Close
Faqja 8 prej 15 FillimFillim ... 678910 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 141 deri 160 prej 296
 1. #141
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  29-7-2021/E ENJTE JAVA 17/ UNGJILLI: Gj 11, 19–27

  Shėn Marta


  LUTJA: Ps 33


  2 Pėrherė do ta bekoj Zotin,
  nė gojėn time pėrherė lavdi i tij.
  3 Shpirti im mburret nė Zotin:
  le tė dėgjojnė tė pėrvuajturit e le tė gėzohen.
  4 Bashkė me mua jepni lavdi Zotit,
  le ta lartėsojmė sė bashku Emrin e tij.
  5 E kėrkova Zotin e ai mė dėgjoi
  edhe mė ēliroi nga ēdo frikė qė pata.
  6 Shikojeni atė e do tė ndriēoheni
  fytyra juaj nuk do tė turpėrohet.
  7 Ja, ky skamnor e thirri nė ndihmė e Zoti e dėgjoi
  dhe e shpėtoi nga tė gjitha vuajtjet e tija.
  8 Engjėlli i Zotit ngreh llogore rreth atyre
  qė e kanė frikė dhe i shpėton.
  9 Sprovoni e shihni sa i mirė ėshtė Zoti!
  I lumi ai qė shpreson nė tė!  LEXIMI I UNGJILLIT: Gj 11, 19–27

  17 Kur, pra, Jezusi arriti, mori vesh se ai ishte varrosur para katėr ditėsh.
  18 Betania ishte afėr Jerusalemit diku rreth pesėmbėdhjetė stadje.
  19 Shumė judenj kishin ardhur te Marta e Maria pėr t’i ngushėlluar pėr vėllain e tyre.
  20 Kur Marta mori vesh se po vinte Jezusi, i doli para, kurse Maria ndenji nė shtėpi.
  21 Atėherė Marta i tha Jezusit: “Zotėri, tė kishe qenė ti kėtu, im vėlla nuk do tė kishte vdekur.
  22 (Por) edhe tani e di se ēkado qė tė lypėsh prej Hyjit, Hyji do tė ta japė.”
  23 “Do tė ngjallet vėllai yt!” ‑ i tha Jezusi.
  24 “E di se do tė ngjallet ‑ iu pėrgjigj Marta ‑ nė ringjallje ‑ Ditėn e fundit.”
  25 Jezusi iu pėrgjigj: “Unė jam Ringjallja dhe Jeta:kush beson nė mua, edhe nėse vdes, do tė jetojė.
  26 Edhe kush jeton e beson nė mua, nuk do tė vdesė kurrė. A e beson ti kėtė?”
  27 Marta iu pėrgjigj: “Po, Zotėri! Unė besoj se ti je Mesia, Biri i Hyjit ‑ ai qė duhej tė vijė nė botė!”  MEDITIMI

  Marta ėshtė njė shoqe e Jezusit, ajo e njeh atė, dhe kėtu tani janė nė zi pėr vdekjen e vėllait tė saj.
  Marta ėshtė njė person qė ka besim nė Zotin, por njė besim ende i papjekur, i paqėndrueshėm. Ajo shkon tė takojė Jezusin, por mė pas e "akuzon" atė se e ka lėnė vėllain e saj tė vdesė. Ajo mbėshtetet tek ai, por nė fakt spreson nė njė mrekullii. Dėgjon pėrgjigjen e Jezusit nė lidhje me ringjalljen, por mė pas tregon besimin e saj tė fillestar. Vini re se Marta nuk thotė "Unė besoj", por "Unė e di": "...e di se ēkado qė tė lypėsh prej Hyjit, Hyji do tė ta japė", "E di se do tė ngjallet... nė ringjallje ‑ Ditėn e fundit". Marta ėshtė si shumė prej nesh, qė mėsojmė Ungjillin dhe katekizmin, por kur pėrballemi me njė situatė tragjike - siē ėshtė vdekja e njė vėllai - ne nė fakt jemi tė humbur dhe tė hutuar.
  Jezusi dėshiron ta shtyjė Martėn tė bėjė njė hap pėrpara. Nė tre fjali ai kondenson njė mėsim qė vetėm do tė kėrkonte ditė reflektimi: besimi, jeta, vdekja, ringjallja. Megjithatė ai e fton atė tė pranojė tė gjitha kėto jo nė njė mėnyrė teorike dhe abstrakte, por duke e shikuar atė: "Unė jam", "kush beson nė mua", "kush jeton dhe beson nė mua". Dhe kjo sjell njė kėrcim nė cilėsi: Besimi i Martės kalon nga njohja nė eksperiencėn e njė pranisė. Ajo tani e pranon qė Krishti nuk vjen pėr tė takuar njerėzit nė njė kohė dhe vend tė largėt, por kėtu, tani, "nė botė", konkretisht.
  Nė momentin kur ndihemi tė humbur dhe vdekja dhe dhimbja duken tė pakuptueshme dhe tė papranueshme, Jezusi, i Ringjalluri, na fton ta shohim afėr dhe ta dėgjojmė. Ai dėshiron qė ne tė lidhemi me tė pėr tė njohur qė ai nuk ėshtė njė lėndė teorike, por njė prani e vėrtetė nė jetėn tonė. Tė besojmė nga zemra se ai vjen pėr tė eleminuar vdekjen pėrgjithmonė, sepse kjo na jep njė jetė tė pėrqendruar nė dashurinė e pėrjetshme tė Zotit.  VAZHDO MEDITIMIN

  O Zot, bekoje shpirtin e thyer tė atyre qė vuajnė,
  bekoje vetminė e rėndė e njerėzve,
  bekoji ata qė nuk jetojnė nė paqe,
  bekoje dhimbjen qė askush nuk u beson kurrė tė tjerėve.
  Dhe beko rrugėn e atyre qė enden natėn
  dhe nuk kanė frikė tė ecin nėpėr rrugė tė panjohura.
  Bekoje, o Zot, mjerimin e njerėzve qė po vdesin.
  Jepu atyre, Zot, njė jetė mė tė mirė.
  Bekoji ata qė janė tė lumtur, Zot, mbroji ata.
  Ti nuk e more trishtimin tim,
  ndonjėherė tė rėndė dhe padurueshėm pėr mua.
  Por mė jep,o Zot, forcė ta duroj.
  (Edith Stein)
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ninoenina : 28-07-2021 mė 03:33

 2. #142
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  30-7-2021/E PREMTE JAVA 17/UNGJILLI: Mt. 13, 54–58.


  LUTJA: Ps 80


  8 Nė ditė tė vėshtirė mė thirre e unė tė shpėtova,
  tė jam pėrgjigjur i fshehur nė stuhi,
  tė vura nė provė tek uji i Meribės.
  9 Dėgjo, populli im, dua tė tė qortoj:
  oh sikur tė mė dėgjoje, ti, o Izrael!
  10 Pranė teje tjetėr zot tė mos kesh,
  zot tė huaj mos adhuro!  LEXIMI I UNGJILLIT: Mt. 13, 54–58

  54 Si erdhi nė qytetin ku ishte rritur, i mėsonte qytetarėt nė sinagogėn e tyre ashtu qė, tė mahnitur, thoshin:
  “Nga i erdhi kėtij kjo dije dhe kjo fuqi mrekullish? Po a nuk ėshtė biri i zdrukthėtarit?
  55 Po a nuk i quhet e ėma Mari e vėllezėrit Jakob, Jozef, Simon e Judė?
  56 Po a nuk janė ndėr ne tė gjitha motrat e tij? Nga, atėherė, i erdhėn kėtij tė gjitha kėto?”
  57 E kjo u shkaktonte mosbesim nė tė. Prandaj Jezusi u tha:
  “Profetit nuk i jepet nderim vetėm nė vendlindjen e vet e nė shtėpinė e vet!”
  58 Pėr shkak tė mosbesimit tė tyre nuk bėri aty shumė mrekulli.


  MEDITIMI

  Nė Ungjillin e tij Mateu na informon qė Jezusi u refuzua nga njerėzit. Ngjarja e sotme, megjithatė, ėshtė mė domethėnėse, sepse shkon mė shumė nė rrėnjė. Nė fakt, kjo ngjarje zhvillohet "nė atdheun e tij", nė Nazaret, nė vendin ku jetoi Jezusi para se tė fillonte predikimin e tij. Turmės, aq sa mund tė imagjinohet, i bėjnė n pėrshtypje menēuria e Jezusit dhe gjestet e mrekullueshme qė ai ėshtė nė gjendje tė kryejė, dhe bashkėfshatarėt e Jezusit pyesin veten se si ėshtė e mundur kjo. Por befasia e tyre bėhet njė skandal kur kuptojnė se kėto aftėsi, tė cilat mund tė jenė vetėm me origjinė hyjnore, mishėrohen nė tė njėjtin person qė ata vetė e kanė parė tė rritet nė atė fshat, pėr tė cilėn ata e dinė shtėpinė, historinė, anėtarėt e familjes. Si eshte e mundur? Ėshtė skandali i Mishėrimit, ku skandali tregon, sipas gjuhės biblike, njė pengesė pėr mundėsinė e besimit sipas arsyes. Nė logjikėn tonė njerėzore ne jemi tė skandalizuar duke menduar se Zoti ka zgjedhur tė shfaqet nė njė realitet tė brishtė dhe nevojtar si ai i mishit tonė.
  Ky pasazh na ballafaqon ne, si tė krishterė, me njė sfidė thelbėsore: tė besojmė se Jezu Krishti ėshtė Perėndi dhe njeri, si plotėsisht ashtu edhe njėkohėsisht. Gjilpėra jonė personale e peshores nganjėherė mund tė pėrkulet drejt njėrės ose tjetrės prej kėtyre realiteteve: ne mund ta gjejmė veten, pėr shembull, duke pranuar qė ai bėn mrekulli, por mbetemi tė skandalizuar nga fakti se ai iu dorėzua spontanisht vdekjes nė kryq. Ose, ne mund ta mendojmė Jezusin si njė mik tė aftė pėr dhembshuri dhe dashuri pėr mė tė varfėrit dhe tė mos e kuptojmė Ringjalljen e tij. Sot na kėrkohet tė braktisim mosbesimin tonė dhe tė rinovojmė besimin tonė nė Krishtin.

  VAZHDO MEDITIMIN

  5 Kini nė ju po ato ndjenja qė ishin nė Krishtin Jezus:
  6 i cili, edhe pse me natyrė Hyj,
  barazinė e vet me Tė
  nuk e ēmoi si njė visar qė s’mundet pa tė,
  7 por ia mohoi vetvetes
  e mori natyrėn e shėrbėtorit
  dhe u bė i ngjashėm me njerėz
  dhe, pėr kah pamja e jashtme,
  dukej vetėm njeri.
  8 E pėruli vetveten
  duke u bėrė i dėgjueshėm deri nė vdekje,
  mu deri nė vdekjen nė kryq.
  9 Prandaj edhe Hyji e lartėsoi tesve
  dhe i dha emrin qė ėshtė mbi ēdo emėr
  10 qė nė Emėr tė Jezusit
  tė pėrkulet ēdo gju
  i atyre qė janė nė qiell, nė tokė e nė nėntokė
  11 dhe ēdo gjuhė tė dėshmojė:
  ‘Jezu Krishti ėshtė Zot!’
  Nė nder tė Hyjit Atė.
  ( Fil. 2, 5–11)

 3. #143
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  31-7-2021/ E SHRTUNĖ JAVA 17/UNGJILLI: Mt, 14, 1-12.

  SHĖN INJACĖ NGA LOYOLA


  LUTJA: Ps. 66.


  2 Hyji pastė mėshirė pėr ne e na bekoftė,
  bėftė tė ndriēojė fytyra e tij mbi ne,
  3 qė nė tokė tė njihet udha e tij,
  nė tė gjitha kombet shpėtimi i tij.
  4 Tė dhėnēin lavdi mbarė popujt, o Hyj,
  mbarė popujt e botės ty tė lavdėrofshin!
  5 Le tė galdojnė e le brohorisin popujt,
  sepse popujt i gjykon me drejtėsi,
  sepse kombet mbi tokė ti i sundon.
  6 Tė lavdėrofshin mbarė popujt, o Hyj,
  mbarė popujt e botės ty tė lavdėrofshin!
  7 Toka e dha frytin e vet:
  na bekoftė Hyji, Hyji ynė!
  8 Na bekoftė Hyji!
  Frikė e paēin mbarė skajet e botės!  LEXIMI I UNGJILLIT: Mt, 14,1-12.


  1 Nė atė kohė Herodi tetrark dėgjoi ē’flitej pėr Jezusin
  2 dhe u tha shėrbėtorėve tė vet: “Ky ėshtė Gjon Pagėzuesi!
  U ngjall sė vdekuri! Ja, pėrse ka pushtet tė bėjė mrekulli!”
  3 E vėrtet Herodi e kishte zėnė Gjonin, e kishte lidhur dhe e kishte qitur nė burg pėr shkak tė Herodiadės, gruas sė Filipit, vėllait tė vet.
  4 Sepse Gjoni i kishte thėnė: “Nuk guxon ta mbash pėr grua Herodiadėn!”
  5 Herodi donte ta vriste, por druante nga populli, sepse Gjonin e mbanin pėr profet.
  6 Nė ditėlindjen e Herodit, bija e Herodiadės vallėzoi para tė ftuarve dhe aq i pėlqeu Herodit,
  7 sa qė me pėrbetim i premtoi se do t’i jepte ēkado qė t’i kėrkonte.
  8 Ajo, e mėsuar prej sė ėmės: “Ma jep ‑ tha ‑ kėtu nė pjatė kokėn e Gjon Pagėzuesit!”
  9 Mbretit i erdhi keq, por pėr shkak tė pėrbetimit e tė tė ftuarve, urdhėroi t’i jepej.
  10 Dėrgoi dikė dhe ia preu Gjonit kokėn nė burg.
  11 Kokėn e Gjonit e sollėn nė pjatė, ia dha vajzės e kjo sė ėmės.
  12 Pastaj erdhėn nxėnėsit e Gjonit, e morėn trupin, e varrosėn, shkuan dhe i treguan Jezusit.  MEDITIMI

  Gjon Pagėzuesi ėshtė njė njeri radikal tė cilit i ėshtė besuar detyra e pėrgatitjes sė njė populli tė prirur mirė ndaj Zotit pėr ardhjen e Jezusi: "Shumė bij tė Izraelit do t’i kthejė kah Zoti, Hyji i tyre (Lk 1, 16). Zoti zgjedh Gjonin qė nga ngjizja dhe krijon njė marrėdhėnie tė veēantė me tė: “Sepse do tė jetė i madh para Zotit. Nuk do tė pijė verė as pije dehėse dhe do tė jetė plot me Shpirtin Shenjt qė nė kraharorin e s’ėmės"(Lluka 1, 15). Pasi tė rritet, ai e fton atė nė shkretėtirė, ku pėrvoja e tij profetike ėshtė e rrėnjosur nė heshtje dhe Pagėzuesi shkon nė njė udhėtim tė gjatė nė kėrkim tė fjalės sė jetės, pėr tė cilėn ai do tė jetė ndėrmjetėsi.
  Profeti Gjon thirret pėr tė dėshmuar pėr tė vėrtetėn dhe ai e bėn kėtė nė njė mėnyrė tė pėrsosur. Pėr kėtė arsye ai burgoset nga Herodi: ai guxoi tė kritikojė jetėn e shpėrbėrė tė tetrarkut qė jeton me Herodiadėn, gruan e vėllait tė tij. Dhe kėshtu "zėri qė bėrtiti nė shkretėtirė" (Lk 3: 4) duke shpallur tė vėrtetėn e dashurisė sė Zotit ėshtė mbytur nė burgjet e njė pallati tė pushtetit tė helmuar nga gėnjeshtra, fitime dhe nėnēmime; ėshtė njė vend i sunduar nga i ligu, i cili ėshtė "gėnjeshtar dhe babai i gėnjeshtrės" (Gjoni 8:44).
  Herodi ėshtė njė mbret i fuqishėm, i padrejtė, dhe korruptuar: ai dėshiron vdekjen e Gjonit sepse ka frikė nga e vėrteta tė sė cilės ai ėshtė bartės. Nėse ai nuk e vret atė, ėshtė vetėm pėr kotėsi, nė mėnyrė qė tė mos humbasė miratimin e popullit tė Galilesė. Do tė jetė njė mashtrim tjetėr, i sajuar nga Herodiada, qė do ta ēojė Gjonin nė vdekje.
  Nė kėtė histori, e vėrteta e sjellė nga Gjoni dhe gėnjeshtra e mishėruar nga Herodi kundėrshtohen. E vėrteta duket se u mposht me vdekjen e Gjonit dhe kjo mund tė na linte tė zhgėnjyer. Por ai ėshtė profeti i Jezusit, "udha, e vėrteta dhe jeta" (Gjoni 14: 6), i cili nė kryq dhe nė Ringjallje na jep sigurinė e ndėrhyrjes sė Zotit aty ku shpresa njerėzore ėshtė thyer. Dhe pastaj edhe vdekja e Gjonit, i cili na e njoftoi sė pari, nuk ėshtė e kotė.  VAZHDO MEDITIMIN


  O Zot, Hyji ynė, kur gjithēka ėshtė e errėt
  dhe ne e ndiejmė dobėsinė dhe pafuqinė tonė,
  na jep ti tė ndiejmė praninė tėnde,
  dashurinė tėnde dhe forcėn tėnde.
  Na ndihmon tė kemi besim tė plotė
  nė dashurinė tėnde qė mbron
  dhe nė fuqinė tėnde qė na pėrforcon,
  qė asgjė tė mos na trembė apo shqetėsojė,
  sepse, duke jetuar pranė teje,
  do tė shohim si vepron ti,
  dhe synimet dhe vullnetin tėnd nė tė gjitha gjėrat.
  (Shėn Injacė nga Loyola).

 4. #144
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  2-8-2021/E HĖNĖ JAVA 18/ UNGJILLI: Mt 14, 13–21.


  LUTJA: Ps 117.  Lavdėrojeni Zotin, sepse ėshtė i mirė,
  sepse e amshuar ėshtė dashuria e tij!
  2 Le tė thotė tashti Izraeli, sepse ėshtė i mirė,
  e amshuar ėshtė dashuria e tij!
  3 Le tė thotė tani shtėpia e Aronit,
  e amshuar ėshtė dashuria e tij!
  4 Le tė thonė tani ata qė e druajnė Zotin,
  e amshuar ėshtė dashuria e tij!
  5 Nė vėshtirėsi e thirra nė ndihmė Zotin,
  Zoti mė dėgjoi edhe mė shpėtoi.
  6 Zoti ėshtė me mua,
  s’druaj se ka ē’mė bėn njeriu.
  LEXIMI I UNGJILLIT: Mt 14, 13–21


  13 Kur dėgjoi Jezusi, shkoi prej andej me barkė dhe u shmang nė njė vend tė pabanuar ‑ nė vetmi. Por, kur e hetoi populli, u nis pas tij nė kėmbė prej qyteteve. 14 Kur doli Jezusi prej barke, pa njė turmė tė madhe njerėzish, pati dhembshuri pėr ta dhe i shėroi tė sėmurėt e tyre.
  15 Nė mbrėmje iu afruan nxėnėsit e thanė: “Vendi ėshtė i shkretė dhe u bė vonė; lėri njerėzit tė shkojnė nė fshatra e tė blejnė ushqim.”
  16 Jezusi u pėrgjigj: “Nuk ėshtė nevoja tė shkojnė: jepuni ju tė hanė!”
  17 Ata iu pėrgjigjėn:“S’kemi kėtu veēse pesė bukė e dy peshq.
  18 Jezusi vijoi:“M’i sillni kėtu!”
  19 Pastaj i dha urdhėr popullit tė ulet nė bar. I mori pesė bukėt e dy peshqit, i ēoi sytė kah qielli, i bekoi, i ndau dhe ua dha nxėnėsve, kurse nxėnėsit turmės.
  20 Tė gjithė hėngrėn e u nginė. I mblodhėn tepricat: dymbėdhjetė shporta plot me copa. 21 E ata qė hėngrėn, pa i numėruar gratė e fėmijėt, ishin rreth pesė mijė meshkuj.
  MEDITIMI


  Pasi mėsoi pėr vdekjen e Gjon Pagėzuesit, Jezusi tėrhiqet nė njė vend tė shkretė. Njerėzit, megjithatė, e kėrkojnė atė, ndiejnė nevojėn pėr tė, pėr dhuratėn e tij tė shėrimit dhe shpėtimit. Jezusi nuk mbetet indiferent, ai ndjen dhembshuri pėr ata burra dhe gra, domethėnė, ai zgjedh tė ndajė, tė marrė pjesė nė vuajtjet e tyre. Tek Jezusi nuk do tė gjejmė kurrė idenė e njė perėndie "mrekullibėrėse", tė gatshme pėr tė zgjidhur problemet tona si me magji. Pėrkundrazi, Jezusi e zbulon veten si Ai qė mbetet me ne, pranė nesh, vuan me ne, por gjithnjė duke na hapur njė perspektivė tė mėtejshme. Duke qenė me ne, Ai, i cili e ka ndarė plotėsisht gjendjen tonė njerėzore, na mėson ta ndajmė atė me vėllezėrit tanė ("Jepuni ju tė hanė", v. 16), duke dalė pėr tė takuar ata qė kanė mė shumė nevojė. Kėtu ėshtė perspektiva e re e jetės dhe e shpėtimit, ajo nė tė cilėn do tė ngopet ēdo uri dhe ēdo etje: dhurata totale e Krishtit nė ofrimin e Trupit tė Tij dhe Gjakut tė Tij, domethėnė nė Eukaristinė (e shėnuar me mrekullinė e shumėfizimit tė bukėve dhe peshqeve!)  VAZHDO MEDITIMIN

  Jezusi ėshtė gjithmonė pranė jush,
  Ai gjithmonė do tė luftojė me ju dhe pėr ju,
  dhe armiku do tė jetė, si gjithmonė,
  ērrėnjosur plotėsisht.
  Dorėzohuni plotėsisht nė zemėr
  hyjnore e Jezusit, si njė fėmijė i vogėl
  nė krahėt e nėnės.
  (Shėn Pio nga Pietralcina)

 5. #145
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  4-8-2021/E MERKURE JAVA 18/UNGJILLI: Mt 15, 21–28.

  SHĖN Gjon-Mari Vianney


  LUTJA: Ps 30, 23 V.


  23 Ndėrsa nė vėshtirėsinė time mendoja:
  “I pėrjashtuar jam prej syve tė tu!”,
  por ti e dėgjove zėrin e lutjes sime
  kur drejt teje lėshova kushtrimin.
  24 Duani Zotin, tė gjithė shenjtėrit e tij:
  ai i ruan besimtarėt e vet,
  por edhe atė qė vepron me madhėshti
  Zoti e shpaguan sipas meritave.
  25 Merrni zemėr e kini guxim tė gjithė ju
  qė shpresoni nė Zotin.  LEXIMII I UNGJILLIT: Mt 15, 21–28.

  21 Jezusi doli prej atij vendi e kaloi nė krahinat e Tirit e tė Sidonit.
  22 Dhe, ja, njė grua nga Kananeja, qė kishte ardhur prej atyre anėve, filloi tė bėrtiste e tė thoshte: “Ki mėshirė pėr mua, o Zot, Biri i Davidit! Djalli po ma mundon tepėr vajzėn!”
  23 Por ai nuk iu pėrgjigj fare. Atėherė iu afruan nxėnėsit e tij e i thanė:
  “Bėja kėtė nderė e tė shkojė, sepse po bėrtet pas nesh!”
  24 Ai u pėrgjigj: “Unė jam i dėrguar vetėm te delet e humbura tė shtėpisė sė Izraelit.”
  25 Por ajo u afrua, u pėrkul thellė nė nderim para tij e tha: “Mė ndihmo, o Zot!”
  26 Jezusi iu pėrgjigj: “Nuk ėshtė mirė tė marrėsh bukėn e fėmijėve e t’ua japėsh kėlyshėve tė qenve.”
  27 “Po, o Zot ‑ shtoi ajo ‑ se edhe kėlyshėt hanė dromcat qė bien nga tryeza e zotėrinjve tė tyre.”
  28 Atėherė Jezusi iu pėrgjigj: “O grua, e madhe ėshtė feja jote! Le tė bėhet ashtu si dėshiron!”
  Nė atė moment bija e saj u shėrua.  MEDITIMI.

  Ungjilli na paraqet njė shembull tė madh besimi nė takimin midis Jezusit dhe njė gruaje kananite, njė gruaje tė konsideruar tė huaj nga hebrenjtė. Sidoqoftė, paragjykimet fetare nuk e pengojnė gruan t'i drejtohet Jezusit me guxim, duke bėrtitur: "Ki mėshirė pėr mua, Zot, Biri i Davidit!". Ajo ėshtė prekur nga dhimbja e madhe dhe dashuria e madhe pėr vajzėn e saj "tė munduar nga njė djall", pėr tė cilin ajo kėrkon shėrim. Pas refuzimit fillestar tė Jezusit, gruaja kundėrshton me kėmbėnguljen dhe kthehet tė lutet: "Zot, mė ndihmo!". Nė kėtė moment Jezusi zgjedh tė testojė besimin e saj duke i kujtuar asaj se ajo ėshtė pagane. Nė pėrgjigjen e gruas ("Megjithatė qentė e vegjėl hanė thėrrimet qė bien nga tryeza e pronarėve tė tyre!") ne lexojmė guximin e njė nėne, e cila nuk ngurron tė rrezikojė dinjitetin e saj edhe duke pranuar tė krahasohet me njė bushtėr . Dhurata e hirit qė ajo kėrkon, ėshtė aq e madhe sa kėrkon tė dėshirohet, zgjidhet dhe pushtohet nė vetėdije: kjo ėshtė ajo qė Jezusi i mėson asaj. Sė fundi, pėrgjigja ēliruese - dhe, nė tė njėjtėn kohė, fuqizuese - e Jezusit: “O grua, e madhe ėshtė feja jote! Le tė bėhet ashtu si dėshiron!" (v.28).


  VAZHDO MEDITIMIN.


  Zoti Jezus, na mėso tė lutemi.
  Kur lutemi, na mbaj pranė teje,
  sepse, pėrballė butėsisė dhe pėrulėsisė tėnde,
  ne mėsojmė tė pastrohemi
  nga dėshirat dhe nevojat tona,
  nga ēdo frikė dhe egoizėm,
  duke mirėpritur dhuratėn tėnde
  si thesarin mė e ēmueshėm.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ninoenina : 03-08-2021 mė 08:31

 6. #146
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  5-8-2021/E ENJTE JAVA18/UNGJILLI: Mt, 16, 13–23.

  LUTJA.


  Zoti i mirėsisė dhe i mėshirės, ti na kėrkon tė bashkėpunojmė nė punėn tėnde tė shpėtimit; dėrgo punėtorė tė shumtė dhe tė shenjtė pėr vreshtin tėnd, kėshtu qė Kishės tėnde nuk do t’i mungojnė kurrė lajmėtarėt guximtarė tė Ungjillit, priftėrinjtė tė cilėt gjithashtu tė ofrojnė sakrificėn e Eukaristisė me jetėn e tyre dhe ato shenja tė ndritshme tė Krishtit, bariut tė mirė, drejtoji njerėzit e tu nė rrugėt e dashurisė. Dėrgo Shpirtin tėnd tė Shenjtė pėr tė freskuar zemrat e tė rinjve, nė mėnyrė qė ata tė kenė guximin tė thonė po kur i thėrret nė shėrbim tė vėllezėrve tė tyre, kėmbėnguljen pėr tė ndjekur Jezusin edhe gjatė rrugės sė kryqit dhe gėzimin e madh pėr tė qenė dėshmitarė tė dashurisė tėnde nė botė.
  O Maria, Nėna e priftėrinjve, jepi tė gjithė anėtarėve tė Kishės besnikėrinė pėr tė dėshmuar pėr tė gjithė gėzimin qė vjen nga takimi me Krishtin qė jeton dhe mbretėron pėrgjithmonė dhe pėrgjithmonė. Amen.
  (Giovanni Paolo Benotto: Ipeshkvi i Pizės).  LEXIMI I UNGJILLIT: Mt, 16, 13–23.

  13 “Kur Jezusi arriti nė krahinėn e Cezaresė sė Filipit, i pyeti nxėnėsit e vet: “Ē’thonė njerėzit, kush ėshtė Biri i njeriut?” 14 Ata u pėrgjigjėn: “Disa thonė se ėshtė Gjon Pagėzuesi; disa tė tjerė Elia; do tė tjerė Jeremia ose njė ndėr profetėt.” 15 “Po ju ‑ u tha atyre ‑ ē’thoni: kush jam unė?” 16 Iu pėrgjigj Simon Pjetri: “Ti je Mesia ‑ Biri i Hyjit tė gjallė!”. 17 Atėherė Jezusi i tha:“I lumi ti, o Simon, biri i Jonės, sepse kėtė nuk ta zbuloi mishi e gjaku, por Ati im qė ėshtė nė qiell! 18 Edhe unė po tė them: Ti je Pjetėr‑Shkėmb dhe mbi kėtė shkėmb unė do ta ndėrtoj Kishėn time dhe dyert e ferrit s’do tė ngadhėnjejnė kundėr saj!
  19 Ty do tė t’i jap ēelėsat e Mbretėrisė sė qiellit: gjithēka tė lidhėsh mbi tokė, do tė jetė e lidhur edhe nė qiell e gjithēka tė zgjidhėsh mbi tokė, do tė jetė e zgjidhur edhe nė qiell.” 20 Atėherė i urdhėroi nxėnėsit qė tė mos i tregojnė askujt se ėshtė ai Mesia.
  21 Qė atėherė Jezusi filloi t’u dėftojė nxėnėsve tė vet se i duhej tė shkonte nė Jerusalem, tė vuante shumė prej anės sė pleqve, tė kryepriftėrinjve e tė skribėve, se do ta vrisnin e tė tretėn ditė do tė ngjallej.
  22 Atėherė Pjetri e ndau veēas e filloi ta qortojė: “Mos e thashtė Zoti, Zotėri! Ty s’do tė tė ndodhė njė gjė e tillė!” 23 Jezusi u kthye e i tha Pjetrit: “Shporru meje, he djallė! Je shkandull pėr mua, sepse nuk i ke nė mend punėt e Hyjit, por punėt e njerėzve!”  MEDITIMI.

  Pika fillestare pėr kėtė dialog midis Jezusit dhe dishepujve sigurohet nga kėta tė fundit pėr tė cilėt, pasi kishin dėgjuar predikimin e Jezusit dhe kishin parė dy mrekulli tė shumėfishimit tė ushqimit, shqetėsimi i parė ishte ai i lėnies pa bukė. Atėherė Jezusi vendos tė bėjė njė "kontroll" dhe tė kėrkojė njė pėrgjigje mė autentike, dhe pėr tė arritur qėllimin, si do tė kishte bėrė njė psikolog modernė, bėn njė pyetje, pėr atė qė njerėzit mendonin pėr tė. Dhe tė gjithė japin njė pėrgjigje, disa nė njė mėnyrė dhe disa nė njė tjetėr. Dhe kėtu vjen, si njė grusht nė bark, pyetja vendimtare: "Po ju ‑ u tha atyre ‑ ē’thoni: kush jam unė?” Nuk ėshtė e vėshtirė tė imagjinohet heshtja e pėrgjithshme tė dishepujve. Vetėm Pjetri gjen guximin tė pėrgjigjet. Ai nuk e kupton Jezusin gjithmonė siē duhet, siē tregohet nė kėtė pasazh disa vargje mė vonė, por kėtė herė ai godet nė shenjė dhe fiton ēmimin e parė! Pėrshtypja e parė e lexuesit ėshtė se pėr kėtė pėrgjigje, qė tregon besimin e tij, Pjetri meriton pėrparėsinė nė kishėn e Jezusit. Por jo rastėsisht Jezusi pėrpiqet tė deklarojė se pėrgjigja nuk ėshtė nga Pjetri, por ėshtė frymėzuar nga Ati. Pra, pse Jezusi i beson Pjetrit detyrėn e themelimit tė Kishės sė tij, duke i dhėnė atij tė gjitha ato fuqi tė jashtėzakonshme? Nėse eliminojmė meritėn e pėrgjigjes sė besimit, ajo qė mbetet nė dėshminė e Pjetrit nė kėtė episod ėshtė guximi i tij. A mund tė jetė kjo arsyeja pse Jezusi e zgjodhi atė pėr tė udhėhequr Kishėn e tij? Po! Nė fakt guximi i tij ėshtė njė karakteristikė qė e ēon atė shpesh nė gabime, por kur ai lejon qė tė udhėhiqet nga Shpirti i Shenjtė, siē ndodhi ditėn e Rrėshajave, Shpirti bėn qė Pjetri, duke u ngritur nė kėmbė, tė thotė fjalė tė mėdha qė shpojnė zemrat e dėgjuesve (Vap 2,14-39).


  VAZHDO MEDITIMIN.

  Ta ofrojmė nė kėtė ditė lutjen tonė dhe veprimet tona ndaj Zotit pėr thirrjet drejt diakonatit tė pėrhershėm.
  Shėrbesa e tyre qoftė njė shenjė dhe njė instrument tė dashurisė dhe tė afėrsisė sė Zotit, qė plotėson nevojat e secilit.
  Shėrbimi i tyre tė kontribuojė nė ndėrtimin e Mbretėrisė.

 7. #147
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  6-8-2021/E PREMTE /UNGJILLI: Mk 9, 2–10

  FESTA E SHPĖRFYTYRIMIT TĖ KRISHTIT.


  LUTJA: Ps 96.

  1 Zoti mbretėron! Le tė galdojė toka,
  le tė gėzohen ishujt e shumtė!
  2 Re e errėsirė janė pėrreth tij,
  e Drejta e Drejtėsia themeli i fronit tė tij.
  3 Zjarri shkon pėrpara tij
  dhe i djeg armiqtė e tij pėrreth.
  4 Vetėtimat e tija e shndritin botėn,
  sheh toka e dridhet!
  5 Para fytyrės sė Zotit si dylli shkrihen malet,
  para fytyrės sė Zotit tė mbarė botės!
  6 Qiejt e shpallin drejtėsinė e tij,
  tė gjithė popujt e shohin lavdinė e tij.


  LEXIMI I UNGJILLIT: Mk 9, 2–10
  2 Pas gjashtė ditėsh Jezusi mori me vete Pjetrin, Jakobin e Gjonin e i ēoi vetėm ata nė vetmi, nė njė mal tė lartė dhe u shndėrrua para tyre.
  3 Petkat e tij u bėnė ndriēuese tė bardha, sa qė asnjė zbardhues mbi tokė nuk mund t’i zbardhojė ashtu.
  4 Atyre iu dukėn Elia me Moisiun e po bisedonin me Jezusin.
  5 Pjetri atėherė mori fjalėn e i tha Jezusit: “Rabbi, pėr ne ėshtė mirė tė qėndrojmė kėtu. Po ndėrtojmė kėtu tri tenda: njė pėr ty, njė pėr Moisiun e njė pėr Elinė.”
  6 Nė tė vėrtetė s’dinte ēka tė thoshte tjetėr, sepse ishin trembur keqas.
  7 Ndėrkaq u duk njė re dhe i mbuloi me hijen e vet e prej resė u dėgjua njė zė: “Ky ėshtė Biri im ‑ djali i Dishirit! Atė dėgjojeni!”
  8 Menjėherė shikuan rreth e rrotull e nuk panė askėnd tjetėr, pėrveē vetėm Jezusit me ta.
  9 Ndėrsa po zbritnin nga mali, Jezusi u urdhėroi qė tė mos i tregojnė askujt ēka panė derisa Biri i njeriut tė ngjallej prej sė vdekuri.
  10 Ata e mbajtėn porosinė, por njėri‑tjetrin e pyesnin ēka do tė thotė ajo fjalė: “tė ngjallet prej sė vdekuri?”  MEDITIMI.
  Ungjilltari Mark e vendos ngjarjen e Shpėrfytyrimit tė Jezusit nė mes tė historisė sė tij. Ky pasazh lidhet drejtpėrdrejt me Ringjalljen dhe ndjek debatin se kush ėshtė Jezusi. Jezusi i pyeti dishepujt: "Kush thoni se jam?" (Mk 8, 29a). Dhe Pjetri: "Ti je Krishti!" (Mk 8, 29b), domethėnė Mesia i pritur nga populli i Izraelit. Jezusi konfirmon atė qė Pjetri shpalli, por duke shpjeguar se Ai ėshtė Mesia si njė shėrbėtor i Perėndisė dhe i njerėzve, i cili do tė japė jetėn e vet si sakrificė, duke kaluar pėrmes refuzimeve, persekutimeve, vuajtjeve dhe vdekjes. Pas njoftimit tė Pasionit tė tij ndodh ngjarja e Shpėrfytyrimit, e cila pėrfshin tre dishepuj: Pjetėr, Jakob dhe Gjon, qė gjithashtu do tė jenė me Jezusin nė Gjetseman (Mk 14:33), para se Mėsuesi i tyre tė arrestohet. Tani, nė malin Tabor, Jezusi u shfaqet atyre nė njė mėnyrė tė veēantė. Kanė kaluar gjashtė ditė nga shpallja e Pasionit: 6 ėshtė njė numėr simbolik qė tregon ditėt e Krijimit. Jezusi ėshtė shpėrfytyruar dhe Marku mund ta pėrshkruajė atė vetėm pėrmes rrobave tė bardha, tė njė tė bardhėsie tė paimagjinueshme, domethėnė qė shkėlqen me atė dritė qė ėshtė simboli mė i bukur i Zotit, drita qė i bėn qė gjithēka tė ekzistojė pėr atė qė ėshtė, drita qė ėshtė fillimi i jetės, i dashurisė, i dijes ("Zoti tha:" Le tė ketė dritė! "Dhe u bė dritė", Gn 1, 3).
  Kėshtu Marku dėshiron tė na thotė se qėllimi i krijimit ėshtė shpėrfytyrimi dhe se e gjithė jeta jonė ėshtė njė pasqyrim i lavdisė sė Zotit gjithnjė e mė thellė, i cili kėshtu e zbulon veten si Atė nė Birin e dashur, duke na ftuar ta dėgjojmė atė. Jezusi ėshtė midis Moisiut, atij qė dha Ligjin dhe Elisė, babait tė profetėve. Ai, Jezusi, ėshtė pėrmbushja e Shkrimit tė shenjtė.
  Sa herė qė duam tė jemi nė shoqėrinė e tij, e tė gjithė mund ta bėjmė kėtė lirshėm, dhe jo tė mposhtur nga shqetėsimet dhe frika (siē bėjnė tre dishepujt me naivitet), por duke u ndalur para dritės sė fytyrės sė tij tė shpėrfytyruar nė Fjalė. Kjo do tė forcojė vėrtet udhėtimin tonė si dishepuj tė Jezusit, duke na zbuluar ēdo herė kuptimin pėrfundimtar tė pelegrinazhit tonė dhe qėllimin pėrfundimtar qė na pret tė gjithėve.  VAZHDO MEDITIMIN
  Na fal, o Zot,
  pėr aq herė sa kemi dashur
  qė ti plotėsoje dėshirat tona,
  tė shtyrė nga frika dhe nga siguri tė rremė;
  na fal, o Zot,
  pėr tė gjitha herė qė kemi menduar tė pėrparojmė
  duke zgjedhur gjėra dhe kompromise mė tė lehta;
  na fal, o Zot,
  pėr tė gjitha kohėt qė kemi preferuar
  errėsirėn mė shumė se dritėn Tėnde.
  Tė falėnderojmė, o Zot,
  sepse ti kurrė nuk na braktis.

 8. #148
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  7-8-2021/E SHTUNE JAVA 18/UNGJILLI: Mt. 17, 14–20


  LUTJA: Ps. 17.


  Tė dua, o Zot, fuqia ime!
  3 Ti, o Zot, je Qeta ime, Kėshtjella ime, Streha ime, Shpėtimtari im!
  Perėndia im, Ndihmėtari im, nė Tė shpresoj!
  Ai ėshtė Mbrojtėsi im, fuqia e shpėtimit tim, ndorja ime!
  4 Nė ndihmė do ta thėrras Zotin tejet tė lavdishėm,
  dhe do tė shpėtoj nga armiqtė e mi.  LEXIMI I UNGJILLIT: Mt. 17, 14–20.

  14 Kur mbėrritėn te populli, iu afrua njė njeri, ra nė gjunj para tij
  15 dhe i tha: “Zotėri, ki mėshirė pėr djalin tim: i bie e tokės dhe po vuan shumė. Shpesh bie herė nė zjarr e herė nė ujė!
  16 E solla te nxėnėsit e tu, por ata s’mundėn ta shėrojnė.”
  17 “O brezni e pafe dhe e prishur ‑ u pėrgjigj Jezusi ‑ deri kur do tė jetoj mes jush? Po deri kur do t’ju duroj? Ma bini kėtu!”
  18 Atėherė Jezusi e urdhėroi djallin e ky doli prej djaloshit, qė u shėrua nė atė ēast.
  19 Atėherė nxėnėsit, iu afruan veēmas Jezusit dhe e pyetėn:
  “Pėrse ne nuk mundėm ta dėbojmė?”
  20 Ai u pėrgjigj: “Pėr shkak tė besimit tuaj tė pakėt! Pėrnjėmend po ju them:
  nė paēit fe edhe vetėm sa njė kokėrr sinapi
  e i thoni kėtij mali: ‘Dil kėndej e shko atje!’, do tė kalojė dhe asgjė s’do t’ju jetė e pamundshme!”  MEDITIMI

  Ungjilli, qė meditojmė sot, paraprihet nga rrėfimi i Shpėrfytyrimit tė Zotit, qė kemi medituar dje. Jezusi sapo ka zbritur nga mali Tabor, ku dishepujt e tij kishin parė tė shkėlqente e njėjta lavdi hyjnore nė personin e tij, qė mund tė kuptohej me besim nė fjalėt dhe gjestet e tij, dhe qė njė ditė ata do tė ishin nė gjendje ta kuptonin si njė paralajmėrim tė Pashkėve fitore .. Prandaj, Jezusi sapo ėshtė njohur nga Ati si Biri i tij i dashur, kėtu takon njė baba tjetėr, i cili i lutet atij pėr shėrimin e djalit tė tij tė sėmurė rėndė. Jezusi e njeh dashurinė e madhe tė babait pėr kėtė djalė dhe ia plotėson dėshirėn. Dishepujt pyesin pse nuk ishin nė gjendje ta bėnin kėtė mrekulli. Pėrgjigja e Jezusit nuk vonon dhe hapet pėr njė "mė shumė" mundėsi, tė krahasueshme me aftėsinė pėr tė lėvizur njė mal! Kėrkohet vetėm njė gjė: besimi: jo njė besim i interesuar pėr suksesin e vetvetes, jo njė besim i shqetėsuar pėr tė treguar veten nė njė situatė (siē ndodh me dishepujt), por njė besim i pėrulur (madje i krahasueshėm me njė kokėrr sinapi!), njė besim i shtyrė nga dėshira e sinqertė pėr tė bėrė mirė tjetri, pra njė besim i shtyrė nga dashuria, si babai qė kėrkon shėrimin e birit jo pėr interesa personale, por sepse e do atė. Nėse ėshtė dashuria ajo qė lėviz besimin, atėherė ajo do tė jetė gjithmonė mjaft e fortė pėr tė na lejuar tė rritemi dhe "tė bėjmė mrekulli" nė veten dhe te tė tjerėt, siē bėn Zoti me secilin prej nesh.  VAZHDO MEDITIMIN

  Zoti im Jezus, unė dua tė dua kėdo qė ti do.
  Unė dua tė dua me ty vullnetin e Atit. [...]
  Ēdo gjė qė ti dėshiron, unė e dua atė.
  Zoti im, unė tė jap zemrėn time,
  qė ti dop t’ia ofrosh Atit tėnd sė bashku me tuajin,
  si diēka qė ėshtė e jotja dhe qė ti mund tė ofrosh,
  sepse te takon ty.
  (Charles de Foucauld)

 9. #149
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  9-8-2021/E HENĖ JAVA 19/UNGJILLI: Mt 25, 1–13

  Shėn Terezė e Bekuar e Kryqit.


  LUTJA: Ps 44.


  11 Mė vėshtro, o bijė, shih e dėgjo:
  harroje popullin tėnd dhe shtėpinė e babait tėnd,
  12 atėherė mbretit do t’i pėlqejė bukuria jote.
  Ai ėshtė zotėria yt, nderoje atė!
  14 E lavdishme ėshtė bija e mbretit pėrbrenda,
  mbėshtjellė me petk tė qėndisur me ar.
  15 Nė petka lara‑lara ia sjellin mbretit,
  pėrcjellja e saj, shoqet e saja, vajza.
  16 Me hare u prijnė e me brohori,
  ja, po hyjnė nė pallatet e mbretit!
  17 Nė vend tė etėrve tė tu do t’i kesh fėmijėt,
  do t’i vėsh princa mbi mbarė dheun.

  LEXIMI I UNGJILLIT: Mt 25, 1–13.

  1”Atėherė Mbretėria e qiellit do t’u pėrngjajė dhjetė virgjėrave, tė cilat i morėn dritėzat e veta e i dolėn para dhėndrit.
  2 Pesė prej tyre ishin marroqe e pesė tė menēura.
  3 Tashti, kėto marroqet, morėn me vete dritėzat, por nuk morėn vajin.
  4 Ndėrsa ato tė menēurat, morėn me vete bashkė me dritėzat e veta edhe vaj nė enė.
  5 Pasi dhėndri u vonua, u kotėn tė gjitha dhe i zuri gjumi.
  6 Rreth mesnatės u dha lajmi: ‘Ja, dhėndri! Dilini pėrpara!’
  7 Atėherė tė gjitha virgjėrat u ēuan dhe i rregulluan dritėzat e veta.
  8 Atėherė marroqet u thanė tė urtave: ‘Na jepni prej vajit tuaj se po na ndalen dritėzat.’
  9 Tė menēurat u pėrgjigjėn: ‘ Assesi! Qė tė mos na mungojnė neve dhe juve, mė mirė shkoni te tregtarėt e bleni pėr vete!’
  10 Kur ato shkuan tė blejnė, erdhi dhėndri e ato qė ishin gati, hynė bashkė me tė nė dasmė dhe u mbyll dera.
  11 Mė vonė ia behėn edhe virgjėrat e tjera e thanė: ‘Zotėri, o zotėri, na e ēel derėn!’
  12 Por ai iu pėrgjigj: ‘Pėrnjėmend po ju them: nuk ju njoh!’
  13 Prandaj: rrini zgjuar se nuk e dini ditėn as orėn!”  MEDITIMI

  Nė Ungjillin e Mateut ne mund tė kuptojmė se ēfarė kėrkohet pėr tė hyrė nė mbretėrinė e qiejve. Nė shėmbėlltyrėn e dhjetė virgjėreshave, Jezusi pėrdor imazhin e dhjetė vajzave tė cilat, sipas zakonit tė kohės, duhej tė kishin mirėpritur duke pritur ardhjen e dhėndrit nė dasmė, e cila zakonisht festohej natėn (prandaj nevoja pėr llambat). Historia e kontraston "menēurinė" e pesė prej kėtyre virgjėreshave me "marrėzinė" e pesė tė tjerėve. Tė gjithė, nė tė njėjtėn mėnyrė, e dinė se kanė njė detyrė: atė tė presin dhe mirėpresin dhėndrin. Pėrkundėr kėsaj, vetėm pesė prej tyre pėrgatisin vajin e nevojshėm pėr t'i mbajtur llambat tė ndezura gjatė festimit. Llambat simbolizojnė dritėn e besimit, tė cilėn ne jemi thirrur ta jetojmė me koherencė dhe guxim ēdo ditė tė jetės sonė, nė mėnyrė qė tė jemi gjithmonė gati pėr takimin me Zotin. Ne nuk e dimė as ditėn as orėn e kėtij takimi. Pėr kėtė ne duhet tė ushqejmė besimin tonė, sepse, nė momentin e duhur, ne tė mos gjejmė veten tė pėrjashtuar nga takimi me Dhėndrin, i cili ėshtė Krishti. Pėrgjigjet qė marrin virgjėreshat "budallaqe" nga virgjėreshat "e menēura" dhe nga vetė Dhėndri, nuk duhet tė konsiderohen si njė mbyllje egoiste, por si pasojė e pashmangshme, nė momentin e gjykimit pėrfundimtar, tė njė jete tė jetuar larg Zotit, nė mėkat dhe vdekje.
  Vaji, i cili ushqen besimin tonė dhe qė gjithmonė mund tė mbajė dritėn e tij nė rrugėn tonė, ėshtė bamirėsia, domethėnė dashuria qė ne do tė vendosim nė mendimet dhe veprimet tona, nė shėrbim tė Zotit dhe tė vėllezėrve tanė.  VAZHDO MEDITIMIN.  Zot, unė besoj: unė dua tė besoj nė Ty, o Zot;
  Bėj, o Zot, qė besimi im tė jetė i plotė, pa rezerva
  dhe tė depėrtojė nė mendimin tim,
  nė mėnyrėn me tė cilen unė i gjykoj
  gjėrat hyjnore dhe tokėsore.
  O Zot, bėj qė besimi im tė jetė i lirė,
  domethėnė qė t’i mos mungojė atij kontributin tim personal,
  duke pranuar sakrificat dhe detyrat qė burojnė nga zgjedja e tij,
  dhe tė shprehė kulmin vendimtar tė personalitetit tim:
  unė besoj nė Ty, Zot. [...]

  O Zot, bėje tė fortė besimin tim;
  bėj qė tė mos ketė frikė nga dėshtimet e problemet
  nga tė cilat pėrvoja e jetės sonė, e babėzitur pėr dritė, ėshtė e plotė;
  Bėj, o Zot, tė mos druajė tė keqen
  qė mund tė na bėjnė ata qė e diskutojnė,
  e luftojnė, e refuzojnė, e mohojnė;
  por pėrforcoje atė nė provėn intime tė sė vėrtetės Tėnde. [...]
  O Zot, besimi im le tė jetė aktiv
  dhe t’i japė bamirėsisė arsyet tė zgjerimit tė tij moral,
  nė mėnyrė qė tė jetė miqėsi e vėrtetė me ty
  dhe tė jetė nė ty, nė vepra, nė vuajtje,
  nė pritje tė zbulesės pėrfundimtare,
  njė dėshmi dhe njė njė ushqim i vazhdueshėm i shpresės.
  […] Amen.

 10. #150
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  11-8-2021/E MERKURE JAVA 19/UNGJILLI: Mt 18, 15–20
  Shėn Klara

  LUTJA: Ps 118.


  57 Zoti ėshtė pjesa e trashėgimit tim: ]
  e dhashė fjalėn t’i mbaj urdhėrimet e tua.
  58 T’u pėrluta me gjithė fuqi tė zemrės:
  ki dhimbje pėr mua sipas fjalės qė mė dhe.
  59 I shqyrtova hollė udhėt e mia
  dhe i ktheva hapat e mi nė urdhėrime tė tua.
  60 Nxitova e nuk vonova
  pėr t’i zbatuar urdhėrimet e tua.  LEXIMI I UNGJILLIT: Mt 18, 15–20

  15 “Nė qoftė se vėllai yt mėkaton [kundėr teje], qortoje vetėm pėr vetėm. Nė qoftė se tė dėgjon, e shpėtove vėllain tėnd.
  16 Po qe se nuk tė dėgjon, merr me vete edhe njė ose dy njerėz tė tjerė, qė ēdo gjė tė mbėshtetet nė pohimin e dy ose tre dėshmitarėve.
  17 Nė qoftė se as ata nuk i dėgjon, tregoji Kishės. Nėse as Kishėn nuk e dėgjon, mbaje si tė ishte pagan ose tagrambledhės.
  18 Pėrnjėmend po ju them:.
  19 Prapė po ju them: nėse dy vetė prej jush kėtu mbi tokė, tė njė mendimi, luten pėr ēfarėdo gjėje, Ati im qė ėshtė nė qiell, do t’ua japė.
  20 Sepse, ku janė dy ose tre tė bashkuar nė emrin tim, aty jam edhe unė, mes tyre”.  MEDITIMI.

  Sot Ungjilli na paraqet temėn e "korrigjimit vėllazėror". Fjala "korrigjim" mund tė na japė idenė se ekziston dikush mė i pėrgatitur dhe i aftė pėr tė parė dhe vėnė nė dukje gabimet e tė tjerėve. Atributi i vendosur pranė emrit, megjithatė, pastron fushėn e ēdo keqkuptimi. Korrigjimi ndodh midis vėllezėrve, domethėnė midis burrave dhe grave qė e njohin veten si bij dhe bija tė njė Ati tė vetėm, pra krijesa tė karakterizuara nga njė kufi, i cili gjithmonė mund t'i ēojė ata nė gabime. Nėse vėllai im ka bėrė njė gabim kundėr meje, pėr tė ndėrtuar njė marrėdhėnie autentike dhe tė sinqertė me tė, do tė flas me tė, duke u pėrpjekur tė shpjegoj atė qė ndiej dhe qė jam ndjerė e ofenduar... Nėse sqarimi konfidencial nuk ka qenė i mjaftueshėm, do tė jetė e mundur tė kėrkohet ndihmė nga vėllezėrit e tjerė; nėse edhe kjo nuk ėshtė e mjaftueshme, i gjithė komuniteti do tė kujdeset pėr atė plagė. Nė gabimin tonė ose e vėllezėrve tanė, edhe njė herė ne nuk jemi vetėm. Duke shmangur fjalėt e ashpra qė i ofendojnė ata qė janė para nesh, me delikatesė dhe pėrulėsi, ėshtė e mundur tė vendosim njė ndarje mbi atė qė na bashkon, (jemi vėllezėr), e cila ėshtė gjithmonė mė e madhe se ajo qė na ndan. Nė kėtė kėndvėshtrim ne kuptojmė fjalėt e Jezusit: "Ēdo gjė qė ju tė lidhni pėrmbi tokė, do tė jetė e lidhur edhe nė qiell dhe ēdo gjė qė ju tė zgjidhni mbi tokė, do tė jetė e zgjidhur edhe nė qiell". Pėrtej kuptimit tė lidhur me fuqinė qė ka Kisha pėr tė falur mėkatet, me siguri mund tė themi se, nė sajė tė vetė krijimit hyjnor, ekziston njė lidhje shumė e thellė midis qiellit dhe tokės, domethėnė midis Zotit dhe njeriut. Dhe pėrsėri, ekziston njė lidhje e pazgjidhshme midis njeriut dhe tė gjitha krijesave tė tjera tė tė gjithė kozmosit. Plani i shpėtimit tė Perėndisė ka njė shtrirje kaq universale saqė edhe thyerja mė e vogėl e njėrės pjesė ndihet nga tė tjerat, nė njė mėnyrė misterioze. Kėto fjalė mund tė na ndihmojnė tė kuptojmė se i gjithė agresioni ynė nuk ėshtė njė gjė e vogėl, indiferente ndaj krijimit. Ajo qė ndan, nėse mbahet e fshehur, ėshtė gjithmonė nė gjė e keqe, por e keqija, nga ana tjetėr, e ndriēuar nga dashuria dhe falja, prodhon gjithmonė diēka tė re, nė lidhje me veprėn krijuese tė Zotit gjithnjė tė re. Dhe pėr kėtė arsye duhet tė mos harrohet fjala e Jezusit, i cili na tha: "Ku janė dy ose tre tė bashkuar nė emrin tim, aty jam edhe unė, mes tyre”.


  VAZHDO MEDITIMIN.
  1 Nėse, pra, u ngjallėt bashkė me Krishtin,
  kėrkoni ēka ėshtė lart, ku gjendet Krishti
  ndenjur nė fron nė tė djathtėn e Hyjit!
  2 Dėshironi gjėrat qė janė lart e jo kėto pėrmbi tokė!
  3 Sepse vdiqėt dhe jeta juaj ėshtė e fshehur
  me Krishtin nė Hyjin.
  4 E kur tė duket Krishti ‑ Jeta juaj, atėherė
  edhe ju bashkė me Tė do tė shfaqeni plot lavdi.
  (Kol. 3,1-4).

 11. #151
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  12-8-2021/E ENJTĖ JAVA 19/UNGJILLI: Mt. 18, 21–19, 1.


  LUTJA: Ps 51


  3 Ki mėshirė pėr mua, o Hyj, sipas mėshirės sate,
  pashė mirėsinė tėnde shlyeje mėkatin tim!
  4 Mė laj krejtėsisht prej mėkatit tim
  e mė pastro prej fajit tim!
  5 Sepse e pranoj paudhėsinė time:
  mėkatin tim pėrherė e kam para sysh.
  6 Ty, vetėm ty tė kam rėnė nė faj
  dhe kam bėrė ē’ėshtė keq para teje,
  12 Krijoje nė mua, o Hyj, zemrėn e pastėr,
  pėrtėrij nė mua njė shpirt tė qėndrueshėm!


  LEXIMI I UNGJILLIT: Mt. 18, 21–19, 1.

  21 Atėherė Pjetri iu afrua dhe e pyeti: “Zotėri,
  nėse vėllai im gabon ndaj meje, sa herė duhet ta fal? Deri nė shtatė herė?”
  22 Jezusi iu pėrgjigj: “Nuk po tė them deri nė shtatė herė,
  por deri nė shtatėdhjetė herė shtatė herė!
  23 Prandaj Mbretėria e qiellit i pėrngjan mbretit qė vendosi tė rregullojė llogaritė me shėrbėtorėt e vet.
  24 Kur filloi tė bėjė llogari, i sollėn njėrin qė i kishte detyrim dhjetė mijė talenta.
  25 E, pasi nuk kishte t’ia kthente, zotėria i tij dha urdhėr tė shitej ai, gruaja e tij, fėmijėt e tij dhe krejt pasuria e tij e tė kthehej detyrimi.
  26 Atėherė shėrbėtori i ra ndėr kėmbe dhe iu lut: ‘Ki durim me mua dhe do t’i kthej tė gjitha!’
  27 Zotėria pati mėshirė ndaj atij shėrbėtori, e liroi edhe ia fali detyrimin.
  28 Porse, pikėrisht ky shėrbėtor, duke dalė prej andej, u takua me njė shok tė tij, gjithashtu shėrbėtor, qė i kishte detyrim njėqind denarė. Dhe, si e zuri, ia ngjiti nė fyt duke i thėnė: ‘Ma kthe detyrimin!’ 29 Atėherė shoku i tij i ra ndėr kėmbė dhe iu lut: ‘Ki durim me mua dhe do t’i kthej.’
  30 Por ai nuk deshi dhe shkoi dhe e futi nė burg derisa tė kthente detyrimin.
  31 Kur shėrbėtorėt e tjerė ‑ shokėt e tij, panė se ē’ndodhi, u pikėlluan pėr sė tepėrmi, shkuan dhe e njoftuan zotėrinė pėr krejt ēka ndodhi.
  32 Atėherė zotėria i tij e thirri dhe i tha: ‘Shėrbėtor i keq, unė ta fala tėrė borxhin, sepse m’u lute.
  33 A nuk u desh qė edhe ti tė kishe mėshirė ndaj shokut tėnd, sikurse edhe unė pata mėshirė ndaj teje?’
  34 Atėherė zotėria i tij, i hidhėruar, ua dorėzoi torturuesve derisa tė kthente tėrė detyrimin.
  35 Kėshtu do tė bėjė me ju edhe Ati im qiellor, nėse s’e falni me gjithė zemėr secili vėllanė tuaj.”
  19, 1 Si i kreu Jezusi kėto fjalime, doli prej Galilesė e erdhi nė krahinėn e Judesė, matanė Jordanit.  MEDITIMI.

  Apostulli Pjetėr i bėn Jezusit njė pyetje nė lidhje me faljen: sa shpesh duhet tė falim. Sipas pėrvojės tonė, pyetja ėshtė shumė e rėndėsishme. Falja e sinqertė nuk ėshtė gjithmonė e lehtė . Nėse vėllai im ka gabuar kundėr meje, unė mund ta fal dhe kėshtu gabimi ose keqkuptimi ynė behet njė mundėsi pėr ta bėrė marrėdhėnien tonė mė autentike dhe mė tė thellė. Sidoqoftė, pėrsėritja e sė njėjtės situate mund tė mė bėjė tė ndėrpres marrėdhėnien e dhe tė mos jem nė gjendje tė fal mė. Ose fal vetėm me fjalė, por jo nė realitetin e ekzistencės sime. Jezusi nuk vendos kufizime nė mundėsinė e faljes: ne duhet tė falim gjithmonė. Mbreti i shėmbėlltyrės sė shėrbėtorit tė pamėshirshėm ėshtė imazhi i Zotit, i cili na do me njė dashuri tė mėshirshme, i cili gjithmonė ka dhembshuri pėr krijesėn e vet dhe gjithmonė me tė vėrtetė fal pėrballė shenjės mė tė vogėl tė pendimit: "Ki durim me mua dhe do t’i kthej tė gjitha!” ėshtė kėrkesa e shėrbėtorit. Menjėherė mė pas, i njėjti shėrbėtor, pa marrė parasysh dhuratėn e hirit tė marrė, nuk ngurron tė hedhė nė burg njė burrė, i cili i detyrohej atij shumė mė pak sesa borxhi i tij ndaj mbretit. Ne jemi “shėrbėtori i pamėshirshėm", kur harrojmė se ne nga ana jonė jemi falur shumė herė (faljen e parė, nėse e mendojmė, e kemi marrė nė Pagėzim),dhe kur nuk arrijmė tė shohim te vėllai ynė mjerimin qė na pėrket ne. Tė mirėpresėsh tjetrin, do tė thotė para sė gjithash tė mirėpresėsh veten, ashtu si Zoti na mirėpret dhe na fal. Gėzimi intim i pranimit dhe i faljes do tė na lejojė tė falim, pa vendosur kufij nė aftėsinė tonė pėr tė dashur, e cila e ka origjinėn te Zoti.  VAZHDO MEDITIMIN.

  4 Dashuria ėshtė zemėrgjerė,
  ėshtė e dhimbshme, dashuria,
  nuk ka smirė,
  nuk mbahet me tė madh,
  nuk krenohet:
  5 nuk ėshtė e panjerėzishme,
  nuk kėrkon interesin e vet,
  nuk hidhėrohet,
  nuk e mban mend tė keqen,
  6 nuk i kėnaqet padrejtėsisė,
  por i gėzohet tė vėrtetės.
  1Kor,13, 4-6.

 12. #152
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  13-8-2021/E PREMTE JAVA 19/UNGJILLI: Mt 19, 3–12.


  LUTJA: Ps. 135.


  Lavdėroni Zotin, sepse ėshtė i mirė,
  Lavdėroni Hyjin e hyjnive,
  Lavdėroni Zotin e zotave,
  E udhėhoqi popullin e vet nėpėr shkretėtirė,
  Ai i goditi mbretėrit e mėdhenj,
  Vrau mbretėr tė fuqishėm,
  Dhe i dhuroi tokėn, pronėn e tyre,
  pėr trashėgim Izraelit, popullit tė vet,
  Ai na shpėtoi nga armiqtė tanė.


  LEXIMI I UNGJILLIT: Mt 19, 3–12.
  3 Atėherė iu paraqitėn disa farisenj dhe, me qėllim qė ta sprovonin, e pyetėn: “A ėshtė e lejueshme ta lėshojė burri gruan pėr ndonjė arsye”.
  4 Jezusi iu pėrgjigj:“A nuk keni lexuar: Krijuesi, kur i krijoi nė fillim i krijoi mashkull e femėr
  5 e tha: ‘Pėr kėtė arsye njeriu do ta lėrė babain e nėnėn e vet e do tė jetojė me gruan e vet e tė dy do tė jenė vetėm njė trup?’ 6 Kėshtu ata nuk janė mė dy, por njė trup i vetėm. Prandaj: ēka Hyji bashkoi, njeriu tė mos e ndajė!” 7 Por ata vijuan: “E pėrse atėherė Moisiu urdhėroi: ‘tė jepet letėrndarja e tė lėshohet?’“
  8 Ai u pėrgjigj: “Moisiu ju lejoi t’i ndani gratė tuaja pėr shkak tė karakterit tuaj tė pagdhendur. Por nė fillim nuk ka qenė ashtu. 9 Kurse unė po ju them: Kush e lėshon gruan e vet ‑ pėrveē nė rast tė fėlligėshtisė ‑ e martohet me njė tjetėr grua, bėn kurorėthyerje; po edhe ai qė martohet me gruan e ndarė, bėn kurorėthyerje”. 10 Nxėnėsit i thanė: “Nėse qenka e tillė gjendja e burrit ndaj gruas, atėherė ėshtė mė mirė tė mos martohet njeriu!” 11 Ai u pėrgjigj: “S’e kuptojnė tė gjithė kėtė fjalė, por vetėm ata qė e morėn dhuratė kėtė kuptim. 12 Sepse, ka njerėz qė janė qė nga barku i nėnės tė paaftė pėr martesė, ka edhe nga ata qė njerėzit i bėnė tė paaftė pėr martesė dhe ka nga ata qė i bien mohit martesės pėr dashuri tė Mbretėrisė sė qiellit. Kush mund ta kuptojė, le ta kuptojė!”


  MEDITIMI.

  Farisenjtė, pėr ta vėnė Jezusin nė provė, i bėjnė atij njė pyetje mbi lejushmėrinė e lenjes sė gruas, e cila i referohet sferės sė ligjshmėrisė. Ligji hebre, Torah, parashikonte mundėsinė e lenjes sė gruas dhe Jezusi, i cili erdhi pėr tė pėrmbushur Ligjin dhe profetėt, dukej se ishte kundėr kėsaj norme ligjore. Pėrgjigja e Jezusit, megjithatė, shkon pėrtej njė pyetjeje tė thjeshtė ligjore dhe i fton dėgjuesit e tij tė njohin zemrėn e tyre, para se tė vendosin ose tė ndėrmarrin ndonjė veprim. Si? Duke iu referuar parimit nga i cili rrjedh gjithēka, nga puna krijuese e Zotit qė ka menduar gjithmonė pėr njeriun njė rrugė shpėtimi, nė tė cilėn ai ishte protagonist. Kėshtu Zoti i tregoi njeriut rrugėn e marrėdhėnies si gjendjen e tij jetėsore. Marrėdhėnia bashkėshortore gjen kuptim nė kėtė: Jezusi nė fakt i thėrret tė dy bashkėshortė nė njė akt pėrgjegjėsie, besnikėrie dhe dashurie ndaj vetvetes, sepse tė dy janė bėrė "njė mish i vetėm", dhe ndaj fėmijėve tė lindur prej tyre. Premtimi i dashurisė dhe besnikėrisė ndaj njė personi nuk ėshtė nė vetvete njė ēėshtje normash juridike (sigurisht e nevojshme pėr tė mbrojtur familjen si qeliza themelore e shoqėrisė njerėzore), por pėrkundrazi ka tė bėjė me identitetin tonė si tė krishterė, tė udhėhequr nga Jezusi dhe nga Fjala e tij drejt njė rruge shpėtimi, qė do tė arrihet nė forma tė ndryshme, por gjithnjė nė angazhimin konkret pėr tė pastruar ēdo qėllim tonė nga justifikime tė lehta dhe iluzore. Kėta janė ata qė do tė marrin hirin pėr tė qenė nė gjendje tė kuptojnė fjalėn e Jezusit ("Jo tė gjithė e kuptojnė kėtė fjalė, por vetėm ata tė cilėve u ėshtė dhėnė").


  VAZHDO MEDITIMI.

  “O Hyj i etėrve tė mi dhe Zoti i mėshirės,
  ti qė me anė tė fjalės sate e krijove rruzullim,
  qė njeriun e krijove ne anė tė urtisė sate
  pėr tė sunduar krijesat qė ti pėrftove
  pėr tė drejtuar botėn me shenjtėri dhe drejtėsi
  dhe pėr gjykuar gjyqin me shpirt tė drejtė:
  ma jep urtinė qė rri nė fron pranė teje
  dhe mos mė pėrjashto nga numrin e fėmijėve tė tu.
  (Ur. 9, 1–4).

 13. #153
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  14-8-2921/E SHTUNĖ JAVA 19/UNGJILLI: Mt 19, 13–15

  Shėn Masimilian Kolbe

  LUTJA: Ps 15.

  2 I thashė Zotit: “Ti je Zoti im,
  tjetėr tė mirė nuk kam veē teje”!
  5 Zoti ėshtė pjesa e trashėgimit tim dhe gota,
  nė dorėn tėnde ėshtė fati im!
  6 Shorti mė ra nė mė tė mirėn tokė:
  pjesa e trashėgimit tim mė pėlqen shumė!
  7 E bekoj Zotin qė mė dha kuptim,
  edhe natėn veshkat e mia mė mėsojnė.
  8 Zotin e kam gjithmonė para sysh,
  mė rri nė tė djathtė, nuk kam sesi tė rrėzohem!
  11 Ti do tė ma tregosh udhėn e jetės,
  gėzimin e plotė para fytyrės sate,
  Mė ruaj, o Hyj, sepse tė kam rėnė ndore!  LEXIMI I UNGJILLIT: Mt 19, 13–15.

  13 Atėherė i sollėn disa fėmijė tė vegjėl qė t’i bekonte e tė lutej mbi ta; porse nxėnėsit u bėrtisnin.
  14 Atėherė Jezusi u tha: “Lėrini fėmijėt e mos ua ndaloni tė vijnė tek unė! Sepse atyre qė janė si kėta u pėrket Mbretėria e qiellit.”
  15 E, pasi i bekoi, u largua prej andej.


  MEDITIMI.

  Ungjilli i Mateut na paraqet Jezusi qė i thėrret fėmijėt pranė vetes. Dishepujt i qortojnė kėta tė vegjėl sepse shohin tek ata vetėm njė telash, humbje kohe. Jezusi e pėrmbys kėtė perspektivė dhe tregon, pėrkundrazi, pikėrisht tek fėmija, modelin nga i cili i krishteri i rritur dhe i pjekur duhet tė frymėzohet. Fėmija ėshtė ai qė merr gjithēka; bėn atė qė i lejohet dhe i thuhet. Me siguri edhe ne mund tė themi se gjithēka jemi, e kemi marrė, qė kur ishim fėmijė. Por mendimi dhe mėsimi i Jezusit, megjithatė, nuk ėshtė tė "kthehemi nė tė qenit fėmijė" ose tė "jemi fėmijė", kushte qė do tė mohonin historinė dhe pėrvojėn tonė. Fjalėt e Jezusit, nė njė perspektivė tė rritjes njerėzore dhe shpirtėrore duke e ndjekur Jezusin, mė tepėr na flasin pėr "t'u bėrė si fėmijė", "tė jemi si ata", domethėnė tė aftė pėr tė marrė dhe pėr tė mirėpritur. Dhurata pėr t’u mirėpritur, pra, ėshtė vetė Zoti, dhe Mbretėria e tij. Ashtu si Zoti na mirėpret, pikėrisht ashtu siē jemi, me dobėsinė dhe bukurinė tonė, ashtu jemi thirrur ta mirėpresim atė, tė shpresojmė dhe tė marrim gjithēka prej tij. Duke mėsuar prej tij pranimin e plotė dhe besimin absolut, ne mund ta pranojmė veten ashtu siē jemi dhe mund tė mirėpresin tė tjerėt duke menduar ēfarė duhet tė bėjmė pėr ta, por duke hapur njė hapėsirė pėr ta brenda nesh. Mirėpritja e ofruar dhe e pranuar lirisht nga vetja, nga tė tjerėt dhe nga Zoti, do tė na bėjė tė jetojmė gjithnjė e mė shumė pėrvojėn e tė mos qenit vetėm, pėrvojėn qė i "pėrkasim" nė diēka qė ėshtė pėrtej nesh dhe qė, prandaj, na tejkalon.. "Atyre qė janė si ata, nė fakt, u pėrket mbretėria e qiejve".  VAZHDO MEDITIMIN.


  Unė tė thėrras ty, Zoti Hyji im,
  Unė e thėrras Emrin tėnd tė shenjtė!
  Edhe pse nuk mund tė di ēfarė ti je me tė vėrtetė,
  Zoti Hyji im, ti je mė i madh se fjalėt tona,
  mė i qetė se heshtjet tona,
  mė i thellė se mendimet tona,
  mė i lartė se dėshirat tona ...
  Pra na jep, Zoti ynė,
  kaq i madh dhe kaq i afėrt,
  njė zemėr tė gjallė, sy tė rinj,
  qė tė tė njohim ty dhe tė mirėpresim
  kur do tė vish tek ne.
  (Shėn Francesco nga Sales)

 14. #154
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  16-8-2021/Ė HĖNA JAVA 20/UNGJILI: Mt, 19, 16–22.

  LUTJA: Ps 138.


  O Zot, ti mė shqyrton e mė njeh,
  2 ti di kur rri e kur ngrihem,
  prej sė largu i njeh mendimet e mia.
  3 Si nė shtegtoj si nė pushoj, ti mė vėren,
  ti i di tė gjitha udhėt e mia.
  4 Pa mė ardhur ende fjala nė majė tė gjuhės,
  dhe, ja, ti, o Zot, i njeh tė gjitha!
  5 Pėrpara e pas ti, o Zot, mė rrethon,
  ti e ke vėnė mbi mua dorėn tėnde.
  6 E mrekullueshme ėshtė dija jote pėr mua,
  tepėr e lartė, s’jam nė gjendje t’ia arrij.

  LEXIMI I UNGJILLI: Mt, 19, 16–22.
  16 Dhe ja, iu afrua njė njeri dhe e pyeti:
  “Mėsues, ēfarė tė mire mė duhet tė bėj pėr tė fituar jetėn e pasosur?”
  17 Ai iu pėrgjigj: “Pėrse mė pyet pėr tė mirėn? Sepse vetėm Njėri ėshtė i mirė!
  Por, nėse dėshiron tė hysh nė jetė, zbatoji urdhėrimet!”
  18 “E cilat? ‑ pyeti ai.
  Jezusi i tha: “Mos vra. Mos the kurorėn! Mos vidh! Mos bėj dėshmi tė rreme!
  19 Ndero babain e nėnėn tėnde! Dhe duaje tė afėrmin tėnd porsi vetveten.”
  20 Djaloshi i tha: “Tė gjitha kėto i kam zbatuar. Ēka mė mungon tjetėr?”
  21 Jezusi iu pėrgjigj: “Nėse do tė jesh i pėrsosur,
  shko, shit ēka ke, faljua skamnorėve e ke pėr tė pasur thesar nė qiell;
  pastaj eja e mė ndiq mua!”
  22 Por, kur djaloshi e dėgjoi kėtė fjalė, shkoi i trishtuar, sepse kishte pasuri tė mėdha.

  MEDITIMI.

  Ungjilli na jep njė mėsim mbi pasurinė. Njė burrė i afrohet Jezusit pėr ta pyetur se ēfarė mund tė bėjė ai pėr tė merituar jetėn e pėrjetshme. Nė kėtė njeri, i cili nuk ėshtė identifikuar mė mirė dhe pėr kėtė arsye ai mund tė pėrfaqėsojė secilin prej nesh, duket se ka njė dėshirė tė sinqertė pėr tė bėrė "mirė" nė favor tė tė tjerėve dhe tė Zotit. Pėrgjigja e Jezusit, megjithatė, synohet menjėherė nė sqarimin e asaj qė ėshtė "e mira" e vėrtetė. "Ka vetėm njė i mirė", dhe ai ėshtė Zoti. Kėtu, qė nga fillimi i kėtij dialogu, Jezusi pėrpiqet tė pastrojė synimet e njeriut para tij, nė mėnyrė qė vėmendja e zemrės sė tij tė konvergojė nė atė qė vetėm mund t'i japė vėrtet kuptim jetės sė tij dhe tė udhėheqė rrugėn e tij. Pastaj, nė njė mėnyrė tė vetme, fjalėt e Jezusit, me kėrkesė tė burrit, tregojnė, nga dhjetė fjalėt, urdhėrimet nė lidhje me marrėdhėnien me tė tjerėt, me gjėrat pėr tė bėrė ose pėr tė mos bėrė, duke arritur kulmin nė vargun e Levitikut, 19,18 : "... Duaje tė afėrmin tėnd porsi vetveten. Unė jam Zoti". Por ai njeri pretendon se i ka bėrė tė gjitha kėto gjėra mė parė; nėse ai ėshtė atje, para Jezusit, kjo ndodh sepse ai dėshiron tė dijė atė qė i mungon ende, domethėnė, ēfarė tjetėr "duhet tė bėjė". Respektimi i rregullave dhe urdhėrimeve duket tė jetė horizonti i tij i besimit, ai qė mund t’i garantojė atij njė jetė tė sigurt, pa probleme dhe rreziqe, si dhe paratė qė posedon. Nė kėtė pikė, ftesa e Jezusit na kėrkon tė bėjmė njė zgjedhje, zgjedhjen themelore pėr tė, larg idhujve tė ēdo lloji. Tani udhėtimi i besimit tė kėtij njeriu, si pėr secilin prej nesh, ėshtė nė njė pikė kthese, nė njė moment vendimtar. Pyetja qė duhet bėrė ėshtė: kush ėshtė Zoti pėr mua? A ėshtė Ai vėrtet pėr mua e vetmja e mirė e vėrtetė me tė cilėn mė lejon tė udhėzoj?


  VAZHDO MEDITIMIN.

  Ati i mirėsisė, Ati i dashurisė,
  Unė tė bekoj, tė lavdėroj dhe tė falėnderoj
  sepse nga dashuria na ke dhėnė Jezusin.
  Faleminderit, Atė, sepse nė dritėn e Shpirtit tėnd, ne e kuptojmė
  se ai ėshtė drita, e vėrteta, Bariu i mirė, qė ka ardhur
  qė ta kemi jetė dhe ta kemi me bollėk. [...]
  Tė falėnderoj, Atė, pėr atė qė po bėn nė jetėn time sot.
  Tė falėnderoj me gjithė zemrėn time, sepse mė shėron,
  sepse mė lejon tė jetoj nė lirinė,
  sepse ti mė prish zinxhirėt dhe mė jep liri.
  (At Emiljano Tardif)

 15. #155
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  17-8-2021/E MARTE JAVA 20/UNGJILLI: Mt, 19, 23–30.


  LUTJA: Ps 84.


  9 Do tė dėgjoj ēka thotė Zoti Hyj,
  ai premton paqe pėr popullin e vet,
  pėr tė dashurit e vet e pėr ata qė me gjithė zemėr kthehen.
  11 Mėshira dhe e vėrteta do tė pėrpiqen,
  drejtėsia e paqja do tė merren ngrykė.
  12 E vėrteta do tė mbijė nga toka
  e drejtėsia do tė shikojė prej qiellit.
  13 Sepse Zoti ka pėr tė dhėnė ēdo tė mirė
  edhe toka jonė do ta japė frytin e vet.
  14 Drejtėsia do t’i shkojė pėrpara
  dhe do t’u tregojė udhėn hapave tė tij.  LEXIMI I UNGJILLIT: Mt, 19, 23–30
  .

  23 Atėherė Jezusi u tha nxėnėsve tė vet: “Pėr tė vėrtetė po ju them: vėshtirė do tė hyjė i pasuri nė Mbretėrinė e qiellit. Prapė po ju them:
  24 Ėshtė mė lehtė tė pėrshkohet deveja nėpėr vrimė tė gjilpėrės se i pasuri tė hyjė nė Mbretėrinė e Hyjit.”
  25 Nxėnėsit, kur i dėgjuan kėto fjalė, u habitėn sė tepėrmi dhe thoshin: “Vallė, atėherė, kush do tė shpėtojė?”
  26 Jezusi i shikoi dhe u tha: “Pėr njerėz ėshtė punė qė s’bėhet, porse Hyji mund tė bėjė gjithēka!”
  27 Atėherė Pjetri mori fjalėn dhe e pyeti: “Ja, ne lamė ēdo gjė dhe erdhėm pas teje, ēka, pra, do tė fitojmė?”
  28 Jezusi u tha: “Pėr tė vėrtetė po ju them: ju qė erdhėt pas meje, nė ripėrtėritje tė botės ‑ kur Biri i njeriut tė rrijė mbi fronin e lavdisė sė vet ‑ edhe ju do tė rrini mbi dymbėdhjetė frone dhe do tė gjykoni dymbėdhjetė fiset e Izraelit. 29 Edhe kushdo qė tė lėrė, pėr dashuri tė emrit tim, shtėpi ose vėllezėr, ose motra, ose babė ose nėnė, ose grua ose fėmijė, ose ara, do tė marrė njėqind pėr njė dhe do tė fitojė jetėn e pasosur. 30 Shumė prej atyre qė janė tė parėt, do tė jenė tė fundit, kurse shumė prej atyre tė fundit do tė jenė tė parėt.”  MEDITIMI.

  Nė Ungjillin e sotėm, qė i pason atė tė djeshėm, Jezusi pohon se ėshtė "e vėshtirė" pėr njė njeri tė pasur tė hyjė nė mbretėrinė e qiellit”. Nė shoqėrinė hebraike tė asaj kohe, pasuria shihej si njė bekim nga Zoti, njė shenjė e dashamirėsisė sė tij. Fjalėt e Jezusit, nė fakt, edhe nėse janė radikale, nuk e dėnojnė pasurinė nė vetvete, por mungesėn e njė zgjedhjeje themelore pėr Zotin, respektimin e thellė tė besimit qė nuk mund tė ekzistojė mė pa njė marrėdhėnie autentike dhe jetėsore me Tė, e njohur si njė tė mirė tė vėrtetė.
  Tė orientonin jetėn (dhe ta jetonin) duke ndjekur Jezusin dhe nė besnikėrinė ndaj realitetit njerėzor tė cilit i pėrkitnin, dishepujve u dukej njė detyrė shumė e lartė, e rendit tė sė pamundurės, pėr tė cilėn e vetmja pasoja dukej tė ishte qė askush nuk mund tė shpėtohet. Njė shqetėsim i tillė, nė realitet, demaskon bindjen se shpėtimi ėshtė diēka qė mund tė arrihet me forcėn, aftėsitė apo edhe virtytet e dikujt tė pjekur gjatė rrjedhės sė ekzistencės sė tij dhe jo dhurata e marrė falas si fryt tė njė marrėdhėnie jetėsore tė dashurisė me veten, me tė tjerėt, me Perėndinė. "Tė parėt" nė mbretėrinė e qiellit" do tė jenė ata qė kanė qenė nė gjendje tė vėnė veten nė vendin e fundit, dhe nė vendin e fundit edhe pėrparėsitė personale, dhe tė gjitha bindjet dhe siguritė e supozuara qė vijnė nga logjika e botės, pėr tė pranuar plotėsisht Jezusin nė ēdo fushė tė jetės sė tij dhe marrėdhėniet qė e pėrbėjnė atėbretėria e qiellit do tė jepet atyre qė kanė zhjedhur tė jenė nė vendet e fundit, dhe tė jenė shėrbėtorėt e tė gjithėve.  VAZHDO MEDITIMIN.


  Atė, unė e vė veten nė duart e tua,
  vendos sipas vullnetit tėnd, ēfarėdo qė tė jetė.
  Unė tė falėnderoj.
  Unė jam i gatshėm tė bėj gjithēka.
  Unė pranoj gjithēka,
  me kusht qė vullneti yt tė pėrmbushet nė mua
  dhe nė tė gjitha krijesat e tua.
  Unė nuk dua asgjė tjetėr, o Atė.
  Unė tė besoj shpirtin tim,
  tė jap gjithė dashurinė time sipas mundėsive tė mia,
  sepse tė dua dhe ndiej nevojėn tė jem vetė tek ti,
  pėr ta vėnė veten pėrsėri nė duart e tua,
  pa kufi, pa masė,
  me besim tė pafund
  sepse Ti je Ati im.
  (Charles de Foucauld)
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ninoenina : 16-08-2021 mė 07:23

 16. #156
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  18-8-2021/E MERKURE JAVA 20/UNGJILLI: Mt, 20, 1–16.


  LUTJA: Ps 21.


  2 O Zot, mbreti gėzohet nė saje tė fuqisė sate,
  plot hare e mbush shpėtimi yt.
  3 Ti ia plotėsove dėshirėn e zemrės sė tij,
  nuk i pėrbuze lutjet e buzėve tė tija.
  4 Qė mė parė i dhe bekime tė mėdha:
  mbi kokė i vure kurorė ari tė kulluar.
  5 T’u lut pėr jetė e ti i dhe
  ditė tė shumta ‑ nė jetė tė jetės.
  6 E madhe ėshtė lavdia e tij nė shpėtimin tėnd:
  e stolise me madhėri e me shkėlqim.
  7 Ti e bėre bekim pėrgjithmonė,
  e kėnaqe me gėzim nė praninė tėnde.


  LEXIMI I UNGJILLIT: Mt, 20, 1–16

  1”Mbretėria e qiellit ėshtė e ngjashme me atė zot shtėpie, i cili doli herėt nė mėngjes qė tė gjejė punėtorė pėr vreshtin e vet. 2 E, si u mor vesh me punėtorėt me nga njė denarė nė ditė, i ēoi nė vreshtin e vet. 3 Pastaj doli edhe rreth orės tre, pa disa tė tjerė duke ndenjur tė papunė nė treg 4 e u tha: ‘Shkoni edhe ju nė vreshtin tim e do t’ju jap sa tė jetė e drejtė.’ 5 Shkuan edhe ata. Prapė doli rreth orės gjashtė dhe orės nėntė e bėri ashtu. 6 Doli pėrsėri rreth orės njėmbėdhjetė, gjeti tė tjerė qė po rrinin tė papunė dhe u tha: ‘Pėrse rrini kėtu tė papunė gjithė ditėn?’ 7 Ata iu pėrgjigjėn: ‘Sepse askush nuk na mori nė punė.’ Ai u tha: ‘Shkoni edhe ju nė vresht!’
  8 Si u bė mbrėmje, i zoti i vreshtit i tha kujdestarit tė vet: ‘Thirri punėtorėt dhe jepu pagėn ‑ fillo prej atyre tė fundit e deri nė tė parėt.’ 9 Erdhėn kėshtu ata tė tė njėmbėdhjetės orė e morėn secili nga njė denar. 10 Kur erdhėn tė parėt, menduan se do tė merrnin mė shumė. Por edhe ata morėn nga njė denar. 11 Duke e marrė i ankoheshin tė zotit tė shtėpisė12 e thoshin: ‘Kėta tė fundit punuan vetėm njė orė e ti i barazove me ne qė mbartėm mundin e ditės e vapėn.’ 13 E ai iu pėrgjigj njėrit prej tyre: ‘Mik, s’po tė bėj padrejtėsi! A nuk u more vesh me mua pėr nga njė denar? 14 Merr sa tė pėrket e nisu! Unė dua t’i jap edhe kėtij tė fundit sa ty! 15 A nuk kam tė drejtė tė bėj me pasurinė time si mė pėlqen mua? Vallė a duhet tė jesh ti smirėzi pse jam unė i mirė?’
  16 Kėshtu tė fundit do tė jenė tė parėt, e tė parėt tė fundit!”


  MEDITIMI
  Nė shėmbėlltyrėn e sotme, mbretėria e qiellit krahasohet me pronarin e njė vreshti qė del herėt nė mėngjes pėr tė marrė punėtorė ditorė. Ai del nė agim, nė orėn nėntė, nė mesditė, nė orėn tre dhe nė orėn pesė, pastaj gjatė gjithė ditės, pa u lodhur, pėr tė ftuar tė gjithė ata qė ishin tė papunė, tė shkonin nė vreshtin e tij. Secilit prej tyre ai i ofroi tė njėjtėn pagė: njė denar, njė rrogė tė drejtė. Megjithatė, punėtorėt e hershėm mendonin qė nuk ishte e drejtė tė merrnin a si punėtorėt e orėve tė fundit. Mjeshtri nuk e pranon ankthin e tyre dhe fton bashkėbiseduesit e tij tė lexojnė qėllimet e vėrteta tė zemrės sė tyre: "Unė dua t’i jap edhe kėtij tė fundit sa ty! A nuk kam tė drejtė tė bėj me pasurinė time si mė pėlqen mua? Vallė a duhet tė jesh ti smirėzi pse jam unė i mirė? ”. Pronari i vreshtit, domethėnė Zoti, e pėrmbys logjikėn e bashkėbiseduesve tė tij: askush nuk hidhet poshtė, askush nuk pėrjashtohet nga mundėsia e punės nė vresht, domethėnė, tė gjithė mund tė fitojnė shpėtimin e Zotit, qė ėshtė pėr ēdo njeri, pavarėsisht nga gjendja e tij e jetės. "Drejtėsia" e Zotit mund tė jetė vetėm "tė qenit i mirė", domethėnė dashuria me tė cilėn, si njė baba i mėshirshėm, ai na sfidon pa u lodhur nė mėnyrė qė t'i pėrgjigjemi me besim thirrjes sė tij. Dhe ne, tė cilėt shpesh identifikohemi me punėtorėt e orės sė parė, vetėm pėr tė zbuluar se tė gjithė tė tjerėt janė tė prapambetur ose "nuk bėjnė asgjė"; ndonjėherė duhet tė ndryshohet mėnyra me tė cilen shikojmė dhe vlerėsojmė tė tjerėve. Pėr tė bėrė kėtė, ne vetėm duhet tė pėrpiqemi tė jetojmė nė njė qėndrim mirėnjohės ndaj atyre qė tashmė kanė marrė nė Jezusin pėrmbushjen e ēdo premtimi nga Ati dhe se asgjė tjetėr nuk mund tė kėrkojmė qė tė jetė mė e dėshirueshme.

  VAZHDO MEDITIMIN.

  Mė ēliro, o Zot, nga pėrtacia qė kam dhe frika qė mė pushton,
  nga kompromisi i rehatshėm dhe nga lirimi i lehtė nga detyrimet e mia.
  Mė ndihmo, o Zot, tė jem ashtu siē nuk jam dhe siē do tė doje tė isha.
  Nuk mė intereson se ēfarė vdes nė mua, mė intereson ajo qė lind me ty.
  Mė ndihmo, Zot, tė vlerėsoj kohėn seriozisht, tė respektoj jetėn,
  pėr tė mbajtur dashurinė; kam nevojė pėr ty pėr tė jetuar si ti dėshiron.
  Mė jep, o Zot, forcėn tėnde pėr tė vepruar;
  qėndrueshmėrinė pėr tė kryer detyrimet e mia,
  gėzimin e njė besimi nė rritje, shpresėn
  dhe braktisjen plot besimi ndaj dashurisė tėnde.
  (P. Maior
  )

 17. #157
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  19-8-2021/E ENJTĖ JAVA 20/UNGJILLI: Mt. 22, 1–14.


  LUTJA: Ps 40.


  I lumi ai qė shpresėn e vet e vė nė Zotin, qė nuk i nderon krenarėt e ata qė i mbėshteten gėnjeshtrės.
  Fli e dhurata ti nuk do, vetė ma zbulove vullnetin tėnd: fli shkrumbimi e pendestare nuk kėrkon, atėherė thashė: “Ja po vij unė.
  Nė Librin e Ligjit shkruan pėr mua: Tė kryej vullnetin tėnd, Hyji im, dėshiroj, Ligji yt ėshtė nė thellėsinė e zemrės sime”.
  Drejtėsinė tėnde e shpalla nė kuvendin e dheut, shih, nuk i mbaj tė mbyllura buzėt, o Zot, ti e di.  LEXIMI I UNGJILLIT: Mt. 22, 1–14.

  1 Jezusi filloi prapė t’u flasė nė shėmbėlltyra. Thoshte: 2 “Mbretėria e qiellit ėshtė e ngjashme me mbretin qė bėri dasmė pėr djalin e vet. 3 Mbreti dėrgoi shėrbėtorėt e vet pėr tė grishur tė ftuarit nė dasmė. Por ata nuk deshėn tė vijnė. 4 Dėrgoi pėrsėri shėrbėtorė tė tjerė duke thėnė: ‘Thuajini tė ftuarve: gostinė e kam gati: i preva demat e mi e bagėtitė e majura! Gjthēka ėshtė gati! Ejani nė dasmė!’ 5 Por ata nuk ia vunė veshin e shkuan: kush nė arėn e vet e kush nė tregti tė vet. 6 Tė tjerėt, pastaj, i zunė shėrbėtorėt e tij, i munduan e i vranė. 7 Pėr kėtė punė mbreti u zemėrua, dėrgoi ushtrinė e vet, i vrau ata gjakėsorė dhe e dogji qytetin e tyre. 8 Atėherė u tha shėrbėtorėve tė vet: ‘Dasma njėmend ėshtė gati, por tė ftuarit nuk qenė tė denjė. 9 Shkoni, pra, nė udhėkryqe e, kėdo qė tė gjeni, thirreni nė dasmė!’ 10 Shėrbėtorėt dolėn nėpėr udhė dhe i sollėn tė gjithė ata qė gjetėn: tė mirė e tė kėqij. Kėshtu salloni i dasmės u mbush me tė ftuar. 11 Atėherė hyri edhe mbreti pėr t’i parė tė ftuarit. Vuri re aty njėrin qė s’e kishte veshur petkun e dasmės. I tha: 12 “Mik, si hyre kėtu pa pasur petkun e dasmės?” Ai s’e ēeli gojėn. 13 Atėherė mbreti u tha shėrbėtorėve: ‘Lidheni kėmbėsh e duarsh e hidheni jashtė nė errėsirė, ku do tė jetė vaj e kėrcėllim dhėmbėsh!’ 14 Sepse, shumė janė tė grishur, por pak janė tė zgjedhur”.  MEDITIMI
  .
  Shėmbėlltyra e Ungjillit tė sotėm na flet pėr mbretėrinė e Perėndisė si njė festė e madhe martese: "“Mbretėria e qiellit ėshtė e ngjashme me mbretin qė bėri dasmė pėr djalin e vet". Nė kėtė festė dhėndri thėrret shumė mysafirė tė marrin pjesė. Jezusi ua drejton kėtė shėmbėlltyrė nė njė mėnyrė tė veēantė krerėve tė priftėrinjve dhe farisenjve, tė cilėt, si pjesa tjetėr e njerėzve, janė duke pritur pėr Mesinė. Nė figurėn e dhėndrit, birit tė mbretit, ne mund tė shohim vetė Jezusin, Birin tė cilin Ati e dėrgoi pėr t'i sjellė shpėtimin Popullit "tė Zgjedhur" (popullit tė Izraelit) dhe, bashkė me tė, gjithė njerėzimit.
  Tė ftuarit, pra, jemi tė gjithė ne, sepse Zoti dėshiron tė na tėrheqė tek Ai pėrmes Jezusit, duke na ftuar tė festojmė "martesėn" me tė, domethėnė njė bashkim dashurie qė zgjat pėr gjithė jetėn tonė. Ai na thėrret vazhdimisht, na fton, por shpesh mund tė ndodhė qė ne tė jemi shumė tė fokusuar te vetja, tė marrė nga interesat tona, duke arritur dhe ruajtur siguritė tona tė supozuara, nga ngushėllimet ose nga projektet tona tė vetė-afirmimit. Kjo mund tė ēojė nė refuzimin apo edhe mohimin e bukurisė dhe vlerės sė festės nė tė cilėn jemi tė ftuar: bashkimi me Jezusin. Ne jemi thirrur nė kėtė marrėdhėnie dashurie nė njė mėnyrė tė privilegjuar, jo ekskluzive. Kjo thirrje rrjedh nga tė qenit tė ftuar nė festėn e dhėndrit, nė takimin me Jezusin si vėllezėr, dhe pėr kėtė arsye nga tė qenit nė gjendje tė veshim plotėsisht rrobėn e dasmės qė i pėrket Zotit, si fėmijėt e tij tė dashur.  VAZHDO MEDITIMIN.

  Jezus i ėmbėl, ēfarė ėshtė mė e ėmbėl se ti?
  Kujtimi pėr ty ėshtė mė i ėmbėl se ēdo gjė;
  emri yt ėshtė lumturi dhe sjell shpėtim tė vėrtetė.
  Ēfarė tjetėr je, o Jezus, nėse jo Shpėtimtari ynė?
  Prandaj bėhu gjithmonė Shėlbuesi pėr ne,
  sepse si na dhe besimin, ėmbėlsinė tonė tė parė,
  ti gjithashtu na jep shpresė dhe bamirėsi,
  nė mėnyrė qė tė jetosh dhe tė vdesėsh nė to,
  mė nė fund mund tė arrijmė tek ti.
  Me ndihmėn tėnde dhe pėrmes lutjeve tė nėnės tėnde,
  ti qė je i bekuar pėrjetė. Amen.
  (Shėn Antoni i Padovės)

 18. #158
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  20-8-2021/E PREMTE JAVA 20/UNGJILLI: Mt. 22, 34–40.

  Shėn Bernardi.  LUTJA: Ps 145.

  I lumi ai qė e ka ndihmėn e Hyjit tė Jakobit,
  qė e ka shpresėn nė Zotin, Hyjin e vet,
  6 i cili krijoi qiellin e tokėn,
  detin e gjithēka ėshtė nė ta.

  Qė e mban besnikėrinė pėr amshim,
  7 qė u jep tė drejtėn tė nėpėrkėmburve,
  u jep ushqimin tė uriturve.

  Zoti i ēliron robėrit,
  8 Zoti u jep dritėn e syve tė verbėrve,
  Zoti i ndreq tė kėrrusurit,
  Zoti i do tė drejtėt,

  9 Zoti i mbron ardhacakėt,
  u ndihmon bonjakėve e tė vejave,
  ndėrsa mėkatarėve ua pėshtjellon udhėt.
  10 Zoti do tė Mbretėrojė pėr jetė,
  Hyji yt, o Sion, nga breznia nė brezni.
  LEXIMI I UNGJILLIT: Mt. 22, 34–40.


  [B]Nė atė kohė, 34 Farisenjtė, kur morėn vesh se Jezusi ua mbylli gojėn saducenjve, u bashkuan
  35 dhe njėri prej tyre mėsues Ligji, pėr ta vėnė nė provė, e pyeti:
  36 “Mėsues, cili ėshtė mė i madhi urdhėrim i Ligjit?”
  37 Jezusi u pėrgjigj: “Duaje Zotin, Hyjin tėnd, me gjithė zemrėn tėnde, me gjithė shpirtin tėnd e me gjithė mendjen tėnde!
  38 Ky ėshtė mė i madhi dhe i pari urdhėrim.
  39 I dyti ėshtė i barabartė me tė: ‘Duaje tė afėrmin tėnd porsi vetveten!’ 40 Nė kėto dy urdhėrime varet i tėrė Ligji dhe Profetėt”.


  MEDITIMI.

  Farisenjtė duan tė vėnė nė provė Jezusin dhe ata e bėjnė kėtė pėrmes pyetjes sė parashtruar nga njė doktor i Ligjit, domethėnė nga njė mėsues ekspert i Tevratit (Ligji Hebraik, grupi i pesė librave tė parė tė Biblės) mbi tė cilin ėshtė urdhėrimi themelor, "urdhėrimi i madh". Ligji hebre siguron dhjetė fjalėt si urdhėrimet mė tė rėndėsishme, sepse ato iu komunikuan drejtpėrdrejt nga Zoti Moisiut, dhe 613 urdhėrime tė tjera (tė pėrfshira nė librin e Levitikut), tė cilet njė hebre i mirė kėrkohet tė respektojė. Pyetja do tė donte ta vinte nė vėshtirėsi Jezusin, i cili nuk i pėrgjigjet asaj, por thotė me vendosmėri: “Duaje Zotin, Hyjin tėnd, me gjithė zemrėn tėnde, me gjithė shpirtin tėnd e me gjithė mendjen tėnde! Ky ėshtė mė i madhi dhe i pari urdhėrim. I dyti ėshtė i barabartė me tė: ‘Duaje tė afėrmin tėnd porsi vetveten!’ (v. 37-39).
  Folja e urdhėrimit tė kujtuar nga Jezusi ėshtė "tė duash", sikur tė thuash qė, pa dashuri, ēdo urdhėr, normė, rregull, kėshillė tjetėr do tė ishte njė gjė e padobishme, njė shkronjė e vdekur. Vetėm nė marrėdhėnien, me Perėndinė dhe me vėllezėrit, mund tė zbulohet kuptimi autentik i vetvetes dhe i jetės. Ēdo mendim, fjalė, veprim e merr kuptimin e tij mė tė thellė nga thirrja themelore e krijesės njerėzore, ajo e dashurisė pėr tė tjerėt dhe pėr veten. Nga kėtu dhe nė kėtė perspektivė ne mund tė kuptojmė historinė e shpėtimit tė jetuar nga populli hebre. Kjo ėshtė arsyeja pse Jezusi nėnvizon: " Nė kėto dy urdhėrime varet i tėrė Ligji dhe Profetėt” (v. 40). Ēdo histori, personale dhe nė bashkėsi, ėshtė njė histori marrėdhėniesh, tė cilat, nė planin shpėtimtar tė Zotit, i zbulojnė njeriut qėllimin e ekzistencės sė tij: tė njohė veten si njė krijesė tė dashur e tė aftė pėr tė dashur.  VAZHDO MEDITIMIN:

  Ku je ti? Unė nuk e shoh fytyrėn tėnde.
  Megjithatė TI je kėtu! Rrezet tuaja kėrcejnė nė njė mijė drejtime.
  Ti je Prania e fshehur. Prania gjithmonė e errėt dhe gjithmonė e qartė.
  Njė mister magjepsės drejt tė cilit priren tė gjitha aspiratat. [...]
  Ti mė depėrton, mė mbėshtjell, mė do.
  Me praninė tėnde aktive arrin nė dhomat e largėta tė intimitetit tim.
  Shpirti i shpirtit tim, jeta e jetės sime, ti je mė shumė se vetja ime.
  Realiteti total dhe totalizues nė tė cilin jetoj i zhytur:
  gjallėron dhe depėrton nė gjithēka qė jam, mė posedon mua tė gjithė,
  mė bėj njė transparencė tė gjallė tė qenies sate dhe tė dashurisė sate.
  (Ignacio Larranaga)
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ninoenina : 19-08-2021 mė 07:31

 19. #159
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  21-8-2021/E SHTUNE JAVA 20/UNGJILLI: Mt 23, 1–12

  LUTJA: Ps 128.

  1 Lum njeriu qė e druan Zotin, qė ecėn udhėve tė tija!
  2 Do tė ushqehesh prej punės sė duarve tė tua,
  i lumi ti, mirė do tė kalosh!
  3 Gruaja jote: vresht plot fruta nė dhomat e shtėpisė sate;
  djemtė e tu: pinjoj ulliri pėrreth tryezės sate!
  4 Ja, se si bekohet njeriu qė e druan Zotin!
  5 Tė bekoftė Zoti prej Sionit e pafsh lumturinė e Jerusalemit
  nė tė gjitha ditėt e jetės sate
  6 dhe i pafsh djemtė e djemve tė tu! Paqja qoftė mbi Izraelin!  LEXIMI I UNGJILLIT: Mt 23, 1–12.


  1 Atėherė Jezusi i tha turmės dhe nxėnėsve tė vet:
  2 “Nė katedrėn e Moisiut ndenjėn skribėt e farisenjtė.
  3 Pra, ju duhet t’i dėgjoni e tė zbatoni gjithēka t’ju thonė, por mos bėni si bėjnė ata. Ata nuk veprojnė siē thonė.
  4 Ata lidhin barrė tė rėnda qė mezi mund tė barten dhe ua ngarkojnė njerėzve nė krahė, kurse vetė as me gisht nuk i luajnė.
  5 Pastaj tė gjitha veprat e veta i bėjnė me qėllim qė t’i shohin njerėzit. Kėndej i zgjerojnė filakteritė e veta dhe i zgjasin thekėt.
  6 Nė gosti dėshirojnė kryet e vendit, nė sinagoga vendet e para,
  7 pėrshėndetjet nė sheshe dhe tė quhen prej njerėzve ‘rabbi’.
  8 Ju mos lejoni t’ju quajnė rabbi, sepse vetėm njėri ėshtė Mėsuesi juaj, kurse ju tė gjithė jeni vėllezėr.
  9 Dhe pėrmbi tokė mos thirrni askėnd Atė, sepse keni vetėm njė Atė atė qė ėshtė nė qiell!
  10 Gjithashtu mos lejoni t’ju quajnė udhėheqės sepse keni vetėm njė Udhėheqės Krishtin!
  11 Mė i madhi ndėr ju le tė jetė shėrbėtori juaj.
  12 Sepse, kush krenohet, do tė pėrvujtėrohet e kush pėrvujtėrohet do tė lartėsohet.


  MEDITIMI.

  Ngjarja pėr tė cilen flet Ungjilli i sotėm, ndodhi nė ditėt e fundit tė jetės sė Jezusit, nė Jeruzalem. Jezusi u kritikon ashpėr skribėve dhe farisenjve, duke u lėnė njerėzve tė asaj kohe, por edhe neve tė krishterėve tė sotėm, indikacione dhe nxitje tė rėndėsishme mbi stilin e jetės sė atyre qė duan tė jenė besnikė ndaj Hyjit. Jezusi njeh autoritetin mėsimor tė udhėheqėsve fetarė tė cilėve u referohet, por gjithashtu tregon arsyen e kėtij autoriteti: ligji i Moisiut, ligji i Zotit. Mėsimet e drejta qė vijnė nga Ligji, mbeten sterile nėse nuk bėhen shprehja e njė zemre qė ka njohur njė konvertim autentik ndaj Hyjit dhe Fjalės sė tij. Kushdo qė ka pasur vėrtet kėtė pėrvojė, domethėnė ka pėrjetuar mėshirėn e Zotit nė jetėn e tij, e di se ēdo "autoritet" i fjalėve dhe veprimeve tona mund tė vijė vetėm nga Jezusi, i cili ėshtė Mjeshtri i vetėm. Nė kėtė kuptim, secili prej nesh do tė jetė nė gjendje ta mirėpresė sinqerisht tjetrin vetėm kur ta njohim si njė vėlla "tė barabartė", jo superior ose inferior, por bartės tė njė vlere unike. Njė "baba" (ose njė "udhėzues") ėshtė i tillė nėse ai i mirėpret ata qė i janė besuar si njė mister (janė Korpi mistik i Krishtit), mister asnjėherė plotėsisht i njohur nė veēantinė e tij, e qė i vjen nga Krijuesi i tij.  VAZHDO MEDITIMIN

  Bėj, o Zot, qė tė kem tė pastra duart, gjuhėn dhe zemrėm.
  Mė ndihmo tė luftoj pėr tė mirėn e vėshtirė kundrejt sė keqes sė lehtė.
  Mė ndalo tė marr zakone qė mė shkatėrrojnė jetėn.
  Mė mėso tė punoj shumė dhe tė sillem me besnikėri
  kur askush nuk mė sheh sikur e gjithė bota mund tė mė shihte.
  Mė fal kur jam keq dhe mė ndihmo tė fal
  ata qė nuk mė trajtojnė mirė.
  Mė mundėso tė ndihmoj tė tjerėt edhe kur ėshtė e vėshtirė pėr mua.
  Mė jep mundėsi tė bėj diēka tė mirė ēdo ditė
  pėr tė mė afruar mė shumė kėshtu me ty, Jezus.
  (Lutja e skautistėve).

 20. #160
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  23-8-2021/E HĖNĖ JAVA 21/UNGJILLI: Mt 23, 13–22.

  LUTJA: Ps 149.

  1 Kėndoni Zotit njė kėngė tė re,
  kėndoni lavdi nė mbledhjen e shenjtėrve!
  2 Le t’i gėzohet Izraeli Krijuesit tė vet,
  bijtė e Sionit t’i brohorisin Mbretit tė vet!

  3 Le ta lavdėrojnė Emrin e tij nė valle,
  le t’i bien nė nder tė tij tupanit e citarės,
  4 sepse Zoti kėnaqet nė popullin e vet,
  tė pėrvuajturit i nderon me shėlbim.

  5 Le tė galdojnė tė drejtėt nė lumturi,
  le tė brohorisin nga shtrojat e veta!
  6 E paēin lavdinė e Zotit nė gojė,
  9Ky ėshtė nder pėr tė gjithė besnikėt e tij!  LEXIMII I UNGJILLIT: Mt 23, 13–22.
  13 Vaj pėr ju, skribė e farisenj, shtiracakė, sepse ua mbyllni njerėzve derėn e Mbretėrisė sė qiellit! Ju vetė nuk hyni as nuk i lini tė hyjnė ata qė duan tė hyjnė![14].
  15 Vaj pėr ju, skribė e farisenj, shtiracakė, qė kėrkoni det e tokė pėr tė fituar njė proselit e, kur kthehet, e bėni bir tė ferrit dy herė mė tė keq se veten!
  16 Vaj pėr ju, udhėheqės tė verbėr, qė thoni: ‘Nėse ndokush betohet me Tempull, ai betim s’detyron, por, nėse betohet me arin e Tempullit, atėherė e detyron betimi.’
  17 Tė marrė e tė verbėr! Po cili ėshtė mė i madh: ari apo Tempulli, qė e shenjtėron arin?
  18 Ju thoni edhe: ‘Kush betohet me lter s’detyron ai betim, porse, kush betohet me dhuratėn qė ėshtė mbi lter, atėherė e detyron betimi!’
  19 Tė verbėr! Po ēka ėshtė mė e madhe: dhurata apo lteri qė e shenjtėron dhuratėn?
  20 Tashti kush betohet me lter, betohet me tė dhe me krejt ēka ka nė tė!
  21 Kush betohet me Tempull, betohet me tė dhe me Atė qė banon nė tė.
  22 Kush betohet me Qiell, betohet me fronin e Hyjit dhe me Atė qė rri nė tė.  MEDITIMI.

  Nė Ungjillin e sotėm, Jezusi nis njė kritikė shumė tė fortė ndaj skribėve dhe farisenjve, duke i pėrcaktuar ata si "hipokritė". Jezusi zbulon dyfaqėsinė e disa autoriteteve hebraike, tė cilėt, nė vend qė tė mėsojnė pėr tė lehtėsuar hyrjen e besimtarėve nė jetėn e pėrjetshme, flasin dhe veprojnė nė mėnyrė qė tė dėnojnė ata qė i dėgjojnė, duke i lėrė ata larg nga Perėndia dhe mė tė trishtuar. Fjalėt e Jezusit: Vaj pėr ju" nuk duhet tė interpretohen si njė kėrcėnim, por si njė vajtim qė Jezusi bėn ndaj atyre qė duhet t'u hapin dyert e mbretėrisė sė qiellit njerėzve dhe nė vend tė kėsaj, i mbyllin ato. Kėtu ėshtė vuajtja, dhimbja e Jezusit ndaj tradhtisė sė Fjalės sė Zotit. Kėshtu edhe betimi qė kėrkohet nga "udhėrrėfyesit e verbėr" pėr ofertėn, altarin, tempullin apo qiellin, demaskon pamundėsinė pėr tė parė pėrtej rrafshi legalistik tė njė koherence besimi tė bazuar nė frikėn dhe tmerrin. Nė qendėr tė fjalėve dhe veprimeve tona ka njė kuptim tjetėr qė mund tė shihet vetėm me sytė e besimit (dmth. me njė vėshtrim besimi, shprese dhe dashurie) dhe kėtė kuptim mund ta japė vetėm Ai qė banon nė tempullin e zemrės sonė...


  VAZHDO MEDITIMIN


  Na jep, Zot, sy pėr tė parė nevojat e botės
  dhe njė zemėr pėr tė dashur universin si Ti e do. [...]
  Mė jep dritėn tėnde pėr tė njohur shenjat e tua.
  Mė jep tė tė njoh nė tė tjerėt dhe tė njoh
  nė ta zėrin tėnd dhe dėshirat e tua.
  Zot, kam nevojė pėr sytė e tu: mė jep besim tė gjallė. [...]
  Kam nevojė pėr Shpirtin tėnd: mė jep menēurinė tėnde,
  pėr mua dhe pėr Kishėn tėnde.
  Mė jep aftėsinė pėr tė pėrmbushur plotėsisht
  atė qė Ti kėrkon prej meje.
  (Leo Jozef Suenens)

Faqja 8 prej 15 FillimFillim ... 678910 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Komenti juaj per kete foto te ministrit Tahiri.
  Nga DYDRINAS nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 26-02-2015, 17:31
 2. Joautenticteti i ungjillit
  Nga Ceni-1 nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 22
  Postimi i Fundit: 04-09-2014, 06:27
 3. Komenti i librit Medarixhus-Salikin nga Muhamed Husejn Jakubi
  Nga IslamInfo nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 16-08-2011, 12:04
 4. Komenti i Sures Jasin?
  Nga shtegi nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 22-07-2009, 13:18
 5. Komenti per prezervativet, Facebook kunder Papes
  Nga Vista nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 60
  Postimi i Fundit: 08-04-2009, 05:48

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •