Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 24 prej 24
  1. #21
    Orthodhoks Maska e ilia spiro
    Anëtarësuar
    02-02-2009
    Postime
    3,453
    Postimet në Bllog
    1

    Për: Simptomat personale të përjetuara mbas infektimit me covid-19

    Citim Postuar më parë nga Neteorm Lexo Postimin
    Prsh, covidin e kalova pasi bera vaksinen e pare kineze (Sinovac) dhe ne nje shtet tjeter ne greqi ku lindi mundesia e nje pune ne profìlin tim.

    Realisht mendoja se nuk ishte edhe aq shume i rreziksshem per moshen tone +30, po isha vertet gabim. U detyrova te punoja gjate gjithe javes (vetem) dhe me nje keputje trupi, temperature dhe me kolle te thate per nje jave.. Pasi mori disa ilace dhe me qetesimin e duhur duke mos dale aspak nga shtepia darkave sot jam me mire dhe dola negativ ne testin e fundit qe bera..

    Vendosni masken dhe ruajuni sa te mundeni, pasi ky lloj virusi vret, nuk eshte shaka.
    Po ty kush te autorizoi te thuash se cdo bejme? Seicili e di vete... varianti delta ka nje rrezkshmeri per jeten 7 here me te ulet se covidi,eshte pra nje grip i zakonshem
    Duaje te afermin tend si veten

  2. #22
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Simptomat personale të përjetuara mbas infektimit me covid-19

    Sapo e kalova covid, dhe keto ishin shenjat e mia:

    1. Temperature jo shume e larte 102.5F por qe vinte dhe ikte disa here ne dite.
    2. Kolle e thate dhe dhimbje gjoksi (mushkeri) sa here kollitesha.
    3. Mufatje karaktistike e gripit sezonal: hundet dhe sinoziti.
    4. Mungese totale e oreksit per dite me rradhe.
    5. Debulese totale ne trup per disa dite me rradhe.
    6. Perqindja e oksigjenit ne gjak shkoi deri ne 90-91

    Zgjati rreth 1 jave fillim mbarim.

    - Piva shume leng portokalli qe ka nje perqindje te larte vitamine C.
    - Mora edhe disa vitamina D nga goja ne farmaci.
    - Duke qene se nuk kisha oreks, lengjet dhe uji ishin ushqimi i vetem qe futa ne goje ne ato 4-5 dite.
    - Permiresimi ishte i perditshem dhe filloi me ikjen e temperatures diten e peste.
    - Pastaj mufatja e hundeve dhe sinozitit u liruan diten tjeter duke sjelle edhe lehtesimin e frymemarrjes.
    - Pastrimi i rrugeve te frymemarrjes dhe mushkerive nga mukusi ishte permiresimi i trete i mirepritur qe zgjati 2 dite me shume.

    Nuk shkova ne spital, nuk mora as ilace te tjera pervec advil (ibufren) qe sjell uljen e temperatures.

    Ndihem ende pak i pafuqishem, nuk e kam marr veten plotesisht por oreksi po kthehet. Nuk pata humbje te ndjesise se nuhatjes por mu prish komplet midea e ushqimit. Edhe kur haja ndonje ushqim te preferuar me zorr, nuk me shijonte si zakonisht. Nuk jam peshuar por besoj se do te kem rene brenda javes 7-10 kg.

    Ana tjeter pozitive eshte qe te dy femijet e mi qe jane nen 12 vjec, e kaluan se bashku me prinderit si familje, pa komplikacione per femijet, lavdi Zotit! Femijet kishin vetem shenjat e gripit sezonal, hundet e zena dhe teshtima here pas here.

    Edhe pse numrat e infeksioneve po rriten me omicron, lajmi i mire eshte qe ky variant eshte me i lehte per tu kaluar, dhe ka per te na dhene te gjitheve ne qe e kalojme ilacin e vetem qe i jep fund cdo pandemie: imunitetin natyral te njeriut nga virusi.

    Albo

  3. 5 antarët më poshtë falenderuan Albo për mendimin e shprehur në këtë postim:

    ATMAN (20-01-2022),Duke_Of_Arberia (29-12-2021),Neteorm (29-12-2021),SERAFIM DILO (29-12-2021),sirena_adria (30-12-2021)

  4. #23
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    09-02-2022
    Postime
    1

    Për: Simptomat personale të përjetuara mbas infektimit me covid-19

    Psh.
    Jamë i pavaksionuar dhe as që kam ndërmend të vaksionohem ( sepse nuk besoj ne Covid) por ne gusht të vitit të kaluar 2021 isha pak i ftohur,kisha djegsim ne fytë ,dhe dhembje koke.
    Shkova te mjeku dhe ma bëri testin e covidit dhe me shpallën pozitiv,nejse mjeku më preferoi të shtrihem ne Spital,morra nje jastak,nje mbuloj me vehte dhe u vendosa ne Spital,

    Mirpo pasi u shtrina ne krevat erdhë menjeher nje puntor spitali dhe ma ofroi afër nje boc te oksigjenit,që nganjeher me dukej si Raketë,nga se ashtu qëndronte ne këmbë e pa siguruar afër meje,nejse erdhë pastaj një motër medicinale dhe me tha se duhet vetë ta blejë masken e oksigjenit sepse ketu ne Spital nuk kemi,kuptohet ne vrap shkova nė barnatore dhe e bleva masken,ma rregulloj motra masken dhe fillova ta thithi oksigjenin ngadal,mirpo aja qka më brengoste ishte ajo se në bocë shkruante Beograd,dhe me vehte thosha ndoshta janë me helm te mbushura,dhe disi me rezervë e thithsha atë oksigjen.

    Kështu te nesermen Kur u zgjova filloi fyti te me djeg edhe me shumë,hundët filluan te me rrjedhin nga pak gjakë dhe fillova të dridhem si thupra mga të ftohtit,edhe pse ishte muaji më i nxehtë i vitit Gushti,gjendje shendetsore edhe me shum u keqsonte.
    Në fund e kuptova se i gjithë ai keqsim i gjendjes shendetsore ishte nga oksigjeni,nga se ma kishte ftohur gjoksin,dhe pernjeher e largova maskën edhe kisha frigë nga oksigjeni ,motra e vrejti që e kam larguar maskën nga goja dhe ma tha ta vendosi patjeter,por une nuk pranova dhe pas një kohe erdhë edhe mjeku dhe me tha nese don të jetosh duhet ta vendosësh masken e oksigjenit por une kisha bindjen e kundert se nese e perdori ate do te vdes.
    Dhe ne fund morra një vendim që se pritja edhe une vetë,morra të gjitha plaqkat e mija dhe ika mga Spitali pa lejen e mjekut në shtëpi.
    Po të vazhdoja tutje te isha ne Spital thjesht do te isha i vdekur,dhe kam bindjen se të gjithë ata qe kan vdekur kinse nga Covidi realisht kan vdekur nga oksigjeni i papaster,kush e di ndoshta bocat kan qenë të mbushura me oksigjen industrial e jo me oksigjen medicinal.

    Kaq..

  5. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Armir033 për postimin:

    Neteorm (27-03-2022)

  6. #24
    i/e regjistruar Maska e Zero pes
    Anëtarësuar
    05-02-2019
    Vendndodhja
    Ferizaj
    Postime
    2

    Për: Simptomat personale të përjetuara mbas infektimit me covid-19

    une nuk isha i prekur nga covid19 me gjithese kam isha i burgosur dhe kisha kontakte me shum njerz dhe aspak nuk i kam respektuar masat as nuk kam mbajt mask as distanc por nuk kam qen i prekur

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema të Ngjashme

  1. Simptomat (shenjat) e Sihrit!
    Nga fisniku-student në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 12
    Postimi i Fundit: 26-12-2011, 08:15
  2. Shtatzania dhe simptomat
    Nga ela11 në forumin Të jesh prind
    Përgjigje: 30
    Postimi i Fundit: 23-11-2010, 14:52
  3. Simptomat e Depresionit
    Nga ricco në forumin Filozofi-psikologji-sociologji
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 21-04-2010, 10:53
  4. Simptomat e diabetit mellito
    Nga titi-a në forumin Shkenca dhe jeta
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 05-10-2008, 18:13
  5. Poezi e shkruar nga ndjenja te perjetuara
    Nga ergys18 në forumin Letërsia shqiptare
    Përgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 08-04-2003, 13:27

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •