Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,090
  Postimet n Bllog
  3

  Intervista: At Antonio Bellusci mes Arbreshve t Italis  Emisioni Avantazh, Alpo Televizion, 24 tetor 2020

 2. Anetart m posht kan falenderuar Albo pr postimin:

  Kryeplaku (20-01-2021)

 3. #2

  Pr: Intervista: At Antonio Bellusci mes Arbreshve t Italis

  Bla bla bla bla .... Roma tashm ka vendosur, n pak koh nga ajo q dikur, n Grottaferrata dhe n pjes t tjera t Italis, ishte orientale, madje as nj hije nuk do t mbetet.
  Puna e prishjes ka arritur kulmin.
  Prova e ksaj sht prishja e Dioqezs s Piana degli Albanesi ( Hora e arbreshve ), ku Vatikani ka br sikur ka harruar se atje ka nj popullsi me origjin Orthodhokse.
  Por meqense atij nuk i duhet m ekumenizmi, ai po e shndrron at n nj dioqez latine.
  Po populli dhe kleri ????
  BLA BLA BLA dhe ata llomotisin, pa u interesuar pr kt dhe duke u mburrur me shkatrruesin e identitetit t tyre, domethn episkopin e Roms. ( papn )
  Dhe n kto kushte, far dobie do t kishte nj prift arbresh orthodhoks ??? Asnj!!!!!
  Pas shekujsh nnshtrimi dhe lavazh truri Roman, Arbresht harruan kush ishin dhe u prkuln para Vatikanit dhe sot vazhdojn n mnyr q t mos humbin rrogn mujore.
  N Kalabri ka priftrinj arbresh orthodhoks, por q nuk gjen as hijen e arbreshve q ndjekin kishat e tyre. Pra, t dashur miq dhe vllezr italo-albanesi, vendoseni shpirtin tuaj n paqe, dhe ne q ende kemi nj ndjenj t prkatsis dhe vazhdojm t shprehim mendimet tona, jemi si ai q brtet n shkrettir.

  Pr Arbresht sht m mir me kshtu, pr ta mjafton t ken veshjen orthodhokse dhe pastaj kujt i intereson nse (varen) qndrojn nn ata apo atij q, gjat shekujve, i ka br t gjitha t zezat.
  Edhe ne "populli italo-arbresh", duke rishikuar historin ton, nn ndikimin shekullor latin, duhet t jemi t part q ti hedhim posht kto takime, t cilat nuk na prfaqsojn, duke patur parasysh at q na u desh t duronim duke filluar nga fundi i Kshillit t Trentit.
  Dhe q ather Roma nuk i lejoi m episkopt e Kryepeshkopats s Ohrit t shugurojn, priftrinjt n vendet tona, duke na siguruar kshtu q shum vende, (katunde) prve humbjes s Besimit, t ken humbur ritin dhe gjuhn.
  Fatkeqsisht, pa dshir, duhet t theksohet q "Kisha Orthodhokse e Lavdishme arbreshe, e sjell dikur n Itali nga paraardhsit tan n emigrimet e ndryshme nga Ballkani n Italin e Jugut, sht reduktuar n nj qiri q po shuhet.
  Nuk jam un, arbresh dhe prifti orthodhoks i Patriarkans s Mosks q e mbshtes kt tez, por nj nga studiuesit m t mdhenj t Lindjes Orthodhokse t Krishter: Sandro Magister.

  Besimi i Arbreshve sht tashm " tek frutat" pra mbaroi! Latinizimi po trbohet ku as kleri dhe as populli nuk po kuptojn se n pak vite gjithka do t marr fund, si sht edhe dshira e Roms, nj popull dhe nj dioqez ..... LATINE !!!!!


  Koment i shkputur nga Blogu: arbriaortodossa i at. Janit nga Kalabria.  Referat nga Sandro Magister mbi marrdhniet midis Vatikanit dhe Kishs Italo-Shqiptare
  Msoi t tjert me jetn tnde dhe jo me fjalt e tua

 4. #3

  Pr: Intervista: At Antonio Bellusci mes Arbreshve t Italis

  N koht e fundit, nunci apostolik n Itali Adriano Bernardini u drgoi episkopve t interesuar nj letr nga kongregacioni pr Kishat Lindore ku synonte t studionte mundsin e ngritjes s nj kishe metropolitane "sui iuris" q do t mblidhte t gjith besimtart e ritit bizantin (uniat) q banojn n Itali : Ukrainas, rumun, arbresh, etj.
  Plani parashikon shtrirjen e juridiksionit t dioqezs s Piana degli Albanesi (Hors) te besimtart bizantin (uniat) nga e gjith Sicilia; nga dioqeza e Lungros e arbreshve te besimtart bizantin (uniat) nga i gjith gadishulli i Italis jugore;
  dhe manastiri i Grottaferrats t ritit bizantin t Italis qendrore-veriore.
  Kjo do t'i jepte jet nj lloji "Kishe Katolike Bizantine n Itali" t unifikuar, e cila do t bashkonte besimtar nga Kisha t ndryshme e me traditat e tyre, me kalendar t ndryshm, disa Gregorian dhe disa Julian, dhe madje me rite t ndryshme, duke qen n eparkin e Hors n Siili gjithashtu priftrinj dhe famulli t ritit latin.
  Askush nuk e dshiron kt bashkim....!
  Ukrainasit aspirojn juridiksionin e tyre, si e kan n Gjermani, Angli dhe Franc, dhe Arbresht nuk duan t'ia din pasi kshtu identiteti i tyre u anullohet.
  Ata vijn nga emigracioni q mbrriti n Itali nga Shqipria n shekullin XV dhe n shumicn e vendeve ku ata jetojn gjuha e jets s tyre t prditshme dhe e liturgjis sht shqipja (arbrishtja), e mbrojtur nga ligji shtetror pr pakicat gjuhsore.
  Por jan m t pakt se ukrainasit q emigruan koht e fundit n Itali dhe kan frik se episkopt e tyre t ardhshm, t emruar nga papa nn kanonet 155 dhe 168 t kodit t Kishave Lindore, do t jen Ukrainas dhe jo m Arbresh.

  Sidoqoft, pr kuriozitet, ipeshkvi q Papa Franesku e
  caktoi n 2015 n dioqezn e Piana degli Albanesi, Giorgio Gallaro, sht nj mbrojts aktiv i klsaj metamorfoze.

  Siilian, kanunist, tashm i ritit latin prpara se t emigronte prkohsisht n Amerik, Gallaro nuk flet arbrisht, nuk i plqen greqishtja dhe prpiqet t imponoj prdorimin e italishtes.
  Pavarsisht nga prshkrimet liturgjike, ai gjithashtu shkon pr t festuar n kishat Latine t eparkis, i veshur me rroba latine.
  Ai shkurtoi liturgjit solemne bizantine t Javs s Madhe, mbase shum e zhurmshme pr t, por me t ciln popullsia sht shum e lidhur.
  Ai gradualisht po largon nga kryeqendra e eparkis priftrinjt e ritit grek, disa t martuar dhe me fmij, duke i zvendsuar me priftrinj latin.
  Gjithashtu n Martorana t Palermos, mbi t ciln ka juridiksion, ai ndrpreu sekuencn historike t "papas" ( si i quajn priftrinjt arbresht).
  Nj protest e kuptueshme po rritet kundr tij.
  Kshilli i presbiterit i eparkis dhe kolegji i kshilltarve dhan dorheqjen gati n bllok.
  Dhe nj konferenc laike dhe popullore sht caktuar n Piana degli Albanesi, n mbrojtje t gjuhve greke dhe shqipe n liturgji dhe n institucionet publike, duke filluar me shkolln.
  *
  Sa i prket abacis s Grottaferrata, e ardhmja e saj sht edhe m problematike.
  Pas dorheqjes s pranuar n 4 nntor 2013 t arkimandritit t fundit, murgu bazilian Emiljano Fabbricato, Papa Franesku emroi igumen t manastirit, belgun Benedictine Michel Van Parys, ish abatin e Chevetogne, dhe duke i besuar juridiksionin dioqezan Marcello Semeraros, ipeshkvit t Albanos (afr Roms), nj bashkpuntor i ngusht i paps.
  M 30 maj 2016, nj deklarat e prbashkt e nnshkruar nga Semeraro dhe Van Parys njoftoi emrimin e ipeshkvit t Albanos si delegat papnor i urdhrit Basilian (urdhr murgjror i rutit lindor) t Italis dhe administrator apostolik t manastirit.

  Grottaferrata nuk sht far'do lloj manastiri.
  Ai u themelua n 1004, gjysm shekulli para skizms s 1054 midis Lindjes dhe Perndimit, nga Shn Nili i Rossanos (Kalabri), n truallin e nj vile antike romake dhn murgjve nga feudali vendas, Gregori I nga Kontea e Tusculum.
  Ndodhet rreth njzet kilometra larg Roms, n shpatet e Kodrave Albano, sht i fundit nga manastiret e shumta bizantine q ekzistonin n Itali deri n mes t shekullit t njmbdhjet.
  Ai i ka rezistuar prpjekjeve t shpeshta pr latinizim dhe vazhdon t jet nj simbol ekumenik me vler t padyshimt.
  Por me ardhjen e "Kishs Katolike t Bizantit n Itali" t unifikuar, ky identitet do t kompromentohet prfundimisht.
  Mbetet nj mister se si nj realitet kaq i rndsishm Lindor, n zemr t Kishs Romane, u lejua t prishej n nj mas t till, pa u br asgj pr ta shptuar at.

  *******


  Tani zgjidhja e vetme n mnyr q synimet romane dhe papiste t mos realizohen sht q populli Arbresh t kthehet n Besimin e Etrve: Orthodhoksia.
  Juridiksioni kishtar nuk sht me interes, (nuk ka fare rndsi)*.

  Un ftoj ata q nuk duan t "vdesin" LATIN / LITINJ,
  q t bashkohen me Kishn Orthodhokse Arbreshe.


  Gjithmon nga Blogu arberiaortodossa.  * - Bhet fjal pr nj bashkim t komunitetit arbresh me juridiksione orthodhokse t mirfillta.
  sht rasti i volitshm q Tirana t'i afroj arbresht. sht detyr!
  Boll q fanariott mos t ken pretendime.
  Msoi t tjert me jetn tnde dhe jo me fjalt e tua

 5. #4

  Pr: Intervista: At Antonio Bellusci mes Arbreshve t Italis

  M e mira sht t flisnin vet arbresht.
  Por sht fakt q, atje ku humbet riti, svanitet gjuha, tjetrsohet identiteti.
  Vetm se ky sht nj proes gradual dhe ku intereson jo t gjith n nj koh......

  Vizit n Lee tek vllai At Nik Pace.


  Ne jemi n Lee (Pulia) n Kishn e Shn Nikolls t Dioqezs Arbreshe t Lungrs (Kalabri) pr t vizituar vllain e dashur dhe vllain e gjakut ARBRESH Protopresbiterin At Nik Pace.
  Vllazria e madhe dhe e pandar arbreshe: Kisha Greko-Katolike e At Nik Pace dhe Kisha Orthodhokse Ruse e At Giovanni Capparelli.
  "DIVISI MA UNITI" Si mund ta shohim dhe konstatojm, njerzit tan kan humbur fizionomin e tyre t Kishs Unike dhe t Pavarur (Ndoshta nuk ka qen kurr) pr gjat shekujve, sidomos pas Kshillit t Trentos.
  Atyre u sht dashur t vuajn forcn masive t Kishs s Roms, e cila aneksoi popullin ton n juridiksionin e saj kishtar.
  Vetm gjat dekadave t fundit, disa nga njerzit tan jan kthyer n Besimin e Etrve, domethn n orthodhoksi.
  Por kjo nuk e zvoglon faktin se midis nesh italo-shqiptarve , t bashkuar nga gjaku i prkatsis s vrtet t nj populli, nga gjuha, me rrnj t forta dhe unike, nga nj Liturgji, nga dashuria e ndrsjell, nga kultura dhe traditat popullore, nj lidhje e pazgjidhshme na ka mbetur, q shkon prtej juridiksionit eklezial.

  Shpresa sht q nj dit s shpejti i gjith populli italo-shqiptar (arbresh), ose t paktn ajo q do t mbetet nga ARBRESH-t,
  do t mund t bashkohen n nj antarsi t vetme t Besimit, at q Etrit tan na e kan ln me kalimin e kohs.


  Tra Fratelli .....buon sangue non mente. Urime e gezime !!!!!!!

  Nuk ka mashtrime ndr vllezr t nj gjaku.....
  Ps: sht karakteristik e arbreshve,
  t prmndin vazhdimisht fjalt; gjaku, vllai, besa.
  Msoi t tjert me jetn tnde dhe jo me fjalt e tua

Tema t Ngjashme

 1. Pran arbreshve n Kalabri
  Nga Akuamarini n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 12-11-2018, 08:45
 2. Kleri i arbreshve t Italis vizitojn Kishn Orthodhokse n Shqipri
  Nga Albo n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 29-05-2014, 23:24
 3. Genologjija e Arberesheve deri ne SHBA
  Nga qerosi n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 28-11-2006, 14:20
 4. Emigrimi i arbreshve pr n Itali
  Nga ALBA n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 13-07-2004, 16:35
 5. Arberesheve te Italise-u njihen te drejtat e gjuhes
  Nga dodoni n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 04-04-2003, 19:19

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •