Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,688
  Postimet n Bllog
  2

  Antikrishti: Mashtruesi, tradhtari dhe lajmtari i fundit t bots

  Emri: Screenshot-2021-01-06-at-6.16.14-PM.jpg

Shikime: 233

Madhsia: 19.2 KB

  Antikrishti. Vetm emri mjafton pr t mbjell frik n zemrat e t gjith t krishterve t devotshm, por edhe t tjerve. sht nj emr q sht lidhur prher me negativitetin, dashakeqsin dhe at q sht thelbsisht antikristiane.

  Antikrishti sht nj entitet q prmendet rrall nga Bibla e Krishter, dhe gjithnj me nota negative. Por koncepti i nj entiteti t lig ​​q e krcnon Krishtin, ithtart e tij t prkushtuar dhe gjith njerzimin, ka ekzistuar prej nj kohe shum t gjat.

  Antikrishti sht nj koncept kompleks. Pr besimtart e krishter, kjo figur sht profetizuar pr t mashtruar popullin e devotshm, dhe q vjen n Tok n vend t Krishtit pr t br gjrat m t kqija, derisa t rishfaqet Krishti i vrtet me Ardhjen e Tij T Dyt.

  Ai q e mohon Atin dhe Birin, sht mnyra se si Bibla e prshkruan Antikrishtin. N t gjith Bibln, termi Antikrisht prmendet uditrisht vetm 5 her, dhe n t gjitha rastet n Letrn Par dhe t Dyt t apostullit Gjon.

  Gjithsesi, nj emr i ngjashm, por jo i njjt, shfaqet n disa nga Ungjijt, kryesisht t Mateut dhe Markut:Pseudochristos (Krishti i rrem). Ktu termi lidhet me t ashtuquajturit profet t rrem, t cilt do t vinin midis dishepujve t Krishtit duke kryer shum mrekulli pr t mashtruar grigjn e mir t ndjeksve t Krishtit.

  N Letrat e Gjonit, nj nga vargjet e prshkruan Antikrishtin jo si nj person apo nj entitet t vetm, por m tepr si nj shumic, duke nnkuptuar se Antikrishti sht ndoshta nj koncept universal, q u prkiste shum personave q kan t njjtat qllime t kqija.

  Fmij t vegjl, sht ora e fundithe si e keni dgjuar vjen Antikrishti, madje tani jan br shum Antikrisht. Prmes tyre ne e dim se ka ardhur Apokalipsi Gjonit 2:18.

  Srish n Kapitullin I t Gjonit, ne shohim prmendjen e shum mashtruesve t cilt duke qen armiq t Krishtit, jan gjithashtu Antikrisht:Shum mashtrues kan dal n kt bot. Ata nuk rrfejn se Jezu Krishti ka ardhur n form mishtore. do person i till sht mashtruesi dhe Antikrisht! Gjonit 1:7.

  N krkimin e Antikrishtit, ne duhet t krkojm q n fillimet e hershme t Kishs s Krishter dhe teologve t saj t par. Nj i till ishte Polikarpi, nj pasues i apostullit Gjon dhe nj peshkop i hershm i krishter, q u martirizua duke u djegur mbi nj shtyll dhe duke u goditur me thik n vitin 155 Pas Krishtit nga romakt.

  Ai ishte nj nga t part q prdori termin Antikrishti jasht Bibls, ndrsa u drejtohej dishepujve t tij duke u thn atyre se t gjith ata q predikonin doktrina t rreme dhe e mohonin Zotin ishin Antikrisht. Srish ne vrejm se ai nuk fliste pr nj person por pr shum.

  Pra koncepti i Antikrishtit u zhvendos nga nj qenie e vetme thelbsisht e keqe n nj grup keqbrsish dhe profetsh t rrem. Po kshtu, teolog, murgj, asket dhe peshkop t ndryshm t krishter, besonin se ngjarjet thelbsore historike gjat jets s tyre, do t paralajmronin ardhjen e Antikrishtit.

  Ktu duhet t rikujtojm se gjat gjith historis, bota ka prjetuar disa ngjarje t mdha q e ndryshuan at dhe morn shum jet njerzish. Do t ishte mjaft e arsyeshme q nj i krishter i prkushtuar, t besonte se ngjarje t tilla ishin paralajmrim i Ditve t Fundit.

  Nj shembull i famshm sht rnia e Perandoris Romake Perndimore, nj pik kthese kryesore n histori. Teologu i shquar i krishter, Tertuliani, e konsideroi kt ngjarje si hapjen e rrugs pr Antikrishtin. Por bashkkohsi i tij, nj nga teologt m t rndsishm t Krishterimit t hershm, Hipoliti i Roms, mendonte se Antikrishti ishte nj figur q vinte nga nj prej Fiseve t Izraelit, Fisi i Danit.

  Ai thoshte se ky person ose entitet do t rindrtonte tempullin e tret hebre n Malin e Tempullit n Jeruzalem, dhe do t sundonte prej andej. Por disa asket dhe teolog t tjer t rndsishm e theksuan konceptin e Antikrishtit si nj domosdoshmri brenda profecis biblike. Shn Jeronimi tha:N qoft se Perandoria Romake nuk duhet t shkretohet m par dhe Antikrishti do t vazhdoj aktivitetin e tij, Krishti nuk do t vij.

  Nj nga veprat kryesore rreth Antikrishtit u shkrua disa shekuj m von, n Mesjetn e hershme. Ishte nj abat i nj manastiri, benediktin francez Abacia e Montier-er-DerAdso q shkroi veprn De ortu et Tempore Antichristi. Ajo ishte biografi unike e Antikrishtit, e cila ishte edhe nj shpjegim (interpretim kritik) i teksteve origjinale apokaliptike

  Vepra e tij u b shkrimi m me ndikim n lidhje me Antikrishtin n t gjith botn mesjetare, dhe u kopjua shum her. Por me fillimin e Mesjets, ndrsa Kisha e Krishter fitoi m shum fuqi, prestigj dhe ndikim n politikn botrore, Antikrishti u b nj koncept q prdorej lirshm pr qllime intrigash, shpifjesh dhe propagande.

  Pr shembull Arnulf, Peshkopi i Reimsit n Franc, ishte shum i paknaqur nga sjellja e Paps Gjonit XV, duke e akuzuar kt t fundit si Antikrishtin e Bibls. Papt u akuzuan si t till nga reformatort e Kishs si Martin Luterit. Ky i fundit delaronte shpesh se Papati n vetvete ishte Antikrishti, pasi ishte nj institucion i kundrt me Krishtin.

  Antikrishti shfaqet jo vetm n Krishterim, por edhe n fet e tjera kryesore. Mesia i rrem njihet n arabisht ai Al-Masih-ad-Dajjal (الدجال ), sht edhe nj koncept i rndsishm n besimin islam, shum i ngjashm me Antikrishtit e krishterimit.

  Gjithsesi ai nuk prmendet n librin e shenjt Islam, Kuran, por m tepr n Hadithet, nj burim i ligjit fetar dhe moral midis besimtarve mysliman. N kto shkrime, Profeti i Rrem thuhet se shfaqet n lindje, duke i mashtruar besimtart prmes mrekullive dhe shrimeve ashtu si Jezusi, por i ndihmuar fshehurazi nga demont.

  Profetizohet se Jezusi (Isai) do t ringjallet prsri, duke e mundur Antikrishtin n portat e Al-Ludd (Lodi i ditve t sotme, nj qytet n periferi t Tel Avivit n Izrael).Shumica e prshkrimeve t Antikrishtit gjat gjith epokave, nuk ishin mbi ndonj krijese djallzore dhe dashakeqe.

  Prkundrazi, ai prshkruhej si nj njeri dashamirs, q mashtronte fshehurazi ndjeksit e vrtet t Krishtit. Koncepti i Antikrishtit sht prdorur shum gjat gjith kohs moderne, shpesh si tem ose si personazh n libra, muzik dhe filma.

  Antikrishti mbetet nj nga gurt e themelit n besimin fetar t krishter, nj koncept thelbsor i lidhur drejtprdrejt me profecin e Ardhjes s Dyt t Jezusit. Prgjat epokave, ky emr fitoi nj lloj roli universal, duke prshkruar me t gjithka t keqe, t lig dhe antikristiane. Pavarsisht nse besoni tek ai apo jo, nse jeni apo jo fetar, srish mund tiu intrigoj t pyesni veten:a ka dika t vrtet tek historia e tij apo jo? / Ancient Origins Bota.al

 2. Anetart m posht kan falenderuar Neteorm pr postimin:

  Prizrenasi_40 (25-01-2021)

 3. #2
  i/e regjistruar Maska e Prizrenasi_40
  Antarsuar
  14-01-2021
  Vendndodhja
  Prizren
  Mosha
  41
  Postime
  27

  Pr: Antikrishti: Mashtruesi, tradhtari dhe lajmtari i fundit t bots

  Ja nj artikulll interesant lidhje me temn q ja vlen t lexohet!

  https://www.ahmadiyya-islam.org/al/a...rdhja-e-isait/

Tema t Ngjashme

 1. ISIS Shteti religioz i Fundit t Bots
  Nga pirro10 n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 22-07-2014, 18:19
 2. Lance Armstrong - Mashtruesi i madh i sportit !!!
  Nga BlueBaron n forumin Sporti npr bot
  Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 22-01-2013, 03:11
 3. Dhe lajmtari i fundit i t fshehts
  Nga Marmara n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 06-04-2011, 09:43
 4. te fala nga mashtruesi
  Nga Asriana n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 23-06-2009, 10:05
 5. Mashtruesi
  Nga Mashtrus_Tirone n forumin Prezantoni veten n forum
  Prgjigje: 39
  Postimi i Fundit: 13-02-2003, 15:59

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •