Close
Faqja 5 prej 6 FillimFillim ... 3456 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 100 prej 111
 1. #81
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  410

  Pėr: Komenti i ungjillit

  12-5-2021/E MERKURĖ JAVA 6 E PASHKĖS/UNGJILLI: Gj, 16, 12–15

  LUTJA: Ps 148


  Aleluja. Lėvdoni Zotin nga qiejtė, lėvdojeni nė vendet shumė tė larta.
  2 Lėvdojeni, ju tė gjithė engjėjt e tij, lėvdojeni ju mbarė ushtritė e tij.
  3 Lėvdojeni, o diell dhe hėnė, lėvdojeni, ju mbarė yje tė ndritshme.
  4 Lėvdojeni, ju qiej tė qiejve, dhe ju ujėra pėrmbi qiejtė.
  5 Tėrė kėto gjėra le tė lėvdojnė emrin e Zotit, sepse ai dha urdhėr dhe ato u krijuan.
  6 Ai i ka vendosur pėrjetė, nė pėrjetėsi; por ka bėrė njė statut qė nuk do tė kalojė kurrė.
  7 Lėvdojeni Zotin nga toka, ju pėrbindėsh tė detit dhe mbarė oqeane,
  8 zjarr dhe breshėr, borė dhe re, ajėr i shtrėngatės qė zbaton urdhėrat e tij,
  9 mbarė male dhe kodra, mbarė dru frutorė dhe kedra;
  10 ju mbarė kafshė tė egra dhe shtėpiake, rrėshqanorė dhe zogj me krahė;
  11 ju mbretėr tė dheut dhe mbarė popuj, princa dhe gjyqtarė tė tokės;
  12 tė rinj dhe vajza, pleq dhe fėmijė.
  13 Le tė lėvdojnė emrin e Zotit, sepse vetėm emri i tij pėrlėvdohet. Lavdia e tij qėndron pėrmbi tokėn dhe qiejtė.
  14 Ai e ka rritur forcėn e popullit tė tij, njė arsye kjo lėvdimi pėr tė gjithė shenjtorėt e tij, pėr bijtė e Izraelit, njė popull i afėrt pėr tė. Aleluja.  LEXIMI I UNGJILLIT: Gj, 16, 12–15.

  12 Kam edhe shumė tė tjera pėr t’ju thėnė por tani s’mund t’i kuptoni. 13 E kur tė vijė ai ‑ Shpirti i sė Vėrtetės ‑ Ai do t’ju udhėzojė ta njihni tėrė tė Vėrtetėn. Ai s’do tė flasė prej vetvetes, por do tė flasė ēka tė dėgjojė dhe do t’ju zbulojė tė ardhmen. 14 Ai do tė mė lėvdojė, sepse do tė marrė prej simes e do t’ju zbulojė juve. 15 Gjithēka ka Ati, ėshtė imja. Prandaj edhe ju thashė: ‘Merr prej simes dhe do t’ju zbulojė juve’.”


  MEDITIMI

  B]Ja njė Lexim i shkurtėr, pesha specifike tė tė cilit ėshtė jashtėzakonisht e lartė! Le tė pėrpiqemi tė reflektojmė nė kėshillėn e Jezusit: "Kam edhe shumė tė tjera pėr t’ju thėnė por tani s’mund t’i kuptoni". Dishepujt nuk ishin tė aftė tė kuptojnė! A do tė jemi ne nė gjendje tė kuptojmė ndonjėherė? Vėrtet ėshtė mė inkurajues sqarimi vijues: " Kur tė vijė ai ‑ Shpirti i sė Vėrtetės ‑ Ai do t’ju udhėzojė ta njihni tėrė tė Vėrtetė". Kjo ėshtė ende njė deklaratė pėr tė cilėn duhet medituar shumė: Pyetjet "pėr t'u sqaruar" janė nė fakt zbulime themelore pėr jetėn tonė dhe pėr fatin tonė tė pėrjetshėm.
  Prandaj ėshtė mirė tė jemi vazhdimisht vigjilentė pėr tė mos mashtruar veten. Me njė imazh profan, por me vlerė, efikas, duhet tė kemi tė njėjtin qėndrim (ose ndoshta mania ...) tė konsumatorit tė sotėm, tė vėmendshėm ndaj cilėsisė sė asaj qė ha, ndaj shenjave tė garantimit tė produkteve tona lokale, DOC, PGI etj., nė mėnyrė qė tė mos helmoheni me ushqime tė falsifikuara. Nė "gjėrat e besimit" njė qėndrim i tillė na mbron: ėshtė ajo vulė e pėrbėrė nga interpretimi i pėrpunuar nga tradita dhe i konfirmuar nga Magjisteri i Kishės, Fryma e tė cilit pėr dy mijė vjet e ka shpėtuar tė vėrtetėn e fesė duke na ndriēuar pikėrisht nė mėnyrėn nė tė cilėn duhet ta pėrdorim lirinė tonė. Por, nėse duam tė jemi besnik, Shpirti na thotė se disa gjėra duhet t’i bėjmė sepse janė nė armoni me vulnetin e Atit, dhe tė mira pėr ne; dhe disa ėshtė mė mirė tė mos bėhen sepse janė tė dhėmshme pėr pėrparimin tonė nė jetėn shpirtėrore.
  [/B]


  VAZHDO MEDITIMIN.


  Maria ėshtė mėsuesja e jetės tonė tė krishtere.

 2. #82
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  410

  Pėr: Komenti i ungjillit

  18 – 5 – 2021/E MARTĖ, JAVA 7 E PASHKĖS/ UNGJ. Gj. 17, 1–11.


  LUTJA: PS 67.


  2 Hyji pastė mėshirė pėr ne e na bekoftė, bėftė tė ndriēojė fytyra e tij mbi ne,
  3 qė nė tokė tė njihet udha e tij, nė tė gjitha kombet shpėtimi i tij.
  4 Tė dhėnēin lavdi mbarė popujt, o Hyj, mbarė popujt e botės ty tė lavdėrofshin!

  LEXIMI II UNGJILLIT: Gj. 17, 1–11
  1 Jezusi, si i tha kėto, i ēoi sytė e vet kah qielli dhe vazhdoi: “O Atė, arriti koha: jepi lavdi Birit tėnd qė Biri tė tė japė lavdi ty 2 e qė me pushtetin, tė cilin ia dhe mbi ēdo njeri, t’u japė jetėn e pasosur tė gjithė atyre qė ia dhe ti. 3 E kjo ėshtė jeta e pasosur: qė tė njohin ty, Njė tė vetmin Hyjin e vėrtetė, dhe atė qė dėrgove, Jezu Krishtin. 4 Unė tė dhashė lavdi mbi tokė: e kreva veprėn, qė ma dhe ta kryej. 5 E tani, o Atė, mė lavdėro para teje me atė lavdi qė e kisha te ti para se tė fillonte tė ishte bota. 6 Emrin tėnd ua zbulova njerėzve qė ti m’i dhe nga bota. Ata ishin tė tutė, ti m’i dhe, dhe ata e mbajtėn fjalėn tėnde. 7 Tani e kuptuan se gjithēka mė dhe, vjen prej teje, 8 sepse fjalėt qė ti m’i dhe ua dorėzova atyre. Ata i pranuan dhe e kuptuan se me tė vėrtetė dola prej teje dhe besuan se ti mė dėrgove. 9 Unė pėr ta lutem. Nuk lutem pėr botėn, por pėr ata qė ti m’i dhe, sepse janė tė tutė.
  10 Gjithēka kam unė ėshtė jotja e ēka ke ti imja, dhe nė ta u lavdėrova. 11 Unė nuk rri mė nė botė e ata janė nė botė, e unė po vij te ti. O Atė i shenjtė! Ruaji nė Emėr tėnd ata qė ti m’i dhe qė tė jenė njė sikurse ne!  MEDITIMI


  Sot fillon leximi i "LutjeS Priftėrore" tė Jezusit. Nuk ėshtė e lehtė. Ėshtė e lehtė tė biesh mbi tė. Le tė meditojmė pak pėr shembull, atė pjesė tė parė qė shpėrthen nga zemra e Jezusit: "E kjo ėshtė jeta e pasosur: qė tė njohin ty, Njė tė vetmin Hyjin e vėrtetė" (v. 3). Nevoja pėr tė kuptuar ėshtė e natyrshme. Tė gjithė njerėz aspirojnė pėr njė lumturi tė pafund: Por kjo lumturi ėshte mbuluar nga njė mjegull e dendhur, e lidhur me njė nocion, atė tė pėrjetėsisė, qė nuk ėshtė objekt i pėrvojės, qė ėshtė nė njė nivel mė tė lart se sa jeta jonė tokėsore, dhe pėr kėtė e paarritshme prej nesh. Mbi temėn e jetės sė pėrjetshme ėshtė e mirė tė lexojmė atė qė thotė Papa Franēesku:
  «Jeta qė Zoti pėrgatit pėr ne nuk ėshtė njė zbukurim i thjeshtė i kėsaj tė tanishme: ajo tejkalon imagjinatėn tonė, sepse Zoti na mahnit vazhdimisht me dashurinė dhe mėshirėn e tij. Por tashmė nė kėtė tokė, nė lutje, nė Sakramente, nė vėllazėri, ne takojmė Jezusin dhe dashurinė e tij, dhe kėshtu mund tė paralajmėrojmė diēka nga jeta e ringjallur ».
  Tashmė, pra, kanė jetėn e pėrjetshme ata qė jetojnė nė bashkim mė Zotin . Larg nga Zoti, koha ėshtė njė mundim qė mungesa e njė mbarimi tė saj, e bėn atė mė tė padurueshme. Por, ē'tė themi pėr njė pėrjetėsi tė pėrbėrė nga njė dhuratė vazhdimisht e pėrsėritur, edhe nėse kjo gjė do tė gjallėrontė nga kėnaqėsitė njerėzore? Pėrvoja thotė se herėt a vonė gjithēka mėrzitet. Njeriu do mė shumė. Gjėja mė e mirė dhe mė e pėrgjegjshme, ėshtė qė edhe njė herė tė merren seriozisht fjalėt e Palit drejtuar Korintasve tė cilat jehojnė nė ato tė Papės: "Ēka syri nuk pa e veshi nuk dėgjoi dhe nė zemėr tė njeriut nuk hyri, atė ua bėri Hyji gati atyre qė e duan" (1 Kor 2: 9).  VAZHDO MEDITIMIN

  Eja tek unė, Shpirt Shenjt, Shpirt i sė vėrtetės: mė lejo tė arrijnjohjen e sė vėrtetė me gjithė plotėsinė e saj.
  Eja tek unė, Shpirt Shenjt, ujė i gjallė qė gulēon pėr jetėn e pėrjetshme: mė jep hirin qė tė kundroj fytyrėn e Atit nė kėtė jetė dhe nė gėzim tė pafund. (Shėn Augustini).


  Zoti na mahnit vazhdimisht me dashurinė dhe mėshirėn e tij!

 3. #83
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  410

  Pėr: Komenti i ungjillit

  19-5-2021/E MERKURĖ JAVA 7 E PASHKĖS/UNGJj. 17,11–19.


  LUTJA:Sal 67.


  2 Hyji pastė mėshirė pėr ne e na bekoftė, bėftė tė ndriēojė fytyra e tij mbi ne,
  3 qė nė tokė tė njihet udha e tij, nė tė gjitha kombet shpėtimi i tij.
  4 Tė dhėnēin lavdi mbarė popujt, o Hyj, mbarė popujt e botės ty tė lavdėrofshin!  LEXIMI I UNGJILLIT: Gj. 17,11–19

  11 Unė nuk rri mė nė botė e ata janė nė botė, e unė po vij te ti. O Atė i shenjtė! Ruaji nė Emėr tėnd ata qė ti m’i dhe qė tė jenė njė sikurse ne!
  12 Derisa unė isha me ta i ruajta nė Emėr tėnd ata qė m’i dhe, dhe vėrtet i ruajta ‑ asnjė nuk u bor pėrveē birit tė bjerrjes ‑ nė mėnyrė qė tė plotėsohej Shkrimi i shenjtė.
  13 Tani po vij tek Ti e kėto po i them ndėrsa ende jam nė botė, qė ata ta kenė nė vetvete gėzimin tim tė plotė.
  14 Unė ua dorėzova fjalėn tėnde dhe bota i urreu, pse nuk janė tė kėsaj bote sikurse as unė nuk i pėrkas kėsaj bote.
  15 Nuk po tė lutem t’i marrėsh prej botės, por t’i ruash nga i Keqi.
  16 Ata nuk i pėrkasin botės, sikurse as unė nuk i pėrkas botės.
  17 Shenjtėroji nė tė vėrtetėn: fjala jote ėshtė e vėrteta.
  18 Sikurse ti mė dėrgove nė botė, po ashtu edhe unė i dėrgova nė botė.
  19 Pėr ta [unė] e kushtoj vetveten, qė edhe ata tė jenė tė shenjtėruar nė tė vėrtetėn
  .


  MEDITIMI.

  Jezusi lutet intensivisht pėr dishepujt e tij. Dhe lutet pėr tė gjithė ata qė i janė kushtuar Zotit, tė cilėt madje janė "transferuar nė pronėn e Zotit" . Nė kėtė lutje bashkėngjithen koha dhe historia. Ne duhet t'i jemi mirėnjohės Zotit pėr dhuratėn e meshtarisė dhe tė jetės sė kushtuar Zootit. Dhe mirėnjohės ndaj kaq shumė vėllezėrve qė e ndjekin Jezusin me besnikėri dhe shenjtėri, shumė prej tė cilėve kanė vuajtur dhe po vuajnė pėr Ungjillin, duke paguar pėr besnikėrinė e tyre ndaj Zotit edhe me jetėn e tyre. Burra dhe gra qė e bėjnė tė gjallė praninė e tij me sakramentet, shpalljen e fjalės, veprat e mėshirės.
  Sigurisht qė dikush e humb rrugėn, gjen pengesa, dikush bie ose madje shkakton skandale. Kjo ndodh pėr shkak tė natyrės njerėzore ende tė plagosur dhe ėshtė e dhimbshme pėr ata qė me tė vėrtetė e duan Kishėn dhe nuk duan qė ajo tė turpėrohet. Thjesht Ungjilli na bėn tė kuptojmė se midis atyre qė i janė kushtuar Zotit, djalli zgjedh synimet e tij tė preferuara. Nėse njėri prej tyre bie, ėshtė sikur bota e nėntokės tė kishte njė fitore mė prestigjioze. Historia e kėtyre njerėzve tė munduar nga e keqja ėshtė atje pėr tė demonstruar nė njė mėnyrė konkrete se sa i furishėm mund tė jetė sulmi.
  Por le ta pyesim veten me sinqeritet: sa lutemi pėr kėta vėllezėr? A u dalim krah atyre dhe i mbėshtesim ata, apo nuk jemi mė tepėr nga ata qė i poshtėrojnė sepse… pse famullitari ndryshoi orarin e meshės? Ne gjithmonė kujtojmė njė gjė qė Papa Franēesku kėrkon pėr vete, me mirėsi, por me qėndrueshmėri: “Mos harroni tė luteni pėr mua”. Le ta kujtojmė kėtė dhe le tė qėndrojmė tė vendosur nė rrugėn qė na hap edhe sot Ungjilli.  VAZHDO MEDITIMIN.

  O Jezus, meshtar i shejntė dhe i amshueshėm,
  mbajj priftėrinjtė e tu nė
  Zemrėn tėnde tė Shenjtė.
  Mbaji duart e tyre tė pastra sepse ato e
  prekin trupin tėnd tė shenjtė ēdo ditė.
  Mbaji buzėt e tyre gjithashtu
  tė skuqur nga Gjaku yt i ēmuar.
  Mbaji zemrat e tyre tė pastra qė t'i pėrgjajnė zemrės tėnde hyjnore.
  Bėj tė rriten nė besnikėri dhe dashuri pėr ty
  dhe ruaji ata nga infektimi i botės.
  Me fuqinė pėr tė transformuar bukėn dhe verėn
  nė korpin e gjakun tėnd, gjithashtu,
  jepu atyre edhe fuqinė pėr tė transformuar zemrat.
  Bekoji dhe bėji punėt e tyre tė frytshme
  dhe njė ditė jepu atyre kurorėn e jetės sė pėrjetshme.
  (Nga Shėn Tereza e Lisieux)

 4. #84
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  410

  Pėr: Komenti i ungjillit

  20-5-2021/E ENJTĖ java7 PASHKĖS/UNGJ: Gj. 17, 20–26.


  LUTJA: Ps 15


  1 Mė ruaj, o Hyj, sepse tė kam rėnė ndore!
  2 I thashė Zotit: “Ti je Zoti im,
  tjetėr tė mirė nuk kam veē teje”!
  5 Zoti ėshtė pjesa e trashėgimit tim dhe gota,
  nė dorėn tėnde ėshtė fati im!
  6 Shorti mė ra nė mė tė mirėn tokė:
  pjesa e trashėgimit tim mė pėlqen shumė!
  8 Zotin e kam gjithmonė para sysh,
  mė rri nė tė djathtė, nuk kam sesi tė rrėzohem!
  9 Prandaj galdon zemra ime, gėzon shpirti im,
  mbarė trupi im pushon nė qetėsi.  LEXIMI I UNGJILLIT: Gj. 17, 20–26.

  20 Nuk po tė lutem vetėm pėr kėta,
  por edhe pėr tė gjithė ata,
  qė, pėr shkak tė fjalės sė tyre, do tė besojnė nė mua:
  21 qė tė gjithė tė jenė njė.
  Sikurse ti, Atė, qė je nė mua dhe unė nė ty,
  ashtu edhe ata tė jenė nė ne,
  qė ta kuptojė bota se ti mė dėrgove.
  22 Edhe unė ua dhashė lavdinė
  qė ti ma dhe qė tė jenė njė sikurse ne jemi njė
  23 ‑ unė nė ta e ti nė mua,
  qė tė jenė plotėsisht njė,
  qė bota ta dijė se ti mė dėrgove
  dhe se i deshe ata siē mė deshe mua.
  24 Atė, dua qė ata, tė cilėt m’i dhe,
  tė jenė aty ku jam unė, bashkė me mua,
  qė tė kundrojnė lavdinė time, lavdinė qė ti ma dhe,
  sepse mė deshe para se tė krijohej bota.
  25 Atė i drejtė! Bota nuk tė njohu e unė tė njoha.
  Edhe kėta e kuptuan se ti mė dėrgove.
  26 Kėtyre ua dėftova Emrin tėnd
  dhe do tė vazhdoj t’ua dėftoj,
  qė dashuria me tė cilėn ti mė deshe mua,
  tė jetė nė ta‑ dhe unė nė ta.”
  [/SIZE][/B]


  MEDITIMI


  "Unė nuk lutem vetėm pėr kėto, por edhe pėr ata qė do tė besojnė nė mua pėrmes fjalės sė tyre"(20). Horizonti zgjerohet, pėrqafon tė gjithė ata qė do tė besojnė "pėrmes fjalės sė tyre", tė apostujve. Pėrfituesit e ndėrmjetėsimit tė Zotit janė, pra, besimtarėt e tė gjitha kohėrave, tė udhėzuar me fjalėn dhe tė ushqyer me sakramente, nga Apostujt dhe pasardhėsit e tyre.
  Ungjilli i djeshėm pėrfshinte kėrkesėn pėr mbrojtje nga i ligu. Sot Jezusi flet mė tepėr pėr lumturinė qė do tė gėzojnė ata qė kanė hequr dorė nga lajkat e djallit, dhe kanė zgjedhur qė t'i shėrbejnė Zotit. Dhe ėshtė diēka e madhe: e njėjta lavdi e rezervuar Zotit, pikėrisht aty ku do tė jetė, njė dashuri e krahasueshme me atė me tė cilėn Zoti e do Jezusin, njohjen e Zoti…Kėtė Jezusi na premton. Ka vėrtet mjaft pėr tė dėshiruar njė shpėrblim tė tillė. Pėr ta kėrkuar atė, besimtari ka vetėm ndėrmjetėsimin e Jezusit, ėshtė fjala e tij dhe kjo na mjafton.


  VAZHDO MEDITIMIN.

  Ti do tė ma tregosh udhėn e jetės,
  gėzimin e plotė para fytyrės sate,
  kėnaqjen e amshueshme nė tė djathtėn tėnde.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ninoenina : 19-05-2021 mė 05:01

 5. #85
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  410

  Pėr: Komenti i ungjillit

  21-5-2021/E PREMPTE JAVA 7 PASHKĖS/UNGJ. Gj. 21, 15–19.


  LUTJA: Ps 102


  Bekoje, shpirti im Zotin,
  dhe krejt qenia ime Emrin e tij tė shenjtė.
  Bekoje, shpirti im Zotin,
  e mos i harro bamirėsitė e tija.
  Sepse sa ėshtė lartėsia e qiellit mbi tokė,
  aq e madhe ėshtė mėshira e tij ndaj atyre qė i druajnė.
  Sa ėshtė lindja larg perėndimit
  aq larg i hedh prej nesh fajet tona.
  Zoti e forcoi fronin e vet nė qiell,
  mbretėria e tij mbizotėron tė gjithė.
  Bekojeni Zotin, tė gjithė engjėjt e tij,
  ju tė fortėt nga fuqia, qė kryeni urdhrat e tij,
  duke i dėgjuar urdhrat e tij.  LEXIMI I UNGJILLIT: Gj. 21, 15–19.


  15 Pasi hėngrėn mėngjesin, Jezusi e pyeti Simon‑Pjetrin: “Simon Gjoni, a mė do ti mė shumė se kėta?” “Po, Zotėri ‑ iu pėrgjigj ‑ Ti e di se tė dua!” “Kulloti qengjat e mi! ‑ i tha Jezusi. 16 Prapė e pyeti tė dytėn herė: “Simon Gjoni, a mė do ti mua?” “Po, Zotėri, ti e di se tė dua!” ‑ iu pėrgjigj Pjetri. “Kulloti delet e mia!” ‑ vijoi Jezusi. 17 I tha pėr tė tretėn herė: “Simon Gjoni, a mė do?” Pjetri u trishtua pse e pyeti pėr tė tretėn herė: ‘A mė do?’ dhe iu pėrgjigj: “Zotėri, Ti di gjithēka! Ti e di se tė dua!” I tha Jezusi: “Kulloti delet e mia!” 18 Pėrnjėmend, pėrnjėmend po tė them: kur ti ishe mė i ri e ngjeshje vetveten dhe shkoje kah doje; porse kur tė plakesh, do t’i hapėsh duart e njė tjetėr do tė tė ngjeshė e do tė tė ēojė, ku ti nuk dėshiron”. 19 I tha kėto fjalė pėr t’i lajmėruar se me ē’vdekje do ta lavdėronte Hyjin. Pastaj i tha: “Mė ndiq mua!”


  MEDITIMI

  Ungjilli i sotėm na ēon tė mendojmė pėr diēka qė ndodhi pas ringjalljes sė Zotit. Pasazhi pėrmban pyetjen e trefishtė tė Jezusit drejtuar Pjetrit: "A mė do mua?", Interpretimi i kėsaj pyetjeje tė trefishtė barazohet, pėr nga numri, me mohimet e sė Premtes sė Madhe. Pjetri ėshtė me tė vėrtetė njė njeri i aftė pėr njė gamė tė gjerė ndjenjash: ėshtė bujar, por edhe impulsiv, tė vendosur nė ndjekjen e Misterit, por edhe lidhur mė traditat e popullit tė tij. Por njė gjė duket e qartė: ai e donte sinqerisht Jezusin. Pėr kėtė arsye (dhe edhe kjo ėshtė njė tipar njerėzor), ai mbetet i trishtuar nga kėmbėngulja e pyetjeve tė Jezusit: «Zot, ti di gjithēka; ti madje e dije qė do tė tė mohoja, por nga frika, jo nga mungesa e dashurisė. Ti e di qė unė vėrtet tė dua!». Por dashuria nuk ėshtė diēka qė thjesht "dihet". Cila nuse mund tė kėnaqet duke ditur qė burri i saj e do atė? A nuk dėshiron qė ai t’i tregojė? Qė ai ia pėrsėrit kėtė ēdo ditė? E njejta gjė vlen pėr marrėdhėniet midis fėmijėve dhe prindėrve. Njė "Tė dua" mė pak kompromentues ėshtė mirė tė thuhet edhe midis miqve. Ėshtė gjithashtu e vėrtetė qė, dashuria duhet tė demonstrohet me fakte. Pjetri, pra, jo vetėm qė duhet tė deklarojė dashurinė e tij pėr Zotin disa herė. Vetė Jezusi parashikon se si do tė duhet ta provojė atė. Simoni i Gjonit, i cili natėn e Gjetsemanit, me njė impuls tė vrullshėm, erdhi tė nxjerrė shpatėn e tij nė mbrojtje tė Zotėrisė sė tij, tani e tutje, i armatosur vetėm me besim, do tė thirret tė kalojė tėrė jetėn e tij pėr Jezusin.


  VAZHDO MEDITIMIN

  Tė adhuroj, o Zoti im,

  e tė dua me gjithė zemrėn.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ninoenina : 20-05-2021 mė 05:07

 6. #86
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  410

  Pėr: Komenti i ungjillit

  22-5-2021/E SHTUNĖ JAVA 7 E PASHKĖS/UNGJILLI: Gj, 21, 20–25.


  LUTJA: Ps 10.


  4 Zoti ėshtė nė Tempullin e vet tė shenjtė,
  Zoti fronin e ka nė qiell.
  Sytė e tij vėzhgojnė tė vobektin,
  qerpikėt e tij shqyrtojnė bijtė e njerėzve.
  5 Zoti shqyrton tė drejtin e tė paudhin,
  ai e urren atė qė e do paudhėsinė.
  6 Mbi mėkatarė do tė bėjė tė bjerė prush:
  zjarr, sulfur e stuhi ėshtė pjesa e trashėgimit tė tyre.
  7 Zoti ėshtė i drejtė e drejtėsinė e ka pėr zemėr:
  tė drejtėt do ta shikojnė fytyrėn e tij.


  LEXIMI I UNGJILLIT: Gj, 21, 20–25.

  20 Pjetri u kthye dhe pa se po e ndiqte nxėnėsi tė cilin Jezusi e donte [posaēėrisht], ai qė nė kohėn e Darkės e mbėshteti kokėn nė parzmėn e Jezusit dhe e pati pyetur: “Zotėri, kush ėshtė ai qė do tė tė tradhtojė?” 21 Kur Pjetri e vuri re kėtė, i tha Jezusit:
  “Zotėri, e ēka do tė ndodhė me kėtė?”
  22 Jezusi iu pėrgjigj: “Nėse dua qė ky tė mbesė derisa tė vij unė, ty ē’po tė duhet? Ti eja pas meje!”
  23 Kėndej edhe u hap ndėr vėllezėr fjala se ai nxėnės nuk do tė vdiste. E pra, Jezusi nuk tha “Nuk do tė vdesė!”, por “‘Nėse dua qė ky tė mbesė derisa tė vij unė [ty ē’po tė duhet?’]” 24 Ky nxėnės ėshtė ai qė i dėshmon kėto gjėra dhe vetė ai i shkroi. Ne e dimė se dėshmia e tij ėshtė e vėrtetė.
  25 Ka edhe shumė gjėra tė tjera qė i bėri Jezusi, tė cilat po tė renditeshin njė nga njė, mė thotė mendja se as mbarė bota s’do t’i zinte librat, qė do tė duhej tė shkruheshin.


  MEDITIMI

  Nė fund tė Ungjillit tė tij Gjoni nxjerr disa pėrfundime: "Ai, Gjoni, ėshtė njė dėshmitar besnik i gjėrave qė ai shkroi dhe edhe pse Jezusi ka bėrė aq shumė gjėra tė tjerė qė vetė bota nuk do tė mjaftonte pėr tė pėrmbajtur librat qė duheshin shkruar , kėto janė tė mjaftueshme qė ju tė besoni se Ai ėshtė Krishti, bir i Zotit dhe kėshtu, duke besuar, tė keni jetėn nė emrin e tij".
  Nė fund tė Ungjillit tė tij, Gjoni kėrkon qė tė merret seriozisht, si njė dėshmitar i drejtpėrdrejtė. Ai i bindet urdhrit tė Zotit: "Shkoni dhe prdikoni Ungjillin" dhe, natyrisht, ai gjithashtu i pėrgjigjet dėshirės sė tij pėr tė pėrhapur dashurinė qė ka provuar. Pra, ajo qė ka rėndėsi, e qė vetėm Zoti e di, ėshtė numri i madh i atyre qė u kthyen tė Jezusi dhe kanė filluar tė duan atė dhe afėrmin e tyre.
  Ne besojmė gjithēka qė Gjoni shkroi. Por Gjoni do ta ketė pėrfunduar detyrėn e tij vetėm kur edhe ne mund tė themi, si samaritanėt: " Tani nuk besojmė vetėm pse na tregove ti: vetė e dėgjon dhe e dimė se nė tė vėrtetė ėshtė Shėlbuesi i botės "(Gjn 4:42)


  VAZHDO MEDITIMIN

  “Dėgjo, Izrael! Zoti, Hyji ynė, ėshtė njė Zot i vetėm! Duaje Zotin, Hyjin tėnd, me gjithė zemrėn tėnde, me gjithė shpirtin tėnd e me gjithė fuqinė tėnde! Kėto urdhėrime qė po t’i jap sot unė, mbaji gjithmonė nė zemrėn tėnde! Ua pėrsėrit fėmijėve tė tu! Fol pėr to kur tė jesh nė shtėpi e kur tė jesh duke udhėtuar; kur tė biesh nė shtrojė e kur tė ngrihėsh nga shtroja” (Dt. 6, 4-7).

 7. #87
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  410

  Pėr: Komenti i ungjillit

  24-5-2021/JAVA 4 ORD-/UNGJ: Mk. 10, 17–27.


  LUTJA:Ps 31


  Lum ai qė iu fal mėkati, qė iu mbulua faji!
  Lum ai njeri qė Zoti nuk e numėron ndėr mėkatarė, nė shpirtin e tė cilit nuk ka dredhi. Atėherė ta dėftova mėkatin tim, fajin tim mė nuk e fsheha.
  Thashė: “Do t’ia rrėfej Zotit fajin tim”, e ti ma fale fajėsinė e mėkatit tim. Ti je strehimi im, ti mė ruan prej vėshtirėsisė, do tė mė rrethosh me kėngė gėzimi.  LEXIMI I UNGJILLIT: Mk. 10,17-27.

  17 Kur doli nė rrugė, njė njeri u lėshua me vrap, ra nė gjunjė para tij dhe e pyeti:“Mėsues i mirė, ēka duhet tė bėj pėr tė fituar Jetėn e pasosur?” 18 Jezusi iu pėrgjigj: “Pse mė thua: i mirė? Askush s’ėshtė i mirė pėrveē Njė Hyji tė vetėm! 19 Urdhėrimet i di: ‘Mos vra! Mos the kurorėn! Mos vidh! Mos dėshmo rrejshėm! Mos bėj kurrfarė padrejtėsie! Ndero babain tėnd e nėnėn!’“ 20 Ai iu pėrgjigj: “Mėsues, tė gjtha kėto i kam zbatuar qė prej rinisė sime.” 21 Atėherė Jezusi e shikoi ėmbėl, i pėlqeu dhe i tha: “Tė mungon edhe njė gjė: shko, shit ēka ke, ndajua skamnorėve e do tė kesh thesar nė qiell; atėherė kthehu e eja pas meje!” 22 Djaloshi u prish kur e dėgjoi kėtė fjalė e, i trishtuar, u largua, sepse kishte prona tė shumta. 23 Jezusi, pasi e hodhi shikimin pėrreth, u tha nxėnėsve tė vet: “Sa vėshtirė do tė hyjnė pasanikėt nė Mbretėrinė e Hyjit!” 24 Nxėnėsit mbetėn shtang tė habitur prej kėtyre fjalėve tė tij. Por Jezusi foli pėrsėri dhe u tha: “Bijtė e mi! Sa vėshtirė ėshtė tė hyhet nė Mbretėrinė e Hyjit! 25Mė lehtė ėshtė tė pėrshkohet gamilja nėpėr vrimė tė gjilpėrės se tė hyjė i pasuri nė Mbretėrinė e Hyjit!” 26 Nxėnėsit ēuditeshin edhe mė tepėr dhe i thoshin njėri‑tjetrit: “Atėherė kush do tė mund tė shėlbohet?” 27 Jezusi ua nguli sytė dhe tha: “Sa pėr njerėz, njėmend, ėshtė punė qė s’bėhet, por jo pėr Hyjin, Hyji mund tė bėjė gjithēka.”


  MEDITIMI


  Pyetjes sė djalit tė pasur, Jezusi i jep njė pėrgjigje qė ėshtė nė vazhdėn e pėrsosur tė Ligjit. Nė fakt, edhe nėse sot pothuajse nuk quhen mė me emrin e tyre, mėkatet qė kundėrshtojnė urdhėrimet, janė dhe mbeten shkelje serioze pėr Perėndinė, pėr fqinjin dhe gjithashtu pėr atė qė i bėn ato. Pėrgjigja e tė riut ėshtė, pra, e shkėlqyeshme dhe ėshtė e dėshirueshme qė edhe ne mund ta sigurojmė atė nė dritėn e njė ndėrgjegjeje tė mbajtur nė stėrvitjen e duhur.
  Problemet vijnė mė vonė. Jezusi e dinte mirė se cilat ishin pengesat qė i qėndronin rrugės sė re qė ai e shpallte: njė mėnyrė sipas sė cilės ligji nuk shfuqizohet, por kėnaqet automatikisht duke jetuar nė perspektivėn unike tė dashurisė pėr Zotin dhe vėllezėrit.
  Vėshtirėsitė e tė riut janė edhe tonat. Ai shkon i trishtuar, mbase nuk e vuri re vėshtrimin e dashur me tė cilin Jezusi e shikoi. Pėr kėtė ai nuk mund t’i dėgjonte fjalėt e tij, lajmėtarė tė mėshirės edhe pėr ata qė janė shumė tė pasur por e kanė zemrėn tė mbyllur. Krahasuar me tė, i cili gjithashtu kishte privilegjin e jashtėzakonshėm tė takonte dhe tė fliste me Zotin, ne kemi njė pėrparėsi tė vogėl nė pozitė. Ne pėrpiqemi tė mos e harxhojmė atė.


  VAZHDO MEDITIMIN (Ps 127)

  1 Lum njeriu qė e druan Zotin, qė ecėn udhėve tė tija! 2 Do tė ushqehesh prej punės sė duarve tė tua, i lumi ti, mirė do tė kalosh! 3 Gruaja jote: vresht plot fruta nė dhomat e shtėpisė sate; djemtė e tu: pinjoj ulliri pėrreth tryezės sate! 4 Ja, se si bekohet njeriu qė e druan Zotin! 5 Tė bekoftė Zoti prej Sionit e pafsh lumturinė e Jerusalemit nė tė gjitha ditėt e jetės sate 6 dhe i pafsh djemtė e djemve tė tu! Paqja qoftė mbi Izraelin!

 8. #88
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  410

  Pėr: Komenti i ungjillit

  25-5-2021/JAVA 4 Ord/Ungjilli: Mk. 10, 28–31.

  LUTJA (Ps 49)


  “Dėgjo, populli im, dua tė flas, o Izrael, dėshmoj kundėr teje: unė Hyji jam Hyji yt!
  Nuk tė qortoj pėr flitė e tua, flitė e shkrumbimit tė tuat i kam gjithherė para sysh!
  Kushtoji Hyjit fli falenderimi dhe zbatoja Hyjit kushtet e tua, e mė thirr nė ditėn e travajit: unė do tė tė shpėtoj e ti mė jep lavdinė”!
  Mė nderon ai qė mė kushton flinė e lavdit, do t’ia tregoj shpėtimin e Hyjit atij qė ecėn udhės sė drejtė.  LEXIMI I UNGJILLIT: Mk. 10, 28–31.

  28 Atėherė Pjetri mori fjalėn e i tha: “Ja, ne lamė ēdo gjė e erdhėm pas teje.” 29 Jezusi iu pėrgjigj: “Pėr tė vėrtetė po ju them: s’mund tė ketė asnjė njeri qė la pėr shkak timin e pėr shkak tė Ungjillit shtėpinė, ose vėllezėrit, ose motrat, ose nėnėn, ose babain, ose fėmijėt, ose arat 30 e tė mos marrė tani nė kėtė botė, edhe pse me salvime ‑ njėqind herė aq shtėpi, vėllezėr, motra, nėna, fėmijė e ara ‑ e nė botėn e ardhshme Jetėn e pasosur. 31 Shumė nga ata qė janė tė parėt do tė jenė tė sprasmėt, ndėrsa shumė tė sprasmė do tė jenė tė parėt.”  MEDITIMI:

  Ėshtė njerėzisht e ligjshme tė njohim veten te Pjetri dhe nė nevojėn e tij pėr tė ditur, gjė qė tregon gjithashtu se si apostulli tashmė ka provuar vėshtirėsinė pėr tė ndjekur Zotin; shpėrblimi, nė fakt, pritet nė fund tė njė lodhje. Nga ana tjetėr, pėrgjigjja e Jezusit nuk lė hapėsirė pėr keqkuptime tė mundshme. Ata qė e ndjekin atė nuk duhet tė presin trajtim preferencial. Zoti ėshtė i qartė: ai qė ta ndjek, do tė ketė persekutime tė cilat, kur jo tė njė natyre fizike, shpesh do tė jenė tallje, izolimi, shumė pengesa tjera...
  Sidoqoftė, nė pėrgjigjen e Jezusit, ekziston edhe njė nga zbulesat mė tė qarta pėr hapjen e zemrės sė Zotit. Po, Zoti sigurisht nuk e lejon veten tė mposhtet nė bujari. Ai ėshtė mjeshtri qė u jep paga tė plota punėtorėve tė orės sė fundit, i cili nga dhembshuria fal njė borxh astronomik, ai ėshtė tregtari qė jep masa tė mira, tė shtypur, tė mbushur dhe tė tejmbushur (Lk 6, 38). Ai gjithashtu i ngjan njė bankieri vėrtet tė veēantė, i cili garanton njė interes njėqind pėr njė nė njė periudhė afatshkurtėr dhe nė njė periudhė afatgjatė njė qėndrim tė pafund nė Parajsė. Pėrgjigja e Pietrit, e dėshmuar me jetė, ka qenė: "Ok, unė e pranoj kėtė: me kėto kushte unė fitoj!". Ēfarė bėjmė ne? A nuk ėshtė mė mirė tė pranojmė edhe ne e tė pėrfitojmė nga njė Zot i tillė?


  VAZHDO MEDITIMIN (Ps 144)

  Zoti ėshtė vetė butėsia e mėshira,
  i ngadalshėm nė zemėrim dhe plot dashuri.
  Zoti ėshtė I mire pėr tė gjithė,
  I dhimbshėm pėr tė gjitha krijesat e veta.

 9. #89
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  410

  Pėr: Komenti i ungjillit

  25-5-2021/JAVA 4 Ord/Ungjilli: Mk. 10, 28–31.

  LUTJA (Ps 49)


  “Dėgjo, populli im, dua tė flas, o Izrael, dėshmoj kundėr teje: unė Hyji jam Hyji yt!
  Nuk tė qortoj pėr flitė e tua, flitė e shkrumbimit tė tuat i kam gjithherė para sysh!
  Kushtoji Hyjit fli falenderimi dhe zbatoja Hyjit kushtet e tua, e mė thirr nė ditėn e travajit: unė do tė tė shpėtoj e ti mė jep lavdinė”!
  Mė nderon ai qė mė kushton flinė e lavdit, do t’ia tregoj shpėtimin e Hyjit atij qė ecėn udhės sė drejtė.


  LEXIMI I UNGJILLIT: Mk. 10, 28–31.

  28 Atėherė Pjetri mori fjalėn e i tha: “Ja, ne lamė ēdo gjė e erdhėm pas teje.” 29 Jezusi iu pėrgjigj: “Pėr tė vėrtetė po ju them: s’mund tė ketė asnjė njeri qė la pėr shkak timin e pėr shkak tė Ungjillit shtėpinė, ose vėllezėrit, ose motrat, ose nėnėn, ose babain, ose fėmijėt, ose arat 30 e tė mos marrė tani nė kėtė botė, edhe pse me salvime ‑ njėqind herė aq shtėpi, vėllezėr, motra, nėna, fėmijė e ara ‑ e nė botėn e ardhshme Jetėn e pasosur. 31 Shumė nga ata qė janė tė parėt do tė jenė tė sprasmėt, ndėrsa shumė tė sprasmė do tė jenė tė parėt.”  MEDITIMI:

  Ėshtė e lejushme tė njohim veten te Pjetri dhe nė nevojėn e tij pėr tė ditur, gjė qė tregon gjithashtu se si apostulli tashmė ka provuar vėshtirėsinė pėr tė ndjekur Zotin; shpėrblimi, nė fakt, pritet nė fund tė njė lodhje. Nga ana tjetėr, p
  Ėshtė njerėzisht e ligjshmėrgjigjja e Jezusit nuk lė hapėsirė pėr keqkuptime tė mundshme. Ata qė e ndjekin atė nuk duhet tė presin trajtim preferencial. Zoti ėshtė i qartė: ai qė ta ndjek, do tė ketė persekutime tė cilat, kur jo tė njė natyre fizike, shpesh do tė jenė tallje, izolimi, shumė pengesa tjera...
  Sidoqoftė, nė pėrgjigjen e Jezusit, ekziston edhe njė nga zbulesat mė tė qarta pėr hapjen e zemrės sė Zotit. Po, Zoti sigurisht nuk e lejon veten tė mposhtet nė bujari. Ai ėshtė mjeshtri qė u jep paga tė plota punėtorėve tė orės sė fundit, i cili nga dhembshuria fal njė borxh astronomik, ai ėshtė tregtari qė jep masa tė mira, tė shtypur, tė mbushur dhe tė tejmbushur (Lk 6, 38). Ai gjithashtu i ngjan njė bankieri vėrtet tė veēantė, i cili garanton njė interes njėqind pėr njė nė njė periudhė afatshkurtėr dhe nė njė periudhė afatgjatė njė qėndrim tė pafund nė Parajsė. Pėrgjigja e Pietrit, e dėshmuar me jetė, ka qenė: "Ok, unė e pranoj kėtė: me kėto kushte unė fitoj!". Ēfarė bėjmė ne? A nuk ėshtė mė mirė tė pranojmė edhe ne e tė pėrfitojmė nga njė Zot i tillė?  VAZHDO MEDITIMIN (Ps 144)

  Zoti ėshtė vetė butėsia e mėshira,
  i ngadalshėm nė zemėrim dhe plot dashuri.
  Zoti ėshtė I mire pėr tė gjithė,
  I dhimbshėm pėr tė gjitha krijesat e veta.

 10. #90
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  410

  Pėr: Komenti i ungjillit

  26-5-2021/E MERKURĖ Ord 8/ UNGJILLI: Mk. 10, 32-45.

  LUTJA (Ps 78)


  9 Na ndihmo, o Hyj, Shėlbuesi ynė, pėr nder tė Emrit tėnd e na ēliro: pashė nderin e Emrit tėnd na i fal fajet!
  11 Le tė arrijė tek ti gjėma e tė robėruarve, me fuqinė e krahut tėnd shpėtoji tė dėnuarit me vdekje.
  13 E ne, populli yt ‑ delet e kullotės sate, do tė tė lavdėrojmė pėr amshim, do ta shpallim nga brezi nė brez.


  LEXIMI I UNGJILLIT: Mk. 10, 32-45

  32 Ishin nė udhėtim e po ngjiteshin nė Jerusalem. Jezusi u printe. Nxėnėsit ēuditeshin, por e ndiqnin edhe pse me frikė. Jezusi rishtas i mblodhi rreth vetes tė Dymbėdhjetėt e filloi t’u tregojė se ēka do t’i ndodhė: 33 “Qe se po ngjitemi nė Jerusalem e Biri i njeriut do t’u dorėzohet kryepriftėrinjve e skribėve. Ata do ta dėnojnė me vdekje e do ta lėshojnė nė duar tė paganėve. 34 Do ta vėnė nė lojė, do ta pėshtyjnė, do ta frushkullojnė e do ta vrasin. Por ai, pas tri ditėsh, do tė ngjallet.” 35 Atėherė Jakobi e Gjoni, bijtė e Zebedeut, iu afruan dhe i thanė: “Mėsues, dėshirojmė tė bėsh pėr ne ēka po tė kėrkojmė.” 36 “Ēka dėshironi ‑ u tha Jezusi ‑ tė bėj pėr ju?” 37 Ata i thanė: “Bėj qė nė lavdinė tėnde tė rrimė njėri nė tė djathtėn e tjetri nė tė majtėn tėnde.” 38 Jezusi u pėrgjigj: “Nuk dini ēka lypni. A jeni tė zotėt ta pini gotėn qė unė e pi? Ose tė pagėzoheni me atė pagėzim me tė cilin unė pagėzohem?” 39 “Jemi tė zotėt!” ‑ iu pėrgjigjėn ata. Jezusi vijoi: “Vėrtet do ta pini gotėn qė unė e pi dhe do tė pagėzoheni me pagėzim me tė cilin unė pagėzohem. 40 Por tė vė ndokėnd tė mė rrijė nė tė djathtėn ose nė tė majtėn time ‑ kjo nuk ėshtė nė pushtetin tim ta jap ‑ kjo gjė u pėrket atyre pėr tė cilėt ėshtė bėrė gati.” 41 Kur e morėn vesh dhjetė tė tjerėt, u hidhėruan me Jakobin e nė Gjonin. 42 Prandaj Jezusi i thirri pėrreth dhe u tha: “Ju e dini se ata qė mbahen pėr sundues tė popujve, i sundojnė me ashpėrsi dhe qeveritarėt e tyre ushtrojnė mbi ta pushtetin e tyre. 43 Kėshtu veē, nuk duhet tė jetė ndėr ju. Pėrkundrazi, kushdo prej jush qė do tė jetė mė i madh, le tė bėhet shėrbėtori juaj, 44 dhe ai qė prej jush do tė jetė i pari, le tė bėhet skllavi i tė gjithėve, 45sepse Biri i njeriut nuk erdhi pėr tė qenė shėrbyer, por qė ai tė shėrbejė e tė japė jetėn e vet si shpėrblim pėr tė gjithė.”  MEDITIMI

  Ungjilli qė lexohet sot, ndahet nė dy pjesė, tė lidhura, por tė veēanta. Nė tė parėn, Jezusi flet me qartėsinė mė tė madhe nė lidhje me ngjarjet e afėrta, nga dorėzimi i tij nė Malin e ulinjve e deri nė fitoren pėrfundimtare mbi vdekjen. Dishepujt e kuptuan Jezusin, dhe mbetėn "tė tronditur" dhe tė frikshme, por epilogu i triumfues tė ngjarjes duhet tė ketė ngjallur shumė interes te Jakobi dhe Gjoni qė bėjnė kėrkesėn e tyre tė njohur dhe ambicioze: “Mėsues, dėshirojmė tė bėsh pėr ne ēka po tė kėrkojmė...Bėj qė nė lavdinė tėnde tė rrimė njėri nė tė djathtėn e tjetri nė tė majtėn tėnde.”
  Bijtė e Zebedeut nuk na bėjnė vėrtet njė pėrshtypje tė mirė. Kėrkesa e tyre natyrshėm provokon reagimin e indinjuar tė tė pranishmėve.
  Ėshtė gjithmonė e habitshme tė kuptojmė kufizimet, nėse jo mjerimet e vėrteta, tė dishepujve. Por ajo qė ka mė shumė rėndėsi pėr ne janė mėsimet qė Jezusi di tė nxjerrė pikėrisht nga kontrasti midis mėsimeve tė tij dhe mjerimėve e dishepujve. Sot Jezusi nuk e ngre zėrin e tij, nuk i qorton dishepujt qė donin vendin mė tė mirė! Nė vend tė kėsaj, ai e shfrytėzon rastin pėr tė bėrė qė tė kuptohet nga tė gjithė, qė tė sqarohet edhe njė herė se stili i Mbretėrisė ėshtė shėrbimi dhe se madhėshtia e vėrtetė qėndron pikėrisht nė shėrbim. Dhe, pėrsėri, nėnvizon se ata qė duan tė jenė pjesė e kėsaj Mbretėrie shumė tė veēantė, duhet tė bėhen shėrbetorėt e tė gjithėve.  VAZHDO MEDITIMIN

  Mė jep hir, Jezusi im,
  qė tė mos tė doja nga frika,
  por nga dashuria.
  (San Filippo Neri)

 11. #91
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  410

  Pėr: Komenti i ungjillit

  28-5-2021/E PREMTĖ JAVA 8 ORD/UNGJILLI: Mk 11, 11–25.

  LUTJA: Psalm 149.


  Kėndoni Zotit njė kėngė tė re; kėndoni lavdi nė mbledhjen e shenjtėrve
  Le t’i gėzohet Izraeli krijuesit tė vet, bijtė e Sionit t’i brohorisin Mbretit tė vet.
  Le tė galdojnė tė drejtė nė lumturi, le tė brohorisin nga shtrojat e veta
  E paēin lavdi e Zotit nė gojė, ky ėshtė nder pėr tė gjithė besnikėt e tij.  LEXIMI I UNGJILLIT: Mk 11, 11–25.

  11 Jezusi hyri nė Jerusalem, nė Tempull, shikoi ēdo gjė dhe, pasi dita ishte nė tė sosur, shkoi me tė Dymbėdhjetėt nė Betani.
  12 Tė nesėrmen, kur dolėn prej Betanisė, Jezusi ishte uritur.
  13 Prej sė largu pa njė fik me gjethe, shkoi pėr tė gjetur ndonjė kokėrr nė tė. Por, kur iu afrua, nuk gjeti nė tė asgjė pėrveē gjetheve, sepse nuk ishte koha e fiqve. 14 Atėherė i tha: “Askush mos ngrėntė kurrė e pėr kėtė jetė mė fryt prej teje!” Nxėnėsit e tij i dėgjuan kėto fjalė 15 Dhe arritėn nė Jerusalem. Kur hyri nė Tempull, filloi t’i dėbojė ata qė shitnin e blenin nė Tempull. Ndėrruesve tė tė hollave ua pėrmbysi tavolinat e shitėsve tė pėllumbave ua rrėzoi bankat. 16 Askėnd s’la tė mbartė ndonjė gjė nėpėr Tempull.
  17 I mėsonte dhe u thoshte: “Po, a nuk thotė Shkrimi i shenjtė:
  ‘Shtėpia ime duhet tė jetė shtėpi lutjeje pėr tė gjithė popujt?’
  e ju e bėtė shpellė cubash!”
  18 Kur dėgjuan kryepriftėrinjtė e skribėt, kėrkonin mėnyrėn si ta vrisnin; por e druanin, sepse populli mbarė ishte i ngazėlluar me mėsimin e tij. 19 Kur u bė natė, Jezusi e nxėnėsit po dilnin jashtė qytetit.
  20 Kur, nė mėngjes, kaluan andej, panė se fiku ishte tharė me gjithė rrėnjė.
  21 Atėherė Pjetrit i ra ndėr mend e i tha: “Rabbi, shiko! Qenka tharė fiku qė ti nėme!”
  22 Jezusi mori fjalėn e u tha: “Kini besim nė Hyjin!
  23 Pėrnjėmend po ju them: nėse ndokush i thotė kėtij mali: ‘Ēohu dhe hidhu nė det!’ ‑ e nuk dyshon nė zemrėn e vet, por beson se do tė ndodhė siē thotė, ashtu do t’i ndodhė!
  24 Prandaj po ju them: ēkado qė tė kėrkoni me lutje, besoni se e morėt, e do ta fitoni me siguri. 25 E, kurdo tė ngriteni pėr t’u lutur, falni nėse keni ndonjė gjė kundėr ndokujt, qė Ati juaj qė ėshtė nė qiell, t’jua falė edhe juve fajet.”  MEDITIMI

  Tregimi i fikut ėshtė i vėshtirė pėr tu interpretuar, por kuptimi i tij duhet tė jetė i rėndėsishėm nėse sinoptikėt e raportojnė atė.
  Ėshtė pastaj diēka qė zemėron Zotin dhe ne e dimė se kur, me kė dhe pse Jezusi ēmendet. Duket se ai ėshtė nė gjendje dhe i gatshėm tė falė gjithēka, por jo gėnjeshtrėn, as hipokrizinė, as qėndrimin e atyre qė pėrpiqen me ēdo kusht tė duken bukur nga jashtė, por janė mendje ngushtė dhe kanė zemėr tė korruptuar, siē do tė thoshte Papa Franēesku. Jezusi ėshtė i zemėruar kundėr hipokrizisė, e cila gjithashtu ka marrė nė zotėrim shtėpinė e Zotit, tempullin qė Jezusi e ka pėrmbysur nė Ungjillin e sotėm.
  Ndoshta fiku simbolizon hipokrizinė e atyre qė kanė gjethe (kjo ėshtė shėnuar nga Marco, i cili sigurisht nuk transmeton kėtė rastėsisht) por nuk japin fryt, kush e di? Por e gjithė kjo na kujton para sė gjithash se ne duhet tė jemi transparentė para Zotit. Dhe se duhet tė shmangim grackėn e djallit qė na ēon tė jemi njerėz tė rremė. Dhe ne nuk duhet tė sillemi mirė qė tė shmangim zemėrimin e Zotit, sepse edhe kjo do tė ishte sjellje hipokrite; duhet ta bėjmė gjithēka pėr dashuri, duke e ditur mirė qė nė dashuri nuk mund tė ketė hypokrisi, diēka qė tė jetė pavėrtetė.


  VAZHDO MEDITIMIN

  Hiri i Shpirtit Shenjt le tė ndriēojė zemrėn time,
  qė t’i mund t’i rrefehem tė gjitha mėkatėt e mia
  dhe ta njoh mėshirėn e Zotit.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ninoenina : 27-05-2021 mė 05:48

 12. #92
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  410

  Pėr: Komenti i ungjillit

  29-5-2021/E SHTUNĖ JAVA 8 Ord/Ungjilli: Mk. 11, 27–33.

  LUTJA: Psalmi 18.

  8 I pėrsosur ėshtė Ligji i Zotit, shpirtin pėrtėrin;
  pėr t’u besuar ėshtė Dėshmia e Zotit,tė miturve u jep dijen.
  9 Urdhėrimet e Zotit janė tė drejta, kėnaqin zemrėn;
  urdhri i Zotit ėshtė i qartė,dritė u jep syve.
  10 E panjollė ėshtė frika e Zotit, nuk ndėrron nė shekuj tė shekujve;
  gjyqet e Zotit janė tė vėrteta, tė gjitha njėsoj tė drejta.
  11 Mė tė ēmueshme se ari, se mė i pastri ar, mė tė ėmbla se mjalti,
  se hoja qė rrjedh mjaltė.
  12 Shėrbėtori yt me kujdes i mėson: t’i mbash ato ėshtė fitore e madhe.


  LEXIMI I UNGJILLIT: Mk, 11,27-33.

  27 Prapė erdhėn nė Jerusalem. Ndėrsa Jezusi po ecte nėpėr Tempull, iu afruan kryepriftėrinjtė, skribėt e pleqtė
  28 e i thanė: “Me ē’pushtet i bėn ti kėto? Ose kush ta dha ty pushtetin tė veprosh kėshtu?”
  29 Jezusi u pėrgjigj: “Edhe unė po ju bėj njė pyetje tė vetme. Mė pėgjigjni ju e atėherė do t’ju pėrgjigjem me ē’pushtet i bėj kėto.
  30 M’u pėrgjigjni: Pagėzimi i Gjonit a ishte prej ‘Qiellit’ apo prej ‘njerėzve’?”
  31 Ata filluan tė pleqėrojnė nė vetvete: ‘Po thamė ‘Prej Qiellit’, ai do tė na thotė: ‘Pse atėherė nuk i besuat?’
  32 E po u pėrgjigjėm: ‘Prej njerėzve...’ Druanin popullin sepse tė gjithė e mbanin Gjonin profet tė vėrtetė.
  33 Kėndej iu pėrgjigjėn Jezusit: “Nuk dimė.” Edhe Jezusi iu pėrgjigj: “As unė, pra, s’po ju tregoj se me ē’pushtet i bėj kėto!”


  MEDITIMI.

  Padyshim, Jezusi duhet tė ketė pasur vėrtet njė inteligjencė akute! pėrgjigjet e tij ngjallin admirim pėr shpejtėsinė e formulimit, shkėlqimin e argumenteve dhe zotėrimin unik tė ligjit qė ato zbulojnė ("Njė mėsim i ri, i dhėnė me autoritet", ne lexojmė nė Mk 1, 27). Mė e njohur ėshtė pėrgjigjja qė lidhet me monedhėn me figurėn e Cezarit. Por edhe pėrgjigja qė pėrmbahet nė Ungjillin e sotėm e dėshmon intelligjencėn e jashtėzakonshme tė Jezusit; thekson qartė ngathtėsinė e sulmit hipokrit tė kskribėve dhe pleqve, dhe detyrimin e kėtyre tė fundit nė njė tėrheqje poshtėruese. Njė mėsim mund tė nxjerrim nga ungjilli i sotėm, pėr ne qė jetojmė nė njė botė nė tė cilėn opsioni i besimit nuk ėshtė aq i qartė. Me implikime qė nuk janė vetėm negative. Pėr Jezusin pėrparėsinė e kishin "tė vegjlit", tė cilėve u zbulohen gjėrat, thesaret e Mbretėrisė, tė cilat duken tė mbyllura pėr "tė diturit dhe tė menēurit" (Mt 11:25). Nė fakt, tė menēurit sipas botės shpesh binden se janė tė vetėmjaftueshėm dhe kjo i bėn tė mbyllen pranė Zotit. Tė vegjlit, tė menēurit sipas Zotit, sidoqoftė, nuk kanė pse tė jenė tė paarsimuar, "budallenj tė varfėr". Shėn Pjetri na shpjegon shumė mirė mesimin e Jezusit: "15 Adhuroni nė shenjtėri nė zemrat tuaja Krishtin Zot! Jini gjithmonė tė gatshėm t’i jepni pėrgjegje gjithsecilit qė prej jush kėrkon arsyen e shpresės qė ėshtė nė ju, 16 por me butėsi dhe me nderimin e duhur, me ndėrgjegje tė mirė, nė mėnyrė qė ata, qė flasin keq pėr jetėn tuaj nė Krishtin, pikėrisht nė atė pikė, nė tė cilėn juve ju shpifen, tė mbesin tė turpėruar" (1Pt 3, 15–16). Tė jemi tė guxishme nė dėshminė e fesė, por me atė "butėsi dhe respekt" pėr tė cilėt Jezusi ka qenė shembullor.


  VAZHDO MEDITIMIN

  Jezus, mė jep inteligjencė, njė inteligjencė tė madhe,
  vetėm pėr tė tė njohur mė mirė,
  sepse sa mė shumė qė tė njoh, aq mė shumė tė dua. (Shėn Faustina Kowalska).
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ninoenina : 28-05-2021 mė 03:13

 13. #93
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  410

  Pėr: Komenti i ungjillit

  31-5-2021/E HĖNĖ/UNGJILLI: Lk. 1, 39–56.

  LUTJA:

  “Shpirti im e madhėron Zotin,
  47 shpirti im me hare i brohorit Hyjit, Shėlbuesit tim,
  48 sepse shikoi me pėlqim mbi shėrbėtoren e vet tė pėrvuajtur:
  ja, qė tani tė gjitha breznitė do tė mė quajnė tė lumtur,
  49 sepse punė tė mėdha bėri pėr mua Hyji i gjithėpushtetshėm
  i shenjtė ėshtė Emri i tij!
  50 Mėshira e tij brezni mė brezni
  pėr ata qė e druajnė.
  51 E tregoi fuqinė e krahut tė vet:
  i hodhi poshtė qėllimet e krenarėve,
  52 i rrėzoi princat prej froneve tė tyre
  e i lartėsoi tė pėrvuajturit.


  LEXIMI I UNGJILLIT:

  39 Ndėr ato ditė Maria u nis me nxitim pėr krahinėn malore nė njė qytet tė Judės.
  40 Ajo hyri nė shtėpinė e Zakarisė dhe e pėrshėndeti Elizabetėn.
  41 Tashti, Elizabetės, posa e dėgjoi pėrshėndetjen e Marisė, i kėrceu foshnja nė kraharor. Elizabeta u mbush me Shpirtin Shenjt
  42 dhe brohoriti me zė tė lartė:
  “Je mė e bekuar se tė gjitha gratė dhe i bekuar ėshtė fryti i kraharorit tėnd!
  43 Dhe, nga e pata fatin tė vijė tek unė Nėna e Zotit tim?!
  44 Ja, qė, posa zėri i pėrshėndetjes sate arriti nė veshėt e mi, foshnja prej hareje kėrceu nė kraharorin tim.
  45 E lumja ti qė besove se do tė plotėsohet ēka tė qe thėnė prej Zotit!”
  46 Atėherė Maria tha:
  “Shpirti im e madhėron Zotin,
  47 shpirti im me hare i brohorit Hyjit, Shėlbuesit tim,
  48 sepse shikoi me pėlqim mbi shėrbėtoren e vet tė pėrvuajtur:
  ja, qė tani tė gjitha breznitė do tė mė quajnė tė lumtur,
  49 sepse punė tė mėdha bėri pėr mua
  Hyji i gjithėpushtetshėm i shenjtė ėshtė Emri i tij!
  50 Mėshira e tij brezni mė brezni pėr ata qė e druajnė.
  51 E tregoi fuqinė e krahut tė vet:
  i hodhi poshtė qėllimet e krenarėve,
  52 i rrėzoi princat prej froneve tė tyre
  e i lartėsoi tė pėrvuajturit.
  53 Me tė mira i mbushi ata qė s’kishin ē’tė hanė
  e tė pasurit i nisi duarthatė.
  54 I ndihmoi Izraelit, shėrbėtorit tė vet,
  duke e sjellė nė mend mėshirėn
  55 si ua pati premtuar etėrve tanė
  nė tė mirėn e Abrahamit e tė pasardhėsve tė tij nė amshim”.
  56 Maria ndenji me Elizabetėn rreth tre muaj e atėherė u kthye nė shtėpinė e vet.  MEDITIMI

  Ėshtė himni mė i bukur tė lavdėrimit tė Zotit. Nė kėtė Himn vetė Maria, shėrbetorja e vogėl tė Zotit, pohon se: "Qė tani tė gjitha breznitė
  do tė mė quajnė tė lumtur, sepse punė tė mėdha bėri pėr mua Hyji i gjithėpushtetshėm".
  Ajo qė shpallet nė kėtė kėngė, tė njohur si “Magnificat”, ėshtė njė gjė qė nuk pėrshtatet nė skemat njerėzore. Ėshtė njė himn i menēurisė, por i asaj menēurie sipas Zotit, jo sipas njerėzve. Kisha bėn qė tė meditohet himni i Marisė ēdo ditė nė lutjen e mbremjes. Dhe kjo ėshtė njė gjė e mirė sepse na ėshtė pėrshkruar njė program i shkėlqyeshėm tė jetės, nė harmoni tė pėrsosur me Ungjillin (kėrkoni vendet e fundit, mos u shqetėsoni pėr tė mirat materiale ...), dhe gjithashtu ėshtė njė lutje qė na ndihmon tė vlerėsojmė jetėn tonė nė dritėn e mbarimit tė saj. Meditimi mbi kotėsinė e kaq shumė shqetėsimeve qė mundojnė njeriun nėn diell, sė bashku me njė reflektim mbi atė qė ka vėrtet rėndėsi, mund tė na ēojė nė shpėtim.


  VAZHDO MEDITIMIN

  Nėn mbrojtjen tėnde ne kėrkojmė strehim,
  Nėna e Shenjtė e Zotit:
  nė nevojat tona mos i pėrbuz lutjet tona,
  dhe na ēliro nga ēdo rrezik,
  o Virgjėresha e lavdishme dhe e bekuar.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ninoenina : 28-05-2021 mė 12:53

 14. #94
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  410

  Pėr: Komenti i ungjillit

  1-6-2021/E MARTE JAVA 9/UNGJILLI: Mk 12,13-17


  LUTJA: Ps 111.


  1 Lum ai njeri qė e druan Zotin, qė kėnaqet nė urdhėrimet e tija. 2 Fara e tij do tė jetė e fortė mbi tokė, do tė bekohet breznia e tė drejtėve. 3 Pasuri e mirėqenie nė shtėpinė e tij, drejtėsia e tij qėndron nė shekuj tė shekujve. 4 Ka lindur pėr tė drejtėt njė dritė nė errėsirė: i butė e i mėshirshėm ėshtė njeriu i drejtė. 7 nuk i trembet lajmit tė keq. E patrandshme ėshtė zemra e tij me shpresė nė Zotin, 8 tė fortė e ka zemrėn, nuk do tė trembet, armiqtė e vet i bėn asgjė. 9 Ėshtė dorėdhėnė, u fal skamnorėve; drejtėsia e tij qėndron nė shekuj tė shekujve, balli i tij ngallit pėr nder.  LEXIMI I UNGJILLIT: Mk 12,13-17


  13 Pastaj i dėrguan disa prej farizenjve e herodianėve me qėllim qė ta zėnė nė fjalė. 14 Kėta erdhėn e i thanė: “Mėsues, e dimė se je njeri qė flet tė vėrtetėn. Nuk shqetėsohesh pėr askėnd, se ti nuk e merr parasysh pozitėn qė kanė njerėzit kur ėshtė puna tė mėsosh tė vėrtetėn ashtu si kėrkon Hyji tė jetojmė. A ėshtė e lejueshme t’ia paguajmė Cezarit tatimin apo jo? A t’ia japim apo tė mos ia japim.” 15 Ai e hetoi dredhinė e tyre dhe u tha: “Pse po mė sprovoni? Ma bini ta shoh njė denar!” 16 Ata ia sollėn. Ai i pyeti: “ E kujt ėshtė kjo fytyrė e ky mbishkrim?” “ Tė Cezarit.” ‑ iu pėrgjigjėn ata.

  17 Jezusi u pėrgjigj: “Ēka i pėrket Cezarit, jepjani Cezarit e ēka i pėrket Hyjit, jepjani Hyjit!” I la me gojė hapur.  MEDITIMI

  Ungjilli edhe njė herė na paraqet dinakėrinė e armiqve tė Jezusit: A ėshtė e ligjshme apo jo t'i paguhet taksa Cezarit? Jezusi e kupton dinakėrinė e tyre dhe si duan ta mashtrojnė dhe ka pyetur njė monedhė. "Imazhi dhe mbishkrimi i kujt ėshtė kjo?", Pyet Ai. "Tė Cezarit" pėrgjigjen ata. Dhe Jezusi shqipton atė fjali qė ėshtė bėrė proverbiale: “Ēka i pėrket Cezarit, jepjani Cezarit e ēka i pėrket Hyjit, jepjani Hyjit!”. Ai kėshtu na mėson tė kontribuojmė nė zhvillimin e shoqėrisė civile me kontributin tonė personal pa pritur qė tė tjerėt tė paguajnė pėr ne, nga ana tjetėr, megjithatė, ta njohim veten si krijesa tė Zotit dhe pėr kėtė arsye borxhlinj ndaj tij pėr dhuratėn e jetės dhe hirit , tė rezervojmė pėr Tė dhe pėr Tė vetėm adhurim, lavdėrim, falėnderim pėr atė qė jemi dhe kemi.


  VAZHDO MEDITIMIN.

  Njė nga skribėt, iu afrua Jezusit dhe e pyeti: “Cili urdhėrim ėshtė i pari i tė gjitha urdhėrimeve?” 29 Jezusi iu pėrgjigj: “I pari ėshtė: ‘Dėgjo, Izrael! Zoti Hyji ynė, ėshtė njė Zot i vetėm. 30 Duaje Zotin, Hyjin tėnd, me gjithė zemrėn tėnde, me gjithė mendjen tėnde e me gjithė fuqinė tėnde!’ 31 Urdhri i dytė ėshtė: ‘Duaje tė afėrmin tėnd porsi vetveten!’ Tjetėr urdhėr mė tė madh se kėta nuk ka.”

 15. #95
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  410

  Pėr: Komenti i ungjillit

  3-6-2021/E ENJTĖ JAVA 9/ UNGJILLI: Mk, 12, 28-34.

  LUTJA: Ps 127.


  1 Lum njeriu qė e druan Zotin, qė ecėn udhėve tė tija!
  2 Do tė ushqehesh prej punės sė duarve tė tua, i lumi ti, mirė do tė kalosh!
  3 Gruaja jote: vresht plot fruta nė dhomat e shtėpisė sate;
  djemtė e tu: pinjoj ulliri pėrreth tryezės sate!
  4 Ja, se si bekohet njeriu qė e druan Zotin!
  5 Tė bekoftė Zoti prej Sionit e pafsh lumturinė e Jerusalemit
  nė tė gjitha ditėt e jetės sate
  6 dhe i pafsh djemtė e djemve tė tu! Paqja qoftė mbi Izraelin!
  [B]

  LEXIMI I UNGJILLIT: Mk 12,28-34.
  28 Njė nga skribėt qė kishte dėgjuar rragatjen e tyre, duke parė se Jezusi u pėrgjigj mirė, iu afrua dhe e pyeti: “Cili urdhėrim ėshtė i pari i tė gjitha urdhėrimeve?” 29 Jezusi iu pėrgjigj: “I pari ėshtė: ‘Dėgjo, Izrael! Zoti Hyji ynė, ėshtė njė Zot i vetėm.
  30 Duaje Zotin, Hyjin tėnd, me gjithė zemrėn tėnde, me gjithė mendjen tėnde e me gjithė fuqinė tėnde!’
  31 Urdhri i dytė ėshtė: ‘Duaje tė afėrmin tėnd porsi vetveten!’ Tjetėr urdhėr mė tė madh se kėta nuk ka.”
  32 Skribi u pėrgjigj: “Mirė fort, Mėsues! U pėrgjigje ashtu siē ėshtė e vėrteta! Ai ėshtė i Vetmi, e pos tij s’ka tjetėr.
  33 Tė duash Atė me gjithė zemėr, me gjithė mendje, me gjithė fuqi e tė duash tė afėrmin tėnd porsi vetveten, ’ vlen mė shumė se tė gjitha flitė e shkrumbimit e theroret.” 34 Jezusi, duke parė se u pėrgjigj me urti, i tha: “Nuk je larg prej Mbretėrisė sė Hyjit.” Dhe askush s’pati mė guxim tė hyjė me tė nė rragatje.

  MEDITIMI
  Sot kemi shumė ligjet qė nuk arrimė t’i studiojmė dhe t’i vėnė nė praktikė. Prandaj duhet tė falėnderojmė skribin i cili e pyet Jezusin cili ėshtė i pari nga urdhėrimet. Jezusi pėrgjigjet duke ndjekur njė hierarki tė vlerave thelbėsore pėr njeriun dhe pastaj tregon mėnyrėn pėr t'i kuptuar ato dhe pėr t'i vėnė ato nė praktikė. Fillohet nga dėgjimi sepse ėshtė kushti thelbėsor pėr tė pėrparuar nė besim dhe pėr tė nxjerrė nga vetė Zoti tė vėrtetat qė kanė tė bėjnė me tė dhe me ne; nga dituria vjen besimi nė njė Zot tė vetėm dhe kjo bindje e mrekullueshme e brendshme do tė na shtyjė ta duam atė "me gjithė zemrėn, me gjithė mendjen, me tė gjithė forcėn tonė". Kėshtu njė besimtar hyn plotėsisht nė mbretėrinė e Zotit. Vėshtirėsitė mė tė mėdha, nė tė mijėvjeēarin e tretė, pėrjetohen pikėrisht kur dėshirojmė tė dėgjojmė: bombardohemi nga tė gjitha anėt nga mbėshtetėsit e tė vėrtetave tė supozuara dhe nė zhurmėn e zėrave tė jashtėm dhe tė brendshėm, ėshtė e vėshtirė tė gjejmė zėrin autentik tė Zotit. Edhe kur kėrkojmė dhe gjejmė momente heshtjeje, pėrshpejtimet frenetike tė jetės shpesh na kthejnė nė njė gjendje konfuzioni dhe ēorientimi shpirtėror. Rimėkėmbja e njė besimi autentik kalon nė mėnyrė tė pashmangshme pėrmes njė rikuperimi tė heshtjes dhe dėgjimit, ku Zoti na flet nė sekretin e shpirtit. Ndoshta ėshtė pikėrisht pėr kėtė arsye qė manastiret nė kėtė kohė kėrkojnė tė kryejnė njė detyrė tė re dhe urgjente ndaj botės: ofrojnė saktėsisht heshtjen dhe paqen.  VAZHDO MEDITIMIN.

  Besimi i martirėve bėn qė tė shkėlqejnė
  veprat e mrekullueshme tė fuqisė hyjnore:
  sepse je ti, o Zot, qė u jep forcėn,
  qėndrueshmėrinė, durimin nė besnikėrinė
  dhe nė fund fitoren nė luftė.

 16. #96
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  410

  Pėr: Komenti i ungjillit

  2-6-2021/E MERKURE JAVA 9 ORD./UNGJILLI: Mc 12,18-27


  LUTJA: Ps 24:


  1Te ti, o Zot, e lartėsoj shpirtin tim!
  2 Hyji im, nė ty shpresoj: mos lejo tė turpėrohem!
  Tė mos ngihen nė mua armiqtė e mi,
  3 dhe askush qė shpreson nė ty mos u turpėroftė!
  Turpi i mbuloftė ata qė pėr asgjė tradhtojnė.
  4 Bėj t’i njoh, o Zot, udhėt e tua
  e m’i mėso shtigjet e tua.
  5 Mė drejto me tė vėrtetėn tėnde dhe mė mėso,
  sepse ti je Hyji im, Shėlbuesi im,
  nė ty shpresoj gjithmonė.
  6 Tė tė bien nė mend mėshirat e tua, o Zot,
  dhe dashuria jote qė ėshtė e amshueshme.
  7 Mos i kujto fajet e rinisė sime e paudhėsitė:
  tė tė bie nė mend pėr mua sipas dashurisė sate
  ‑ pėr hir tė mirėsisė sate, o Zot.  LEXIMII I UNGJILLIT: Mc 12,18-27

  18 Saducenjtė qė mėsojnė se nuk ka ringjallje, erdhėn dhe e pyetėn:
  19 “Mėsues, Moisiu shkroi pėr ne: ‘Po vdiq vėllai i ndokujt dhe e lė gruan pa fėmijė, vėllai i tij tė martohet me gruan e tij e t’i lindė fėmijė vėllait tė vet’.
  20 Tashti, ishin shtatė vėllezėr. I pari u martua dhe vdiq, por nuk la pasardhės.
  21 I dyti e mori atė e vdiq, por nuk la trashėgimtar. Po ashtu edhe i treti.
  22 Asnjėri prej tė shtatėve nuk la trashėgimtar. Pas tė gjithėve vdiq edhe gruaja.
  23 Pas ringjalljes (kur tė ngjallen) gruaja e cilit do tė jetė? Sepse, tė shtatė e patėn grua.”
  24 Jezusi u pėrgjigj: “Po a nuk jeni nė gabim pikėrisht pse nuk e kuptoni Shkrimin e shenjtė e pushtetin e Hyjit?
  25 Sepse, kur njerėzit tė ngjallen prej sė vdekuri, as burrat s’do tė marrin gra, as gratė burra, por do tė jenė porsi engjėjt nė qiell.
  26Pėr sa pastaj i pėrket ēėshtjes sė ringjalljes tė tė vdekurve, a nuk keni lexuar nė librin e Moisiut, nė fragmentin mbi dukurinė e ‘Kaēubės’, se si i tha Hyji:
  ‘Unė jam Hyji i Abrahimit, Hyji i Izakut dhe Hyji i Jakobit?’
  27 Hyji nuk ėshtė Hyji i tė vdekurve, por i tė gjallėve. Jeni shumė gabim!”  MEDITIMI:

  Besimi te Zoti nuk tė lė kurrė nė zhgėnjim! Nė Ungjillin e Markut ekziston akoma njė kurth qė i drejtohet Jezusit dhe kėsaj here lidhur me besimin nė ringjalljen e tė vdekurve. Paraqitet rasti hipotetik i njė gruaje qė kishte pasur shtatė burra nė jetėn e saj; vdiqņn ata dhe vdiq edhe ajo pa pasur asnjė fėmijė. Pyetja iu drejtua Jezusit: "Pas ringjalljes (kur tė ngjallen) gruaja e cilit do tė jetė? Sepse, tė shtatė e patėn grua?”
  Jezusi u referohet dy tė vėrtetave qė pėrmbahen nė Shkrimet e Shenjta: Ringjallja do t'i bėjė njerėzit si engjėjt e Perėndisė. Ringjallja proklamohet nga Shkrimet: Pėr sa pastaj i pėrket ēėshtjes sė ringjalljes tė tė vdekurve, a nuk keni lexuar nė librin e Moisiut, nė fragmentin mbi dukurinė e ‘Kaēubės’, se si i tha Hyji: ‘Unė jam Hyji i Abrahimit, Hyji i Izakut dhe Hyji i Jakobit?’ Hyji nuk ėshtė Hyji i tė vdekurve, por i tė gjallėve. Prandaj jeni nė njė gabim tė madh". Ėshtė gabimi me tė cilin edhe sot shoqėria materialiste nuk pushon sė propozuari modele jete pa asnjė referencė morale, tė vlerėsuara nga media si arritje tė mahnitshme tė njerėzimit, e cila mbetet e zėnė nė kurth nga njė kulturė a-fetare qė largon tė gjitha aspiratat drejt fitores sė pėrjetshme.  VAZHDOO MEDITIMIN.

  “Unė jam Ringjallja dhe Jeta:
  kush beson nė mua, edhe nėse vdes, do tė jetojė.
  Edhe kush jeton e beson nė mua,
  nuk do tė vdesė kurrė.
  (Gj, 11,25-26)

 17. #97
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  410

  Pėr: Komenti i ungjillit

  4-6-2021/e PREMTE JAVA 9/UNGJILLI: Mk. 12, 35–37.


  LUTJA: Tob. 11, 14.  Qoftė bekuar Hyji! Qoftė bekuar Emri i tij i madh!
  Qofshin bekuar tė gjithė engjėjt e tij tė shenjtė
  nė shekuj tė shekujve!  LEXIMI I UNGJILLIT: Mk 12,35-37.

  Kurse Jezusi, duke mėsuar nė Tempull, bėri kėtė pyetje:
  “Si mund tė thonė skribėt se Mesia ėshtė biri i Davidit, kur vetė Davidi, i shndritur prej Shpirtit Shenjt, tha:
  ‘I tha Zoti Zotit tim: rri nė tė djathtėn time, derisa t’i vė armiqtė e tu shtrojė tė kėmbėve tė tua?’
  Vetė Davidi e quan atė Zot! Si ėshtė atėherė i biri?” Masat e popullit e dėgjonin me kėnaqėsi.  MEDITIMI


  Zoti jep mėsim nė tempull; ai ėshtė mėsuesi dhe ngadalė i bėn ata qė e dėgjojnė, tė kuptojnė se kush ėshtė ai nė tė vėrtetė dhe pse ėshtė mes tyre. Ai shpreh atė qė ka kuptuar nė dialogėt e tij me Babanė e tij, atė qė ka zbuluar pėr veten e tij nė lutje dhe ai e manifeston atė me autoritet. Jezusi, pėrmes shkrimeve tė shenjta antike, heq shqetėsimet e atyre qė, me zemrat e tyre tė hapura pėr tė reja, e dėgjojnė dhe e ndjekin. Tėrheq dhe josh, bėn pyetje, provokon, hap mendjen dhe zemrėn. Pėrmes jetės sė Jezusit si njeri, ne zbulojmė nė fjalėn qė ai e deklaron hyjninė e tij dhe ne pėrjetojmė nė jetėn tonė dhe nė historinė tonė praninė e tij tė vazhdueshme e cila na transformon dhe rigjeneron.  VAZHDO MEDITIMIN.


  Kėshtu edhe ėshtė shkruar: ‘Njeriu i parė, Adami ‑ u bė shpirt i gjallė, Adami i fundit ‑ Shpirti qė jep jetėn.
  Por, nuk qe mė parė qenia shpirtėrore, por qenia lėndore e atėherė u bė qenia shpirtėrore. Njeriu i parė ėshtė nga toka, tokėsor; njeriu i dytė nga qielli. Si ėshtė njeriu tokėsor, tė tillė janė edhe tokėsorėt, si ėshtė njeriu qiellor, tė tillė janė edhe qiellorėt. Siē kemi qenė nė pėrngjasimin e njeriut tokėsor, ashtu do tė jemi edhe nė pėrngjasimin e njeriut qiellor.
  (1Kor. 15, 45–49).

 18. #98
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  410

  Pėr: Komenti i ungjillit

  7-6-2021/E HENĖ JAVA 10/UNGJILLI: Mt: 5, 1–12a.


  LUTJA: 2Kor. 1, 3-5.7.


  3 Qoftė bekuar Hyji, Ati i Zotit tonė Jezu Krishtit, Ati i mėshirshėm dhe Hyji qė jep ēdo ngushėllim.
  4 Ai na ngushėllon nė tė gjitha vėshtirėsitė tona, qė edhe ne tė mund t’i ngushėllojmė tė gjithė ata qė gjenden nė vėshtirėsi, me atė ngushėllim, me tė cilin Hyji na ngushėllon ne.
  5 Dhe, vėrtet, siē ndikohen pa masė nė ne mundimet e Krishtit, po ashtu, nėpėr Krishtin, edhe marrim ngushėllim pa masė tė madh.
  7 Kėshtu shpresa jonė lidhur me ju ėshtė e palėkundshme: sepse e dimė se, pasi jeni pjesėtarė nė vuajtje, do tė jeni edhe nė ngushėllim.


  LEXIMI I UNGJILLIT: Mt 5, 1-12a.

  1 Jezusi, kur pa turmėn, u ngjit nė mal. Kur u ul, iu afruan nxėnėsit e tij.
  2 Atėherė mori fjalėn dhe i mėsoi duke thėnė:
  3 “Lum skamnorėt nė shpirt sepse e tyre ėshtė Mbretėria e qiejve! 4 Lum ata qė qajnė sepse do tė ngushėllohen! 5 Lum ata qė janė tė butė sepse do ta trashėgojnė tokėn! 6 Lum ata qė kanė uri e etje pėr drejtėsi sepse do tė ngihen! 7 Lum tė mėshirshmit sepse do tė gjejnė mėshirė! 8 Lum ata qė janė tė pastėr nė zemėr sepse do ta shohin Hyjin. 9 Lum pajtuesit sepse do tė quhen bijtė e Hyjit. 10 Lum ata qė salvohen pse kryejnė ēka Hyji kėrkon sepse e tyre ėshtė Mbretėria e qiejve.
  11 Tė lumėt ju kur t’ju shajnė e t’ju salvojnė dhe kur, pėr shkakun tim, t’i thonė tė gjitha tė zezat kundėr jush, por nė rrenė! 12 Gėzohuni e galdoni, sepse i madh do tė jetė shpėrblimi juaj nė qiell!


  MEDITIMI

  Ne lutemi: “O Jezus, zemėr butė dhe I pėrvuajtur, bėj qė zemra ime t’i pėrgjajė zemrės sate”. Zemra e Jezusit ėshtė zemra e njė tė varfėrI, qė e pret shpėtimin prej Atit; e njė qė qan dhe pret ngushellim qė vjen prej sė Lartit; Jezusi ėshtė njė njeri i butė e i urtė, i etur pėr drejtėsi, i mėshirshėm, i pastėr dhe i aftė pėr tė krijuar njė ambient ku mbretėron paqja, sepse ka njė zemėr tė bėrė mirė, tė edukuar mirė. Jezusi ka thėnė: “U bėni tė tjerėve atė qė dėshironi qė tė tjerėt tė bėjnė pėr ju”. Nė kėtė drejtim Jezusi arriti kulmin e dashurisė, frytin e edukimit qė e kanė gozhduar nė kryqin.
  Don Bosko tha: “Edukumi ėshtė ēeshtje e zemrės”. Edukojnė gjeneratat tė reja ata qė i ndihmojnė tė nderrojnė zemrėn e tyre qė t’i pėrgjajė zemrės sė Jezusit.

  VAZHDO MEDITIMIN.

  Zot dhe Atė i njerėzimit, qė krijove tė gjitha qeniet njerėzore me tė njėjtin dinjitet,
  rrėnjos njė shpirt vėllazėror nė zemrat tona.
  Na frymėzo me ėndrrėn e njė zemre tė re, tė dialogut, tė drejtėsisė dhe tė paqes.
  Na jep forcėn tė krijojmė shoqėri mė tė shėndetshme dhe njė botė mė tė denjė, pa uri, pa varfėri, pa dhunė, pa luftėra.
  (Papa Franēesku, Tė gjithė Vėllezėrit, lutje Krijuesit)

 19. #99
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  410

  Pėr: Komenti i ungjillit

  8-6-2021/E MARTE JAVA 10/ UNGJILLI: Mt. 5, 13–16.


  LUTJA: Ps 119.

  129 Tė mrekullueshme janė dėshmitė e tua,
  prandaj i mban shpirti im.
  130 Zbulesa e fjalėve tė tua ndriēon:
  tė miturit i bėn tė urtė.
  133 Drejtoji hapat e mi sipas fjalės sate,
  tė mos mė sundojė asnjė e keqe.
  135 Ndrite fytyrėn tėnde mbi shėrbėtorin tėnd
  dhe m’i mėso urdhėrimet e tua.

  LEXIMI I UNGJILLIT: Mt, 5, 13-16.


  13 “Ju jeni kripa e tokės. Po qe se kripa prishet, me ēka mund tė kripet?
  S’vlen mė pėr asgjė, pėrveēse tė hidhet jashtė e ta shkelin njerėzit.
  14 Ju jeni drita e botės. Nuk mund tė fshihet qyteti i ngritur nė majė tė malit.
  15 As nuk ndizet dritėza pėr ta vėnė nėn magje,
  por pėr ta vėnė mbi pishtar pėr t’u bėrė dritė tė gjithėve nė shtėpi.
  16 Ashtu tė shndrisė edhe drita juaj para njerėzve,
  qė t’i shohin veprat tuaja tė mira e ta lėvdojnė Atin tuaj qė ėshtė nė qiell.”


  MEDITIMI

  Jezusi vazhdon, pas Predikimit nė Mal, me imazhe tė jetės sė pėrditshme, duke shpjeguar se cili duhet tė jetė misioni i dishepullit dhe i komunitetit tė krishterė: duhet tė jenė kripė. Kripa bėn njė shėrbim, ėshtė e dobishme t'u japė shije pjatave, t'i japė shije jetės. Kripa duhet tė shkrihet pėr tė dhėnė shije, si i krishteri duhet tė japė veten nė mėnyrė qė mesazhi i dashurisė sė Krishtit, qė ai sjell me jetėn e tij, tė mund tė ngushėllojė dhe t'u tregojė rrugėn vėllait tė tij dhe botės. Drita shėrben pėr tė ndriēuar gjėrat dhe drita e botės ėshtė Krishti, ne jemi fėmijė tė dritės: ai ėshtė dielli dhe ne jemi hėna, tė ndriēuar nga pasqyrimi i diellit, por ne mund ta ndriēojmė natėn. Jezusi nuk na kėrkon tė bėjmė punė tė jashtėzakonshme, por tė sjellim dritė nė hapėsirėn e pėrditshme tė jetės sonė. Tė jesh dritė do tė thotė tė shfaqėsh qartė Ungjillin, prandaj e vėrteta qė Jezusi shpalli dhe dėshmoi. Dhe kjo dritė nuk duhet tė fshihet sepse nuk ėshtė e jona, nuk prodhohet nga ne, por ėshtė drita e dashurisė sė Zotit. Pėr kėtė arsye duhet tė vendoset nė shandan, pėr tė qenė dashuri nė shėrbim tė tė gjithėve. Njė dritė qė konsumohet pėr kėtė. Jezusi i kėshillon dėgjuesit e tij: ekziston njė identitet qė vjen prej tij dhe qė duhet tė banojė nė tė krishterėt. Duke humbur kėtė identitet, njeriu nuk ėshtė mė i besueshėm, ndalet sė qeni nė shėrbim tė jetės.  VAZHDO MEDITIMIN.

  Ju jeni kripa e tokės ... ju jeni drita e botės!
  Dy imazhet e kripės dhe dritės tė pėrdorura nga Jezusi,
  qė janė plot kuptim.
  Nė kohėt antike, nė fakt, kripa dhe drita konsideroheshin tė domosdoshme pėr jetėn e njeriut.
  Ndėrsa kripa i jep shije ushqimit dhe drita ndriēon errėsirėn,
  kėshtu shenjtėria i jep kuptim tė plotė jetės,
  duke e bėrė atė njė pasqyrim tė lavdisė sė Zotit.
  Sa shenjtėr, madje edhe midis tė rinjve, pėrfshin historia e kishės!
  Nė dashurinė e tyre pėr Zotin
  ata e bėnė tė shkėlqejnė virtytet e tyre heroike para botės,
  dhe u bėnė njė model i jetės qė Kisha u ka treguar tė gjithėve.
  Unė i lutem Zotit tre herė tė Shenjtė qė,
  pėrmes ndėrmjetėsimit tė kėsaj turme tė madhe dėshmitarėsh,
  ju tė bėheni shenjtėr, tė dashur tė rinj,
  shenjtėr tė mijėvjeēarit tė tretė. Kjo ėshtė eshtė koha pėr misionin!
  Nė dioqezat dhe famullitė tuaja, nė lėvizjet tuaja,
  shoqatat dhe komunitetet Krishti ju thėrret,
  kisha ju mirėpret si njė shtėpi dhe shkollė
  ku jetohet nė dashuri reciproke dhe nė bashkim me Zotin.
  (Gjon Pali II).

 20. #100
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  410

  Pėr: Komenti i ungjillit

  9-6-2021/E MERKURE JAVA 10/UNGJILLI: Mt 5, 17–19.

  LUTJA: Dt. 30, 11–14


  11 Ky urdhėr qė unė po ta jap sot, nuk ėshtė tepėr i vėshtirė pėr ty as nuk ėshtė tepėr larg teje;
  12 nuk ėshtė i vėnė nė qiell, qė tė thuash: ‘Kush mund tė ngjitet pėr ne nė qiell pėr tė na e sjellė qė ta mėsojmė e ta shtiem nė veprim?’
  13 As nuk ėshtė pėrtej detit qė tė gjesh shkak tė thuash: ‘Kush do tė mund tė kalojė pėrtej detit pėr ne pėr tė na e sjellė qė ta njohim e tė kryejmė ēka ėshtė urdhėruar?’ 14 Jo, Fjala ėshtė krejtėsisht afėr teje, mu nė gojėn tėnde, nė zemrėn tėnde qė ta zbatosh!”  LEXIMI I UNGJILLIT: Mt 5, 17–19.


  17 “Mos t’ju shkojė ndėr mend se erdha pėr ta shlyer Ligjin ose Profetėt!
  Jo, s’erdha tė shlyej, por tė pėrkryej.
  18 Pėr tė vėrtetė po ju them: derisa tė jetė qielli e toka, asnjė germė
  dhe asnjė presje nuk do t’i hiqet Ligjit, por do tė zbatohen tė gjitha.
  19 Prandaj, kushdo qė do ta shlyejė njėrin ndėr kėta urdhra,
  qoftė edhe mė tė voglin, dhe do t’i mėsojė njerėzit tė bėjnė ashtu,
  do tė jetė mė i vogli nė Mbretėrinė e qiellit;
  ndėrsa ai qė do t’i mbajė dhe do t’i mėsojė,
  do tė jetė i madh nė Mbretėrinė e qiellit.  MEDITIMI
  Si Zoti nė malin Sinaj shpalli dekalogun e Besėlidhjes sė vjetėr, nė kapitullin e pestė tė ungjillit sipas Mateut Jezusi shpall nė mal lumturitė si njė dekalog tė ri, tė kombinuar me atė fjali: "Ju jeni kripa e tokės dhe drita e botės". Jezusi thėrret Izraelin qė tė shpallė pėrfundimisht vullnetin e Zotit. Jezusi nuk sjell risinė e njė urdhėrimi tė ri, por njė ēelės pėr leximin qė vlerėson ligjin e dashurisė, pa prishur ose zhvlerėsuar atė qė u dha Hyji atyre qė jetuan para tij. Jezusi mbetet i lidhur me atė qė ishte e lashtė, sepse ligji flet pėr tė. Gjithēka ėshtė pėrmbushur me Krishtin: "E Fjala u bė njeri e banoi ndėr ne" (Gj. 1,14), nė mėnyrė qė edhe ne tė mund ta pėrjetojmė Jezusin sot nė historinė tonė, pra atė ligj tė dashurisė qė ėshtė e vėrteta nė mėshirė. Jezusi mėson se thelbi i zbulesės ėshtė dashuria, e qė nėse nuk jetojmė nė dashuri, do tė privohemi nga bukuria e mbretėrisė sė Zotit. Besimi nė Jezusin na hap rrugėn pėr tė hyrė nė plotėsinė e tij; na jep mundėsinė tė jemi pėrforcuar nga fuqia e Zotit, dhe tė jemi plotėsuar me fuqinė e tij, me fjalėn e Tij e cila ėshtė njė dhuratė qė e ndriēon dhe udhėheqė jetėn tonė. Jezusi ėshtė rruga pėr mua, pėr secilin prej nesh: "Shikojeni atė e do tė ndriēoheni fytyra juaj nuk do tė turpėrohet" (Ps 33, 6).
  Sa mė shumė tė afrohem me tė, aq mė e ndritur do tė jetė jeta ime.  VAZHDO MEDITIMIN.

  Lum njeriu me sjellje tė pastėr, qė ecėn nė Ligjin e Zotit!
  Lum kush i mban dėshmitė e tija, qė e kėrkon me gjithė zemėr.
  Sepse ai nuk vepron keq, por ecėn udhėve tė tija.
  Ti i shpalle urdhėrimet e tua qė tė mbahen pėrpikėrisht.
  Oh, sikur tė ishin tė drejta udhėt e mia pėr t’i zbatuar rregulloret e tua!

Faqja 5 prej 6 FillimFillim ... 3456 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Komenti juaj per kete foto te ministrit Tahiri.
  Nga DYDRINAS nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 26-02-2015, 17:31
 2. Joautenticteti i ungjillit
  Nga Ceni-1 nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 22
  Postimi i Fundit: 04-09-2014, 06:27
 3. Komenti i librit Medarixhus-Salikin nga Muhamed Husejn Jakubi
  Nga IslamInfo nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 16-08-2011, 12:04
 4. Komenti i Sures Jasin?
  Nga shtegi nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 22-07-2009, 13:18
 5. Komenti per prezervativet, Facebook kunder Papes
  Nga Vista nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 60
  Postimi i Fundit: 08-04-2009, 05:48

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •