Close
Faqja 9 prej 15 FillimFillim ... 7891011 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 161 deri 180 prej 296
 1. #161
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  24-8-2021/E MARTE JAVA 21/ UNGJILLI: Gj. 1, 45–51.

  FESTA E SHĖN BARTOLOMEUT


  LUTJA: Ps 144.  10 Le tė lavdėrojnė, o Zot, tė gjitha veprat e tua
  e le tė bekojnė shenjtėrit e tu.
  11 Le ta tregojnė lavdinė e Mbretėrisė sate,
  le tė kuvendin pėr pushtetin tėnd.

  15 Sytė e tė gjithėve shpresojnė nė ty,
  ti u jep ushqim nė kohėn e duhur.
  16 Ti e hap dorėn tėnde
  dhe mbush me tė mira ēdo gjė tė gjallė.

  17 I drejtė ėshtė Zoti nė tė gjitha udhėt e veta
  dhe i shenjtė nė tė gjitha veprat e veta.
  18 Zoti ėshtė afėr tė gjithė atyre qė e thėrrasin,
  tė gjithė atyre qė e thėrrasin me ēiltėrsi.


  LEXIMI I UNGJILLIT: Gj. 1, 45-51

  Nė ato ditė, 45 Filipi takoi Natanaelin dhe i tha: “E gjetėm atė, pėr tė cilin shkroi Moisiu nė Ligj dhe Profetėt: Jezusin, birin e Jozefit, nga Nazareti.” 46 “A mund tė dalė gjė e mirė nga Nazareti?” i tha Natanaeli. “Eja e shih”! iu pėrgjigj Filipi.
  47 Kur Jezusi e pa Natanaelin duke u afruar, tha pėr tė: “Ja njė izraelit i vėrtetė nė tė cilin nuk ka dredhi!” 48 “Nga mė njeh?” i tha Natanaeli. Jezusi iu pėrgjigj: “Para se tė tė thėrriste Filipi, tė pashė nėn fik!” 49 Atėherė Natanaeli i tha: “Rabbi, ti je Biri i Hyjit! Ti je mbreti i Izraelit!” 50 Jezusi iu pėrgjigj: “Pse tė thashė: ‘Tė pashė nėn fik’, po beson. Do tė shohėsh mė shumė se kaq!” 51 Dhe shtoi: “Pėr tė vėrtetė, pėr tė vėrtetė po ju them: do ta shihni qiellin e hapur dhe engjėjt e Hyjit duke u ngjitur e duke zbritur mbi Birin e njeriut.”


  MEDITIMI.

  Festa e shėn Bartolomeut, apostullit tė cilin tradita e identifikon me Nathanael. Filipi, i cili erdhi nga i njėjti vend si Andrea dhe Pjetri, Betsaida, merr tė njėjtėn thirrje nga Jezusi: "Mė ndiq!". Ftesa ėshtė e qartė: shpėtimi gjendet nė ndjekjen e Jezusit. Filipi takohet me Natanaelin dhe i prezanton atij menjėherė Jezusin Mesi, ai pėr tė cilin Moisiu dhe Profetėt kishin folur, duke treguar edhe origjinėn e tij: Nazareti. Natanaeli, si njė izraelit i mirė i kohės sė tij, e di se, sipas mėsimeve tė Skrimit shenjtė, Mesia pritet nga Betlehemi i Judesė. Prandaj, ne e kuptojmė pyetjen e tij: "A mund tė vijė ndonjė gjė e mirė nga Nazareti?". Filipi nuk bėn fjalime tė mėdha bindėse, por kufizohet nė dėshmimin: "Eja dhe shiko". Ftesa e dishepullit pėr mikun e tij bėhet nga thjeshtėsia dhe duke nisur nga realiteti: bėhet fjalė pėr tė shkuar dhe pėr tė takuar personalisht Mesinė. Vetėm nga pėrvoja e takimit me Jezusin mund tė lindė besimi. Dhe kėshtu ndodh me Natanaelin i cili, i mahnitur nga fakti se ai tashmė ėshtė "i njohur" nga Jezusi, shpėrthen nė njė profesion besimi tė vendosur dhe tė papritur: "Rabbi, ti je Biri i Perėndisė, ti je mbreti i Izraelit! ". Misteri i besimit, megjithatė, nuk pėrfundon kėtu. Pohimi i besimit nuk ėshtė i mjaftueshėm, ėshtė e nevojshme tė pėrjetohet Jezusi si mundėsi e njė lidhje tė re dhe pėrfundimtare midis njerėzve dhe Zotit, si pėrmbushje e ėndrrės sė Jakobit: "Ju do tė shihni qiellin tė hapur dhe engjėjt e Zotit qė ngjiten e zbresin mbi Birin tė njeriut ".  VAZHDO MEDITIMIN

  Mė udhėhiq, dritė e butė, nėpėr errėsirėn qė mė rrethon, Ti mė udhėzon!
  Nata ėshtė e errėt dhe unė jam larg shtėpisė, ti mė udhėzo!
  Mbėshtet kėmbėt e mia; unė nuk kėrkoj tė shoh
  deri tani - njė hap ėshtė i mjaftueshėm pėr mua.
  Unė nuk isha i tillė, as nuk lutesha qė tė mė udhėzosh.
  Mė pėlqeu tė zgjedh, tė shikoj rrugėn time,
  por tani mė udhėhiq Ti! [...]
  Mos i mbash mend vitet e kaluara.
  Pėr shumė kohė forca jote mė ka bekuar,
  sigurisht qė do tė mė udhėheqė gjithmopnė,
  nėpėr kėneta , lugina dhe pėrrenj, derisa tė kalojė nata
  dhe nė mėngjesin do tė shfaqet buzėqeshja e atyre fytyrave engjėllore
  qė e doja aq shumė dhe e humba pėr njė ēast.
  (John Henry Newman)


 2. #162
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  28-8-2021/E ENJTE JAVA 21/UNGJILLI: Mt 24, 42–51.

  LUTJA: Ps 89.

  3 Ti e kthen njeriun nė pluhur
  duke thėnė: “Kthehuni, bijtė e Adamit!”
  4 Sepse mijėra vjet pėr sy tė tu
  janė si dita e djeshme qė kaloi,
  porsi ndėrresa e rojės sė natės!
  12 Na mėso ashtu t’i numėrojmė ditėt tona
  qė zemra jonė dijes t’ia mbėrrijė.
  13 Kthehu, o Zot! Deri kur kėshtu?
  Deh, ki mėshirė pėr shėrbėtorėt e tu!
  14 Na e trego nė mėngjes mėshirėn tėnde
  e do tė gėzohemi e do tė galdojmė
  tė gjitha ditėt e jetės sonė.
  17 Rėntė mbi ne mirėsia e Zotit, Hyjit tonė,
  bėj tė shkojė mbarė vepra e duarve tona,
  tė pėrparojė vepra e duarve tona.  LEXIMI I UNGJILLIT: Mt 24, 42–51.

  42 Prandaj: rrini zgjuar, sepse nuk dini se nė ē’ditė do tė vijė Zotėria juaj!
  43 E mos harroni: po ta dinte i zoti i shtėpisė se nė ē’orė tė natės i vjen vjedhėsi, do tė rrinte zgjuar e nuk do tė lejonte t’i thyhej shtėpia.
  44 Prandaj: rrini gati, sepse Biri i njeriut do tė vijė nė atė orė kur ju s’e pritni.
  45 Vallė, cili ėshtė ai shėrbėtor besnik e i menēur, qė zotėria e vuri pėrmbi shėrbėtorėt e vet pėr t’u dhėnė ushqimin nė kohėn e duhur?
  46 I lumi ai shėrbėtor, qė, kur tė vijė zotėria, e gjen duke vepruar kėshtu!
  47 Pėr tė vėrtetė po ju them: do t’ia besojė mbarė pasurinė e vet!
  48 Por nė qoftė se shėrbėtori i keq thotė nė zemrėn e vet: ‘zotėria im vonon tė vijė’
  49 e fillon t’i rrahė shokėt e vet e tė hajė e tė pijė me pijaneca;
  50 zotėria i kėtij shėrbėtori do tė vijė pikėrisht atė ditė, kur ky s’e pret, pikėrisht nė atė orė, kur ky s’e di;
  51 do ta ndėshkojė rėndė dhe do t’ia caktojė vendin me shtiracakėt, ku do tė jetė vaj dhe kėrcėllim dhėmbėsh”.


  MEDITIMI.
  Nė Ungjillin Jezusi na nxit tė jemi zgjuar. Kjo folje nuk duhet tė kuptohet si thjesht e kundėrta e gjumit; nė ungjillin i referohet qėndrimit tė tė krishterit pėr tė jetuar jetėn e tij duke i hapur sytė mbi realitetin, gjithmonė i gatshėm pėr tė bėrė dallimin midis rrugės sė gėnjeshtrės dhe mėkatit dhe rrugės sė vetėdijes dhe disponueshmėrisė pėr tė marrė pjesė aktivisht nė projektin e dashurisė tė Zotit. "Kthimi" i Zotit Jezus, qė na takoi pėr herė tė parė me Mishėrimin, nuk ėshtė vetėm kthimi i fundit i Birit tė njeriut nė mbarimin e botės, por ėshtė vizita qė Ai na bėn ēdo ditė tė jetės sonė, duke folur me tė gjithė pėrmes marrėdhėnieve qė ne ndėrthurim dhe aktiviteteve qė kryejmė. Ajo qė ne po jetojmė, nė fakt, ėshtė njė kohė pritjeje pėr takimin e fundit dhe pėrfundimtar me Zotin, i cili do tė zbulojė plotėsisht kuptimin e historisė sonė. Njė histori, ajo e jetės sonė, qė, nga ana jonė, ne do ta kemi zbuluar dhe jetuar nė plotėsi duke mos e lėnė veten pėrtacisė fajtore, mosmarrėveshjeve dhe shtypjes, por duke e jetuar atė si njė dhuratė tė marrė, unike, tė bukur, tė papėrsėritshme, qė do t'i jepet nga ana tjetėr si njė shėrbim qė synon tė mirėn e vetes dhe tė tjerėve.  VAZHDO MEDITIMIN

  O Zot, Hyji im, unė jam i bindur qė ti kujdes
  pėr tė gjithė ata qė shpresojnė tek Ti
  dhe se asgjė nuk mund t’u mungojė atyre qė presin gjithēka nga Ti.
  Pėr kėtė kam vendosur qė pėr tė ardhmen do tė jetoj pa merak
  Dhe do tė derdh mbi ty gjithė shqetėsimin tim.
  Njerėzit mund tė mė heqin tė gjitha pronat dhe nderin tim;
  sėmundjet mund tė mė privojnė nga forca;
  me mėkat mund tė humbas edhe hirin tėnd,
  por kurrė, kurrė nuk do ta humb besimin te Ti. [...]
  Nė pėrvojėn time, mė duhet tė pranoj
  se jam i dobėt dhe i paqėndrueshėm;
  megjithatė asgjė, pėrderisa e mbaj kėtė besim tek ti,
  nuk mund tė mė shqetėsojė. [...]
  Unė jam i sigurt se Ti gjithmonė do tė mė duash
  dhe se edhe unė, nga ana tjetėr, do tė tė dua pėr gjithmonė.
  Dhe pėr ta ēuar kėtė besim timen nė shkallėn mė tė lartė, o Krijuesi im,
  shpresoj nė ty gjatė kėsaj jete dhe nė pėrjetėsinė. Amen.

 3. #163
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  27-8-2021/E PREMTE JAVA 21/UNGJILLI: Mt. 25, 1–13

  Shėn Monika


  LUTJA: Ps 96


  1 Zoti mbretėron! Le tė galdojė toka,
  le tė gėzohen ishujt e shumtė!
  2 Re e errėsirė janė pėrreth tij,
  e Drejta e Drejtėsia themeli i fronit tė tij.
  5 Para fytyrės sė Zotit si dylli shkrihen malet,
  para fytyrės sė Zotit tė mbarė botės!
  6 Qiejt e shpallin drejtėsinė e tij,
  tė gjithė popujt e shohin lavdinė e tij.
  10 Urreni tė keqen ju qė e doni Zotin,
  Zoti e ruan shpirtin e tė devotshmėve tė vet,
  i shpėton prej dorės sė mėkatarit.
  11 Lindi drita pėr tė drejtin,
  e gėzimi pėr zemėrmirėt.
  12 Gėzohuni, o tė drejtė, nė Zotin,
  nderojeni Emrin e tij tė shenjtė.  LEXIMI I UNGJILLIT: Mt. 25, 1–13.

  1”Atėherė Mbretėria e qiellit do t’u pėrngjajė dhjetė virgjėrave, tė cilat i morėn dritėzat e veta e i dolėn para dhėndrit.
  2 Pesė prej tyre ishin marroqe e pesė tė menēura.
  3 Tashti, kėto marroqet, morėn me vete dritėzat, por nuk morėn vajin.
  4 Ndėrsa ato tė menēurat, morėn me vete bashkė me dritėzat e veta edhe vaj nė enė.
  5 Pasi dhėndri u vonua, u kotėn tė gjitha dhe i zuri gjumi.
  6 Rreth mesnatės u dha lajmi: ‘Ja, dhėndri! Dilini pėrpara!’
  7 Atėherė tė gjitha virgjėrat u ēuan dhe i rregulluan dritėzat e veta.
  8 Atėherė marroqet u thanė tė urtave: ‘Na jepni prej vajit tuaj se po na ndalen dritėzat.’
  9 Tė menēurat u pėrgjigjėn: ‘ Assesi! Qė tė mos na mungojnė neve dhe juve, mė mirė shkoni te tregtarėt e bleni pėr vete!’
  10 Kur ato shkuan tė blejnė, erdhi dhėndri e ato qė ishin gati, hynė bashkė me tė nė dasmė dhe u mbyll dera.
  11 Mė vonė ia behėn edhe virgjėrat e tjera e thanė: ‘Zotėri, o zotėri, na e ēel derėn!’
  12 Por ai iu pėrgjigj: ‘Pėrnjėmend po ju them: nuk ju njoh!’
  13 Prandaj: rrini zgjuar se nuk e dini ditėn as orėn!”

  MEDITIMI.

  Liturgjia propozon pėrsėri nė kėtė muaj shėmbėlltyrėn e dhjetė virgjėreshave. Sot Ungjilli krahasohet me pjesėn nga letra drejtuar Thesalonikasve nė tė cilėn apostulli Pal shpjegon se cili ėshtė vullneti i Zotit pėr njeriun, pra "shenjtėrimi" i tij. Kjo gjendje, e cila nuk ėshtė kurrė statike, por fruti gjithmonė i ri i njė procesi tė vazhdueshėm, pėrjetohet sa herė qė abstenohemi nga papastėrtitė, e trajtojmė trupin tonė me shenjtėri dhe respekt, duke u pėrmbajtur nga ēdo formė ofendimi dhe mashtrimi ndaj vetvetes dhe ndaj vėllezėrve (krh. 1Ts 4, 3–6). Apostulli pėrfundon: "Prandaj, kush i pėrbuz kėto urdhėrime, nuk pėrbuz njė njeri ēfarėdo, por vetė Hyjin qė ju jep Shpirtin Shenjt tė vetin" (1Ts 4: 8). "Gjėrat e pėrbuzura" janė tė gjitha mėsimet qė na vijnė nga Zoti Jezus nėpėrmjet dhuratės sė Fjalės sė tij dhe Shpirtit tė tij tė Shenjtė. Kjo ėshtė dhurata qė pesė virgjėreshat e menēura kanė qenė nė gjendje ta ruajnė me xhelozi, domethėnė origjinėn e besimit tonė. Askush nuk mund tė harrojė atė qė e don thellėsisht! Nė tė njėjtėn mėnyrė, secili prej nesh ėshtė i thirrur tė ruajė dhuratėn e marrė nė mėnyrė qė tė jetojė plotėsisht dhe intensivisht pritjen e kthimit tė tė dashurit, Jezusit.  VAZHDO MEDITIMIN.

  Eja, o Shpirt i Shenjtė, nė mua,
  nė zemrėn time dhe nė mendjen time.
  Mė jep njė dashuri tė zjartė, qė edhe sot,
  i nxitur nga Fjala jote, tė tė kėrkoj ty
  nė gjithēka mė ndodh
  dhe nė njerėzit qė takoj.
  Mė jep menēurinė tėnde,
  nė mėnyrė qė tė jetoj dhe gjykoj,
  nė dritėn e Fjalės tėnde,
  atė qė pėrjetova sot.
  (Shėn Thoma Akuini)
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ninoenina : 26-08-2021 mė 07:28

 4. #164
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  28-8-2021/E SHTUNE JAVA 21/UNGJILLI: Mt 25, 1–13

  Shėn Augustini


  LUTJA: Ps 97.


  Kėndoni Zotit njė kėngė tė re,
  sepse bėri vepra tė mrekullueshme!
  Ngadhėnjeu me fuqi tė sė djathtės sė vet,
  me fuqi tė krahut tė vet tė shenjtė.
  7 Le tė buēasė deti me ē’ka nė tė,
  rruzulli me banuesit e tij;
  8 lumenjtė le tė duartrokasin
  e malet le tė gėrthasin me hare,
  9 para Zotit qė po vjen pėr tė gjykuar dheun.
  Ai do ta gjykojė botėn me drejtėsi
  e popujt me maturi.  LEXIMI I UNGJILLIT: Mt 25, 14–3O.


  14 “Sepse do tė vijė sikurse ai njeriu qė, kur deshi tė niset pėr dhe tė largėt, i thirri shėrbėtorėt e vet e ua dorėzoi pasuritė e veta. 15 Njėrit i dha pesė talenta, tjetrit dy e tė tretit vetėm njė: secilit sipas zotėsisė sė tij e u nis pėr udhėtim. 16 Menjėherė ai qė mori pesė talenta u ēua dhe i futi nė punė e me ta fitoi edhe pesė tė tjerė. 17 Po ashtu, edhe ai qė mori dy talenta, fitoi edhe dy tjerė. 18 Kurse ai qė mori vetėm njė, shkoi, ēeli njė gropė nė dhe, dhe e fshehu paranė e zotėrisė sė vet.
  19 Pas njė kohe tė gjatė, u kthye zotėria i atyre shėrbėtorėve dhe kėrkoi llogari prej tyre. 20 E si doli para ai qė kishte marrė pesė talenta, i nxori para edhe pesė tė tjerė e tha: ‘Zotėri, ti mė pate dhėnė pesė talenta, ja, edhe pesė tė tjerė qė i fitova.’ 21 Iu pėrgjigj zotėria i tij: Tė lumtė, shėrbėtor i mirė e besnik! Pse u dėftove besnik nė gjėra tė vogla, do tė bėj tė parė mbi pasuri tė mėdha: hyr nė gėzimin e zotėrisė tėnd!’
  22 U afrua pastaj edhe ai qė kishte marrė dy talenta e tha: ‘Zotėri, ti mė pate dhėnė dy talenta, ja, edhe dy tė tjerė qė i fitova!’ 23 Iu pėrgjigj zotėria i tij: ‘Tė lumtė, shėrbėtor i mirė, e besnik! Pse u dėftove besnik nė gjėra tė vogla, do tė bėj tė parė mbi pasuri tė mėdha: hyr nė gėzimin e zotėrisė tėnd!’
  24 Kur u afrua ai qė kishte marrė vetėm njė talent, tha: ‘Zotėri, duke tė njohur se je njeri i ashpėr, se korr ku nuk mbolle e mbledh ku nuk hodhe, 25 u frikėsova e shkova dhe e fsheha talentin tėnd nė dhe: ja, tani gjėnė tėnde!’ 26 Zotėria i tij iu pėrgjigj me kėto fjalė: ‘Shėrbėtor i keq dhe pėrtac! E ke ditur se korr ku s’mbolla, mbledh ku nuk hodha, 27 prandaj tė ėshtė dashur ta shtiesh paranė time nė bankė e nė kthimin tim kisha marrė gjėnė time me kamatė. 28 Prandaj merrjani kėtij talentin e jepjani atij qė ka dhjetė talenta! 29 Sepse, atij qė ka do t’i jepet mė e do tė ketė me shumicė, e atij qė s’ka, do t’i merret edhe ajo pakicė qė ka! 30 E shėrbėtorin e pavlefshėm nxirreni pėrjashta nė terr, ku do tė jetė vaj dhe kėrcėllim dhėmbėsh!’“  MEDITIMI

  Ungjilli i sotėm na paraqet shėmbėlltyrėn e talenteve. Talentet, nė kohėn e Jezusit, ishin monedha me vlerė tė madhe. Si nė ēdo shėmbėlltyrė, mjedisi dhe historia e treguar, janė realiste. Kjo flet pėr njė njeri i cili, duke u nisur pėr njė udhėtim tė gjatė, u la disa prej kėtyre monedhave tė ēmuara shėrbėtorėve tė tij: pesė te njėri, dy te tjetri, njėren te tjetri. Shpėrndarja nuk ėshtė e rastėsishme por "sipas aftėsisė sė secilit": ky njeri i njeh thellėsisht shėrbėtorėt e tij dhe nuk ka ndėrmend t'i ngarkojė ata me njė barrė qė ata nuk mund ta mbartnin. Pas ca kohėsh mjeshtri kthehet dhe dėshiron tė "zgjidhė llogaritė" me shėrbėtorėt e tij. Sidoqoftė, jo tė gjithė e dinin se si t'i pėrdornin talentet e marra mirė; i fundit nga tė tre u "frikėsua" dhe e fshehu monedhėn e tij nė njė fushė, dhe pastaj ia ktheu ashtu siē ishte atij qė ia kishte besuar. Nė gjuhėn simbolike tė shėmbėlltyrės, Zoti na jep, pėrveē vetė jetės, njė seri tė pafund dhuratash dhe cilėsish fizike, psikike dhe shpirtėrore, tė cilat secili prej nesh ėshtė i thirrur t'i pėrdorė praktikisht nė historinė personale dhe tė bashkėsisė qė gjithmonė na karakterizon si persona, nė marrėdhėnie me tė tjerėt dhe me botėn. Kjo mund tė bėhet nė vetėdijen pėr marrjen dhe aftėsinė pėr tė dhėnė sipas njė "mase" qė mund tė njihet thellėsisht vetėm nga Zoti, domethėnė nga Ai qė mund tė "korrė atje ku nuk ka mbjellė" dhe "tė korrė ku ai nuk ka shpėrndarė ". Detyra jonė ėshtė t'i besojmė atij, duke braktisur njė herė e pėrgjithmonė idenė e njė Zoti ndėshkues dhe tė ashpėr, pėr tė gjetur guximin pėr tė vėnė vėrtet veten nė rrezik duke mirėpritur dashurinė e tij si njė Atė, i cili dėshiron vetėm qė fėmijėt e tij tė jetojnė plotėsisht jetėn nė gjithė pasurinė dhe potencialin e saj si dhuratė pėr veten dhe pėr tė tjerėt.


  VAZHDO MEDITIMIN.  Vetėm Zoti mund tė japė besim;
  ju, megjithatė, mund tė jepni dėshminė tuaj.
  Vetėm Zoti mund tė japė shpresė;
  ju, megjithatė, mund tė ngjallni besim te vėllezėrit tuaj.
  Vetėm Zoti mund tė japė dashuri;
  ju, megjithatė, mund t'i mėsoni tjetrit tė dashurojė.
  Vetėm Zoti mund tė japė paqe;
  ju, megjithatė, mund tė mbillni unitet.
  Vetėm Zoti mund tė japė forcė;
  ju, megjithatė, mund tė mbėshtetni dikė qė ėshtė i dekurajuar.
  Vetėm Zoti ėshtė rruga;
  ju, megjithatė, mund t'ua tregoni tė tjerėve.
  Vetėm Zoti ėshtė drita;
  ju, megjithatė, mund ta bėni atė tė shkėlqejė nė sytė e tė gjithėve.
  Vetėm Zoti ėshtė jeta;
  ju, megjithatė, mund tė ringjallni dėshirėn pėr tė jetuar nė tė tjerėt.
  Vetėm Zoti mund tė bėjė atė qė duket e pamundur;
  ju, megjithatė, do tė jeni nė gjendje tė bėni atė qė mundeni.
  Vetėm Zoti ėshtė i vetėmjaftueshėm;
  por ai preferon tė mbėshtetet tek ju.
  (Lutja pėr talentet).

 5. #165
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  30-8-2021/E HĖNĖ JAVA 22/ UNGJILLI: Lk. 4, 16–30

  LUTJA: Ps 96.


  1 Kėndoni Zotit njė kėngė tė re!
  Mbarė toka le t’i kėndojė Zotit!
  3 Kumtojeni ndėr paganė lavdinė e tij,
  ndėr mbarė popujt mrekullitė e tija!
  4 Sepse i madh ėshtė Zoti,
  ‑ tejet i denjė pėr t’u lavdėruar,
  mė i pėrfrigueshėm se tė gjitha hyjnitė!
  5 Njė asgjė janė tė gjithė zotat e paganėve,
  kurse Zoti e ka krijuar qiellin.
  11 Galdo, o qiell! Gėzo, o tokė!
  Le tė buēasė deti me ē’ka nė tė,
  12 le tė gėzojė fusha me ē’gjendet nė tė,
  le tė gėrthasin me hare lėndėt e pyjeve,
  13 para fytyrės sė Zotit, sepse Ai po vjen,
  sepse po vjen pėr tė gjykuar tokėn!
  Do ta gjykojė botėn me drejtėsi,
  do t’i gjykojė popujt me tė vėrtetėn e tij.  LEXIMI I UNGJILLIT: Lk. 4, 16–30.

  16 Jezusi erdhi nė Nazaret, atje ku ishte rritur dhe, sipas zakonit tė vet, tė shtunėn hyri nė sinagogė dhe u ngrit pėr tė lexuar. 17 I dhanė librin e Isaisė profet. Kur e hapi librin, gjeti vendin ku shkruan:
  18 ‘Shpirti i Zotit ėshtė mbi mua sepse Ai mė shuguroi!
  Ai mė dėrgoi t’u kumtoj tė vobektėve Ungjillin, t’u shpall robėrve ēlirimin,
  tė verbėrve dritėn e syve; t’i lėshoj nė liri tė ndrydhurit,
  19 tė shpall vitin e hirit tė Zotit.’
  20 E mbylli librin, ia dha shėrbėtorit dhe u ul. Tė gjithė nė sinagogė i drejtuan sytė nė tė. 21 Atėherė u tha: “Sot shkoi nė vend kjo pjesė e Shkrimit tė shenjtė qė e dėgjuat me veshėt tuaj”.
  22 Tė gjithė e miratonin dhe mrekulloheshin pėr fjalėt e bukura qė dilnin prej gojės sė tij. Thoshin: “Vallė, a nuk ėshtė ky biri i Jozefit?”
  23 Atėherė u tha: “Me siguri do tė ma thoni atė fjalė: ‘Mjek, shėro veten!’ Gjithēka bėre, si dėgjuam, nė Kafarnaum, bėj edhe kėtu, nė vendin tėnd!’
  24 Pėr tė vėrtetė po ju them ‑ vazhdoi ‑ asnjė profet nuk ėshtė i mirėseardhur nė vendin e vet. 25 Pėr tė vėrtetė, prapė po ju them: nė kohėn e Elisė profet, kur qielli u ndry pėr tri vjet e gjashtė muaj dhe u bė uri e madhe nė mbarė dheun, ishin shumė vejusha nė Izrael, 26 dhe te asnjėra ndėr to nuk u dėrgua Elia, pėrveē te vejusha nė Sareptė tė Sidonisė. 27 Nė kohėn e Elizeut profet kishte shumė tė gėrbulur nė Izrael dhe asnjė prej tyre nuk u pastrua pėrveē Naamanit Sirian.”
  28 Kėto fjalė i mbushėn me zemėrim tė gjithė ata qė ishin nė sinagogė.
  29 U ēuan nė kėmbė, e hodhėn jashtė qytetit, e ēuan nė buzė tė malit, mbi tė cilin ėshtė i ndėrtuar qyteti i tyre, pėr t’ia thyer qafėn nė greminė.
  30 Por, ai kaloi pėrmes tyre e vijoi rrugėn e vet.  MEDITIMI.

  Jezusi, pasi u pagėzua nga Gjoni nė Jordan dhe pėrjetoi tundimet e djallit nė shkretėtirė, shkoi nė Nazaret, qyteti i vogėl ku ai u rrit, ku tė gjithė e njihnin si "biri i Jozefit ". Tė shtunėn, ai hyri nė sinagogė dhe, siē ishte zakon, u zgjodh tė lexonte njė pjesė tė Shkrimit. Pjesa ishte ajo e Isaisė 61, nė tė cilėn profeti shpalli vitin e hirit tė Zotit. Viti jubilar do tė kishte siellė nė Tokė konkretisht atė qė ishte plani i Zotit, domethėnė, krijimin e njė bashkėsie vėllezėrish tė qetėsuar konkretisht nga ēlirimi i skllevėrve dhe rishpėrndarja e tokave. Kjo kohė e hirit, nė tė cilėn njerėzit mundt ta njihnin veten si vėllezėr dhe si rrjedhojė fėmijė tė njė Ati, pėrurohet nga Jezusi, i cili fillon jetėn e tij publike duke u shartuar nė traditė (Jezusi lexon Izaian; e citon Elian dhe Elizeun), domethėnė nė bindjen ndaj Fjalės sė Perėndisė - pra Atit - e cila ka shoqėruar gjithmonė historinė e popullit tė Izraelit. Jezusi gjithashtu bėri njė hap tjetėr: ai pohoi se ajo Fjalė tani ishte pėrmbushur nė Tė, qė ishte Fjala e Perėndisė e mishėruar. Besnikėria dhe mėshira, me tė cilat Perėndia i kishte ndjekur gjithmonė ngjarjet e popullit tė tij, tani kishin njė fytyrė: atė tė Jezusit, rrugėn e Popullit tė tij dhe rrugėn tonė.  VAZHDO MEDITIMIN
  .

  Jezus, ti je nė zemrėn time,
  Unė besoj nė dashurinė tėnde besnike pėr mua.
  Mė mbro si njė nėnė.
  Mė ndihmo tė jem e pastėr si Ti, tė jem e varfėr si Ti,
  e bindur si Ti dhe t'u shėrbej tė tjerėve ashtu siē u ke shėrbyer Ti.
  Mė mbro nga e keqja qė dėshiron tė mė shkatėrrojė,
  mė mbaj nė zemrėn tėnde, qė tė tė pėrkas ty.
  Asgjė nuk do tė mė ndajė nga dashuria jote.
  Jezus, zemėrbutė dhe i pėrvuajtur,
  bėje zemrėn time tė butė dhe tė pėrvuajtur si e jotja.
  Unė tė pėrkas ty, dhe sepse tė pėrkas ty plotėsisht
  mund tė bėsh gjithēka qė tė pėlqen me mua,
  mund tė mė pėrdorėsh, mund tė mė dėrgosh,
  mund tė mė mbash tė fshehur, mund tė mė japėsh
  gėzim dhe vuajtje, unė tė pėrkas ty
  dhe asgjė nuk do tė mė ndajė nga dashuria jote.
  (Nėnė Tereza e Kalkutės)

 6. #166
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  31-8-2021/E MARTE JAVA 22/UNGJILLI: Lk 4, 31–37.

  LUTJA: Ps 26.  Zoti ėshtė drita ime dhe shpėtimi im,
  kė do tė kem frikė?
  Zoti ėshtė mbrojtėsi i jetės sime,
  para kujt do tė dridhem?
  4 Pėr njė gjė tė vetme i lutem Zotit,
  vetėm atė ia kėrkoj
  qė tė jetoj nė Shtėpinė e Zotit t
  ė gjitha ditėt e jetės sime,

  qė ta shijoj kėnaqėsinė e Zotit
  e ta vėrej Shtėpinė e Zotit.
  13 Besoj se do t’i shijoj tė mirat e Zotit
  nė tokėn e tė gjallėve.
  14 Shpreso nė Zotin: bėhu burrė!
  Ji zemėrfortė e prite Zotin!  LEXIMI I UNGJILLIT: Lk 4, 31–37.


  31 Atėherė zbriti nė Kafarnaum, qytet i Galilesė dhe mėsonte ditėn e shtunė.
  32 Njerėzit i magjepste mėsimi i tij, sepse fjalėn e kishte plot autoritet.
  33 Nė sinagogė ndodhej njė njeri qė nė trup kishte shpirtin e djallit tė ndytė. Ai bėrtiti me zė tė lartė:
  34 “Hej, ē’ke me ne, Jezus Nazareni? A erdhe tė na farosėsh? Unė e di kush je: Shenjti i Hyjit!”
  35 “Praj dhe dil prej tij! ‑ i urdhėroi Jezusi. Djalli e rrėzoi para tyre e doli prej tij pa e lėnduar fare.
  36 Tė gjithė i kapi frika dhe i thoshin njėri‑tjetrit:“Ēfarė fjale! Ky po u urdhėron me pushtet e fuqi shpirtrave tė ndytė e ata po dalin!”
  37 Dhe u pėrhap zėri pėr tė nėpėr tė gjitha vendet e krahinės.  MEDITIMI.


  Nga vjen autoriteti me tė cilin flet Jezusi? Tė gjithė - na thotė Ungjilli i sotėm - janė tė mahnitur nga mėsimi i tij sepse mėnyra nė tė cilėn ai i shqipton fjalėt, perceptohet nė njė mėnyrė shumė tė ndryshme nga ajo e skribėve tė cilėt gjithashtu kishin tė drejtė tė interpretonin dhe pėrcaktonin. Jezusi shpreh njė autoritet tė ri qė njihet menjėherė nga djalli dhe e shpall identitetin teologjik tė Jezusit: "Unė e di kush je ti, i Shenjti i Perėndisė!".
  Pak kohė mė parė, nė sinagogėn e Nazaretit, Jezusi kishte deklaruar si tė vlefshme pėr veten e tij fjalėt e profetit Isaia:
  “Shpirti i Zotit ėshtė mbi mua sepse Ai mė shuguroi! Ai mė dėrgoi t’u kumtoj tė vobektėve Ungjillin, t’u shpall robėrve ēlirimin, tė verbėrve dritėn e syve; t’i lėshoj nė liri tė ndrydhurit, tė shpall vitin e hirit tė Zotit" (v. 18).
  Vini re, autoriteti me tė cilin Jezusi flet dhe fuqia me tė cilėn ai dėbon demonėt, vijnė tek ai nga "vajosja" qė ai ka marrė si Mesia, nga Shpirti i Perėndisė qė vepron nė tė. Identiteti i Jezusit qė secili prej nesh mund tė mirėpritet plotėsisht nėse lejon qė Shpirti i Shenjtė tė veprojė nė tė. Mėsuesit e Ligjit folėn pėr teologji, por ata nuk arritėn nė zemrat e njerėzve sepse nuk komunikuan dashuri, pasion pėr tjetrin; identiteti i vėrtetė i tė krishterit ėshtė ai i Shpirtit tė Shenjt, domethėnė i Dashurisė sė vetme qė mund tė japė autoritet - dhe, nė tė njėjtėn kohė, pėrvujtėri! - fjalėve dhe veprimeve tona.  VAZHDO MEDITIMIN.


  Eja, Ti, o Shpirt Krijues,
  Mendjet njerėzve vizito,
  Prej sė larti hir diko
  Nė zemrat qė vet’ krijove.
  Drejt tė thonė Ngushėllimtar
  Je dhuratė e t’lartit Hyj,
  Gurrė, flakė, dashuri
  Edhe vajim shpirtėror.
  Shtat’ dhuratat i ofron,
  Gisht i t’djathtės atėrore,
  Ti je fjalė shekullore
  Gurmazet ti mbush me fjalė.
  Ndezi ndjenjat me dritė tėnde
  N’zemra zbraz plot dashuri,
  Kur nė trup kemi lig’si
  Me virtyte na forco!
  Na prapso edhe armikun,
  Pa vonuar na jep qetim,
  Qė tė zmbrapsim ēdo dėmtim
  Ti pėr ne bėhu prijatar.
  Ti pėr Atin bėn dėshmi,
  Jep pėr Birin dijeni
  Edhe n’ty, Shpirt, pėr tė dy,
  Tė besojmė pėrgjithmonė.
  Hyj, lavdi, Shėlbues plot hir,
  Fitimtar Birit mbi vdekjen,
  Ngushėllimtarit lėvdim
  Pėrgjithmonė, pėr amshim. Amen!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ninoenina : 30-08-2021 mė 08:35

 7. #167
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  2-9-2021/E ENJTĖ JAVA 22/UNGJILLI: Lj 5,1-11.


  LUTJA:

  Zoti i mirėsisė dhe mėshirės,
  tI na kėrkoni tė bashkėpunojmė ME TY pėr shpėtimin e njerėzimin.
  Dėrgo punėtorė tė shumtė dhe tė shenjtė pėr vreshtin tėnd,
  kėshtu qė Kishės tėnde nuk do t’i mungojnė kurrė lajmėtarėt guximtarė tė Ungjillit,
  priftėrinjtė tė cilėt gjithashtu tė ofrojnė sakrificėn e Eukaristisė me jetėn e tyre
  dhe me ato shenja tė ndritshme tė Krishtit, bariut tė mirė,
  drejtoji njerėzit e tu nė rrugėn e bamirėsisė.
  Dėrgoje Shpirtin Shenjt pėr tė freskuar zemrat e tė rinjve,
  nė mėnyrė qė ata tė kenė guximin tė thonė po kur i thėrret nė shėrbim tė vėllezėrve,
  kėmbėnguljen pėr tė ndjekur Jezusin edhe gjatė rrugės sė kryqit
  dhe gėzimin e madh pėr tė qenė dėshmitarė tė dashurisė tėnde nė botė.
  O Maria, Nėna e priftėrinjve, jepu tė gjithė anėtarėve tė Kishės besnikėrinė tėnde pėr tė dėshmuar pėr tė gjithė
  gėzimin qė vjen nga takimi me Krishtin qė jeton dhe mbretėron pėrgjithmonė e pėrgjithmonė. Amen.
  (Giovanni Paolo Benotto)


  LEXIMI I UNGJILLIT: Lk 5,1-11.

  1 Jezusi njė ditė ishte nė bregun e liqenit tė Gjenezaretit e, ndėrsa populli po shtyhej rreth tij pėr tė dėgjuar fjalėn e Hyjit, 2 pa dy lundra buzė bregut tė liqenit: peshkatarėt kishin dalė e po lanin rrjetat. 3 Hyri nė njėrėn prej atyre lundrave ‑ nė atė qė ishte e Simonit ‑ dhe iu lut ta largonte pakėz prej tokės. U ul e, prej lundrės, mėsonte turmėn.
  4 Kur pushoi sė foluri, i tha Simonit: “Grahi nė ujė tė thellė e hidhni rrjetat tuaja pėr tė zėnė peshk”.
  5 Simoni i tha: “Mėsues, gjithė natėn u pėrpoqėm e nuk zumė asgjė; por pasi po thua ti, do t’i hedh rrjetat.” 6 Si bėnė kėshtu, zunė njė sasi tė madhe peshqish ‑ gati po u shqyheshin rrjetat. 7 Atėherė u dhanė shenjė shokėve nė lundrėn tjetėr tė vinin e t’u ndihmonin. Ata erdhėn dhe i mbushėn tė dy lundrat aq sa gati u fundosėn.
  8 Kur pa Simon Pjetri, i ra ndėr kėmbė Jezusit dhe i tha: “Largohu prej meje, Zotėri, se jam njeri mėkatar!” 9 Vėrtet, pėr arsye tė peshkut qė zunė, mbeti shtang prej habisė ai dhe tė gjithė tė tjerėt qė ishin me tė; 10 gjithashtu edhe Jakobi e Gjoni, bijtė e Zebedeut, bashkėgjuetarė tė Simonit. Jezusi i tha Simonit: “Mos ki frikė! Tani e tutje do tė zėsh njerėz.”
  11 Ata, si i sollėn lundrat nė breg, lanė gjithēka e shkuan pas tij.


  MEDITIMI.


  Nė Ungillin ka disa elementė qė demonstrojnė aftėsinė e Jezusit pėr t'u lidhur me tė tjerėt. Nė sfondin e skenės ka disa peshkatarė qė kishin mbaruar udhėtimin e peshkimit dhe qė sė shpejti do tė shkonin nė shtėpi: ata kishin tėrhequr anijet drejt tokės dhe po lanin rrjetat e tyre nė pritje tė peshkimit tė ardhshėm. Dita e punės kishte mbaruar.
  Kėta peshkatarė, krejtėsisht tė huaj pėr turmėn qė ndoqi Jezusin, nuk u interesuan aspak pėr atė qė po ndodhte, por papritmas ata u bėnė protagonistėt e njė konvertimi prekės. Jezusi kėrkon qė tė jetė nė gjendje tė pėrdorė varkėn e tyre, ai e bėn atė tė largohet nga toka larg pozicionit tė saj tė pushimit. Pastaj ai kėrkon tė rifillojė peshkimin, pavarėsisht lodhjes dhe zhgėnjimit tė dėshtimit tė peshkimit tė natės qė sapo kishte pėrfunduar, dhe mė nė fund u kėrkon qė ta ndjekin! Gjithmonė pa dhėnė shpjegime. Do tė duket paradoksale qė peshkatarėt e kanė dėgjuar atė tė tre herė! Ata kishin besim, ata dinin tė dėgjonin si fjalėt ashtu edhe heshtjet e Jezusit, dinin tė kapnin shikimin e tij.
  Ata nuk janė as tė ēmendur as tė papėrvojė, thjesht dashuria e vėrtetė nuk ka nevojė pėr shumė shpjegime ose siguri. Dashuria e vėrtetė rritet nė zemrėn e atyre qė janė tė gatshėm tė hedhin rrjetat e tyre mbi fjalėn e tij.


  VAZHDO MEDITIMIN


  Jemi nė duart e Jezussi.
  Ai nė mirėsinė e tij
  na pasuron me dhuratat e tij
  qė tė mund tė shėrbejmė
  dhe tė shpėtojmė miqtė tanė.

 8. #168
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  3-9-2021/E PREMTE JAVA 22/UNGJILLI: Lk. 5, 33–39

  Shėn Gregori i Madh.

  LUTJA: Ps 99.


  Toka mbarė le t’i brohoritė Zotit,
  shėrbejini Zotit me hare,
  dilni para tij me brohoritje!
  3 Dijeni mirė se vetėm Zoti ėshtė Hyj:
  Ai na krijoi e atij i pėrkasim:
  jemi populli i tij dhe delet e kullosės sė tij.
  4 Hyni nėpėr dyert e tija duke i dhėnė lavd,
  hyni nė treme tė tija e kėndoni himne,
  lavdėrojeni e madhėrojeni Emrin e tij!
  5 Sepse i mirė ėshtė Zoti,
  e amshuar dashuria e tij,
  nga breznia nė brezni besnikėria e tij.  LEXIMI I UNGJILLIT: Lk. 5, 33–39

  33 Atėherė ata i thanė: “Nxėnėsit e Gjonit agjėrojnė shpesh dhe luten, po ashtu edhe ata tė farisenjve ‑ pėrkundrazi, tė tutė hanė e pinė.”
  34 Jezusi u pėrgjigj: “A mund t’i bėni dasmorėt tė agjėrojnė derisa dhėndri ėshtė me ta? 35 Tani vijnė ditėt kur do t’ua rrėmbejnė dhėndrin, atėherė, nė ato ditė do tė agjėrojnė.”
  36 U tregoi edhe krahasimin: “Askush nuk e pret njė copė prej petkut tė ri pėr t’ia vėnė petkut tė vjetėr, pėrndryshe shqyen petkun e ri, kurse copa prej petkut tė ri nuk pėrkon me petkun e vjetėr. 37 Askush nuk e shtie verėn e re nė rrėshiqa tė vjetėr, sepse vera e re i pėlcet rrėshiqat kėshtu qė edhe vera derdhet edhe rrėshiqat prishen: 38 por vera e re duhet tė hidhet nė rrėshiqa tė rinj.
  39 Askush, duke pirė verė tė vjetėr, s’i lakmon verės sė re, sepse thotė: “E vjetra ėshtė mė e mirė!”  MEDITIMI.


  Jezusi shpjegon se agjėrimi nuk ėshtė njė fe, ashtu si ushqimi. Nė vend tė kėsaj, ajo qė e karakterizon fenė ėshtė "Dhėndri", dhe marrėdhėnia e tij me agjėrimin, ushqimin dhe praktika fetare tė tjera.. Kur nė besim e humbim Jezusin, atėherė gjithēka bėhet ose njė praktikė pendimi me qėllim nė vetvete, ose njė festė fshati qė kremton vetėm barkun tonė. A ka besimi ynė akoma Krishtin nė qendėr? A janė ndėrtuar komunitetet tona rreth tij? A e marrin parasysh zgjedhjet tona praninė ose mungesėn e tij? Duke iu pėrgjigjur kėtyre pyetjeve, ne do t'u pėrgjigjemi farisenjve dhe vetes (farisenjve tė fshehur). Dhe pikėrisht duke filluar nga kjo gjė, njė lloj revolucioni, njė konvertim do tė ndodhė tek ne. Ne do tė ndalojmė sė besuari nė ide dhe sisteme dhe do tė kuptojmė se Krishterizmi nuk ėshtė njė ide apo njė sistem sigurues, por "Dikush". Dhe ėshtė gjithnjė nė lidhje me kėtė "Dikush" qė ne lėvizim, ekzistojmė, zgjedhim. Fillimisht do tė ndihemi pak tė siguruar nga kjo, por me kalimin e kohės do tė kuptojmė se besimi nuk shėrben pėr tė na siguruar, por pėr tė na dhėnė njė jetė tė re. Ėshtė shumė pak njė besim jetuar me qellim qė tė shmangim atė frikė psikologjik qė na mbush me ankht. Na shpėton tė takojmė Krishtin dhe jo kontrollin e pasigurive tona qė tė lindin nė ne sepse jemi larguar nga Krishti. Nuk kanė vlerė edhe praktikat fetare tė shveshura nga prezenca e tij.  VAZHDO MEDITIMIN.

  O Hyj i gjithėpushtetshėm,

  prej teje vjen ēdo e mirė:

  ndikoje nė zemrat tona dashurinė ndaj emrit tėnd,

  qė nė ne tė zhvillohet e mira

  dhe, nėn ndikimin tėnd, tė arrijmė pėrsosmėrinė.

 9. #169
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  4-9-2021/E SHTUNĖ JAVA 22/UNGJILLI: Lk. 6,1-5


  LUTJA: Ps 54


  [SIZE=3]Mė shpėto, o Hyj, pashė Emrin tėnd,
  me fuqinė tėnde mbroje tė drejtėn time.
  4 O Hyj, vėshtroje lutjen time,
  vėshtroji fjalėt e gojės sime!
  5 Sepse krenarėt u ēuan kundėr meje,
  mizorėt kėrkojnė tė ma marrin shpirtin:
  pėr Hyjin ata s’kanė kujdes.
  6 Por, ja, Hyji po mė vjen nė ndihmė,
  shpirtin tim ai po e merr ndore.
  7 Rėntė e keqja mbi armiqtė e mi:
  shfarosi, o Zot, pashė tė vėrtetėn tėnde.
  8 E unė me ėndje do tė tė kushtoj fli,
  do ta lavdėroj Emrin tėnd, o Zot, sepse ėshtė i mirė,  LEXIMI I UNGJILLIT: Lk. 6,1-5.

  1 Njė tė shtunė, kur Jezusi po kalonte nėpėr tė mbjella, nxėnėsit e tij kėputnin kallinj, i shkokėlonin nė dorė dhe i hanin.
  2 Atėherė disa farisenj thanė: “Pse bėni ēka s’ėshtė e lejueshme tė bėhet tė shtunėn?”
  3 Jezusi iu pėrgjigj: “A nuk keni lexuar ēfarė bėri Davidi kur u urit ai dhe pėrcjellėsit e tij?
  4 [Si] hyri nė Shtėpinė e Hyjit, i mori bukėt e kushtimit, hėngri vetė dhe u dha tė hanė edhe atyre qė ishin me tė, bukėt, qė s’kishte leje t’i hajė askush tjetėr pėrveē priftėrinjve?”
  5 Dhe u tha:“Biri i njeriut ėshtė zotėria i tė shtunės.”
  [/SIZE]  MEDITIMI.

  Nė Palestinė, tė varfėrit, kur ishin tė uritur, mund tė mblidhnin kallėzat nga fushat, sipas normės sė Ligjit tė Pėrtėrirė. Kallėzat ishin rrudhosur nė duar dhe kokrrat qė dilnin, ishin ngrėnė. Pra, ku ėshtė problemi? Sipas interpretimit tė ligjit, kjo mund tė bėhet ēdo ditė tė javės, pėrveē tė Shtunave. Dhe kishte edhe njė dėnim. Nėse puna gjatė shtunės bėhej pa dashje, fajtori paralajmėrohej dhe duhej tė ofronte njė flijim shlyes. Nėse, nga ana tjetėr, e shtuna ishte shkelur pavarėsisht dėshmitarėve dhe paralajmėrimit tė mėparshėm, vepra pėrfshinte dėnimin me vdekje me gurė. Ēeshtja u drejtohej drejtpėrdrejt dishepujve, por aludon ndaj Jezusit. Dhe Jezusi pėrgjigjet me njė kundėr-kundėrshtim, duke cituar Shkrimin (1Sam 21, 1–7), domethėnė autoritetin mė tė lartė tė njohur nga tė gjithė si fjala e Perėndisė. Bukėt e ofertės, dymbėdhjetė nė numėr, njė pėr secilin fis tė Izraelit, mbetėn nė njė tryezė pėr njė javė me radhė nė Tempullin, si njė ofertė pėr Perėndinė. Askush nuk mundte t'i hante, pėrveē priftėrinjve kur kaloi java. Por Davidi dhe shokėt e tij i hėngrėn, sepse ishin tė uritur dhe nuk kishte bukė tjetėr. Askush nuk e fajėson Davidin pėr kėtė, as Shkrimi, as mėsuesit e ligjit, sepse nevoja justifikon shkeljen e ligjit. Prandaj, as dishepujt e Jezusit nuk e shkelin ligjin, nėse fėrkojnė kallėzat ditėn e Shtunės sepse ishin tė uritur. Nė interpretimin e ligjit ėshtė e nevojshme tė kėrkohet vullneti i Zotit dhe e mira e vėrtetė e njeriut. Dhe Zoti nuk e dha ligjin pėr tė munduar njerėzit, por pėr t'i bėrė ata tė lumtur. E shtuna pėrdoret pėr tė zgjidhur nevojat e tė tjerėve, jo pėr tė krijuar dhimbje koke tė mėtejshme.  VAZHDO MEDITIMIN  Mė jep, Zot, tė jem hapur
  drejt lirisė sė fėmijėve tė Perėndisė,
  duke jetuar tė dielėn si njė moment tė fortė
  nė tė cilin takohem me ty,
  dhe duke jetuar angazhimin e krishterė jo si njė barrė,
  por si mundėsia e realizimit:
  domethėnė duke shprehur plotėsisht
  qė qenia ime ėshtė bėrė nė pėrgjasimin tėnd.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ninoenina : 03-09-2021 mė 09:34

 10. #170
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  6-9-2021/E HĖNĖ JAVA 23/UNGJILLI: Lk 6, 6-11.


  LUTJA: Ps 61.


  2 Vėshtroje, o Hyj, pėrlutjen time,
  dėgjoje lutjen time!
  3 Nga skaji i dheut tė thėrras nė ndihmė,
  se mė ka lėshuar zemra:
  mė nxirr nė qetė qė s’mund t’i afrohem.
  4 Sepse ti je shpresa ime,
  kala e fortė pėrballė armikut.
  5 Pėrjetė do tė banoj nė tendėn tėnde,
  do tė gjej mbrojtje nėn sqetullėn tėnde,
  6 sepse ti, o Hyji im, i pranon kushtet e mia,
  u jep trashėgim atyre qė e druajnė emrin tėnd.  LEXIMI I UNGJILLIT: Lk. 6,6-11.

  6 Njė tė shtunė tjetėr Jezusi hyri nė sinagogė e filloi tė mėsojė. Ishte aty njė njeri qė e kishte dorėn e djathtė tė thatė.
  7 Skribėt e farisenjtė nuk ia ndanin sytė a mos po shėron tė shtunėn, qė, kėshtu, tė kishin pėr ēka ta paditnin.
  8 Jezusi ua dinte mendimet e i tha njeriut qė e kishte dorėn e thatė: “Ēohu e dil nė mes!”Ai u ngrit e qėndroi nė kėmbė.
  9 Atėherė Jezusi vazhdoi: “Ju po ju pyes: a ėshtė e lejueshme tė shtunėn tė bėsh mirė apo tė bėsh keq, t’ia shpėtosh jetėn ndokujt apo t’ia humbasėsh?”
  10 Si i shikoi rreth e rrotull tė gjithė, i tha atij: “Shtrije dorėn!” Ai bėri ashtu e dora iu shėrua.
  11 Ata u tėrbuan dhe kuvendonin mes tyre ēka tė ndėrmarrin kundėr Jezusit.  MEDITIMI

  Edhe njė herė Jezusi mbikėqyret nga ata qė mezi presin tė jenė nė gjendje ta akuzojnė atė se nuk ka pushuar ditėn e Shtunės. E Shtuna ėshtė zemra e religjiozitetit hebre, i pėrket urdhėrimeve qė Zoti i dha Moisiut: “Gjashtė ditė puno e kryej tė gjitha punėt e tua; kurse e shtata ditė ėshtė e shtuna e Zotit, Hyjit tėnd: mos bėj kurrfarė pune ti as biri yt, as bija jote, shėrbėtori yt, as shėrbėtorja jote, as kafsha jote, as i huaji qė banon te ti. Sepse gjatė gjashtė ditėve Zoti i bėri qiellin e tokėn e detin e gjithēka gjendet nė to e pushoi ditėn e shtatė; prandaj Zoti e bekoi ditėn e shtatė dhe e shenjtėroi”(Dal. 20: 9-11). Shkėputja nga ēdo veprimtari ka njė vlerė teologjike, ajo shfaq besimin nė sovranitetin e Zotit, nga i cili vjen gjithēka qė kemi dhe tė cilit gjithēka i nėnshtrohet.
  Prandaj pyetja e Jezusit mund tė pėrkthehet nė kėto fjalė: si mund ta lavdėrojė njeriun Perėndinė? Pyetja bie nė vesh tė shurdhėr, ose ndoshta Jezusi nuk ėshtė duke pritur pėr njė pėrgjigje. Gjesti shėrues qė ai bėn nė favor tė njeriut qė kishte njė dorė tė paralizuar ėshtė pėrgjigjja e tij. Nė kėtė mėnyrė ai riinterpreton ligjin e lashtė: gjithēka qė shfaq ose rrit dinjitetin e njeriut, i jep lavdi Zotit! Ai qė krijoi njeriun sipas imazhit tė tij, gėzohet kur sheh se krijesa rimerr dinjitetin e vet dhe realizon veten. Njeriu qė Jezusi shėron nuk ishte i ngarkuar nga njė sėmundje e rėndė, me tė vėrtetė mund tė mendohet se tė metat e tij nuk e penguan atė tė jetonte. Dhe, megjithatė, ajo patologji e pengon atė tė punojė dhe tė pėrmbushė veten nė tė gjithė plotėsinė e tij. Shėrimi ia kthen dinjitetin atij. Ēdo gjė qė bėjmė pėr ta veshur njeriun me dinjitetin e tij, i jep lavdi Zotit, e kjo nuk ėshtė vetėm e ligjshme, por edhe e detyrueshme.

  VAZHDO MEDITIMIN.


  O Atė, qė na dhurove Shėlbuesin dhe Shpirtin Shenjt,

  shIkoji me mirėsi bijtė e adoptimit,

  qė tė gjithė ata qė besojnė nė Krishtin

  ta marrin lirinė e vėrtetė dhe trashėgimin e amshuar.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ninoenina : 05-09-2021 mė 07:54

 11. #171
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  7-9-2021/E MARTĖ JAVA 23/ UNGJILLI: Lk 6, 12–19.


  LUTJA: Ps. 144.  Bekuar qoftė ZOTI, shkėmbi im,
  qė m'i mėson duart pėr luftė
  e gishtėrinjtė pėr betejė,
  2 mirėsia ime dhe fortesa ime,
  streha ime dhe ēlirimtari im,
  mburoja ku gjej strehė,
  ai qė ma vė popullin nėn sundim.
  3 O ZOT, ē'ėshtė njeriu qė tė kujdesesh pėr tė,
  apo biri i njeriut, qė tė mendosh pėr tė?
  4 Njeriu ėshtė si fryma,
  ditėt e tij si hija qė kalon.  LEXIMI I UNGJILIT: Lk 6, 12–19.

  12 Ndėr ato ditė Jezusi shkoi nė njė mal pėr t’u lutur. Natėn e kaloi duke iu lutur Hyjit.
  13 Kur zbardhi drita, i thirri nxėnėsit e vet e prej tyre zgjodhi dymbėdhjetė, tė cilėt edhe i quajti apostuj:
  14 Simonin, tė cilin e quajti edhe Pjetėr, Andreun, vėllanė e tij, Jakobin e Gjonin, Filipin e Bartolomeun,
  15 Mateun, e Tomėn, Jakobin e Alfeut, Simonin qė quhej Zelltar,
  16 Judėn e Jakobit edhe Judėn Iskariot, i cili u bė tradhtar.
  17 Pastaj zbriti bashkė me ta e zuri vend nė rrafshinė. Ishte aty njė shumicė e madhe nxėnėsish tė tij dhe njė turmė e madhe e popullit prej mbarė Judesė, prej Jerusalemit dhe prej bregut tė detit tė Tirit e tė Sidonit, 18 qė kishin ardhur pėr ta dėgjuar e pėr t’u shėruar prej sėmundjeve tė veta. Shėroheshin edhe ata qė i mundonin shpirtrat e ndytė.
  19 Tė gjithė kėta njerėz kėrkonin ta preknin, sepse prej tij dilte njė fuqi qė shėronte gjithkėnd.  MEDITIMI.

  Jezusi ngjitet nė mal pėr tė gjetur nė takimin me Atin, qartėsinė e nevojshme pėr tė zgjedhur dymbėdhjetė apostujt. Numri dymbėdhjetė kujton atė tė patriarkėve tė Besėlidhjes sė Vjetėr. Kėshtu pėrvijohet lindja e Popullit tė ri tė Zotit.
  Lutja ėshtė nė origjinėn e ēdo zgjedhjeje dhe veprimi apostolik tė Jezusit dhe tė Kishės. Dita e Kishės del nga nata e Jezusit e kaluar nė bashkėsi me Atin nė njė mal. Kjo absolutisht nuk do tė thotė qė zgjedhjet qė bėjnė Ati dhe Biri, duke i quajtur tė dymbėdhjetėt dhe tė tjerėt pas tyre gjatė shekujve, do tė jenė mė tė mirat sipas logjikės sonė njerėzore. Struktura mbėshtetėse e Kishės po ēalon qė nė fillim, gjithmonė e hapur pėr tradhti dhe refuzim tė Zotit. Pjetri dhe Juda janė figurat emblematike pėr kėtė. Dhe kjo nuk ėshtė njė gjė e paparashikuar e pakėndshme, por ėshtė njė realitet qė ėshtė pjesė e planit tė shpėtimit.
  Arsyeja qė i tėrheq njerėzit tek Jezusi, ėshtė nevoja pėr tė dėgjuar fjalėn e Perėndisė dhe pėr t'u shėruar. Nė tė vėrtetė, ekziston njė lidhje e ngushtė midis dėgjimit tė fjalės sė Perėndisė dhe shėrimit, si midis mosbindjes ndaj fjalės sė Perėndisė dhe vdekjes (krh. Ligji i Pėrtėrirė 11: 26–32). "Pėr kėtė arsye, sikurse me anė tė njė njeriu mėkati hyri nė botė e, me anė tė mėkatit, vdekja, dhe kėshtu vdekja kaloi nė tė gjithė njerėzit, sepse tė gjithė njerėzit mėkatuan..." (Rom 5:12) sepse njeriu e dėgjoi gjarprin. Njeriu bėhet ajo qė dėgjon. Ashtu si njerėzit e asaj kohe, edhe ne mund ta prekim dhe pėrjetojmė fuqinė e Jezusit nėse dėgjojmė fjalėn e tij. Fjala e Perėndisė nė fakt: "Pėr tė vėrtetė, mua nuk mė vjen turp prej Ungjillit, sepse Ungjilli ėshtė fuqia e Hyjit pėr shėlbimin e atij qė beson: mė sė pari pėr judeun e pastaj pėr grekun" (Rom 1:16).  VAZHDO MEDITIMIN.


  O ZOT HYJI, ATI YNĖ,

  ndihmoji burrat dhe gratė

  tė cilėt do tė donin tė luteshin,

  por nuk dinė si ta bėjnė kėtė.

  Pranoje dėshirėn e tyre pėr t'u lutur,

  si me tė vėrtetė ėshtė: nje lutje.

  Dėgjo heshtjen e tyre

  dhe takoji ata atje nė shkretėtirėn e tyre.

  (Nėnė Tereza e Kalkutės).

 12. #172
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  8-9-2021/E MERKURE JAVA 23/UNGJILLI: Mt. 1, 1–16.18–23.

  LINDJA E MARISĖ.


  LUTJA

  Maria, virgjėresha e heshtjes,
  mos lejo qė pėrballė sfidave tė kėsaj kohe,
  ekzistenca jonė tė jetė mbytur
  nga dorėheqja ose pafuqia.
  Na ndihmo tė ruajmė qėndrimin e tė dėgjuarit,
  “barkun” nė tė cilin fjala bėhet frytdhėnėse
  dhe na bėn tė kuptojmė
  se asgjė nuk ėshtė e pamundur pėr Hyjin. Amen.


  LEXIMI I UNGJILLIT: Mt. 1, 1–16.18–23.

  MEDITIMI.


  Po -ja qė i tha Virgjėresha Mari Atit qiellor nuk ėshtė pa vuajtje. Shpirti i saj rėnkon, zemra e saj loton. Jozefi mendon se do ta hedhė poshtė nė fshehtėsi. Ēdo po qė i thuhet Perėndisė, vetėm te Zoti gjen shpėtimin e tij, sepse e vėrteta e tij vjen vetėm nga Zoti. Zoti kurrė nuk fillon njė punė pa e pėrfunduar atė. Maria tani ėshtė Nėna e Zotit, Zoti e merr nėn krahėt e tij. E bėn atė tė ndiejė dhimbjen qė vjen nga marrėzia e zemrės njerėzore, edhe nėse ėshtė e drejtė. Pastaj ai i jep asaj gėzim nė mėnyrė qė ajo tė mund tė vazhdojė t'i thotė njė po tė pėrjetshme Zotit tė saj. Kur thuhet po njė herė, atėherė ky po duhet tė thuhet ēdo ditė, ēdo orė, ēdo moment tė ditės. Ėshtė jeta qė duhet tė bėhet njė po e plotė pėr Zotin, Hyjin tonė.
  Mbretėria e Perėndisė lind nga dėgjimi i ēdo Fjale qė del sot nga goja e Perėndisė. Virgjėresha Mari dėgjon, i bindet, prej saj Biri i pėrjetshėm i Atit vjen nė botė si njė njeri i vėrtetė. Edhe Jozefi dėgjon, i bindet pėr dhuratėn e jetės sė tij Zotit. Biri i Perėndisė bėhet Biri i Davidit, Mesia, Shpėtimtari, Shėlbuesi i botės. Nėse Jozefi nuk do tė ishte bindur, ai do tė kishte mbetur i drejtė, por njė drejtėsi e pajetė pėr botėn. Nė bindje drejtėsia e tij bėhet shpėtim pėr ēdo njeri. Maria dhe Jozefi janė mėnyra e sė mirės universale pėr besimin e tyre, dėgjimin e tyre, dėrgimin e tyre te Zoti pėr tė gjitha ditėt e jetės sė tyre. Virgjėria e Jozefit ėshtė krejtėsisht e ngjashme me virgjėrinė e Nėnės sė Jezusit. Ajo konsiston nė dhuratėn e trupit, e shpirtit, e zemrės, e mendimeve, e dėshirave. Maria dhe Jozefi jetojnė vetėm pėr tė pėrmbushur dėshirat e Perėndisė. Mendimet e tjera nuk mund tė banojnė nė zemrat e tyre. Jeta e tyre ėshtė njė dhuratė. Pėr kėtė dhuratė Jezusi ėshtė Biri i Perėndisė, Biri i Davidit, Ndėrmjetėsi i vetėm i shpėtimit, i shpengimit, i hirit, i jetės, i bekimit midis Zotit dhe njerėzimit.  VAZHDO MEDITIMIN.

  Maria, gruaja e tė dėgjuarit,
  na i hap veshėt;
  na trego se si ta dėgjojmė fjalėn e Birit tėnd Jezusit
  mes mijėra fjalėve tė kėsaj bote;
  na trego se si tė dėgjojmė ēdo person qė takojmė,
  veēanėrisht atė qė ėshtė i varfėr,
  nevojtar, nė vėshtirėsi.
  Maria, gruaja e veprimit,
  i bėjmė duart dhe kėmbėt tona tė lėvizin "shpejt" drejt tė tjerėve,
  pėr tė sjellė bamirėsinė dhe dashurinė e Birit tėnd Jezusit,
  pėr tė sjellė, si ju, dritėn e Ungjillit nė botė. Amen.
  (Papa Franēesku)

 13. #173
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  9-9-2021/E ENJTE JAVA 23/UNGJILLI: Lk. 6, 27–38.

  LUTJA: Ps 150.


  1 Aleluja, lėvdoni Perėndinė nė shenjtoren e tij,
  lėvdojeni nė kupėn qiellore tė pushtetit tė tij.
  2 Lėvdojeni pėr mrekullitė e tij,
  lėvdojeni sipas madhėshtisė e tij.
  3 Lėvdojeni me tingullin e burive,
  lėvdojeni me tingullin e harpės dhe me qeste.
  4 Lėvdojeni me dajre dhe me valle, l
  ėvdojeni me vegla me tela dhe me frymė.
  5 Lėvdojeni me cembale tingėlluese,
  lėvdojeni me cembale kumbuese.
  6 Ēdo gjė qė merr frymė le tė lėvdojė Zotin. Aleluja  LEXIMI I UNGJILLIT: Lk. 6, 27–38.

  27 “Por po ju them juve qė mė dėgjoni:
  ‘Duajini armiqtė tuaj,
  bėjuni mirė atyre qė ju urrejnė,
  28 bekojini ata qė ju mallkojnė, lutuni pėr ata qė dijekeqas ju mundojnė’.
  29 Atij qė tė bie njėrės faqe, ktheja edhe tjetrėn! Atij qė ta rrėmben pallton, mos ia ndal as kėmishėn!
  30 Secilit qė lyp prej teje, jepi, e atij qė merr gjėnė tėnde, mos i kėrko ta kthejė!
  31 Si dėshironi t’ju bėjnė juve njerėzit, ashtu bėjuni edhe ju atyre!
  32 Nėse i doni vetėm ata qė ju duan, ēfarė merite tė veēantė pritni? Sepse edhe mėkatarėt i duan dashamirėt e vet.
  33 Edhe nėse, [pra] u bėni mirė vetėm atyre qė ju bėjnė mirė, ēfarė merite tė veēantė pritni? Aq bėjnė edhe mėkatarėt.
  34 E nė qoftė se u huazoni vetėm atyre, prej tė cilėve shpresoni se do t’ju kthejnė, ē’shpėrblim do tė keni? Edhe mėkatarėt u huajojnė mėkatarėve, por qė t’u kthehet aq sa dhanė. 35 Por ju duajini armiqtė tuaj, bėni mirė e huazoni pa pritur se do t’ju kthejnė gjė. Kėshtu do tė jetė i madh shpėrblimi juaj dhe do tė jeni bijtė e tė Tejetlartit Zot, sepse ai ua do tė mirėn edhe mosmirėnjohėsve e tė kėqijve.
  36 Bėhuni edhe ju tė mėshirshėm sikurse (edhe) Ati juaj ėshtė i mėshirshėm.”
  37 “Mos gjykoni dhe nuk do tė gjykoheni! Mos dėnoni e nuk do tė dėnoheni! Falni e do tė gjeni falje!
  38 Jepni e do t’ju jepet: masė e mirė, e dendur, e tundur, me grumbull do t’ju jepet nėn sqetullėn tuaj: sepse me atė masė qė tė matni, do t’ju matet edhe juve nė kthim”.  MEDITIMI:

  Dashuria nuk ėshtė vetėm njė qėndrim i brendshėm i mėshirės. Si ēdo dashuri, ajo shprehet mė shumė me vepra sesa me fjalė. Si besimi pa vepra ėshtė i vdekur, ashtu edhe dashuria pėr armikun nuk ekziston nėse nuk bėjmė pėr tė diēka tė mirė me kreativitet dhe imagjinatė. Por duhet tė jetė mirė pėr tė, jo pėr ne. Duhet tė jetė njė lartėsim i armikut nė dashuri, jo poshtėrim i vėllait nė pėrbuzje dhe urrejtje. Falja ėshtė pėrulėsi dhe dashuri, jo njė qėndrim superioriteti dhe hakmarrjeje. E mira jonė mė e lartė na vjen pikėrisht nga dashuria e armiqve tanė, sepse na jep mundėsinė tė duam ashtu siē do Perėndia, pa shpėrblim, falas: "Si dėshironi t’ju bėjnė juve njerėzit, ashtu bėjuni edhe ju atyre! " (v. 31): ėshtė rregulli i artė qė pėrmbledh gjithēka qė ėshtė thėnė deri mė tani.
  Rabini Hillel e kishte mėsuar atė negativisht: “Ajo qė nuk tė pėlqen, mos ia bėj askujt. Ky ėshtė i gjithė ligji: pjesa tjetėr ėshtė komentim”. Por pėr tė mbajtur kėtė urdhėrim negativ mjafton tė mos bėhet asgjė. Nė vend tė kėsaj, Jezusi na urdhėron tė bėjmė gjithēka tė mirė ėshtė e mundur me krijimtarinė e si shenjė dashurie: kjo gjė ėshtė njė angazhim tė pėrditshėm dhe shumė tė fortė! Natyrisht, pėr tė jetuar kėto fjalė hiri, ne kemi nevojė pėr dhuratėn e Shpirtit, i cili na jep njė zemėr tė re. Tė duash si Zoti duhet tė duash nė njė mėnyrė tė veēantė: tė japėsh gjithēka, pa pritur asgjė. Ēmimi i jetės ėshtė pa pagesė. Ajo qė bėri Zoti nė krijimin dhe shpengimin ėshtė dashuri dhe pa pagesė: ai nuk investoi, nuk spekuloi mbi ne. Ai dha gjithēka, duke humbur jetėn. Dhe ai na la njė urdhėrim: "Falas morėt, falas edhe jepni! " (Mateu 10: 8).  VAZHDO MEDITIMIN.


  Falja ėshtė kulmi i lutjes sė krishterė;
  dhurata e lutjes mund tė merret
  vetėm nga njė zemėr nė harmoni me dhembshurinė hyjnore.
  Falja gjithashtu dėshmon se nė botėn tonė,
  dashuria ėshtė mė e fortė se mėkati.
  (Katekizmi i Kishės Katolike).

 14. #174
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  10-9-2021/E PREMTE JAVA 23/UNGJILLI: Lk. 6, 39–42.


  LUTJA: Ps 16.

  1 Mė ruaj, o Hyj, sepse tė kam rėnė ndore!
  2 I thashė Zotit: “Ti je Zoti im,
  tjetėr tė mirė nuk kam veē teje”!
  5 Zoti ėshtė pjesa e trashėgimit tim dhe gota,
  nė dorėn tėnde ėshtė fati im!
  7 E bekoj Zotin qė mė dha kuptim,
  edhe natėn veshkat e mia mė mėsojnė.
  8 Zotin e kam gjithmonė para sysh,
  mė rri nė tė djathtė, nuk kam sesi tė rrėzohem!
  as s’do tė lejosh qė Shenjti yt tė kalbet nė dhe.
  11 Ti do tė ma tregosh udhėn e jetės,
  gėzimin e plotė para fytyrės sate,
  kėnaqjen e amshueshme nė tė djathtėn tėnde.


  LEXIMI I UNGJILLIT: Lk. 6, 39–42.

  39 U tha edhe shėmbėlltyrėn: “A mund t’i prijė i verbėri tė verbėrit? A thua s’do tė bien tė dy nė gropė?
  40 Nuk ėshtė nxėnėsi mė i aftė se mėsuesi; por, ēdo nxėnės plotėsisht i aftėsuar, do tė jetė si mėsuesi i vet.
  41 Po pse e shikon lėmishten nė sy tė vėllait tėnd e nuk e sheh traun nė syrin tėnd?
  42 Si mund t’i thuash vėllait tėnd: ‘Vėlla, ndal ta heq lėmishtėn, qė ke nė sy, ti qė nuk e sheh traun nė sy tėnd?
  Shtiracak, nxirre mė parė traun nga syri yt dhe atėherė do tė shohėsh qartė ta nxjerrėsh lėmishten nga syri i vėllait tėnd”.  MEDITIMI.

  Ne jemi tė verbėr. Ne sillemi pa e kuptuar se nuk shohim dhe gjykojmė botėn dhe tė tjerėt nė bazė tė asaj pak qė syri ynė mund tė arrijė. Ndonjėherė ne gjithashtu ndihemi imunė ndaj mundėsisė pėr tė bėrė gabime nė lidhje me atė qė besojmė se ėshtė e vėrtetė dhe pėr tė cilėn jemi absolutisht tė sigurt.
  Jezusi thekson se njė i verbėr nuk mund tė udhėheqė njė tė verbėr tjetėr dhe na thėrret pėrsėri nė pėrulėsinė themelore.
  Njė pėrulėsi qė na ndihmon t’i vėmė nė diskutim vazhdimisht siguritė tona, me sytė dhe zemrat tona gjithmonė tė hapura pėr realitetin.
  Ėshtė e vėshtirė tė vihet nė dyshim siguria e dikujt. Shpesh ne nuk jemi tė gatshėm ta bėjmė kėtė, sepse kjo do tė na detyrojė tė pranojmė se nuk jemi si ai modeli ideal i vetvetes qė kemi ndėrtuar pėr veten tonė. Herė tė tjera thjesht kemi frikė; por a nuk ėshtė braktisja radikale e ēdo sigurie qė Jezusi kėrkon nga ne? Pėrkundrazi, na fton nė atė qėndrim themelor dhe tė pėrulur qė na bėn tė shikojmė pa paragjykime, me sytė tanė gjithnjė plotėsisht tė hapur, ndaj tė tjerėve, ndaj botės dhe vetes sonė. Kjo hapje ėshtė besim! Pastaj ngadalė fillojmė tė lidhim pikat, gradualisht braktisim idetė e paramenduara pėr tė gjetur njė tė vėrtetė mė tė madhe pėr veten dhe tė tjerėt. Ne zbulojmė gradualisht modelin qė jemi thirrur tė zbatojmė.  VAZHDO MEDITIMIN.

  Na jep, o Zot Jezus,
  tė jemi si ti tė lirė nga paragjykimet dhe frika,
  tė lirė nė dashuri, tė pėrkushtuar ndaj sė vėrtetės
  dhe drejtėsisė sė Mbretėrisė,
  nė mėnyrė qė tė mos kėrkomjė asgjė tjetėr
  veē besnikėrisė ndaj Atit,
  gati pėr tė paguar ēmimin e lirisė personalisht.
  (Imzot Bruno Forte).
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ninoenina : 09-09-2021 mė 04:26

 15. #175
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  11-9-2021/E SHTUNE JAVA 23/UNGJILLI: Lk 6, 43–49.


  LUTJA: Ps 113.


  1 ALELUJA! Lavdėrojeni, shėrbėtorėt e Zotit,
  lavdėrojeni, Emrin e Zotit!
  2 Qoftė bekuar Emri i Zotit
  qė tani e deri nė amshim,
  3 Qė kur lind dielli e derisa perėndon
  qoftė bekuar Emri i Zotit!
  4 I madhėrueshėm ėshtė Zoti mbi tė gjithė popujt,
  lavdia e tij i tejkalon qiejt.
  5 Kush ėshtė si Zoti, Hyji ynė,
  qė fronin e ka nė Lartėsi,
  6 e nga lart vrojton qiellin e tokėn?
  7 Nga pluhuri e ngre skamnorin,
  nga llomi e lartėson tė vobektin
  8 pėr ta vėnė tė rrijė me princa,
  me princat e popullit tė vet.
  9 Ai bėn tė banojė beronja nė shtėpi tė vet
  nėnė fėmijėsh tė gėzueshme.  LEXIMI I UNGJILLIT: Lk 6, 43–49
  .

  43 Nuk ka pemė tė mirė qė jep fryt tė keq, as pemė tė keqe qė jep fryt tė mirė.
  44 Ēdo pemė njihet prej frytit tė saj. Nuk mblidhen fiq nga murrizi as nuk vilet rrush nga ferra.
  45 Njeriu i mirė nxjerr tė mirėn nga visari i mirė i zemrės sė vet, njeriu i keq nxjerr tė keqen nga visari i keq: sepse goja i qet ēka i ka zemra.”
  46 “Pse mė thirrni: ‘Zotėri, Zotėri!’, e nuk bėni si ju urdhėroj?
  47 Do t’ju tregoj se kujt i pėrngjan ēdonjėri qė vjen tek unė, qė e dėgjon fjalėn time e qė e vė nė veprim:
  48 ai i pėrngjan njeriut, i cili, kur ndėrtoi shtėpinė e vet, mihu dheun thellė dhe themelin e vuri mbi shkėmb. Ra vėrshimi, lumi u vėrsul mbi atė shtėpi, por nuk mundi ta tundė, sepse ishte e ndėrtuar mirė. 49 Kurse ai qė e dėgjon, por nuk e vė nė veprim fjalėn time, i pėrngjan njeriut, qė e ndėrtoi shtėpinė pėrmbi dhe ‑ pa themel: u vėrsul lumi e menjėherė e rrėzoi: ajo shtėpi u bė gėrmadhė e madhe.”


  MEDITIMI.

  Shpesh ndodh tė hyjmė nė njė shtėpi ose nė njė zyrė dhe tė gjejmė lule tė bukura! Pas pak, tė zhgėnjyer, kuptojmė se ato janė prej plastikės! ... Ēfarė zhgėnjimi!
  Pra, le tė imagjinojmė skenėn: Jezusi ėshtė duke shikuar miqtė e tij nga lart…Atyre u dha gjithė dashurinė e tij ... dhe ēfarė merr si falėnderim? Asgjė! Janė njerėz qė kėmbėngulin tė mbeten prej plastikės!
  Tė bukur pėr tu parė, por nė fund ata nuk japin fryte.
  Me fjalė ne jemi fenomene, por nėse marrim parasysh faktet, jemi shumė pak ...
  Nė fakt, besimi i vėrtetė shfaqet nė tė gjitha aspekte tė jetės sė pėrditshme. Nėse vendosim tė jemi vėrtet tė lidhur me kryqin, frutat do tė jenė domosdoshmėrisht tė mira.
  Pali ėshtė shumė i qartė: "Fryti i Shpirtit…ėshtė dashuria, gėzimi, paqja, durimi, dashamirėsia, mirėsia, besnikėria, zemėrbutėsia, vetėkontrolli" (Gal 5:22); kėshtu qė ne nuk kemi justifikime. Kush beson te Zoti do tė japė gjithmonė kėto fruta tė mira ... dhe herėt a vonė ai do tė bėhet shkėmb edhe pėr tė tjerėt.
  Dhe nėse njerėzit na shohin si pemė tė thara, le tė mos sqetėsohemi! Nė fakt, sa herė kemi parė njė pemė tė vogėl dhe tė shtrembėr, me shumė fruta pranė njė peme tė madhe, por qė ka vetėm gjethe? Shumė herė, dhe ne gjithashtu jemi tė befasuar ... kjo ėshtė ironia e Zotit!
  Por ka edhe pemė tė bukura me shumė gjethe, qė kanė fruta gjigante, por brenda tyre kanė vetėm krimba. Ashtu si ata njerėz qė bėjnė, bėjnė ... dhe nuk pushojnė kurrė t’ju vėnė nė dukje, por veprat e tyre nė dukje tė mira janė tė kėputura nga krimbi i krenarisė.
  Ne marrim nga fjalėt e Jezusit vetėm atė qė na pėlqen dhe atė qė na shqetėson e lėmė mėnjanė, sikur tė ishte njė tepricė. Pėrkundrazi, fjalėt qė na bezdisin duhet tė na bėjnė tė mendojmė. Dhe nėse fjalėt e Zotit nuk hyjnė nė zemrat tona dhe nuk na tregojnė asgjė, kjo do tė thotė qė ne jemi duke humbur kohė. Me pak fjalė, ne jemi prej plastikės!  VAZHDO MEDTIMIN.

  Kush i dėgjon fjalėt e mia
  dhe i vė nė praktikė,
  hallelujah, hallelujah, hallelujah,
  mbetet po aq i fortė sa shtėpia
  e ndėrtuar nė majė tė shkėmbit.
  (kėngė liturgjike).

 16. #176
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  13-9-2021/E HĖNĖ JAVA 24/UNGJILLI: Lk 7, 1-10.

  Shėn Gjon Gojarti.


  LUTJA: Ps 28.


  Tė thėrras nė ndihmė, o Zot,
  Hyji im, mos rri shurdh ndaj meje,
  sepse po ndenje shurdh ndaj meje
  do tė bėhem si ata qė zbresin nė varr.

  2 Dėgjoje zėrin e lutjes sime
  kur me afsh tė thėrras nė ndihmė,
  kur i ngre duart e mia
  nė drejtim tė Tempullit tėnd tė shenjtė.

  3 Mos mė merr me mėkatarė
  e me ata qė bėjnė tė keqen:
  flasin pėr paqe me tė afėrmit e vet,
  kurse nė zemėr pėrbluajnė tė keqen.

  4 Shpaguaji sipas veprave tė tyre,
  sipas paudhėsisė sė veprimeve tė tyre.
  Shpaguaji sipas veprave tė duarve tė tyre,
  jepu shpagimin si e meritojnė.


  LEXIMI I UNGJILLI: Lk 7, 1-10


  1 Pasi i kreu tė gjitha kėto fjalė tė drejtuara popullit, hyri nė Kafarnaum.
  2 Njė centurion e kishte shėrbėtorin tė sėmurė nė fill tė vdekjes. Shėrbėtorin e kishte fort pėr zemėr.
  3 Centurioni, kur dėgjoi pėr Jezusin, dėrgoi disa kryepleq judenj qė ta lusin tė vijė e t’ia shėrojė shėrbėtorin.
  4 Ata, kur arritėn te Jezusi, zunė t’i luten e t’i pėrluten:
  “Meriton t’ia kryesh kėtė nder 5 sepse e do popullin tonė. Ai na e ndėrtoi edhe sinagogėn.”
  6 Jezusi shkoi me ta. E kur ishte jo fort larg shtėpisė, centurioni dėrgoi miqtė e vet pėr t’i thėnė: “Zotėri, mos u mundo mė tepėr se nuk jam i denjė tė hysh nėn pullazin tim 7 ‑ prandaj edhe nuk e ēmova veten tė denjė tė tė dal pėrpara, por vetėm jep urdhėr me njė fjalė dhe shėrbėtori im do tė shėrohet.
  8 Sepse edhe unė, ndonėse jam vetėm njeri qė varem prej tjetėrkujt, prapė kam nėn urdhėr ushtarė dhe i them njėrit: ‘Shko!’ ‑ dhe ai shkon, njė tjetri: ‘Eja!’ ‑ dhe ai vjen; shėrbėtorit tim: ‘Bėje kėtė!’ ‑ dhe ai e bėn.”
  9 Jezusi, kur i dėgjoi kėto fjalė, u mrekullua, u kthye kah populli qė po e ndiqte dhe i tha: “Po ju them: as nė Izrael nuk e gjeta njė fe kaq tė madhe.”
  10 Kur tė dėrguarit u kthyen nė shtėpi, e gjetėn shėrbėtorin shėndoshė e mirė.  MEDITIMI.

  Luka raporton historinė e shėrimit tė shėrbėtorit tė centurionit pas lumturitėt dhe urdhėrimin e dashurisė. Nuk mjafton tė njohėsh Shkrimet, tė respektosh ligjin dhe tė thėrrasėsh: "Zot, Hyji im"; duhet t'i praktikosh veprat me dashuri dhe thjeshtėsi tė mendjes dhe zemrės. Nga kėtu vjen besimi.
  Centurioni romak ėshtė njė "i vogėl i Mbretėrisė": shikimi i tij mbi shėrbėtorin dhe Jezusin ndriēohet nga dashuria dhe pėrulėsia. Edhe hebrenjtė, tė cilėt ndėrmjetėsojnė pėr tė dhe Jezusi, flasin pėr tė si njė njeri tė mirė: "Meriton t’ia kryesh kėtė nder sepse e do popullin tonė. Ai na e ndėrtoi edhe sinagogėn”. Ai ėshtė i denjė sepse do me vepra!
  Ky lavdėrim pėrputhet me pėrulėsinė dhe besimin e centurionit, i cili ndėrsa iu lut Zotit Jezus pėrmes miqve tė tij hebrenj, pėr shėrbėtorin e tij, vė nė dukje njė nga profesionet mė tė bukura tė besimit: “Zotėri, mos u mundo mė tepėr, se nuk jam i denjė tė hysh nėn pullazin tim...dhe nuk e ēmova veten tė denjė tė tė dal pėrpara, por vetėm jep urdhėr me njė fjalė dhe shėrbėtori im do tė shėrohet”. Fuqia e fjalės sė Jezusit funksionon edhe nė mungesė tė tij! Centurioni e di se, kur dikush ka dashuri nė zemrėn e tij, veprat qė rezultojnė janė plot dashuri. Kėtu ėshtė besimi i tij i zellshėm.
  Dhe Jezusi ėshtė i mahnitur: "Po ju them: as nė Izrael nuk e gjeta njė fe kaq tė madhe”. Besimi mbin dhe lulėzon nė njė tokė tė banuar nga dashuria.  VAZHDO MEDITIMIN.

  Jezusi ėshtė Fjala qė duhet shpallur.
  Jezusi ėshtė e Vėrteta, e cila duhet thėnė.
  Jezusi ėshtė Rruga, e cila duhet ecur.
  Jezusi ėshtė Drita, e cila duhet tė shkėlqejė.
  Jezusi ėshtė Jeta qė duhet tė jetohet.
  Jezusi ėshtė i Dashuri i zemrės tone.
  (Nėnė Tereza e Kalkutės).
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ninoenina : 13-09-2021 mė 00:05

 17. #177
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  14-9-2021/E MARTE JAVA 24/UNGJILLI: Gj 3, 13–17

  Naltimi i Kryqit.

  LUTJA:Ps 78.


  Dėgjoje me kujdes, populli im, mėsimin tim,
  vėru vesh fjalėve tė gojės sime.
  2 Po e hap gojėn time pėr tė mėsuar me shėmbėlltyra,
  do t’ju tregoj fshehtėsi tė kohėve tė shkuara.
  3 Ato qė dėgjuam e mėsuam,
  ēka na treguan etėrit tanė,
  4 nuk do t’i fshehim para fėmijėve tė tyre,
  do t’i kalojmė gojė mė gojė nė breznitė e ardhshme
  lavditė e Zotit e mrekullitė e tija,
  veprat e bindshme qė ai bėri.


  LEXIMI I UNGJILLIT: Gj 3, 13–17.

  13 Askush nuk u ngjit nė qiell,
  pėrveē Birit tė njeriut
  qė zbriti nga qielli.
  14 Dhe, sikurse Moisiu e lartėsoi
  gjarprin nė shkretėtirė,
  po ashtu duhet tė lartėsohet edhe Biri i njeriut,
  15 qė kushdo tė besojė nė tė
  ta ketė jetėn e pasosur.
  16 Vėrtet, Hyji aq fort e deshi botėn
  sa qė dha njė tė vetmin Birin e vet
  kėshtu qė, secili qė beson nė tė,
  tė mos birret, por tė ketė jetėn e pasosur.
  17 Nė tė vėrtetė Hyji nuk e dėrgoi Birin
  qė ta dėnojė botėn,
  por qė bota tė shpėtojė nėpėr tė.  MEDITIMI.

  Festa e sotme titullohet: "Lartėsimi i Kryqit tė Shenjtė", sikur kryqi tė ishte diēka qė duhet tė lartėsohej. Nuk ka asgjė tė bukur nė kryq, asgjė tė bukur nė dhimbje, kurrė. Ajo qė ne lartėsojmė sot ėshtė dėshmia e dashurisė qė, nga ai kryq, Jezusi tregoi ndaj nesh. Jezusi nuk e donte kryqin dhe, nėse kjo do tė varej prej tij, ai do tė kishte bėrė me kėnaqėsi pa tė. Por nė njė pikė tė caktuar, kryqi doli i nevojshėm pėr tė shfaqur seriozitetin e synimeve tė tij, tė vėrtetėn e predikimit tė tij. Qė atėherė, kryqi ėshtė bėrė njė simbol i dhuratės absolute tė vetes qė bėri Jezusi, duke u ofruar veten vuajtjeve tė nevojshme. Duke ndryshuar rrėnjėsisht kuptimin e tij, kryqi ėshtė bėrė kėshtu mėnyra dramatike e Perėndisė pėr tė treguar dashurinė e tij pėr ne. Tė marrėsh kryqin atėherė do tė thotė tė marrėsh ti, dishepulli i Krishtit, tė njėjtin qėndrim dhuratė, qė ishte nė Krishtin, duke e imituar kėshtu Krishtin nė dashurinė e tij, jo nė dhimbjen e tij. Ne jemi kthyer nga njė retorikė e dhimbshme e improvizuar qė lartėsoi kryqin pa e kuptuar kufirin dhe kuptimin e tij tė thellė, sikur Perėndia tė gėzonte tė na bėnte tė vuajmė! Kryqi, i cili nuk dėrgohet kurrė nga Zoti, por del nga jeta, ėshtė njė mundėsi pėr tė nxjerrė mė tė mirėn qė ėshtė nė ne.


  VAZHDO MEDITIMIN.

  “Kini nė ju po ato ndjenja qė ishin nė Krishtin Jezus:
  i cili, edhe pse me natyrė Hyj,
  barazinė e vet me Tė
  nuk e ēmoi si njė visar qė s’mundet pa tė,
  por ia mohoi vetvetes
  e mori natyrėn e shėrbėtorit
  dhe u bė i ngjashėm me njerėz
  dhe, pėr kah pamja e jashtme,
  dukej vetėm njeri.
  E pėruli vetveten
  duke u bėrė i dėgjueshėm deri nė vdekje,
  mu deri nė vdekjen nė kryq” (Fil, 2,5-8).

 18. #178
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  15-9-2021/E MĖRKURĖ JAVA 24/UNGJILLI: Gj 19, 25–27.

  Shėn Maria Virgjėr e Dhimbshme.


  LUTJA: Ps 31.


  2 Nė ty, o Zot, shpresoj:
  mos lejo tė turpėrohem pėr amshim,
  mė liro me drejtėsinė tėnde.
  3 Prire drejt meje veshin tėnd,
  nxito tė mė shpėtosh!
  Ji pėr mua qetė shpėtimi,
  kėshtjellė mbrojtjeje!
  4 Sepse forca ime e strehimi im ti je:
  pashė Emrin tėnd mė pri e mė sundo.
  5 Mė nxirr nga rrjeta qė fshehtazi ma vunė,
  sepse ti je fuqia ime.
  6 Nė duar tė tua po e porosis shpirtin tim,
  mė shpėrble, o Zot, Hyji besnik.


  LEXIMI I UNGJILLIT: Gj 19, 25–27.

  25 Nė kėmbė, pėrbri kryqit tė Jezusit, qėndronin nėna e tij, pastaj motra e nėnės sė tij, Maria e Klopait edhe Maria Magdalenė.
  26 Jezusi, kur pa nėnėn e vet dhe, pranė saj, nxėnėsin qė donte, i tha nėnės: “Grua, ja, yt bir!”
  27 Pastaj i tha nxėnėsit: “Ja, nėna jote!”
  Prej asaj ore nxėnėsi e mori me vete.


  MEDITIMI.

  Mbetja nėn kryq me fytyrėn tonė tė kthyer kah Jezusi i Kryqėzuar, gjithashtu na shtyn tė dėgjojmė fjalėt e tij, pothuajse tė fundit, drejtuar Marisė dhe dishepullit pranė saj. Pėr secilin dishepull pranė saj. Nė heshtjen e kėsaj dite, tė mirėpresėsh ato fjalė do tė thotė t'i mbash dhe t’i meditosh nė zemėr, si bėri Maria gjatė gjithė jetės sė saj, qė nga akti i parė i besimit, kur u bė nėna e Zotit.
  Tani ajo ėshtė gjithashtu nėna jonė, nėna e Kishės. Secili prej nesh ėshtė nė zemrėn e saj dhe atje mund tė mėsojmė se ēfarė do tė thotė tė besosh kundėr tė gjitha dėshmive, tė shpresosh kundėr ēdo shprese, tė duash deri nė fund. Secili prej nesh, duke vėzhguar Jezusin e vendosur nė varr, mund tė ripėrtėrijė shpresėn dhe besimin nė ringjalljen e tij dhe angazhimin pėr t'u bėrė shenja e gjallė e pranisė sė tė Ngjallurit nė botėn e sotme.  VAZHDO MEDITIMIN.


  O Atė, ti deshe qė Birit tėnd,
  tė gozhduar nė kryq,
  t'i rrinte pranė Nėna
  e tė vuante bashkė me tė:
  bėj qė edhe Kisha jote
  tė bashkohet me Zojėn
  nė mundimet e Krishtit,
  qė tė ketė pjesė nė ngjalljen e tij.

 19. #179
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  16-9-2021/E ENJTE JAVA 24/UNGJILLI: Lk. 7, 36–50.

  Shėn Korneli dhe Shėn Ēipriani.

  Lutja. Ps. 111


  2 Tė mėdha janė veprat e Hyjit,
  pėr t’u shqyrtuar prej atyre qė i duan.
  3 Stoli e shkėlqim ėshtė vepra e tij,
  drejtėsia e tij qėndron nė shekuj tė shekujve.
  4 U ngreh pėrmendore mrekullive tė veta,
  i mėshirshėm e mėshirėdhėnės ėshtė Zoti.


  LEXIMI I UNGJILLIT: Lk. 7, 36-50.

  36 Njė farise e grishi Jezusin pėr bukė. Ai hyri nė shtėpinė e fariseut dhe u ul nė tryezė.
  37 Kur, ja, hyri menjėherė njė grua qė ishte mėkatare e njohur nė qytet. Ajo, kur mori vesh se Jezusi gjendej nė tryezė, nė shtėpinė e fariseut, mori njė enė alabastri me parfum, 38 zuri vend pas tij, te kėmbėt e tij dhe, duke qarė, filloi t’ia lajė kėmbėt me lot, t’ia fshijė me flokė, t’ia puthė e t’ia lyejė me parfum.
  39 Kur e pa kėtė gjė fariseu qė e kishte thirrur, mendoi me vete: “Po tė ishte ky profet, do ta dinte se kush dhe ēfarė gruaje ėshtė kjo qė po e pėrket: se ėshtė mėkatare.” 40 Jezusi mori fjalėn dhe i tha: “Simon, dua tė tė them diēka.”
  “Fol, Mėsues!” ‑ iu pėrgjigj ai.
  41 “Njė huadhėnės ‑ vazhdoi Jezusi ‑ kishte dy borxhlinj. Njėri i kishte pesėqind e tjetri pesėdhjetė denarė.
  42 Pasi nuk kishin me ēka t’ia kthenin, ua fali tė dyve. Cili prej tyre do ta dojė mė fort?”
  43 Simoni iu pėrgjigj: “Mendoj ai, tė cilėt i fali mė shumė.”
  “Mirė pleqėrove! ‑ i tha Jezusi.
  44 Dhe, si u soll kah gruaja, i tha Simonit: “A po e sheh kėtė grua? Hyra nė shtėpinė tėnde, ti nuk mė dhe ujė pėr t’i larė kėmbėt. Kjo, pėrkundrazi, me lot m’i lau kėmbėt e me flokėt e kresė m’i fshiu. 45 Ti nuk ma dhe puthjen e detyruar. Kjo, pėrkundrazi, qė kur hyri, nuk pushon sė puthuri kėmbėt e mia.
  46 Ti nuk ma leve kokėn me vaj. Kjo, pėrkundrazi, me parfum m’i leu kėmbėt e mia.
  47 Kėndej po tė them: iu falėn mėkatet e shumta, sepse tregoi dashuri tė madhe. Ai, tė cilit i falen mė pak, mė pak dashuri tregon.”
  48 Atėherė i tha gruas: “Tė janė falur mėkatet!”
  49 Ata qė ishin nė tryezė me tė, filluan tė mendonin me vete: “Kush ėshtė ky qė po fal edhe mėkatet?!”
  50 Por ai i tha gruas: “Feja jote tė shpėtoi. Shko nė paqe!”


  MEDITIMI.

  Fariseu bėn njė gjest mirėseardhjeje dhe hapur duke e ftuar Jezusin nė shtėpinė e vet pėr tė ngrėnė. Ushqimi sė bashku ėshtė njė akt intimiteti dhe ndarjeje qė flet pėr ndjenjėn qė lidh dy ose mė shumė njerėz. Imazhi festiv i banketit ndiqet nga imazhi shumė i ėmbėl i Jezusit i ulur nė krah dhe njė grua pas tij qė vajos kėmbėt e tij me dashuri dhe vėmendje. Njė vėmendje qė ėshtė e ngjashme me njė lutje, e cila ngrihet lart me gjeste, parfume, lot dhe vėshtrime. Butėsia dhe bukuria e figurės, megjithatė, ėshtė prishur nga gjykimi i fariseut, i cili nuk mund tė lexojė pėrtej dukjeve dhe pėrtej historisė sė trazuar tė asaj gruaje.
  Mė vonė nė tekst, Jezusi shqipton emrin e fariseut, "Simon", sepse ai ka diēka thelbėsore pėr tė thėnė pėr jetėn e tij. Duke pėrdorur emrin e tij tė pėrveēėm , ai e vendos Simonin nė perspektivėn pėr tė bėrė njė lėvizje tė rėndėsishme nė ekzistencėn e tij.
  Sot Jezusi thėrret secilin prej nesh me emėr sepse dėshiron tė na mėsojė pezullimin e gjykimit dhe dashurinė pėr tjetrin, qė ka fuqinė tė gėrmojė nė thellėsitė e ekzistencės dhe tė krijojė njė hapėsirė tė frytshme pėr falje. Sa mė shumė dashuria "pėrtej paragjykimeve" i shtyn veprimet tona, aq mė shumė falja, dhurata e Zotit pėr ne, hap rrugėn.


  VAZHDO MEDITIMIN.

  Unė do t'I thur flokėt e tu si thuren notat e njė kėnge;
  Unė i njoh ligjet e botės dhe do t'i jap ty.
  Unė do tė kapėrcej forcat e rėndesės sė gjithėsishme,
  hapėsirėn dhe dritėn qė tė jesh gjithmonė e re.
  Unė do tė tė shpėtoj nga ēdo melankoli
  sepse ti je e veēantė pėr mua,
  dhe unė do tė kujdesem pėr ty.
  Po, do tė kujdesem pėr ty.
  (Franco Battiato)

 20. #180
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  17-9-2021/E PREMTE JAVA 24/UNGJILLI: Lk. 8, 1–3.

  LUTJA: Ps 49.


  16 Ndėrsa Hyji do ta shpėtojė shpirtin tim,
  nga kthetrat e Nėntokės vėrtet do tė mė marrė te vetja.
  17 Mos u tremb kur ndokush pasurohet,
  kur i rritet gjėja e shtėpisė sė tij:
  18 kur tė vdesė asgjė s’do tė marrė me vete,
  me tė s’do tė zbresė pasuria e tij.
  19 Sa qe gjallė njėmend thuhej se qe i lum:
  “Do tė tė lavdėrojnė se ia bėre qejfin vetes”,
  20 por edhe ai do tė shkojė tė bashkohet me etėr,
  tė cilėt kurrė mė s’do ta shohin dritėn e diellit.
  21 Njeriu qė jeton marrėzisht ndėr kėnaqje, nuk kupton;
  krahasohet me kafshėt qė theren,
  dhe ėshtė i ngjashėm me to.


  LEXIMI I UNGJILLIT: Lk. 8, 1–3.

  1 Pastaj Jezusi pėrshkoi qytete e fshatra duke predikuar e duke kumtuar Ungjillin e Mbretėrisė sė Hyjit. E pėrcillnin tė Dymbėdhjetėt
  2 dhe disa gra qė kishin qenė shėruar nga shpirtrat e ndytė e sėmundjet: Maria e quajtur Magdalenė, prej tė cilės pati dėbuar shtatė djaj,
  3 Gjonia, e shoqja e Huzės, kujdestarit tė Herodit, Suzana dhe shumė tė tjera qė me pasuritė e veta e ndihmonin Jezusin e nxėnėsit.  MEDITIMI.  Nė disa rreshta ka shumė momente tė jetės sė Jezusit: mund tė imagjinohet sa njerėz takoi, sa jetė preku, sa vėshtrime, gjeste bujarie dhe dashurie, si dhe momente lodhjeje, zhgėnjimi dhe depresioni, pikėrisht si nė jeten tone ka pėrjetuar... Kur je bartės i lajmit tė mirė, ke kujdes qė ai tė arrijė te tė gjithė, dhe kilometrat janė hapėsira qė duhet tė pėrshkuhen nė mėnyrė qė tė zgjerohet Mbretėria e Hyjit.
  Pėrveē tė dymbėdhjetėve me Jezusin ka gra: Maria, Giovanna, Susanna dhe shumė tė tjerė. Talentet e tyre dhe aftėsia e tyre pėr tė dhėnė janė tė ēmuara nė sytė e Jezusit.Referimi i bėhet historisė sė disave prej tyre, demonėve dhe shpirtrave tė kėqij qė i kishin banuar dhe shėrimit tė tyre, qė ėshtė mbi tė gjitha njė fakt shpirtėror. “Nėse ndokush ėshtė nė Krishtin, ėshtė krijesė e re: e vjetra u zhduk, dhe, ja, u bė e reja!" (2 Kor 5, 17).


  VAZHDO MEDITIMIN.

  Ėshtė mirė tė kėndojmė dashurinė tėnde,
  ėshtė mirė tė lavdėrojmė emrin tėnd.
  Ėshtė mirė tė kėndojmė dashurinė tėnde,
  ėshtė mirė tė tė lavdėrojmė ty, Zot,
  eshte bukur te te kendojmė ty.
  (Gjene Verde).

Faqja 9 prej 15 FillimFillim ... 7891011 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Komenti juaj per kete foto te ministrit Tahiri.
  Nga DYDRINAS nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 26-02-2015, 17:31
 2. Joautenticteti i ungjillit
  Nga Ceni-1 nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 22
  Postimi i Fundit: 04-09-2014, 06:27
 3. Komenti i librit Medarixhus-Salikin nga Muhamed Husejn Jakubi
  Nga IslamInfo nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 16-08-2011, 12:04
 4. Komenti i Sures Jasin?
  Nga shtegi nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 22-07-2009, 13:18
 5. Komenti per prezervativet, Facebook kunder Papes
  Nga Vista nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 60
  Postimi i Fundit: 08-04-2009, 05:48

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •