KQZ i skualifikon, Albin Kurtit dhe 46 t tjerve nuk u lejohet t garojn n zgjedhje

Emri:  aku-600x360.jpg

Shikime: 122

Madhsia:  16.2 KB

Kryetari i Lvizjes Vetvendosje, Albin Kurti, nuk sht certifikuar pr t qen pjes e gars pr zgjedhjet e 14 shkurtit. Rrjedhimisht, ai do t hiqet nga lista e kandidatve t LVV-s, kan br t ditur burime t Express brenda Komisionit Qendror t Zgjedhjeve.

Kurti ishte dnuar n janar t vitit 2018 pr dy vepra penale: prdorim t arms apo mjetit t rrezikshm dhe pr pengim t personit zyrtar gjat kryerjes s detyrs zyrtare, ndrsa n shtator t po atij viti Apeli ia vrtetoi dnimin e njjt. Me kto vepra prshkruheshin veprimet e Lvizjes Vetvendosje pr hedhjen e gazit lotsjells n Kuvendin e Kosovs n vitin 2015, si pasoj e t cilave, liderit t LVV-s i sht pamundsuar kandidimi n list zgjedhore.

Prve Kurtit, KQZ-ja si ka certifikuar edhe 46 kandidat pr deputet edhe nga listat e partive tjera q po ashtu ishin t dnuar n tri vitet e fundit.

Qytetart e Kosovs do t duhet t dalin n zgjedhje pr her t dyt brenda nj viti e gjysm. Kshtu ka urdhruar Gjykata Kushtetuese m 22 dhjetor prmes nj aktgjykimi. Kjo gjykat kishte gjetur parregullsi n votimin e Qeveris s udhhequr nga Avdullah Hoti, i cili e mori detyrn e kryeministrit n qershor.

shtja ishte ngritur pr shqyrtim n Kushteuese nga nj grup deputetsh nga Lvizja Vetvendosje, e cila sfidoi legjitimitetin e mandatit t Etem Arifit, deputet nga Partia e Ashkalinjve pr Integrim. Arifi u dnua prfundimisht pr mashtrim me 15 muaj burgim n gusht t vitit t kaluar, pr tu zgjedhur si deputet nj muaj e gjysm m von.

N konstatimin e dyt t aktgjykimit t dhjetorit, Kushtetuesja tha se personat e dnuar pr vepr penale me vendim gjyqsor t forms s prer n tri vitet e fundit, nuk mund t jen kandidat pr deputet dhe as t fitojn mandat n Kuvend.

N baz t nenit 71.1 t Kushtetuts t Republiks s Kosovs, n ndrlidhje me nenin 29.1 (q) t Ligjit pr Zgjedhjet e Prgjithshme, personi i dnuar pr vepr penale me nj vendim gjyqsor t forms s prer n tri (3) vitet e fundit, nuk mund t jet kandidat pr deputet e as t fitoj mandat t vlefshm n Kuvendin e Republiks s Kosovs, thuhet n konstatimin e aktgjykimit t Gjykats Kushtetuese.

KQZ-ja sot ua ka kthyer partive politike listat pr korrigjim. Organi pr organizimin e zgjedhjeve do t pres deri m 22 janar prgjigjje nga partit pr t proceduar tutje me implementimin e listave zgjedhore.

Balkanweb