Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 46 prej 46
 1. #41
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  229

  Pėr: Komenti i ungjillit

  1-3-2021/e HENĖ JAVA 2 KRESH. UNGJ, Lk. 6,36-38.  LUTJA: Ps. 26,11-12.

  10 Nė duart e tyre ėshtė paudhėsia,

  e djathta e tyre ėshtė plot dhurata.

  11 E unė jetoj nė pafajėsinė time,

  mė shpėrble, o Zot, e ki dhembje pėr mua.

  12 Tashmė kėmba ime shkel nė udhė tė drejtė:

  nė bashkime do ta bekoj Zotin.  LEXIMI I UNGJILLIT: Lk 6,36-38


  Bėhuni edhe ju tė mėshirshėm sikurse (edhe) Ati juaj ėshtė i mėshirshėm.”
  Mos i gjykoni tė tjerėt
  “Mos gjykoni dhe nuk do tė gjykoheni! Mos dėnoni e nuk do tė dėnoheni!
  Falni e do tė gjeni falje! Jepni e do t’ju jepet: masė e mirė, e dendur, e tundur,
  me grumbull do t’ju jepet nėn sqetullėn tuaj:
  sepse me atė masė qė tė matni, do t’ju matet edhe juve nė kthim.”  MEDITIMI

  Kreshmėt na ftojnė ta rregullojmė zemrėn tonė nė njė mėnyrė tė re. Tė ushtrosh mėshirė, tė mos gjykosh, tė mos dėnosh dhe tė japėsh pa masė janė shenjat e tė krishterit autentik, shenjat ato qė duhet ta dallojnė atė nga tė tjerėt. Ne, vetėm nė njė qėndrim me pėrulėsi tė madhe, mund tė marrim tė gjitha hiret e Zotit dhe tė kuptojmė pafundėsinė e dashurisė sė tij pėr ne. Shėn Augustini, njė shenjtė plot dashuri pėr Zotin ishte i vetėdijshėm se Zoti ja kishte falur shumė mėkate tė mėdha, dhe pėr kėtė ai e lavdėroi dhe falėnderoi Zotin me njė zemėr tė pėrulur dhe tė sinqertė, pėr faljen e marrė dhe pėr ruajtjen nga mėkatet e tjera.
  Gjithashtu nė Shėn Palin gjejmė rrėfimin dhe mirėnjohjen e dashurisė dhe mėshirės sė Atit: "Zoti e tregoi dashurinė e tij pėr ne sepse, ndėrsa ishim mėkatarė, ai e dha Birin e tij pėr ne". Rrėfyesit tanė na mėsojnė se hiri i faljes ėshtė njė burim bujarie dhe dashurie, pėrulėsie dhe shumė hiresh pėr ne dhe pėr tė tjerėt. Bujaria jonė e vėrtetė vjen nga pėrulėsia. Njė i krishterė qė ėshtė falur nga Zoti, kur u jep diēka tė tjerėve, e bėn atė pa krenari ose murmuritje, pa njė frymė krenarie apo arrogance. Pėrkundrazi, ai e ndjen veten vetėm njė shėrbėtor ose instrument tė padobishėm tė mėshirės sė Zotit. E bekuara Nėnė Tereza e Kalkutės thoshte: "Jeta ime ėshtė bamirėsi dhe falje pėr tė varfėrit".


  KRYQI DHE DRITA.

  Harro veten dhe do tė gjesh kuptim,
  paqe dhe lumturi e pamatshme,
  sigurinė qė na jep Zoti: Ai ėshtė dėgjuar dhe ndjerė nė gjithēka.
  Jam i shpetuar. Unė kurrė nuk do tė jem vetėm.
  Bota ėshtė e shpėtuar sepse Zoti e shikon atė,
  e mbėshtjell atė nė mėshirėn e tij.
  Unė gjithashtu e shikoj botėn me dashuri;
  gjithēka mund tė jetė hir;
  princi i kėsaj bote, djalli, ėshtė i mundur;
  gjithēka do tė jetė ndryshe.
  Unė besoj nė forcėn e Zotit tė shfaqur nė Jezu Krishtin,
  sepse kam parė nė Tė
  njė dritė e dashur, njė dritė e kryqėzuar.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ninoenina : 28-02-2021 mė 12:28

 2. #42
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  229

  Pėr: Komenti i ungjillit

  2-3-2021/e Martė jav e 2 kresh: UNGJ: Mt.23, 1–12.


  LUTJA:


  ]Hyji dhe Ati i njerėzimit,
  ]qė i ke krijuar tė gjitha qeniet njerėzore me tė njėjtin dinjitet,
  ngjall njė shpirt vėllazėror nė zemrat tona.
  Na bėj tė ėndėrrojmė marrėdhėnje tė reja,
  tė bazuara nė dialogun, nė drejtėsinė dhe nė paqen.
  Le tė hapet zemra jonė pėr tė gjithė popujt dhe vendet e botės,
  pėr tė njohur tė mirėn, pėr tė admiruar bukurinė
  qė ke mbjellur nė secilin prej tyre,
  pėr tė lidhur atė miqėsi qė krijion unitetitin e vėrtetė,
  me projekte tė pėrbashkėta, me shpresa tė ndara me tė gjithė.


  LEXIMI I UNGJJILLIT: Mt. 23, 1-12.


  1 Atėherė Jezusi i tha turmės dhe nxėnėsve tė vet: 2 “Nė katedrėn e Moisiut ndenjėn skribėt e farisenjtė. 3 Pra, ju duhet t’i dėgjoni e tė zbatoni gjithēka t’ju thonė, por mos bėni si bėjnė ata. Ata nuk veprojnė siē thonė. 4 Ata lidhin barrė tė rėnda qė mezi mund tė barten dhe ua ngarkojnė njerėzve nė krahė, kurse vetė as me gisht nuk i luajnė. 5 Pastaj tė gjitha veprat e veta i bėjnė me qėllim qė t’i shohin njerėzit. Kėndej i zgjerojnė filakteritė e veta dhe i zgjasin thekėt. 6 Nė gosti dėshirojnė kryet e vendit, nė sinagoga vendet e para, 7 pėrshėndetjet nė sheshe dhe tė quhen prej njerėzve ‘rabbi’. 8 Ju mos lejoni t’ju quajnė rabbi, sepse vetėm njėri ėshtė Mėsuesi juaj, kurse ju tė gjithė jeni vėllezėr. 9 Dhe pėrmbi tokė mos thirrni askėnd Atė, sepse keni vetėm njė Atė ‑ atė qė ėshtė nė qiell! 10 Gjithashtu mos lejoni t’ju quajnė udhėheqės ‑ sepse keni vetėm njė Udhėheqės ‑ Krishtin! 11 Mė i madhi ndėr ju le tė jetė shėrbėtori juaj. 12 Sepse, kush krenohet, do tė pėrvujtėrohet e kush pėrvujtėrohet do tė lartėsohet.


  MEDITIMI.


  Katedra ėshtė vendi nga i cili jepet njė mėsim: ēfarė do tė thotė Jezusi kur flet pėr katedrėn e Moisiut? Moisiu nuk ėshtė njė njeri i menēur, as njė folės i shkėlqyeshėm: ai ėshtė njė njeri qė pranon tė jetė udhėzuesi dhe mėsuesi i popullit tė tij. Udhėheq nė rrugėn e gjatė tė ēlirimit nga skllavėria deri nė Tokėn e Premtuar, si mėsues i transmeton Popullit me besnikėri Ligjin e Zotit. Tė gjithė ata qė pas tij do tė ulen nė atė katedrėn do tė kenė pėrgjegjėsinė tė vazhdojnė ndėrmjetėsimin midis Zotit dhe njerėzve, nė njė perspektivė tė ēlirimit. Fatkeqėsisht, gjėrat nuk shkojnė kėshtu: skribėt dhe farisenjtė miratojnė ligjin e Moisiut, qė Jezusi nxit tė praktikohet dhe respektohet, por atij i shtohen ngarkesa tė mėdha, tė cilat nuk shėrbejnė pėr tė ruajtur marrėdhėniet e drejtėsisė dhe harmonisė midis njerėzve dhe me Zotin, por pėrkundrazi pėr tė ri-propozuar modele skllavėrie. Jemii me tė vėrtetė skllevėr kur lidhja jonė me Zotin nuk bazohet mė nė dashuri, por nė njė seri tė pafund urdhėrimesh qė duhet tė zbatohen nėse nuk duam tė ndėshkohemi; jemi skllevėr edhe kur zoti i fesė tonė ėshtė imazhi ynė, vizioni dhe mendimi ynė mbi gjthēka, kėnaqėsi dhe pėlqimi ynė, pėr tu parė dhe vlerėsuar nga tė gjithė. Njė shoqėri nuk mund tė mbijetojė dhe pėrparojė pa mėsues, baballarė dhe udhėzues. Shėrbimi i atyre qė arsimojnė dhe japin mėsim ėshtė i ēmuar pėr rritjen e individėve dhe tė komunitetit. Jezusi nuk e ndalon tė pėrmbushėn kėto role tė autoritetit dhe pėrgjegjėsisė (ministrive), pėrkundrazi ai vetė i dėrgon apostujt e tij pėr tė predikuar dhe shėruar, duke i bėrė ata nė njė kuptim tė caktuar tė ulen nė katėdrėn e Moisiut. Por vetėm Zoti ėshtė Atė dhe, siē na kujton Pali, ēdo atėsi nė qiell dhe nė tokė e merr emrin e tij prej tij (Efes. 3:15), vetėlavdėrimi duhet tė dėbohet nga ata qė duan tė ndjekin Krishtin.


  VAZHDO MEDITIMIN


  Nga dėshira pėr tu vlerėsuar, mė ēliro, Jezus.
  Nga dėshira pėr t'u dashur, mė ēliro, Jezus.
  Nga dėshira pėr t'u lartėsuar, mė ēliro, Jezus.
  Nga dėshira pėr t'u nderuar, mė ēliro, Jezus.
  Nga dėshira pėr t'u lavdėruar, mė ēliro, Jezus.
  Nga dėshira pėr t'u preferuar nga tė tjerėt, mė ēliro, Jezusi.
  Nga dėshira pėr t'u konsultuar, mė ēliro Jezusin. Nga dėshira pėr t'u aprovuar, mė ēliro, Jezus.
  (kardinal Merry del Val)
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ninoenina : 01-03-2021 mė 10:39

 3. #43
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  229

  Pėr: Komenti i ungjillit

  3-3-2021/e MERKURE JAVA 3 KRESH . UNGJILLI: Mt. 20, 17–28.

  LUTJA: Ps 27.

  Pėr njė gjė tė vetme i lutem Zotit,
  vetėm atė ia kėrkoj
  qė tė jetoj nė Shtėpinė e Zotit
  tė gjitha ditėt e jetės sime,
  qė ta shijoj kėnaqėsinė e Zotit
  e ta vėrej Shtėpinė e Zotit.


  LEXIMI I UNGJILLIT: Mt 20,17-28.
  17 Kur Jezusi po ngjitej nė Jerusalem, i mori veēmas tė dymbėdhjetėt dhe udhės u tha:
  18 “Ja, po ngjitemi nė Jerusalem dhe Biri i njeriut do t’u dorėzohet kryepriftėrinjve e skribėve. Ata do ta dėnojnė me vdekje,
  19 e do t’ua dorėzojnė paganėve pėr ta vėnė nė lojė, pėr ta frushkulluar e pėr ta kryqėzuar. Por ai tė tretėn ditė do tė ngjallet.”
  20 Atėherė iu afrua nėna e bijve tė Zebedeut me tė bijtė dhe e pėrshėndeti me fytyrė pėr dhe pėr t’i lypur diēka.
  21 Jezusi i tha:“Ēka dėshiron?” Ajo iu pėrgjigj: “Urdhėro qė kėta tė dy, bijtė e mi, tė rrinė nė Mbretėrinė tėnde njėri nė tė djathtėn e tjetri nė tė majtėn tėnde.”
  22 Jezusi u pėrgjigj: “Nuk dini ēka lypni. A mundeni ta pini ju kelkun qė unė do ta pi?”; “Mundemi!” iu pėrgjigjėn.
  23 Jezusi vijoi: “Me tė vėrtetė ju do ta pini kelkun tim, por tė mė rrini njėri nė tė djathtė e tjetri nė tė majtė, nuk ėshtė nė dorė time t’jua japė, por do t’u jepet atyre, pėr tė cilėt u bė gati prej Atit tim.”
  24 Kur morėn vesh dhjetė tė tjerėt, u zemėruan me dy vėllėzėrit.
  25 Atėherė Jezusi i thirri pranė vetes e u tha:
  “Ju e dini se sunduesit zotėrojnė mbi popujt e vet e princat e tyre i mbajnė nėn pushtet.
  26 Porse, ndėrmjet jush nuk duhet tė jetė ashtu! Pėrkundrazi, ai qė prej jush do tė bėhet i madh, le tė bėhet shėrbėtori juaj,
  27 kurse ai qė ndėr ju dėshiron tė jetė i pari, le tė bėhet skllavi juaj,
  28 sikurse edhe Biri i njeriut, qė s’erdhi pėr tė qenė shėrbyer, por pėr tė shėrbyer e pėr tė flijuar jetėn e vet si shpėrblim pėr tė gjithė!”  MEDITIMI Le ta vėmė veten nė vendin e nėnės sė bijve tė Zebedeut: dy djem tė rinj, ndihmojnė babanė e tyre nė biznesin familjar, braktisin papritmas anijet dhe rrjetat pėr tė ndjekur njė mėsues qė jep mėsim dhe shėron. Mundime, sakrifica, fitime tė humbura: pėr tė arritur te ēfarė? Tė cili qellim? Ēdo nėnė dėshiron pėr fėmijėt e saj realizimin e njė jete tė mirė, vėrtet tė njė jrtė mė tė mirėn e mundshme, dhe durimin nėse shokėt nė apostullim s'lėnė gjė pa kritikuar. Njė nėnė tjetėr, Maria, ndoshta po lufton me tė njėjtat pyetje: sigurisht edhe pėr tė nuk ėshtė e lehtė tė pranojė zgjedhjet e kėtij djali kaq tė ndryshėm nga tė tjerėt, i cili ka fjalė tė pazakonta (lum ata qė janė tė varfėr, kush dėshiron tė jetė i madh duhet tė bėhet njė shėrbėtor...), i cili paralajmėron pėrndjekje pėr vete, njė dėnim me vdekje dhe madje njė ringjallje, njė gjė qė askush nuk di ēfarė ėshtė. Maria i bėn vetes pyetje, por ajo nuk bėn pyetje: ajo vėzhgon gjithēka dhe gjithēka e mban nė zemrėn e saj. Dhe ja tani dita e kryqėzimit. Nėse kryqi ėshtė froni nga i cili mbretėron Krishti, pėr Gjonin kėrkesa e nėnės sė tij ėshtė pėrmbushur: Gjoni ėshtė pranė mbretit, por nė njė mėnyrė krejt tė ndryshme nga logjika e botės, sigurisht jo sipas logjikės tė dėshiruar nga nusja e Zebedeut.
  “Ja, nėna jote!”(Gjn 19:27): nėn kryq Gjoni lindi pėrsėri. Me tė pėrurohet njė model i ri i mėmėsisė nė tė cilin nėna nuk ėshtė gruaja qė kėrkon garanci pėr suksesin e fėmijėve tė saj, por ajo qė i beson ata pa kushte dashurisė sė Zotit.


  VAZHDO MEDITIMIN.

  Shenjtja Maria, grua qė e dėgjon Fjalėn e Hyjit,
  ti qė ke pasur hirin tė ecesh para Zotit,
  bėj qė edhe ne tė jemi, si ti, nė gjendje tė kėrkojmė fytyrėn e Tij.
  Na ndihmo tė kuptojmė se vetėm nė vullnetin e tij mund tė gjejmė paqe.
  Dhe edhe kur ai na provokon tė hidhemi nė errėsirė pėr ta arritur atė,
  na liro nga marramendja e zbrazėtisė dhe na jep siguri
  qė kushdo qė i bindet Zotit tė mos bjerė pėrtokė,
  si nė njė spektakėl tė rrezikshėm pa rrjetė,
  por gjithnjė i bie nė krahėt e tij.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ninoenina : 02-03-2021 mė 10:06

 4. #44
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  229

  Pėr: Komenti i ungjillit

  4-3-2021/eEnjtė java 2 KRESH: UNGJILLI: Lk.16, 19–31.


  LUTJA.

  Zoti i mirėsisė dhe i mėshirės, qė na kėrkon tė bashkėpunojmė me ty pėr shpėtimin e botės, dėrgoje Shpirtin tėnd tė Shenjtė qė tė ripėrtėrihen zemrat e tė rinjve, nė mėnyrė qė ata tė kenė guxim tė tė deshmojnė ty jo vetėm mė fjalė por edhe me veprat. Le tė mos kėrkojnė vetėm qė tė shėrbehen por qė tė shėrbėjnė, gjė qė ėshtė e mundur nėse marrin Jezusin si model. Jezusi qė ėshtė vetė dashuri, e dėshmoi kėtė duke e kryer vullnetin e Atit deri nė Kryq. (Giovanni Paolo Benotto)


  LEXIMI I UNGJILLIT: Lk.16, 19–31


  19 “Ishte njė njeri i pasur qė vishej me cohė tė kuqe e me pėlhurė tė ēmueshme dhe gostitej shkėlqyeshėm si njė ditė pėrditė. 20 Kurse para derės sė tij rrinte njė skamnor, plot ēibana, qė quhej Lazėr 21 e dėshironte tė ngihej me dromcat qė binin nga tryeza e pasanikut. Madje edhe qentė vinin e ia lėpinin varrėt.
  22 Vdiq skamnori e engjėjt e ēuan nė prehėr tė Abrahamit. Vdiq edhe pasaniku dhe e varrosėn.
  23 Nė ferr, ndėr mundime tė mėdha, ēoi sytė e pa prej sė largu Abrahamin dhe Lazrin nė prehrin e tij 24 e bėrtiti: ‘O atė Abraham, ki mėshirė pėr mua e dėrgoje Lazrin ta lagė majėn e gishtit tė vet nė ujė e tė ma flladisė gjuhėn se po mundohem pėr sė tepėrmi nė kėtė flakė.’ 25 Abrahami iu pėrgjigj: ‘Mos harro, o bir, se ti i gėzove tė mirat e tua gjatė jetės sate, ndėrsa Lazri tė kėqijat; tashti, ky kėtu gėzon e ti vuan. 26 Por, pėr mė tepėr, ndėrmjet nesh e jush ėshtė njė humnerė e madhe, kėshtu qė, edhe ata qė do tė donin tė kalojnė prej kėndej te ju, nuk munden, po ashtu edhe prej andej tė kalojė kėndej, s’mundet askush!’
  27 Pasaniku vazhdoi: ‘Atėherė, po tė lutem, o atė, ēoje Lazrin nė shtėpinė e tim eti, 28 se i kam pesė vėllezėr e le t’i qortojė seriozisht qė tė mos vijnė edhe ata nė kėtė vend mundimesh.’ 29 Abrahami iu pėrgjigj: ‘Kanė Moisiun e profetėt, le t’i dėgjojnė ata!’ 30 Pasaniku i tha: ‘Jo, o atė Abraham, por nėse shkon ndokush prej tė vdekurish tek ata, veē atėherė do tė kthehen!’ 31 Iu pėrgjigj: ‘Nėse, vėrtet, nuk e dėgjojnė Moisiun e profetėt, nuk do t’u mbushet mendja edhe nėse ndokush ngjallet prej tė vdekurish.
  MEDITIMI:


  Misioni qė Jezusi ua beson dishepujve ėshtė themeli i Kishės, pėr atėherė dhe pėr gjithmonė. Nėse shpėtimi ėshtė e mira supreme pėr secilin prej nesh, atėherė bėrja e tij e njohur, ose e rinjohur, pėr ata qė kanė nevojė pėr tė, ėshtė puna mė e rėndėsishme e mėshirės qė mund tė bėhet dhe pėr kėtė arsye ėshtė detyra kryesore pėr tė gjithė tė krishterėt. Pjesėmarrja nė kishė, pjesėmarrja nė liturgji, madje edhe lutja, janė kot nėse mungon shpallja e shpėtimit si qėllim i tyre pėrfundimtar.
  Duhet tė habitemi pėr rėndėsinė dhe domethėnien e udhėzimeve qė Jezusi u jep dishepujve dhe tė gjithė neve, pėr kėtė mision.
  Kur misioni ėshtė nė emėr tė Zotit, le tė kujtojmė se: "Nėse dy vetė prej jush kėtu mbi tokė, tė njė mendimi, luten pėr ēfarėdo gjėje, Ati im qė ėshtė nė qiell, do t’ua japė. Sepse, ku janė dy ose tre tė bashkuar nė emrin tim, aty jam edhe unė, mes tyre.”(Mt 18, 19-20). Nė kėtė rast, atėherė ideja fituese do tė jetė ajo e Zotit. Dhe prandaj do tė jetė aq e fuqishme sa tė luftojė tė keqen, madje edhe atė shpirtėrore.  VAZHDO MEDITIMIN.  Ne tė ofrojmė, Zot, nė kėtė ditė lutjen tonė
  dhe veprimet tona pėr tė rinjtė, besimi i tė cilėve ėshtė nė rrezik.
  Mėshira jote dhe afėrsia jonė le tė jenė mbėshtetėse pėr kėto motra dhe pėr kėta vėllezėr. Maria, ndihmėtare e tė krishtėrve le t'i ndihmojė ēdo ditė.

 5. #45
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  229

  Pėr: Komenti i ungjillit

  5-3-2021/e Premtė java 2 KRESH. UNGJILLI: Mt, 21, 33-46.

  LUTJA: Ps 79.

  Vreshtin nga Egjipti e nxore e,
  pėr ta mbjellė atė, paganėt i dėbove.
  Tokėn ia pėrgatite, lėshoi rrėnjė dhe e mbushi tokėn.
  U mbuluan malet me hijen e tij,
  me gema tė hardhisė u mbushėn cedrat e Hyjit,
  pinjollėt e tij arritėn deri nė det,
  shermendet i hodhi deri nė Lumė.


  LEXIMI I UNGJILLIT: Mt, 21, 33-46.

  33 “Dėgjojeni shėmbėlltyrėn tjetėr: Ishte njė zot shtėpie qė kishte mbjellė njė vresht. E thuri me gardh, punoi shtrydhėsin e rrushit, ndėrtoi kullėn, ua dha vreshtarėve ta punojnė pėr gjysmė dhe shkoi nė vend tė huaj.
  34 Kur u afrua koha e tė vjelave, dėrgoi te vreshtarėt shėrbėtorėt e vet pėr tė marrė frytin qė i takonte. 35 Vreshtarėt i kapėn shėrbėtorėt: njėrin e rrahėn, njė tjetėr e mbytėn e njė tjetėr e vranė me gurė. 36 Prapė dėrgoi shėrbėtorė tė tjerė, mė shumė se tė parėt, porse edhe atyre ua bėnė ashtu.
  37 Nė fund dėrgoi tė birin duke menduar: ‘Do tė kenė nderim ndaj djalit tim!’ 38 Porse vreshtarėt, kur e panė djalin i thanė njėri‑tjetrit: ‘Ky ėshtė trashėgimtari! Ejani ta vrasim dhe neve do tė na mbesė pasuria e tij.’ 39 E kapėn, e qitėn jashtė vreshtit dhe e vranė.
  40 Tashti, kur tė vijė i zoti i vreshtit, ēka do t’u bėjė kėtyre vreshtarėve?”
  41 Iu pėrgjigjėn: “Tė kėqijtė do t’i shfaros keqas e vreshtin e vet do t’ua japė vreshtarėve tė tjerė, tė cilėt do t’i japin frytin posa tė vijė koha e tė vjelave.”
  42 Jezusi u tha:“A nuk e lexuat asnjėherė nė Shkrimin e shenjtė: ‘Guri qė ndėrtuesit e qitėn jashtė pėrdorimit u bė guri i kėndit; kjo ėshtė vepėr e Zotit, sa mrekulli nė sytė tanė!’
  43 Prandaj ‑ po ju them ‑ juve do t’ju hiqet dore Mbretėria e Hyjit e do t’i jepet njė populli qė i prodhon frytet e saj!”[44].
  45 Kryepriftėrinjtė e farisenjtė, kur i dėgjuan shėmbėlltyrat e tij, e morėn vesh se po fliste pėr ta. 46 Kėrkonin ta zinin, por druanin popullin sepse e mbante pėr profet.

  MEDITIMI:

  Ēudia! grupet mė tė forta fetare, qė nė kohė mbijetonin vetėm mė shpresėn e ardhjes sė Mesisė, kur erdhi ky, non e kanė njohur. Nuk kanė njohur atė, nuk e kanė njohur Pronarin e vreshtit qė e kishte dėrguar, nuk kanė pasur kujdesin pėr vreshtin, as pėr punėtorėt e tij, as pėr ata qė pėrgatiteshin pėr tė punuar nė tė.U pėrjashtuan nga mbretėria e qiellit.
  Kjo nuk do tė na ndodh! Tė lumtur do tė jemi nėse, duke e pranuar me dashuri Pronarin e vreshtit, pranojmė me tė njejtėn dashuri Birin e tij qė u bė njeri, bashkėpunojmė mė ta nė vreshtin e tyre, duke pasur kujdesin edhe per punėrorėt tė tjerėt qė janė bijtė e Zotit si ne e prandaj vėllezėr tanė. Familja e Pronarit tė vreshtit ėshtė e mrrekullueshme!
  VAZHDO MEDITIMIN.

  O Zot, Hyji i jetės,
  hiqe nga zemrat tona mėkatin
  qė na pengon tė tė njohim ty tė pranishėm.
  Ringjall nė ne gėzimin ,
  vullnetin pėr tė jetuar,
  dėshirėn pėr tė ėndėrruar.
  Na bėj njerėz tė gjallė,
  njerėz qė duke luftuar nė favor tė jetės,
  me Krishtin fitojnė mbi ēdo vdekje.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ninoenina : 04-03-2021 mė 10:08

 6. #46
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  229

  Pėr: Komenti i ungjillit

  8-3-2021/e henė java 3/ UNGJILLI: Lk. 4, 24–30.


  LUTJA: Ef.2,14-18

  14 Pėrnjėmend Ai ėshtė Paqja jonė, Ai qė prej dy popujve bėri njė e pėrmbysi murin ndarės d. m. th. armiqėsinė ‑ nė trupin e vet.
  15 Ai e shfuqizoi Ligjin e urdhėrimeve me tė gjitha rregulloret, me qėllim qė prej dyve: paganėve e hebrenjve, tė trajtonte nė vetvete njė njeri tė ri e, duke vendosur paqen,
  16 tė dy t’i pajtonte nė njė trup me Hyjin me anė tė kryqit duke e asgjėsuar nė vetvete armiqėsinė.
  17 E prandaj erdhi t’ju kumtojė paqen juve qė ishit larg paqen edhe atyre qė ishin afėr.
  18 Nė saje tė tij, pra, si njėra palė ashtu edhe tjetra, kemi tė drejtė tė dalim para Atit nė fuqi tė tė njėjtit Shpirt Shenjt.


  LEXIMI I UNGJILLIT: Lk.4, 24–30.

  24 Pėr tė vėrtetė po ju them ‑ vazhdoi ‑ asnjė profet nuk ėshtė i mirėseardhur nė vendin e vet.
  25 Pėr tė vėrtetė, prapė po ju them: nė kohėn e Elisė profet, kur qielli u ndry pėr tri vjet e gjashtė muaj dhe u bė uri e madhe nė mbarė dheun, ishin shumė vejusha nė Izrael, 26 dhe te asnjėra ndėr to nuk u dėrgua Elia, pėrveē te vejusha nė Sareptė tė Sidonisė. 27 Nė kohėn e Elizeut profet kishte shumė tė gėrbulur nė Izrael dhe asnjė prej tyre nuk u pastrua pėrveē Naamanit Sirian.”
  28 Kėto fjalė i mbushėn me zemėrim tė gjithė ata qė ishin nė sinagogė. 29 U ēuan nė kėmbė, e hodhėn jashtė qytetit, e ēuan nė buzė tė malit, mbi tė cilin ėshtė i ndėrtuar qyteti i tyre, pėr t’ia thyer qafėn nė greminė. 30 Por, ai kaloi pėrmes tyre e vijoi rrugėn e vet.


  MEDITIMI

  “A mund tė dalė gjė e mirė nga Nazareti?” ‑ i tha Natanaeli. (Gjn 1, 46). Ai duhet tė ketė pasur arsye tė mira pėr tė bėrė atė pyetje: nga njė vend i mbyllur, i ngulitur nė zakonet e tij, ku askush nuk lejohet tė mendojė ose tė bėjė diēka qė paraardhėsit e tij nuk e kanė bėrė, ēfarė lajmi mund tė vijė ndonjėherė? Pjesa e Ungjillit qė lexojmė sot konfirmon dyshimin e Natanaelit. Jezusi u paraqitet bashkėfshatarėve tė tij siē u dėrgua nga Zoti pėr tė njoftuar njė lajm tė mirė dhe nė pėrgjigje ai merr njė reagim tė hutimit fillestar tė pėrzier me tallje, dhe mė pas tė njė zemėrimi tė dhunshėm dhe kėrcėnues. Sepse ligji ėshtė dhėnė tashmė, dhe nuk ka nevojė pėr lajme tė ēuditshme; jeta vazhdon siē shkoi gjithmonė dhe kush ėshtė djali i njė zdrukthėtar, le tė vayhdojė tė jetė marangoz dhe tė mos fillojė tė jetė profet. Ndėrgjegjėsimi pėr t'i pėrkitur Popullit tė Zgjeshur, pėr tė pasur ligjin dhe premtimet, e zbeh aftėsinė pėr tė njohur veprat e Zotit, siē ndodhi nė kohėn e Elijas, kur mrekullia e miellit u krye pėr njė ve tė huaj dhe jo pėr shumė tė veja tė Izraelit; ose nė kohėn e Eliseut, kur lebrozi i shėruar ishte njė Sirian dhe jo njė Izraelit. Papa Franēesku flet pėr tragjedinė e zbatimit tė urdhėrimeve pa besim. «Unė shkoj nė sinagogė ēdo tė Shtunė, pėrpiqem t'u bindem urdhėrimeve: mos eja tė mė thuash se ai lebroz dhe ajo e ve ishin mė tė mira se unė! Ata janė tė margjinalizuar! " Dhe Jezusi: "Kujdes, nėse nuk do tė margjinalizohesh, nuk ndihesh anash, nuk do tė kesh shpėtim".  VAZHDO MEDITIMIN

  Zot, ti je gjithmonė i huaji
  qė hapat tanė tė shoqėrojnė
  dhe ėshtė drejt Mbretėrisė tėnde qė ata tė na drejtojnė
  nė ndėrtimin e njė bote mė tė hapur, mė tė madhe dhe mė vėllazėrore;
  ėshtė besimi i Abrahamit qė ne jetojmė nė kėtė shėtitje tė pafund,
  qė i pengon shtėpitė tona dhe sigurinė tone
  tė bėjnė veten tė pėrjetshme si fortesa.
  Ne tė gjithė jemi migrantė dhe jemi nė rrugėn tėnde, Zot,
  qė ekziston pėr tė mrekulliuar pėr tė gjithė shekuj. Amen!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ninoenina : 07-03-2021 mė 11:07

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Tema tė Ngjashme

 1. Komenti juaj per kete foto te ministrit Tahiri.
  Nga DYDRINAS nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 26-02-2015, 17:31
 2. Joautenticteti i ungjillit
  Nga Ceni-1 nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 22
  Postimi i Fundit: 04-09-2014, 06:27
 3. Komenti i librit Medarixhus-Salikin nga Muhamed Husejn Jakubi
  Nga IslamInfo nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 16-08-2011, 12:04
 4. Komenti i Sures Jasin?
  Nga shtegi nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 22-07-2009, 13:18
 5. Komenti per prezervativet, Facebook kunder Papes
  Nga Vista nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 60
  Postimi i Fundit: 08-04-2009, 05:48

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •