Close
Faqja 4 prej 6 FillimFillim ... 23456 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 104
 1. #61
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  400

  Pėr: Komenti i ungjillit

  25-3-2021/E MERKURĖ JAVA E 5 KRESH/UNGJILLI: Lk. 1,26-38.

  LUTJA: Lk. 1,54-55

  I ndihmoi Izraelit, shėrbėtorit tė vet, duke e sjellė nė mend mėshirėn
  si ua pati premtuar etėrve tanė, nė tė mirėn e Abrahamit e tė pasardhėsve tė tij nė amshim.”


  LEXIMI I UNGJILLIT: Lk. 1,26-38.

  26 Nė tė gjashtin muaj, Hyji e dėrgoi engjėllin Gabriel nė njė qytet tė Galilesė, qė quhet Nazaret, 27 te njė virgjėr, qė ishte e fejuar me njė njeri, qė quhej Jozef, prej fisit tė Davidit. Virgjėra quhej Mari. 28 Engjėlli hyri tek ajo dhe i tha: “Tė falem, o Hirplote! Zoti me ty!” 29 Kjo fjalė e shqetėsoi Marinė dhe zuri tė mendojė: ē’do tė thotė kjo pėrshėndetje. 30 Por engjėlli i tha: “Mos ki frikė, o Mari, sepse ke gjetur hir para Hyjit! 31 Ja, do tė mbetesh shtatzėnė e do tė nxjerrėsh nė dritė njė djalė e ngjitja emrin Jezus. 32 Ky Davidit, atit tė tij. 33 Ai do tė mbretėrojė pėrgjithmonė mbi shtėpinė e Jakobit dhe mbretėria e tij s’do tė ketė mbarim.” 34 Atėherė Maria i tha engjėllit: “Si do tė mund tė ndodhė kjo, ndėrsa unė jam virgjėr?” 35 Engjėlli iu pėrgjigj: “Shpirti Shenjt do tė zbresė nė ty e fuqia e Hyjit tė tejetlartė do tė tė mbulojė me hijen e vet; prandaj ky Fėmijė do tė jetė i shenjtė ‑ Biri i Hyjit. 36 Dhe ja, Elizabeta, kushėrira jote, edhe ajo, nė pleqėrinė e saj, pret t’i lindė djali. Ajo qė mbahet beronjė, ėshtė nė tė gjashtin muaj. 37 Vėrtet, s’ka gjė tė pamundshme pėr Hyjin!” 38 Atėherė Maria tha: “Unė jam shėrbėtorja e Zotit: Mė ndodhtė siē the ti!” Atėherė engjėlli u largua prej pranisė sė saj.  MEDITIMI

  Misteri qė kujtojmė nė festėn e sotme pėrmblidhet nga apostulli Pal kėshtu: "Krishti Jezus, edhe pse me natyrė Hyj, barazinė e vet me Tė nuk e ēmoi si njė visar qė s’mundet pa tė, por ia mohoi vetvetes e mori natyrėn e shėrbėtorit dhe u bė i ngjashėm me njerėz dhe, pėr kah pamja e jashtme, dukej vetėm njeri” (Fil 2: 6-7).
  Pėr tė qenė afėr njeriut, Zoti bėhet njeri; nuk mjafton: ai bėhet shėrbėtor.
  Vendi ku ndodh kjo ngjarje e jashtėzakonshme nuk ėshtė qendra e perandorisė, madje as Jeruzalemi, qyteti i shenjtė, por njė fshat i vogėl nė Galile. Gjithēka ėshtė e vogėl, gjithēka ėshtė e dobėt, gjithēka ėshtė e parėndėsishme, edhe Maria, njė vajzė normale e fejuar me njė burrė nga fisi i Davidit, tė cilin Zoti zgjodhi ta pėrmbushte premtimin e tij.
  Njė vajzė qė nė dialogun e shkurtėr me engjėllin na paraqet fazat e itinerarit tė secilit prej nesh qė do ta ndjekė Krishtin: ajo e dėgjon fjalėn e dėrguar nga Zoti ("engjėll" do tė thotė "lajmėtar"), ajo dėgjon veten (Maria mbetet e shqetėsuar, ajo ndjen ēfarė po e trazon nė vetveten e tij tė brendshme), ajo e pėrdor inteligjencen pėr tė kuptuar ("Si do tė ndodhė e gjithė kjo?"), ajo ėshtė nė dijeni pėr gjendjen e saj si krijesė ("Ja shėrbėtoria e Zotit"), ajo ėshtė gati tė veprojė me njė disponueshmėri totale me Shpirtin Shenjt ("Le tė mė ndodhtė siē the ti").
  Nė Ungjillin e Lukės lexojmė se ndėrsa Jezusi po predikonte, njė grua nga turma ngriti zėrin dhe i tha: "Lum kraharori qė tė mbarti e gjinjtė qė thithe!”
  Ai u pėrgjigj:
  “Madje, tė lumėt ata qė e dėgjojnė fjalėn e Hyjit dhe e zbatojnė!” (Lk 11, 27 -28). Tė gjithė ata qė e kanė dėgjuar Fjalėn dhe e kanė vėnė atė nė praktikė, kanė zgjatur ndėr shekuj misterin e Zotit i cili mishėrohet dhe ecėn midis njerėzve. Zoti na ndihmoftė tė jemi prania e tij nė botė sot.  VAZHDO MEDITIMIN


  Shenjtja Mari, grua plotė hire, krijesa mė e ėmbėl,
  Qė, virgjer, nė trupin tėnd ia ke ofruar Zotit njė pistė pėr tė zbritur nė kėtė botė,
  Arka plotė me ēdo virtyt, brenda sė cilės Ai,
  qė nuk mund ta pėrmbajnė qiejt, ka ardhur pėr t'u mbyllur,
  kurrė nuk do ta dimė fjalėt me tė cilat i je pėrgjigjur,
  kur e ke ndjerė duke kėrcyer nėn zemrėn tėnde,
  kur ai donte tė bėjė biseda dashurie me ty..
  Ndoshta nė ato momente ia ke bėrė vetes pyetjen
  nėse ishe ti qė i jepje rrahjet, ose ai qė i huazonte ty.
  Shenjtja Mari, grua plot hire, faleminderit sepse,
  nėse e ke mbajtur Jezusin nė barkun tėnd pėr nėntė muaj,
  ne po na merr pėr gjithė jetėn tonė.
  Na jep tiparet e tua. Na modelo sipas fytyrės tėnde.
  Na jep njė shpirt tė ngjashėm me shpirtin tėnd.
  Sepse, kur do tė vijė pėr ne dita e vdekjes,
  nėse dyert e Qiellit do tė hapen pėrpara nesh pa vėshtirėsi,
  kjo do tė jetė vetėm pėr kėtė ngjashmėri tonė, megjithėse tė zbehtė, me ty.
  (Don Tonino Bello)

 2. #62
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  400

  Pėr: Komenti i ungjillit

  26-3-2021/E PREMTE JAVA 5/UNGJILLI: GJ. 10, 31–42.


  LUTJA: Ps 16:

  2 Nė ndihmė tė thėrras ty, o Hyj, e mė vėshtro, ma prir veshin tėnd e dėgjo fjalėt e mia, 8 Mė ruaj porsi beben e syrit, mė fsheh nėn hijen e krahėve tė tu, 9 prej syve tė tė pabesėve qė po mė pėrndjekin. Armiqtė e mi tė tėrbuar po mė rrethojnė gjithkah, 10 nga zemra e padhimbshme goja u flet krenari. 11 Ja, po mė afrohen tani po mė rrethojnė m’i ngulėn sytė pėr tė mė pėrplasur pėr tokė. 13 Ngrihu, o Zot, dili para, pėrplase pėrdhe, me shpatėn tėnde ma shpėto jetėn prej tė paudhit!  LEXIMI I UNGJILIT: Gj.10,31-42.

  31 Judenjtė rishtas kapėn gurė pėr ta vrarė. 32 Jezusi iu pėrgjigj: “Ju tregova shumė vepra tė mira tė Atit tim. Pėr cilėn ndėr to doni tė mė vritni me gurė?” 33 Judenjtė iu pėrgjigjėn: “Nuk duam tė tė vrasim me gurė pėr shkak tė ndonjė vepre tė mirė, por pėr shkak tė blasfemisė: pse ti, duke qenė njeri, e bėn veten Hyj!” 34 Jezusi iu pėrgjigj: “A nuk shkruan nė Ligjin tuaj: ‘Unė thashė: hyjni jeni?’ 35 Nėse i quajti hyjni ata, tė cilėve u qe drejtur fjala e Hyjit‑ e Shkrimi i shenjtė nuk mund tė zhbėhet ‑ 36 si atėherė ju, atij qė Ati e shuguroi dhe e dėrgoi nė botė, mund t’i thoni: ‘Po blasfemon’ pse thashė: Jam Biri i Hyjit? 37 Nėse nuk i bėj veprat e Atit tim, mos mė besoni. 38 Por nėse i bėj, po edhe nėse nuk mė besoni mua, besojuni veprave,
  qė ta merrni vesh e ta kuptoni se Ati ėshtė nė mua dhe unė nė Atin.” 39 Prapė deshėn ta kapin, por u doli prej duarve. 40 Jezusi doli prapė matanė Jordanit, nė atė vend ku mė parė Gjoni pagėzonte dhe zuri vend atje. 41 Shumė erdhėn tek ai dhe thoshin: “Gjoni, njėmend, nuk bėri asnjė mrekulli, por, gjithēka tha pėr kėtė njeri, u vėrtetua.” 42 Atje besuan shumė nė tė.


  MEDITIMI

  Pėrplasja midis Jezusit dhe autoriteteve fetare pėr dy vizione tė kundėrta tė besimit, bėhet e pandreqshme: nga njėra anė ka kasta priftėrore, skribėt dhe farisenjtė, roje tė njė Ligji qė ka shndėrruar Zotin nė njė kontrollues tė njeriut, nga ana tjetėr ėshtė Jezusi qė shpall atėsinė e Zotit, mėshirėn e tij, sė bashku me premtimin e lirisė dhe shėrimit pėr ēdo njeri.
  Edhe armėt e zgjedhura pėr t'u pėrballur me njėra-tjetrėn janė tė ndryshme: Jezusi, Fjala e Zotit, zgjedh fjalėn, e pasur ndonjėhere me njė humor tė caktuar ("Unė ju kam treguar shumė vepra tė mira nga Ati: pėr cilėn prej tyre doni tė gurėzoni mua? "); skribėt,farisenjtė dhe kasta priftėrore preferojnė tė vendosin dorėn e tyre nė gurė.
  Jezusi akuzohet pėr blasfemi, sepse u bė vetė bir i Zotit. Jezusi i pėrgjigjet akuzės me citimin nga njė psalm: "E pra, unė thashė: “Ju jeni zota, bij tė Tejetlartit tė gjithė!"(82,6).
  Psalmi 82 lartėson veprimin e Zotit si Gjykatės, i cili e thirri njeriun tė marrė pjesė nė punėn e tij. Kėshtu kushdo qė ka pėr detyrė tė gjykojė, nė ēfarė mėnyrė bėhet i ngjashėm me Zotin. Por psalmi flet edhe pėr Gjyqtarėt e padrejtė, tė cilėt japin vendime tė padrejta pėr tė dėnuar njerėz tė pafajshėm dhe pėr tė mbėshtetur anėn e tė pabesėve.
  Pėr hebrenjtė, tė cilėt tashmė kanė vendosur tė dėnojnė Jezusin me vdekjen, citimi i atij psalmi ndoshta tingėllon si njė provokim i mėtejshėm. Kjo ėshtė arsyeja pse ata pėrpiqen tė ndėrhyjnė kundėr Jezusit. Ora e dorėzimit tė tė Drejtit tek tė padrejtėt po afrohet.  VAZHDO MEDITIMIN  “Populli im, ēka thua tė bėra?
  Me ēka tė prisha zemrėn? Mė kthe pėrgjigje!
  O Hyji i shenjtė!
  Shenjt i gjithėpushtetshėm!
  Shenjt I pavdekshėm, ki mėshirė pėr ne!”.
  (Nga liturgjia ejaėsv sė shenjtė).

 3. #63
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  400

  Pėr: Komenti i ungjillit

  MĖ 27-3-2021/E SHTUNĖ JAVA E 5 KRESH/ UNGJILLI: Gj. 11, 45–56.


  LUTJA: Ps 42.


  5 Mallėngjehet shpirti im kur mė bie ndėrmend si shtegtoja nė krye tė turmės,
  ‑si prijės ‑ drejt banesės sė Hyjit me brohori e kėngė lavdi nė procesion kremtues!
  6 Pėrse, o shpirti im, lėngon nė trishtim? Pėrse gjėmon nė mua?
  Shpreso nė Hyjin, prapė do ta lėvdoj, Shėlbuesin tim, Hyjin tim.  LEXIMI I UNGJILLIT: Gj. 11, 45–56.

  45 Atėherė shumė judenj qė kishin ardhur te Maria, kur panė ēka bėri Jezusi, besuan nė tė. 46 Disa prej tyre shkuan te farisenjtė dhe u treguan ēka bėri Jezusi. 47 Atėherė kryepriftėrinjtė dhe farisenjtė thirrėn Kėshillin nė kuvend. Thoshin: “Ēka tė bėjmė? Ky njeri po bėn shumė mrekulli! 48 Nėse e lėmė kėshtu, tė gjithė do tė besojnė nė tė, atėherė do tė vijnė romakėt e do tė na e rrėnojnė Vendin e shenjtė dhe .”
  49 Njėri prej tyre, Kajfa ‑ kryeprifti i atij viti ‑ u tha: “Ju s’po dini asgjė! 50 Nuk mendoni se ėshtė mė mirė pėr ju tė vdesė vetėm njė njeri pėr , se tė mbarojė krejt populli!”
  51 Nuk i tha kėto fjalė prej vetvetes, por, pse ishte kryeprifti i atij viti ‑ profetizoi se Jezusi do tė vdiste pėr popull. 52 Madje, jo vetėm pėr popull, por edhe qė bijtė e Hyjit tė shpėrndarė t’i bashkojė nė njė. 53 Po atė ditė vendosėn ta vrasin.
  54 Pėr kėtė arsye Jezusi nuk dilte mė botėrisht ndėr judenj, por shkoi prej andej nė njė vend afėr shkretėtirės, nė qytetin qė quhet Efraim dhe aty banoi pėr disa kohė bashkė me nxėnėsit.
  55 Ishin afėr Pashkėt e judenjve. Shumė vetė nga ai vend u ngjitėn nė Jerusalem para Pashkėve pėr t’u pastruar. 56 E kėrkonin Jezusin dhe, ndėrsa qėndronin nė Tempull, i thoshin njėri‑tjetrit: “Ēka ju thotė mendja: a thua ai nuk ka ndėrmend tė vijė pėr Festė?”  MEDITIMI


  Cfarė mendoni ju? A nuk do vij nė festėn? A do tė qėndrojė i fshehur nė Efraim derisa Sinedri tė mbyllė ēėshtjen? Apo ndoshta ai do tė kthehet tė predikojė nė Galile?
  Ata qė i bėnė kėto pyetje, e kėrkuan Jezusin nė tempull, duke besuar se Mjeshtri nuk do tė fshihej, por do tė ngjitej pėrsėri nė Jeruzalem pėr tė bėrė vullnetin e Atit. Ndryshe nga kryepriftėrinjtė dhe farisenjtė, qėllimi i vetėm i tė cilėve ishte tė shpėtonin pushtetin e tyre, Jezusi nuk duhej tė kursente asgjė nga vetja, por tė ofronte jetėn e tij pėr tė shpėtuar njeriun. Duke hyrė pėr herė tė fundit nė Jeruzalem pas disa ditėve, ai do tė thotė:, “Tani shpirtin e kam tė tronditur e ē’tė them? O Atė, mė shpėto nga kjo orė? Porse, pikėrisht pėr kėtė erdha nė kėtė orė!” (Gj. 12,27).
  Kaifa nė taktikat e tij krahason vdekjen e njė njeriu, pa marrė parasysh nėse ėshtė i pafajshėm apo fajtor, me shkatėrrimin pėrfundimtar tė kombit hebre tė poshtuar nga romakėt dhe bėn zgjedhjen e tij (me pak fat, sepse nė disa vjet lufta do tė pėrfundojė me rrethimin e Jeruzalemit dhe shkatėrrimin e tempullit): “Ju s’po dini asgjė! Nuk mendoni se ėshtė mė mirė pėr ju tė vdesė vetėm njė njeri , se tė mbarojė krejt populli!” Nė njė mėnyrė delikate, ungjilltari Gjon vėren se sa profetike janė fjalėt e Kaifės: Jezusi me tė vėrtetė do tė vdesė pėr njerėzit, por jo ashtu siē e imagjinonte Kaifa. Vdekja e Krishtit do tė jetė vėrtet pėr shpėtimin e njerėzimit, e tė gjithė njerėzve, hebrenj dhe paganė: "E unė, kur tė jem lartėsuar nga toka, do t’i tėrheq tek unė tė gjithė njerėzit" (Gj. 12,32).  VAZHDO MEDITIMIN.


  O Zot, nė kėto Kreshmėt tingėllon thirrja jote urgjente: "Pendohuni",
  "Kthehuni tek unė me gjithė zemrėn tuaj".
  Ti do qė ta marrim kėtė kohė prove si njė kohė pėr tė zgjedhur:
  nuk ėshtė koha pėr tė tė gjykuar ty, por pėr tė na gjykuar ne:
  ėshtė koha pėr tė zgjedhur atė qė ka rėndėsi dhe jo atė qė kalon,
  pėr tė ndarė atė qė ėshtė e nevojshme nga ajo qė nuk ėshtė e nevojshme.
  Ėshtė koha pėr tė korrigjuar drejtimin e jetės tonė qė tė ecim tė vendosur tek ti,
  duke kėrkuar edhe tė mirėn e vėllezėrve tanė.
  (Papa Franēesku, nė lutjen e madhe tė 27 Marsit, njė vit mė parė).

 4. #64
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  400

  Pėr: Komenti i ungjillit

  M,Ė 29-3-2021/E HĖNĖ JAVA E MADHE/ UNGJILLI: GJ. 12, 1–11.


  LUTJA: Ps 45


  2 Nga zemra mė burojnė fjalėt e kėndshme, kėngėn time ia kushtoj mbretit: gjuha ime si lapsi i shkruesit tė shpejtė!
  3 Ti je i bukur, mė i pashmi ndėr bijtė e njerėzve, u zbraz hiri nė buzėt e tua, prandaj Hyji tė bekoi pėr amshim.
  4 Ngjeshe shpatėn nė ije, o trimi i trimave, vishu me shkėlqim e me madhėri!
  5 Nisu, t’u priftė e mbara, hip nė karrocė pėr tė mbrojtur tė vėrtetėn, butėsinė e tė drejtėn e tė tė mėsojė tė bėsh emnesė e djathta jote.  LEXIMI I UNGJILLIT: GJ. 12, 1–11.

  1 Gjashtė ditė para Pashkėve Jezusi erdhi nė Betani, ku jetonte Lazri, tė cilin Jezusi e ngjalli prej sė vdekuri. 2 Aty ia bėnė gati darkėn. Marta u shėrbente e njėri ndėr ata, qė ishin nė tryezė me Jezusin, ishte Lazri. 3 Atėherė Maria mori njė libėr parfum nardi tė pastėr e shumė tė shtrenjtė, ia leu kėmbėt Jezusit dhe ia fshiu me flokėt e vet. Shtėpia u mbush me erėn e kėndshme tė parfumit. 4 Atėherė, Judė Iskarioti ‑ njėri prej nxėnėsve tė tij, ai qė kishte nė mend ta tradhtonte ‑ tha: 5 ”Pse nuk u shit ky parfum pėr treqind denarė e nuk iu nda skamnorėve?” 6 Foli kėshtu, jo pse kishte fort kujdes pėr skamnorė, por pse ishte vjedhės e pasi ai e mbante qesen, vidhte ēka vihej brenda. 7 Atėherė Jezusi tha: “Lėre! Le ta bėjė kėtė pėr ditėn e varrimit tim! 8 Skamnorėt i keni gjithmonė me ju, kurse mua nuk do tė mė keni gjithmonė.” 9 Njė shumicė e madhe judenjsh mori vesh se Jezusi po gjendej atje dhe erdhėn, jo vetėm pėr shkak tė Jezusit por edhe pėr tė parė Lazrin, tė cilin e ngjalli sė vdekuri. 10 Atėherė kryepriftėrinjtė vendosėn tė vrasin edhe Lazrin, 11 sepse, pėr shkak tė tij, shumė judenj i linin ata dhe besonin nė Jezusin.


  MEDITIMI:

  Ndodhin disa episode nė Ungjijtė nė tė cilėt ekzagjerimi i dhuratės ėshtė nė kontrast me mendjengushtėsinė: mbreti i fal njė shumė tė madhe njė zyrtari tė tij dhe ky i fundit refuzon tė falė njė borxh shumė mė tė ulėt njė bashkėshėrbėtorit tė tij; babai i mėshirshėm bėn njė festė tė kushtueshme pėr djalin i cili kthehet pas njė kohe tė gjatė dhe vėllai nuk dėshiron as tė hyjė nė shtėpi.
  Sot Ungjilli na tregon pėr Marinė qė pėrhap njė libėr parfum nardi tė pastėr pėr tė parfumuar kėmbėt e Jezusit, njė sasi krejt e ekzagjeruar, si nė kosto (300 denare) ashtu edhe nė efekt, sepse disa pika do tė kishin mjaftuar pėr tė mbushur shtėpinė me parfum. Por Maria nuk di tė llogarisė, ndryshe nga Juda.
  Maria i kupton ndjenjat e Jezusit, ndjen ankthin e tij pėr atė qė duhet tė ndodhė, ajo dėshiron t'i ofrojė atij njė shenjė dashurie qė e shoqėron nė pjesėn e fundit tė udhėtimit, mė tė lodhshme, mė tė dhimbshme.
  Aroma e nardit ėshtė e fortė, mbetet pėr disa ditė nė lėkurė dhe ajo do ta shoqėrojė Jezusin nė mosmarrėveshje tė fundit me Farisenjtė, nė mbrėmjen e lamtumirės, nė natėn e ankthit, nė gjyq, nė dėnim, nė kryq ...
  Nuk ka mė asnjė diskutim, vendim, veprim ose angazhim: koha ka ardhur, tani vetėm mund ta shoqėrojnė Jezusin ata qė kanė me tė njė lidje dashurie shumė tė fortė, sepse dhurata qė ai do t'u bėjė njerėzve ėshtė me tė vėrtetė e tepėrt, e jashtėzakonshme.
  Mė vonė do tė ketė nard pėr t'u derdhur nė plagėt e njerėzve, ne do tė kemi gjithmonė tė varfėrit me vete dhe ata do tė jenė trupi i Krishtit qė e bėn veten tė pranishėm nė histori. Sa mė shumė do tė derdhim sot nardin mbi trupin e Jezusit, aq mė shumė do tė jemi nė gjendje ta vėmė veten nė shėrbim tė tyre.  VAZHDO MEDITIMIN.

  Zot, e veja nė tempull dha dy monedha tė vogla, Maria shpėrndau njė libėr parfum nardi tė pastėr. Secila prej tyre dha gjithēka, sepse gjithēka ju dha para kėsaj. Dashuria e tyre nuk llogariti, ajo u derdh kot. Na jep hirin tė derdhim nardin tonė tė parfumuar pėr tė shoqėruar pasionin tėnd sot dhe pėr tė marrė dhuratėn e pamasė tė ringjalljes tėnde.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ninoenina : 28-03-2021 mė 08:41

 5. #65
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  400

  Pėr: Komenti i ungjillit

  Mė 30-3-2021/E martė e JAVĖS SĖ MADHE/ UNGJILLI: Gj. 13, 21–33.36–38.


  LUTJA: Ps 42.

  Por edhe miku im nė tė cilėn pata shpresė, qė hlėngri bukėn time, u ēua kunddėr meje.
  Por Ti, o Zot, ki mėshirė pėr mua, mė shėro dhe unė do t’uaa kthej huanė.
  Mė kėtė do ta marr vesh se mė do, nėse nuk lejon tė ngihet armiku im nė mua,
  E ma ngjet dorėn pėr shkak tė pafajesisė time, dhe mė lejon tė rri nė praninė tėnde pėr amshim.
  Qoftė bekuar Zoti, Hyji i Izraelit, prej amshimit nė amshim. Amen. Ajmen.


  LEXIMI I UNGJILLIT: Gj. 13, 21–33.36–38.

  21 Si i tha kėto, Jezusi, i tronditur nė shpirt, shpalli: “Pėrnjėmend, pėrnjėmend po ju them: njėri prej jush do tė mė tradhtojė.” 22 Atėherė nxėnėsit shikuan njėri‑tjetrin duke mos ditur pėr cilin po fliste. 23 Njėri prej nxėnėsve, ai, tė cilin Jezusi e donte veēanėrisht, ishte nė tryezė pėrbri parzmės sė Jezusit. 24 Atėherė Simon Pjetri i dha shenjė ta pyeste Jezusin pėr cilin po thoshte: 25 Ky atėherė iu mbėshtet Jezusit nė parzėm dhe e pyeti: “Zotėri, cili ėshtė?” 26 Jezusi iu pėrgjigj: “Ky, tė cilit po ia jap kafshatėn pasi ta ngjyej nė kupė”.Atėherė e ngjeu kafshatėn [e mori dhe] ia dha Judės sė Simon Iskariotit. 27 Pas kėsaj kafshate nė tė hyri djalli. Atėherė Jezusi i tha: “Ē’ke nė mend tė bėsh, bėje shpejt!” 28 Askush prej atyre qė ishin nė tryezė nuk e mori vesh pse i tha ashtu. 29 E, pasi Juda mbante qesen, disa menduan se Jezusi i tha tė shkojė tė blejė ēka duhet pėr festė, ose t’u japė ndonjė gjė skamnorėve. 30 Juda, posa mori kafshatėn, menjėherė doli jashtė. Ishte natė. 31 Pasi Juda doli pėrjshta, Jezusi tha: “Tani u lavdėrua Biri i njeriut! Edhe Hyji u lavdėrua nė tė!
  32 [Nėse Hyji u lavdėrua nė tė] edhe Hyji do ta lavdėrojė atė nė vetvete.Po, madje menjėherė do ta lavdėrojė! 33 Fėmijėzit e mi! Edhe pak kohė jam me ju! Do tė mė kėrkoni, por, siē u thashė judenjve, tani po ju them edhe juve: ‘ku unė po shkoj, ju nuk mund tė vini.’ 36 Simon Pjetri i tha: “Zotėri, ku mendon tė shkosh?” Jezusi [iu] pėrgjigj: “Ku unė mendoj tė shkoj, ti tani nuk mund tė mė ndjekėsh; por mė vonė do tė mė ndjekėsh.” 37 “Zotėri ‑ i tha atėherė Pjetri ‑ E pse tani nuk mund tė vij pas teje? Unė do ta jap jetėn pėr ty!” 38 Jezusi u pėrgjigj: “Ti do ta jepėsh jetėn tėnde pėr mua? Pėrnjėmend, pėrnjėmend po tė them: para se tė kėndojė gjeli, ti do tė mė mohosh tri herė!”
  MEDITIMI.


  Dymbėdhjetė burra janė mbledhur nė tryezė me Zotin e tyre pėr festėn e Pashkės Hebre. Burrat janė apostujt tė thirrur nga Jezusi personalisht tė ndjekin atė si disshepuj. Nė tre vjet jete tė pėrbashkėt secili prej tyre ishte nė gjendje tė ketė marrėdhėnien e tij personale me Jezusin, sipas karakterit dhe pritjeve tė tyre. Tė gjithė ishin tė lirė tė qėndronin nė grup ose tė largoheshin kur fjalėt e Mėsuesit bėheshin shumė tė ashpra dhe tė pakuptueshme. Secili ishte gjithashtu i lirė tė ėndėrronte dhe tė bėnte plane qė nuk pėrkonin me ato tė Jezusit. Dikush ka ėndėrruar tė jetė nė tė djathtė ose tė majtė tė njė froni, dikush ka pėrjetuar dyshim dhe ėshtė dashur tė bėjė shumė pyetje, dikush ka menduar se shpėtimi i vetėm interesant konsistonte nė ēlirimin politik tė Palestinės dhe asgjė tjetėr. Jezusi nuk largoi askėnd nga grupi, madje as Judėn tashmė nė pėrplasje me tė.
  Nė atė qė duhet tė jetė njė festė e gėzueshme, Jezusi arrin thellėsisht i "tronditur nė shpirt". Pas tre vitesh jete tė pėrbashkėt, ai e di qė njėri prej tyre do tė tradhtojė: ai qė kishte premtuar se do tė kishte dhėnė jetėn e tij pėr tė pas disa orėve do tė bėjė sikur nuk do ta kishte takuar kurrė. Dhe pastaj heshtja e tė gjithė tė tjerėve. Nė tė vėrtetė ėshtė natė.
  Por sonte ėshtė momenti i lavdisė sė Zotit. "Lavdi" nė gjuhėn biblike ėshtė ajo qė ka peshė, rėndėsi: kėtu sepse Ati do tė kishte shpallur praninė e tih nė Jezusin. Nė fakt hyrja e Jezusit nė pasionin e tij shėnon lavdinė e Atit: me besnikėrinė e tij ndaj misionit qė i ėshtė caktuar, Jezusi dėshmon se vetėm vullneti i Atit ka rėndėsi dhe ėshtė i denjė pėr nder. Por Ati gjithashtu do t'i japė lavdi Birit, duke e bėrė atė fitimtar mbi vdekjen.  VAZHDO MEDITIMIN
  .  O Zot,
  mos i kujto vetėm njerėzit me
  vullnet tė mire, por edhe ata tė kėqinj.
  Por, tė lutem, mos i shiko tė gjitha vuajtjet qė na bėnė
  tė vuanim,
  por shikoji gjėrat e mira qė ato
  vuajtjet kanė lindur nė ne:
  vėllazėrimin, besnikėrinė, pėrulėsinė,
  guximin, bujarinė,
  madhėshtinė e shpirtit qė ėshtė rritur brenda nesh
  pėr tė gjitha ato qė kemi vuajtur.
  Dhe kur do tė vijnė ata njerėz
  nė gjykimin pėrfundimtar, bėj qė frytet e mira qė kanė nė ne,
  tė jenė skaku i faljes sė tyre.

 6. #66
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  400

  Pėr: Komenti i ungjillit

  31-3-2021/ E MERKURE E JAVĖS SĖ MADHE/UNGJILLI: MT, 26, 14–25.  LUTJA: Ps 2
  .

  1 Pėrse paganėt ēohen peshė e pėrse popujt bluajnė punė tė kota? 2 Mbretėrit e tokės po ngrihen, princat me pėrbetim ēohen kundėr Zotit e Mesisė sė tij: 4 Qeshet Ai qė selinė e ka nė qiell, i Larti Zot i pėrqesh ata! 7 Unė do ta shpall vendimin e Zotit. Ai mė tha: “Ti je im Bir, unė sot tė linda! 8 M’i kėrko e unė pėr pronė do tė t’i jap popujt, nėn sundimin tėnd gjithēka pėrfshin toka. 11 Shėrbejini Zotit me druajtje tė madhe, nėnshtrojuni Atij me nderim e dridhje, 12 bėni siē kėrkon Ai qė tė mos hidhėrohet e tė sharroni nga udha. Papritmas flakė i ndizet zemėrimi. Lum zemra e atyre qė shpresojnė nė Tė!


  LEXIMI I UNGJILLLIT: MT, 26, 14–25.


  14 Atėherė njėri prej tė Dymbėdhjetėve ‑ ai qė quhet Judė Iskarioti, shkoi te kryepriftėrinjtė 15 dhe u tha: “Ēka po mė jepni e unė po jua dorėzoj?” Ata i caktuan tridhjetė sikla tė argjendta. 16 Qė atėherė Juda kėrkonte rastin e volitshėm pėr ta tradhtuar 17 Tė parėn ditė tė Bukėve tė pabrume, iu afruan Jezusit nxėnėsit dhe e pyetėn: “Ku dėshiron ta bėjmė gati darkėn e Pashkėve?” 18 Ai u tha: “Shkoni nė qytet te filani dhe thuajini: Mėsuesi thotė: koha ime ėshtė afėr! Te ti do tė kremtoj Pashkėt me nxėnėsit e mi.” 19 Nxėnėsit bėnė si u urdhėroi Jezusi dhe pėrgatitėn darkėn e Pashkėve. 20 Kur u bė natė, Jezusi u ul nė tryezė bashkė me tė Dymbėdhjetėt. 21 Ndėrsa po hanin, ai u tha: “Pėr tė vėrtetė po ju them: njėri prej jush do tė mė tradhtojė!” 22 Tė trishtuar pėr sė tepėrmi, zunė ta pyesnin njėri pas tjetrit:“A mos jam unė, Zotėri?”23 Ai iu pėrgjigj: “Ai qė po e ngjyen kafshatėn me mua nė pjatė ‑ ai do tė mė tradhtojė. 24 Po, Biri i njeriut patjetėr po shkon siē ėshtė nė Shkrimin e shenjtė pėr tė. Porse: vaj pėr atė njeri qė po e tradhton Birin e njeriut! Mė mirė do tė kishte qenė pėr tė tė mos kishte lindur aspak!”25 Atėherė e pyeti edhe Juda, tradhtari i tij: “A mos jam unė, Mėsues?” “E the vetė!” ‑ iu pėrgjigj Jezusi.


  MEDITIMI


  Pyetja e apostujve "A jam unė, Zot?" zbulon faktin se asnjė nga tė dymbėdhjetėt nuk ndihet i sigurt. Secili e di se ai mund tė ketė pasur pjesėn e tij nė tradhti, mbase vetėm me njė mendim, njė ankesė, njė kritikė. Secili prej tyre, dhe secili prej nesh, dishepuj tė kohės sė sotme, e tradhtojmė Zotin pa pushim nė ditėt kur jetojmė sikur ai tė mos ekzistonte; kur themi se e kemi njohur, por e kthejmė shpresėn tonė diku tjetėr; kur ne nuk e njohim nė trupin e vuajtur tė vėllezėrve. Ne e dėnojmė gjestin e Judės, por sa herė jemi gati tė bėjmė tė njejtėn gjė. Dhe nėse nuk e bėjmė, ėshtė pėr shkak se Ati nuk na braktis nė tundim. Don Primo Mazzolari nė vitin 1958 mbajti njė predikim tė famshėm me titull "Vėllai ynė Juda". Kėtu janė disa nga fjalėt e tij: “Mos kini turpranoni kėtė vėllazėri. Unė nuk kam turp, sepse e di sa herė kam tradhtuar Zotin; dhe nuk mendoj se askush nga ju duhet tė ketė turp. Unė e dua Judėn, ai ėshtė vėllai im Judas. Do tė lutem pėr tė sepse nuk e gjykoj, nuk e dėnoj. Duhet tė mė gjykoj mua, tė mė dėnoj mua. Nuk mund tė mos mendoj se edhe nė Judėn mėshira e Zotit, ky pėrqafim dashurie, ajo fjalė "mik", qė Zoti i tha atij ndėrsa po e puthte pėr ta tradhtuar, nuk mund tė mendoj se kjo fjalė nuk e ka lėrė njė shenjė nė zemrėn e tij tė varfėr. Ngjarja e Pashkėve ėshtė kjo fjalė qė i thuhet njė Judė tė varfėr si unė, qė i thuhet njė Judė tė varfėr si ju. Nė kėtė konsiston gėzimi: qė Krishti na do, qė Krishti na fal, se Krishti nuk dėshiron qė ne tė dėshpėrohemi”.


  VAZHDO MEDITIMIN.


  Ai tė thirri me njė emėr tė ėmbėl:
  me fytyrė nė tokė
  dhe gurė tė lagur
  nga pikat e gjakut;
  duart mbėrthenin tufat
  me bar dhe baltė:
  ai pėrsėriti lutjen e botės:
  "Abba, nėse ėshtė e mundur" ...
  Vetėm njė degė ulliri
  ledhatoi kokėn e tij.
  (Padre David Maria Turoldo).

 7. #67
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  400

  Pėr: Komenti i ungjillit

  1-4-2021/E ENJTĖ E MADHE/UNGJILLI: Gj. 13,1-15.


  LUTJA:


  Ne tė falėnderojmė, o Zot, pėr shembullin e pėrulėsisė dhe dashurisė qė na ke dhėnė duke i larė kėmbėt e apostujve. Na jep forcė pėr tė tė imituar ty nė shėrbim tė tė tjerėve, veēanėrisht tė atyre qė kanė vėrtet nevojė, pasi tė gjithė janė vėllezėrit tanė. Na jep, Zot, mundėsinė tė meditojmė sot mbi misterin e dashurisė tėnde qė na tregon nė Eukaristinė e Shenjtė dhe nė dhuratėn e shenjtė tė meshtarisė.  LEXIMI I UNJILLIT: Gj. 13,1-15.

  1 Ishte para festės sė Pashkėve. Jezusi, duke ditur se i erdhi koha tė kalojė prej kėsaj bote tek Ati, pasi i deshi tė vetėt ‑ ata qė ishin nė botė ‑ i deshi deri nė pikėn e fundit. 2 Dhe, gjatė darkės ‑ pasi djalli ia kishte mbushur mendjen Judės, birit tė Simon Iskariotit, ta tradhtonte ‑ 3 Jezusi, qė e dinte se Ati i la gjithēka nė dorė, se erdhi prej Hyjit dhe se tek Hyji po kthente ‑ 4 u ngrit nga darka, hoqi petkun e sipėrm, mori njė peshqir dhe u ngjesh. 5 Qiti ujė nė legen dhe filloi t’ua lajė kėmbėt nxėnėsve dhe t’ua fshijė me peshqirin, me tė cilin ishte ngjeshur. 6 Arriti kėshtu te Simon Pjetri. Ai i tha:“Zotėri, ti tė m’i lash kėmbėt?” 7 “Ē’po bėj unė ‑ iu pėrgjigj Jezusi ‑ ti tani nuk e kupton, do ta kuptosh mė vonė.” 8 Pjetri iu pėrgjigj: “Nuk do tė m’i lash kėmbėt kurrė e pėr kėtė jetė!” “Nėse nuk do tė laj ‑ i tha Jezusi ‑ nuk do tė kesh pjesė me mua.” 9 Simon Pjetri iu pėrgjigj: “Atėherė, Zotėri, jo veē kėmbėt e mia, por edhe duart, edhe kokėn!”

  10 Jezusi i tha: “Kush ėshtė i larė, nuk i duhet tė lajė tjetėr pėrveē kėmbėt ‑ dhe ėshtė krejtėsisht i pastėr. Edhe ju jeni tė pastėr, por jo tė gjithė.” 11 Ngase e dinte se kush do ta tradhtojė, kėndej edhe tha: “Nuk jeni tė gjithė tė pastėr.” 12 Pasi ua lau kėmbėt, mori petkun e sipėrm tė vetin, u ul prapė nė tryezė dhe u tha: “A e kuptoni ēka ju bėra? 13 Ju mė quani: Mėsues e Zotėri. Mirė thoni, sepse unė jam. 14 Nėse, pra, unė ‑ Zotėria dhe Mėsuesi ‑ ju lava kėmbėt, duhet qė edhe ju t’ia lani kėmbėt njėri‑tjetrit. 15 Ju dhashė shembull qė, sikurse ju bėra unė juve, tė bėni edhe ju.  MEDITIMI

  Mesha e mbrėmjes, e cila kujton themelimin e Eukaristisė, tė kryer nga Jezusi nė darkėn e Pashkėve, ka njė karakteristikė tė dyfishtė. Para sė gjithash, ajo thekson urdhrin e Jezusit pėr tė festuar Pashkėn e tij historike tė vdekjes dhe ringjalljes me njė rit tė pėrhershėm, si ēlirimi i ekzodit ishte pėrkujtuar tashmė nė ekonominė antike. Sė dyti, ky urdhėr vihet nė lidhje thelbėsore me 'mandatin' tjetėr tė dashurisė, tė kujtuar pėrmes ritit tė larjes sė kėmbėve, njė simbol i shėrbimit flijues tė Krishtit. "Jezusi, duke e ditur qė Ati i kishte dhėnė gjithēka dhe se ai kishte ardhur nga Zoti dhe po kthehej te Zoti, u ngrit nga tryeza, derdhi ujė nė legen dhe filloi tė lante kėmbėt e dishepujve".
  Biri i Zotit qė lan kėmbėt e ndyra tė dishepujve tė tij, si njė skllav, bėhet modeli i shkėlqyeshėm i asaj qė duhet tė jetė ēdo Eukaristi: shėrbimi i ngritjes nga tryeza, i vėnies sė rrobave tė lavdisė, i pėrkuljes drejt tjetrit nė misterin e faljes: kjo ėshtė vėllazėri e vėrtetė. Larja e kėmbėve ėshtė shenjė e mirėseardhjes, siē bėhet pėr mysafirin. Me kėtė Jezusi thotė qartė se ai i pranon dhe i mirpret dishepujt e tij me vetveten, pėr t'i marrė me vete nė ngjarjet me tė cilat do tė pėrballet. "Ai erdhi te Simón Pjetri dhe ai i tha: Zot, a mė lan kėmbėt? ... Nuk do t'i lash kurrė kėmbėt e mia!" Pjetri nuk e pranon poshtėrimin e Mjeshtrit tė tij, por ai nuk mund ta refuzojė kėtė gjest, dume menduar pėr dhimbjen qė do tė kishte shkaktuar nė tė fakti qė nuk do tė kishte marrė pjesė me Jezusin nė misterin e tij tė vdekjes dhe jetės. Nė veprėn e shėrbimit tė Jezusit pėr dashurinė ekstreme, tashmė e simbolizuar nga gjesti i larjes sė kėmbėve, Pashkėt bėhen pastrimi ynė, sepse kjo do tė thotė tė lėmė veten tė falur dhe tė zhytur nė ujin e Pagėzimit qė lan kėmbėt e pista tė botės nė Krishtin, si dhe tonat.  VAZHDO MEDITIMIN
  .

  Para se tė kalohet nė meditime mė tė hollėsishme mbi temėn e kremtimit tė Sakrificės sė Meshės sė Shenjtė, duhet tė pohohet edhe njė herė shkurtimisht se adhurimi Eukaristik pėrbėn shpirtin e tėrė jetės sė krishterė. Nė fakt, nėse jeta e krishterė shprehet nė pėrmbushjen e urdhėrimit mė tė madh, domethėnė urdhėrimit tė dashurisė ndaj Zotit dhe tė afėrmit, kjo dashuri gjen burimin e saj pikėrisht nė Sakramentin mė tė shenjtė, i cili zakonisht quhet: Sakramenti i dashurisė. Eukaristia nėnkupton kėtė dashuri, dhe pėr kėtė arsye e mban mend atė, e bėn atė tė pranishme dhe nė tė njėjtėn kohė e realizon atė. Sa herė qė marrim pjesė nė tė nė njė mėnyrė tė vetėdijshme, nė shpirtin tonė hapet njė dimension i vėrtetė i asaj dashurie tė paepur qė pėrmban nė vetvete gjithēka qė Zoti ka bėrė pėr ne dhe qė bėn vazhdimisht, sipas fjalėve tė Krishtit: "Ati im gjithmonė punon dhe unė gjithashtu punoj "(Gjn 5:17).
  Sė bashku me kėtė dhuratė tė jashtėzakonshme dhe falas, e cila ėshtė dashuria e zbuluar nė maksimum, nė sakrificėn shpėtimprurėse tė Birit tė Zotit, nga e cila Eukaristia ėshtė njė shenjė e pashlyeshme, njė pėrgjigje e gjallė e dashurisė ka lindur edhe nė ne. Jo vetėm qė njohim dashuri, por edhe vetė fillojmė tė duam. Hyjmė nė rrugėn e dashurisė dhe nė kėtė rrugė bėjmė pėrparim. Dashuria, e cila ka lindur nė ne nga Eukaristia, falė saj zhvillohet nė ne, thellohet dhe forcohet. Adhurimi eukaristik ėshtė pikėrisht njė shprehje e kėsaj dashurie, e cila ėshtė karakteristikė autentike dhe mė e thellė e thirrjes sė krishterė. Ky adhurim buron nga dashuria dhe i shėrben dashurisė pėr tė cilėn ne tė gjithė jemi thirrur nė Jezu Krishtin. Njė fryt i gjallė i kėtij kulti ėshtė pėrsosja e shėmbėlltyrės sė Zotit qė ne mbartim brenda nesh, njė imazh qė korrespondon me atė qė Krishti na zbuloi.
  Duke u bėrė kėshtu adhurues tė Atit "nė Shpirt dhe nė tė vėrtetė" (Gj. 4,23), ne pėrpiqemi nė njė bashkim gjithnjė e mė tė plotė me Krishtin, jemi gjithnjė mė tė bashkuar me tė dhe - nėse ėshtė e lejueshme tė pėrdorim kėtė shprehje - ne jemi gjithnjė e mė shumė nė solidaritet me tė. Doktrina e Eukaristisė, njė shenjė e unitetit dhe lidhjes sė dashurisė, e mėsuar nga Shėn Pali, u thellua mė pas nga shkrimet e shumė shenjtėrve, tė cilėt janė pėr ne njė shembull i gjallė i adhurimit Eukaristik. Ne gjithmonė duhet ta kemi kėtė realitet para syve tanė dhe, nė tė njėjtėn kohė, tė pėrpiqemi vazhdimisht tė sigurojmė qė brezi ynė gjithashtu tė shtojė nė ato shembuj tė mrekullueshėm tė sė kaluarės, shembuj tė rinj, jo mė pak tė gjallė dhe elokuentė, tė cilėt pasqyrojnė epokėn tė cilės ne i pėrkasim.
  GIOVANNI PAOLO II: Dominicae Caenae.


 8. #68
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  400

  Pėr: Komenti i ungjillit

  19-4-2021 / E HENĖ JAVA 3 E PASHKĖVE/ UNGJ. Gj. 6, 22–29.


  LUTJA.

  O Zot Jezus,
  tė zgjedhim ty
  ėshtė tė lemė tė fitosh ti
  mbi hidhėrimin tė vetmisė sonė
  dhe mbi frikėn
  e dobėsive tona.
  Vetėm me ty realiteti mbushet me gjallėri.
  Na mėso qė tė duam tė tjerėt:
  njė aventurė e mundshme
  sepse ti je nė ne dhe me ne.  LEXIMI I UNGJILLIT: Gj. 6,22-29:
  22 Tė nesėrmen, populli qė kishte zėnė vend matanė detit, pa se aty s’ishte veēse njė lundėr dhe se Jezusi nuk kishte hyrė nė lundėr bashkė me nxėnėsit e tij por nxėnėsit ishin nisur vetėm. 23 Ndėrkaq, prej Tiberiadit erdhėn disa lundra afėr vendit ku hėngrėn bukė (pasi Zotėria falėnderoi). 24 Kur njerėzit panė se aty nuk ishte Jezusi as nxėnėsit e tij, hynė nė lundra dhe kaluan nė Kafarnaum pėr tė kėrkuar Jezusin. 25 Kur e gjetėn nė anėn tjetėr tė detit, i thanė: “Rabbi, kur erdhe kėtu?”

  26 Jezusi iu pėrgjigj: “Pėrnjėmend, pėrnjėmend po ju them: mė kėrkoni, jo pse patė mrekullitė, por pse hėngrėt nga ato bukė dhe u ngitė. 27 Veproni, por jo pėr ushqim qė prishet, por pėr njė ushqim qė qėndron pėr jetėn e amshueshme: atė do t’jua japė Biri i njeriut, sepse kėtė e vulosi Ati‑Hyj. 28 Atėherė ata i thanė: “Ēka na duhet tė bėjmė pėr t’i kryer veprat qė kėrkon Hyji?” 29 Jezusi iu pėrgjigj: “Vepra qė Hyji kėrkon ėshtė kjo: besoni nė Atė qė Ai e dėrgoi.”  MEDITIMI.


  Habiten: "Mėsues, kur ke ardhur?". Jo duke lundruar nė detin sepse dishepujt e lanė vetėm nė njė varkė; jo nėpėr udhėn pėrreth liqenit, sepse ėshtė s shumė e gjatė. Pyetja nuk ėshtė zhvilluar, pasi Jezusi nuk interesohet pėr pyetjen, por pėr ndjenjat qė e diktuan atė pyetjen. Shkurt ai u tregon qartė atyre se ata nuk do ta kishin kėrkuar atė nėse nuk do tė kishin shpresėn tė marrin ende diēka prej tij pėr plotėsimin e nevojave dhe dėshirave mė tė ulėta. Kėtu atėherė Jezusi thėrret turmėn qė tė mos kėrkojė ushqimin qė mban trupin tonė dhe zhduket, por atė ushqim qė nuk ndryshon dhe mbetet te njeriu pėr ta ndihmuar atė, ditė pas dite, pėr tė arritur jetėn e pėrjetshme.

  VAZHDO MEDITIMIN

  Lavdėrojeni Zotin sepse ėshtė i mirė,
  sepse e amshueshme ėshtė dashuria e tij.
  Le tė thonė tė shpėrblyerit prej Zotit,
  qė i ēliroi nga kthetrat e armikut
  dhe i bashkoi nga vendet e ndryshme
  nga ku lind dielli e ku perėndon,
  nga veriu e nga ana e detit.
  (Ps 107).

 9. #69
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  400

  Pėr: Komenti i ungjillit

  27-4-2021/e martė java 4/ ungjilli: Gj. 10,22-30


  Lutja: (Ps 22)

  Themelet e tija janė mbi malet e shenjta, 2 Zoti i do mė shumė dyert e Sionit se tė gjitha banesat e Jakobit. 3 Gjėra tė mrekullueshme fliten pėr ty, o Qyteti i Hyjit! 4 “Po pėrmend Rahabin e Babiloninė ndėr ato qė mė njohin; ja, Filisteja, Tiri e Etiopia ‑ edhe ato lindėn atje.” 5 Pėr Sionin do tė thuhet: “Tė gjithė nė tė lindėn, sepse e forcoi vetė i Tejetlarti!” 6 Zoti do tė shkruajė nė librin e popujve: “Kėta lindėn atje!” 7 Dhe duke hequr valle do tė kėndojnė: “Tė gjitha burimet e mia janė nė ty!”  LEXIMI I UNGJILIT: Gj. 10, 22–30  22 Nė Jerusalem po festohej e kremtja e Kushtimit tė Tempullit. Ishte dimėr. 23 Jezusi ecte nė Treme tė Salomonit nė Tempull. 24 Judenjtė e rrethuan dhe i thanė: “Deri kur do tė na mbash pezull? Nėse je Mesia, na e thuaj haptas!” 25 Jezusi iu pėrgjigj: “Ju thashė e ju nuk mė besoni. Veprat qė unė bėj nė Emėr tė Atit tim, ato bėjnė dėshmi pėr mua. 26 Por ju nuk besoni, sepse nuk jeni prej deleve tė mia. 27 Delet e mia e dėgjojnė zėrin tim; unė i njoh dhe ato vijnė pas meje. 28 Unė u jap jetėn e pasosur, kurrė nuk do tė sharrojnė: askush nuk do t’i rrėmbejė prej dorės sime. 29 Ati im qė m’i dha, ėshtė mė i madh se tė gjithė dhe askush s’mund t’i rrėmbejė nga dora e Atit. 30 Unė dhe Ati jemi njė.”  MEDITIMI.

  Ungjilli i Gjonit flet pėr festėn e kushtimit, qė pėrkujton ripėrkushtimin e tempullit i cili u bė nė vitin 164 para Krishtit, pas pėrdhosjes sė kryer nga mbreti Antiok. Portiku i Solomonit ishte njė kolonadė qė e mbylte njė nef e vetme. Judenjtė u mblodhėn rreth Jezusit dhe e pyetėn nėse ai ishte me tė vėrtetė Krishti. Jezusi pėrpiqet t'i bėjė ata tė kuptojnė se gjiēka ai bėn, nė emėr tė Atit, ėshtė dėshmia e tij e vėrtetė. Delet e mia mė dėgjojnė zėrin, unė i njoh dhe ato mė ndjekin. Shkurtimisht, nėse dėgjojmė mirė dhe meditojmė, gjejmė shumė pėrgjigje pėr pyetjet tona. Jezusi gjithashtu dėshiron tė dėshmojė pėr bindjen ndaj Atit: "Unė dhe Ati jemi njė".
  Bindja e Jezusit vjen nga "Po" e Marisė: nė jetėn tonė bindja duhet tė jetė njė akt dashurie pėr fjalėn e tij e dėshmuar nga veprat tona.


  VAZHDO MEDITIMIN.


  Zoti ėshtė bariu im, asgjė nuk mė mungon.
  2 Mė pushon kullotave tė gjelbra, mė prin nė ujėra tė qeta,
  3 shpirtin ma pėrtėrin. Ai mė prin shtigjeve tė drejta nė saje tė dashurisė sė Emrit tė vet.

 10. #70
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  400

  Pėr: Komenti i ungjillit

  28=4=2021/e merkurė java 4 e Pashkės/ UNGJILLI: Gj. 12, 44–50.


  LUTJA. Ps 66
  .

  Hyji pastė mėshirė pėr ne e na bekoftė, bėftė tė ndriēojė fytyra e tij mbi ne,
  3 qė nė tokė tė njihet udha e tij, nė tė gjitha kombet shpėtimi i tij.
  4 Tė dhėnēin lavdi mbarė popujt, o Hyj, mbarė popujt e botės ty tė lavdėrofshin!
  5 Le tė galdojnė e le brohorisin popujt, sepse popujt i gjykon me drejtėsi, sepse kombet mbi tokė ti i sundon.


  LEXIMI I UNGJILLIT: Gj. 12, 44–50.


  Jezusi shpalli:
  “Kush beson nė mua, nuk beson nė mua, por nė Atė qė mė dėrgoi.
  45 Kush mė sheh mua, sheh Atė qė mė dėrgoi.
  46 Unė drita erdha nė botė, qė, kushdo qė beson nė mua, tė mos mbetet nė terr.
  47Nėse ndokush i dėgjon fjalėt e mia e nuk i zbaton, nuk jam unė ai qė e dėnoj, sepse nuk erdha tė dėnoj botėn, por ta shpėtoj botėn.
  48 Atė qė mė pėrbuz mua e nuk i pranon fjalėt e mia ka kush e gjykon: fjala qė kam thėnė ajo do ta gjykojė ditėn e fundit.
  49 Sepse unė nuk fola prej vetvetes, porse ai qė mė dėrgoi Ati Ai mė urdhėroi ēka tė them, ēka tė flas.
  50 Dhe e di: urdhri i tij ėshtė Jetė e pasosur. Prandaj, ēka them unė, flas ashtu si mė tha Ati tė them”.


  MEDITIMI.

  Ungjilli i sotėm ėshtė pjesa e fundit e Librit tė Shenjave. Ungjilltari bėn njė vlerėsim: shumė besuan dhe patėn guximin tė shfaqnin besimin e tyre publikisht; shumė kishin frikė se mos pėrjashtoheshin nga sinagoga, megjithėse kishin kryer disa shenja para tyre. Tė besosh nė Jezusin do tė thotė tė besosh nė atė qė e ka dėrguar. Ėshtė Ai qė na ēon tek Ati; Jezusi ėshtė drita qė vjen nė botė. Fjala ishte drita qė ndriēon ēdo njeri, qė shkėlqen nė errėsirė, por jo tė gjithė e kanė mirėpritur kėtė dritė. Kjo dritė duhet tė ndriēojė horizontin dhe anėn ndriēuese tė besimit tonė. Unė nuk erdha ta dėnoj botėn.
  Por lind njė pyetje: si do tė jetė gjykimi pėrfundimtar? Gjykimi nuk ėshtė njė kėrcėnim: ai thotė se nėse i dėgjojmė fjalėt e tij dhe nuk i vėmė ato nė ptaktikė, ai nuk na dėnon: "Unė erdha pėr tė shpėtuar botėn, kushdo qė mė refuzon ka kush e dėnon atė".

  VAZHDO MEDITIMIN.

  O Zot, mė mėso tė mos flas si njė bronz qė kumbon ose porsi cimbali qė tingėllon, por me dashuri.
  Mė mundėso tė dėgjoj dhe kuptoj ēfarė tė tjerėt kėrkojnė prej meje dhe mė jep atė besim qė lėviz malet, por me dashuri.
  Mė mėso atė dashuri qė ėshtė gjithmonė e kujdesshme pėr mevojat e tė tjerėve dhe gjithnjė e mirė, madje edhe me ata qė janė nėn pushtetin e xhelozisė, e mendjemadhėsisė, e egoizmit ose tė hatėrmadhėsisė.
  (Shen Tereza e Kalkutės).

 11. #71
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  400

  Pėr: Komenti i ungjillit

  29-4-2021/e ENJTĖ JAVA 4 E PASHKĖS/ Ungjilli: Mt. 11, 25–30.


  LUTJA:


  1 Njė pinjoll do tė dalė nga trungu i Jeseut, njė pip i zgjedhur do tė piptojė nga rrėnja e tij.
  2 Nė tė do tė pushojė shpirti i Zotit, shpirti i urtisė e i dijes, shpirti i kėshillave dhe i forcės, shpirti i kuptimit dhe i frikės sė Zotit.
  3 Kėnaqėsia e tij do tė jetė nė frikėn e Zotit. S’do tė gjykojė sipas pamjes sė syve as s’do tė vendosė sipas thashethemeve,
  4 por do t’i gjykojė me drejtėsi skamnorėt, do t’u japė gjyq tė drejtė tė pėrvuajturve tė vendit, me thuprėn e fjalėve tė veta do ta godasė vendin e me frymėn e gojės sė vet do ta vrasė tė paudhin.  LEXIMI I UNGJILLIT: Mt. 11, 25–30.

  25 Nė atė kohė Jezusi mori fjalėn e tha:“Po tė bekoj, o Atė, Zotėrues i qiellit e i dheut, qė i fshehe kėto gjėra nga tė dijshmit e nga tė urtėt, e ua zbulove tė vegjėlve.
  26 Mirė, o Atė, pse tė pėlqeu ty kėshtu!
  27 Ati mė dorėzoi mua gjithēka dhe askush s’mund ta njohė Birin pėrveē Atit,
  dhe askush s’mund ta njoh Atin, pėrveē Birit e pėrveē atij kujt Biri do qė t’ia zbulojė.
  28 Ejani tek unė tė gjithė ju qė jeni tė lodhur prej barrės sė rėndė e unė do t’ju ēlodh.
  29 Merrni mbi vete zgjedhėn time e pranoni t’ju mėsoj unė qė jam zemėrbutė e i pėrvuajtur. Kėshtu do tė gjeni pushim pėr shpirtrat tuaj,
  30 sepse, vėrtet, zgjedha ime ėshtė e ėmbėl e barra ime e lehtė.”


  MEDITIMI

  Nė ugjillin e sotėm ka tre pika qė na ēojnė dhe na drejtojnė nė reflektim. Pika e parė ėshtė qė zbulimi u bėhet tė vegjėlve dhe jo tė menēurve dhe tė diturve. Pika e dyta ėshtė lodhja dhe shtypja, sė cilės i kundėrvihet "zgjedha" e lehtė e Jezusit. Pika e tretė ėshtė njė reflektim mbi fjalėn "zgjedhė".
  Le ta pyesim veten, atėherė dhe ndėrkohė, kush mund tė ishte i ditur dhe i menēur nė atė kohė. Midis tyre pėrfshihen Farisenjtė, tė karakterizuar nga ashpėrsia etike dhe nga njė formalizėm skrupuloz nė respektimin e ligjit dhe tė traditės Mozaike. Pastaj ishin saducenjtė, gjithashtu besnikė nė respektimin e ligjit, por tė kufizuar nė atė tė shkruar. Dhe ishin edhe Levitėt, tė pėrqendruar nė aspektet rituale. Dhe ēfarė u ishte fshehur kėtyre njerėzve tė menēur dhe iu zbulua tė vegjėlve, ose, nė tė vėrtetė, njerėzve tė thjeshtė? Mirė! Ajo qė ėshtė zbuluar lexohet gjithmonė pak mė parė nė tekstin e Mateut rreth Gjon Pagėzuesit (Mt 11, 10): Gjoni ėshtė "Lajmėtari" i dėrguar pėr t'ia pėrgatitur rrugėn Jezusit. Kjo do tė thotė, edhe pse nė njė mėnyrė tė paqartė, se Jezusi ėshtė Mesia.
  Dhe tani ėshtė e lehtė t'i pėrgjigjemi edhe pikės sė dytė: ēfarė mund tė ketė shkaktuar lodhje dhe shtypje? Padyshim jo rruga e pendimit dhe kthimit nė besim e shpallur nga Gjon Pagėzuesi, por ligji, me porositė e tij "tė panumėrta" dhe ritualet e imponuara nga klasa meshtarake.
  Dhe sė fundmi zgjedha. Ēfarė ėshtė zgjedha, dhe pse ėshtė e lehtė? Zgjedha ėshtė njė mjet prej druri qė pėrdoret pėr tė bashkuar bagėtinė nė njė karrocė. Ėshtė njė instrument qė vendoset nė qafėn e njė palė qe: ėshtė pėr tė thėnė se ligji i Jezusit nuk jetohet nė njė mėnyrė intime dhe vetėm personale, por jetohet sė bashku me tė tjerėt. Ėshtė njė dashuri pasi ai na deshi dhe prandaj ėshtė njė marrėdhėnie me tė tjerėt, ashtu si Zoti, pėrmes mishėrimit, e ka vėnė veten nė marrėdhėnie me njerėzit. Dhe kjo duke e vendosur veten nė marrėdhėnie dhe duke ndarė gėzimet dhe vuajtjet e tė tjerėve e bėn gjithēka mė tė bukur dhe "mė tė lehtė".
  VAZHDO MEDITIMIN

  O Atė, qė nė Krishtin, Zotin tonė,
  ti ke banuar nė mes nesh,
  na dhuro qė ta mirėpresim vazhdimisht Fjalėn e Tij
  qė tė jemi tempulli i Shpirtit pėr lavdinė e emrit tėnd.
  (Nga Liturgjia)

 12. #72
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  400

  Pėr: Komenti i ungjillit

  30-4-2021/E PREMTE JAVA 4 PASHKĖS/ UNGJILLI: Gj.14, 1–6.

  LUTJA:


  Si ari agimi i dritės,
  qielli nga lavdet jehon...
  Ai qė me rrasė tė mbyllur
  Rreptėsisht ruhet nga ushtari,
  ngadhenjyes me zulme fisnike,
  ngrihet fitues nga varri.
  Tashmė u ēlirua ferri
  Prej dhembjesh e rėnkimesh
  Sepse u ngjall Zoti ynė.
  (Nga liturgjia).
  LEXIMI I UNGJILLIT: Gj.14, 1–6.


  1 “Mos t’ju shqetėsohet zemra! Besoni nė Hyjin edhe nė mua besoni!
  2 Nė shtėpinė e Atit tim ka shumė banesa. Po tė mos kishte, a do t’ju thoja: ‘Po shkoj t’ju bėj gati vendin’?
  3 Kur tė shkoj e t’ju pėrgatis vendin, do tė vij prapė e do t’ju marr tek unė, qė aty ku jam unė, tė jeni edhe ju.
  4 Ku shkoj unė, ju e dini rrugėn.”
  5 “Zotėri ‑ i tha Toma ‑ Ne s’dimė kah po shkon. Si, pra, mund ta dimė udhėn?”
  6 Jezusi u pėrgjigj: “Unė jam Udha, e Vėrteta dhe Jeta. Askush nuk shkon tek Ati pėrveēse nėpėr mua.  MEDITIMI

  Jezusi tha: «Unė jam rruga, e vėrteta dhe jeta. Askush nuk vjen tek Ati pėrveēse pėrmes meje ». (Gjn 14: 6)
  Nė krijimin e njeriut u zbulua veēanėrisht Zoti Trini: njeriu pasqyron nė vetvete Trinitetin e Zotit; ai ka nė vullnetin e tij gjurmėt e Atit; nė mendje ngulitja e Birit qė ėshtė Urtėsia; nė zemėr ngulitja e Shpirtit Shenjt qė ėshtė dashuria. Biri i Zotit u mishėrua duke marrė natyrėn njerėzore; Jezu Krishti nė jetėn publike pėrcaktoi veten e tij: "Unė jam rruga, e vėrteta dhe jeta"… Kėtu ėshtė Jezu Krishti, e vėrteta pėr inteligjencėn tonė; larg nga vullneti ynė; jeta pėr zemrėn dhe ndjenjėn tonė.
  Sa mė shumė qė njė njeri jeton nė Jezu Krishtin, pėrmes sė vėrtetės dhe jetės, aq mė i shenjtė do tė jetė ai. Ka vetėm njė rrugė pėrpara.
  Mėkati prish gjithēka, por nė Krishtin ēdo njeri rifiton jetėn: "Instaurare omnia in Christo".
  Pagėzimi jepet nė emėr tė Atit, Birit dhe Shpirtit Shenjt. Nė atė akt Shėlbimi u jepet jeta e re shpirtrave individualė; nė ēdo njeri ripėrterihet figura e Trinisė sė Shenjtė.
  Hiri hyjnor prodhon njė jetė tė re tek njeriu; ai pėrbėn njeriun nė njė gjendje tė re dhe tė mbinatyrshme. Kėshtu njeriu rilind nga uji dhe Shpirti Shenjt. Ja i krishteri! Hiri duke reflektuar nė aftėsitė e ndryshme njerėzore nė mendje prodhon besim; nė vullnetin virtytet e mbinatyrshme; nė zemėr dashuria pėr Zotin dhe pėr tė afėrmin. Dhe nė kėtė duhet tė ushtrohet i krishteri: qė tė jetojė mė mirė nė Krishtin, tė rritet me hirin hyjnor nė besim, shpres dhe dashuri.
  Hiri ėshtė jeta e Jezu Krishtit nė ne: pėrmes tij ne bėhemi anėtarė tė tij, pjesėmarrės tė meritave tė tij, bijtė tė adoptuar tė Zotit, trashėgimtarė tė mbretėrisė sė tij dhe trashėgimtarė tė pėrbashkėt me Krishtin. Krishti nuk ėshtė vetėm rruga mbretėrore, por ėshtė mėnyra e vetme pėr tė shkuar te Zoti dhe nė parajsė. (I Bekuar James Alberione, themelues i Familjes Pauline).  VAZHDO MEDITIMIN


  O Atė, liria e vėrtetė dhe burimi i shėlbimit,
  dėgjoje zėrin e popullit tėnd
  dhe bėj qė ata qė i ke shpėrblyer me gjakun e Birit tėnd
  tė jetojnė gjithmonė nė bashkim me ty
  dhe tė gėzojnė lumturinė e amshueshme. Amen.

 13. #73
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  400

  Pėr: Komenti i ungjillit

  1-5-2021/E SHTUNĖ JAVA 4 E PASHKĖS. Ungjilli: Gj. 14, 7–14


  LUTJA: Ps 97.


  Kėndoni Zotit njė kėngė tė re, sepse bėri vepra tė mrekullueshme! Ngadhėnjeu me fuqi tė sė djathtės sė vet, me fuqi tė krahut tė vet tė shenjtė.
  Zoti e dėftoi shpėtimin e vet, pėrpara paganėve e zbuloi drejtėsinė e vet.
  I ra ndėr mend dashuria dhe besnikėria e vet kundrejt shtėpisė sė Izraelit. Tė gjitha skajet e botės e panėshėlbimin e Hyjit tonė.
  Mbarė toka le t’i brohorisė Zotit, le tė gėzojė, tė duartrokasė e tė kėndojė.


  LEXIMI I UNGJILLIT: Gj 14, 7-14.


  Nėse mė njohėt mua, do ta njihni edhe Atin tim. Qė tani e njihni dhe e keni parė.”
  Filipi i tha: “Zotėri, na e dėfto Atin e na mjafton!”
  “O Filip ‑ i tha Jezusi ‑ kaq shumė kohė jam me ju e nuk mė njohe ende? Kush mė ka parė mua, ka parė edhe Atin.Si thua, pra: ‘Na e dėfto Atin!’
  Po a nuk beson se unė jam nė Atin e Ati ėshtė nė mua? Fjalėt qė jua them, nuk jua them prej vetvetes: Ati qė banon nė mua i kryen veprat e veta.
  Mė besoni mua: Unė jam nė Atin dhe Ati ėshtė nė mua. Pėrndryshe, besoni pėr shkak tė vetė veprave!

  Pėrnjėmend, pėrnjėmend po ju them: kush beson nė mua, veprat qė i bėj unė edhe ai do t’i bėjė. Madje do tė bėjė edhe mė tė mėdha se kėto, sepse unė po shkoj tek Ati.
  Dhe ēdo gjė qė tė kėrkoni nė Emėr tim do ta bėj qė tė lavdėrohet Ati nė Birin.
  Nėse do tė mė kėrkoni ndonjė gjė nė Emėr tim, do ta bėj.”
  MEDITIMI


  Disa herė ungjilltarėt flasin me maturi dhe sinqeritet, pėr ndonjė figurė jo saktėsisht tė shkėlqyer tė kėtij apo atij apostullit tė Zotit. Episode si ajo qė sheh Filipin si protagonist, janė nė thelb ngushėlluese sepse ato na zbulojnė njerėzimin e thellė tė atyre qė janė bėrė shtyllat e Kishės. Por, nga njė vėzhgim mė i afėrt, ato janė tė ēmuara sepse na tregojnė shumė pėr pedagogjinė dhe mėshirėn hyjnore. Ata na flasin pėr njė Zot qė rrethoi veten me njerėz nė tė cilėt ne mund ta njohim veten, njerėz qė nuk janė pėrjashtuar nga tundimet dhe qė kanė mėkatuar, madje rėndė. Ashtu si ne.
  Sidoqoftė, ai ėshtė gjithashtu njė Zot i cili, ashtu si nė ungjillin e sotėm, nuk duket se dėshiron tė ndalet gjatė nė tė metat e dishepujve tė tij. "Po, po Filip! Mirė, nuk ke kuptuar shumė akoma, por nuk ka rėndėsi. Nėse vėrtet fillon tė besosh nė mua, do tė bėsh gjėra mė tė mėdha, mos u shqetėso". Zoti shikon pėrpara. Nėse biem, Jezusi na ngre, na rikthen nė rrugėn e duhur, tregon sa bukur mund tė shohim nėse shikojmė pėrtej horizontit tė metave tona dhe mėkatit tonė! Ėshtė pėrvoja ēlirimtare, ndjenja e paqes dhe ngushėllimit, qė shoqėron ata qė sapo kanė afruar sakramentin e pajtimit.
  Sidoqoftė, ka edhe mė shumė: arsyeja, e dhėnė nga vetė Jezusi, pse ne gjithmonė mund tė bėjmė punė tė mėdha, madje edhe mė tė mėdha se ato qė ai bėri, ėshtė njė shpjegim i thjeshtė, por shumė i bindės ... dhe ngushėllues. Jezusi ngjitet tek Ati dhe nga atje ai do tė jetė garantuesi ynė. Ne vėrtet mund tė shpresojmė pėr njė rekomandim tė mirė! Ne do tė jemi nė gjendje tė bėjmė kėrkesa, me siguri se pėrpjekjet, vuajtjet, dhimbjet, si dhe gėzimet tona nuk do tė injorohen; gjithēka do tė shoshitet nga menēuria e Zotit, asgjė nuk do tė konsiderohet e tepėrt ose e parėndėsishme e asaj qė vjen nga zemra e njeriut.
  VAZHDO MEDITIMIN.

  Dėgjoje, o Zot, zėrin e britmės sime, ki mėshirė pėr mua dhe mė dėgjo!
  Pėr ty tha zemra ime: “Kėrkojeni fytyrėn time”! “Fytyrėn tėnde, o Zot, do ta kėrkoj”.
  Mos e fsheh fytyrėn tėnde prej meje, mos e dėbo me zemėrim shėrbėtorin tėnd! Ti je ndihmėtari im, mos mė pėrbuz, mos hiq dorė prej meje, Hyji i shpėtimit tim!
  (Ps 27, 7-9).

 14. #74
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  400

  Pėr: Komenti i ungjillit

  3-5-2021/E HĖNĖ JAVA 5/ungjilli: Gj. 14, 6–14.

  LUTJA: Ps 19.


  2 Qiejt e shpallin lavdinė e Hyjit, kupa qiellore kumton veprat e duarve tė tij!
  3 Dita ditės ia pėrsėrit kėtė gjė e nata natės ia sjell kėtė tė vėrtetė.
  4 E, pra, nuk ėshtė fjalė as zhumhur tė tė foluri, po as zė qė do tė mund tė dėgjohet,
  5 megjithėse nėpėr tokė i shpėrndahet jehona, diēka si fjalė arrin deri nė skaj tė botės!  LEXIMI I UNGJILLIT: Gj. 14, 6–14.

  Jezusi u pėrgjigj: “Unė jam Udha, e Vėrteta dhe Jeta. Askush nuk shkon tek Ati pėrveēse nėpėr mua. Nėse mė njohėt mua, do ta njihni edhe Atin tim. Qė tani e njihni dhe e keni parė.”
  8 Filipi i tha: “Zotėri, na e dėfto Atin e na mjafton!”
  9 “O Filip ‑ i tha Jezusi ‑ kaq shumė kohė jam me ju e nuk mė njohe ende? Kush mė ka parė mua, ka parė edhe Atin. Si thua, pra: ‘Na e dėfto Atin!’
  10 Po a nuk beson se unė jam nė Atin e Ati ėshtė nė mua? Fjalėt qė jua them, nuk jua them prej vetvetes: Ati qė banon nė mua i kryen veprat e veta.
  11 Mė besoni mua: Unė jam nė Atin dhe Ati ėshtė nė mua. Pėrndryshe, besoni pėr shkak tė vetė veprave!
  12 Pėrnjėmend, pėrnjėmend po ju them: Kush beson nė mua, veprat qė i bėj unė, edhe ai do t’i bėjė. Madje do tė bėjė edhe mė tė mėdha se kėto, sepse unė po shkoj tek Ati.
  13 Dhe ēdo gjė qė tė kėrkoni nė Emėr tim, do ta bėj qė tė lavdėrohet Ati nė Birin.
  14 Nėse do tė mė kėrkoni ndonjė gjė nė Emėr tim, do ta bėj.”  MEDITIMI

  Sot kremtohet festa e apostujve Filipi dhe Jakobi dhe Ungjilli ėshtė pothuajse identik me atė qė medituam nė ditėn e parė tė muajit. Ka njė ndryshim tė vogėl, por jo tė parėndėsishėm nė fjalėt hyrėse! Teksti i sotėm nė fakt fillon me thirrjen e njohur tė Jezusit: "Unė jam rruga, e vėrteta dhe jeta", pasuar nga zbulimet e Mjeshtrit nė lidhje me marrėdhėniet e tij me Atin dhe mė pas me kėrkesėn e Filipit.
  Ajo qė Jezusi thotė pėr veten e tij ėshtė me vlerė tė jashtėzakonshme pėr besimtarin. Jezusi ėshtė rruga nėpėr Atin sepse ai zbulon fytyrėn e tij autentike. Zoti, thelbi i tij, dituria e tij, madhėshtia e tij nuk janė drejtpėrdrejt tė arritshme pėr njeriun. Por i krishteri e di se ėshtė e mundur tė kuptohet diēka nga natyra e tij. Jeta, mėsimi, mrekullitė e Jezusit dhe mbi tė gjitha vdekja e tij nė kryq zbulojnė se dashuria ėshtė thelbi i Zotit, qė ne mund t'i drejtohemi atij si baba, madje duke e quajtur "baba", "baba". Askush tjetėr, as mė parė dhe as qė atėherė, nuk ka shkuar kurrė kaq larg.
  Jezusi nuk ėshtė vetėm rruga, domethėnė, njė mjet, sado i pashembullt, pėr tė shkuar te Zoti. Nė rrugėn e besimit, shumė njerėz kanė hedhur hapin e parė, edhe pse ndoshta jo vendimtar, falė dėshmisė sė vėllezėrve tė tjerė, qė pėr ata kanė qenė me tė vėrtetė “rrugė". Por vetėm Jezusi ėshtė gjithashtu e Vėrteta. Ne e dimė, qė nė moshė tė hershme, qė ofendimi i sė vėrtetės, duke thėnė gėnjeshtra, ėshtė njė faj kundėr urdhėrimit tė tetė. Duke u rritur, ne e kuptojmė se mungesa e sė vėrtetės nė marrėdhėniet njerėzore ėshtė burimi i parė i keqkuptimeve, mosmarrėveshjeve, urrejtjes, luftėrave. Dhe kjo ėshtė pikėrisht mungesa e Zotit. Ku Ai mbretėron, marrėdhėniet njerėzore kanė aromėn e ndarjes, dashamirėsisė, bukurisė, miqėsisė, dashurisė. Ekziston e Vėrteta.
  Dhe Jezusi ėshtė Jeta. Kėtu duhet tė tregohet kujdes qė tė mos i atribuohet njė kuptim teknik kėtij termi,"jetė", sepse nga ky kuptim lindin shumė kontradikta serioze tė mendimit tė dobėt. Jeta qė Jezusi erdhi pėr tė sjellė me bollėk (Gjn 10, 10) ėshtė jetė e pėrjetshme, ėshtė vetė njohja e Zotit (Gjn 17, 3) e cila ėshtė e mundur vetėm pėrmes njohjes sė Jezusit. Ėshtė njė jetė e plotė qė ne thjesht mund tė imagjinojmė: "Ato gjėra qė syri nuk i pa, as veshi nuk i dėgjoi, dhe as nuk hynė kurrė nė zemrėn e njė njeriu, kėto gjėra Zoti i pėrgatiti pėr ata qė e duan atė" (1 Kor 2: 9).  VAZHDO MEDITIMIN (Ps 86)

  10...Ti je i madhėrueshėm e bėn mrekulli, ti je i vetmi Hyj.
  11 Ma mėso, o Zot, udhėn tėnde, qė tė eci sipas drejtėsisė sate, mėsoje zemrėn time ta nderojė Emrin tėnd.
  12 Do tė tė falėnderoj, o Zot, Hyji im, me gjithė zemrėn time, pėr amshim do ta madhėroj Emrin tėnd.

 15. #75
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  400

  Pėr: Komenti i ungjillit

  4-5-2021/E MARTĖ JAVA 5/ UNGJILLI: Gj. 14, 27–31°

  LUTJA:


  O Zot, ti mė shqyrton e mė njeh,
  2 ti di kur rri e kur ngrihem, prej sė largu i njeh mendimet e mia.
  3 Si nė shtegtoj si nė pushoj, ti mė vėren, ti i di tė gjitha udhėt e mia.
  4 Pa mė ardhur ende fjala nė majė tė gjuhės, dhe, ja, ti, o Zot, i njeh tė gjitha!


  LEXIMI I UNGJILLIT: Gj. 14, 27–31

  Po ju lė paqen, po ju jap paqen time! Nuk po jua jap siē e jep bota. Mos t’ju shqetėsohet zemra as tė mos ju trembet.
  28 Ju dėgjuat se ju thashė: ‘Po shkoj dhe do tė kthehem tek ju’. Po tė mė donit, do tė galdonit se po shkoj tek Ati, sepse Ati ėshtė mė i madh se unė.
  29 Ju thashė tani ‑ para se tė ndodhė, qė tė besoni kur tė ndodhė.
  30 S’do tė flas mė shumė me ju, pse po afrohet princi i botės. Ai kundėr meje s’mundet asgjė.
  31 Por, qė ta dijė bota se e dua Atin dhe se bėj ashtu si mė urdhėroi Ai. Ēohuni! Tė shkojmė prej kėndej!”


  MEDITIMI.

  Megjithė mėsimet e pėrsėritura qė Jezusi kishte bėrė nė lidhje me vdekjen e tij, apostujt nuk duhej ta kishin shumė tė qartė se ēfarė donte tė thoshte duke njoftuar largimin e tij, "Do tė shkoj tek Ati" dhe “do tė kthehem pėrsėri”. Sidoqoftė, momenti duhej tė kėrkonte qė Ai tė ngushellonte miqtė e tij tė trazuar.
  Inkurajimi i parė dhe mė i rėndėsishėm qe njė dhuratė, dhurata e paqes. Le tė mendojmė pėr kėtė. Gjoni e shkroi ungjillin e tij nė pleqėri, kur apostujt dhe shumė dishepuj tė hershėm kishin pėsuar martirizimin pėr shkak tė besimit nė Jezusin. Pra, kur Gjoni shkruan, paqja sipas botės ėshtė njė dhuratė qė tė krishterėt e asaj kohe, dhe jo vetėm qė nga ajo kohė, dukshėm nuk kanė marrė. Na duket se ungjilltari ėshtė plotėsisht i denjė pėr meritė kur pėrkujtimi i tij shkon pėr ato fjalė tė Zotit. Ai duhet ta ketė pėrjetuar atė paqe kaq tė ndryshme nga ajo e botės, njė paqe e aftė pėr tė kaluar dhimbje, pėrndjekje dhe frikė nga vdekja. Njė paqe e brendshme qė i bėri burrat fillimisht "tė paktėn normalė" tė patrembur pėrballė martirizimit.
  Sidoqoftė, Zoti i fton miqtė e tij madje tė gėzohen sepse Ai ngjitet tek Ati dhe sepse "Ati ėshtė mė i madh". Kėto fjalė nuk janė menjėherė tė qartė pėr besimtarėt e thjeshtė. Ne e shohim bindės shpjegimin qė pėrshkruan gėzim pėr diēka qė nuk ka tė bėjė me marrėdhėniet midis Jezusit dhe Atit, por midis apostujve, dhe pėr kėtė arsye ēdo qenie njerėzore dhe Zotit; diēka qė ka tė bėjė me mundėsinė qė, njė ditė, natyra jonė njerėzore tė rritet gjithashtu nė nivelin hyjnor, tė ndryshojė nga e vdekshme nė e pavdekshme. Nėse po, ka mjaft pėr tė qenė tė lumtur!
  Ungjilli pėrfundon me referencėn pėr "princin e botės". Pėr njė synim misterioz tė Zotit, i cili megjithatė paraqet njė vėshtrim tė arsyeshėm pėr njeriun, “princi i botės”, ky personaxh i tmerrshėm, ka njė farė lirie veprimi, siē e shohim nga efektet e kėqija tė punės sė tij tė joshjes. Ai nuk mund tė bėjė asgjė kundėr Jezusit dhe, nėse e duam atė dhe pėr sa kohė qė jemi afėr Zotit, nuk mund tė bėjė asgjė as kundėr nesh. Kjo siguri gjithashtu mund tė na ndihmojė nė kapėrcimin e ēdo shqetėsimi.  VAZHDO MEDITIMIN

  Nėse mė mirėpret, o baba i mirė, para se tė vijė mbrėmja, nėse mė jep faljen tėnde, unė do tė kem paqen e vėrtetė.
  Unė do tė tė quaj Shpėtimtari im dhe unė do ta kthej Jezusin me Ty.
  Edhe nė ankthin mė tė thellė, kur armiku sulmon,
  nėse hiri yt mė rrethon unė nuk do tė kem frikė nga asnjė e keqe.
  (Kėngė liturgjik)

 16. #76
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  400

  Pėr: Komenti i ungjillit

  5-5-2021/E MERKURĖ JAVA 5 E PASHKĖS/UJGJILLI: Gj.15,1-8.

  LuTJA: Ps. 122.


  Seē u gėzova kur mė thanė:
  “Eja tė shkojmė nė Shtėpinė e Zotit!” 2 Ja, tashmė kėmbėt tona shkelėn nė dyert e tua, o Jerusalem! 3 O Jerusalem, qytet i ndėrtuar me mjeshtėri, thuaj se i tėri njė cope e vetme je! 4 Atje ngjiten fiset, fiset e Zotit, sipas rregullores nė Izrael pėr tė kremtuar Emrin e Zotit. 5 Atje janė selitė e gjykatores sė drejtėsisė, selitė e shtėpisė sė Davidit! 6 Lutuni pėr paqen e Izraelit: “U priftė e mbara atyre qė tė duan ty! 7 Mbretėroftė paqja nė muret e tua dhe qetėsia nė pirgjet e tua!” 8 Pėr dashuri ndaj vėllezėrve e miqve tė mi do tė them: “Paqja me ty”! 9 Pėr dashuri ndaj Shtėpisė sė Zotit, Hyjit tonė, do tė lutem t’i kesh tė gjitha tė mirat!  LEXIMI I UNGJILLIT: Gj. 15,1-8.


  1 “Unė jam hardhia e vėrtetė, e im Atė ėshtė vreshtari. 2 Ēdo shermend nė mua, qė nuk jep fryt, Ai e pret, kurse secilin qė jep fryt, Ai e pastron, qė tė japė mė shumė fryt. 3 Tashmė ju jeni tė pastruar me anėn e fjalės qė ju thashė. 4 Banoni nė mua sikurse edhe unė nė ju. Sikurse shermendi nuk mund tė japė fryt prej vetvetes, i shkėputur prej hardhisė, po ashtu as ju, nėse nuk mbeteni nė mua. 5 Unė jam hardhia, ju jeni shermendet. Kush mbetet nė mua e unė nė tė, ai jep shumė fryt, sepse pa mua s’mund tė bėni asgjė. 6 Nėse ndokush nuk mbetet nė mua, hidhet jashtė porsi shermendi i prerė
  e thahet. Tė tillėt i bashkojnė, i qesin nė zjarr e digjen. 7 Nėse mbeteni nė mua, dhe, nėse fjalėt e mia qėndrojnė nė ju, kėrkoni gjithēka tė doni dhe do t’ju jepet. 8 Me kėtė gjė lavdėrohet im Atė: nėse jepni shumė fryt e dėftoheni nxėnės tė mi.


  MEDITIMI.


  Liturgjia sot propozon njė lexim tashmė tė medituar tė Dielėn e kaluar. Nė fakt, Ungjilli ėshtė aq i pasur sa mund tė gjendet nė tė gjithmonė diēka tė re. Ashtu si ajo frazė, e cila pėrbėn vargun e fundit: "Me kėtė gjė lavdėrohet im Atė: nėse jepni shumė fryt e dėftoheni nxėnės tė mi" (v.8).
  Nėse Zoti ėshtė njė baba, Ai sigurisht gėzon pėr "suksesin" e fėmijėve tė tij edhe nėse kjo nuk matet me arsimimin, pozicionin shoqėror ose mirėqenien ekonomike, veēanėrisht nėse kėto bėhen pengesa pėr atė qė ka vėrtet rėndėsi. Shkalla e suksesit, nga ana tjetėr, matet nė lavdinė e Zotit. Shėn Pali na e kujton kėtė me njė imazh shumė konkret: "Pra, nėse hani ose pini ose bėni ndonjė gjė tjetėr, bėni gjithēka pėr lavdinė e Zotit "(1 Kor 10:31).
  Sigurisht, kur vuajtja na prek nga afėr, ėshtė e vėshtirė tė jetojmė gjendjen tonė duke e lavdėruar Zotin. Nga ana tjetėr, e dimė se edhe prosperiteti mund tė jetė armiku ynė: “Njeriu qė jeton marrėzisht ndėr kėnaqje, nuk kupton; krahasohet me kafshėt qė theren, dhe ėshtė i ngjashėm me to" (Ps 48, 21). Kushti i vetė-mjaftueshmėrisė sė supozuar mund tė jetė me tė vėrtetė njė mėnyrė pėr tė harruar se varet nga Zoti dhe qė ėshtė vetėm falė tij qė jeta jonė, si jeta e tė gjithė universit, vazhdon. Ne duam ta kuptojmė se Zoti ėshtė i lumtur nėse jemi tė lumtur. Pastaj, duke i dhėnė lavdi Zotit, ēelėsi i lumturisė ėshtė "domosdoshmėrisht" tė fshehim vetveten, pavarėsisht nga kushtet pėrreth ... Dhe ky ēelės ėshtė shkruar nė vargun e fundit: le tė ndjekim Jezusin, le tė japim shumė frute,le tė dėshirojmė tė bėhemi dishepuj tė tij. Nė kėtė udhėtim, ne zbulojmė se ēelėsi i paqes tonė qėndron pikėrisht nė njohjen e madhėshtisė sė Zotit, e urtisė sė tij, e mėshirės sė tij.  VAZHDO MEDITIMIN.

  Lavdia e Zotit ėshtė njeriu i gjallė
  dhe jeta e njeriut ėshtė vizioni i Zotit.
  (Shėn Ireneu i Lionit)

 17. #77
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  400

  Pėr: Komenti i ungjillit

  6-5-2021/E ENJTĖ JAVA 5 E PASHKĖS/ UNMGJILLI Gj,15, 9–11.

  LUTJA.

  Zoti i mirėsisė dhe mėshirės, qė dėshiron qė ne tė bashpunojmė me ty pėr shpėtimin e njerėzimit,
  dėrgo punėtorė tė shumtė dhe tė shenjtė pėr vreshtin tėnd, nė mėnyrė qė Kishės sate tė mos i mungojnė kurrė lajmėtarėt e guximshėm tė Ungjillit.

  LEXIMI I UNGJILLIT: Gj, 15, 9–11.


  9 Sikurse Ati mė ka dashur mua, ashtu edhe unė ju kam dashur ju. Qėndroni nė dashurinė time!
  10 Nėse i mbani urdhėrimet e mia, do tė qėndroni nė dashurinė time, sikurse edhe unė qė i mbajta urdhėrimet e Atit tim dhe qėndroj nė tė.
  11 Jua thashė kėto, qė gėzimi im tė jetė nė ju e gėzimi juaj tė jetė i plotė.  MEDITIMI.


  Darka e fundit ka mbaruar, Juda ėshtė zhdukur dhe Jezusi u parashikoi afrimin e pasionit dhe vdekjes sė tij apostujve. Nė kėtė atmosferė tė tragjedisė sė afėrt, Jezusi bėn fjalimin e tij lamtumirės. Nuk ėshtė njė sintezė e predikimit tė tij, siē do tė kishim pritur, pėrkundrazi, ėshtė njė fjalim shumė i gjatė qė shtrihet nė 4 kapituj tė Ungjillit tė Gjonit, nga 14 nė 17. Nė kėtė fjalim, Jezusi u zbulon dishepujve aspektet teologjike tė predikimit tė tij, si dhe motivimet qė e animuan atė dhe objektivat qė premton. Imazhi qė del nga vargjet qė lexohen nė Ungjillin e sotėm, ėshtė ai i njė ujėvare dashurie qė derdhet nga Ati mbi Birin dhe nga Biri mbi ne. Ėshtė njė ujėvarė qė, pėr sa u pėrket njerėzve, na prek tė gjithėve, duam apo nuk duam. Zgjedhja varet nga ne nėse do ta shmangim, ose do ta pranojmė Atin si bėri Jezusi.
  Kuptimi i fjalisė "qendroni nė dashurinė time," shpjegohet nga vetė Jezusi: Qendron nė dashurinė e tij ēdo njeri qė i zbaton urdhėrimet e tij. Jezusi na thotė: “Duaje Zotin, Hyjin tėnd, me gjithė zemrėn tėnde, me gjithė shpirtin tėnd e me gjithė mendjen tėnde! Ky ėshtė mė i madhi dhe i pari urdhėrim. I dyti ėshtė i barabartė me tė: ‘Duaje tė afėrmin tėnd porsi vetveten!’ Nė kėto dy urdhėrime varet i tėrė Ligji dhe Profetėt” (Mt 22, 37-40).

  VAZHDO MEDITIMIN.

  Le ta falim lutjen tonė
  nė mėnyrė qė tė jenė gjithnjė mė shumė
  ata qė i pėrgjigjen thirrjes sė Zotit.
  Ndihma jotė, o Zot, le ti shoqėrojė ata nė punėn e tyre
  materiale dhe shpirtėrore pėr tė mirėn e vėllezėrve.

 18. #78
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  400

  Pėr: Komenti i ungjillit

  7-5-2021/E PREMTĖ JAVA 5 PASHKĖS/UNGJILLI: Gj, 15, 12–17.

  LUTJA: Ps 57.


  Zemra ime ėshtė gati, o Hyj, gati ėshtė zemra ime:
  9 do tė kėndoj, kėngės do t’ia them! Zgjohu, lavdia ime, Zgjohu, o harpė e cetėr, dua ta zgjoj agimin!
  10 Do tė tė lavdėroj ndėr popuj, o Zot, ty do tė tė kėndoj ndėr kombe.
  11 Sepse u madhėrua deri nė qiell dashuria jote, e deri nė re e vėrteta jote!
  12 Lartėsohu, o Hyj, pėrmbi qiell, pėrmbi mbarė tokėn lavdia jote!  LEXIMI I UNGJILLIT: Gj, 15, 12–17


  12 Ky ėshtė urdhri im: duajeni njėri‑tjetrin sikurse unė ju desha ju!
  13 Dashuria mė e madhe qė ndokush mund tė tregojė ėshtė: tė japė jetėn e vet pėr miqtė e vet.
  14 Ju jeni miqtė e mi nėse bėni ēka ju urdhėroj unė.
  15 Nuk ju thėrras mė shėrbėtorė, sepse shėrbėtori nuk di ēka bėn zotėria i tij; unė ju quajta miq, sepse ju zbulova gjithēka qė dėgjova prej Atit tim.
  16 Ju nuk mė zgjodhėt mua, por unė ju zgjodha ju dhe ju caktova tė shkoni e tė jepni fryt e fryti juaj tė qėndrojė; dhe qė Ati t’ju japė ēkado tė kėrkoni nė Emėr tim.
  17 Kėtė gjė ju urdhėroj; duajeni njėri‑tjetrin!”


  MEDITIMI
  Ungjilli i sotėm pėrmban urdhėrimin e dashurisė, njė urdhėrim i cili, nėse merret seriozisht, ka fuqinė pėr tė ndryshuar botėn. Nė pėrkujtimin e Ungjilltarit, fjalėt e thėna nga Zoti janė tė forta: "Duajeni njėri‑tjetrin sikurse unė ju desha ju!" (v.12). Jepni jetėn tuaj pėr miqtė tuaj. Nuk flitet kėtu pėr njė dashuri sypėrfaqėsore, ndonjėherė hipokrite! Tė japėsh jetėn, tė sakrifikosh veten ēdo ditė, tė kalbesh nė tokė pėr tė bėrė qė jeta e re tė mbijė: kjo, duke folur njerėzisht, duket vėrtet tepėr e tepėrt. Mund tė cilėsohet edhe si njė "mesazh i papranueshėm".
  E vėrteta e mesaxhit tė Zotit, si gjithmonė, ndodh jo aq nė nivelin teorik sesa nė atė ekzistencial. "Ėshtė "e vėrtetė" nėse zbulon diēka qė mund tė konstatohet, nėse tregon mėnyrėn e duhur pėr tė kėnaqur atė etje pėr gėzim tė plotė qė ėshtė nė zemrėn e ēdo njeriu. Dhe meqė na flet pėr jetėn reale, mund tė kuptohet vetėm me njė pėrfshirje personale.
  Prandaj nuk ėshtė e kotė tė meditohet mbi qėndrueshmėrinė e kėtij mesaxhi edhe pėr arsyen njerėzore, qė ėshtė gjithmonė njė dhuratė e Zoti. Dhe arsyeja na bėn tė vėmė re, edhe njė herė, besueshmėrinė e dėshmisė sė atyre qė na kanė sjellė fjalėt dhe mėsimet e Zoti, fjalė dhe mėsime qė na mbushin me gėzim: " Dashuria mė e madhe qė ndokush mund tė tregojė ėshtė: tė japė jetėn e vet pėr miqtė e vet. Ju jeni miqtė e mi nėse bėni ēka ju urdhėroj unė"  VAZHDO MEDITIMIN


  Duajeni njėri-tjetrin, vėllezėr, siē UNĖ ju kam dashur juve!
  Do tė keni gėzimin tim, tė cilin askush nuk do t’ jua marrė kurrė. Ne do tė kemi gėzimin e tij, tė cilin askush nuk do tė na marrė.
  Unė ju them kėto fjalė qė tė keni gėzim brenda jush.
  Ju do tė jeni miqtė e mi, nėse Dashuria ėshtė me ju. Ne do tė jemi miqtė e tij, nėse Dashuria ėshtė me ne!
  (Njė kėngė e liturgjisė)

 19. #79
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  400

  Pėr: Komenti i ungjillit

  8-5-2021/E SHTUNĖ JAVA 5 E PASHKĖS/ UNGJILLI: Gj. 15, 18–21.


  LUTJA. Ps 99.  Toka mbarė le t’i brohoritė Zotit, shėrbejini Zotit me hare, dilni para tij me brohoritje! 3 Dijeni mirė se vetėm Zoti ėshtė Hyj: Ai na krijoi e atij i pėrkasim: jemi populli i tij dhe delet e kullosės sė tij. 4 Hyni nėpėr dyert e tija duke i dhėnė lavd, hyni nė treme tė tija e kėndoni himne, lavdėrojeni e madhėrojeni Emrin e tij! 5 Sepse i mirė ėshtė Zoti, e amshuar dashuria e tij, nga breznia nė brezni besnikėria e tij.

  LEXIMI I UNGJILLIT: Gj. 15, 18–21.  18 “Nėse bota ju urren, ta dini se para jush mė urreu mua.
  19 Po tė ishit tė botės, bota do t’i donte tė vetėt, e pasi nuk jeni tė botės, ‑ pse unė ju zgjodha prej botės ‑ pėr kėtė arsye bota ju urren.
  20 T’ju bjerė ndėr mend fjala qė ju thashė: nuk ėshtė shėrbėtori mė i madh se zotėria i tij. Nėse mua mė salvuan edhe ju do t’ju salvojnė; nėse fjalėn time e mbajtėn, edhe tuajėn do ta mbajnė.
  21 E tė gjitha kėto do t’i bėjnė kundėr jush pėr shkak tė emrit tim, sepse nuk e njohin Atė, qė mė dėrgoi.  MEDITIMI


  Njė paralajmėrim dhe gjithashtu njė profeci. Dy mijė vjet mė vonė, mund tė pėrpiqemi tė reflektojmė mbi rėndėsinė e paralajmėrimit dhe realizimin e profecisė. Njė premisė: gjithmonė duhet tė kemi kujdes kur gjykojmė, qė tė mos jemi sypėrfaqėsorė duke vendosur kush ėshtė i mirė e kush i keq. Edhe instinkti na kėrkon qė tė minojmė tė keqinjtė, pėr t'i "hequr qafe". Shėmbėlltyra e grurit dhe egjrave na nxit tė mėsojmė nga Perėndia durimin edhe me tė pabesėt.
  Prandaj, nėse duhet tė ushtrojmė maturi nė lidhje me ata qė duhet tė konsiderohen subjekt ose objekt e urrejtjes dhe pėrndjekjeve , duhet tė kemi durim dhe maturi. Kushdo qė ndjek Jezusin nuk ka garancinė e njė jete tė lehtė. Dhe nėse sa mė poshtė nuk ēon domosdoshmėrisht nė martirizim, tė paktėn jo nė vendet tona tė krishterimit antik, gjithnjė e mė shpesh ata qė e ndjekin Jezusin e dinė se rrezikojnė tė tallen dhe tė pėrbuzen. Por kur kjo tė na ndodhė, domethėnė, kur jemi objekt shpifjeje pėr shkak tė Jezusit Zot, ne duhet tė jemi nė gjendje tė gėzohemi dhe tė galdojmė “sepse i madh do tė jetė shpėrblimi nė qiell! Jo po, kėshtu i salvuan edhe profetėt para jush!” (Mateu 5:12). Duhet tė jemi si Apostujt tė cilėt, pasi u rrahėn me kamxhik "e lanė Kėshillin plot gėzim pse qenė ēmuar tė denjė tė durojnė ndonjė fyerje pėr nder tė emrit tė Jezusit"" (Veprat 5:41).


  VAZHDO MEDITIMIN (Ps 23).


  Zoti ėshtė bariu im, asgjė nuk mė mungon.
  2 Mė pushon kullotave tė gjelbra, mė prin nė ujėra tė qeta,
  3 shpirtin ma pėrtėrin. Ai mė prin shtigjeve tė drejta nė saje tė dashurisė sė Emrit tė vet.
  4 Po edhe nė kalofsha nėpėr luginėn e hijes sė vdekjes, s’trembem nga e keqja sepse ti je me mua: thupra jote dhe kėrraba pėr mua janė ngushėllim.
  5 Ti ma shtron tryezėn pėrpara ndėr sy tė armiqve tė mi, me vaj erėmirė kokėn ma lyen, gotėn ma mbush plot e pėrplot.
  6 Hiri dhe mirėsia do tė mė pėrcjellin nė tė gjitha ditėt e jetės sime, do tė banoj nė shtėpinė e Zotit derisa tė jem gjallė.

 20. #80
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  400

  Pėr: Komenti i ungjillit

  10-5-2021/E HENĖ JAVA 6 PASHKĖS/ UNGJLLI: Gj15, 26–16, 4.


  LUTJA: Ps 149.


  1 Kėndoni Zotit njė kėngė tė re
  Kėndoni Lavdi nė mbledhjen e shenjtėrve.
  2 Le t’i gėzohet izraeli Wshėlbuesit e vet,
  bijtė e Sionit t’i brohorasit mbretit tė vet.
  4 Sepse Zoti kėnaqet nė popullin e vet
  tė pėrvujtėt I nderon me shėlbim.


  LEXIMI I UNGJILLIT : Gj. 15, 26–16, 4.


  E kur tė vijė Mbrojtėsi, tė cilin do t’jua dėrgoj prej Atit ‑ Shpirti i sė Vėrtetės, qė rrjedh prej Atit ‑ Ai do tė dėshmojė pėr mua.
  27 Por edhe ju gjithashtu do tė dėshmoni pėr mua, sepse jeni me mua qė nė fillim...
  1 Jua thashė kėto qė tė mos moliset feja juaj.
  2 Do t’ju pėrjashtojnė prej sinagogave. Edhe mė! Po vjen koha, kur secili, qė t’ju vrasė, tė mendojė se i bėn shėrbesė Hyjit.
  3 E do tė veprojnė kėshtu, pse nuk e njohėn as Atin as mua.
  4 Jua tregova kėto gjėra qė, kur tė vijė koha, t’ju bjerė ndėr mend se jua pata thėnė.”  MEDITIMI


  Tė japėsh dėshmi, fjalė pėr fjalė, do tė thotė tė vėrtetosh, tė dokumentosh. Apostujt, nė kėtė vepėr tė dėshmisė pėr Zotin, janė bashkėpunėtorė tė Shpirtit Shenjt. Tė ndriēuar nga personi i tretė i Trinisė sė Shenjtė, ata do tė jenė nė gjendje tė thonė dhe tė bėjnė atė qė fakti i vetėm dhe i privilegjuar i tė qenit me Jezusin "nga fillimi", dukshėm nuk i bėri ata tė aftė. Dhe gjithashtu e kemi parė nė "gabimet" e panumėrta qė Ungjijtė nuk dėshtojnė tė nėnvizojnė, me njė pedagogji tė menēur. Nė tė vėrtetė, duhet tė ndriēohemi nga Zoti pėr tė kuptuar diēka pėr Zotin! Vetėm me forcat e veta, njeriu, megjithėse ėshtė pėrpjekur qė nga agimi i botės, nuk mund tė arrijė ta njohė Zotin nė mėnyrė perfekte. Megjithėse ndėrgjegjja dhe inteligjenca jonė na flasin pėr tė, megjithėse etja pėr pafundėsi qė ėshtė nė zemrėn e njeriut, na bėn tė ndjejmė nostalgji tė fortė pėr tė

  VAZHDO MEDITIMIN

  Shpirt i Shenjt, mė jep dhuratėn e forcės,
  qė tė shpėtoj nga mėkati,
  praktikoj virtytin me entuziazėm tė shenjtė
  dhe tė pėrballen me durim, dhe madje me gėzim tė shpirtit,
  pėrbuzje, paragjykime, pėrndjekje
  dhe vetė vdekje sesa tė tė mohoj ty
  me fjalė dhe vepra.
  (lutje drejtuar Shpirtit tė Shenjt)

Faqja 4 prej 6 FillimFillim ... 23456 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Komenti juaj per kete foto te ministrit Tahiri.
  Nga DYDRINAS nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 26-02-2015, 17:31
 2. Joautenticteti i ungjillit
  Nga Ceni-1 nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 22
  Postimi i Fundit: 04-09-2014, 06:27
 3. Komenti i librit Medarixhus-Salikin nga Muhamed Husejn Jakubi
  Nga IslamInfo nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 16-08-2011, 12:04
 4. Komenti i Sures Jasin?
  Nga shtegi nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 22-07-2009, 13:18
 5. Komenti per prezervativet, Facebook kunder Papes
  Nga Vista nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 60
  Postimi i Fundit: 08-04-2009, 05:48

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •