Close
Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 67 prej 67
 1. #61
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  325

  Pėr: Komenti i ungjillit

  25-3-2021/E MERKURĖ JAVA E 5 KRESH/UNGJILLI: Lk. 1,26-38.

  LUTJA: Lk. 1,54-55

  I ndihmoi Izraelit, shėrbėtorit tė vet, duke e sjellė nė mend mėshirėn
  si ua pati premtuar etėrve tanė, nė tė mirėn e Abrahamit e tė pasardhėsve tė tij nė amshim.”


  LEXIMI I UNGJILLIT: Lk. 1,26-38.

  26 Nė tė gjashtin muaj, Hyji e dėrgoi engjėllin Gabriel nė njė qytet tė Galilesė, qė quhet Nazaret, 27 te njė virgjėr, qė ishte e fejuar me njė njeri, qė quhej Jozef, prej fisit tė Davidit. Virgjėra quhej Mari. 28 Engjėlli hyri tek ajo dhe i tha: “Tė falem, o Hirplote! Zoti me ty!” 29 Kjo fjalė e shqetėsoi Marinė dhe zuri tė mendojė: ē’do tė thotė kjo pėrshėndetje. 30 Por engjėlli i tha: “Mos ki frikė, o Mari, sepse ke gjetur hir para Hyjit! 31 Ja, do tė mbetesh shtatzėnė e do tė nxjerrėsh nė dritė njė djalė e ngjitja emrin Jezus. 32 Ky Davidit, atit tė tij. 33 Ai do tė mbretėrojė pėrgjithmonė mbi shtėpinė e Jakobit dhe mbretėria e tij s’do tė ketė mbarim.” 34 Atėherė Maria i tha engjėllit: “Si do tė mund tė ndodhė kjo, ndėrsa unė jam virgjėr?” 35 Engjėlli iu pėrgjigj: “Shpirti Shenjt do tė zbresė nė ty e fuqia e Hyjit tė tejetlartė do tė tė mbulojė me hijen e vet; prandaj ky Fėmijė do tė jetė i shenjtė ‑ Biri i Hyjit. 36 Dhe ja, Elizabeta, kushėrira jote, edhe ajo, nė pleqėrinė e saj, pret t’i lindė djali. Ajo qė mbahet beronjė, ėshtė nė tė gjashtin muaj. 37 Vėrtet, s’ka gjė tė pamundshme pėr Hyjin!” 38 Atėherė Maria tha: “Unė jam shėrbėtorja e Zotit: Mė ndodhtė siē the ti!” Atėherė engjėlli u largua prej pranisė sė saj.



  MEDITIMI

  Misteri qė kujtojmė nė festėn e sotme pėrmblidhet nga apostulli Pal kėshtu: "Krishti Jezus, edhe pse me natyrė Hyj, barazinė e vet me Tė nuk e ēmoi si njė visar qė s’mundet pa tė, por ia mohoi vetvetes e mori natyrėn e shėrbėtorit dhe u bė i ngjashėm me njerėz dhe, pėr kah pamja e jashtme, dukej vetėm njeri” (Fil 2: 6-7).
  Pėr tė qenė afėr njeriut, Zoti bėhet njeri; nuk mjafton: ai bėhet shėrbėtor.
  Vendi ku ndodh kjo ngjarje e jashtėzakonshme nuk ėshtė qendra e perandorisė, madje as Jeruzalemi, qyteti i shenjtė, por njė fshat i vogėl nė Galile. Gjithēka ėshtė e vogėl, gjithēka ėshtė e dobėt, gjithēka ėshtė e parėndėsishme, edhe Maria, njė vajzė normale e fejuar me njė burrė nga fisi i Davidit, tė cilin Zoti zgjodhi ta pėrmbushte premtimin e tij.
  Njė vajzė qė nė dialogun e shkurtėr me engjėllin na paraqet fazat e itinerarit tė secilit prej nesh qė do ta ndjekė Krishtin: ajo e dėgjon fjalėn e dėrguar nga Zoti ("engjėll" do tė thotė "lajmėtar"), ajo dėgjon veten (Maria mbetet e shqetėsuar, ajo ndjen ēfarė po e trazon nė vetveten e tij tė brendshme), ajo e pėrdor inteligjencen pėr tė kuptuar ("Si do tė ndodhė e gjithė kjo?"), ajo ėshtė nė dijeni pėr gjendjen e saj si krijesė ("Ja shėrbėtoria e Zotit"), ajo ėshtė gati tė veprojė me njė disponueshmėri totale me Shpirtin Shenjt ("Le tė mė ndodhtė siē the ti").
  Nė Ungjillin e Lukės lexojmė se ndėrsa Jezusi po predikonte, njė grua nga turma ngriti zėrin dhe i tha: "Lum kraharori qė tė mbarti e gjinjtė qė thithe!”
  Ai u pėrgjigj:
  “Madje, tė lumėt ata qė e dėgjojnė fjalėn e Hyjit dhe e zbatojnė!” (Lk 11, 27 -28). Tė gjithė ata qė e kanė dėgjuar Fjalėn dhe e kanė vėnė atė nė praktikė, kanė zgjatur ndėr shekuj misterin e Zotit i cili mishėrohet dhe ecėn midis njerėzve. Zoti na ndihmoftė tė jemi prania e tij nė botė sot.



