Close
Faqja 6 prej 14 FillimFillim ... 45678 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 101 deri 120 prej 276
 1. #101
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,005

  Pėr: Komenti i ungjillit

  10-6-2021/E ENJTĖ JAVA 10/UNGJILLI: Mt 5, 20–26.


  LUTJA: Ps 84.


  11 Mėshira dhe e vėrteta do tė pėrpiqen,
  drejtėsia e paqja do tė merren ngrykė.
  12 E vėrteta do tė mbijė nga toka
  e drejtėsia do tė shikojė prej qiellit.
  3 Sepse Zoti ka pėr tė dhėnė ēdo tė mirė
  edhe toka jonė do ta japė frytin e vet.
  14 Drejtėsia do t’i shkojė pėrpara
  dhe do t’u tregojė udhėn hapave tė tij.  LEXIMI UNGJILLIT: Mt 5, 20–26.

  20 Sepse, unė po ju them: nėse drejtėsia juaj nuk do tė jetė mė e madhe
  se drejtėsia e skribėve dhe e farisenjve, nuk do tė hyni nė Mbretėrinė e qiellit.”
  21 “Keni dėgjuar se u qe thėnė tė vjetėrve: ‘Mos vra!’ Kush vret do tė jetė pėrgjegjės para gjyqit.
  22 E unė po ju them: Kushdo zemėrohet kundėr vėllait tė vet, do tė jetė pėrgjegjės para gjyqit;
  e kush t’i thotė vėllait tė vet: ‘Budalla’, do tė jetė pėrgjegjės para Sinedrit;
  kush t’i thotė: ‘I marrė’, do tė pėrgjigjet nė zjarrin e ferrit.
  23 Pra, nėse e sjell dhuratėn tėnde pėr ta kushtuar nė lter e aty tė bie nė mend se yt vėlla ka diēka kundėr teje,
  24 lėre dhuratėn tėnde aty para lterit, shko e pajtohu mė parė me vėllain tėnd e pastaj eja e kushtoje dhuratėn tėnde! 25 Rregullohu shpejt me kundėshtarin tėnd sa tė jesh ende nė udhėtim me tė,
  qė kundėrshtari tė mos tė tė dorėzojė te gjykatėsi e ky te rojtari i gjyqit, qė tė mos tė ndryejnė nė burg.
  26 Pėr tė vėrtetė po tė them: s’do tė dalėsh prej andej para se ta paguash edhe paranė mė tė fundit”.  MEDITIMI

  "Shko e pajtohu mė parė me vėllain tėnd" do tė thotė: bėj paqe mes vetes dhe tjetrit, vėllait ose armikut, dhe atėherė do tė pėrjetosh risinė e Ungjillit, do tė marresh pjesė nė mbretėrinė e qiellit. Jezusi kėrkon tė bind ithtarėt e tij qė ata t'i pėrmbahen ligjit tė ri. Kėshtu qė "Ti nuk do tė vrasėsh" nuk kufizohet nė aktin ekstrem, por shtrihet nė ofendime dhe nė gjykime tė kėqija ndaj vėllezėrve. Papa Franēesku argumenton se mungesa e dashurisė ėshtė hapi i parė pėr tė vrarė dhe mosvrasja ėshtė hapi i parė pėr tė dashur. Njė mėnyrė pėr tė shmangur vrasjen me mendime dhe fjalė? Qė nga orėt e para tė ditės, posa tė ngrihemi, tė fillojmė tė ushqejmė mendjen dhe zemrėn me mendime dhe me ndjenja plot me dashuri pėr" njerėzimin, krijimin, miqtė... madje edhe armiqtė. Mund tė bėhet kjo gjatė lutjes sė mėngjesit, duke hyrė thellė nė kėtė dėshirė. Nėse mendimet e mia janė plot dashuri pėr tė tjerėt, atėherė unė do tė jem nė gjendje tė njoh tė gjithė bukurinė dhe kuptimin e jetės. Unė do tė jem nė gjendje tė shoh tek vėllai gjėrat e mira qė e karakterizojnė dhe mėshira e Zotit do tė fillojė tė veprojė. Jeta ime dhe e atyre pėrreth meje do tė jetė e mbushur me hir dhe paqja do tė zgjerohet dhe do tė "infektojė" tė tjerėt dhe vetė krijimin. Tė jesh nė gjendje tė pajtohesh me ata qė kanė diēka kundėr teje ėshtė vėrtet diēka e jashtėzakonshme, njė hir qė tė bėn tė pėrjetosh lumturi!  VAZHDO MEDITIMIN.

  Zoti ėshtė Shpirt
  e aty ku ėshtė Shpirti i Zotit, aty ėshtė edhe liria.
  E ne tė gjithė, tė cilėt, me fytyrė tė zbuluar,
  bredhim lavdinė e Zotit,
  me anė tė Shpirtit tė Zotit,
  shndėrrohemi nė tė njėjtėn trajtė ‑
  nga lavdia nė lavdi.
  (2Kor. 3,17-18).
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ninoenina : 09-06-2021 mė 04:54

 2. #102
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,005

  Pėr: Komenti i ungjillit

  11-6-2021/ FESTA E ZEMRĖS SĖ KRISHTIT/Ungj: Gj. 19, 31–37.

  Os 11, 1.3–4.8c–9; Is 12, 2–6; Ef 3, 8–12.14–19


  LUTJA: Iz. 12, 2–6.

  2 Ja, Hyji Shėlbuesi im,
  kam besim e nuk kam frikė,
  sepse fuqia ime e mburrja ime ėshtė Zoti,
  Ai ėshtė shpėtimi im.”
  3 Me galdim do tė merrni ujė
  nga burimet e shėlbimit.
  4 Edhe thoni atė ditė:
  “Falėnderojeni Zotin, thirreni Emrin e tij,
  shpallini ndėr popuj veprat e tij,
  kumtojeni madhėrinė e Emrit tė tij!
  5 Kėndojini Zotit, sepse krijoi mrekulli,
  le ta marrė vesh bota mbarė!
  6 Brohoritni e kėndoni lavde, ju banorėt e Sionit,
  sepse i madhėrishėm ėshtė nė mesin tuaj
  Shenjti i Izraelit!”.


  LEXIMI I UNGJILLIT: Gj. 19, 31–37

  31 Atėherė judenjtė, pasi ishte dita e Pėrgatitjes dhe,
  qė trupat tė mos mbeteshin nė kryq tė shtunėn ‑
  e ajo e shtunė ishte ditė e madhe ‑
  i bėnė lutje Pilatit qė tė kryqėzuarve
  t’u theheshin kėrcinjtė dhe tė uleshin prej kryqit.
  32 Erdhėn, pra, ushtarėt e tė parit e tė dytit
  qė ishin tė kryqėzuar me tė, ua thyen kėrcinjtė.
  33 Kur erdhėn te Jezusi, si panė se kishte vdekur,
  nuk ia thyen kėrcinjtė,
  34 por njėri prej ushtarėve me heshtė
  ia shporoi kraharorin dhe menjėherė rrodhi gjak e ujė.
  35 Dėshmon ai qė pa, e dėshmia e tij ėshtė e vėrtetė.
  Ai di se flet tė vėrtetėn, qė edhe ju tė besoni.
  36 Nė tė vėrtetė, ndodhi kėshtu
  qė tė shkonte nė vend fjala e Shkrimit tė shenjtė:
  “Asnjė asht nuk do t’i thyhet.”

  37 E nė njė vend tjetėr Shkrimi i shenjtė thotė:
  “Do ta shohim Atė qė shporuan.”  MEDITIMI

  Gjoni pėrshkruan atė qė pa atė tė Premte, ditėn e Parasceves. Ai tregon atė qė ėshtė e pabesueshme, qė ka provuar dhe jep dėshmi pėr tė. Jo vetėm kaq, por ai gjithashtu pėrsėrit se dėshmia e tij ėshtė autentike sepse sytė, zemra, mendja, jeta e tij morėn pjesė nė jetėn dhe misionin e Jezusit, dhe tani ai po merr pjesė nė vdekjen e tij. Ai e kupton qė Shkrimet e Shenjta antike kishin folur pėr tė, pėr Jezusin, pėr atė qė ai tani pa, dhe ajo qė ai pa dhe panė ata qė e shpuan, bėn qė tė kuptohej se kush ishte Jezusi nė tė vėrtetė. Tani, me sy tė rinj! Ata sy tė rinj qė lejojnė qė Gjoni tė dėshmojė! Gjoni bėhet dėshmitar dhe dėshmon pėr Jezusin: ai i drejton ata qė e dėgjojnė atė, t'i pėrmbahen atij pėr tė cilin ai dėshmon. Dėshmia e Gjonit ėshtė thelbėsore pėr transmetimin e besimit: pėr ne qė nuk ishim atje, por qė dėgjuam diēka pėr Jezusin dhe mėsimin e tij dhe qė dėshirojmė ta njohim Jezusin mė mirė pėr tė besuar nė tė. Dėshmia ėshtė arti i tė treguarit tė vėrtetėn tė tjerėve. Tė dėshmosh Ungjillin do tė thotė tė vendosėsh tė tregosh pėr marrėdhėniet e tua me Krishtin nė mėnyrė qė tė zgjosh ndjenjėn e njė pranie tjetėr nė tė tjerėt: praninė e atij pėr tė cilin bėhet dėshmia. Gjoni dėshmoi pėr dashurinė, atė dashuri absolute qė e ka shtyr Jezusi tė sakrifikoi veten nė Kryq pėr tė zbuluar mėshirėn e Atit tė tij. Zemra e Jezusit, e goditur nga shtiza, derdhi ujė dhe gjak, Shpirtin dhe Jetėn, pėr shpėtimin e botės! Pėr kėtė arsye, dėshmimi i Ungjillit bėhet njė nevojė pėr Gjonin: ai nuk mund tė mbajė pėr vete atė qė jetoi dhe, i ushqyer nga Shpirti Shenjt, ai u bė njė instrument i Zotit nė mėnyrė qė fjala e gjallė e Jezusit dhe dashuria e tij tė mund tė arrinin deri tek ne.


  VAZHDO MEDITIMIN.

  Nuk ka asnjė mjerim qė mund tė tė lodhė.
  Ti i ke thirrur tė gjithė nė kėtė burim dashurie,
  nė kėtė burim mėshire hyjnore.
  Drejt teje, burimit tė gjallė tė mėshirės,
  tė gjithė shpirtrat priren:
  disa, si dreri, tė etur pėr dashurinė tėnde,
  tė tjerėt pėr tė larė plagėt e mėkateve tė tyre,
  dhe pėr tė marrė forcė pėr tė pėrballuar vėshtirėsitė e jetės.
  Kėtu ėshtė e Plotfuqishmėria e Mėshirės Tėnde
  nga e cila na vjen e gjithė hiri.
  O Gjak dhe Ujė qė rrjedhin nga Zemra e Jezusit
  si njė burim mėshire pėr ne,
  ne kemi besim tek Ai! O Jezus, kam besim te ti!.
  (Maria Faustina Kowalska)

 3. #103
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,005

  Pėr: Komenti i ungjillit

  12-6-2021/ZEM P E ZOJES/ UNGJILLI: Lk 2, 41–51.

  LUTJA (Iz 61,10—11)  10 Me gėzim tė madh gėzohem nė Zotin,
  shpirti im galdon nė Hyjin tim,
  sepse mė veshi me petkat e gėzimit,
  ai mė mbuloi me leshnik tė drejtėsisė,
  porsi dhėndėr tė stolisur me kezė,
  porsi nuse me argjendari e stolisur.
  11 Po, porsi toka qė bėn tė mbijė gjelbėrimi,
  porsi kopshti qė bėn tė mbijė fara e tij,
  kėshtu Zoti Hyj do tė bėjė tė mbijė drejtėsia
  edhe lavdi nė sy tė tė gjithė popujve.


  LEXIMI I UNGJILLIT:

  41 Prindėrit e tij pėr ēdo vit shkonin nė Jerusalem pėr tė kremten e Pashkėve.
  42 Kur Jezusi i mbushi tė dymbėdhjetat, u ngjitėn sipas zakonit tė festės.
  43 Si kaluan ato ditė, ata u kthyen, kurse Jezusi ende fėmijė, u ndal nė Jerusalem pa dijen e prindėrve tė tij.
  44 Duke qenė tė bindur se ėshtė me turmėn, ecėn ashtu njė ditė rrugė e atėherė zunė ta kėrkojnė ndėr kushėrinj e tė njohur.
  45 Pasi nuk e gjetėn, u kthyen nė Jerusalem pėr ta kėrkuar.
  46 Pas tri ditėsh e gjetėn nė Tempull mes dijetarėsh duke i dėgjuar ata dhe duke u bėrė pyetje.
  47 Tė gjithė ata qė e dėgjonin, i mrekullonte dija dhe pėrgjegjet e tij.
  48 Kur e panė, u ēuditėn dhe e ėma i tha:“Ē’na bėre kėshtu, o bir? Ja, yt atė dhe unė tė kėrkuam plot pikėllim!”
  49 Ai iu pėrgjigj:“Po, pse mė kėrkuat? A nuk e dinit se mė duhet tė merrem me punėt e Atit tim?”
  50 Por ata nuk morėn vesh ēka deshi t’u thotė.
  51 Atėherė Jezusi u kthye me ta, erdhi nė Nazaret dhe i dėgjonte. E ėma i ruante me kujdes nė zemėr tė gjitha kėto ngjarje.  MEDITIMI

  Ky pasazh nga Ungjilli i Lukės mė ka goditur gjithmonė: si ėshtė e mundur qė Maria dhe Jozefi nuk u kujdesėn pėr djalin e tyre, i cili ishte vetėm njė adoleshent, nė udhėtimin e kthimit nga Jeruzalemi nė Nazaret? Pikėrisht kėta prindėr, kaq tė jashtėzakonshme, me njė detyrė kaq tė ēmuar dhe tė vetėdijshme pėr tė ruajtur thesarin tė besuar atyre nga vetė Ati! Vetėm pas njė dite udhėtimi ata u interesuan se ku ishte, duke e kėrkuar mes tė afėrmve dhe miqve. U deshėn tre ditė qė ta gjenin ... nė tempullin nė Jeruzalem. Ėshtė ndarja e parė midis Nėnės dhe Birit, dhimbja e parė e Marisė. Mendoj pėr tė, pėr ato ditė tė gjata dėshpėrimi, errėsire. Maria nuk e humbi Jezusin nė ato tre ditė, por, megjithėse ishte e gjitha e bukur dhe e shenjtė, e veshur me shkėlqimin e Zotit, ajo vuajti shumė pėr humbjen e Jezusit, Zotit tė saj. Mary ka humbur veten dhe jetėn e saj; pa Jezusin ajo pėrjetoi "natėn e errėt" dhe kuptoi se pa tė njerėzimi ėshtė nė ankth, njerėzimi po vdes. Duke gjetur djalin e saj nė tempull, ajo gjeti veten, identitetin e saj. Fjalėt ishin tė bukura dhe prekėse: "Ja, babai yt dhe unė, nė ankth, po tė kėrkonim!". Pyes veten: pse Zoti i lejoi tė gjitha kėto? Nė tempull, Maria nuk e kuptoi pėrgjigjen e Jezusit, por i mbajti tė gjitha kėto nė zemrėn e saj; gjithēka Zoti bėri pėr te, ajo e jetoi si njė dhuratė. Kjo kuptohet mė mirė nėse lexojmė tregimin e dasmės nė Kana: Zoti e lejoi Marinė tė pėrjetonte errėsirė qė ajo tė kuptonte ankthin e tė qenurit pa Zot. Ai i dha asaj aftėsinė dhe ndjeshmėrinė pėr ta parė pikėrisht atje, nė atė dasmė: nuk kishte gėzim. Ajo e di qė vetėm djali i saj mund tė japė jetė ... njė jetė tė re! Ėshtė e ēuditshme qė nė dy episodet ekziston njė dialog midis nėnės dhe fėmijės nė tė cilin Zoti pėrgjigjet me pak ėmbėlsi, sikur tė distancohet nga nėna. E megjithatė, nėse nė tempull Jezusi i ri pėrgjigjet se ai ėshtė atje sepse duhet tė kujdeset pėr gjėrat e babait tė tij (por atėherė ai do tė jetė i nėnshtruar ndaj prindėrve tė tij), nė Kana ėshtė nėna qė e hap atė pėr misionin e tij, sikur tė tregonte se ėshtė koha pėr tė shkuar, pėr tė mos qenė mė i nėnshtruar. Maria ishte e para qė e mirėpriti Jezusin nė jetėn e saj dhe mė vonė ndau dhuratėn e marrė me tė tjerėt. Maria ofroi trupin e saj, forcėn e saj, tėrė qenien e saj pėr t'i dhėnė jetė trupit tė Jezusit.Dhe Maria ėshtė ajo qė njeh nevojat tona, mangėsitė tona; Maria ėshtė ajo qė na ēon te Jezusi pėr t'u shėruar dhe pėr tė shpėtuar, sepse ajo ėshtė avokata jonė. Maria dhe Jezusi janė njė: aty ku ėshtė nėna, gjithmonė ėshtė djali, aty ku ėshtė djali, ėshtė edhe nėna e tij.]  VAZHDO MEDITIMIN.


  Jezus, zemėr butė dhe i pėrvuajtur,
  bėj qė zemra jonė ti pėrgjajė zemrės sate.
  Duhet ta pėrsėrisim 1000 herė ēdo ditė kėtė lutje.
  Maria jo! Zemra e saj e papėrlyer i pėrkishte krejt Hyjit,
  ishte dhe ėshtė me tė vėrtetė e ngjashme me zemrėn e Jezusit.

 4. #104
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,005

  Pėr: Komenti i ungjillit

  14-6-2021/E HĖNĖ JAVA11/UNGJILLI: MT. 5, 38–42.

  LUTJA: Ps 97.

  Kėndoni Zotit njė kėngė tė re, sepse bėri vepra tė mrekullueshme! Ngadhėnjeu me fuqi tė sė djathtės sė vet, me fuqi tė krahut tė vet tė shenjtė.
  2 Zoti e dėftoi shpėtimin e vet, pėrpara paganėve e zbuloi drejtėsinė e vet.
  3 I ra ndėr mend dashuria dhe besnikėria e vet kundrejt shtėpisė sė Izraelit. Tė gjitha skajet e botės e panė shėlbimin e Hyjit tonė.


  LEXIMI I UNGJILLIT: MT. 5, 38–42

  38 “Keni dėgjuar se qe thėnė: ‘Syrin pėr sy e dhėmbin pėr dhėmb’.
  39 Unė po ju them: Mos u kacafytni me tė keqin, por atij qė tė bie shuplakė faqes sė djathtė, ktheja edhe tė tjetrėn.
  40 Atij qė do tė tė qesė nė gjyq pėr tė tė marrė kėmishėn, jepja edhe pallton.
  41 E nėse ndokush tė shtrėngon tė ecėsh me tė njė milje, ti bėji dy;
  42 atij qė tė lyp, jepi, e atij qė tė kėrkon hua, mos ia kthe shpinėn.”  MEDITIMI.

  Nga ana njerėzore ne jemi tunduar tė pėrgjigjemi sipas logjikės sė "njė sy pėr njė sy" dhe "njė dhėmb pėr njė dhėmb", duke rrezikuar tė provkojmė njė lloj konfrontimi dhe urrejtjeje si njė formė mbrojtjeje. Por zgjedhja e dashurisė nė vend tė hakmarrjes, ofrimi i faqes tjetėr atyre qė na godasin, thyen njė logjikė njerėzore nė favor tė njė logjike hyjnore qė mahnit, zhgėnjen dhe mund tė transformojė tjetrėn nga armik nė vėlla. Dhėnia e dashurisė me njė qėndrim tė butė dhe tė gėzueshėm, jo pasiv, por konstruktiv, do tė krijojė njė dinamikė qė mund tė transformojė mendimin dhe veprimin pėr krijimin e njė bote tė re. Kjo ėshtė risia e Ungjillit.


  VAZHDO MEDITIMIN.

  Nė njė ditė tė ftohtė dhe me erė dimri, Shėn Franēesku i Asizit dhe vėlla Leone ishin nė rrugėn nga Perugia pėr Santa Maria degli Angeli.
  Vėllai Leo e pyeti Shėn Franēeskun: "Atė, unė tė pyes nė emėr tė Zotit, mė thuaj ku mund tė gjendet lumturia e pėrsosur ”. Dhe Shėn Franēesku u pėrgjigj:
  "Kur mbėrrijmė nė Santa Maria degl'Angeli tė lagur nga shiu, tė ftohtė nga bora, tė ndyrė nga balta dhe tė uritur nga udhėtimi i gjatė, do tė trokasim nė derėn e manastirit. Atėherė portieri, vėlla ynė, do tė pyesė: "Kush je ti?" dhe ne do tė pėrgjigjemi: "Ne jemi dy nga vėllezėrit e tu".
  Dhe ai, duke mos na njohur, do tė thotė se ne jemi dy mashtrues, njerėz qė vjedhin nga tė varfėrit, e nuk do tė na hapė dhe do tė na lėrė jashtė nė tė ftohtin e borės, shiut dhe urisė ndėrsa bie nata, mirė, nėse do tė durojmė kaq shumė padrejtėsi dhe mizori, me paqen dhe pėrulėsinė, pa folur keq pėr vėllain tonė […] atėherė shkruaj se ky ėshtė gėzim i pėrsosur.
  Dhe nėse do tė detyroheshim nga uria, ftohti dhe nata, tė vazhdonim tė trokisnim, tė qanim dhe tė luteshim pėr dashurinė e Zotit tonė vėllaut derėtarit, qė tė na linte tė hymė dhe ai do tė thoshte: "Endacakė tė pafytyrė, ju do tė paguani shtrenjtė"; dhe duke dalė me njė shkop tė madh ai do tė na merrte pėr kapuē dhe pasi na rrotulloi nė dėborė, ai do tė na rrihte duke na bėrė tė ndiejmė tė gjitha kockat njė nga njė.
  Nėse do tė vuajmė me durim dhe gėzim tė gjitha kėto gjėra, duke menduar pėr dhimbjet e Krishtit tė bekuar dhe se vetėm pėr dashurinė e tij mund tė durojmė, i dashur vėlla Leo, dije mirė se lumturia e pėrsosur qėndron nė kėtė. Mė nė fund, dėgjo pėrfundimin, vėlla Leo:
  midis tė gjitha mirėsive tė Shpirtit Shejnt dhe dhuratave qė Zoti u jep besimtarėve tė tij, ekziston ajo e tejkalimit tė vetvetes pikėrisht pėr dashurinė e Zotit nė mėnyrė qė tė pėsojmė padrejtėsi, mundime dhe dhimbje.
  (Shėn Franēesku i Asizit, Fioretti)
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ninoenina : 13-06-2021 mė 09:03

 5. #105
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,005

  Pėr: Komenti i ungjillit

  15-6-2021/E MARTE JAVA 11/ UNGJILLI: Mt 5, 43–48.

  LUTJA: Ps 145.


  Lavdėroje, Shspirti im, Zotin! Do ta lavdėroj Zotin gjithė jetėn time! Derisa tė jem, Hyjit tim do t’i kėndoj.
  I lumi ai qė e ka ndihmėn e Hyjit tė Jakobit: qė ka shpresėn nė Zotin, Hyjin e vet
  i cili krijoi qiellin e tokėn, detin e gjithēka ėshtė nė ta, qė e mban besnikėrinė pėr amshim.  LEXIMI I UNGJILLIT: Mt 5, 43–48.

  43 “Keni dėgjuar se qe thėnė: ‘Duaje tė afėrmin tėnd’ e urreje armikun tėnd.
  44 E unė po ju them: Duajini armiqtė tuaj, lutuni pėr ata qė ju salvojnė,
  45 pėr t’u bėrė bijtė e Atit tuaj qė ėshtė nė qiell, sepse Ai bėn tė lindė dielli i tij mbi tė kėqijtė e mbi tė mirėt e tė bjerė shi pėr tė drejtėt e pėr tė padrejtėt.
  46 Sepse, po qe se i doni vetėm ata qė ju duan, ēfarė shpėrblimi meritoni? Pse a nuk bėjnė kaq edhe tagrambledhėsit?
  47 E nėse i pėrshėndetni vetėm vėllezėrit tuaj, ēfarė bėni tė veēantė? A nuk bėjnė tė njėjtėn gjė edhe paganėt?
  48 Jini, pra tė pėrkryer siē ėshtė i pėrkryer edhe Ati juaj qė ėshtė nė qiell!”  MEDITIMI


  Nė kėtė pjesė tė Ungjillit Jezusi pėrsėrit: "Ju keni dėgjuar se u tha" pėr herė tė pestė. Ai nėnvizon se ajo qė ėshtė respektimi i ligjit dhe tregohet si drejtėsi, sipas Farisenjve, ėshtė nė kundėrshtim me ligjin e dashurisė sė shpallur nga risia e Ungjillit (nė atė "Por unė po ju them!"). Pėr hebreun, tė duash fqinjin do tė thoshte tė duash vetėm anėtarėt e popullit tė tij, kėshtu urdhėri i dashurisė ndaj armikut ishte kundėr ēdo logjike njerėzore. Koncepti: "Ju do ta doni tė afėrmin tuaj" edhe nėse ai ėshtė njė armik, pėr Jezusin ishte i pashmangshėm nė misionin e tij, nė shpalljen e fjalės sė tij midis popujve. Sa armiq ka takuar Jezusi! Sa prej tyre e kanė poshtėruan pėrpara se ta dėnonin me vdekje nė kryq! Dhe ėshtė nė kryq qė ai pėrjetoi dhe shprehu dashuri absolute dhe totale pėr tė gjithė, veēanėrisht pėr armiqtė e tij.
  Duke kembėngulur mbi dashurinė pėr armiqtė, Jezusi insiston mbi rinovimin e marrėdhėnieve tė prishura nga fryma e pėrēarjes, qė tė rimėkėmbet fqinji ynė, i cili ishte njė armik, nė njė marrėdhėnie tė rinovuar vėllazėrore. Zoti na ofron mundėsinė pėr t'iu kundėrvėnė tė keqes me dashuri. Dhembshuria ėshtė lėvizja e zemrės qė na shtyn tė pėrpiqemi tė kuptojmė se ēfarė e bėri fqinjin tonė armik, pėr ta parė nė tė njė vėlla qė vuan dhe ka nevojė pėr kujdes dhe dashuri.
  Kjo mėnyrė e tė menduarit dhe tė vepruarit tė Jezusit na shndėrron nė krijesa tė reja. Kėshtu ekzistenca jonė do tė mbushet me hir dhe paqja do tė zgjerohet rreth nesh dhe do tė pėrhap mbi njerėzit me tė cilėt jetojmė. Tė jemi nė gjendje tė pajtohemi dhe tė duam ata qė kanė diēka kundėr nesh, ėshtė me tė vėrtetė njė gjė ekstreme dhe e pabesueshme, por ajo rigjeneron botėn. Pra ... mė luftėra, konflikte, urrejtje, smirė, padrejtėsi dhe tradhti.  VAZHDO MEDITIMIN

  Zoti Jezusi tha: “Duajini armiqtė tuaj, lutuni pėr ata qė ju salvojnė,
  pėr t’u bėrė bijtė e Atit tuaj qė ėshtė nė qiell”.
  Nė tė vėrtetė, e do armikun e vet,
  ai qė nuk pikėllohet pėr fyerjet,
  por digjet thellė pėrbrenda pėr dashurinė e Zotit,
  duke kėrkuar qė Ai t’i falė atij mėkatin e shpirtit tė tij.
  Le ta tregojmė dashurinė tonė me vepra.
  (Shėn Frani nga Asizi).

 6. #106
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,005

  Pėr: Komenti i ungjillit

  16-6-2021/E MERKURE JAVA 11/UNGJILLI: MT 6, 1–6.16–18


  LUTJA: Ps 111.

  1 Lum ai njeri qė e druan Zotin, qė kėnaqet nė urdhėrimet e tija.
  2 Fara e tij do tė jetė e fortė mbi tokė, do tė bekohet breznia e tė drejtėve.
  3 Pasuri e mirėqenie nė shtėpinė e tij,drejtėsia e tij qėndron nė shekuj tė shekujve.
  4 Ka lindur pėr tė drejtėt njė dritė nė errėsirė, i butė e i mėshirshėm ėshtė njeriu i drejtė.
  5 I ėmbėl ėshtė njeriu qė mishėron e huazon, punėt e veta i kryen me ndėrgjegje,
  6 ai askurrė nuk do tė bjerė poshtė. Nė kujtim tė pėrhershėm mbetet i drejti.  LEXIMI I UNGJILLIT: MT 6, 1–6.16–18

  1 “Ruajuni tė mos i bėni veprat tuaja tė mira nė sy tė njerėzve pėr t’u parė prej tyre! Pėrndryshe nuk do tė keni farė shpėrblimi te Ati juaj qė ėshtė nė qiell.
  2 Prandaj, kur tė ndash lėmoshė, mos i bjer borisė para vetes, siē bėjnė shtiracakėt nė sinagoga dhe nė rrugė tė madhe pėr t’u nderuar prej njerėzve. Pėr tė vėrtetė po ju them: u ndanė me atė shpėrblim!
  3 Ndėrsa ti, kur tė bėsh lėmoshė, tė mos dijė e majta ēfarė bėn e djathta, qė lėmosha jote tė jetė e fshehtė, 4 e Ati yt qė sheh nė fshehtėsi, do ta shpėrblejė.” 5 “Kur tė luteni, mos bėni si shtiracakėt, tė cilėve u pėlqen tė luten nė kėmbė nė sinagoga dhe nė sheshe tė rrugėve, qė t’i shohin njerėzit. Pėrnjėmend po ju them: u ndanė veē me atė shpėrblim! 6 Ndėrsa ti, kur tė lutesh, hyr nė dhomėn tėnde, mbylle pas vetes derėn e lutju Atit tėnd qė ėshtė nė fshehtėsi; e Ati yt qė sheh nė fshehtėsi, do tė tė shpėrblejė. 16 “Edhe kur tė agjėroni, mos u mėrrolni porsi shtiracakėt, tė cilėt marrin njė hije tė rėndė nė fytyrė pėr t’u treguar njerėzve se agjėrojnė: pėrnjėmend po ju them: u ndanė veē me atė shpėrblim! 17 Ti, pėrkundrazi, kur tė agjėrosh, pėreroje kokėn tėnde dhe laje fytyrėn tėnde,
  18 qė tė mos e vėnė re njerėzit se po agjėron, por Ati yt, qė ėshtė nė fshehtėsi. Ati yt qė sheh nė fshehtėsi, do tė tė shpėrblejė.”  MEDITIMI
  Zoti na mėson se si tė praktikojmė lėmoshė, lutje, agjėrim: nuk mjafton pėr ne tė krishterė tė kryejmė njė praktikė, por ajo praktikė duhet tė jetė njė pėrgjigje dashurie dhe mirėnjohjeje pėr tė mirėn qė Zoti ka bėrė pėr ne. Jezusi na ofron njė lloj tė ri marrėdhėniesh me Zotin, njė marrėdhėnie autentike: "Dhe Ati juaj, i cili shikon nė fshehtėsi, do t'ju shpėrblejė". Vini re, Zoti na fton t'i drejtohemi atij si tek njė Atė i butė qė di se ēfarė u nevojitet fėmijėve tė tij; ai kėrkon qė tė mos pėrqendrohemi nė egoizmin tonė dhe qė tė ēlirohemi nga dėshira pėr ekzibicionizėm dhe eksterioritet; ai na fton tė heqim maskėn pėr tė qenė autentikė, qė tė mos pretendojmė tė jemi tė drejtė, por qė tė bėhemi dishepuj tė vėrtetė, bij autentikė. Pra le tė bėjmė tė mirėn me gėzim, pa reklama: kjo ėshtė logjika e dashurisė sė vėrtetė, ėshtė logjika e shkėputjes totale nga ajo qė kemi dhe nga ajo qė fitojmė vetė lirisht; ėshtė pėr tė imituar Jezusin i cili jetoi duke ia besuar gjithēka Atit tė tij, i cili e shpėrbleu atė nė fshehtėsi.
  Atėherė, kur jemi tė vetėdijshėm se Zoti na do, dėshira pėr t'u bėrė mirė vėllezėrve tanė nė nevojė, lutja e thellė dhe intime pėr tė takuar Zotin dhe agjėrimi nga gjėrat e botės, bėhen nevoja tė natyrshme pėr tė dėshmuar dashurinė pėr Atin tonė qiellor. Dhe Ati ynė, i cili na sheh nė fshehtėsi, do tė na japė hirin dhe lirinė pėr tė ndjerė veten fėmijėt e tij. Shėn Pali e shpreh kėtė shumė mirė nė letrėn e dytė drejtuar Korintasve: “Kush mbjell me horrjati, pak do tė korrė, e kush mbjell me begati, me begati do tė korrė”. Secili le tė japė aq sa ia do zemra, jo i trishtuar e pėrdhuni, sepse: ‘Hyji e do atė qė jep me gėzim.’ Hyji mund t’ju dhurojė ēdo tė mirė qė gjithmonė tė keni gjithēka mjaft pėr vete e t’ju teprojė gjithnjė pėr tė ndihmuar ēdo vepėr tė mirė, 9 siē ėshtė nė Shkrimin e shenjtė: ‘Ai ndan me bujari, u jep skamnorėve; drejtėsia e tij qėndron nė amshim” (2 Kor 9, 6-9).  VAZHDO MEDITIMIN

  Agjėrimi nuk mbin nėse nuk ujitet me mėshirė.
  Agjėrimi thahet nėse mėshira thahet.
  Ajo qė ėshtė shiu pėr tokėn ėshtė mėshirė pėr agjėrimin.
  Megjithėse agjėrimi zbut zemrėn, pastron mishin,
  zhduk veset, mbjell virtytin,
  ai qė agjėron nuk korr fryte,
  nėse nuk i lė tė rrjedhin lumenjtė e mėshirės.
  (Shėn Pjetėr Krisolog).

 7. #107
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,005

  Pėr: Komenti i ungjillit

  17-6-2021/E ENJTĖ JAVA 11/UNGJILLI: Mt. 19, 16–21.

  LUTJA: 1Gj, 4, 10-13.

  Dashuria pėrmbahet nė kėtė:
  Jo se ne e kemi dashur Hyjin,
  por Ai na ka dashur ne dhe e ka dėrguar Birin e vet
  si fli pajtuese pėr mėkatet tona.
  Tė dashur, nė qoftė se Hyji na ka dashur ashtu,
  edhe neve na duhet ta duam njėri-tjetrin.
  Hyjin askurrė askush nuk e pa.
  Nėse e duam njėri-tjetrin, Hyji mbetet nė ne
  dhe dashuria e tij nė ne ėshtė e pėrkryer.
  e kėtė gjė e dimė se mbetemi nė Tė
  edhe Ai nė ne: na e ka dhuruar Shpirtin e vet.  LEXIMI I UNGJILLIT: Mt. 19, 16–21.

  16 Dhe ja, iu afrua njė njeri dhe e pyeti:
  “Mėsues, ēfarė tė mire mė duhet tė bėj pėr tė fituar jetėn e pasosur?”
  17 Ai iu pėrgjigj: “Pėrse mė pyet pėr tė mirėn?
  Sepse vetėm Njėri ėshtė i mirė!
  Por, nėse dėshiron tė hysh nė jetė, zbatoji urdhėrimet!”
  18 “E cilat? ‑ pyeti ai.
  Jezusi i tha:“Mos vra.Mos the kurorėn! Mos vidh! Mos bėj dėshmi tė rreme!
  19 Ndero babain e nėnėn tėnde! Dhe duaje tė afėrmin tėnd porsi vetveten.”
  20 Djaloshi i tha: “Tė gjitha kėto i kam zbatuar. Ēka mė mungon tjetėr?”
  21 Jezusi iu pėrgjigj: “Nėse do tė jesh i pėrsosur, shko, shit ēka ke,
  faljua skamnorėve e ke pėr tė pasur thesar nė qiell;
  pastaj eja e mė ndiq mua!”  MEDITIMI

  " Mėsues, ēfarė tė mire mė duhet tė bėj pėr tė fituar jetėn e pasosur?". Kjo ėshtė ajo qė unė pyes veten kur pėrpiqem tė futem thellė nė fjalėn e Zotit. "Nėse doni tė hyni nė jetė, mbani urdhėrimet". Nėse dėshironi tė hyni nė jetė ... po, sepse nėse nuk ndjekim porositė qė Zoti na ka dhėnė, jeta jonė nuk ėshtė jetė, por kaos. Shpesh vėzhgimi i urdhėrimeve tė tij si njė ushtar lodėr, ndoshta pa i jetuar vėrtet nė thellėsi, mė bėn tė ndjehem mirė dhe nuk mė bėn tė humbas asgjė. Por diēka po mė mungon: pėrndryshe do tė isha i kėnaqur dhe i lumtur dhe nuk do t'i bėja vetes pyetje. Arsyeja ėshtė se jeta nuk mė mjafton: Unė dėshiroj tė kem jetėn hyjnore, jetėn e pėrjetshme! Zoti e di, ai e njeh shqetėsimin tim; dhe pastaj ai mė bėn njė propozim ekstrem: "Lėrė gjithēka qė tė lidh, qė nuk tė bėn tė lirė…". “Nėse do tė jesh i pėrsosur, shko, shit ēka ke, faljua skamnorėve e ke pėr tė pasur thesar nė qiell; pastaj eja e mė ndiq mua!”. Duke i dhėnė gjithēka Zotit dhe duke ndarė atė qė kemi me tė varfėrit, nė mund tė gjejmė rrugėn e gėzimit tė mirėfilltė. Pėr tu ndjerė mirė, duhet tė japėsh diēka: kohėn tonė, talentet tona dhe tė mirat materiale ... por mbi tė gjitha duhet tė kesh aftėsinė pėr tė marrė rolin e atyre nė nevojė, pėr tė parė jetėn me sytė e tyre, dhe prandaj me dhembshuri. Dhe atėherė pyetja mė e saktė pėr t'i bėrė vetes ėshtė: "Zot, ēfarė mund t'i jap vetes time pėr tė jetuar jetėn e pėrjetshme tani?".  VAZHDO MEDITIMIN

  Tė jemi tė varfėr do tė thotė tė jemi tė lirė, aq tė lirė qė tė mos na pushtojnė zotėrimet tona, aq tė lirė sa pasuria jonė tė mos na kontrollojė, tė mos na ndalojė qė t’i ndajmė ato ose t’u japim tė tjerėve.
  Varfėria absolute ėshtė mbrojtja jonė.
  Pėr tė kuptuar dhe pėr tė qenė nė gjendje tė ndihmojmė ata qė nuk kanė asgjė, ne duhet tė jetojmė ashtu siē jetojnė ata njerėz.
  Dallimi midis nesh dhe atyre ėshtė se ata janė tė varfėr nga detyrimi dhe ne jemi tė varfėr nga zgjedhja.
  Varfėria jonė duhet tė jetė ajo e pėrshkruar nė Ungjill: e ėmbėl, e mirė, e lumtur dhe e sinqertė, gjithmonė e gatshme pėr tė shprehur dashuri. Varfėria ėshtė dashuri.
  Pėr tė dashur, ėshtė e nevojshme tė japim. Pėr tė dhėnė ėshtė e nevojshme tė ēlirohemi nga egoizmi.
  (Shėn Nėnė Tereza e Kalkutės)

 8. #108
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,005

  Pėr: Komenti i ungjillit

  18-6-2021/e premtė java 11/ungjillit, 6, 19–23

  LUTJA: Ps 33.

  2 Pėrherė do ta bekoj Zotin, nė gojėn time pėrherė lavdi i tij.
  3 Shpirti im mburret nė Zotin: le tė dėgjojnė tė pėrvuajturit e le tė gėzohen.
  4 Bashkė me mua jepni lavdi Zotit, le ta lartėsojmė sė bashku Emrin e tij.
  5 E kėrkova Zotin e ai mė dėgjoi edhe mė ēliroi nga ēdo frikė qė pata.
  6 Shikojeni atė e do tė ndriēoheni fytyra juaj nuk do tė turpėrohet.
  7 Ja, ky skamnor e thirri nė ndihmė e Zoti e dėgjoi dhe e shpėtoi nga tė gjitha vuajtjet e tija.
  9 Sprovoni e shihni sa i mirė ėshtė Zoti!
  I lumi ai qė shpreson nė tė!
  10 Nderojeni Zotin, ju shenjtėrit e tij,
  s’u mungon gjė atyre qė e druajnė.  LEXIMI I UNGJILLIT: Mt, 6, 19–23

  19 “Mos grumbulloni pėr vete thesare mbi tokė, ku i brejnė tenja e ndryshku, ku vjedhėsit birojnė muret e vjedhin!
  20 Mblidhni pėr vete visare nė qiell, ku s’brejnė as tenja as ndryshku e ku vjedhėsit nuk birojnė mure as nuk vjedhin.
  21 Sepse, ku ėshtė thesari yt, aty do tė jetė edhe zemra jote.”
  22 “Syri ėshtė dritėza e trupit. Nė qoftė, pra, se syri yt ėshtė i shėndoshė, i tėrė trupi yt do tė jetė i ndriēuar.
  23 Por nė qoftė syri yt i sėmurė, i tėrė trupi yt do tė jetė i errėt. Nė qoftė, pra, se drita qė ėshtė nė ty ėshtė errėsirė, sa terr i madh do tė jetė!”  MEDITIMI


  " Sepse, ku ėshtė thesari yt, aty do tė jetė edhe zemra jote”. Njeriu bėhet ajo qė do dhe syri i tij ėshtė pasqyra e asaj qė ėshtė nė tė vėrtetė. Vendosja e Zotit nė vend tė parė nė jetėn, jep njė vėshtrim bujar dhe lind dėshirėn pėr ndarje. Kėshtu, fjala e Zotit na fton tė bėjmė njė zgjedhje: tė jetojmė nė thjeshtėsi dhe tė vėrtetėn pėr tė qenė ndriēues, duke dashur njė thesar autentik qė nuk mbaron kurrė dhe qė, nėse kultivohet, na rrit gėzimin. Thesari mė i ēmuar ėshtė dashuria e dhėnė sepse ne jemi tė vetėdijshėm se Zoti na do. Zoti ėshtė dashuri, dhe nėse ne e kuptojmė se ai na do, ėshtė e natyrshme tė ndiejmė dėshirėn ta duam vėllanė tonė, ta duam njėri-tjetrin. Dhe ajo dashuri qė na mbush zemrėn; ėshtė aq e fuqishme dhe e dobishme saqė nuk mund ta mbajmė atė, por ndiejmė nevojėn ta tregojmė, ta dėshmojmė dhe ta japim. Ėshtė Shpirti ai qė na udhėheq nė kėtė, si njė forcė e brendshme, dhe i jep dritė syrit tonė dhe gjithė qenies sonė. Mirėnjohja ndaj Zotit gjeneron njė dashuri krijuese qė sjell bukuri dhe dėshirė pėr vėllazėri. Atėherė mund tė them: “Thesari im je ti, o Zot; ku je, atje zemra ime dėshiron tė jetė ”.  VAZHDO MEDITIMIN.


  2 O Hyj, Hyji im je ti, qė nė agim tė kėrkoj.
  Ka etje pėr ty shpirti im,
  ty tė dėshiron trupi im,
  si toka e shkretė, e thatė, e paujė,
  3 kėshtu erdha nė Shenjtėroren tėnde
  pėr ta parė fuqinė tėnde e lavdinė tėnde.
  4 Sepse mė e mirė ėshtė dashuria jote se jeta:
  buzėt e mia do tė tė lavdėrojnė.
  5 Kėshtu do tė tė bekoj nė jetėn time
  e nė Emrin tėnd do t’i lartėsoj duart e mia,
  6 do tė ngihem si nė gosti tė shkėlqyeshme,
  me buzė tė hareshme do tė tė lavdėrojė goja ime.
  7 Ty do tė tė kujtoj edhe nė shtratin tim,
  nė pėrgim natėn do tė mendoj pėr ty,
  8 sepse ti je bėrė ndihma ime,
  prandaj do tė brohoris nėn hijen e krahėve tė tu!
  9 Shpirti im u mbėshtet nė ty,
  e djathta jote mė merr pėr dore.
  (Ps 62)
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ninoenina : 17-06-2021 mė 04:30

 9. #109
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,005

  Pėr: Komenti i ungjillit

  19/6/2021/E SHTUNĖ JAVA 11/UNGJILLI: Mt 6, 24–34


  LUTJA: Ps 33.


  8 Engjėlli i Zotit ngreh llogore rreth atyre
  qė e kanė frikė dhe i shpėton.
  9 Sprovoni e shihni sa i mirė ėshtė Zoti!
  I lumi ai qė shpreson nė tė!
  10 Nderojeni Zotin, ju shenjtėrit e tij,
  s’u mungon gjė atyre qė e druajnė.
  11 Pasanikėt u varfėruan dhe patėn uri,
  ata qė kėrkojnė Zotin do tė kenė ēdo tė mirė.  LEXIMI I UNGJILLIT: Mt 6, 24–34

  24 “Askush s’mund t’u shėrbejė dy zotėrinjve, sepse: ose do ta urrejė njėrin e tjetrin do ta duajė, ose do t’i mbėshtetet njėrit e tjetrit do t’ia kthejė shpinėn. Nuk mund t’i shėrbeni Hyjit dhe pasurisė.”
  25 “Prandaj po ju them: mos u brengosni pėr jetėn tuaj se ēka do tė hani dhe ēka do tė pini, as pėr trupin tuaj se ēka do tė vishni: vallė a nuk ėshtė jeta mė e vlefshme se ushqimi e trupi se petku? 26 Shikoni shpendėt e qiellit! As nuk mbjellin, as nuk korrin, as nuk mbledhin nė drithnikė, e Ati juaj qiellor i ushqen! A nuk jeni ju mė tė vlefshėm se ata?
  27 E kush prej jush, me gjithė pėrpjekjet shqetėsuese qė mund tė bėjė, ėshtė i zoti ta zgjasė sado pak jetėn e vet?
  28 E pėr veshje, pėrse brengoseni aq? Shikoni si rriten lilat e fushės: nuk heqin keq as nuk tjerrin!
  29 E unė po ju them: as vetė Salomoni me tėrė madhėrinė e vet nuk ėshtė veshur si njėri nga ata!
  30 Tashti, nėse Hyji e vesh kėshtu barin e tokės, qė sot ėshtė e nesėr hidhet nė furrė, vallė, a nuk do t’ju veshė mė me ėndje ju, o fepakėt?
  31 Mos u brengosni, prandaj, duke thėnė: ‘Ēka do tė hamė?’ e ‘Ēka do tė pimė?’ ‘Me ēka do tė vishemi?’
  32 ‑ kėto gjėra i kėrkojnė paganėt ‑ sepse Ati juaj qiellor e di mirė se ju keni nevojė pėr tė gjitha kėto.
  33 Kėrkoni, pra, mė sė pari, Mbretėrinė dhe drejtėsinė e tij e tė gjitha kėto do t’ju jepen si shtesė!
  34 Prandaj: mos u brengosni pėr tė nesėrmen, sepse e nesėrmja do tė kujdeset vetė pėr vete. Secilės ditė i del mjaft mundimi i vet!”  MEDITIMI

  Shėrbejini Zotit qė tė jeni tė lirė. Qė tė jetojmė tė braktisur nė vullnetin dhe dashurinė e Zotin, me tė gjitha kufizimet dhe mjerimet tona, do tė na bėjė tė drejtė dhe tė kėnaqur. Besimi nė premtimin e tij na jep sigurinė se kurrė nuk do tė privohemi nga ajo qė duhet pėr tė jetuar. Ėshtė duke pranuar dobėsinė tonė qė Zoti punon dhe mund tė na mbėshtesė nė rrugėn tonė. Nuk ėshtė e lehtė tė braktisim veten nė Provaninė hyjnore, nė situata tė thjeshta, si edhe nė ēėshtjet e mėdha ditore. Nė kėtė pjesėt tė Ungjillit, Jezusi pėrsėrit disa herė: “Mos u brengosni pėr jetėn tuaj”. Isaia na thotė:
  “ 15 E harron ‑ thua ‑ gruaja foshnjėn e vet,
  qė tė mos ketė dhimbje pėr bamin e barkut tė vet?
  Po edhe nėse ndonjėra do tė harronte,
  unė ty kurrė nuk tė harroj!
  16 Shih, tė kam shkruar nė duart e mia,
  muret e tua gjithmonė para sysh i kam ”(Is 49, 15–16). I krishteri ndjen se ėshtė njė bir kur i jep besim tė qetė babait tė tij, i cili e di se ēfarė i duhet edhe para se ta pyesė. Jezusi na paralajmėron pėr pasurinė kur ajo bėhet zonja e qenies sonė dhe na skllavėron si njė idhull. Ajo qė Zoti dėshiron tė na ushqejė, ėshtė bukuria e Mbretėrisė sė tij pėrmes fjalės dhe dashurisė. Duke besuar nė kujdesin e tij, duke jetuar ditė pas dite nė sigurinė dhe gėzimin qė nuk do tė na mungojė asgjė, na ēliron nga shqetėsimet dhe na jep lirinė tė shpirtit" “Kėrkojeni Zotin deri sa mund tė gjendet, thirreni nė ndihmė deri sa ėshtė afėr! kėrkuar Zotin ndėrsa ai gjendet dhe pėr ta thirrur atė ndėrsa ai ėshtė afėr" ( Is, 55,6). Pėrgjigja ndaj dashurisė me dashuri na shndėrron ngadalė dhe jep vetėdijen se ne jemi administratorė tė Provanisė hyjnore dhe kemi pėrgjegjėsinė tė ndajmė me vėllezėrit tanė atė qė kemi dhe ēfarė jemi. Kjo ėshtė Mbretėria e Zotit.  VAZHDO MEDITIMIN

  Franēeskanėt laikė duhet tė angazhohen pėr uljen e nevojave personale
  qė tė ndajnė mė mirė tė mirat shpirtėrore dhe materiale
  me vėllezėrit, sidomos me ata qė janė mė tė varfėr.
  Le ta falėnderojnė Zotin pėr tė mirat qė kanė marrė...
  Le tė kenė njė qėndrim tė vendosur kundėr konsumizmit
  dhe kundėr ideologjive dhe praktikave
  qė e vendosin pasurinė mbi vlerat njerėzore dhe fetare,
  e qė lejojnė shfrytėzimin e njeriut.
  (Nga Kushtetutat e Pėrgjithshme tė Rendit Laik Franēeskan - neni 15)

 10. #110
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,005

  Pėr: Komenti i ungjillit

  21-6-2021/E HĖNĖ JAVA 12/UNGJILLI: Mt, 7, 1–5

  LUTJA: Za, 12,2-3.


  2 Prej teje do tė bėj njė popull tė madh dhe do tė tė bekoj.
  Do ta bėj tė madh emrin tėnd. Ti vet do tė jesh bekim.
  3 Do t’i bekoj ata qė do tė bekojnė ty,
  do t’i mallkoj ata qė do tė mallkojnė ty.
  Nė ty do tė bekohen tė gjitha fiset e tokės”!  LEXIMI I UNGILLIT: Mt, 7, 1–5

  1 “Mos gjykoni, qė tė mos gjykoheni!
  2 Sepse me ēfarė gjykimi tė gjykoni, me atė do tė gjykoheni! E me atė masė qė matni, me atė edhe juve do t’ju matet. 3 Pse e shikon lėmishten nė sy tė vėllait tėnd, kurse nuk e sheh traun nė syrin tėnd?
  4 Dhe, si mund t’i thuash vėllait tėnd: ‘Prit tė ta nxjerr lėmishten nga syri yt’, ndėrsa ke traun nė syrin tėnd?
  5 Shtiracak, nxirre mė parė traun nga syri yt, e pastaj do tė shohėsh ta nxjerrėsh lėmishten nga syri i vėllait tėnd.  MEDITIMI

  Fjalėt e Zotit drejtuar Abrahamit nė librin e Zanafillė, nė leximin e parė tė sotėm, sqarojnė qartė atė qė Zoti dėshiron tė na japė me Besėlidhjen e tij: ta bėjmė emrin tonė tė madh dhe tė jemi njė bekim pėr tė gjithė njerėzit qė takojmė. Bekim do tė thotė: “Tė thuash mirė”, pra tė sillėsh mirė mes tė tjerėve, tė japėsh paqe, tė bėsh qė tė gjitha marrėdhėniet nė tė cilat jemi pėrfshirė, tė japin fryte. Asnjėherė mos pėrdorni paragjykime ose pėrgojime kundėr atyre qė takojmė. Meqenėse dėshira e Zotit ėshtė ta bėjė emrin tonė tė madh, ajo qė na shtyn tė ndjekim dėshirėn e tij ėshtė dashuria. Nėse ka dashuri nė ne, nuk mund tė ketė gjykim. Nėse ka dashuri nė zemrėn tonė, atėherė ka butėsi, thjeshtėsi, dhembshuri, mėshirė, ndarje e tė mirave. Nėse, nga ana tjetėr, ne mund tė shohim vetėm atė qė nuk shkon me vėllain tonė, kurrė nuk do tė jemi nė gjendje tė njohim kufizimet dhe gabimet tona. Zoti i do tė gjithė fėmijėt e tij dhe e do tė gjithė pa dallijm, por ai na paralajmėron: nėse nuk e lejojmė dashurinė e tij tė na marrė zemrėn , ne nuk e kemi kuptuar thelbin e lajmit tė mirė. Nėse pėrpiqemi ta shndėrrojmė kėshillėn e Zotit nė njė ftesė, do tė zbulojmė se ėsjhtė njė gjė e bukur tė flasim mirė pėr tė gjithė": dashuria pėr tė tjerėt bėn qė tė tjerėt tė tėduan ty, sepse do tė marrėsh mėshirė pikėrisht duke dhėnė mėshirė, dhe nėse dashuria jote ėshtė pa masė, ti do tė marrėsh dashuri tė pamatshme!
  O Zot, le tė jemi njė bekim!  VAZHDO MEDITIMIN

  Unė e kuptoj qė disa njerėz kanė dyshime ose frikė kur pėrballen me migrantėt. Unė e kuptoj kėtė si njė aspekt tė instinktit natyror tė vetėmbrojtjes.
  Por ėshtė gjithashtu e vėrtetė qė njė person dhe njė popull janė tė frytshėm vetėm nėse dinė tė integrojnė nė mėnyrė krijuese brenda vetes hapjen ndaj tė tjerėve.
  Unė ju ftoj tė shkoni pėrtej kėtyre reagimeve kryesore, sepse ėshtė njė problem kur [ato] kushtėzojnė mėnyrėn tonė tė tė menduarit dhe tė vepruarit deri nė atė pikė sa tė na bėjnė intolerantė, tė mbyllur, mbase madje - duke mos ditur atė - racistė.
  Dhe kėshtu frika na privon nga dėshira dhe aftėsia pėr tė takuar tjetrin ”.
  (Nga Papa Franēesku).

 11. #111
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,005

  Pėr: Komenti i ungjillit

  22-6-2021/E MARTE JAVA 12/UNGJILLI: Mt 7, 6.12–14


  LUTJA: Ps 14

  2 Vetėm ai qė jeton me nder, qė vepron me drejtėsi e prej zemrės flet tė vėrtetėn,
  3 qė s’i shpifet kujt me fjalė, qė tė afėrmin s’e dėmton,
  qė shokun nuk e ēnderon:
  4 ai qė keqbėrėsin e mban pėr asgjė e i ēmon ata qė e druajnė Zotin,
  ai qė i pėrbehet dashamirit tė vet dhe ia mban fjalėn,
  5 nuk jep tė holla me kamatė e nuk merr ryshfet kundėr tė pafajshmit.
  Kush vepron kėshtu kurrė e pėr kėtė jetė nuk do tė luhatet
  .
  LEXIMI I UNGJILLIT: Mt 7, 6.12–14

  Mos ua jepni qenve gjėnė e shenjtėruar as mos i qitni para derrave margaritarėt tuaj qė, pasi t’i shkelin, tė mos kthehen kundėr jush e t’ju shqyejnė.”
  12 Gjithēka dėshironi t’ju bėjnė juve njerėzit, bėjuani edhe ju atyre! Ja, vėrtet Ligji e Profetėt!”
  13 “Hyni nėpėr derėn e ngushtė, sepse e gjerė ėshtė dera dhe e gjerė rruga qė ēon nė bjerrje e shumė janė nga ata qė kalojnė nėpėr tė! 14 Sa e ngushtė ėshtė dera e sa e ngushtė ėshtė rruga qė ēon nė jetė e janė pak nga ata qė e gjejnė!”  MEDITIMI


  Jezusi, si mėsues, u kėshillon dishepujve se si tė jetojnė misionin pėr tė cilin janė destinuar. Jezusi gjithashtu u drejtohet tė gjithė njerėzve tė tė gjitha kohėrave qė duan ta jetojnė plotėsisht jetėn e krishterė me kėto tre porosi.
  1) Jezusi flet pėr vlerėn e Fjalės. Fjala e Zotit ėshtė e shenjtė, njė e mirė e ēmuar qė nuk mund ta ndajmė me ata qė nuk duan ta dėgjojnė. Ajo duhet tė ruhet dhe mbrohet nga ata qė me kokėfortėsi e refuzojnė tė vėrtetėn, nga ata qė jetojnė qėllimisht nė mėkat dhe pėrēmojnė mėsimin e Zotit. Fjala e Zotit ėshtė shumė e bukur pėr t'u harxhuar, e pranojnė ata qė kanė njė zemėr tė hapur dhe dėshirojnė ta dėgjojnė atė; kėshtu qė ėshtė e rėndėsishme tė mėsosh tė njohėsh vėllain qė mund tė pranojė hirin.
  2) Jezusi na pėrkujton urdhpėrin e dashurisė: " Gjithēka dėshironi t’ju bėjnė juve njerėzit, bėjuani edhe ju atyre!". Le ta vendosim veten nė vendin e afėrmit tonė, tė pyesim veten se ēfarė presim nga prindėrit, fėmijėt, miqtė dhe bashkėpunėtorėt tanė, deri te sundimtarėt tanė. Le tė mėsojmė tė mirėpresim, dėgjojmė, inkurajojmė, kėshillojmė, mbėshtesim, respektojmė. Ky ėshtė njė shembull i jetės, njė mėsim universal qė pėrmbahet nė kulturat, fetė dhe traditat e ndryshme qė njerėzimi ka zhvilluar gjatė gjithė historisė dhe ėshtė baza e tė gjitha vlerave njerėzore, ato qė ndėrtojnė njė bashkėjetesė paqėsor.
  3) Jezusi kėshillon tė kemi kujdes pėr atė qė jep jetė, qė shėron dhe ēliron nga robėria e kėsaj bote materiale; sepse ėshtė njė ftesė pėr tė mos u joshur nga dera e gjerė, mė e lehtė pėr t’u gjetur, mė e thjeshtė pėr t’u kaluar, me sa duket pa probleme dhe pa pengesa, por qė mund tė ēojė nė gabim dhe nė shkatėrrim tė jetės. Egoizmi dhe egocentrizmi, dėshira pėr njė sukses tė lehtė tė pėrbėrė nga kompromise, ndalimi i asaj nė tė cilėn ne besojmė, na ēojnė nė gabim dhe nuk na bėjnė tė lumtur!. Dera e ngushtė duhet tė dėshirohet dhe kėrkohet, madje edhe me sakrifica, pa u dekurajuar kurrė. Tek Gjoni 10, 7–9, Jezusi thotė: “... unė jam dera e deleve […]. Unė jam dera: kush hyn nėpėr mua, do tė shėlbohet: do tė hyjė e do tė dalė dhe do tė gjejė kullosė". Dera e vathės ėshtė gjithmonė e ngushtė nė mėnyrė qė delet tė hyjnė njė nga njė dhe bariu t'i numėrojė dhe t'i njohė ato, duke i thirrur nė emėr. Sa bukur ėshtė tė hymė pėrmes Jezusit, tė njihemi njė nga njė dhe tė thirremi me emėr. Kjo ėshtė shėlbimi!  VAZHDO MEDITIMIN.


  Le te perpiqemi tė jetojmė sipas kėtyre pikave. Njė ditė e kaluar kėshtu, vlen njė jetė...
  Njė gėzim i pėrjetuar kurrė, do tė na pėrmbysė...
  Zoti do tė jetė me ne, sepse ai ėshtė me ata qė duan.
  Ndonjėherė ndoshta do tė ngadalėsojmė, do tė dekurajohemi, do tė ndalemi...
  Por jo! Kurajo! Zoti na jep hir. Dhe ne mund tė rifillojmė gjithmonė nga e para.
  Duke kėmbėngulur, ne do tė shohim se ngadalė bota pėrreth nesh ndryshon.
  (Chiara Lubich).
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ninoenina : 21-06-2021 mė 05:47

 12. #112
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,005

  Pėr: Komenti i ungjillit

  23-6-2021/E MERKURE JAVA 12/UNGJILLI: Mt 7, 15–20.


  LUTJA. Ps 104.

  1 Lavdėroni Zotin e thirreni nė ndihmė Emrin e tij
  shpallni mes popujsh veprat e madhėrueshme tė tijat!
  2 Kėndoni, luani nė vegla muzikore pėr nder tė tij,
  kujtoni tė gjitha mrekullitė e tija!
  3 Mburruni me Emrin e tij tė shenjtė:
  le tė galdojė zemra e atyre qė e kėrkojnė Zotin.
  4 Kėrkojeni Zotin dhe fuqinė e tij,
  kėrkojeni gjithmonė fytyrėn e tij!  LEXIMI I UNGJILLIT: Mt 7, 15–20.

  15 “Ruajuni prej profetėve tė rrejshėm, qė vijnė tek ju e ju shtiren si dele, kurse pėrbrenda janė ujq grabitqarė. 16 Do t’i njihni prej fryteve tė tyre. A thua vilet rrushi prej ferrave ose fiqtė prej murrizave?
  17 Kėshtu ēdo pemė e mirė, jep fryte tė mira, kurse ēdo pemė e keqe jep fryte tė kėqija. 18 Njė pemė e mirė nuk mund tė japė fryte tė kėqija, as njė pemė e keqe nuk mund tė japė fryte tė mira. 19 Ēdo pemė qė nuk jep fryt tė mirė, pritet e hidhet nė zjarr. 20 Kėshtu, pra, do t’i njihni profetėt prej veprave tė tyre.”  MEDITIMI
  Pėrsėri Jezusi u drejtohet ndjekėsve tė tij, duke i mėsuar ata se si do tė lidhen me ata qė do tė takojnė gjatė misionit tė tyre dhe tė jenė "tė menēur porsi gjarpėrinjtė dhe tė thjeshtė porsi pėllumbat!” (Mt, 10,16). Profeti ėshtė dikush qė Zoti dėrgon nė njė mision. Profeti i vėrtetė ishte ai qė dinte kuptimin e fshehur tė historisė, i cili dinte tė lexonte dhe interpretonte atė qė ndodhi dhe do tė ndodhtė, mbi tė gjitha tė mirat qė Zoti dėshironte pėr popullin e tij. Stili i tij i jetesės, besnikėria ndaj traditės sė sė kaluarės, pėrmbushja e profecisė dhe pėrgjigjja nga njerėzit ishin shenjat qė karakterizonin misionin e profetit. Kushdo qė kishte marrė hirin pėr tė profetizuar, gjithmonė ngrinte sytė lart dhe i drejtonte dėgjuesit e tij te Zoti, dhe jo te ai vetė. Ai ndjeu atė qė ndjen Zoti: vuajtjen dhe vetminė. Vetė Jezusi, profet dhe shpėtimtar, ėshtė ajo qė thotė dhe e demonstron kėtė me tėrė qenien e tij. Ai komunikon tė vėrtetėn pėrmes jetės sė tij; ata qė e ndjekin, shohin me sytė e tyre atė qė shprehin fjalėt dhe gjestet e tij. Profeti i mirė ėshtė ai qė, ashtu si Gjon Pagėzuesi, e bėn veten tė ngjashėm me Jezusin nė butėsi dhe varfėri, nė mėshirė dhe drejtėsi. Ai e njeh veten si bir dhe shėrbėtor tė Zotit dhe jo zotėrues i jetės sė tė tjerėve. Profesioni i tij ėshtė shumė i vėshtirė: ditėt e tij kalojnė nėpėr vėshtirėsi, lodhje, keqkuptime dhe persekutime; por mbrojtja e Zotit e shoqėron atė dhe guximi nuk e braktis. Ai ia jep veten Zotit qė tė jetė bartėsi i mesazhit tė tij pėr njerėzit. Ai flet me autoritet dhe Fjala e tij ėshtė e efektshme sepse ėshtė njė fjalė hyjnore qė konfirmon profecinė realizimin konkret tė asaj qė shpreh profecia. Sot frytet e fjalės sė Jezusit qė transformojnė jetėn tonė, mund tė njihen kur braktisim veten tek ai, i cili punon pėrmes priftėrinjve tė shenjtė dhe njerėzve tė pėrulur dhe tė jashtėzakonshėm.  VAZHDO MEDITIMIN


  Ne duhet tė jemi nė gjendje tė njohim atė qė lė gjurmė tė mira brenda nesh,
  sepse vjen nga Zoti dhe ėshtė vėrtet e vlefshme pėr tė mirėn tonė.
  Nėse i shohim kėto shenja rreth nesh, Kisha na ofron
  ilaēi i ėmbėl i lutjes, i lėmoshės dhe agjėrimit.
  Me lutje i lejojmė qė zemrat tona tė zbulojnė gėnjeshtra
  me tė cilėn mashtrojmė veten.
  Lėmosha na ēliron nga lakmia dhe na shtyin tė ndihmojmė ata qė janė nė nevojė.
  Mė nė fund, agjėrimi na ēarmatos, na bėn tė rritemi, na zgjon, na bėn mė tė vėmendshėm ndaj Zotit dhe ndaj tė afėrmit tone dhe zgjon vullnetin pėr t'iu bindur Zotit, qė ėshtė i vetmi qė mund tė shuajė urinė tonė.
  (Papa Francesco)
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ninoenina : 22-06-2021 mė 05:00

 13. #113
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,005

  Pėr: Komenti i ungjillit

  24-6-2021/E ENJTĖ FESTA E SHEN GJONIT/UNGJILLI: Lk, 1, 57–66.80.


  LUTJA: 139.

  1 O Zot, ti mė shqyrton e mė njeh,
  2 ti di kur rri e kur ngrihem,
  prej sė largu i njeh mendimet e mia.
  3 Si nė shtegtoj si nė pushoj , ti mė vėren,
  ti i di tė gjithė udhėt e mia.
  13 Ti je ai qė m’i krijove veshkat,
  ti mė ke endur nė kraharorin e nėnės.
  14 Tė lavdėroj sepse mė krijove kaq mrekullisht.
  Tė mrekullueshme janė veprat e tua,
  Po, shpirti im mire e di.
  LEXIMI I UNGJILLIT: Lk, 1, 57–66.80.  57 Elizabetės i erdhi koha tė lindė. Dhe ajo nxori nė dritė njė djalė.
  58 Kur fqinjėt e farefisi i saj dėgjuan se Zoti e tregoi mirėsinė e vet tė madhe ndaj saj, u gėzuan me tė.
  59 Tė tetėn ditė erdhėn pėr tė rrethprerė djalin. Donin ta quanin me emrin e tė atit ‑ Zakari,
  60 por e ėma tha: “Assesi, por le tė quhet Gjon!”
  61 Ata iu pėrgjigjėn: “Askush nė fisin tėnd nuk quhet me kėtė emėr.”
  62 Atėherė me shenja e pyetėn tė atin ē’emėr donte t’i vinte.
  63 Ai kėrkoi rrasėzėn e shkrimit dhe shkroi: “Gjon ėshtė emri i tij!” Tė gjithė u ēuditėn.
  64 Po nė atė moment i erdhi goja dhe iu zhdėrvjellua gjuha: fliste dhe lėvdonte Hyjin.
  65 Tė gjithė fqinjėt e tyre i kapi frikė e madhe. Edhe nė mbarė krahinėn malore tė Judesė flitej pėr kėto ngjarje.
  66 Kushdo qė dėgjonte, thoshte nė zemrėn e vet: “Ēka thua do tė bėhet kjo foshnje?” Vėrtet, dora e Zotit ishte me tė.
  80 Ndėrkaq foshnja rritej e zhvillohej shpirtėrisht.
  Jetoi nė shkretėtirė deri atė ditė, kur iu dėftua ballafaqe Izraelit.
  MEDITIMI


  Elizabetha ėshtė kushėrira e Marisė. E moshuar dhe shterpė, Elzabetha kishte pasur premtimin dhe hirin nga Zoti pėr tė qenė nė gjendje tė lindte njė fėmijė. Ajo ishte njė grua me besim si Maria dhe mbeti shtatzėnė gjashtė muaj para kushėrirės sė saj. Maria kishte kaluar tre muajt e fundit tė shtatzėnisė sė saj me tė sepse Maria ishte gjithashtu shtatzėnė dhe kishte dėgjuar nga engjėlli se kushėrira e saj Elizabetha priste njė fėmijė edhe pse ajo ishte e moshuar. «Asgjė nuk ėshtė e pamundur pėr Perėndinė!», - i tha engjėlli Marisė. Gjoni i vogėl, qė kur ishte nė barkun e nėnės sė tij, ishte hedhur nga gėzimi nė pėrshėndetjen e Marisė, sepse ai e kishte njohur Zotin. Dhe Elizabetha, duke pėrshėndetur Marinė, u mbush me Shpirtin Shenjt; mė vonė Maria do tė quhet e bekuar, sepse ajo besoi nė pėrmbushjen e asaj qė Zoti i kishte premtuar. Por Elizabetha gjithashtu besoi se lutja e saj u dėgjua nga Zoti, kėshtu qė ajo nuk u largua nga vullneti i Zotit, nuk kishte frikė si Zakaria, burri i saj. Kush e di se si Shpirti Shenjt i kA bashkuar tė dy gratė, sa pasuri dhe hir ka marrė Elizabetha nga prania e Marisė!
  Zoti donte qė misioni i Jezusit tė njoftohej nga njė i afėrm, njė kushėri. Ai donte tė pėrgatiste tokėn qė nga barku i dy nėnave, donte qė Gjoni tė njihte gėzimin hyjnor edhe para se tė lindte, sepse Jezusi ishti Mesia i shumėpritur. Kjo histori ėshtė e jashtėzakonshme: ajo qė bashkon kėto dy gra ėshtė e pabesueshme, madje mė shumė sesa ajo qė bashkon Elizabetėn dhe Zakarinė! Ky premtim i bėrė mish konfirmohet nga emri Gjon, qė do tė thotė "Zoti ka pėrmbushur". Nė lindjen e Gjonit, sa ēudi mes fqinjėve dhe tė afėrmve: Zakaria rimori fjalėn e tij pėr tė bekuar Zotin! Gjoni e bėri veten paralajmėrues tė Zotit tė tij qė nga barku i nėnės sė tij; sepse ky do tė jetė misioni i tij. "Ēfarė do tė jetė ky fėmijė?" kjo ėshtė ajo qė ēuditėn ata qė dėgjuan pėr tė. Ashtu si Jezusi, edhe Gjoni do tė jetė njė fėmijė i shoqėruar nga Zoti dhe i forcuar dhe i edukuar nga Shpirti, pėr ta pėrgatitur veten pėr mandatin e tij. Gjoni do tė jetė profeti mė i madh, "profeti i Tejetlartit", ai qė do tė ēojė shumė bij tė Izraelit tek Zoti dhe do t'i pėrgatisė rrugėn Mesisė. Babai i tij Zakaria profetizoi kur e mori pėrsėri fjalėn nga Zoti. Gjoni do t'i qėndrojė besnik fjalės sė Zotit, ai do tė predikojė urgjencėn e kthimit nė besim. Ashtu si Jezusi, Gjoni gjithashtu do tė vdesė pėr atė qė shpalli dhe predikoi.
  VAZHDO MEDITIMIN

  76 E ti, o djalosh, do tė quhesh profet i tė Tejetlartit,
  sepse do tė shkosh pėrpara Zotit pėr t’ia pėrgatitur udhėt,

  77 pėr ta vėnė nė dijeni popullin e tij se Hyji do ta
  shėlbojė duke ia falur mėkatet e tij,

  78 nė saje tė zemrės sė dashur tė Hyjit tonė
  qė do tė na e dėrgojė nė pasi prej qiellit Diellin,

  79 pėr tė shndėritur ata qė gjenden nė errėsirė dhe nė hijen e vdekjes,
  pėr t’i drejtuar hapat tanė nė udhėn e paqes.”
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ninoenina : 23-06-2021 mė 05:18

 14. #114
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,005

  Pėr: Komenti i ungjillit

  25-6-2021/E PREMTE JAVA 12/UNGJILLI: Mt. 8, 1–4.


  LUTJA: Iz, 53,4
  “E pra, Ai i mori mbi vete vuajtjet tona,
  mbi shpatulla tė veta i ngarkoi dhimbjet tona!”  LEXIMI I UNGJILLIT: Mt. 8, 1–4.

  1 Kur Jezusi zbriti nga mali, iu vu pas njė turmė e madhe populli.
  2 Dhe ja, njė i gėrbulur iu afrua, ra pėrmbys para tij e i tha: “O Zot, nėse ti do, mund tė mė shėrosh”.
  3 Atėherė Jezusi e shtriu dorėn, e preku dhe i tha: “Dua, shėrohu!” Dhe pėrnjėherė u shėrua gėrbula e tij.
  4 Jezusi i tha: “Ruaju se i tregon kujt! Por shko, paraqitu te prifti e kushtoje flinė qė ka urdhėruar Moisiu, t’u vlejė atyre pėr dėshmi”.

  MEDITIMI

  Nė ēdo episod tė Biblės nė tė cilėn ndodh takimi nė mal midis Zotit dhe njeriut, ekziston gjithmonė njė zbritje: nga e tejkaluara te realiteti i takimit tė njeriut me njė njeri tjetėr pėr tė dėshmuar atė qė ka provuar. Ndoshta sėmuri nga lebra do ta kishte gjetur veten atje, me siguri ai nuk do tė kishte qenė nė turmė, ndėrsa Jezusi po jepte mėsim, sepse ata qė vuanin nga lebra ishin tė izoluar, tė konsideruar tė papastėr dhe tė hedhur nė shkretėtirė ose nė mal. Disi ky njeri kishte dėgjuar fjalėt e Jezusit, ose dikush ia kishte treguar atij pėr tė dhe mėsimet e tij, shėrimet dhe mrekullitė e jashtėzakonshme. I sėmuri ka njė dėshirė: ai e kuptoi qė Jezusi mund ta pastrojė, mund t’i japė dinjitet, mund ta rikthejė nė jetė, nė marrėdhėnie me tė tjerėt. Ai merr guximin, afrohet dhe bie nė adhurim para tij: "Zot, nėse dėshiron, mund tė mė pastrosh". Njeriu e di qė Jezusi, dhe vetėm ai, mund ta shėrojė atė nga ajo sėmundje e tmerrshme. Zoti nuk heziton, nuk e pengon ligji, mendimi i njerėzve, ai ka akoma aq shumė pėr tė mėsuar ... me fakte! Kėshtu ai shtrin dorėn dhe prek plagėt e sėmurit nga lebra dhe pėr shkak tė besimit tė madh tė tij, ai thotė: "Dua: shėrohu!" Me atė "Dua", Jezusi thotė: kthehu dhe bėhu burrė, kthehu nė dashuri, kthehu nė gėzim! Fytyra e mėshirshme e Zotit zbriti nga mali, ai u bė burrė midis njerėzve. Fjala dhe dhembshuria e tij prekėn trupin, por edhe shpirtin, zemrėn dhe mendjen e atij njeriu tė varfėr. Tani i takon priftit tė vendosė diagnozėn dhe tė deklarojė shėrimin nga lebra, tė bėrė nga duart e Jezusit, Mesisė! Ēdo njeri mund tė jetė sėmur nga lebra, por kur ai e pranon fjalėn e Zotit, jeta e tij nuk do tė jetė kurrė e njėjtė. Njeriu i prekur thellė nga Zoti ndjen dėshirėn pėr tė adhuruar, ai ndjen nevojėn pėr pastrim. Zoti i mėshirės nuk i konsideron mė papastėrtitė e njeriut, por duke e dashur atė, i fal tė gjitha mėkatet. Njeriu i pastruar duhet tė mėsojė tė shėrohet ... ai ka nevojė pėr heshtje, ai duhet tė kuptojė dhe tė sqarojė ēfarė ndodhi duke e vendosur veten nėn krahun e kishės, nėn drejtimin e atyre qė mund ta shoqėrojnė atė gjatė shtegut tė kthimit nė besim.  VAZHDO MEDITIMIN

  Njė mėngjes, ndėrsa ai ishte duke hipur nė malin Subasio,
  ai u ndesh me njė lebroz qė i zgjati krahun e tij tė kalbur. [...]
  Kujtimi i atyre fjalėve iu kthye:
  "Francesco, ajo qė ėshtė e neveritshme, do tė kthehet nė ėmbėlsi".
  Ai zbriti nga kali dhe, pothuajse pa e kuptuar,
  e gjeti veten ballė pėr ballė me sėmurin nga lebra.
  Shpejt ai depozitoi lėmoshėn nė duart e tij.
  Ai e mori atė nė krahė me disa ngathtėsi.
  Francesco i solli buzėt nė faqen e kalbur tė vėllait tė tij tė krishterė,
  e puthi atė fort, njė dhe mė shumė herė.
  Pastaj i bėri pėrshtypje puthje tė shpejta dhe tė forta nė duar, […] dhe e la atė.
  Ai u kthye pėrsėri nė kalin e tij dhe u largua me shpejtėsi.
  Pas disa metrash njė ndjesi e ēuditshme e pushtoi.
  Nga thellėsitė e detit dhe tė gjakut, oqeani i ėmbėlsisė filloi ta pėrshkonte.
  Venat dhe arteriet e tij ishin lumenj me mjaltė,
  stomaku dhe burimet e trurit tė butėsisė.
  Ishte sigurisht njė nga ditėt mė tė lumtura tė jetės sė tij.
  Ai do tė kishte regjistruar kėtė ndodhi nė testamentin e tij,
  si pika mė e lartė nė procesin e konvertimit tė tij.
  (Ignacio Larranaga, vėllai ynė i Asizit)
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ninoenina : 23-06-2021 mė 09:23

 15. #115
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,005

  Pėr: Komenti i ungjillit

  26-6-2021/E SHTUNĖ JAVA 12/ UNGJILLI: Mt 8, 5–17.


  LUTJA: Lk 1, 49–50.54–55


  49 sepse punė tė mėdha bėri pėr mua Hyji i gjithėpushtetshėm ‑
  i shenjtė ėshtė Emri i tij!
  50 Mėshira e tij brezni mė brezni
  pėr ata qė e druajnė.
  54 I ndihmoi Izraelit, shėrbėtorit tė vet,
  duke e sjellė nė mend mėshirėn
  55 ‑ si ua pati premtuar etėrve tanė ‑
  nė tė mirėn e Abrahamit
  e tė pasardhėsve tė tij nė amshim.”
  LEXIMI I UNGJILLIT: Mt 8, 5–17.  5 Kur Jezusi hyri nė Kafarnaum, iu paraqit njė centurion dhe iu lut:
  6 “ Zotėri, shėrbėtori im ėshtė i shtrirė nė shtėpi i paralizuar dhe po vuan shumė.”
  7 Jezusi i tha: “Do tė vij dhe do ta shėroj.”
  8 Por centurioni iu pėrgjigj: “O Zot, unė nuk jam i denjė tė hysh nėn pullazin tim, por vetėm jep urdhėr e shėrbėtori im do tė shėrohet.
  9 Sepse, edhe unė qė nuk jam tjetėr, veēse njė njeri i nėnshtruar, kam nėn urdhrin tim ushtarė
  dhe unė i them njėrit: ‘Shko!’ dhe ai shkon e njė tjetri: ‘Eja!’ dhe ai vjen, e shėrbėtorit tim: ‘Bėje kėtė!’ dhe ai e bėn”.
  10 Jezusi, kur e dėgjoi, u mrekullua dhe u tha atyre qė po i shkonin pas:
  “Pėr tė vėrtetė po ju them: ende nuk e gjeta te asnjė njeri tjetėr nė Izrael njė fe kaq tė madhe!
  11 Prandaj po ju them: shumė do tė vijnė nga Lindja e nga Perėndimi
  e do tė ulen nė tryezė me Abrahamin, Izakun e Jakobin nė Mbretėrinė e qiellit,
  12 ndėrsa bijtė e Mbretėrisė do tė hidhen jashtė nė errėsirė, ku do tė jetė vaj e kėrcėllim dhėmbėsh”.
  13 Atėherė i tha centurionit: “Shko e le tė bėhet ashtu siē besove!” Dhe shėrbėtori i tij u shėrua po nė atė orė.
  14 Kur Jezusi shkoi nė shtėpinė e Pjetrit, pa vjehrrėn e Pjetrit tė shtrirė me ethe.
  15 Jezusi ia preku dorėn, atė e lėshuan ethet, u ēua dhe i shėrbeu.
  16 Kur u bė natė i sollėn shumė tė djallosur. Jezusi me fuqinė e fjalės i dėboi shpirtrat dhe i shėroi tė gjithė tė sėmurėt,
  17 qė kėshtu tė plotėsohej fjala e Isaisė profet qė thotė:
  “Ai i mori lėngatat tona e i mbarti sėmundjet tona”  MEDITIMI


  Jezusi shėron, por si? Nė njė mėnyrė tė veēantė. Ėshtė shkruar: “Ai i mori lėngatat tona e i mbarti sėmundjet tona”. Nė rastin e centurionit, njė njeri pagan sepse Roman, mrekullia ndodhi falė besimit tė tij. Ai nuk iu paraqit Jezusit pėr vete, por pėr njė shėrbėtor tė tij qė vuante shumė. Ky centurion ishte njė njeri i drejtė dhe i pėrulur, ai kishte shėndetin e shėrbėtorit tė tij nė zemėr, por ai nuk ndihej i denjė pėr vizitėn e Jezusit nė shtėpinė e tij. Jezusi, nė fakt, ia kishte thėnė kėto fjalė: "Unė do tė vij dhe do ta shėroj”. Kėto fjalėt i mjaftojnė centurionit pėr tė kuptuar se shėrbėtori i tij ishte shėruar. Jezusi nuk hezitoi, nuk u shqetėsua qė tė kishte pėrpara njė armik tė Izraelit, njė pushtues; pėrkundrazi, ai qe i habitur me besimin e madh tė kėtij njeriu dhe e vuri nė dukje atė, para turmės qė e ndiqte, si i vetmi qė kishte takuar me njė besim kaq tė madh. "Shko, le tė tė ndodhė ashtu siē ke besuar!". Dhe shėrbėtori u shėrua, por edhe centurioni kurrė nuk do tė jetė i njėjti ... ai takoi Zotin, fjalėt e Jezusit prekėn zemrėn e tij dhe i dha njė jetė tė re.
  Pra, nė rastin e vjehrrės sė Pjetrit qė ishte edhe ajo e sėmurė, Jezusi e prek atė dhe ethet e lėnė. Mateu shkruan: "Atėherė ajo u ngrit dhe i shėrbeu". Gruaja fillon t'i shėrbejė Jezusit, Zoti i jep asaj aftėsinė t'i shėrbejė atij! Mrekullitė e Jezusit kanė lindur nga dashuria e tij, nga mėshira, nga solidariteti, nga dhembshuria e tij ... nga ai qė mori pėrsipėr vuajtjet tona, duke marrė dhembjet tona. Ai e donte dhe e shpėtoi gruan e moshuar, e cila ndjente dėshirėn pėr tė dashur dhe pėr kėtė arsye pėr tė shėrbyer. Zoti u bė njė shėrbėtor: tė shėrbesh do tė thotė tė duash konkretisht, me vepra; ashtu bėri edhe kjo grua. Jezusi qė na do, na shėrben, nė mėnyrė qė tė mėsojmė tė lidhemi me njėri-tjetrin nė njė gjest dashurie, nė shėrbimin.  VAZHDO MEDITIMIN

  “Kur u bė mbremje i sollėn shumė tė djallosur.
  Jezusi me fuqinė e fjalės i dėboi shpirtrat dhe i shėroi tė gjithė”.
  Nata ėshtė simboli i vdekjes, koha e padisponueshme pėr njeriun;
  gjithēka ndalet gjatė natės, gjithēka nata pushton.
  Nga ana tjetėr, Jezusi vepron atė mbremje. Jezusi me vdekjen e tij,
  na shėron tė gjithėve sepse ėshtė nė solidaritet me tė gjithė ata qė luftojnė kundėr tė gjitha tė kėqijave
  nė botė.Dhe pikėrisht nė mbrėmje ai e vendos jetėn e tij nė shėrbim tė tė gjithėve.

 16. #116
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,005

  Pėr: Komenti i ungjillit

  28-6-2021/E HĖNĖ JAVA 13/UNGJILLI: Mt. 8, 18–22.


  LUTJA: 2Kor, 8,7.9.


  ..sikurse edhe nė ēdo gjė tjetėr dalloheni nė shenjė
  ‑ nė fe, nė fjalė, nė dije e nė ēdo kujdes, nė dashurinė tuaj ndaj nesh ‑
  dallohuni edhe nė kėtė bujari!
  Sepse, ju e njihni bujarinė e Zotit tonė Jezu Krishtit,
  i cili, duke qenė i pasur, u bė pėr ju i varfėr,
  qė ju tė bėheni tė pasur me anė tė varfėrisė sė tij.  LEXIMI I UNGJILLIT: Mt.8, 18-22.

  Jezusi, kur e pa turmėn e njerėzve qė po e rrethonte,
  dha urdhėr tė kalojnė nė anėn tjetėr.
  19 Ndėrkaq u afrua njė skrib e i tha: “Mėsues, do tė vij pas teje ngado qė tė shkosh”.
  20 Jezusi iu pėrgjigj: “Dhelprat kanė strofuj e zogjtė e qiellit ēerdhe,
  kurse Biri i njeriut nuk ka ku ta mbėshtesė kokėn.”
  21 Njė tjetėr nga nxėnėsit e tij tha: “Zotėri, mė lejo tė shkoj njė herė e ta varros tim atė.”
  22 Jezusi iu pėrgjigj: “Eja pas meje e lėri tė vdekurit t’i varrosin tė vdekurit e vet!”  MEDITIMI

  Jezusi ishte nė Kapernaum, ai shėroi vjehrrėn e Pjetrit, dėboi shpirtrat dhe shėroi tė sėmurėt. Turma dėgjoi pėr tė dhe e kėrkoi, tė gjithė i dėgjuan fjalėt e tij dhe panė gjestet e butėsisė dhe dhembshurisė dhe mrekullitė e tij. Por Jezusi vendosi tė largohej nga ai vend pėr tė shkuar nė bregun tjetėr: misioni i tij ishte tė bėnte tė njohur mėshirėn e Atit. Njė skrib qė e ka parė dhe dėgjuar, ka njė zemėr plot gėzim dhe mirėnjohje. Ai ėshtė magjepsur nga Mėsuesi dhe nuk dėshiron tė humbasė kohė, ai ka vendosur qė do ta ndjekė atė kudo qė tė shkojė, sepse jeta e tij nuk ėshtė mė e njėjta. Ai i afrohet Zotit dhe nė mėnyrė impulsive i thotė: "Mėsues, unė do tė tė ndjek kudo qė tė shkosh". Ai nuk e di asgjė pėr misionin e Jezusit, nuk e di se ēfarė do tė bėjė, por Zoti i ka marrė zemrėn, mendjen dhe jetėn e tij. Jezusi e di se ēfarė ka ndodhur nė shpirtin e atij njeriu, kėshtu qė ai e paralajmėron atė dhe pėrgjigjet se ajo qė po pėrballet ėshtė e vėshtirė dhe e lodhshme, e jetuar nė pasiguri dhe indiferencė. Nuk ka dhe nuk do tė ketė sukses dhe fuqi, as pasuri dhe dashamirėsi.
  Por dishepullit, i cili do tė donte ta shtynte largimin, ai ia bėn tė qartė se "kur rilindim nė jetė tė re, ne i pėrkasim tė gjallėve, tė vdekurit i pėrkasin jetės sė vjetėr ...". E tij ėshtė njė ftesė pėr tė mos harxhuar energji nė gjėra qė nuk kanė tė ardhme dhe tė braktis gjithēka pėr ta ndjekur atė. Edhe sot na ndodh qė ta lėmė veten tė na kapė nga entuziazmi pėr fjalėt e njė prifti tė mirė, njė pelegrinazh i veēantė, dėshmia e njė shėrimi ose kthimi nė besim tė jashtėzakonshėm. Ne nuk e dimė se ēfarė do tė bėjnė skribi dhe dishepulli, por ne ēfarė do tė kishim bėrė nė vend tė tyre? Pas Jezusit nuk mund tė jetohet nė gjysmė tė rrugės: Zoti na dėshiron pėr veten e tij, pėr tė na dhėnė tė gjithėve nga ai vetė. Ne duhet ta pėrgatisim veten: i krishteri nuk ka njė jetė tė lehtė, dhe tė jesh nė botė do tė thotė tė sjellėsh bukurinė e Jezusit tek tė tjerėt duke e dėshmuar nė jetėn e pėrditshme, gjithashtu duke pranuar armiqėsitė dhe paragjykimin… nė lirinė dhe gėzimin e Zotit.  VAZHDO MEDITIMIN

  I veshur me lecka, ai qė dikur zbukurohej me rroba tė purpurta,
  shkon nė pyll, duke kėnduar lavdėrimet e Zotit nė frėngjisht.
  Papritmas, disa brigantėt nxitojnė mbi tė,
  duke e pyetur befas kush ishtė.
  Njeriu i Zotit pėrgjigjet pa frikė dhe me besim:
  “Unė jam lajmėtari i Mbretit tė madh; a jeni i interesuar pėr kėtė? ".
  Ata e rrahėn dhe e hodhėn nė njė gropė plot borė,
  duke thėnė: "Qėndro atje, ti lajmėtar i vrazhdė i Zotit!".
  Por ai, duke u kthyer kėtu dhe atje, shkundi dėborėn, sapo ikėn brigandėt, kapėrcehet nga
  gropa dhe, i gėzuar, vazhdon tė kėndojė me zė tė lartė, duke e
  mbushur pyllin me lavdėrime pėr Krijuesin e tė gjitha gjėrave.
  (Tommaso da Celano, Biografia e parė e Shėn Franit nga Asizi))

 17. #117
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,005

  Pėr: Komenti i ungjillit

  29-6-2021/E MARTE SHĖN PJETRI E PALI/UNGJILLI: Mt 16, 13–19


  LUTJA: Ps 34.


  2 Pėrherė do ta bekoj Zotin,
  nė gojėn time pėrherė lavdi i tij.
  3 Shpirti im mburret nė Zotin:
  le tė dėgjojnė tė pėrvuajturit e le tė gėzohen.
  4 Bashkė me mua jepni lavdi Zotit,
  le ta lartėsojmė sė bashku Emrin e tij.
  5 E kėrkova Zotin e ai mė dėgjoi
  edhe mė ēliroi nga ēdo frikė qė pata.
  6 Shikojeni atė e do tė ndriēoheni
  fytyra juaj nuk do tė turpėrohet.
  7 Ja, ky skamnor e thirri nė ndihmė e Zoti e dėgjoi
  dhe e shpėtoi nga tė gjitha vuajtjet e tija.
  9 Sprovoni e shihni sa i mirė ėshtė Zoti!
  I lumi ai qė shpreson nė tė!  LEXIMI I UNGJILLIT: Mt 16, 13–19.

  13 “Kur Jezusi arriti nė krahinėn e Cezaresė sė Filipit, i pyeti nxėnėsit e vet: “Ē’thonė njerėzit, kush ėshtė Biri i njeriut?”
  14 Ata u pėrgjigjėn:“Disa thonė se ėshtė Gjon Pagėzuesi; disa tė tjerė Elia; do tė tjerė Jeremia ose njė ndėr profetėt.”
  15 “Po ju ‑ u tha atyre ‑ ē’thoni: kush jam unė?”
  16 Iu pėrgjigj Simon Pjetri: “Ti je Mesia ‑ Biri i Hyjit tė gjallė!”
  17 Atėherė Jezusi i tha: “I lumi ti, o Simon, biri i Jonės, sepse kėtė nuk ta zbuloi mishi e gjaku, por Ati im qė ėshtė nė qiell!
  18 Edhe unė po tė them: Ti je Pjetėr‑Shkėmb dhe mbi kėtė shkėmb unė do ta ndėrtoj Kishėn time dhe dyert e ferrit s’do tė ngadhėnjejnė kundėr saj!
  19 Ty do tė t’i jap ēelėsat e Mbretėrisė sė qiellit: gjithēka tė lidhėsh mbi tokė, do tė jetė e lidhur edhe nė qiell e gjithēka tė zgjidhėsh mbi tokė, do tė jetė e zgjidhur edhe nė qiell.”  MEDITIMI

  Simoni i quajtur Kefa: njė njeri me njė karakter tė vrazhdė, tė vrullshėm dhe tė diskutueshėm, i thjeshtė dhe bujar. Jezusi e donte atė dhe e bėri atė njė dėshmitar tė misionit tė tij: me Jakobin dhe Gjonin ai ishte i pranishėm nė ringjalljen e vajzės sė Jairit; nė malin Tabor e pa atė tė shpėrfytyruar nė lavdinė e tij; nė Kopshtin e Ullinjve ai mori pjesė nė momentin mė tragjik tė jetės tokėsore tė Jezusit. Po, ai e tradhtoi Zotin e tij, por kur tha se nuk do ta kishte braktisur kurrė, ai ishte i sinqertė. Jezusi e zgjodhi atė si njė dishepull, ai i dha njė emėr tė ri pėr njė fat tė ri: Pjetri do tė bėhet shkėmbi mbi tė cilin Jezusi do tė kishte themeluar kishėn e tij.
  Kush ishte Jezusi pėr tė? Ai u largua nga deti dhe i braktisi rrjetat e tij pėr ta ndjekur… ai sakrifikoi familjen e tij. Shpesh ai nuk i kuptonte fjalėt dhe gjestet e Jezusit, por zemra i rrihte fort kur e dėgjonte. Kaloi ditė e net gjatė rrugės pa kuptuar se cili ishte me tė vėrtetė qėllimi dhe fati i Zotit tė tij, qė shumė herė kishte folur pėr vdekjen dhe ringjalljen e vet. Megjithatė Jezusi ishte gjithēka pėr tė, edhe nėse e dinte qė nuk ishte i denjė pėr miqėsinė e tij. Ai i njihte kufizimet e vet dhe kur e mohoi mėsuesin e tij tre herė, sytė e tij i takuan sytė e Jezusit dhe ai qau me hidhėrim. Ai kurrė nuk do ta kishte harruar atė vėshtrim tė Jezusit tė zhytur nė gjak dhe ėmbėlsi. Kur Jezusi i ringjallur e pyeti tre herė nėse e donte dhe tri herė ai e konfirmoi, Jezusi e rinovoi thirrjen e tij: Pjetri e pranoi se dashuria e tij pėr Zotin e tij ishte e dobėt, por ai do tė ndihet i falur dhe mė nė fund do tė kishte qenė nė gjendje tė falė veten. Shpirti i Shenjtė do tė kishte zbritur mbi tė dhe shokėt e tij, do ta kishte transformuar, dhe ai nuk do tė kishte pasur mė frikė ... guximi dhe dashuria hyjnore do ta bėjnė atė tė menēur dhe, mė nė fund i sigurt pėr veten e tij, ai do tė jetė nė gjendje t'u flasė turmave pėr Zotin e tij me autoritet dhe fuqi.! Pjeter, njė njeri i bėrė nga toka, i zgjedhur nga Zoti pėr tė ndėrtuar Kishėn e tij.  VAZHDO MEDITIMIN

  1 Simon Pjetri, shėrbėtori dhe apostulli i Jezu Krishtit,
  atyre qė, me anė tė drejtėsisė sė Hyjit tonė dhe Jezu Krishtit Shėlbues,
  e fituan tė njėjtėn fe tė ēmueshme sikurse edhe ne:
  2 Paēi hir dhe paqe tė plotė me anė tė njohjes sė Hyjit dhe tė Jezusit, Zotit tonė.
  3 Vėrtet, fuqia hyjnore na dhuroi gjithēka na nevojitet pėr jetė dhe pėr pėrshpirtėri
  me anė tė njohjes sė Atij qė na grishi nė saje tė lavdisė dhe tė forcės sė vet.
  4 Bashkė me to na u dhuruan premtimet mė tė ēmueshme dhe mė tė mėdha
  qė me anė tė tyre tė bėheni pjesėtarė tė natyrės hyjnore duke i shpėtuar prishjes qė ėshtė nė botė pėr shkak tė lakmimit.
  5 Pėr kėtė arsye pėrqendroni tė gjitha forcat tuaja qė t’ia shtoni fesė virytin, virtytit dijen,
  6 dijes pėrkormėrinė, pėrkormėrisė qėndresėn, qėndresės pėrshpirtėrinė,
  7 pėrshpirtėrisė dashurinė vėllazėrore, dashurisė vėllazėrore dashurinė qė pėrfshin gjithkėnd.
  8 Sepse kėto cilėsi, nėse i keni dhe nėse pėrparoni nė to, nuk ju lėnė tė papunė as tė pafrytė nė njohjen e Zotit tonė Jezu Krishtit.
  (2Pt,1,1-8).

 18. #118
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,005

  Pėr: Komenti i ungjillit

  30-6-2021/E MERKURE JAVA 13/UNGJILLI: Mt 8, 28–34.

  LUTJA: Ps 34.


  7 Ja, ky skamnor e thirri nė ndihmė e Zoti e dėgjoi
  dhe e shpėtoi nga tė gjitha vuajtjet e tija.
  8 Engjėlli i Zotit ngreh llogore rreth atyre
  qė e kanė frikė dhe i shpėton.
  9 Sprovoni e shihni sa i mirė ėshtė Zoti!
  I lumi ai qė shpreson nė tė!
  10 Nderojeni Zotin, ju shenjtėrit e tij,
  s’u mungon gjė atyre qė e druajnė.
  11 Pasanikėt u varfėruan dhe patėn uri,
  ata qė kėrkojnė Zotin do tė kenė ēdo tė mirė.
  12 Ejani, o bij, e mė dėgjoni:
  do t’jua mėsoj frikėn e Zotit.
  13 A e dėshiron jetėn, o njeri?
  A dėshiron ditė tė shumta pėr tė gėzuar tė mirat?  LEXIMI I UNGJILLIT: Mt 8, 28–34.

  28 Sapo kaloi nė bregun tjetėr ‑ nė krahinėn e gadarenėve, dy tė djallosur qė dolėn nga varret, i erdhėn para. Ishin aq tė rrezikshėm, sa qė askush s’guxonte tė kalonte asaj rruge. 29 Dhe ja, bėrtitėn: “Ēka do prej nesh, o Biri i Hyjit? A erdhe kėtu tė na mundosh para kohės?”
  30 Jo larg tyre kulloste njė tufė e madhe derrash.
  31 Shpirtrat e kėqij iu lutėn Jezusit: “Meqė po na dėbon, na ēo nė tufėn e derrave!”
  32 Ai u tha: “Shkoni!” Ata dolėn e hynė nė derra. Dhe ja, mbarė tufa u lėshua me turr e prej greminės ra nė det dhe u mbyt nė ujė.
  33 Barinjtė ikėn, e si mbėrritėn nė qytet, treguan gjithēka, veēanėrisht pėr tė djallosurit.
  34 Dhe ja, mbarė qyteti i doli para Jezusit. Kur e panė, iu lutėn tė largohej prej krahinės sė tyre.  MEDITIMI


  “Drita erdhi nė botė, por njerėzit mė tepėr deshėn errėsirėn se dritėn, sepse veprat i kishin tė kėqija” (Gv 3, 19). Zoti i Mėshirshėm dėrgoi djalin e tij midis njerėzve pėr t'i ēliruar nga e keqja. Njeriu, i sfilitur nga e keqja, jeton si nė njė varr tė cilit askush nuk mund t'i afrohet. Megjithatė Jezusi kalon andej, nė atė tokė pagane dhe tė korruptuar, nė mėnyrė qė e keqja tė demaskohet. Dashuria erdhi nė botė pėr tė kapėrcyer tė keqen dhe beteja filloi me njoftimin se mbretėria e Zotit ėshtė mes nesh. Ēdo mrekulli bėhet shenja se dueli i Jezusit me forcat e sė keqes ka filluar dhe fitorja qė rezulton, ėshtė simboli qė koha e shpėtimit tashmė ėshtė hapur dhe pėr Satanin ka ardhur koha e rėnies. Jezusi dėshiron tė na lirojė pėrfundimisht, por shumė preferojnė tė qėndrojnė nė njė situatė tė paqartė, tė pėrbėrė nga egoizmi dhe gėnjeshtra. Nėse duhet tė zgjedhim, preferojmė tė mbajmė njė tufė derrash sesa tė shpėtojmė jetėn e dy qenieve njerėzore. Sot ekonomia dhe financat janė nė qendėr tė botės mė shumė sesa jeta e njė populli! Ne sakrifikojmė dashurinė dhe jetėn duke qėndruar vullnetarisht nė vdekje. Jezu Krishti pėr shpėtimin e njė njeriu shkatėrron vetveten. Ai, Zoti, Hyji i vėrtetė, e lė veten tė vdfesė nė kryq, tė asgjėsohet, tė nėpėrkėmbet pėr t'i dhėnė jetė njerėzimit. Ai me tė vėrtetė e di se si pėrmbysen vlerat. Pėrmes kryqit vlerat e vėrteta ngrihen dhe vlerat false janė anuluar. Zoti i Mėshirshėm dėrgoi dashuri nė botė pėr tė luftuar vdekjen: lufta u fitua ... edhe pse kundėr dėshirės sė njerėzve!  VAZHDO MEDITIMIN.

  Megjithatė, gjithēka nuk ėshtė e humbur,
  sepse qeniet njerėzore,
  tė afta tė degradojnė veten e tyre nė ekstrem,
  ata gjithashtu mund ta kapėrcejnė veten,
  tė kthehen pėr tė zgjedhur tė mirėn dhe tė rigjenerohen,
  pėrtej ēdo kushtėzimi psikologjik
  dhe shoqėror qė u imponohet atyre.
  Ata janė nė gjendje tė shohin veten me ndershmėri,
  pėr tė nxjerrė neveri dhe pėr tė marrė
  shtigje tė reja drejt lirisė sė vėrtetė.
  Nuk ka sisteme qė anulojnė plotėsisht
  hapja ndaj mirėsisė, sė vėrtetės dhe bukurisė,
  as ndaj aftėsisė pėr tė reaguar,
  tė cilėn Zoti vazhdon tė pėrforcojė nė zemrat tona.
  I lutem ēdo personi nė kėtė botė tė mos e harrojė
  kėtė dinjitetse askush nuk ka tė drejtė t’i heq.
  (Papa Franēesku, Laudato si ')

 19. #119
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,005

  Pėr: Komenti i ungjillit

  2-7-2021/E PREMTE JAVA 13/UNGJILLI: Mt 9, 9–13


  LUTJA: Ps 106.


  Na shpėto, o Zot, Hyji ynė,
  dhe na bashko prej popujve paganė
  qė ta lavdėrojmė Emrin tėnd tė shenjtė
  e tė mburremi me lavdinė tėnde.
  Qoftė bekuar Zoti, Hyji i Izraelit,
  nga shekulli nė shekull!
  Mbarė populli le tė thotė: Amen! Amen!  LEXIMI I UNGJILLIT: Mt 9, 9–13.

  [B][SIZE=3]9 Jezusi, si shkoi prej andej, pa njė njeri qė quhej Maté, ndenjur nė doganė. Jezusi i tha: “Eja pas meje!” Ai u ngrit dhe shkoi pas tij. 10 Dhe, kur mė vonė, Jezusi u ul nė tryezė nė shtėpi, ja se ia behėn shumė tagrambledhės e mėkatarė e u ulėn nė tryezė bashkė me Jezusin e me nxėnėsit e tij. 11 Farisenjtė kur e panė kėtė, i pyetėn nxėnėsit e tij: “Pse mėsuesi juaj ha bukė me tagrambledhės e me mėkatarė?” 12 Jezusi, kur i dėgjoi, u pėrgjigj: “Mjeku nuk u duhet tė shėndoshėve, por tė sėmurėve! 13 Shkoni e mėsoni ēka do tė thotė: ‘Mė pėlqen mėshira e jo flia!’ Sepse unė nuk erdha tė ftoj tė drejtėt, por mėkatarėt.”


  MEDITIMI

  Nė Mt, 9,9-13, njė burrė, pėr tė cilin na thuhen dy gjėra: emri i tij, Mate dhe pozicioni i tij, fizik por edhe shoqėror: i ulur nė zyrėn e taksave. Mate ėshtė njė mbledhės taksash, prandaj ndoshta nuk ėshtė njė kampion i ndershmėrisė dhe altruizmit. Jezusi e sheh atė, dhe me qėllim qė tė bėjė punėn e tij, i drejtohet njė dhe vetėm njė fjalė tek ai: "Mė ndiq mua". Kjo mjafton qė Mateu tė ndėrpresė gjithēka, tė ngrihet dhe tė ndjekė Jezusin. Kjo ėshtė ajo qė bėn Zoti: ai vjen pėr tė na thirrur nė jetėn tonė tė pėrditshme. Sa kohė kalojmė ulur, duke bėrė automatikisht gjėrat e zakonshme, pa parė ndonjė kuptim nė jetėn tonė? Kėtu, Jezusi arrin, ai e di emrin tonė, ai ėshtė i vetėdijshėm pėr gabimet dhe kufizimet tona, megjithatė ai na na dėrgon njė ftesė qė prish rutinėn tonė: ēohu, mė ndiq mua. Dhe premtimi i Jezusit ėshtė ai i njė jete tė udhėhequr nga mėshira, dhe jo nga sakrifica, nė tė cilėn mėkati ynė bėhet mjeti i hirit tė pafund tė Zotit pėr njerėzit.  VAZHDO MEDITIMIN

  O Zot Jezus, drita e popujve,
  vazhdo tė na tėrheqesh nga vetja.
  Fjala jote le tė arrijė deri tek ne
  dhe tė ndryshojė mendimet tona,
  tė transformojė stilet tona tė jetesės,
  tė drejtojė zgjedhjet tona,
  tė bėjė tė dyshojmė pėr motivet tona,
  tė rinovojė mentalitetin tonė
  nga format mė tė larmishme tė ngurtėsisė.
  Ti je Ungjilli, Zot, l
  ajmi i mirė i dashurisė i shpallur botės.
  Na mėso tė bėhemi tė tillė,
  qė drita jote tė pėrhapet
  edhe pėrmes jetės sonė.
  Amen
  (Motra Mariangjela Tassielli)

 20. #120
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,005

  Pėr: Komenti i ungjillit

  3-7-2021/Festa e shėn Tomės Apostull/UNGJILLI: Gj. 20, 24–29.

  LUTJA: Ps 117

  1 ALELUJA!
  Lavdėrojeni Zotin, o kombe tė gjitha,
  madhėrojeni sė bashku, o popuj tė gjithė!
  2 Sepse e madhe ėshtė dashuria e tij ndaj nesh,
  besnikėria e Zotit qėndron pėr amshim!  LEXIMI I UNGJILLIT: Gj. 20, 24–29.

  24 Porse Toma, njėri prej tė Dymbėdhjetėve ‑ ai qė quhet Binjak ‑ nuk ndodhi me ta kur erdhi Jezusi.
  25 I thanė, pra, nxėnėsit e tjerė: “E pamė Zotėrinė!”
  Toma u pėrgjigj: “Pa e parė nė duart e tij vritiėn e gozhdave e pa e vėnė gishtin tim nė vendin e gozhdave; pa e shtirė vėnė dorėn time nė kraharorin e tij, kurrė nuk besoj.” 26 Pas tetė ditėsh nxėnėsit e tij ishin prapė brenda nė shtėpi e me ta ishte edhe Toma. Megjithėse dyert ishin tė mbyllura, erdhi Jezusi, zuri vend mes tyre dhe u tha: “Paqja me ju!” 27 Pastaj i tha Tomės: “Shtjere gishtin tėnd kėtu dhe ja, shihi duart e mia! Ma jep dorėn tėnde e shtjere nė kraharorin tim dhe mos ji njeri qė s’beson, por besimtar!” 28 Toma iu pėrgjigj: “Zotėria im dhe Hyji im!”
  29 Jezusi i tha: “Pse po mė sheh, po beson. Lum ata qė nuk panė e besojnė!”  MEDITIMI

  Ne mund tė kemi dėgjuar dėshminė e dikujt qė kishte pasur atė takim vendimtar me Jezusin qė e ndryshoi jetėn e tij. Pėrballė kėsaj, edhe ne i thamė vetes, siē ka bėrė Thomas: "Por unė nuk isha atje!". Ose me fjalė tė tjera: ndryshe nga ky person, unė nuk kam pasur atė pėrvojė, atė rrugė, atė tėrheqje shpirtėrore. Dhe, pėrkundėr dėshirės pėr tė dashur tė takojmė Zotin, ndodh qė justifikojmė veten, duke menduar se, nėse jeta jonė nuk ėshtė ndryshuar ende nga Fjala e tij, kjo ėshtė pėr shkak se mundėsia e duhur nuk ėshtė paraqitur ende. Por Ungjilli na tregon sot se e vėrteta ėshtė ndryshe: Jezusi nuk vjen njė herė pėr tė na takuar, por ai na mėson qė gjithmonė jemi nė gjendje tė njohim praninė e tij. Dhe takimi me tė nuk ndodh domosdoshmėrisht me zhurmė tė madhe, ose nė kushte tė veēanta dhe tė papėrsėritshme. Nė tė vėrtetė, ėshtė njė takim qė Kisha na ofron ēdo tė Dielė, njė ftesė pėr tė prekur dhe pėr tė ngrėnė trupin e atij qė na ka dhėnė veten nga dashuria. Njė takim pėr tė na bėrė tė jetojmė jetėn jo si jobesimtarė, por si besimtarė.


  VAZHDO MEDITIMIN

  [O Zot Jezus, ti je me ne, i gjallė dhe i vėrtetė, nė Eukaristi.
  Zot, na e shto besimin. Zot, na jep njė besim qė dashuron.
  Ti qė na shoh, ti qė na dėgjon, ti qė na flet:
  ndriēo mendjen tonė qė tė besojmė mė shumė;
  ngrohje zemrėn tonė qė tė duam mė shumė!
  Prania jote, e admirueshme dhe sublime
  na tėrheq, na kap, na pushton.
  Zot, na jep njė besim mė tė madh.
  Zot, na jep njė besim mė tė gjallė.
  (Shėn Gjon Pali II)[/SIZE]
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ninoenina : 02-07-2021 mė 04:42

Faqja 6 prej 14 FillimFillim ... 45678 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Komenti juaj per kete foto te ministrit Tahiri.
  Nga DYDRINAS nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 26-02-2015, 17:31
 2. Joautenticteti i ungjillit
  Nga Ceni-1 nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 22
  Postimi i Fundit: 04-09-2014, 06:27
 3. Komenti i librit Medarixhus-Salikin nga Muhamed Husejn Jakubi
  Nga IslamInfo nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 16-08-2011, 12:04
 4. Komenti i Sures Jasin?
  Nga shtegi nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 22-07-2009, 13:18
 5. Komenti per prezervativet, Facebook kunder Papes
  Nga Vista nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 60
  Postimi i Fundit: 08-04-2009, 05:48

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •