12-5-2021/E MERKURĖ JAVA 6 E PASHKĖS/UNGJILLI: Gj, 16, 12–15

LUTJA: Ps 148


Aleluja. Lėvdoni Zotin nga qiejtė, lėvdojeni nė vendet shumė tė larta.
2 Lėvdojeni, ju tė gjithė engjėjt e tij, lėvdojeni ju mbarė ushtritė e tij.
3 Lėvdojeni, o diell dhe hėnė, lėvdojeni, ju mbarė yje tė ndritshme.
4 Lėvdojeni, ju qiej tė qiejve, dhe ju ujėra pėrmbi qiejtė.
5 Tėrė kėto gjėra le tė lėvdojnė emrin e Zotit, sepse ai dha urdhėr dhe ato u krijuan.
6 Ai i ka vendosur pėrjetė, nė pėrjetėsi; por ka bėrė njė statut qė nuk do tė kalojė kurrė.
7 Lėvdojeni Zotin nga toka, ju pėrbindėsh tė detit dhe mbarė oqeane,
8 zjarr dhe breshėr, borė dhe re, ajėr i shtrėngatės qė zbaton urdhėrat e tij,
9 mbarė male dhe kodra, mbarė dru frutorė dhe kedra;
10 ju mbarė kafshė tė egra dhe shtėpiake, rrėshqanorė dhe zogj me krahė;
11 ju mbretėr tė dheut dhe mbarė popuj, princa dhe gjyqtarė tė tokės;
12 tė rinj dhe vajza, pleq dhe fėmijė.
13 Le tė lėvdojnė emrin e Zotit, sepse vetėm emri i tij pėrlėvdohet. Lavdia e tij qėndron pėrmbi tokėn dhe qiejtė.
14 Ai e ka rritur forcėn e popullit tė tij, njė arsye kjo lėvdimi pėr tė gjithė shenjtorėt e tij, pėr bijtė e Izraelit, njė popull i afėrt pėr tė. Aleluja.LEXIMI I UNGJILLIT: Gj, 16, 12–15.

12 Kam edhe shumė tė tjera pėr t’ju thėnė por tani s’mund t’i kuptoni. 13 E kur tė vijė ai ‑ Shpirti i sė Vėrtetės ‑ Ai do t’ju udhėzojė ta njihni tėrė tė Vėrtetėn. Ai s’do tė flasė prej vetvetes, por do tė flasė ēka tė dėgjojė dhe do t’ju zbulojė tė ardhmen. 14 Ai do tė mė lėvdojė, sepse do tė marrė prej simes e do t’ju zbulojė juve. 15 Gjithēka ka Ati, ėshtė imja. Prandaj edhe ju thashė: ‘Merr prej simes dhe do t’ju zbulojė juve’.”


MEDITIMI

B]Ja njė Lexim i shkurtėr, pesha specifike tė tė cilit ėshtė jashtėzakonisht e lartė! Le tė pėrpiqemi tė reflektojmė nė kėshillėn e Jezusit: "Kam edhe shumė tė tjera pėr t’ju thėnė por tani s’mund t’i kuptoni". Dishepujt nuk ishin tė aftė tė kuptojnė! A do tė jemi ne nė gjendje tė kuptojmė ndonjėherė? Vėrtet ėshtė mė inkurajues sqarimi vijues: " Kur tė vijė ai ‑ Shpirti i sė Vėrtetės ‑ Ai do t’ju udhėzojė ta njihni tėrė tė Vėrtetė". Kjo ėshtė ende njė deklaratė pėr tė cilėn duhet medituar shumė: Pyetjet "pėr t'u sqaruar" janė nė fakt zbulime themelore pėr jetėn tonė dhe pėr fatin tonė tė pėrjetshėm.
Prandaj ėshtė mirė tė jemi vazhdimisht vigjilentė pėr tė mos mashtruar veten. Me njė imazh profan, por me vlerė, efikas, duhet tė kemi tė njėjtin qėndrim (ose ndoshta mania ...) tė konsumatorit tė sotėm, tė vėmendshėm ndaj cilėsisė sė asaj qė ha, ndaj shenjave tė garantimit tė produkteve tona lokale, DOC, PGI etj., nė mėnyrė qė tė mos helmoheni me ushqime tė falsifikuara. Nė "gjėrat e besimit" njė qėndrim i tillė na mbron: ėshtė ajo vulė e pėrbėrė nga interpretimi i pėrpunuar nga tradita dhe i konfirmuar nga Magjisteri i Kishės, Fryma e tė cilit pėr dy mijė vjet e ka shpėtuar tė vėrtetėn e fesė duke na ndriēuar pikėrisht nė mėnyrėn nė tė cilėn duhet ta pėrdorim lirinė tonė. Por, nėse duam tė jemi besnik, Shpirti na thotė se disa gjėra duhet t’i bėjmė sepse janė nė armoni me vulnetin e Atit, dhe tė mira pėr ne; dhe disa ėshtė mė mirė tė mos bėhen sepse janė tė dhėmshme pėr pėrparimin tonė nė jetėn shpirtėrore.
[/B]


VAZHDO MEDITIMIN.


Maria ėshtė mėsuesja e jetės tonė tė krishtere.