  VAZHDO MEDITIMIN


  Shenjtja Mari, grua plotė hire, krijesa mė e ėmbėl,
  Qė, virgjer, nė trupin tėnd ia ke ofruar Zotit njė pistė pėr tė zbritur nė kėtė botė,
  Arka plotė me ēdo virtyt, brenda sė cilės Ai,
  qė nuk mund ta pėrmbajnė qiejt, ka ardhur pėr t'u mbyllur,
  kurrė nuk do ta dimė fjalėt me tė cilat i je pėrgjigjur,
  kur e ke ndjerė duke kėrcyer nėn zemrėn tėnde,
  kur ai donte tė bėjė biseda dashurie me ty..
  Ndoshta nė ato momente ia ke bėrė vetes pyetjen
  nėse ishe ti qė i jepje rrahjet, ose ai qė i huazonte ty.
  Shenjtja Mari, grua plot hire, faleminderit sepse,
  nėse e ke mbajtur Jezusin nė barkun tėnd pėr nėntė muaj,
  ne po na merr pėr gjithė jetėn tonė.
  Na jep tiparet e tua. Na modelo sipas fytyrės tėnde.
  Na jep njė shpirt tė ngjashėm me shpirtin tėnd.
  Sepse, kur do tė vijė pėr ne dita e vdekjes,
  nėse dyert e Qiellit do tė hapen pėrpara nesh pa vėshtirėsi,
  kjo do tė jetė vetėm pėr kėtė ngjashmėri tonė, megjithėse tė zbehtė, me ty.
  (Don Tonino Bello)

 2. #62
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  325

  Pėr: Komenti i ungjillit

  26-3-2021/E PREMTE JAVA 5/UNGJILLI: GJ. 10, 31–42.


  LUTJA: Ps 16:

  2 Nė ndihmė tė thėrras ty, o Hyj, e mė vėshtro, ma prir veshin tėnd e dėgjo fjalėt e mia, 8 Mė ruaj porsi beben e syrit, mė fsheh nėn hijen e krahėve tė tu, 9 prej syve tė tė pabesėve qė po mė pėrndjekin. Armiqtė e mi tė tėrbuar po mė rrethojnė gjithkah, 10 nga zemra e padhimbshme goja u flet krenari. 11 Ja, po mė afrohen tani po mė rrethojnė m’i ngulėn sytė pėr tė mė pėrplasur pėr tokė. 13 Ngrihu, o Zot, dili para, pėrplase pėrdhe, me shpatėn tėnde ma shpėto jetėn prej tė paudhit!



  LEXIMI I UNGJILIT: Gj.10,31-42.

  31 Judenjtė rishtas kapėn gurė pėr ta vrarė. 32 Jezusi iu pėrgjigj: “Ju tregova shumė vepra tė mira tė Atit tim. Pėr cilėn ndėr to doni tė mė vritni me gurė?” 33 Judenjtė iu pėrgjigjėn: “Nuk duam tė tė vrasim me gurė pėr shkak tė ndonjė vepre tė mirė, por pėr shkak tė blasfemisė: pse ti, duke qenė njeri, e bėn veten Hyj!” 34 Jezusi iu pėrgjigj: “A nuk shkruan nė Ligjin tuaj: ‘Unė thashė: hyjni jeni?’ 35 Nėse i quajti hyjni ata, tė cilėve u qe drejtur fjala e Hyjit‑ e Shkrimi i shenjtė nuk mund tė zhbėhet ‑ 36 si atėherė ju, atij qė Ati e shuguroi dhe e dėrgoi nė botė, mund t’i thoni: ‘Po blasfemon’ pse thashė: Jam Biri i Hyjit? 37 Nėse nuk i bėj veprat e Atit tim, mos mė besoni. 38 Por nėse i bėj, po edhe nėse nuk mė besoni mua, besojuni veprave,
  qė ta merrni vesh e ta kuptoni se Ati ėshtė nė mua dhe unė nė Atin.” 39 Prapė deshėn ta kapin, por u doli prej duarve. 40 Jezusi doli prapė matanė Jordanit, nė atė vend ku mė parė Gjoni pagėzonte dhe zuri vend atje. 41 Shumė erdhėn tek ai dhe thoshin: “Gjoni, njėmend, nuk bėri asnjė mrekulli, por, gjithēka tha pėr kėtė njeri, u vėrtetua.” 42 Atje besuan shumė nė tė.


  MEDITIMI

  Pėrplasja midis Jezusit dhe autoriteteve fetare pėr dy vizione tė kundėrta tė besimit, bėhet e pandreqshme: nga njėra anė ka kasta priftėrore, skribėt dhe farisenjtė, roje tė njė Ligji qė ka shndėrruar Zotin nė njė kontrollues tė njeriut, nga ana tjetėr ėshtė Jezusi qė shpall atėsinė e Zotit, mėshirėn e tij, sė bashku me premtimin e lirisė dhe shėrimit pėr ēdo njeri.
  Edhe armėt e zgjedhura pėr t'u pėrballur me njėra-tjetrėn janė tė ndryshme: Jezusi, Fjala e Zotit, zgjedh fjalėn, e pasur ndonjėhere me njė humor tė caktuar ("Unė ju kam treguar shumė vepra tė mira nga Ati: pėr cilėn prej tyre doni tė gurėzoni mua? "); skribėt,farisenjtė dhe kasta priftėrore preferojnė tė vendosin dorėn e tyre nė gurė.
  Jezusi akuzohet pėr blasfemi, sepse u bė vetė bir i Zotit. Jezusi i pėrgjigjet akuzės me citimin nga njė psalm: "E pra, unė thashė: “Ju jeni zota, bij tė Tejetlartit tė gjithė!"(82,6).
  Psalmi 82 lartėson veprimin e Zotit si Gjykatės, i cili e thirri njeriun tė marrė pjesė nė punėn e tij. Kėshtu kushdo qė ka pėr detyrė tė gjykojė, nė ēfarė mėnyrė bėhet i ngjashėm me Zotin. Por psalmi flet edhe pėr Gjyqtarėt e padrejtė, tė cilėt japin vendime tė padrejta pėr tė dėnuar njerėz tė pafajshėm dhe pėr tė mbėshtetur anėn e tė pabesėve.
  Pėr hebrenjtė, tė cilėt tashmė kanė vendosur tė dėnojnė Jezusin me vdekjen, citimi i atij psalmi ndoshta tingėllon si njė provokim i mėtejshėm. Kjo ėshtė arsyeja pse ata pėrpiqen tė ndėrhyjnė kundėr Jezusit. Ora e dorėzimit tė tė Drejtit tek tė padrejtėt po afrohet.



  VAZHDO MEDITIMIN



  “Populli im, ēka thua tė bėra?
  Me ēka tė prisha zemrėn? Mė kthe pėrgjigje!
  O Hyji i shenjtė!
  Shenjt i gjithėpushtetshėm!
  Shenjt I pavdekshėm, ki mėshirė pėr ne!”.
  (Nga liturgjia ejaėsv sė shenjtė).

 3. #63
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  325

  Pėr: Komenti i ungjillit

  MĖ 27-3-2021/E SHTUNĖ JAVA E 5 KRESH/ UNGJILLI: Gj. 11, 45–56.


  LUTJA: Ps 42.


  5 Mallėngjehet shpirti im kur mė bie ndėrmend si shtegtoja nė krye tė turmės,
  ‑si prijės ‑ drejt banesės sė Hyjit me brohori e kėngė lavdi nė procesion kremtues!
  6 Pėrse, o shpirti im, lėngon nė trishtim? Pėrse gjėmon nė mua?
  Shpreso nė Hyjin, prapė do ta lėvdoj, Shėlbuesin tim, Hyjin tim.



  LEXIMI I UNGJILLIT: Gj. 11, 45–56.

  45 Atėherė shumė judenj qė kishin ardhur te Maria, kur panė ēka bėri Jezusi, besuan nė tė. 46 Disa prej tyre shkuan te farisenjtė dhe u treguan ēka bėri Jezusi. 47 Atėherė kryepriftėrinjtė dhe farisenjtė thirrėn Kėshillin nė kuvend. Thoshin: “Ēka tė bėjmė? Ky njeri po bėn shumė mrekulli! 48 Nėse e lėmė kėshtu, tė gjithė do tė besojnė nė tė, atėherė do tė vijnė romakėt e do tė na e rrėnojnė Vendin e shenjtė dhe .”
  49 Njėri prej tyre, Kajfa ‑ kryeprifti i atij viti ‑ u tha: “Ju s’po dini asgjė! 50 Nuk mendoni se ėshtė mė mirė pėr ju tė vdesė vetėm njė njeri pėr , se tė mbarojė krejt populli!”
  51 Nuk i tha kėto fjalė prej vetvetes, por, pse ishte kryeprifti i atij viti ‑ profetizoi se Jezusi do tė vdiste pėr popull. 52 Madje, jo vetėm pėr popull, por edhe qė bijtė e Hyjit tė shpėrndarė t’i bashkojė nė njė. 53 Po atė ditė vendosėn ta vrasin.
  54 Pėr kėtė arsye Jezusi nuk dilte mė botėrisht ndėr judenj, por shkoi prej andej nė njė vend afėr shkretėtirės, nė qytetin qė quhet Efraim dhe aty banoi pėr disa kohė bashkė me nxėnėsit.
  55 Ishin afėr Pashkėt e judenjve. Shumė vetė nga ai vend u ngjitėn nė Jerusalem para Pashkėve pėr t’u pastruar. 56 E kėrkonin Jezusin dhe, ndėrsa qėndronin nė Tempull, i thoshin njėri‑tjetrit: “Ēka ju thotė mendja: a thua ai nuk ka ndėrmend tė vijė pėr Festė?”



  MEDITIMI


  Cfarė mendoni ju? A nuk do vij nė festėn? A do tė qėndrojė i fshehur nė Efraim derisa Sinedri tė mbyllė ēėshtjen? Apo ndoshta ai do tė kthehet tė predikojė nė Galile?
  Ata qė i bėnė kėto pyetje, e kėrkuan Jezusin nė tempull, duke besuar se Mjeshtri nuk do tė fshihej, por do tė ngjitej pėrsėri nė Jeruzalem pėr tė bėrė vullnetin e Atit. Ndryshe nga kryepriftėrinjtė dhe farisenjtė, qėllimi i vetėm i tė cilėve ishte tė shpėtonin pushtetin e tyre, Jezusi nuk duhej tė kursente asgjė nga vetja, por tė ofronte jetėn e tij pėr tė shpėtuar njeriun. Duke hyrė pėr herė tė fundit nė Jeruzalem pas disa ditėve, ai do tė thotė:, “Tani shpirtin e kam tė tronditur e ē’tė them? O Atė, mė shpėto nga kjo orė? Porse, pikėrisht pėr kėtė erdha nė kėtė orė!” (Gj. 12,27).
  Kaifa nė taktikat e tij krahason vdekjen e njė njeriu, pa marrė parasysh nėse ėshtė i pafajshėm apo fajtor, me shkatėrrimin pėrfundimtar tė kombit hebre tė poshtuar nga romakėt dhe bėn zgjedhjen e tij (me pak fat, sepse nė disa vjet lufta do tė pėrfundojė me rrethimin e Jeruzalemit dhe shkatėrrimin e tempullit): “Ju s’po dini asgjė! Nuk mendoni se ėshtė mė mirė pėr ju tė vdesė vetėm njė njeri , se tė mbarojė krejt populli!” Nė njė mėnyrė delikate, ungjilltari Gjon vėren se sa profetike janė fjalėt e Kaifės: Jezusi me tė vėrtetė do tė vdesė pėr njerėzit, por jo ashtu siē e imagjinonte Kaifa. Vdekja e Krishtit do tė jetė vėrtet pėr shpėtimin e njerėzimit, e tė gjithė njerėzve, hebrenj dhe paganė: "E unė, kur tė jem lartėsuar nga toka, do t’i tėrheq tek unė tė gjithė njerėzit" (Gj. 12,32).



  VAZHDO MEDITIMIN.


  O Zot, nė kėto Kreshmėt tingėllon thirrja jote urgjente: "Pendohuni",
  "Kthehuni tek unė me gjithė zemrėn tuaj".
  Ti do qė ta marrim kėtė kohė prove si njė kohė pėr tė zgjedhur:
  nuk ėshtė koha pėr tė tė gjykuar ty, por pėr tė na gjykuar ne:
  ėshtė koha pėr tė zgjedhur atė qė ka rėndėsi dhe jo atė qė kalon,
  pėr tė ndarė atė qė ėshtė e nevojshme nga ajo qė nuk ėshtė e nevojshme.
  Ėshtė koha pėr tė korrigjuar drejtimin e jetės tonė qė tė ecim tė vendosur tek ti,
  duke kėrkuar edhe tė mirėn e vėllezėrve tanė.
  (Papa Franēesku, nė lutjen e madhe tė 27 Marsit, njė vit mė parė).

 4. #64
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  325

  Pėr: Komenti i ungjillit

  M,Ė 29-3-2021/E HĖNĖ JAVA E MADHE/ UNGJILLI: GJ. 12, 1–11.


  LUTJA: Ps 45


  2 Nga zemra mė burojnė fjalėt e kėndshme, kėngėn time ia kushtoj mbretit: gjuha ime si lapsi i shkruesit tė shpejtė!
  3 Ti je i bukur, mė i pashmi ndėr bijtė e njerėzve, u zbraz hiri nė buzėt e tua, prandaj Hyji tė bekoi pėr amshim.
  4 Ngjeshe shpatėn nė ije, o trimi i trimave, vishu me shkėlqim e me madhėri!
  5 Nisu, t’u priftė e mbara, hip nė karrocė pėr tė mbrojtur tė vėrtetėn, butėsinė e tė drejtėn e tė tė mėsojė tė bėsh emnesė e djathta jote.



  LEXIMI I UNGJILLIT: GJ. 12, 1–11.

  1 Gjashtė ditė para Pashkėve Jezusi erdhi nė Betani, ku jetonte Lazri, tė cilin Jezusi e ngjalli prej sė vdekuri. 2 Aty ia bėnė gati darkėn. Marta u shėrbente e njėri ndėr ata, qė ishin nė tryezė me Jezusin, ishte Lazri. 3 Atėherė Maria mori njė libėr parfum nardi tė pastėr e shumė tė shtrenjtė, ia leu kėmbėt Jezusit dhe ia fshiu me flokėt e vet. Shtėpia u mbush me erėn e kėndshme tė parfumit. 4 Atėherė, Judė Iskarioti ‑ njėri prej nxėnėsve tė tij, ai qė kishte nė mend ta tradhtonte ‑ tha: 5 ”Pse nuk u shit ky parfum pėr treqind denarė e nuk iu nda skamnorėve?” 6 Foli kėshtu, jo pse kishte fort kujdes pėr skamnorė, por pse ishte vjedhės e pasi ai e mbante qesen, vidhte ēka vihej brenda. 7 Atėherė Jezusi tha: “Lėre! Le ta bėjė kėtė pėr ditėn e varrimit tim! 8 Skamnorėt i keni gjithmonė me ju, kurse mua nuk do tė mė keni gjithmonė.” 9 Njė shumicė e madhe judenjsh mori vesh se Jezusi po gjendej atje dhe erdhėn, jo vetėm pėr shkak tė Jezusit por edhe pėr tė parė Lazrin, tė cilin e ngjalli sė vdekuri. 10 Atėherė kryepriftėrinjtė vendosėn tė vrasin edhe Lazrin, 11 sepse, pėr shkak tė tij, shumė judenj i linin ata dhe besonin nė Jezusin.


  MEDITIMI:

  Ndodhin disa episode nė Ungjijtė nė tė cilėt ekzagjerimi i dhuratės ėshtė nė kontrast me mendjengushtėsinė: mbreti i fal njė shumė tė madhe njė zyrtari tė tij dhe ky i fundit refuzon tė falė njė borxh shumė mė tė ulėt njė bashkėshėrbėtorit tė tij; babai i mėshirshėm bėn njė festė tė kushtueshme pėr djalin i cili kthehet pas njė kohe tė gjatė dhe vėllai nuk dėshiron as tė hyjė nė shtėpi.
  Sot Ungjilli na tregon pėr Marinė qė pėrhap njė libėr parfum nardi tė pastėr pėr tė parfumuar kėmbėt e Jezusit, njė sasi krejt e ekzagjeruar, si nė kosto (300 denare) ashtu edhe nė efekt, sepse disa pika do tė kishin mjaftuar pėr tė mbushur shtėpinė me parfum. Por Maria nuk di tė llogarisė, ndryshe nga Juda.
  Maria i kupton ndjenjat e Jezusit, ndjen ankthin e tij pėr atė qė duhet tė ndodhė, ajo dėshiron t'i ofrojė atij njė shenjė dashurie qė e shoqėron nė pjesėn e fundit tė udhėtimit, mė tė lodhshme, mė tė dhimbshme.
  Aroma e nardit ėshtė e fortė, mbetet pėr disa ditė nė lėkurė dhe ajo do ta shoqėrojė Jezusin nė mosmarrėveshje tė fundit me Farisenjtė, nė mbrėmjen e lamtumirės, nė natėn e ankthit, nė gjyq, nė dėnim, nė kryq ...
  Nuk ka mė asnjė diskutim, vendim, veprim ose angazhim: koha ka ardhur, tani vetėm mund ta shoqėrojnė Jezusin ata qė kanė me tė njė lidje dashurie shumė tė fortė, sepse dhurata qė ai do t'u bėjė njerėzve ėshtė me tė vėrtetė e tepėrt, e jashtėzakonshme.
  Mė vonė do tė ketė nard pėr t'u derdhur nė plagėt e njerėzve, ne do tė kemi gjithmonė tė varfėrit me vete dhe ata do tė jenė trupi i Krishtit qė e bėn veten tė pranishėm nė histori. Sa mė shumė do tė derdhim sot nardin mbi trupin e Jezusit, aq mė shumė do tė jemi nė gjendje ta vėmė veten nė shėrbim tė tyre.



  VAZHDO MEDITIMIN.

  Zot, e veja nė tempull dha dy monedha tė vogla, Maria shpėrndau njė libėr parfum nardi tė pastėr. Secila prej tyre dha gjithēka, sepse gjithēka ju dha para kėsaj. Dashuria e tyre nuk llogariti, ajo u derdh kot. Na jep hirin tė derdhim nardin tonė tė parfumuar pėr tė shoqėruar pasionin tėnd sot dhe pėr tė marrė dhuratėn e pamasė tė ringjalljes tėnde.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ninoenina : 28-03-2021 mė 08:41

 5. #65
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  325

  Pėr: Komenti i ungjillit

  Mė 30-3-2021/E martė e JAVĖS SĖ MADHE/ UNGJILLI: Gj. 13, 21–33.36–38.


  LUTJA: Ps 42.

  Por edhe miku im nė tė cilėn pata shpresė, qė hlėngri bukėn time, u ēua kunddėr meje.
  Por Ti, o Zot, ki mėshirė pėr mua, mė shėro dhe unė do t’uaa kthej huanė.
  Mė kėtė do ta marr vesh se mė do, nėse nuk lejon tė ngihet armiku im nė mua,
  E ma ngjet dorėn pėr shkak tė pafajesisė time, dhe mė lejon tė rri nė praninė tėnde pėr amshim.
  Qoftė bekuar Zoti, Hyji i Izraelit, prej amshimit nė amshim. Amen. Ajmen.


  LEXIMI I UNGJILLIT: Gj. 13, 21–33.36–38.

  21 Si i tha kėto, Jezusi, i tronditur nė shpirt, shpalli: “Pėrnjėmend, pėrnjėmend po ju them: njėri prej jush do tė mė tradhtojė.” 22 Atėherė nxėnėsit shikuan njėri‑tjetrin duke mos ditur pėr cilin po fliste. 23 Njėri prej nxėnėsve, ai, tė cilin Jezusi e donte veēanėrisht, ishte nė tryezė pėrbri parzmės sė Jezusit. 24 Atėherė Simon Pjetri i dha shenjė ta pyeste Jezusin pėr cilin po thoshte: 25 Ky atėherė iu mbėshtet Jezusit nė parzėm dhe e pyeti: “Zotėri, cili ėshtė?” 26 Jezusi iu pėrgjigj: “Ky, tė cilit po ia jap kafshatėn pasi ta ngjyej nė kupė”.Atėherė e ngjeu kafshatėn [e mori dhe] ia dha Judės sė Simon Iskariotit. 27 Pas kėsaj kafshate nė tė hyri djalli. Atėherė Jezusi i tha: “Ē’ke nė mend tė bėsh, bėje shpejt!” 28 Askush prej atyre qė ishin nė tryezė nuk e mori vesh pse i tha ashtu. 29 E, pasi Juda mbante qesen, disa menduan se Jezusi i tha tė shkojė tė blejė ēka duhet pėr festė, ose t’u japė ndonjė gjė skamnorėve. 30 Juda, posa mori kafshatėn, menjėherė doli jashtė. Ishte natė. 31 Pasi Juda doli pėrjshta, Jezusi tha: “Tani u lavdėrua Biri i njeriut! Edhe Hyji u lavdėrua nė tė!
  32 [Nėse Hyji u lavdėrua nė tė] edhe Hyji do ta lavdėrojė atė nė vetvete.Po, madje menjėherė do ta lavdėrojė! 33 Fėmijėzit e mi! Edhe pak kohė jam me ju! Do tė mė kėrkoni, por, siē u thashė judenjve, tani po ju them edhe juve: ‘ku unė po shkoj, ju nuk mund tė vini.’ 36 Simon Pjetri i tha: “Zotėri, ku mendon tė shkosh?” Jezusi [iu] pėrgjigj: “Ku unė mendoj tė shkoj, ti tani nuk mund tė mė ndjekėsh; por mė vonė do tė mė ndjekėsh.” 37 “Zotėri ‑ i tha atėherė Pjetri ‑ E pse tani nuk mund tė vij pas teje? Unė do ta jap jetėn pėr ty!” 38 Jezusi u pėrgjigj: “Ti do ta jepėsh jetėn tėnde pėr mua? Pėrnjėmend, pėrnjėmend po tė them: para se tė kėndojė gjeli, ti do tė mė mohosh tri herė!”




  MEDITIMI.


  Dymbėdhjetė burra janė mbledhur nė tryezė me Zotin e tyre pėr festėn e Pashkės Hebre. Burrat janė apostujt tė thirrur nga Jezusi personalisht tė ndjekin atė si disshepuj. Nė tre vjet jete tė pėrbashkėt secili prej tyre ishte nė gjendje tė ketė marrėdhėnien e tij personale me Jezusin, sipas karakterit dhe pritjeve tė tyre. Tė gjithė ishin tė lirė tė qėndronin nė grup ose tė largoheshin kur fjalėt e Mėsuesit bėheshin shumė tė ashpra dhe tė pakuptueshme. Secili ishte gjithashtu i lirė tė ėndėrronte dhe tė bėnte plane qė nuk pėrkonin me ato tė Jezusit. Dikush ka ėndėrruar tė jetė nė tė djathtė ose tė majtė tė njė froni, dikush ka pėrjetuar dyshim dhe ėshtė dashur tė bėjė shumė pyetje, dikush ka menduar se shpėtimi i vetėm interesant konsistonte nė ēlirimin politik tė Palestinės dhe asgjė tjetėr. Jezusi nuk largoi askėnd nga grupi, madje as Judėn tashmė nė pėrplasje me tė.
  Nė atė qė duhet tė jetė njė festė e gėzueshme, Jezusi arrin thellėsisht i "tronditur nė shpirt". Pas tre vitesh jete tė pėrbashkėt, ai e di qė njėri prej tyre do tė tradhtojė: ai qė kishte premtuar se do tė kishte dhėnė jetėn e tij pėr tė pas disa orėve do tė bėjė sikur nuk do ta kishte takuar kurrė. Dhe pastaj heshtja e tė gjithė tė tjerėve. Nė tė vėrtetė ėshtė natė.
  Por sonte ėshtė momenti i lavdisė sė Zotit. "Lavdi" nė gjuhėn biblike ėshtė ajo qė ka peshė, rėndėsi: kėtu sepse Ati do tė kishte shpallur praninė e tih nė Jezusin. Nė fakt hyrja e Jezusit nė pasionin e tij shėnon lavdinė e Atit: me besnikėrinė e tij ndaj misionit qė i ėshtė caktuar, Jezusi dėshmon se vetėm vullneti i Atit ka rėndėsi dhe ėshtė i denjė pėr nder. Por Ati gjithashtu do t'i japė lavdi Birit, duke e bėrė atė fitimtar mbi vdekjen.



  VAZHDO MEDITIMIN
  .



  O Zot,
  mos i kujto vetėm njerėzit me
  vullnet tė mire, por edhe ata tė kėqinj.
  Por, tė lutem, mos i shiko tė gjitha vuajtjet qė na bėnė
  tė vuanim,
  por shikoji gjėrat e mira qė ato
  vuajtjet kanė lindur nė ne:
  vėllazėrimin, besnikėrinė, pėrulėsinė,
  guximin, bujarinė,
  madhėshtinė e shpirtit qė ėshtė rritur brenda nesh
  pėr tė gjitha ato qė kemi vuajtur.
  Dhe kur do tė vijnė ata njerėz
  nė gjykimin pėrfundimtar, bėj qė frytet e mira qė kanė nė ne,
  tė jenė skaku i faljes sė tyre.

 6. #66
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  325

  Pėr: Komenti i ungjillit

  31-3-2021/ E MERKURE E JAVĖS SĖ MADHE/UNGJILLI: MT, 26, 14–25.



  LUTJA: Ps 2
  .

  1 Pėrse paganėt ēohen peshė e pėrse popujt bluajnė punė tė kota? 2 Mbretėrit e tokės po ngrihen, princat me pėrbetim ēohen kundėr Zotit e Mesisė sė tij: 4 Qeshet Ai qė selinė e ka nė qiell, i Larti Zot i pėrqesh ata! 7 Unė do ta shpall vendimin e Zotit. Ai mė tha: “Ti je im Bir, unė sot tė linda! 8 M’i kėrko e unė pėr pronė do tė t’i jap popujt, nėn sundimin tėnd gjithēka pėrfshin toka. 11 Shėrbejini Zotit me druajtje tė madhe, nėnshtrojuni Atij me nderim e dridhje, 12 bėni siē kėrkon Ai qė tė mos hidhėrohet e tė sharroni nga udha. Papritmas flakė i ndizet zemėrimi. Lum zemra e atyre qė shpresojnė nė Tė!


  LEXIMI I UNGJILLLIT: MT, 26, 14–25.


  14 Atėherė njėri prej tė Dymbėdhjetėve ‑ ai qė quhet Judė Iskarioti, shkoi te kryepriftėrinjtė 15 dhe u tha: “Ēka po mė jepni e unė po jua dorėzoj?” Ata i caktuan tridhjetė sikla tė argjendta. 16 Qė atėherė Juda kėrkonte rastin e volitshėm pėr ta tradhtuar 17 Tė parėn ditė tė Bukėve tė pabrume, iu afruan Jezusit nxėnėsit dhe e pyetėn: “Ku dėshiron ta bėjmė gati darkėn e Pashkėve?” 18 Ai u tha: “Shkoni nė qytet te filani dhe thuajini: Mėsuesi thotė: koha ime ėshtė afėr! Te ti do tė kremtoj Pashkėt me nxėnėsit e mi.” 19 Nxėnėsit bėnė si u urdhėroi Jezusi dhe pėrgatitėn darkėn e Pashkėve. 20 Kur u bė natė, Jezusi u ul nė tryezė bashkė me tė Dymbėdhjetėt. 21 Ndėrsa po hanin, ai u tha: “Pėr tė vėrtetė po ju them: njėri prej jush do tė mė tradhtojė!” 22 Tė trishtuar pėr sė tepėrmi, zunė ta pyesnin njėri pas tjetrit:“A mos jam unė, Zotėri?”23 Ai iu pėrgjigj: “Ai qė po e ngjyen kafshatėn me mua nė pjatė ‑ ai do tė mė tradhtojė. 24 Po, Biri i njeriut patjetėr po shkon siē ėshtė nė Shkrimin e shenjtė pėr tė. Porse: vaj pėr atė njeri qė po e tradhton Birin e njeriut! Mė mirė do tė kishte qenė pėr tė tė mos kishte lindur aspak!”25 Atėherė e pyeti edhe Juda, tradhtari i tij: “A mos jam unė, Mėsues?” “E the vetė!” ‑ iu pėrgjigj Jezusi.


  MEDITIMI


  Pyetja e apostujve "A jam unė, Zot?" zbulon faktin se asnjė nga tė dymbėdhjetėt nuk ndihet i sigurt. Secili e di se ai mund tė ketė pasur pjesėn e tij nė tradhti, mbase vetėm me njė mendim, njė ankesė, njė kritikė. Secili prej tyre, dhe secili prej nesh, dishepuj tė kohės sė sotme, e tradhtojmė Zotin pa pushim nė ditėt kur jetojmė sikur ai tė mos ekzistonte; kur themi se e kemi njohur, por e kthejmė shpresėn tonė diku tjetėr; kur ne nuk e njohim nė trupin e vuajtur tė vėllezėrve. Ne e dėnojmė gjestin e Judės, por sa herė jemi gati tė bėjmė tė njejtėn gjė. Dhe nėse nuk e bėjmė, ėshtė pėr shkak se Ati nuk na braktis nė tundim. Don Primo Mazzolari nė vitin 1958 mbajti njė predikim tė famshėm me titull "Vėllai ynė Juda". Kėtu janė disa nga fjalėt e tij: “Mos kini turpranoni kėtė vėllazėri. Unė nuk kam turp, sepse e di sa herė kam tradhtuar Zotin; dhe nuk mendoj se askush nga ju duhet tė ketė turp. Unė e dua Judėn, ai ėshtė vėllai im Judas. Do tė lutem pėr tė sepse nuk e gjykoj, nuk e dėnoj. Duhet tė mė gjykoj mua, tė mė dėnoj mua. Nuk mund tė mos mendoj se edhe nė Judėn mėshira e Zotit, ky pėrqafim dashurie, ajo fjalė "mik", qė Zoti i tha atij ndėrsa po e puthte pėr ta tradhtuar, nuk mund tė mendoj se kjo fjalė nuk e ka lėrė njė shenjė nė zemrėn e tij tė varfėr. Ngjarja e Pashkėve ėshtė kjo fjalė qė i thuhet njė Judė tė varfėr si unė, qė i thuhet njė Judė tė varfėr si ju. Nė kėtė konsiston gėzimi: qė Krishti na do, qė Krishti na fal, se Krishti nuk dėshiron qė ne tė dėshpėrohemi”.


  VAZHDO MEDITIMIN.


  Ai tė thirri me njė emėr tė ėmbėl:
  me fytyrė nė tokė
  dhe gurė tė lagur
  nga pikat e gjakut;
  duart mbėrthenin tufat
  me bar dhe baltė:
  ai pėrsėriti lutjen e botės:
  "Abba, nėse ėshtė e mundur" ...
  Vetėm njė degė ulliri
  ledhatoi kokėn e tij.
  (Padre David Maria Turoldo).

 7. #67
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  325

  Pėr: Komenti i ungjillit

  1-4-2021/E ENJTĖ E MADHE/UNGJILLI: Gj. 13,1-15.


  LUTJA:


  Ne tė falėnderojmė, o Zot, pėr shembullin e pėrulėsisė dhe dashurisė qė na ke dhėnė duke i larė kėmbėt e apostujve. Na jep forcė pėr tė tė imituar ty nė shėrbim tė tė tjerėve, veēanėrisht tė atyre qė kanė vėrtet nevojė, pasi tė gjithė janė vėllezėrit tanė. Na jep, Zot, mundėsinė tė meditojmė sot mbi misterin e dashurisė tėnde qė na tregon nė Eukaristinė e Shenjtė dhe nė dhuratėn e shenjtė tė meshtarisė.



  LEXIMI I UNJILLIT: Gj. 13,1-15.

  1 Ishte para festės sė Pashkėve. Jezusi, duke ditur se i erdhi koha tė kalojė prej kėsaj bote tek Ati, pasi i deshi tė vetėt ‑ ata qė ishin nė botė ‑ i deshi deri nė pikėn e fundit. 2 Dhe, gjatė darkės ‑ pasi djalli ia kishte mbushur mendjen Judės, birit tė Simon Iskariotit, ta tradhtonte ‑ 3 Jezusi, qė e dinte se Ati i la gjithēka nė dorė, se erdhi prej Hyjit dhe se tek Hyji po kthente ‑ 4 u ngrit nga darka, hoqi petkun e sipėrm, mori njė peshqir dhe u ngjesh. 5 Qiti ujė nė legen dhe filloi t’ua lajė kėmbėt nxėnėsve dhe t’ua fshijė me peshqirin, me tė cilin ishte ngjeshur. 6 Arriti kėshtu te Simon Pjetri. Ai i tha:“Zotėri, ti tė m’i lash kėmbėt?” 7 “Ē’po bėj unė ‑ iu pėrgjigj Jezusi ‑ ti tani nuk e kupton, do ta kuptosh mė vonė.” 8 Pjetri iu pėrgjigj: “Nuk do tė m’i lash kėmbėt kurrė e pėr kėtė jetė!” “Nėse nuk do tė laj ‑ i tha Jezusi ‑ nuk do tė kesh pjesė me mua.” 9 Simon Pjetri iu pėrgjigj: “Atėherė, Zotėri, jo veē kėmbėt e mia, por edhe duart, edhe kokėn!”

  10 Jezusi i tha: “Kush ėshtė i larė, nuk i duhet tė lajė tjetėr pėrveē kėmbėt ‑ dhe ėshtė krejtėsisht i pastėr. Edhe ju jeni tė pastėr, por jo tė gjithė.” 11 Ngase e dinte se kush do ta tradhtojė, kėndej edhe tha: “Nuk jeni tė gjithė tė pastėr.” 12 Pasi ua lau kėmbėt, mori petkun e sipėrm tė vetin, u ul prapė nė tryezė dhe u tha: “A e kuptoni ēka ju bėra? 13 Ju mė quani: Mėsues e Zotėri. Mirė thoni, sepse unė jam. 14 Nėse, pra, unė ‑ Zotėria dhe Mėsuesi ‑ ju lava kėmbėt, duhet qė edhe ju t’ia lani kėmbėt njėri‑tjetrit. 15 Ju dhashė shembull qė, sikurse ju bėra unė juve, tė bėni edhe ju.



  MEDITIMI

  Mesha e mbrėmjes, e cila kujton themelimin e Eukaristisė, tė kryer nga Jezusi nė darkėn e Pashkėve, ka njė karakteristikė tė dyfishtė. Para sė gjithash, ajo thekson urdhrin e Jezusit pėr tė festuar Pashkėn e tij historike tė vdekjes dhe ringjalljes me njė rit tė pėrhershėm, si ēlirimi i ekzodit ishte pėrkujtuar tashmė nė ekonominė antike. Sė dyti, ky urdhėr vihet nė lidhje thelbėsore me 'mandatin' tjetėr tė dashurisė, tė kujtuar pėrmes ritit tė larjes sė kėmbėve, njė simbol i shėrbimit flijues tė Krishtit. "Jezusi, duke e ditur qė Ati i kishte dhėnė gjithēka dhe se ai kishte ardhur nga Zoti dhe po kthehej te Zoti, u ngrit nga tryeza, derdhi ujė nė legen dhe filloi tė lante kėmbėt e dishepujve".
  Biri i Zotit qė lan kėmbėt e ndyra tė dishepujve tė tij, si njė skllav, bėhet modeli i shkėlqyeshėm i asaj qė duhet tė jetė ēdo Eukaristi: shėrbimi i ngritjes nga tryeza, i vėnies sė rrobave tė lavdisė, i pėrkuljes drejt tjetrit nė misterin e faljes: kjo ėshtė vėllazėri e vėrtetė. Larja e kėmbėve ėshtė shenjė e mirėseardhjes, siē bėhet pėr mysafirin. Me kėtė Jezusi thotė qartė se ai i pranon dhe i mirpret dishepujt e tij me vetveten, pėr t'i marrė me vete nė ngjarjet me tė cilat do tė pėrballet. "Ai erdhi te Simón Pjetri dhe ai i tha: Zot, a mė lan kėmbėt? ... Nuk do t'i lash kurrė kėmbėt e mia!" Pjetri nuk e pranon poshtėrimin e Mjeshtrit tė tij, por ai nuk mund ta refuzojė kėtė gjest, dume menduar pėr dhimbjen qė do tė kishte shkaktuar nė tė fakti qė nuk do tė kishte marrė pjesė me Jezusin nė misterin e tij tė vdekjes dhe jetės. Nė veprėn e shėrbimit tė Jezusit pėr dashurinė ekstreme, tashmė e simbolizuar nga gjesti i larjes sė kėmbėve, Pashkėt bėhen pastrimi ynė, sepse kjo do tė thotė tė lėmė veten tė falur dhe tė zhytur nė ujin e Pagėzimit qė lan kėmbėt e pista tė botės nė Krishtin, si dhe tonat.



  VAZHDO MEDITIMIN
  .

  Para se tė kalohet nė meditime mė tė hollėsishme mbi temėn e kremtimit tė Sakrificės sė Meshės sė Shenjtė, duhet tė pohohet edhe njė herė shkurtimisht se adhurimi Eukaristik pėrbėn shpirtin e tėrė jetės sė krishterė. Nė fakt, nėse jeta e krishterė shprehet nė pėrmbushjen e urdhėrimit mė tė madh, domethėnė urdhėrimit tė dashurisė ndaj Zotit dhe tė afėrmit, kjo dashuri gjen burimin e saj pikėrisht nė Sakramentin mė tė shenjtė, i cili zakonisht quhet: Sakramenti i dashurisė. Eukaristia nėnkupton kėtė dashuri, dhe pėr kėtė arsye e mban mend atė, e bėn atė tė pranishme dhe nė tė njėjtėn kohė e realizon atė. Sa herė qė marrim pjesė nė tė nė njė mėnyrė tė vetėdijshme, nė shpirtin tonė hapet njė dimension i vėrtetė i asaj dashurie tė paepur qė pėrmban nė vetvete gjithēka qė Zoti ka bėrė pėr ne dhe qė bėn vazhdimisht, sipas fjalėve tė Krishtit: "Ati im gjithmonė punon dhe unė gjithashtu punoj "(Gjn 5:17).
  Sė bashku me kėtė dhuratė tė jashtėzakonshme dhe falas, e cila ėshtė dashuria e zbuluar nė maksimum, nė sakrificėn shpėtimprurėse tė Birit tė Zotit, nga e cila Eukaristia ėshtė njė shenjė e pashlyeshme, njė pėrgjigje e gjallė e dashurisė ka lindur edhe nė ne. Jo vetėm qė njohim dashuri, por edhe vetė fillojmė tė duam. Hyjmė nė rrugėn e dashurisė dhe nė kėtė rrugė bėjmė pėrparim. Dashuria, e cila ka lindur nė ne nga Eukaristia, falė saj zhvillohet nė ne, thellohet dhe forcohet. Adhurimi eukaristik ėshtė pikėrisht njė shprehje e kėsaj dashurie, e cila ėshtė karakteristikė autentike dhe mė e thellė e thirrjes sė krishterė. Ky adhurim buron nga dashuria dhe i shėrben dashurisė pėr tė cilėn ne tė gjithė jemi thirrur nė Jezu Krishtin. Njė fryt i gjallė i kėtij kulti ėshtė pėrsosja e shėmbėlltyrės sė Zotit qė ne mbartim brenda nesh, njė imazh qė korrespondon me atė qė Krishti na zbuloi.
  Duke u bėrė kėshtu adhurues tė Atit "nė Shpirt dhe nė tė vėrtetė" (Gj. 4,23), ne pėrpiqemi nė njė bashkim gjithnjė e mė tė plotė me Krishtin, jemi gjithnjė mė tė bashkuar me tė dhe - nėse ėshtė e lejueshme tė pėrdorim kėtė shprehje - ne jemi gjithnjė e mė shumė nė solidaritet me tė. Doktrina e Eukaristisė, njė shenjė e unitetit dhe lidhjes sė dashurisė, e mėsuar nga Shėn Pali, u thellua mė pas nga shkrimet e shumė shenjtėrve, tė cilėt janė pėr ne njė shembull i gjallė i adhurimit Eukaristik. Ne gjithmonė duhet ta kemi kėtė realitet para syve tanė dhe, nė tė njėjtėn kohė, tė pėrpiqemi vazhdimisht tė sigurojmė qė brezi ynė gjithashtu tė shtojė nė ato shembuj tė mrekullueshėm tė sė kaluarės, shembuj tė rinj, jo mė pak tė gjallė dhe elokuentė, tė cilėt pasqyrojnė epokėn tė cilės ne i pėrkasim.
  GIOVANNI PAOLO II: Dominicae Caenae.


Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234

Tema tė Ngjashme

 1. Komenti juaj per kete foto te ministrit Tahiri.
  Nga DYDRINAS nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 26-02-2015, 17:31
 2. Joautenticteti i ungjillit
  Nga Ceni-1 nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 22
  Postimi i Fundit: 04-09-2014, 06:27
 3. Komenti i librit Medarixhus-Salikin nga Muhamed Husejn Jakubi
  Nga IslamInfo nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 16-08-2011, 12:04
 4. Komenti i Sures Jasin?
  Nga shtegi nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 22-07-2009, 13:18
 5. Komenti per prezervativet, Facebook kunder Papes
  Nga Vista nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 60
  Postimi i Fundit: 08-04-2009, 05:48

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •