Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 43 prej 43
 1. #41
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  211

  Pėr: Komenti i ungjillit

  1-3-2021/e HENĖ JAVA 2 KRESH. UNGJ, Lk. 6,36-38.  LUTJA: Ps. 26,11-12.

  10 Nė duart e tyre ėshtė paudhėsia,

  e djathta e tyre ėshtė plot dhurata.

  11 E unė jetoj nė pafajėsinė time,

  mė shpėrble, o Zot, e ki dhembje pėr mua.

  12 Tashmė kėmba ime shkel nė udhė tė drejtė:

  nė bashkime do ta bekoj Zotin.  LEXIMI I UNGJILLIT: Lk 6,36-38


  Bėhuni edhe ju tė mėshirshėm sikurse (edhe) Ati juaj ėshtė i mėshirshėm.”
  Mos i gjykoni tė tjerėt
  “Mos gjykoni dhe nuk do tė gjykoheni! Mos dėnoni e nuk do tė dėnoheni!
  Falni e do tė gjeni falje! Jepni e do t’ju jepet: masė e mirė, e dendur, e tundur,
  me grumbull do t’ju jepet nėn sqetullėn tuaj:
  sepse me atė masė qė tė matni, do t’ju matet edhe juve nė kthim.”  MEDITIMI

  Kreshmėt na ftojnė ta rregullojmė zemrėn tonė nė njė mėnyrė tė re. Tė ushtrosh mėshirė, tė mos gjykosh, tė mos dėnosh dhe tė japėsh pa masė janė shenjat e tė krishterit autentik, shenjat ato qė duhet ta dallojnė atė nga tė tjerėt. Ne, vetėm nė njė qėndrim me pėrulėsi tė madhe, mund tė marrim tė gjitha hiret e Zotit dhe tė kuptojmė pafundėsinė e dashurisė sė tij pėr ne. Shėn Augustini, njė shenjtė plot dashuri pėr Zotin ishte i vetėdijshėm se Zoti ja kishte falur shumė mėkate tė mėdha, dhe pėr kėtė ai e lavdėroi dhe falėnderoi Zotin me njė zemėr tė pėrulur dhe tė sinqertė, pėr faljen e marrė dhe pėr ruajtjen nga mėkatet e tjera.
  Gjithashtu nė Shėn Palin gjejmė rrėfimin dhe mirėnjohjen e dashurisė dhe mėshirės sė Atit: "Zoti e tregoi dashurinė e tij pėr ne sepse, ndėrsa ishim mėkatarė, ai e dha Birin e tij pėr ne". Rrėfyesit tanė na mėsojnė se hiri i faljes ėshtė njė burim bujarie dhe dashurie, pėrulėsie dhe shumė hiresh pėr ne dhe pėr tė tjerėt. Bujaria jonė e vėrtetė vjen nga pėrulėsia. Njė i krishterė qė ėshtė falur nga Zoti, kur u jep diēka tė tjerėve, e bėn atė pa krenari ose murmuritje, pa njė frymė krenarie apo arrogance. Pėrkundrazi, ai e ndjen veten vetėm njė shėrbėtor ose instrument tė padobishėm tė mėshirės sė Zotit. E bekuara Nėnė Tereza e Kalkutės thoshte: "Jeta ime ėshtė bamirėsi dhe falje pėr tė varfėrit".


  KRYQI DHE DRITA.

  Harro veten dhe do tė gjesh kuptim,
  paqe dhe lumturi e pamatshme,
  sigurinė qė na jep Zoti: Ai ėshtė dėgjuar dhe ndjerė nė gjithēka.
  Jam i shpetuar. Unė kurrė nuk do tė jem vetėm.
  Bota ėshtė e shpėtuar sepse Zoti e shikon atė,
  e mbėshtjell atė nė mėshirėn e tij.
  Unė gjithashtu e shikoj botėn me dashuri;
  gjithēka mund tė jetė hir;
  princi i kėsaj bote, djalli, ėshtė i mundur;
  gjithēka do tė jetė ndryshe.
  Unė besoj nė forcėn e Zotit tė shfaqur nė Jezu Krishtin,
  sepse kam parė nė Tė
  njė dritė e dashur, njė dritė e kryqėzuar.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ninoenina : 28-02-2021 mė 12:28

 2. #42
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  211

  Pėr: Komenti i ungjillit

  2-3-2021/e Martė jav e 2 kresh: UNGJ: Mt.23, 1–12.


  LUTJA:


  ]Hyji dhe Ati i njerėzimit,
  ]qė i ke krijuar tė gjitha qeniet njerėzore me tė njėjtin dinjitet,
  ngjall njė shpirt vėllazėror nė zemrat tona.
  Na bėj tė ėndėrrojmė marrėdhėnje tė reja,
  tė bazuara nė dialogun, nė drejtėsinė dhe nė paqen.
  Le tė hapet zemra jonė pėr tė gjithė popujt dhe vendet e botės,
  pėr tė njohur tė mirėn, pėr tė admiruar bukurinė
  qė ke mbjellur nė secilin prej tyre,
  pėr tė lidhur atė miqėsi qė krijion unitetitin e vėrtetė,
  me projekte tė pėrbashkėta, me shpresa tė ndara me tė gjithė.


  LEXIMI I UNGJJILLIT: Mt. 23, 1-12.


  1 Atėherė Jezusi i tha turmės dhe nxėnėsve tė vet: 2 “Nė katedrėn e Moisiut ndenjėn skribėt e farisenjtė. 3 Pra, ju duhet t’i dėgjoni e tė zbatoni gjithēka t’ju thonė, por mos bėni si bėjnė ata. Ata nuk veprojnė siē thonė. 4 Ata lidhin barrė tė rėnda qė mezi mund tė barten dhe ua ngarkojnė njerėzve nė krahė, kurse vetė as me gisht nuk i luajnė. 5 Pastaj tė gjitha veprat e veta i bėjnė me qėllim qė t’i shohin njerėzit. Kėndej i zgjerojnė filakteritė e veta dhe i zgjasin thekėt. 6 Nė gosti dėshirojnė kryet e vendit, nė sinagoga vendet e para, 7 pėrshėndetjet nė sheshe dhe tė quhen prej njerėzve ‘rabbi’. 8 Ju mos lejoni t’ju quajnė rabbi, sepse vetėm njėri ėshtė Mėsuesi juaj, kurse ju tė gjithė jeni vėllezėr. 9 Dhe pėrmbi tokė mos thirrni askėnd Atė, sepse keni vetėm njė Atė ‑ atė qė ėshtė nė qiell! 10 Gjithashtu mos lejoni t’ju quajnė udhėheqės ‑ sepse keni vetėm njė Udhėheqės ‑ Krishtin! 11 Mė i madhi ndėr ju le tė jetė shėrbėtori juaj. 12 Sepse, kush krenohet, do tė pėrvujtėrohet e kush pėrvujtėrohet do tė lartėsohet.


  MEDITIMI.


  Katedra ėshtė vendi nga i cili jepet njė mėsim: ēfarė do tė thotė Jezusi kur flet pėr katedrėn e Moisiut? Moisiu nuk ėshtė njė njeri i menēur, as njė folės i shkėlqyeshėm: ai ėshtė njė njeri qė pranon tė jetė udhėzuesi dhe mėsuesi i popullit tė tij. Udhėheq nė rrugėn e gjatė tė ēlirimit nga skllavėria deri nė Tokėn e Premtuar, si mėsues i transmeton Popullit me besnikėri Ligjin e Zotit. Tė gjithė ata qė pas tij do tė ulen nė atė katedrėn do tė kenė pėrgjegjėsinė tė vazhdojnė ndėrmjetėsimin midis Zotit dhe njerėzve, nė njė perspektivė tė ēlirimit. Fatkeqėsisht, gjėrat nuk shkojnė kėshtu: skribėt dhe farisenjtė miratojnė ligjin e Moisiut, qė Jezusi nxit tė praktikohet dhe respektohet, por atij i shtohen ngarkesa tė mėdha, tė cilat nuk shėrbejnė pėr tė ruajtur marrėdhėniet e drejtėsisė dhe harmonisė midis njerėzve dhe me Zotin, por pėrkundrazi pėr tė ri-propozuar modele skllavėrie. Jemii me tė vėrtetė skllevėr kur lidhja jonė me Zotin nuk bazohet mė nė dashuri, por nė njė seri tė pafund urdhėrimesh qė duhet tė zbatohen nėse nuk duam tė ndėshkohemi; jemi skllevėr edhe kur zoti i fesė tonė ėshtė imazhi ynė, vizioni dhe mendimi ynė mbi gjthēka, kėnaqėsi dhe pėlqimi ynė, pėr tu parė dhe vlerėsuar nga tė gjithė. Njė shoqėri nuk mund tė mbijetojė dhe pėrparojė pa mėsues, baballarė dhe udhėzues. Shėrbimi i atyre qė arsimojnė dhe japin mėsim ėshtė i ēmuar pėr rritjen e individėve dhe tė komunitetit. Jezusi nuk e ndalon tė pėrmbushėn kėto role tė autoritetit dhe pėrgjegjėsisė (ministrive), pėrkundrazi ai vetė i dėrgon apostujt e tij pėr tė predikuar dhe shėruar, duke i bėrė ata nė njė kuptim tė caktuar tė ulen nė katėdrėn e Moisiut. Por vetėm Zoti ėshtė Atė dhe, siē na kujton Pali, ēdo atėsi nė qiell dhe nė tokė e merr emrin e tij prej tij (Efes. 3:15), vetėlavdėrimi duhet tė dėbohet nga ata qė duan tė ndjekin Krishtin.


  VAZHDO MEDITIMIN


  Nga dėshira pėr tu vlerėsuar, mė ēliro, Jezus.
  Nga dėshira pėr t'u dashur, mė ēliro, Jezus.
  Nga dėshira pėr t'u lartėsuar, mė ēliro, Jezus.
  Nga dėshira pėr t'u nderuar, mė ēliro, Jezus.
  Nga dėshira pėr t'u lavdėruar, mė ēliro, Jezus.
  Nga dėshira pėr t'u preferuar nga tė tjerėt, mė ēliro, Jezusi.
  Nga dėshira pėr t'u konsultuar, mė ēliro Jezusin. Nga dėshira pėr t'u aprovuar, mė ēliro, Jezus.
  (kardinal Merry del Val)
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ninoenina : 01-03-2021 mė 10:39

 3. #43
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  211

  Pėr: Komenti i ungjillit

  3-3-2021/e MERKURE JAVA 3 KRESH . UNGJILLI: Mt. 20, 17–28.

  LUTJA: Ps 27.

  Pėr njė gjė tė vetme i lutem Zotit,
  vetėm atė ia kėrkoj
  qė tė jetoj nė Shtėpinė e Zotit
  tė gjitha ditėt e jetės sime,
  qė ta shijoj kėnaqėsinė e Zotit
  e ta vėrej Shtėpinė e Zotit.


  LEXIMI I UNGJILLIT: Mt 20,17-28.
  17 Kur Jezusi po ngjitej nė Jerusalem, i mori veēmas tė dymbėdhjetėt dhe udhės u tha:
  18 “Ja, po ngjitemi nė Jerusalem dhe Biri i njeriut do t’u dorėzohet kryepriftėrinjve e skribėve. Ata do ta dėnojnė me vdekje,
  19 e do t’ua dorėzojnė paganėve pėr ta vėnė nė lojė, pėr ta frushkulluar e pėr ta kryqėzuar. Por ai tė tretėn ditė do tė ngjallet.”
  20 Atėherė iu afrua nėna e bijve tė Zebedeut me tė bijtė dhe e pėrshėndeti me fytyrė pėr dhe pėr t’i lypur diēka.
  21 Jezusi i tha:“Ēka dėshiron?” Ajo iu pėrgjigj: “Urdhėro qė kėta tė dy, bijtė e mi, tė rrinė nė Mbretėrinė tėnde njėri nė tė djathtėn e tjetri nė tė majtėn tėnde.”
  22 Jezusi u pėrgjigj: “Nuk dini ēka lypni. A mundeni ta pini ju kelkun qė unė do ta pi?”; “Mundemi!” iu pėrgjigjėn.
  23 Jezusi vijoi: “Me tė vėrtetė ju do ta pini kelkun tim, por tė mė rrini njėri nė tė djathtė e tjetri nė tė majtė, nuk ėshtė nė dorė time t’jua japė, por do t’u jepet atyre, pėr tė cilėt u bė gati prej Atit tim.”
  24 Kur morėn vesh dhjetė tė tjerėt, u zemėruan me dy vėllėzėrit.
  25 Atėherė Jezusi i thirri pranė vetes e u tha:
  “Ju e dini se sunduesit zotėrojnė mbi popujt e vet e princat e tyre i mbajnė nėn pushtet.
  26 Porse, ndėrmjet jush nuk duhet tė jetė ashtu! Pėrkundrazi, ai qė prej jush do tė bėhet i madh, le tė bėhet shėrbėtori juaj,
  27 kurse ai qė ndėr ju dėshiron tė jetė i pari, le tė bėhet skllavi juaj,
  28 sikurse edhe Biri i njeriut, qė s’erdhi pėr tė qenė shėrbyer, por pėr tė shėrbyer e pėr tė flijuar jetėn e vet si shpėrblim pėr tė gjithė!”  MEDITIMI Le ta vėmė veten nė vendin e nėnės sė bijve tė Zebedeut: dy djem tė rinj, ndihmojnė babanė e tyre nė biznesin familjar, braktisin papritmas anijet dhe rrjetat pėr tė ndjekur njė mėsues qė jep mėsim dhe shėron. Mundime, sakrifica, fitime tė humbura: pėr tė arritur te ēfarė? Tė cili qellim? Ēdo nėnė dėshiron pėr fėmijėt e saj realizimin e njė jete tė mirė, vėrtet tė njė jrtė mė tė mirėn e mundshme, dhe durimin nėse shokėt nė apostullim s'lėnė gjė pa kritikuar. Njė nėnė tjetėr, Maria, ndoshta po lufton me tė njėjtat pyetje: sigurisht edhe pėr tė nuk ėshtė e lehtė tė pranojė zgjedhjet e kėtij djali kaq tė ndryshėm nga tė tjerėt, i cili ka fjalė tė pazakonta (lum ata qė janė tė varfėr, kush dėshiron tė jetė i madh duhet tė bėhet njė shėrbėtor...), i cili paralajmėron pėrndjekje pėr vete, njė dėnim me vdekje dhe madje njė ringjallje, njė gjė qė askush nuk di ēfarė ėshtė. Maria i bėn vetes pyetje, por ajo nuk bėn pyetje: ajo vėzhgon gjithēka dhe gjithēka e mban nė zemrėn e saj. Dhe ja tani dita e kryqėzimit. Nėse kryqi ėshtė froni nga i cili mbretėron Krishti, pėr Gjonin kėrkesa e nėnės sė tij ėshtė pėrmbushur: Gjoni ėshtė pranė mbretit, por nė njė mėnyrė krejt tė ndryshme nga logjika e botės, sigurisht jo sipas logjikės tė dėshiruar nga nusja e Zebedeut.
  “Ja, nėna jote!”(Gjn 19:27): nėn kryq Gjoni lindi pėrsėri. Me tė pėrurohet njė model i ri i mėmėsisė nė tė cilin nėna nuk ėshtė gruaja qė kėrkon garanci pėr suksesin e fėmijėve tė saj, por ajo qė i beson ata pa kushte dashurisė sė Zotit.


  VAZHDO MEDITIMIN.

  Shenjtja Maria, grua qė e dėgjon Fjalėn e Hyjit,
  ti qė ke pasur hirin tė ecesh para Zotit,
  bėj qė edhe ne tė jemi, si ti, nė gjendje tė kėrkojmė fytyrėn e Tij.
  Na ndihmo tė kuptojmė se vetėm nė vullnetin e tij mund tė gjejmė paqe.
  Dhe edhe kur ai na provokon tė hidhemi nė errėsirė pėr ta arritur atė,
  na liro nga marramendja e zbrazėtisė dhe na jep siguri
  qė kushdo qė i bindet Zotit tė mos bjerė pėrtokė,
  si nė njė spektakėl tė rrezikshėm pa rrjetė,
  por gjithnjė i bie nė krahėt e tij.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ninoenina : 02-03-2021 mė 10:06

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Tema tė Ngjashme

 1. Komenti juaj per kete foto te ministrit Tahiri.
  Nga DYDRINAS nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 26-02-2015, 17:31
 2. Joautenticteti i ungjillit
  Nga Ceni-1 nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 22
  Postimi i Fundit: 04-09-2014, 06:27
 3. Komenti i librit Medarixhus-Salikin nga Muhamed Husejn Jakubi
  Nga IslamInfo nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 16-08-2011, 12:04
 4. Komenti i Sures Jasin?
  Nga shtegi nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 22-07-2009, 13:18
 5. Komenti per prezervativet, Facebook kunder Papes
  Nga Vista nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 60
  Postimi i Fundit: 08-04-2009, 05:48

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •