u gdhir 22 Janari, Berisha deklaroi n 23 Janar se kishte urdhruar Sekretarin e Prgjithshm Gjergj Lezhjan q ti vinte pamjet n dispozicion Prokuroris.

Kur t gjitha alibit i ran, Berisha jo vetm pranoi vrasjet nga Garda n bulevard, por deklaroi se mund t vriteshin edhe 30 apo 300 protestues. Pes vite pas krimit, pikrisht n vitin 2016, Berisha, i bindur se drejtsia tashm nuk do t vepronte m, hoqi krejtsisht maskn teksa deklaroi planin pr t vrar edhe Edi Ramn n 21 Janar. Sipas tij, nse kryetari i Partis Socialiste, Edi Rama, sot kryeministr nuk do t trhiqej, sot nuk do t ishte gjall.

Alibit e Sali Berishs pr 21 Janarin

21 Janar 2011, pasdite

T dhnat paraprake flasin se secili prej tyre sht qlluar nga afr me arm pistoleta t lehta, t cilat nuk gjenden n armatimin e Policis s Shtetit dhe as t Gards s Republiks. Duke theksuar kt, i krkoj Prokuroris t zbardh sa m shpejt t vrtetn e ktyre jetve t humbura.

Natn e 21 Janarit 2011

Opozita organizoi nj skenar puist, e paralajmroi at, organizoi skenarin tunizian. Prgjigje opozits i dhan familjart e njrit prej viktimave, i nxorn jasht ata: Dil jasht kriminel, na vrave vllan. T dhnat paraprake t ekspertve dhe t mjekve t reanimacionit jan se ata jan gjuajtur nga afr me arm t lehta.

Natn e 21 Janarit 2011

Mund tju bj nj pyetje: Ju q ishit n t katr ant e ksaj situate me kamerat tuaja, pse nuk arritt t filmonit njrin prej tyre. Si nuk arritt ju t filmoni qoft dhe njrin prej tyre? far ndodhi me kamerat tuaja?.

Natn e 21 Janarit, mohon plagosjen e gazetarit

Ju i keni dhn t gjitha, madje un dgjova nj telekronist tuajin q tha se m ka marr plumbi, pastaj doli se nuk e kishte marr plumbi. Ndjeva keqardhje, por fatmirsisht doli se nuk e kishte marr plumbi dhe tha se m shtyn.

22 Janar 2011

Un shoh nj media q po me nj tjetr akall t Sigurimit bn po at q bri akalli i Rams me videon tjetr dhe prpiqet t bj dhe gjykatsin, dhe prokurorin dhe t gjitha. Kjo sht zgjedhja e tij.

23 Janar 2011

Tentove m (Rams) t rrethosh Kryeministris do gjesh vetm at q meriton banditi. Ky sht qllimi im para do shqiptari, morali im nuk pranon kurr q un t hedh gurin dhe te fsheh dorn, nuk kam kurr nj trashgimi t till, nuk do t mund t tentoj m kurr. Puisti do t trajtohet si puist dhe do t marr prgjigjen e merituar.

23 Janar 2011, pasdite

Nj jav m par, nga kjo platform, prfaqsuesi i minorancs u ka br nj thirrje patetike t rinjve shqiptar, pensionistve shqiptar, msuesve shqiptar, mjekve shqiptar, nnave, baballarve, grave, burrave: Bashkohuni n puin ton!.

23 Janar 2011, pasdite

Pjesn e dyt t videos, ku paraqiteshin manipulime t tjera, t dashur qytetar dhe qytetare, e manipuluan m fort se t parn. N pjesn e par u implikua Kryeministri, n pjesn e dyt duhej bashkshortja e Kryeministrit dhe aty ku ishte Llambi, q e thoshte qart: Llambi, n shirit, n rreshta shkruhej Lili, se mund ta han shqiptart.

23 Janar 2011, pasdite

Gramoz Rui, Sknder Gjinushi dhe lejtnant t tjer t tij ndanin parat nga t katr ant. Udhzonin ndarsit e parave. Parat ndaheshin, nj zarf pr transportin rrugor, zarfi tjetr pr dhunn. Zarfi i transportit kishte 10 deri n 20 mij lek, sipas distancs; zarfi tjetr kishte 200 - 300 mij lek pr gurin, eksplozivin etj.

23 Janar 2011, pasdite

Garda e Republiks, e cila sht e vetmja q ka t gjith prgjegjsin pr mbrojtjen e territorit brenda gardhit, ka qlluar n ajr. Nuk ka mbetur njeri i vrar. Edhe pse hyn njerz brenda territorit, fatmirsisht, nuk mbeti njeri aty. M von u shpall nga organizatort se ka t vdekur. Nga Spitali Ushtarak u informova pr viktimat. Pui dshtoi.

23 Janar 2011, pasdite

Kryeministri i vendit ishte n karrigen e tij. Fluturonin plumbat mbi seli, por un smund t largohesha. As nuk e kisha ndr mend. Ndaj, ndiej nj keqardhje t madhe pr tre t vrart. Nuk do t donim asnj. Kush i vrau? Si u vran? Gjja e par q kam br, u kam shprehur ngushllimet e mia familjeve. I kam krkuar Prokuroris s Shtetit hetim t plot, pr t zbardhur t gjitha rrethanat.

23 Janar 2011

I kam krkuar Sekretarit t Prgjithshm t Kshillit t Ministrave t vr n dispozicion t Prokuroris t gjith videon e Kryeministris. Kryeministria ka nj sistem videosh te vetin, prve asaj q ka Garda, prve asaj q vendos policia. Kamerat tuaja ishin t plota. N kt kontekst, me bindjen time kishte nj material t plot pr t saktsuar se nga erdhn plumbat, si u vra dhe ku u vran, pra t gjitha rrethanat.

23 janar 2011

Tani, me qen se jam ktu, para familjeve t viktimave (sepse njra nga ato familje prfaqsoi t gjitha familjet, e przuri nga dhoma njeriun e PS-s duke i thn: Kriminel, m vrave vllan! Ik! dhe ky as u skuq e as u zverdh, por doli para mediave dhe tha: Shqipris i duhen dshmor, sht e regjistruar), dua tu them atyre familjeve se n mnyr absolute do t bhet nj hetim m i plot dhe m i mir. Se far prgjegjsie i vini ju Edi Rams q ftoi njerzit tuaj pr n grusht shteti, sht n tagrin tuaj. Prgjegjsia ime sht q t bhet nj hetim i plot.

24 Janar 2011

Zonja q liron njeriun q u vrsul me pistolet drejt gardistve, t cilt e mbrojn, duhet t ket t qart se ka hyr n ujra shum t gabuara. Ndonse puistt vazhdojn skenarin e tyre, ne do t vazhdojm detyrat tona si qeveri.

24 Janar 2011

N nj grusht shteti mund t mos vritet asnj, mund t vriten 3, 30 apo 300. Grushti i shtetit nuk mund t kaloj. Kjo sht absolute. Forca e institucioneve t nj shteti demokratik sht e hekurt. Mjer ata q e provojn!

25 Janar 2011

Urdhr-arrestet e lshuara nga Prokuroria e Prgjithshme pr gjasht drejtuesit e lart t Gards s Republiks, nuk do t zbatohen n mnyr absolute, n baz t Kodit t Procedurs Penale.

25 Janar 2011

Nj gj sht e sigurt, n at oborr ai q shkel apo guxon t shkel, n rast se nuk largohet me t shtna paralajmruese nuk do t mund t largohet kurr me kmbt e tij m. Ky sht rregulli i do vendi demokratik. Shko ti shtyja portn nj institucioni t huaj dhe do shohsh cili sht reagimi, cila sht prgjigjja q merr.

2 Shkurt 2011

Dua t theksoj edhe njher at q theksoi Komisioni parlamentar, q nj hetim parlamentar pr tre-katr gazetar nuk ka asnj lidhje me gazetarin e tyre dhe un ju garantoj pr kt, por ka lidhje me implikimet direkte, n urdhra direkte, t dhuns dhe puit.

7 Shkurt 2011

Mir njri q ishte nga rikosheti, si e botojn vet n media, po t tjert. Jemi t interesuar pr nj hetim t plot e t gjithanshm t rrethanave n t ciln humbn jetn katr qytetart. Kush ishte dora e zez?.

9 Shkurt 2011

Pasi un kisha ftuar ndrikulln e puit t vazhdoj hetimin, tre or mbrapa, kjo marrveshje u shkel me urdhr q mori zonja Rama. Natyrisht, e bri kt me urdhr.

19 Janar 2012

Ka mundsi t ken qen plumbat rikoshet t Gards Kombtare, e cila ka prdorur arm n kushte t ligjshme mjaft strikte.

21 Janar 2012

Pati 4 viktima, dhe asnj prej tyre nuk u shkaktua nga policia. Jo! Kjo sht nj prov e pastr si kristal. Ka mundsi t ken qen plumbat rikoshet t Gards Kombtare, e cila ka prdorur arm n kushte t ligjshme mjaft strikte.

21 Janar 2012

Sa pr dijeni, truprojat e mia jan varts s Komandantit t Gards. Duhet ta din qytetart se Komandanti i Gards i ka n varsi t gjithanshme truprojat e mia. Komandanti i Gards sht Gjeneral, kshtu q nuk merr urdhra nga asnj person i vetm, nuk mund t marr urdhr nga asnj person pr t prdorur armn e zjarrit jasht kushteve ligjore.

9 Shkurt 2013

Prgatiti nj fjalim dhe mori nj megafon me vete, u instalua n kullat pr karshi, duke besuar se do mund t prshndeste kryengritsit e tij. Pati 4 viktima. ishte prpjekje pr t prmbysur nj qeveri t zgjedhur me zgjedhjet t lira. Por, dshtoi.

21 Janar 2016

Persona t pajisur me mjete dhune sulmuan barbarisht pr or t tra ndrtesn e Kryeministris. Pra n kt pu, u vran 4 qytetar. Zhvillimet e mvonshme treguan se Edi Rama luajti me zjarrin me qllimin q t merrte pushtetin.

21 Janar 2016

Ju komandantin e grupit q kishte armt e zjarrit n rrethin e kryeministris ju sot e keni kryetar t PS-s. Ka qen oficer i rndsishm n Gardn e Republiks. Pasi iku nga detyra ju e zgjodht kryetar t PS-s t nj rrethi t veriut. Un absolutisht nuk besoj se ju e keni prdorur at pr t dhn urdhr pr t qlluar. Skam pse ta besoj nj gj t till, sepse pastaj m duhet t them se ai sht nj kriminel. Por n12 Duk kam asnj t dhn q ky oficer garde ka qen i till. Komandanti i grupit q mbante kallashnikovt. Ka ligje shteti, ay ku sht sot? Tani jepu prgjigje ju familjarve ae shtyt ju at t jap urdhr q t vriten njerzit?.

hjetor 2016

Qndrimi i tij m 21 Janar ka shnuar nj pik kthese n qndrimin e jets time sepse nuk e kisha konceptuar kurr si armik. Un deri at dit nuk e kisha konceptuar kurr si armik. Por, t nesrmen, n qoft se ai nuk do t prmbahej, ai nuk do t ishte m. Kjo ishte. Dhe ky do ishte vendimi m i dshpruar i jets time.

23 maj 2019

Garda e prdor n t gjith botn. Ka nj ligj, q ia kan br socialistt. Jo un! Nuk kishte asnj urdhr pr Gardn. Garda ka ligjin.

10 dhjetor 2020

Policia nuk vrau njeri n 21 janar, i vrau garda, q sht ushtri dhe jo polici.

10 dhjetor 2020

Nse Edi Rama do t afrohej t nesrmen e 21 janarit pran kryeministris dhe nse vetm nj gjethe do t prekej, 5 snajper do ta qllonin. Ishte Thomas Countryman me t cilin i prcolla mesazhin Rams. A e keni dgjuar bashkshorten e tij t thot posht e lart se shrbimet sekrete i kishin thn se Rama do t vritej, un isha. I thash diplomatit t huaj se po t lvizte edhe nj gjethe n territorin e kryeministris ai (Rama) do ta kishte n lule t ballit nga 5 snajper".

E.M./Shqiptarja.com