Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 24 prej 24
    Orthodhoks Maska e ilia spiro
    Antarsuar
    02-02-2009
    Postime
    3,345
    Postimet n Bllog
    1

Pr: Simptomat personale t prjetuara mbas infektimit me covid-19

Citim Postuar m par nga Neteorm Lexo Postimin
    Prsh, covidin e kalova pasi bera vaksinen e pare kineze (Sinovac) dhe ne nje shtet tjeter ne greqi ku lindi mundesia e nje pune ne proflin tim.

Realisht mendoja se nuk ishte edhe aq shume i rreziksshem per moshen tone +30, po isha vertet gabim. U detyrova te punoja gjate gjithe javes (vetem) dhe me nje keputje trupi, temperature dhe me kolle te thate per nje jave.. Pasi mori disa ilace dhe me qetesimin e duhur duke mos dale aspak nga shtepia darkave sot jam me mire dhe dola negativ ne testin e fundit qe bera..

Vendosni masken dhe ruajuni sa te mundeni, pasi ky lloj virusi vret, nuk eshte shaka.
    Po ty kush te autorizoi te thuash se cdo bejme? Seicili e di vete... varianti delta ka nje rrezkshmeri per jeten 7 here me te ulet se covidi,eshte pra nje grip i zakonshem
    Duaje te afermin tend si veten

Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Antarsuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    25,915
    Postimet n Bllog
    4

Sapo e kalova covid, dhe keto ishin shenjat e mia:

1. Temperature jo shume e larte 102.5F por qe vinte dhe ikte disa here ne dite.
    2. Kolle e thate dhe dhimbje gjoksi (mushkeri) sa here kollitesha.
    3. Mufatje karaktistike e gripit sezonal: hundet dhe sinoziti.
    4. Mungese totale e oreksit per dite me rradhe.
    5. Debulese totale ne trup per disa dite me rradhe.
    6. Perqindja e oksigjenit ne gjak shkoi deri ne 90-91

Zgjati rreth 1 jave fillim mbarim.

- Piva shume leng portokalli qe ka nje perqindje te larte vitamine C.
    - Mora edhe disa vitamina D nga goja ne farmaci.
    - Duke qene se nuk kisha oreks, lengjet dhe uji ishin ushqimi i vetem qe futa ne goje ne ato 4-5 dite.
    - Permiresimi ishte i perditshem dhe filloi me ikjen e temperatures diten e peste.
    - Pastaj mufatja e hundeve dhe sinozitit u liruan diten tjeter duke sjelle edhe lehtesimin e frymemarrjes.
    - Pastrimi i rrugeve te frymemarrjes dhe mushkerive nga mukusi ishte permiresimi i trete i mirepritur qe zgjati 2 dite me shume.

Nuk shkova ne spital, nuk mora as ilace te tjera pervec advil (ibufren) qe sjell uljen e temperatures.

Ndihem ende pak i pafuqishem, nuk e kam marr veten plotesisht por oreksi po kthehet. Nuk pata humbje te ndjesise se nuhatjes por mu prish komplet midea e ushqimit. Edhe kur haja ndonje ushqim te preferuar me zorr, nuk me shijonte si zakonisht. Nuk jam peshuar por besoj se do te kem rene brenda javes 7-10 kg.

Ana tjeter pozitive eshte qe te dy femijet e mi qe jane nen 12 vjec, e kaluan se bashku me prinderit si familje, pa komplikacione per femijet, lavdi Zotit! Femijet kishin vetem shenjat e gripit sezonal, hundet e zena dhe teshtima here pas here.

Edhe pse numrat e infeksioneve po rriten me omicron, lajmi i mire eshte qe ky variant eshte me i lehte per tu kaluar, dhe ka per te na dhene te gjitheve ne qe e kalojme ilacin e vetem qe i jep fund cdo pandemie: imunitetin natyral te njeriut nga virusi.

Albo

3. 5 antart m posht falenderuan Albo pr mendimin e shprehur n kt postim:

ATMAN (20-01-2022),Duke_Of_Arberia (29-12-2021),Neteorm (29-12-2021),SERAFIM DILO (29-12-2021),sirena_adria (30-12-2021)

Psh.
    Jam i pavaksionuar dhe as q kam ndrmend t vaksionohem ( sepse nuk besoj ne Covid) por ne gusht t vitit t kaluar 2021 isha pak i ftohur,kisha djegsim ne fyt ,dhe dhembje koke.
    Shkova te mjeku dhe ma bri testin e covidit dhe me shpalln pozitiv,nejse mjeku m preferoi t shtrihem ne Spital,morra nje jastak,nje mbuloj me vehte dhe u vendosa ne Spital,

Mirpo pasi u shtrina ne krevat erdh menjeher nje puntor spitali dhe ma ofroi afr nje boc te oksigjenit,q nganjeher me dukej si Raket,nga se ashtu qndronte ne kmb e pa siguruar afr meje,nejse erdh pastaj nj motr medicinale dhe me tha se duhet vet ta blej masken e oksigjenit sepse ketu ne Spital nuk kemi,kuptohet ne vrap shkova nė barnatore dhe e bleva masken,ma rregulloj motra masken dhe fillova ta thithi oksigjenin ngadal,mirpo aja qka m brengoste ishte ajo se n boc shkruante Beograd,dhe me vehte thosha ndoshta jan me helm te mbushura,dhe disi me rezerv e thithsha at oksigjen.

Kshtu te nesermen Kur u zgjova filloi fyti te me djeg edhe me shum,hundt filluan te me rrjedhin nga pak gjak dhe fillova t dridhem si thupra mga t ftohtit,edhe pse ishte muaji m i nxeht i vitit Gushti,gjendje shendetsore edhe me shum u keqsonte.
    N fund e kuptova se i gjith ai keqsim i gjendjes shendetsore ishte nga oksigjeni,nga se ma kishte ftohur gjoksin,dhe pernjeher e largova maskn edhe kisha frig nga oksigjeni ,motra e vrejti q e kam larguar maskn nga goja dhe ma tha ta vendosi patjeter,por une nuk pranova dhe pas nj kohe erdh edhe mjeku dhe me tha nese don t jetosh duhet ta vendossh masken e oksigjenit por une kisha bindjen e kundert se nese e perdori ate do te vdes.
    Dhe ne fund morra nj vendim q se pritja edhe une vet,morra t gjitha plaqkat e mija dhe ika mga Spitali pa lejen e mjekut n shtpi.
    Po t vazhdoja tutje te isha ne Spital thjesht do te isha i vdekur,dhe kam bindjen se t gjith ata qe kan vdekur kinse nga Covidi realisht kan vdekur nga oksigjeni i papaster,kush e di ndoshta bocat kan qen t mbushura me oksigjen industrial e jo me oksigjen medicinal.

Kaq..

5. Anetart m posht kan falenderuar Armir033 pr postimin:

Neteorm (27-03-2022)

i/e regjistruar Maska e Zero pes
    Antarsuar
    05-02-2019
    Vendndodhja
    Ferizaj
    Postime
    2

une nuk isha i prekur nga covid19 me gjithese kam isha i burgosur dhe kisha kontakte me shum njerz dhe aspak nuk i kam respektuar masat as nuk kam mbajt mask as distanc por nuk kam qen i prekur

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema t Ngjashme

1. Simptomat (shenjat) e Sihrit!
    Nga fisniku-student n forumin Komuniteti musliman
    Prgjigje: 12
    Postimi i Fundit: 26-12-2011, 08:15
  2. Shtatzania dhe simptomat
    Nga ela11 n forumin T jesh prind
    Prgjigje: 30
    Postimi i Fundit: 23-11-2010, 14:52
  3. Simptomat e Depresionit
    Nga ricco n forumin Filozofi-psikologji-sociologji
    Prgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 21-04-2010, 10:53
  4. Simptomat e diabetit mellito
    Nga titi-a n forumin Shkenca dhe jeta
    Prgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 05-10-2008, 18:13
  5. Poezi e shkruar nga ndjenja te perjetuara
    Nga ergys18 n forumin Letrsia shqiptare
    Prgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 08-04-2003, 13:27

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

• Ju nuk mund t hapni tema t reja.
  • Ju nuk mund t postoni n tema.
  • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
  • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
  •