Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  12-04-2009
  Postime
  363

  Ne, Dardant e Kumanovs

  Ne, Dardant e Kumanovs
  Emri: 139901003_2871894446425945_15773900952049137_n.jpg

Shikime: 248

Madhsia: 92.2 KB
  "Kumanova ka nj histori t gjat e cila daton nga krijimi i kohs dhe jets.
  Banort e par t ktij qyteti kan qen Ilirt dhe flitej pothuajse e njjta gjuh sikurse gjuha e sotshme shqipe.
  Kumanova gjendej n provincn Dardane, q n at koh prmes rrugs saj t lasht lidhte rajonin e Panonis me at t Pontis.
  N mitologji, Dardani ishte djali i Ilirit si dhe vllezrit e tij Taulanti, Enkelei, Autarieusi, Maedusi dhe Prhaebusi.
  Dardania ishte njra ndr krahinat m t mdha Ilire. Besohet se edhe fiset tjera Ilire si jan fisi Peon dhe fisi Narop jetonin n Kumanov dhe Karadak.
  Artefaktet e provojn dhe ertifikojn prezencn dardane n Kumanov dhe rrethin. N oborrin e muzeut t qytetit ndodheshin deri muaj m par pllakat dardane (foto) t cilat u larguan brenda nats, n destinim t panjohur!
  Kumanov, t raft pika, mos e le t kaluarn tnde t lavdishme n duar t mohuesve dhe shtrembruesve t historis .
  FAHRI XHARRA
  Nuk lejohen adresa Interneti ne Firme. Stafi i Forumit.

 2. Anetart m posht kan falenderuar ExTaSy pr postimin:

  Albo (20-01-2021)

Tema t Ngjashme

 1. Beteja E Kumanovs E 1912
  Nga EDLIN n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 05-11-2012, 19:26
 2. AVI - Dardant
  Nga busavata n forumin Muzika shqiptare
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 08-06-2012, 19:49
 3. Marreveshja e Kumanoves 1999
  Nga Action n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 02-11-2010, 11:03
 4. Analfabet n mes t Kumanovs
  Nga Manci n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 48
  Postimi i Fundit: 23-04-2008, 18:21
 5. Observatori megalitik i Kumanoves
  Nga BARAT n forumin Arkeologji/antropologji
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 03-04-2007, 12:13

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •