Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet n Bllog
  3

  Dokumentoni fjalt e huaja n gjuhn shqipe q dgjoni e lexoni prdit!

  E hapa kt tem, pasi lexova temn m posht, q flet pr fjalt e huaja q po hyjn n prdorim n mas n gjuhn shqipe, duke anashkaluar fjalt e veta t shqipes q prcjellin t njjtin kuptim.

  https://www.forumishqiptar.com/threa...e-nga-politika

  Ju ftoj t gjith ju antart e forumit, q n kt tem t dokumentoni t gjitha kto fjal t huaja q dgjoni n ekrane televizionesh, goj politikansh, libra e romane, apo n Internet. Qllimi sht ndrgjegjsimi i shqiptarve dhe edukimi i tyre q t mund t ken nj njohje dhe nj vlersim m cilsor t gjuhs s nns.

  Po e nis un i pari me disa fjal q un vet kam prdorur n shqip n prkthimet e mia:

  Anglisht / Shqip
  -------------------
  insistoj / kmbngul
  emigracion / mrgim
  emigrant / mrgimtar
  kredibilitet / besueshmri
  civilizim / qytetrim
  civile / shoqrore
  kauz / shtje
  korrekt / i drejt
  dixhital / digjital
  nacional / kombtar
  partner / ortak
  biznes / siprmarrje private
  biznesmen / siprmarrs privat
  market / treg
  inisiativ / nism
  staf / grupi i puns
  integrim / pranim ose prfshirje
  europa / evropa
  europian / evropian
  text / mesazh
  .....
  .....
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 20-01-2021 m 02:59

Tema t Ngjashme

 1. Fjalt turke n Gjuhn Shqipe
  Nga chino n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 81
  Postimi i Fundit: 16-02-2018, 02:43
 2. Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 21-08-2016, 07:56
 3. Gjuhtari Kolec Topalli: Fjalt e huaja n sintaks, nj rrezik pr gjuhn
  Nga Do Not Tread On n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 03-08-2014, 12:28
 4. Lexoni Bibln on-line n gjuhn shqipe.
  Nga Albo n forumin Komuniteti protestant
  Prgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 30-11-2012, 05:42
 5. Fjalt e huaja n gjuhn shqipe
  Nga AsgjSikurDielli n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 21
  Postimi i Fundit: 09-01-2010, 14:55

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •