Close
Faqja 14 prej 15 FillimFillim ... 412131415 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 261 deri 280 prej 296
 1. #261
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  16 – 9- 2022/E PREMTE E JAVĖS 24/VITI 2.

  Nė udhėtim pėr tė shpallur Lajmin e mirė

  Shėn Korneli, papė dhe shėn Ēipriani, ipēeshkėv, martirė.


  UNGJILLI: Lk. 8, 1-3.


  1 Pastaj Jezusi pėrshkoi qytete e fshatra duke predikuar e duke kumtuar Ungjillin e Mbretėrisė sė Hyjit. E pėrcillnin tė Dymbėdhjetėt
  2 dhe disa gra qė kishin qenė shėruar nga shpirtrat e ndytė e sėmundjet: Maria e quajtur Magdalenė, prej tė cilės pati dėbuar shtatė djaj,
  3 Gjonia, e shoqja e Huzės, kujdestarit tė Herodit, Suzana dhe shumė tė tjera qė me pasuritė e veta e ndihmonin Jezusin e nxėnėsit.  MEDITIM.
  Me gjithė zemrėn time, unė dėshiroj tė udhėtoj me ty dhe me apostujt tė tu pėr tė shpallur Ungjillin. Mė mėso e mė jep forcėn tė vazhdoj kėtė udhėtim ēdo ditė.


  1.”Jezusi pėrshkoi qytete e fshatra duke predikuar e duke kumtuar Ungjillin e Mbretėrisė sė Hyjit”.


  Zot, ėshtė nė thjeshtėsi dhe shkėputje nga tė gjitha tė mirat materiale qė kalon nėpėr qytetet dhe fshatra, pėr tė shpallur Mbretėrinė e Perėndisė, njė Mbretėri ku dashuria ēliron dhe shėron zemrat tona tė plagosura, njė Mbretėri ku dashuria fal dhe lartėson, njė Mbretėri ku dashuria sjell ngushėllim dhe rikthen dinjitetin dhe jetėn. Jezu Krisht, ti je ai qė vjen tė mė takosh sot.  2.”E pėrcillnin tė Dymbėdhjetėt dhe disa gra

  qė kishin qenė shėruar nga shpirtrat e ndytė e sėmundjet”.  Zot Jezus, ti hyre nė njė marrėdhėnie me secilin prej apostujve tė tu si dhe me secilėn nga kėto gra dhe jeta e tyre u transformua nga ti, nga prania jote, nga fjala jote, nga mirėpritja jote, nga dėgjimi yt, nga dashuria jote. Pas kėtij takimi, zemrat e tyre kishin etje pėr ty, dėshira e tyre ishte tė tė ndiqnin, tė ecnin me ty dhe gjithashtu t'u bėnte tė njohur lajmin e mirė tė Mbretėrisė sė Perėndisė njerėzve tė tjerė. Ata hoqėn dorė nga gjithēka qė tė tė ndiqnin! Ti dėshiron tė lidhesh me secilin prej nesh personalisht. Ti i njeh zemrat tona dhe pėr ēfarė kanė nevojė dhe na do pa kushte. A jam nė gjendje tė mbaj njė moment heshtjeje pėr tė tė mirėpritur nė zemrėn time dhe pėr tė lejuar qė vetė tė transformohem nga ti? Pėr ēfarė ka nevojė zemra ime tani? Pėr dashurinė, pėr dėgjimin, pėr paqen, faljen, dhe ēlirimin...?  3.” Maria e quajtur Magdalenė, prej tė cilės pati dėbuar shtatė djaj,

  Gjonia, e shoqja e Huzės, kujdestarit tė Herodit, Suzana dhe shumė tė tjera”.


  Shėn Luka merr kohė pėr tė emėruar kėto gra qė shoqėronin Jezusin dhe, nė tė njėjtėn mėnyrė, pėr t'u dhėnė atyre vendin e tyre tė plotė. Edhe nėse, nė kohėn e Jezusit, predikimi i fjalės sė Zotit ishte rezervuar pėr burrat, risia me Jezusin ishte se fjala e tij u drejtohej tė gjithėve dhe se askush nuk ishte pėrjashtuar nga zemra e Zotit.
  Sot na mbush me gėzim duke ardhur tek ne, qofsh i bekuar, Qengji i Hyjit!. Tė ushqyer nga Fjala jote, ti na dėrgon pėr tė shpallur Lajmin e mire tė dashurisė, paqes, faljes dhe gėzimit, qė janė njė dhuratė e Hyjit Atė.

 2. #262
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  17-9-2022/E SHTUNĖ E JAVĖS 24/ VITI 2.

  “Kush nuk ėshtė me mua, ėshtė kundėr meje” (Mt. 12,30).

  UNGJILLI: Lk. 8, 4-15.


  4 Si u tubua turmė e madhe e popullit, qė erdhėn nga qytete tė ndryshme tek ai, Jezusi foli nė shėmbėlltyrė:
  5 “Doli mbjellėsi pėr tė hedhur farėn. E, ndėrsa po hidhte farėn, disa kokrra ranė pranė udhės: u shkelėn dhe i hėngrėn zogjtė e qiellit.
  6 Disa tė tjera ranė nė gurishte; mbinė, por u thanė, sepse nuk kishte lagėshtinė.
  7 Disa ranė nė ferra; ferrat, duke u rritur bashkė me to, ua morėn frymėn.
  8 Kurse disa tė tjera ranė nė tokė tė mirė; mbinė e dhanė fryt njėqind fish”.
  Kur i tha kėto fjalė, theksoi: “Kush ka veshė pėr tė dėgjuar, le tė dėgjojė!”.
  9 Nxėnėsit e tij e pyetėn ēka do tė thotė ajo shėmbėlltyrė.
  10 Ai iu pėrgjigj: “Ju e keni dhuratė dijen e mistereve tė Mbretėrisė sė Hyjit, kurse tė tjerėve u paraqitet vetėm nė shėmbėlltyra, qė: ‘Tė shikojnė e tė mos shohin, tė dėgjojnė e tė mos kuptojnė’“. 11 “Ky ėshtė vėshtrimi i shėmbėlltyrės sė mbjellėsit: Fara ėshtė fjala e Hyjit.
  12 Ato ‘pranė udhės’, janė ata qė e dėgjojnė fjalėn, por pastaj u vjen djalli dhe ua nxjerr nga zemra fjalėn, qė tė mos besojnė e tė mos shėlbohen.
  13 Ato ‘nė gurishte’, janė ata qė, kur e dėgjojnė Fjalėn e pranojnė me gėzim, porse nuk kanė rrėnjė: pėr disa kohė besojnė, por kur vjen koha e tundimit, e lėnė fenė. 14 Ato ‘nė ferra’, janė ata qė e dėgjuan, por ende nė udhė, ua zėnė frymėn kujdeset tokėsore, pasuritė dhe kėnaqėsitė e jetės e nuk japin fryte tė pjekura.
  15 Ato ‘nė tokė tė mirė’, janė ata qė e dėgjojnė Fjalėn dhe e ruajnė nė zemėr tė mirė e bujare dhe japin fryt me qėndrueshmėri”.


  MEDITIM.

  Mund t'i falėnderoj dishepujt qė guxuan t'i thonė Jezusit se nuk e kuptuan shėmbėlltyrėn e mbjellėsit. Falė pranimit tė tyre tė injorancės, unė kam tė drejtėn e njė shpjegimi tė kėsaj shėmbėlltyre nga vetė Zoti. Kjo zbulon se fara ėshtė fjala e Perėndisė dhe se katėr vendet ku bie fara, janė katėr sjellje tė mundshme nė lidhje me Fjalėn. Kjo ėshtė njė mundėsi pėr mua qė tė shqyrtoj marrėdhėnien time me ungjillin.


  1.Lloji i parė janė ata qė janė buzė rrugės.

  Kėta janė njerėzit qė nė njė moment hyjnė nė kontakt me ungjillin, por nė momentin tjetėr e kthejnė kureshtjen e tyre nė diēka tjetėr. Ky ėshtė rasti i turmave qė vijnė me vrap nė thashethemet e mrekullive, por qė nuk kanė kohė as tė besojnė, sepse djalli pėrfiton nga indiferenca e tyre pėr t'i larguar menjėherė nga besimi. Ky ėshtė rasti i Herod Antipės, i cili kėrkonte tė shihte Jezusin, por nuk diti tė pėrfitonte nga e vetmja mundėsi qė i ėshtė dhėnė. A ėshtė edhe ky rasti im? A ėshtė Fjala e Perėndisė pėr mua vetėm njė objekt i thjeshtė kurioziteti?


  2.Lloji i dytė ėshtė ai qė ėshtė nė gurė.

  Kėtu, Fjala e Perėndisė fillon tė mbijė. Kėta janė njerėzit qė besojnė, ata zemrat e tė cilėve janė prekur nga ungjilli. Kėta janė njerėzit qė emocionohen kur shohin planin e pabesueshėm tė dashurisė sė Zotit pėr njerėzit. Por besimi i tyre nuk zgjat shumė. Ata nuk i qėndrojnė provės. Nė Ungjillin e Lukės, ky ėshtė rasti i dy dishepujve tė Emausit pak para takimit me Zotin. Ky mund tė jetė edhe rasti i Judės. A ėshtė edhe ky rasti im? A e braktisa dashurinė time tė parė? A jam i dekurajuar?


  3.Lloji i tretė ėshtė ai qė ėshtė nė ferrat.

  Edhe kėtu, kėta janė njerėz qė me tė vėrtetė e takojnė Zotin nė njė moment, por pėrfundojnė duke e braktisur atė. Gjembat qė i mbytin, janė interesa qė konkurrojnė me jetėn e besimit. Duhet theksuar se pėrveē pasurisė dhe kėnaqėsive, Jezusi kėtu pėrmend edhe hallet e tė jetuarit mes rivalėve tė Fjalės. Unė nuk mund t'u shėrbej dy zotėrinjve. Mė duhet tė zgjedh drejtimin tim: paratė, kėnaqėsinė, axhendėn time apo… tė dėgjoj Zotin. I riu i pasur nuk dinte tė bėnte zgjedhjen e duhur. Marthe, motra e Marisė, nuk e bėri kėtė herėn e parė. Dhe une? A mbetem rob i ferrave apo zgjedh tė mos parapėlqej asgjė ndaj dashurisė sė Krishtit?


  4.Sė fundi, lloji i katėrt ėshtė ai i tokės sė mirė.

  Ėshtė kėtu qė Fjala e Perėndisė mė nė fund mund tė lulėzojė dhe tė japė fryt. Pėr tė arritur kėtė fazė, unė duhet ta brendėsoj Fjalėn, ta mbaj nė zemrėn time, si Virgjėresha mė e Bekuar. Prandaj kam nevojė pėr njė lutje tė rregullt qė mund tė ushqejė marrėdhėnien time intime me Zotin. Dhe ėshtė gjithashtu e nevojshme tė kem durim, tė qėndroj nė lutje pavarėsisht sprovave. Kjo ėshtė ajo qė bėjnė njėmbėdhjetė apostujt. Pavarėsisht dobėsisė sė tyre, ata patėn pėrulėsinė tė qėndronin fort tė lidhur me Fjalėn e gjallė, e cila u tha atyre:
  “Ju jeni ata qė, nė provat e mia, qėndruat vazhdimisht me mua.
  Prandaj, unė po jua lė trashėgim Mbretėrinė
  ashtu si ma dha mua im Atė” (Lk.22,28-29).
  Zot, mos mė lejo tė ndahem prej teje!
  O Zot, qė me njė zemėr tė sinqert tė lutem sipas psalmit 119, 139=140:
  “Zelli im po mė shkrin
  kur shoh se armiqtė e mi
  i kanė harruar fjalėt e tua.Fjalėt e tua janė me zjarr tė sprovuara,
  prandaj shėrbėtori yt i do ato”. 3. #263
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  18- 9- 2022/E DIELA 25 Ord/ VITI C. RK.

  “Nuk mund t’i shėrbeni Hyjit dhe pasurisė”.

  UNGJILLI: Lk. 16 1-13.


  1 U thoshte edhe nxėnėsve tė vet: “Ishte njė njeri i pasur, i cili kishte mbarėshtuesin qė e paditėn se ia shkapėrderdhte pasurinė.
  2 E thirri dhe i tha: ‘Ē’po dėgjoj kėshtu pėr ty? Jep llogari pėr mbarėshtimin tėnd, sepse t’i s’mund tė jesh mė mbarėshtues.’
  3 Atėherė mbarėshtuesi tha me vete: ‘Ēka tė bėj pasi zotėria po ma heq mbarėshtimin? Tė mih... ? Nuk mundem! Tė dal e tė lyp... ? Mė vjen turp!
  4 E di ē’do tė bėj qė njerėzit tė mė pranojnė nė shtėpitė e veta kur tė nxirrem prej mbarėshtimit.’
  5 Atėherė thirri njė nga njė borxhlinjtė e zotėrisė sė vet. E pyeti tė parin: ‘Sa i detyrohesh zotėrisė tim?’
  6 Ai iu pėrgjigj: ‘Njė qind masė vaj.’ Mbarėshtuesi i tha: ‘Merre letrėn tėnde, ulu me tė shpejtė e shkruaj pesėdhjetė!’
  7 Pastaj e pyeti tė dytin: ‘Po ti sa detyrohesh?’ Ai i tha: ‘Njė qind kora grurė.’ I tha mbarėshtuesi: ‘Merre letrėn tėnde e shkruaj tetėdhjetė!’
  8 E zotėria e lėvdoi mbarėshtuesin e padrejtė qė punoi aq me shkathtėsi. Dhe njėmend, bijtė e kėsaj bote janė mė tė kujtueshėm nė marrėdhėnie me njėri-tjetrin se sa bijtė e dritės. 9 Ndėrsa unė po ju them: fitoni pėr vete miq me anė tė pasurisė sė rreme tė kėsaj bote qė, kur kjo t’ju mungojė, t’ju pranojnė nė banesat e amshuara.
  10 Kush ėshtė besnik nė gjėra tė vogla, ėshtė besnik edhe nė gjėra tė mėdha; e kush nuk ėshtė besnik nė gjėra tė vogla, ai nuk ėshtė besnik as nė gjėra tė mėdha. 11 Po qe se nuk u dėftuat besnikė nė pasurinė e rreme, kush do t’jua besojė pasurinė e vėrtetė?
  12 Po qe se nuk u dėftuat tė besueshėm nė gjėnė e huaj, kush do t’jua japė tuajėn?
  13 Asnjė shėrbėtor nuk mund t’u shėrbejė njėkohėsisht dy zotėrinjve: Sepse, ose do ta urrejė njėrin e tjetrin do ta dojė, ose pas njėrit do tė shkojė e tjetrin do ta pėrbuzė.
  Nuk mund t’i shėrbeni Hyjit dhe pasurisė”.  MEDITIM.

  Zoti, Hyji im, dhurues i ēdo tė mire, ty lavdi, dhe nder nė shekuj tė shekujve.
  Mė jep urtėsi, o Zot, qė zemra ime tė gėzohet nė thesaret e dashurisė sate.

  1. “Jep llogari pėr mbarėshtimin tend (...)".

  Nėpėrmjet shėmbėlltyrės sė shėrbėtorit tė pandershėm, Jezusi e vendos misionin tonė nė tokė nė kėndvėshtrimin e menaxhimit tė tė mirave qė na janė besuar: jeta, shėndeti, talentet, pronat. Ēfarė tė bėjmė me to?
  A nuk ka mėkatuar shėrbėtori duke pėrdorur pėr pėrfitimin e tij tė mirat e pronarit? Ėshtė sikur tė pėrdornim emrin e njė firmė pėr tė shitur nė avantazhin tonė ose sikur njė menaxher fondi investimi po vendoste kapitalin e firmės pėr biznesin e tij. Kjo mund tė bėhet mė e rėndė dhe mė e keqe, nėse nė kėtė mėnyrė tė pafatėt shtypen nėn peshėn e spekulimeve (krh. Am8, 4). A nuk na thotė Zbulesa: nuk do ta pėrdorni kot emrin e Zotit? (krh. Eks 20, 7).

  2.”Fitoni pėr vete miq me anė tė pasurisė sė rreme tė kėsaj bote”.

  Bėj miq me para tė pandershme. Jezusi mbron, duke e lavdėruar, menaxherin e pandershėm. A duhet tė kuptojmė se Zoti ynė po i mbron ata qė mashtrojnė? Pėr tė zgjidhur kėtė ngėrē, le tė kujtojmė se tė gjitha krijesat – qofshin burimet dhe talentet tona, tė mirat e pėrkohshme apo projektet nė tė cilat ne marrim pjesė, vetė fryti i punės sonė dhe pasuria e prodhuar – i pėrkasin mbi tė gjitha Krijuesit tė qiellit dhe tė tokės.
  Menaxheri i pandershėm heq dorė vetėm nga vlera e shtuar qė ka nxjerrė (pėr pėrfitimin e tij) nga kreditorėt e zotėrisė sė tij: urtėsi e madhe! Mė mirė tė humbisni ēantėn tuaj sesa tė lini lėkurėn tuaj atje, nė kohė si nė pėrjetėsi.

  3.”Nuk mund t’i shėrbeni Hyjit dhe pasurisė”.

  Nuk mund t'i shėrbesh Zotit dhe parasė, ėshtė pėrfundimi qė injoron ēėshtjen e parave. Kėshtu, ēdo formė idhujtarie pėrjashtohet nga angazhimi i dishepullit tė Krishtit. Na nxit tė bėjmė njė zgjedhje. A besoj nė Krishtin dhe Fjalėn e tij tė jetės sė pėrjetshme, apo e preferoj botėn?
  Pėr sa kohė qė opsioni themelor i jetės nuk ėshtė paraqitur, pelegrinazhi ynė nė tokė shėrben pėr tė na pastruar: pėr tė shkėputur zemrat tona nga tė mirat qė vezullojnė dhe joshin pėr t'u lidhur me thesarin e vetėm, Jezu Krishtin, Zotin tonė, i cili bėri vetė i varfėr pėr tė na pasuruar me varfėrinė e tij (krh. 2 Kor 9,8).
  O Jezus, ti e ke pėrulur veten pėr tė ulur krenarinė tonė. U flijove vetė si viktimė pėr tė ēliruar zemrat tona nga plaga e koprracisė. Ti na mėsove ta duam e ta falendėrojmė Atin. Na mėsoni t'i duam vėllezėrit tanė si veten tonė.

 4. #264
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  19-9-2022/E HĖNĖ E JAVĖS 25.

  "Kush ka, do t'i jepet mė, kurse atij qė nuk ka, do t'i

  merret edhe ajo pakicė qė kujton se e ka".

  UNGJILLI: Lk. 8, 16-18.


  16 “Askush nuk e ndez dritėzėn pėr ta vėnė atė qė do tė jetė ose pėr tė vendosur nėn shtrat, por e vė pėrmbi pistarin qė ta shohin dritėn qė hyjnė.
  17 Jo po, s’ka asgjė tė fshehtė, qė nuk bėn tė zbulohet, si fshehtėsi qė nuk bėn tė dihet e nuk do tė dalė nė dritė.
  18 Prandaj kini kujdes si punon: sepse, kush ka, do t’i jepet mė, kurse atij qė nuk ka, do t’i merret edhe ajo pakicė qė kujton se e ka”.


  MEDITIM

  Zot, mė jep hirin tė jem plotėsisht i vėmendshėm ndaj asaj qė dėshiron tė mė thuash. Jezus, unė dua tė marr atė qė ti dėshiron tė mė japėsh. Mė ndihmo ta mirėpres dhe ta ndaj.

  1.Jezusi tha: “Kini kujdes se si dėgjoni, sepse “kush ka, do t’i jepet mė, kurse atij qė nuk ka, do t’i merret edhe ajo pakicė qė kujton se e ka”.
  Kjo deklaratė mund tė duket e padrejtė. Pse do t'i japim mė shumė dikujt qė tashmė ka diēka? Dhe, akoma mė keq, pse tė grabisim dikė qė nuk ka pothuajse asgjė? Jezusi me siguri po na zbulon njė tė vėrtetė tjetėr tė madhe tė jetės.

  2.Por si mund ta kuptojmė? Shėmbėlltyra e farave tė grurit qė bien nė katėr lloje toke mund tė na ndihmojė ta interpretojmė edhe kėtė fjalė tė Jezusit. Nėse vėrtet i dėgjojmė fjalėt e Jezusit, ne jemi si toka e mirė qė mirėpret farat. Pėrkundrazi, nėse nuk e dėgjojmė, zogjtė do tė vijnė dhe do t'i hanė farat derisa tė mos mbetet mė asgjė. Dhe si pasojė edhe ajo qė menduam se kishim, do tė na hiqet. Prandaj paralajmėrimi i Jezuit: “Kini kujdes se si dėgjoni”. A po dėgjoj me kujdes atė qė Zoti po pėrpiqet tė mė thotė? Apo po i lė tė shkojnė kot farat e Fjalės?

  3.Ata qė e dėgjojnė Fjalėn e Hyjit dhe e vėnė nė praktikė, janė si toka e mirė: sapo tė mbillet nė ne, Fjala e Perėndisė mbin nė shpirtin tonė, rritet dhe prodhon, si njė kalli gruri, njė mori farash tė reja. Kėshtu realizohet pohimi: “Atij qė ka i jepet mė shumė”. Ėshtė njė ligj i natyrės: ajo qė njė njeri korr, varet nga sa mirė ėshtė kujdesur pėr farat e mbjella nė tokėn e tij. Kur njeriu pranon njė dhuratė nga Zoti dhe bėn qė tė japė fryt, dhuratat e Zotit shumohen tek ai...dhe me kalimin e kohės, ai e gjen veten me bollėk. Gjithashtu, nėse njė person rezulton tė jetė tokė e mirė, Zoti do tė mbjellė mė shumė nė tė. Fermeri kėrkon tė mbjellė farat nė tokė pjellore, jo nė njė rrugė tė ngurtėsuar. A po sillem nė atė mėnyrė qė Zoti do tė donte tė mbillte mė shumė tek unė?

  4. Kur kemi me bollėk, Jezusi nuk do qė ne t'i mbajmė tė korrat pėr vete. Na kėrkon ta ndajmė: “Nuk ndizet dritėza pėr ta vėnė nėn magje, por pėr ta vėnė mbi pishtar pėr t’u bėrė dritė tė gjithėve nė shtėpi. Ashtu tė shndrisė edhe drita juaj para njerėzve, qė t’i shohin veprat tuaja tė mira e ta lėvdojnė Atin tuaj qė ėshtė nė qiell” (Mt. 5,15-16). Pas ndezjes sė llambės, nuk e mbulojmė me njė vazo; e vendosim nė shtyllėn e llambės qė ata qė hyjnė, tė shohin dritėn. Po kėshtu, ne duhet tė shpėrndajmė frytet e asaj qė Zoti ka mbjellė nė ne. Nėse ndajmė, Zoti do tė na japė mė shumė. Jemi thirrur tė bėhemi “drita e botės”. Jezusi na kėrkon tė kemi guximin pėr tė dėshmuar pėr mirėsinė e Zotit dhe ai na kėrkon tė jemi bujarė ndaj tė tjerėve, siē ka qenė ai ndaj nesh.
  A e kam kėtė bujari dhe kėtė guxim pėr tė dėshmuar?

  Zot, nuk dua tė humbas atė qė kam marrė prej teje. Dua tė jem i vėmendshėm ndaj asaj qė do tė mė thuash, tė mirėpres atė qė dėshiron tė mė japėsh dhe tė bėj tė japė fryt.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ninoenina : 18-09-2022 mė 02:55

 5. #265
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  20-9-2022/E MARTE E JAVĖS 25/VITI 2.

  “Nėna ime e vėllezėrit e mi ‑ janė kėta ‑ qė e dėgjojnė dhe e zbatojnė Fjalėn e Hyjit”.

  Shėn André Kim Taegon, Paul Chong Ha-sang, dhe shokėt martyrė.

  UNGJILLI: Lk. 8, 19-21.

  19 Nėna e tij dhe vėllezėrit erdhėn ta shohin por s’mundėn tė afroheshin tek ai prej popullit.
  20 E lajmėruan: “Nėna jote e vėllezėrit e tu, janė jashtė e dėshirojnė tė tė shohin”.
  21 Ai iu pėrgjigj: “Nėna ime e vėllezėrit e mi ‑ janė kėta ‑ qė e dėgjojnė dhe e zbatojnė Fjalėn e Hyjit”.  MEDITIM.


  Zot, tani unė vij te ti, marr njė moment pėr tė qėndruar me ty, nė ty. Kam nevojė pėr ty. Dua tė jetoj si vėlla yt, si bir I Atit.


  1.Familja e Jezusit kėrkon ta shohė atė.


  Kam fat sepse pjesė e familjes sė tij! Tė kem njė lidhje kaq tė fortė me tė! Jezusi krijon njė lidhje tė re, edhe mė tė thellė. Nuk ėshtė mė njė lidhje gjaku, por njė marrėdhėnie shpirtėrore. Gjaku siguron jetė tė prishshme, njė jetė tė padurueshme. Ja, pra, trashėgimia qė marrim dhe qė na bėn bij tė Perėndisė, bij nė Birin. Nė Birin sepse atėherė ne jetojmė me anė tė Shpirtit tė Jezusit. Ne marrim pjesė me tė, me tė nė marrėdhėnien e tij birėsore. Ai krijon kėshtu familjen e fėmijėve tė Perėndisė. Prandaj, pėrgjigja e Krishtit qė lexojmė nė Ungjill nuk ėshtė njė pėrbuzje pėr tė tijėn. Statusi i tė qenit vėllezėr dhe motra nė Shpirt ėshtė edhe mė i madh se tė qenit vėllezėr e motra nė gjak, pasi ne jemi atėherė bij tė Atit tė Jezusit, Atit tonė Qiellor.


  2.Ajo qė e karakterizon kėtė familje ėshtė tė dėgjojė fjalėn e Zotit dhe ta zbatojė atė nė praktikė.

  Nėse karakteristika e parė hyjnore ėshtė dashuria, a nuk ėshtė kjo mėnyra jonė, mėsimi ynė nė dashuri? Jezusi donte ta bėnte tė qartė se nuk do t'i njohė ata qė veprojnė nė emrin e tij dhe nuk duan Zotin dhe tė afėrmin: “Jo secili qė mė thotė: ‘O Zot, o Zot!’ do tė hyjė nė Mbretėrinė e qiellit, por ai qė kryen vullnetin e Atit tim qė ėshtė nė qiell. Shumė do tė mė thonė atė ditė: ‘O Zot, o Zot, a nuk profetizuam nė Emėr tėnd, a nuk i nxorėm shpirtrat e kėqij nė Emėr tėnd, a nuk bėmė shumė mrekulli nė Emėr tėnd?’ Atėherė unė do t’u them: Kurrė nuk ju kam njohur! Shporruni prej meje, o keqbėrės” (Mt 7, 21-23).


  3.Tė jesh pjesė e familjes sė Zotit.

  Nuk do tė thotė tė veshėsh njė uniformė, pėr tė cilėn do tė ishe pak a shumė krenar, ose njė sėrė traditash, por ta jetosh atė nga brenda. Pasi e shpjegon kėtė, Krishti vazhdon: “Kėshtu, kushdo i dėgjon kėto fjalė tė mia dhe i vė nė veprim, mund tė krahasohet me njeriun e urtė, i cili e ndėrtoi shtėpinė e vet mbi shkėmb” (Mt. 7,24) Kjo lidhet me Ungjillin qė dėgjojmė sot. A nuk ėshtė ky shkėmb nė fjalė pėr Krishtin? Nė tė njėjtėn mėnyrė, filiacioni ynė bazohet vetėm nė kėtė gur themeli. Tė dėgjosh fjalėn e Perėndisė dhe ta zbatosh atė nė praktikė do tė thotė tė jetosh si Jezusi, si bir, domethėnė tė bėsh vullnetin e Atit.


  4.Kjo familje e pėrbėrė nga bijtė e Atit ėshtė Kisha.

  Ajo formon njė mbretėri. Ai qė bashkon nė njė mbretėri, mė shumė se territori brenda kufijvė tė caktuara, ėshtė mbreti. Kjo mbretėri ka njė veēanti: ėshtė njė mbretėri bijsh dhe mbreti ėshtė Ati. Krishti thotė se mbretėria e tij nuk ėshtė e kėsaj bote (krh. Gjn 18,36). Nė tė vėrtetė, militanti i Kishės ėshtė nė pelegrinazh nė tokė para se t'i bashkohet Kishės Triumfuese nė qiell, nė atdheun tonė dhe nė qėllimin e pelegrinazhit tonė. Familja e Jezusit kėrkonte ta takonte. Ajo nuk ka mė nevojė tė lėvizė pėr tė parė Jezusin: ai ėshtė nė mesin tonė, ai jeton nė ne me kėtė prani tė brendshme qėkur Shpirti i tij, jeta e tij banon nė ne. Mbretėria e Hyjit ėshtė brenda nesh.
  Jezus, mė mėso tė jetoj si bir i Atit, mė mėso tė dua.E=3]Nėse karakteristika e parė hyjnore ėshtė dashuria, a nuk ėshtė kjo mėnyra jonė, mėsimi ynė nė dashuri? Jezusi donte ta bėnte tė qartė se nuk do t'i njohė ata qė veprojnė nė emrin e tij dhe nuk duan Zotin dhe tė afėrmin: “Jo secili qė mė thotė: ‘O Zot, o Zot!’ do tė hyjė nė Mbretėrinė e qiellit, por ai qė kryen vullnetin e Atit tim qė ėshtė nė qiell. Shumė do tė mė thonė atė ditė: ‘O Zot, o Zot, a nuk profetizuam nė Emėr tėnd, a nuk i nxorėm shpirtrat e kėqij nė Emėr tėnd, a nuk bėmė shumė mrekulli nė Emėr tėnd?’ Atėherė unė do t’u them: Kurrė nuk ju kam njohur! Shporruni prej meje, o keqbėrės” (Mt 7, 21-23).
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ninoenina : 19-09-2022 mė 09:28

 6. #266
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  21-9-2022/E MERKURE E JAVĖS 25/ VITI 2/

  “Jezusi pa njė njeri dhe i tha: Eja pas meje”: Forca e njė shikimi depėrtues!.

  SHĖN MATEU, APOSTULL.

  UNGJILLI: Mt 9, 9-13.  9 Jezusi, si shkoi prej andej, pa njė njeri qė quhej Maté, ndenjur nė doganė. Jezusi i tha: “Eja pas meje!” Ai u ngrit dhe shkoi pas tij.
  10 Dhe, kur mė vonė, Jezusi u ul nė tryezė nė shtėpi, ja se ia behėn shumė tagrambledhės e mėkatarė e u ulėn nė tryezė bashkė me Jezusin e me nxėnėsit e tij. 11 Farisenjtė kur e panė kėtė, i pyetėn nxėnėsit e tij:“Pse mėsuesi juaj ha bukė me tagrambledhės e me mėkatarė?” 12 Jezusi, kur i dėgjoi, u pėrgjigj: “Mjeku nuk u duhet tė shėndoshėve, por tė sėmurėve! 13 Shkoni e mėsoni ēka do tė thotė: ‘Mė pėlqen mėshira e jo flia!’ Sepse unė nuk erdha tė ftoj tė drejtėt, por mėkatarėt”.  MEDITIM.


  Le ta meditojmė njė fjali tė shėn Palit, nga leximi i parė tė meshės sė sotme: ėshtė pėr ēdonjėrin prej nesh. Vėllezėr “Ju pėrbej, prandaj, unė i burgosuri nė Zotin: jetoni denjėsisht si i ka hije thirrjes qė keni marrė: me plot pėrvujtėri, butėsi e duresė; durojeni njėri‑tjetrin me dashuri! Bėni ēmosin ta ruani njėsinė e Shpirtit me anė tė paqes qė ju bashkon” (Ef.4,1-3).
  O Jezus, unė kam besim nė ty, unė shpresoj nė ty, unė tė dua ty.
  Ky tekst madhėshtor i Ungjillit rrėfen thirrjen e Mateut, shkruar nga vetė ungjilltari. Me ēfarė emocioni duhet ta ketė kujtuar kėtė moment tė rėndėsishėm nė jetėn e tij, pas tė cilit gjithēka ndryshoi! Ai e rijeton kėtė skenė qė mund tė pėrmblidhet nė tre shikime.

  1.Shikimi i farisenjve:

  “Duke parė kėtė, farisenjtė u thanė dishepujve tė tij: Pse zotėria juaj ha me tagrambledhės dhe mėkatarė?” Kėta burra qė mbajnė Ligjin, e shikojnė Mateun pėr ta dėnuar me miqtė e tij. Ata nuk mund tė shkojnė pėrtej pamjes sė jashtme. Ata janė tė shqetėsuar nga jeta "mėkatare" e kėtyre burrave. Pėr tė mbrojtur veten e tyre, ata preferojnė tė ndėrtojnė njė mur mes tyre, tė "pastėrve" dhe kėtyre njerėzve "tė papastėr". Nė vitin 2014, Papa Franēesku u lut: “Le tė zhvillohet gjithnjė e mė shumė njė kulturė takimi, e aftė pėr tė rrėzuar tė gjitha muret qė ende ndajnė botėn dhe qė kurrė mė njerėzit e pafajshėm nuk do tė persekutohen dhe ndonjėherė do tė vriten pėr besimet e tyre ose fenė e tyre… Na nevojiten ura, jo mure. (Papa Franēesku, Fjalim me rastin e 25 vjetorit tė rėnies sė Murit tė Berlinit, 2014), Fillimisht, mund tė pyes veten se deri nė ēfarė mase pamja, fjalėt dhe veprimet e mia krijojnė takimin ose ndarjen.


  2.Shikimi i Mateut.

  Tagrambledhės, pra tradhtar i kombit, konsiderohej i tillė Mateu. Ai ndoshta nuk ishte krenar pėr kėtė, por vetė Zoti e di se ēfarė e ēoi nė njė punė tė tillė. Mund tė imagjinojmė rrethanat qė e kishin ēuar nė kėtė. Nevoja? Frika nga e ardhmja? Njė refuzim nga familja e tij? Ndikime tė kėqija? Askush nuk i di motivet e thella nga ata e rrethojnė. Vetėm vėshtrimet akuzuese tė tyre e konfirmojnė kėtė ndjenjė shqetėsimi qė i ēon nė pėrēmim tė “mėkatarit”. Fakti ėshtė se Mateu ndoshta e kishte tė vėshtirė ta shikonte veten nė fytyrė pa turp. Ky vėshtrim qė kishte nė vete e lidhi me zinxhir dhe nuk mund ta imagjinonte se jeta e tij mund tė ndryshonte.
  Tani mund tė gjej njė moment pėr tė zbuluar ashpėrsinė e kėtyre "vėshtrimeve" qė ndonjėherė i kam ndaj vetes dhe jetės sime. Unė i vendos nė zemrėn e mėshirshme tė Krishtit.


  3.Shikimi i Jezusit.

  Tregimi i kėtij kthimi fillon me njė shikim: “Jezusi u largua dhe pa, duke kaluar pranė, njė njeri me emrin Mateu”. Jezusi ecėn nga njė fshat nė tjetrin, i nxituar nga turmat qė i sjellin tė sėmurėt nė kėrkim tė mrekullive… Nė mes tė kėsaj rrėmuje, ai pa Mateun qė qėndronte nė sfond, nė zyrėn e tij si taksambledhės. Jezusi nuk e shikon realitetin sipėrfaqėsisht dhe as nuk kėrkon tė mbrohet prej tij. Ai e lejon veten tė preket nga mjerimi i njeriut. Ai e bėn veten tė pambrojtur: nė gjendje tė ndikohet nga tjetri, nė kėtė rast nga Mateu. Nė Jezusin, gjithēka ofron njė pamje qė favorizon takimin dhe rrėnon muret. Pėr kėtė Jezusi e kuptoi etjen pėr jetėn e vėrtetė qė Mateu kishte nė zemėr dhe erdhi t'ia jepte. Ky takim pėrmes syve lejoi qė Mateu tė kapėrcejė turpin qė gjykimet e farisenjve i shkaktuan atij dhe tė fitojė guxim pėr tė braktisur profesionin e tij, pėr tė lėnė gjithēka e pėr tė ndjekur Jezusin. Pa kėtė shikim, ndoshta nuk do tė kishim njė Ungjill sipas Shėn Mateut!
  Zot, kaq shumė sy rėndojnė mbi mua: sytė e tė tjerėve, gjykimet qė perceptoj, vėshtrimi im i ashpėr dhe pėrēmues pėrballė dobėsive dhe mėkatit tim. Unė dua tė ndryshoj kėndvėshtrimin tim dhe tė vendos veten nėn vėshtrimin tuaj tė mėshirshėm. Dua ta shoh veten ashtu siē mė sheh ti, qė vėshtrimi yt tė mė japė guxim tė ngrihem dhe tė tė ndjek.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ninoenina : 20-09-2022 mė 03:06

 7. #267
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  22-9-2022/E ENJTE E JAVĖS 25/VITI 2.

  “Kush ėshtė ky njeri?”


  UNGJILLI: Lk. 9, 7-9.


  7 Herodi tetrark kishte dėgjuar pėr tė gjitha kėto ngjarje dhe ishte shumė i shqetėsuar, sepse disa thoshin: “U ngjall Gjoni sė vdekuri!”
  8 Disa tė tjerė: “U duk Elia!” Disa tė tjerė prapė: “U ngjall njė prej profetėve tė vjetėr!”
  9 Kurse Herodi tha: “Gjoni! Atij unė ia preva kokėn! Po ky kush do tė jetė, pėr tė cilin po dėgjoj kaq shumė?” E kėrkonte rastin ta shihte.  MEDITIM.

  Ja ku jam, Zot, unė flas me ty me zemrėn e hapur. Tė falėnderoj pėr dhuratėn e jetės dhe pėr dėshirėn e zemrės sime pėr tė tė kėrkuar, pėr tė tė njohur dhe pėr tė tė takuar. Fol, Zot, shėrbėtori yt po dėgjon.

  1.Herodi (…) ishte nė pushtet nė Galile (…) dhe ai nuk dinte ēfarė tė mendonte pėr Jezusin.

  Herodi kishte pushtet tė rėndėsishėm politik: pėr kėtė ai ishte i vėmendshėm ndaj asaj qė po ndodhte dhe qė thuhej, dhe reputacioni i Jezusit e intrigonte. Donte ta takonte, por mbi tė gjitha tė kuptonte, tė dinte vėrtet se ēfarė po ndodhte, ndoshta pėr tė qenė nė gjendje tė vepronte nė pėrputhje me rrethanat. Nė vetvete, rritja nė njohuri nuk ėshtė e keqe.
  A e kam edhe unė kėtė dėshirė pėr tė kuptuar, pėr tė kėrkuar, pėr tė njohur gjithēka pėr Jezusin, qė tė rriten besimi im, feja ime, dashuria ime pėr tė dhe pėr kishėn? A jam i hapur pėr t'iu pėrgjigjur atyre pėrreth meje qė kanė kėtė dėshirė dhe pyetje? Por cila ėshtė gjithashtu pastėrtia e dėshirės sime pėr tė ditur? A kam dėshirė tė di mė mirė nė mėnyrė qė tė dua mė mirė?  2.“Po ky kush do tė jetė, pėr tė cilin po dėgjoj kaq shumė?” E kėrkonte rastin ta shihte”.

  Nami i Jezusit ėshtė bėrė nga mrekullitė e shumta qė ai bėri, turmat e mėdha qė dynden pėr ta parė atė. Ka njohuri shumėllojshme: intelektuale, njerėzore, relacionale, qė mund tė na ndihmojnė tė dimė kush ėshtė njė njeri. Por ne duhet ta kalojmė kėtė ndėrmjetėsim tė natyrės sonė njerėzore. Sepse vetė Hyji Atė qė e dėrgoi Birin e vet pėr tė na shpėtuar, ai vetė na jep mundėsi, nėpėrmjet Jezusit, tė hyjmė nė njė marrėdhėnie me tė. Nė periudhėn e pandemisė qė sapo kemi kaluar, ne kemi kuptuar rėndėsinė e marrėdhėnies me tė tjerėt, e cila ėshtė thelbėsore pėr jetėn tonė dhe pėr shoqėrinė. Si mund t'i pėrgjigjemi kėsaj pyetjeje: "Kush ėshtė ky njeri?"
  A e kam takuar si person vetė? Pėr tė shkuar pėrtej dėshirės sime pėr ta njohur, ēfarė jam nė gjendje tė zbatoj pėr t'iu pėrgjigjur dėshirės pėr tė "takuar" Jezusin?  3. Herodi, Zakeu, turmat dhe Jezusi.

  Ne shohim nė Ungjill se Herodi nuk do tė ketė kurrė njė takim tė vėrtetė me Jezusin, madje edhe nė momentin e fundit tė Pasionit, Herodi nuk ishte kurrė gati tė hapej vėrtet ndaj pranisė sė Jezusit. Nga ana tjetėr, ne mund tė mendojmė pėr Zakeun qė nuk ngurron tė ngjitet nė njė pemė pėr ta parė, pėr turmat qė ndiqnin Jezusin pa planifikuar njė vakt. Jezusi i pari dėshiron tė na takojė, por ai nuk do tė na detyrojė zemrėn, ndaj pret qė ne tė lėvizim pėr tė vėnė veten nė dispozicion tė tij. Cila ėshtė lėvizja ime pėr tė promovuar kėtė takim? Si ta pėrjetoj konkretisht kėtė lėvizje nė jetėn time tė pėrditshme: koha e lutjes, leximi i Fjalės, sakramentet e Eukaristisė dhe tė rrefimit? A pranoj edhe unė me besim tė lė veten tė prekem nga ngjarjet, dhe nga provania hyjnore, qė ndonjėherė mė ēojnė atje ku nuk e kisha planifikuar tė shkoja, por ku mė pret Zoti?
  O Zot,“Zemra ime ėshtė e shqetėsuar derisa tė pushojė nė ty” (Shėn Augustini). “Mė ndihmo tė pastroj dėshirėn time pėr tė tė takuar ty, nė mėnyrė qė tė kuptoj se ėshtė njė dėshirė pėr shenjtėri, pėr jetėn me ty, nė ty, dhe jo njė dėshirė e thjeshtė pėr kuriozitet. Do tė doja qė ky takim tė ishte, siē na thotė Shėn Tereze, “njė marrėdhėnie e vėrtetė miqėsie me ty”.

 8. #268
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  23-9-2022. E PREMTE E JAVĖS 25 VITI 2.

  “4 Bėj t’i njoh, o Zot, udhėt e tua

  m’i mėso shtigjet e tua.

  5 Mė drejto me tė vėrtetėn tėnde dhe mė mėso,

  sepse ti je Hyji im, Shėlbuesi im,

  nė ty shpresoj gjithmonė.

  6 Tė tė bien nė mend mėshirat e tua, o Zot,

  dhe dashuria jote qė ėshtė e amshueshme” (Ps.25).


  Shėn Pio nga Pitralcina.


  UNGJILLI: Lk 9, 18-22.  18 Ndėrsa njė ditė po lutej nė vetmi ‑ ishin me tė vetėm nxėnėsit e tij ‑ ai u bėri kėtė pyetje:
  “Kush thonė njerėzit se jam unė?”
  19 Ata iu pėrgjigjėn: “Disa thonė se je Gjon Pagėzuesi, disa Elia, kurse disa tė tjerė thonė se u ngjall njė ndėr profetėt e vjetėr.” 20 “Po ju ‑ i pyeti atėherė ata ‑ kush mendoni se jam unė?” U pėrgjigj Pjetri: “Ti je Mesia i Hyjit!”
  21 Atėherė Jezusi i porositi tė mos i tregojnė askujt.
  22 E vazhdoi:“Birit tė njeriut i duhet tė pėsojė shumė, ta pėrbuzin pleqtė, kryepriftėrinjtė dhe skribėt, ta vrasin dhe tė tretėn ditė tė ngjallet”.  MEDITIM.

  Zot, e vendos veten nė praninė tėnde. tė ofroj kėtė ditė tė re, tė marrė nga mirėsia jote. Unė tė dua, dua tė tė dėgjoj dhe tė mėsoj prej teje. Mė thuaj kush je, ēfarė dėshiron zemra jote, si tė tė dua dhe tė tė ndjek. "O Jezusi im qė the: “Edhe unė po ju them: lypni e do t’ju jepet, kėrkoni e do tė gjeni, trokitni e do t’ju ēelet. Sepse, kushdo lyp, merr; kush kėrkon, gjen; atij qė troket, i hapet dera” (Lk. 11,9-10). Mė dėgjo, Zot!


  1. “Jezusi po lutej veēmas. »

  Ne mund tė mėsojmė tė lutemi duke parė Jezusin duke u lutur. Mendimi i tij nė lutje na bėn mirė. “Po, pse mė kėrkuat? A nuk e dinit se mė duhet tė merrem me punėt e Atit tim?” A nuk e dinit se unė duhet tė jem me Atin tim? (Lk. 2,49) ai u pėrgjigj Marisė dhe Jozefit qė po e kėrkonin nė tempull. Ai i kushton kohė Atit tė tij. Ai tėrhiqet, nė heshtje. Ungjilli i Shėn Lukės nėnvizon veprimin e Shpirtit shenjt dhe kuptimin e lutjes nė shėrbesėn e Krishtit. Jezusi lutet pėrpara momenteve vendimtare tė misionit tė tij: pėrpara se Ati tė dėshmojė pėr tė nė pagėzimin dhe Shpėrfytyrimin e tij dhe pėrpara se tė pėrmbushė pėrmes Mundimeve tė tij planin e dashurisė sė Atit. (Katekizmi i Kishės Katolike, 2600). Dhe kėtu, para se tė udhėzojė dishepujt e tij. Ēfarė the nė lutjen tėnde, Zot? Mė sill nė heshtjen tėnde. Mė lejo tė hyj nė dialogun tėnd me Atin. Ndaji me mua ndjenjat e tua, mendimet e tua, projektet e tua.  2.“Sipas njerėzve, kush jam unė? (…) “Pėr ju, kush jam unė?”.


  Jezusi na bėn tė njėjtat pyetje. Dhe unė, ēfarė tė pėrgjigjem sot? Njerėzit rreth meje, ēfarė thonė ata pėr Jezusin? Dhe mua, ēfarė besoj sinqerisht, thellė pėr Jezusin?
  Kjo ėshtė pėr shkak se Pjetri ėshtė i shtyrė nga Shpirti Shenjt, tė cilin ai e njeh nė Jezusin, Krishtin. Edhe unė i kėrkoj Shpirtit Shenjt tė mė hapė sytė, inteligjencėn time pėr tė zbuluar se kush ėshtė nė tė vėrtetė Jezusi. Shpirti Shenjt, mė trego pėr Jezusin. Mė lejo tė zbuloj se kush ėshtė ai. Mė trego si ai ėshtė Zot i vėrtetė, dhe njeri i vėrtetė. Mė zbuloni veprėn e tij tė shėlbimit pėr gjithė njerėzimin, pėr jetėn time personale, atė qė ai dėshiron tė mė thotė sot.
  3.Pedagogjia e Jezusit me dishepujt e tij


  Fjalėt e Jezusit kėtu duken tė vėshtira pėr t'u kuptuar pėr dishepujt e tij. Kur Pjetri thotė se ėshtė Zoti, ai u kėrkon atyre tė heshtin, tė mos e lajmėrojnė. Ai duhet tė vuajė, ai duhet tė vdesė, ai duhet tė ngrihet pėrsėri. Dhe dishepujt i mbajnė tė gjitha kėto nė zemrat e tyre, si Maria. Ata do ta kuptojnė mė vonė. Ata i mirėpresin fjalėt e Jezusit. Ata gėzohen kur e dinė se ai ėshtė Mesia. Ata besojnė. Ata rriten nė besim. Jezusi u kėrkon atyre tė pranojnė vuajtjet e Mėsuesit, vdekjen e tij dhe mė pas Ringjalljen e tij.
  Edhe unė e lashė veten tė edukohesha nga ky Mėsues. I vė pėrpara besimin tim, rrugėn time, vuajtjet e mia, atė qė duhet tė them, atė qė duhet tė hesht, rrugėn nė tė cilėn mė ēon ai. E lashė tė mė mėsonte dhe tė mė shoqėronte.
  Zot, pse na flet pėr kryqin tėnd? Pse po na thua nė kėtė faqe tė Ungjillit, me Pjetrin, tė mos shpallim se ti je Mesia?
  Mė trego ēfarė tė pėlqen. Hap zemrėn dhe gjithė qenien time pėr tė vlerėsuar atė qė pėr mua nuk ėshtė e vlerėsueshme. Mė bėj tė dua rrugėt e tua, Zot!


  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ninoenina : 21-09-2022 mė 06:06

 9. #269
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  24 – 9 – 2022/E SHTUNĖ E JAVĖS 25 VITI 2/

  Jezusi paralajmėron pėr herėn e dytė pasionin e vet.

  UNGJILLI: Lk 9, 43b-45.


  43b. Ndėrsa tė gjithė po mrekulloheshin pėr gjithēka bėnte, Jezusi u tha nxėnėsve tė vet: 44 “Thadroni mirė nė zemėr kėto fjalė qė po ju them: Biri i njeriut do tė bjerė nė dorė tė njerėzve”.
  45 Por ata nuk e morėn vesh kėtė fjalė. Kjo pėr ta mbetej fshehtėsi e nuk e kuptonin. Madje kishin frikė ta pyesnin pėr kėtė fjalė.


  MEDITIM.

  Ėshtė shumė e vėshtirė tė pranojmė kryqe, poshtėrime dhe vuajtje nė njė botė qė shpesh kėrkon vetėm atė qė e lajkaton ose plotėson dėshirat qė mund tė jenė vėrtet tė pamoderuara.
  O Zot, dėrgo Shpirtin tėnd tė Shenjtė qė tė kuptojmė gjerėsinė, gjatėsinė, thellėsinė, me njė fjalė, misterin e ēdo momenti tė ekzistencės tonė. Kjo jetė je ti, ma ke dhėnė ti dhe pa ty nuk vlen asgjė
  .

  1.“Thadroni mirė nė zemėr kėto fjalė qė po ju them”.

  Duke zbritur nga mali Tabor, pas Shdėrrimit pėrpara tre dishepujve tė tij tė preferuar, Jezusi takoi njė baba qė i lutej tė dėbonte demonin qė hidhte djalin e tij nė tokė. Ky baba u ishte kėrkuar tashmė dishepujve qė ta dėbonin kėtė djall, por ata nuk dinin tė bėnin kėtė. Megjithatė, Jezusi dėshiroi qė apostujt dhe dishepujt tė ndanin trashėgiminė e tij si Bij tė Perėndisė: Jezusi i zgjodhi pėr tė kryer veprat qė ai vetė erdhi pėr tė kryer nė tokė dhe dėshironte qė ata ta transmetonin kėtė trashėgim tek ata qė do tė vinin pastaj. Jezusi e dėboi djallin e tė gjithė ata qė kishin parė kėtė mrekulli, ishin tė habitur me gjithēka qė Jezusi vetė arrintė tė kryente, ndėrsa paaftėsia e dishepujve ishte e dukshme pėrballė kėrkesės sė kėtij babai.
  Sa kohė do tė duhej tė qėndronte Juzusi mes tyre, qė ata tė ishin nė gjendje ta imitonin? Jezusi i qortoi ata pėr mungesėn e besimit tė tyre: nėse do tė kishin besim nė fuqinė e pafundme tė Atit, demonėt dhe tė kėqijat e tjera do tė asgjėsoheshin e Jezusi pa dyshim dėshironte qė ata tė jetonin dhe t'i pėrmbaheshin thellėsisht dhe sinqerisht punės pėr tė cilėn Ati i kishte dėrguar. “Thadroni mirė nė zemėr kėto fjalė qė po ju them”. Hapini mirė veshėt. Jezusi dėshironte qė ata tė kuptonin se misioni i tyre nuk do tė ishte diēka e lehtė dhe e rastėsishme.  2.“Biri i njeriut do tė bjerė nė dorė tė njerėzve”.

  Jezusi dėshironte qė ata ta dėgjonin Shpirtin Shenjt sepse ai do t'u mėsonte atyre gjithēka. Jezusi do tė kishte vuajtur, dhe dėshironte qė ata tė dinin se do tė kishin vuajtur nė njė bote qė do t’i kishte refuzuar, nė njė botė qė do t'i kishte persekutuar ashtu siē do tė kishte persekutuar dhe vrarė atė. Pėr ata qė donin ta ndiqnin Jezusin, por pa e kuptuar se do tė duhej tė vuanin padrejtėsinė e botės, kjo vuajtje dhe kjo vrasje ishin tė pakuptueshme. Pėr ta, si pėr tė gjithė njerėzit, vuajtja ėshtė e pakuptueshme dhe e padrejtė, sidomos kur prek ata qė janė tė paqortueshėm, ata qė bėjnė gjėra tė paimagjinueshme, qė shėrojnė tė sėmurėt dhe dėbojnė demonėt!
  Pėrballė admirimit tė turmave, dishepujt e Jezusit ishin krenarė pėr zgjedhjen e tij dhe dėshironin tė bėnin si ai. Por ata duhet tė kuptonin se duke e ndjekur atė, duke e vėnė veten nė dispozicionin e plotė dhe absolut tė Atit, edhe ata do t'u nėnshtroheshin sharjes dhe trajtimit poshtėrues tė kėsaj bote tė asgjėsuar nga pesha dhe strukturat e mėkateve, tė pėrhapura gjithkund.  3.“Por ata nuk e morėn vesh kėtė fjalė”.

  Megjithatė, Jezusi tashmė u kishte thėnė atyre se kushdo qė dėshironte ta ndjekė, duhej tė hiqte dorė nga tė gjitha pasuritė e tij dhe tė merrte kryqin e tij. Por, pėr momentin, inteligjenca e tyre e vetme njerėzore nuk mund ta kuptonte kėtė. Shpirti do t'u duhej t'u mėsonte atyre gjithēka, t'i bėnte ata tė kuptonin gjithēka. Apostujt dhe dishepujt ishin dėshmitarė tė mundimit dhe kryqit tė Jezusit: edhe ata pėsuan pėrndjekje dhe martirizim.
  Jezusi ua kishte treguar apostujve rrugėn nė tė cilėn duhej tė ecnin.
  Bota dhe ne shumė shpesh nuk i kuptojmė vuajtjet dhe pengesat e ndryshme qė sjell jeta nė baza ditore, qofshin ato tonat apo tė tė tjerėve.
  Vuajtjet, vėshtirėsitė apo edhe kryqet qė pėrjetojmė, janė aty pėr tė na mėsuar se vuajtjet dhe poshtėrimet e atyre qė duan Jezusin dhe e ndjekin, kanė njė vlerėn tė vėēantė sepse na bashkojnė me atė qė flijoi vetveten pėr shpėtimin tonė.

 10. #270
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  RK./25-9-2022/E DIELA 26 Ord/ VITI C.

  Bėj, o Zot, qė tė mos e shtyj konvertimin tim.

  UNGJILLI: Lk. 16, 19-31.


  19 “Ishte njė njeri i pasur qė vishej me cohė tė kuqe e me pėlhurė tė ēmueshme dhe gostitej shkėlqyeshėm si njė ditė pėrditė. 20 Kurse para derės sė tij rrinte njė skamnor, plot ēibana, qė quhej Lazėr
  21 e dėshironte tė ngihej me dromcat qė binin nga tryeza e pasanikut. Madje edhe qentė vinin e ia lėpinin varrėt.
  22 Vdiq skamnori e engjėjt e ēuan nė prehėr tė Abrahamit. Vdiq edhe pasaniku dhe e varrosėn.
  23 Nė ferr, ndėr mundime tė mėdha, ēoi sytė e pa prej sė largu Abrahamin dhe Lazrin nė prehrin e tij
  24 e bėrtiti: ‘O atė Abraham, ki mėshirė pėr mua e dėrgoje Lazrin ta lagė majėn e gishtit tė vet nė ujė e tė ma flladisė gjuhėn se po mundohem pėr sė tepėrmi nė kėtė flakė.’ 25 Abrahami iu pėrgjigj: ‘Mos harro, o bir, se ti i gėzove tė mirat e tua gjatė jetės sate, ndėrsa Lazri tė kėqijat; tashti, ky kėtu gėzon e ti vuan.
  26 Por, pėr mė tepėr, ndėrmjet nesh e jush ėshtė njė humnerė e madhe, kėshtu qė, edhe ata qė do tė donin tė kalojnė prej kėndej te ju, nuk munden, po ashtu edhe prej andej tė kalojė kėndej, s’mundet askush!’ 27 Pasaniku vazhdoi: ‘Atėherė, po tė lutem, o atė, ēoje Lazrin nė shtėpinė e tim eti,
  28 se i kam pesė vėllezėr e le t’i qortojė seriozisht qė tė mos vijnė edhe ata nė kėtė vend mundimesh.’
  29 Abrahami iu pėrgjigj: ‘Kanė Moisiun e profetėt, le t’i dėgjojnė ata!’
  30 Pasaniku i tha: ‘Jo, o atė Abraham, por nėse shkon ndokush prej tė vdekurish tek ata, veē atėherė do tė kthehen!’
  31 Iu pėrgjigj: ‘Nėse, vėrtet, nuk e dėgjojnė Moisiun e profetėt, nuk do t’u mbushet mendja edhe nėse ndokush ngjallet prej tė vdekurish’“.


  MEDITIM.


  Unė besoj nė ty, o Zot, besoj se je i pranishėm kėtu, me mua, nė mua. Unė e vendos veten nė praninė tėnde, ti qė krijove gjithēka, qė mė krijove mua, qė mbush gjithēka. “Besoj, por mė ndihmo ti tė besoj!”. Unė shpresoj nė ty, Zoti im. Unė shpresoj nė fjalėn tėnde, nė premtimet e tua. Shpresoj pėr jetėn e pėrjetshme, kėtė jetė qė ėshtė qėllimi i jetės sime nė tokė. Mė shto shpresėn, mė jep tė jetoj me sytė e ngulur mbi ty. Unė tė dua, o Zoti im, por forco dashurinė time tė dobėt dhe tė paqėndrueshme. Vendos nė mua dashurinė tėnde qė depėrton nė gjithēka dhe konsumon gjithēka.


  1.‘Nėse, vėrtet, nuk e dėgjojnė Moisiun e profetėt,

  nuk do t’u mbushet mendja edhe nėse ndokush ngjallet prej tė vdekurish’“.


  Pasaniku i kėrkon Abrahamit tė dėrgojė njė burrė tė ringjallur pėr tė bindur vėllezėrit e tij. Pėrgjigja negative e Abrahamit ėshtė e qartė. Ajo gjithashtu na vė pėrpara pėrgjegjėsisė sonė: a nuk duam ndonjėherė qė Zoti tė ndėrhyjė nė njė mėnyrė tė bujshme nė jetėn tonė, pėr tė na kthyer nė besim? Dhe meqė ai nuk e bėn, a nuk qėndrojmė rehat nė mediokritetin tonė, duke e shtyrė konvertimin tonė? Nė realitet, ne duam tė jemi tė lirė dhe, nė tė njėjtėn kohė, tė bindur nga Zoti. Ne do tė donim qė besimi tė na imponohej, nė mėnyrė qė vendimi pėr tė jetuar si tė krishterė tė mos ishte aq i vėshtirė ta marrim.


  2.Ai kishte zgjedhur tė mos besonte nė Zotin qė thotė:

  "Duaje tė afėrmin tėnd si veten".


  Megjithatė, pėr ata qė nuk duan tė besojnė, njė ndėrhyrje e dukshme e Zotit nuk do tė ishte e mjaftueshme; e pėr ata qė dėshirojnė tė besojnė, ėshtė e tepėrt. Kjo ėshtė arsyeja pse Abrahami nuk pranon tė plotėsojė kėrkesėn e pasanikut. Tė besosh nuk ėshtė, nė fakt, vetėm njė akt i inteligjences. Ėshtė njė akt i vullnetit dhe i jetės; si pasaniku qė e kishste bėrė jetėn e tij njė akt mosbesimi, duke jetuar pa kufizim apo dashuri pėr tė afėrmin. Ai kishte zgjedhur tė mos besonte nė Zotin qė thotė: "Duaje tė afėrmin tėnd si veten".


  3.Njė besim qė ndikon nė jetėn tone.

  Duam tė besojmė, por kjo nuk ndikon nė jetėn tonė, nė zgjedhjet tona. Besimi nė Krishtin pa pasur nevojė tė ndjekim gjurmėt e tij! Kur e mbajmė ne nėn kontroll jetėn tonė, pėr tė siguruar qė ne tė mbetemi njerėz shumė “normalė”, qė tė mos ekzagjerojmė nė ndjekjen e Krishtit, mė nė fund, pėr tė mbetur mediokėr. Nėpėrmjet kėsaj shėmbėlltyre, Jezusi na mėson tė besojmė me vepra, sot. Le tė mos presim prova tė pakundėrshtueshme tė aftė pėr tė shqetėsuar inteligjencėn tonė dhe gjithė botėn. Tė fillojmė jetėn tonė tė krishterė pa vonesė, me gjėra shumė tė thjeshta, siē ėshtė dashuria pėr tė afėrmin, pėr shembull.
  Zoti im, besoj! Dua ta bėj jetėn time njė jetė me besim konkret dhe real, njė besim qė transformon jetėn time tė pėrditshme. O Zoti im, mė jep besim dhe mė jep tė jetoj sipas urdhėrimeve tė tua. Mė jep tė mos pres tė tė ndjek ty, qė tė mos shtyj konvertimin tim.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ninoenina : 23-09-2022 mė 06:09

 11. #271
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  26-9-2022/E HĖNĖ E JAVĖS 26/VITI 2.

  “Kush ėshtė ndėr ju mė i vogli, ai ėshtė vėrtet i madh”.

  UNGJILLI: Lk. 9, 46-50.


  46 Ndėr ta lindi kjo ēėshtje: cili prej tyre do tė ishte mė i madhi.
  47 Jezusi, duke e ditur ē’mendime u vlonin nė zemėr, e mori njė fėmijė, e afroi pranė vetes,
  48 dhe u tha: “Kush e pranon kėtė fėmijė nė emrin tim, mė pranon mua, e kush mė pranon mua, pranon atė qė mė dėrgoi mua. Pėrnjėmend, kush ėshtė ndėr ju mė i vogli, ai ėshtė vėrtet i madh”. 49 Atėherė Gjoni mori fjalėn dhe i tha: “Mėsues, pamė njė njeri qė dėbonte djajtė nė Emrin tėnd. Ne ia ndaluam, sepse nuk vjen pas teje me ne”. 5
  0 Jezusi iu pėrgjigj: “Mos ia ndaloni, sepse, kush nuk ėshtė kundėr jush, ėshtė me ju”.
  MEDITIM.


  Mbretėria jote, Zot, ėshtė e tė voglit, pėrulėsia e tij ēarmatos krenarinė e tė fuqishmit. Unė pėrtėrij aderimin tim ndaj teje, Zot i vetėm, dhe heq dorė nga djalli, veprat e tij dhe ngashėnjimet e tij. Mė jep, Zot, njė zemėr fėmije, qė di ta mirėpresė Fjalėn e mbretėrisė sate e qė pranon tė bėhet shėrbėtori i saj, i vėmendshėm se nė tė flet Shpirti Shenjt.


  1.Kush ėshtė mė i madhi?

  Zemra jonė njerėzore ėshtė e etur pėr pafundėsi e dėshiron atė qė i duket mė e madhe, mė e mimė: njė personazh tė famshėm nga bota artistike ose sportive, njė personazh karizmatik, njė bamirės ; ose njė grup “vlerash”, njė ideal pėrkushtimi humanitar ose njė besim fetar, tė cilit ai i nėnshtrohet vullnetarisht. Por nė fund, mė i madhi ėshtė ai qė e cakton ēfarė ėshtė mė e madhe, mė e mire, e qė zgjedh atė. Nė kėtė proces, ēdokush ėshtė nė fund tė fundit zot i jetės sė vet.
  Ndėrmjet apostujve, grindja zgjidhet nga pėrparėsia e pamohueshme e JEZUSIT,- shenjtėria e tė cilit ėshtė e pakrahasueshme. Ndėrmjet apostujve zgjidhja gjendet nė pozicionin e secilit nė lidhje me Jezusin dhe me idealin e tij tė mbretėrisė, si shpallet nė Ungjillin. Sipas Jezusit dhe mesazhit e tij, kush ėshtė, mė i madhi? Kjo grindje e apostujve ėshtė disi mė e sinqertė, pasi egolatria e tyre ėshtė e dukshme, por ka tė bėjė me tė njėjtėn gjė: sa i madh tė jetė njė prej tyre, nė fund tė fundit, mė i madh ėshtė ego-ja e secilit prej tyre e mė e madhe strktura e vlerave qė ēdonjėri ka bėrė pėr veten: unė, ai qė lutem: unė, ai qė bėj vepra tė mira, unė ai qė...
  2.“Kush e pranon kėtė fėmijė nė emrin tim, mė pranon mua”.


  E Jezusi, ēfarė mendon ai? Kush pranon… Tė mirėpritėsh njė fėmijė nė emėr tė Jezusit ėshtė pėrvoja mė e bukur qė mund tė ketė njė shpirt i pjekur. Por ėshtė plot me pasoja: ėshtė tė mirėpresim Jezusin nė cilėsinė e tij si Mėsues; kjo do tė thotė se fėmija qė ne mirėpresim nė emėr tė Jezusit duhet tė jetė, pėr ne, njė mėsues; duhet tė mėsojmė prej tij, duke mbajtur pėrgjegjėsinė, pėr atė qė mirėpresim, me detyrėn pėr t'u kujdesur pėr tė, pėr ta udhėzuar, etj. Ne jemi sipas structurės tone njerėzore, nxėnės, veēanėrisht nxėnės tė fėmijėve qė po edukojmė! Ēfarė mund tė mėsojmė nga njė fėmijė? Ēfarė e karakterizon? Fėmija ėshtė njė qenie krejtėsisht e barabartė me tė rriturin, por duke u bėrė, nė kėrkim, nė progress…; njė qenie qė mėson, qė dėgjon, qė beson, qė shpreson, plot jetė dhe gėzim, e etur pėr dashuri. A ėshtė ky rasti im? A po mėsoj vazhdimisht, po dėgjoj, besoj, shpresoj? A jam i etur pėr dashuri (pasiv dhe aktiv)? Apo mėsimet e jetės po pėrplasen me shkėmbin e njohurive, pėrvojės apo autonomisė time?
  3.“Kush nuk ėshtė kundėr jush, ėshtė me ju”.


  Kush i pėrket veprės sė Krishtit? Pyetja kthehet pėrsėri nė atė tė autoritetit: kush ėshtė udhėheqėsi? Mė i madhi ėshtė ai qė jep mandatin pėr tė vepruar nė emėr tė Krishtit nė luftėn shpirtėrore. Tani, ky autoritet i pėrket ekskluzivisht autorit tė tij, Krishtit, i cili vepron nė emėr tė Atit, Krishtit sigurisht qė misteret hyjnore ua besoi apostujve tė tij, pėr tė garantuar unitetin, por duke u mbėshtetur nė cilėsinė e tyre si drejtues, dhe jo si pronarė.
  Megjithėse Jezusi e ka sjellė autoritetin priftėror dhe prindėror nė Besėlidhjen e Re nė pėrsosmėri: ne pėrballemi me situata nė tė cilat humbasim kontrollin mbi krijesat qė Hyji na ka besuar: njė komunitet kishtar, njė vepėr apostullimi, zhvillimin shpirtėror tė njė fėmije. Shpirti Shenjt bėn qė tė lindin realitete tė reja qė nuk “ecin me ne duke ndjekur Krishtin”: njė bashkėsi e re, njė thirrje fetare nė familje, etj. Ėshtė Shpirti Shenjt qė merr kontrollin e njė ekzistence dhe e shtyn atje ku tė dojė. Por pėr tė dalluar shenjat e Shpirtit, duhet tė udhėhiqemi nga vetė Shpirti. A jam unė I tillė? A jam unė, pėrkundrazi, i banuar nga dyshimi?
  Jezu Krisht, Zoti im, me ty falėnderoj Hyjin Atė pėr dhuratėn e Shpirtit, i cili bėn punėn e tij nė Kishėn tonė dhe jashtė saj. Mė ndihmo tė jem njė shėrbėtor besnik i mistereve tė tua dhe njė dishepull misionar i mbushur me zjarr pėr tė shpallur Ungjillin tėnd me gėzim.

 12. #272
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  27-9-2022/E MARTE E JAVĖS 26.VITI 2.

  “Duajeni njėri‑tjetrin! Sikurse unė ju desha ju,

  duajeni edhe ju njėri‑tjetrin!” (Gj. 13,34).


  Shėn Vinēenci nga Pauli, Meshtar.

  UNGJILLI: Lk. 9, 51-56.


  51 Kur erdhi koha qė Jezusi tė ngrihej nga kjo botė, mori vendim tė palėkundshėm tė shkojė nė Jerusalem. 52 Pėrpara dėrgoi lajmėtarėt e vet. Kėta shkuan dhe hynė nė njė fshat samaritanėsh pėr tė pėrgatitur ardhjen e tij. 53 Por ata s’deshėn ta pranojnė aty, sepse ishte nisur pėr Jerusalem.
  54 Kur e panė kėtė gjė, nxėnėsit ‑ Jakobi e Gjoni, thanė: “Zotėri, a do tė urdhėrojmė ‘qė zjarri tė zbresė nga qielli e t’i zhdukė?’“ 55 Jezusi u kthye kah ata dhe i qortoi. 56 Dhe u nisėn pėr njė fshat tjetėr.  MEDITIM.

  Zot, unė vij te ti pėr tė tė besuar gjithēka qė jam. Unė tė jap zemrėn time qė ta formosh ashtu siē dėshiron. Jezus, zemėrbutė dhe i pėrvuajtur, bėj qė zemra ime t’I pėrngjajė zemrės sate.


  1.Mohimi i Jezusit

  Ky pasazh i Ungjillit ndodh nė momentin kur Jezusi, i vetėdijshėm pėr misionin e tij, vendos tė ngjitet nė Jerusalem pėr tė vuajtur atje mundimin e tij. Rrugės, atij i duhet tė kalojė njė fshat samaritanėsh dhe i dėrgon dishepujt pėr tė pėrgatitur mbėrritjen e tij, por atij i refuzohet hyrja nė qytet. Kėto rreshta tė parė na tregojnė njė aspekt shumė tė rėndėsishėm: nuk mund tė qėndrojmė indiferentė ndaj ardhjes sė Krishtit. Ose e mirėpresim ose e refuzojmė. Tashmė qė nga lindja e tij, disa njerėz si Herodi refuzuan ta mirėpritnin. Shėn Gjoni nė prologun e tij pėr kėtė temė do tė thotė: “10 Ishte nė botė e bota u krijua prej Saj, e bota nuk e njohi. 11 Erdhi ndėr tė vetėt,
  e tė tijtė nuk e pranuan” (Gj. 1,10-11).
  Ėshtė e njėjta gjė pėr ne: zgjedhja e Krishtit ėshtė njė vendim qė duhet ta rinovojmė ēdo ditė. Nė tė vėrtetė Jezusi vjen ēdo ditė nė derėn e zemrės tonė pėr tė hyrė nė tė. Na takon ne ta marrim dhe ta mbajmė atje.  2.Mungesa e mėshirės.

  Tė pėrballur me kėtė refuzim, Jakobi dhe Gjoni e pyesin Zotin nėse mund tė dėrgojnė vetėtima dhe zjarr pėr tė shkatėrruar kėtė fshat. Ėshtė e vėrtetė se mund tė kuptohet reagimi i apostujve dhe zellin e tyre pėr Krishtin. Megjithatė, ata harruan njė pjesė thelbėsore tė mesazhit tė Jezusit: mėshirėn. Po, ju duhet tė ndiqni urdhėrimet e Zotit, por ēfarė dobie ka tė gjykoni mė pas fqinjin tuaj? A nuk duhet sė pari tė heqim traun qė ėshtė nė syrin tonė pėrpara se tė heqim grimcėn qė ėshtė nė syrin e fqinjit? Nė vend qė tė gjykojmė atė qė nuk beson ose refuzon tė besojė, a nuk duhet mė mirė tė kem dhembshuri dhe tė lutem edhe mė shumė pėr tė?


  3.Mėsoni nga Jezusi.

  Nė fakt, Jezusi i qorton apostujt. Ai dėshiron qė ata tė kuptojnė se kjo nuk ėshtė mėnyra e duhur pėr tė vepruar. Nė njė pasazh tjetėr ai do tė thotė gjithashtu: “Unė nuk erdha tė thėrras tė drejtėt, por mėkatarėt” (Mt 9, 13). Ai do t'u thotė gjithashtu atyre: “Merrni mbi vete zgjedhėn time e pranoni t’ju mėsoj unė qė jam zemėrbutė e i pėrvuajtur” (Mt. 11,29).
  Zot, ti e ke kaluar jetėn nė tokė duke bėrė mirė dhe gjithmonė ke kėrkuar delen e humbur. Edhe sot ti je shqetėsuar pėr tė gjithė njerėzit dhe dėshiron qė tė gjithė tė tė njohin dhe pėrjetojnė dashurinė tėnde sepse mėshira jote ėshtė e pafund. Mė ndihmo tė shoh siē e sheh ti, mė ndihmo tė dua ashtu siē do ti. Mė jep njė zemėr prej mishi nė vend tė njė zemre prej guri, qė tė mund tė tė njoftoj njerėzve dhe t'i ndihmoj ata tė kthehen tek ti.

 13. #273
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  28-9-2022/3 MERKURE E JAVĖS 26/ VITI 2

  “Unė dua tė vijė pas teje ngado qė tė shkosh!”

  UNGJILLI: Lk. 9, 57-62.


  57 Ndėrsa po bėnin rrugė, njė njeri i tha: “Unė dua tė vijė pas teje ngado qė tė shkosh!”
  58 Jezusi iu pėrgjigj: “Dhelprat i kanė strofujt e vet edhe shpendėt e qiellit ēerdhet, kurse biri i njeriut nuk ka ku ta mbėshtesė kokėn!”
  59 Njė tjetri i tha: “Eja pas meje!”Por ai iu pėrgjigj: “Zotėri, mė lejo tė shkoj njė herė e ta varros tim atė!”
  60 “Lėri ‑ iu pėrgjigj Jezusi ‑ qė tė vdekurit t’i varrosin tė vdekurit e vet e ti shko e prediko Mbretėrinė e Hyjit!”
  61 Atėherė i tha njė tjetėr: “Unė po vij me ty, Zotėri, por mė jep leje njėherė tė shkoj e tė pėrshėndetem me anėtarėt e familjes sime.”
  62 “Kushdo ‑ iu pėrgjigj Jezusi ‑ qė vė dorėn nė parmendė dhe sillet e shikon mbrapa, nuk ėshtė i pėrshtatshėm pėr Mbretėrinė e Hyjit!”.  MEDITIM.

  O Zoti im, unė vij nė praninė tėnde. Unė vij tė tė dėgjoj, tė flas me ty: Fol, o Zot, shėrbėtori yt tė dėgjon. Zoti Jezus, shtoje tek unė dėshirėn pėr tė tė ndjekur!

  1.“… biri i njeriut nuk ka ku ta mbėshtesė kokėn!”.

  Jezu Krishti i pėrgjigjet njeriut qė dėshiron ta ndjekė kudo, tė jetojė pranė tij. Diku tjetėr nė Ungjill pėrmendet njė shtėpi e Jezusit nė Kafarnaum. Jezusi ka njė shtėpi, por ajo qė ai thotė kėtu ėshtė e thjeshtė: ai nuk ėshtė i kėsaj bote. “Mbretėria ime nuk ėshtė e kėsaj bote. (Gj. 18,36). Koha e tij nė tokė ėshtė vetėm njė moment, momenti i Shėlbimit. Kjo tokė nuk ėshtė shtėpia e tij, sepse ai ėshtė Krijuesi i saj. Siē do t'i thoshte mė vonė Shėn Pjetrit: “Ku unė mendoj tė shkoj, ti tani nuk mund tė mė ndjekėsh; por mė vonė do tė mė ndjekėsh”(Gj. 13,36). Vetėm Jezusi mund tė pėrmbushė shpėtimin e njerėzimit. Ai ėshtė Zoti, vetėm ai mund tė na falė dhe tė vdesė pėr mėkatet e gjithė botės. Kushdo qė dėshiron tė ndjekė Jezusin, duhet ta dijė kėtė. Ai nuk ndjek vetėm njė qenie njerėzore, sepse ai ecėn pėrkrah Zotit, Krijuesit dhe Shpėtimtarit tė tij.


  2.“Lėri qė tė vdekurit t’i varrosin tė vdekurit e vet e ti shko

  e prediko Mbretėrinė e Hyjit!”


  Jezusi kalon nėpėr tokė dhe vjen njė kohė kur i thėrret tė gjithė ta ndjekin. Ai na fton tė kalojmė me tė kėtė kohė nė tokė, kėtė moment shpėtimi. Ashtu si Jezusi zbriti nė tokė pėr disa vjet pėr tė na shpėtuar, kėshtu ēdo njeri jeton kohėn e tij kėtu poshtė pėr tė shpėtuar shpirtin e tij dhe pėr tė pushtuar sa mė shumė zemra pėr Mbretėrinė e Qiellit. Jeta ėshtė njė kalim, njė moment i shkurtėr. Jezusi i kujton kėtij njeriu: mos u shqetėso pėr tė vdekurit. E rėndėsishme nuk ėshtė jeta kėtu, por pėrjetėsia, Mbretėria. Konsidero veten njė pelegrin nė kėtė tokė dhe mbaj mend se ky pelegrinazh do tė pėrfundojė sė shpejti. Prandaj shko dhe shpall Mbretėrinė sa tė mundesh dhe sa mė shpejt!


  3.“Unė po vij me ty, Zotėri, por mė jep leje njėherė tė shkoj

  e tė pėrshėndetem me anėtarėt e familjes sime”.


  Ky njeri qė Jezusi e therret, nuk e ka kuptuar se kush ėshtė Krishti. Ai ende lidhet me njė shtėpi nė tokė, njė familje tokėsore, kur Jezusi tha: "Biri i njeriut nuk ka ku tė mbėshtesė kokėn". Jezusi, atyre qė i thėrret, u ofron mėnyrėn e tij tė jetesės: ta bėjnė parajsėn shtėpinė e tyre tė vetme, qė tė bėjnė “vėllezėrit” anėtarėt e familjes sė tyre dhe qė jetojnė me pasion pėr shpėtimin e shpirtrave, pėr shpalljen e Mbretėrisė. Kushdo qė pranon ftesėn e Krishtit pėr ta ndjekur atė kudo qė shkon, fillon tė jetojė pėrballė pėrjetėsisė. Tė shikosh mbrapa do tė ishte tė preferosh pėr disa vite njė jetė kalimtare nė vend tė gėzimit dhe paqes sė pėrjetshme!
  Zoti Jezus, Mbreti im dhe Hyji im, ti erdhe nė kėtė tokė 2000 vjet mė parė pėr tė mė shpėtuar mua, pėr tė sjellė njerėzit nė parajsė. Ti mė thėrret sot tė jetoj kėto pak vite ekzistence duke tė ndjekur ty, pranė teje. Mė trego madhėshtinė e jetės sė pėrjetshme! Mė jep t'i bazoj pritjet dhe shpresat e mia vetėm te ti dhe nė pėrjetėsinė tėnde tė bekuar.

 14. #274
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  29-9-2022/E ENJTĖ E JAVĖS 26/VITI 2.


  “Do ta shihni qiellin e hapur dhe engjėjt e Hyjit

  duke u ngjitur e duke zbritur mbi Birin e njeriut”.

  Shėm Mihaeli, Gabrieli dhe Rafaeli, Kryeengėj.


  UNGJILLI: Gj. 1, 47-51.


  47 Kur Jezusi e pa Natanaelin duke u afruar, tha pėr tė:“Ja njė izraelit i vėrtetė nė tė cilin nuk ka dredhi!”
  48 “Nga mė njeh?” ‑ i tha Natanaeli. Jezusi iu pėrgjigj:“Para se tė tė thėrriste Filipi, tė pashė nėn fik!”
  49 Atėherė Natanaeli i tha: “Rabbi, ti je Biri i Hyjit! Ti je mbreti i Izraelit!”
  50 Jezusi iu pėrgjigj: “Pse tė thashė: ‘Tė pashė nėn fik’, po beson. Do tė shohėsh mė shumė se kaq!”
  51 Dhe shtoi: “Pėr tė vėrtetė, pėr tė vėrtetė po ju them: do ta shihni qiellin e hapur dhe engjėjt e Hyjit duke u ngjitur e duke zbritur mbi Birin e njeriut.”  MEDITIM.

  Zot, mė jep gjithmonė ndihmėn e engjėjve tė shenjtė tė qiellit, nė mėnyrė qė ata tė vazhdojnė tė mė mbrojnė dhe tė mė udhėheqin.Shtoje besimin tim nė fuqinė e hirit hyjnor.


  1.Kryeengjėjt e kanė ekzistencėn e tyre afėr Zotit.

  Afėr Zotit edhe ne jemi thirrur tė jetojmė. Ata janė atje pėrgjithmonė dhe ne do tė jemi atje me ta. Midis tė tashmes sė engjėjve dhe kėsaj tė ardhmeje qė po presim me padurim, ėshtė koha e njerėzve. Ėshtė koha pėr luftėn e fundit. E fundit sepse engjėjt tashmė e kanė dorėzuar atė. Ata tashmė e kanė zgjedhur lirisht Zotin me gjithė inteligjencėn dhe gjithė vullnetin e tyre. Ashtu si ne, ata u pėrballėn me tundimin pėr tė zgjedhur veten e tyre. Ata mund tė kishin marrė tė njėjtėn rrugė si demoni dhe tė rebeloheshin kundėr Perėndisė. Megjithatė ata e kuptuan se drita dhe forca e tyre nuk vinin nga vetė, por nga Zoti.


  2.Pra, tani qė zgjedhja e tyre ėshtė bėrė pėrfundimisht, ata na ndihmojnė.

  Secili nė vendin qė Zoti ua ka besuar: Mihaeli pėr tė na forcuar, Gabrieli pėr tė na frymėzuar, Rafaeli pėr tė na mbrojtur. Ata, ndryshe nga ne, e dinė luftėn dhe dinė tė njohin armikun! Qielli ėshtė i hapur: ēdo ditė ata zbresin pėr tė na sjellė forcėn dhe dritėn e Hyjit; ēdo ditė ata ngjiten pėr tė sjellė pėrpara fronit tė Hyjit frytin e betejave tona. Le t'u besojmė atyre! Le t’i thėrrasim nė ndihmė ēdo ditė!
  Zot, kryeengjėjt e tu tė shenjtė mė ndihmofshin dhe mė mbrofshin gjatė gjithė kėsaj dite nė mėnyrė qė ta kryej vullnetin tėnd nė ēdo gjė.

 15. #275
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  30 – 9 – 2022/E PEMTE E JAVĖS 26/ VITI C.

  “Kush pėrbuz mua, pėrbuz Atė qė mė ka dėrguar”.

  Shėn Jeronimi, prift dhe doktor i Kishės

  UNGJILLI: Lk. 10, 13-16.  13 “Vaj pėr ty, o Korazin, vaj pėr ty, o Betsaidė! Sepse tė kishin ndodhur nė Tir e nė Sidon mrekullitė qė ndodhėn nė ju, kaherė, tė veshur nė grathore e tė mbuluar me hi do tė kishin bėrė pendesė! 14 Prandaj, Tiri e Sidoni Ditėn e Gjyqit do ta kenė mė lehtė se ju!
  15 E ti, o Kafarnaum, a thua ndoshta ‘do tė lartėsohesh deri nė qiell?
  do tė plandosesh deri nė fund tė ferrit!’
  16 Kush ju dėgjon ju, mė dėgjon mua. Kush ju pėrbuz ju, mė pėrbuz mua. Kush pėrbuz mua, pėrbuz Atė qė mė ka dėrguar”.  MEDITIM

  O Zot, mė jep hirin qė tė drejtohem vazhdimisht drejt teje! Le tė mos lejoj kurrė qė tė bie nė tundim dhe tė largohem prej teje nga shpirtrat e kėqij tė materializmit dhe indiferencės, qė mund tė ēojnė vetėm nė njė ateizėm dramatik pa kuptim dhe pa vlerė. Si luledielli drejtohem te ti, Dielli qė i jep jetė dhe kuptim ekzistencės time. Mos mė lėr tė largohem nga dashuria jote.


  1.Kujt iu besua shumė, prej tij do tė kėrkohet mė shumė”(Lk 12:48).


  Korazin dhe Bethsaida panė shumė mrekulli, por banorėt e tyre mbetėn tė njėjtė, nuk u konvertuan. Ne mund tė jemi nė tė njėjtėn situatė. Katolikėt pėrgjithmonė, meshė ēdo tė diel dhe ndonjėherė edhe gjatė javės, megjithatė, zemrat tona ende i pėrkasin botės dhe vetes tzonė. Tė konvertohesh, siē pohon Jezusi nė Ungjill, do tė thotė “tė veshėsh rrobėn e zisė dhe tė ulesh nė hi nė shenjė pendimi”.
  Nė tė vėrtetė, tė bėsh pendesė nuk ėshtė nė modė, megjithatė pyet kush agjėron ēdo tė premte dhe ai do t'ju tregojė pėrfitimet. Tė dish tė agjėrosh, qė do tė thotė tė heqėsh dorė nga ushqimi dhe ta durosh urinė dhe mė pas tė ndjesh zorrėn qė rėnkon sepse ėshtė bosh dhe i mungon ushqimin, mė pas tė lejon tė heqėsh dorė nga sensualiteti yt dhe tė mos kalosh gjithė pasditen duke parė serialin tėnd tė preferuar nė vend qė tė ndihmosh me gatimin ose hekurosjen apo edhe tė vizitosh fqinjin qė ka nevojė pėr shoqėri, etj.
  Tė dish tė pendohesh do tė thotė tė heqėsh dorė nga vetja si Jezu Krishti nė Kopshtin e Gjetsemanit. A jemi atėherė tė aftė tė pendohemi kur dashuria e Krishtit e kėrkon kėtė? Kur vėzhgoj nevojat e fqinjit tim, a jam atėherė gati ta mohoj veten qė tė vihem nė shėrbim tė tij? Apo jam unė ai qė pėrsėrit gjithė ditėn “Zot, Zot!” por nuk ndryshon asnjė aspekt tė sjelljes sė tij?  2.“Kush ju dėgjon ju, mė dėgjon mua. Kush ju pėrbuz ju, mė pėrbuz mua”.

  Jezusi e pėrfundon fjalimin e tij duke i dėrguar shtatėdhjetė e dy dishepujt nė mision me kėtė frazė tė dhimbshme. Por cila ėshtė marrėdhėnia midis kėtyre popujve tė Korazinės dhe Betsaidės me kėtė fjalė tė fundit? Megjithatė ėshtė e thjeshtė. Lajmi i mirė ėshtė i vėshtirė pėr t'u dėgjuar. Tė heqėsh dorė nga vetja nuk ėshtė njė mesazh i lehtė pėr t'u transmetuar dhe dėgjuar. Mė pas ėshtė ēėshtja pėr ta jetuar kėtė Lajm tė Mirė me jetėn e vet sipas shembullit tė Jezusit, njė jetė nė tė pa frikė se ēfarė do tė thonė njerėzit.


  3.Tė dėgjosh dishepujt e Krishtit ėshtė tė dėgjosh vetė Jezusin.


  Tė flasėsh nė emėr tė Krishtit do tė thotė ta lejosh Krishtin tė flasė pėrmes gojės sė tij. Nėse askush nuk na dėgjon kur flasim nė emėr tė Krishtit, atėherė le tė kujtojmė se i pari qė vuan ėshtė Jezusi qė ndihet i refuzuar; dhe nėse vetėvlerėsimi ynė mund tė lėndohet, atėherė le tė pyesim vėrtet veten nėse flasim nė emėr tė Jezusit ose mė mirė pėr kotėsinė tonė dhe kėshtu do tė dimė nėse mbajmė njė pastėrti tė vėrtetė qėllimi si dishepull i Zotit nė apostullimin tonė dhe nė dėshminė.
  Zot Jezus, tė ofroj duart pėr tė bėrė punėn tėnde, tė ofroj kėmbėt e mia pėr tė ndjekur rrugėn tėnde, tė ofroj sytė e mi pėr tė parė si ti, tė ofroj gjuhėn time pėr tė thėnė fjalėt e tua, tė ofroj inteligjencėn time qė tė mendosh nė mua, unė tė ofroj shpirtin tim qė tė lutesh nė mua, dhe mbi tė gjitha, tė ofroj zemrėn time qė nė mua ta duash Atin dhe tė gjithė njerėzit, tė ofroj gjithēka qė jam qė tė rrish nė mua, qė tė jesh ti, Krishti, ai qė jeton, vepron dhe lutet nė mua. Amen

 16. #276
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  1-10-2022/E SHTUNĖ E JAVĖS 26/VITI 2

  “Gėzohuni pse emrat tuaj janė tė shkruar nė qiell!”

  Shenjta Tereza e Jezusit fėmijė, Virgjr dhe mėsuese e Kishės.

  UNGJILLI: Lk. 10, 17-24:  17 Tė shtatėdhjetė [e dy] nxėnėsit u kthyen me gėzim e thanė:
  “Zotėri, deri edhe djajtė na nėnshtrohen nė Emrin tėnd!”
  18 Jezusi u tha: “Shikoja kah binte Satani porsi rrufeja prej qiellit!
  19 Ja, ju dhashė pushtet tė shkelni pėrmbi gjarpėrinj e pėrmbi akrepė dhe mbi ēdo fuqi armike dhe asgjė s’do tė mund t’ju bėjė keq.
  20 Por mos u gėzoni pse ju nėnshtrohen shpirtrat, por gėzohuni pse emrat tuaj janė tė shkruar nė qiell!
  21 Atėherė Jezusi, nėn ndikimin e Shpirtit Shenjt, klithi plot hare: “Tė madhėroj, o Atė, Zotėrues i qiellit e i tokės, pse ua fshehe kėto tė urtėve e tė menēurve e ua zbulove tė vegjėlve! Po, o Atė, pse ty tė pėlqeu kėshtu!
  22 Gjithēka mė dorėzoi im Atė!Askush nuk e di kush ėshtė Biri, pėrveē Atit, dhe kush ėshtė Ati, pėrveē Birit dhe atij, kujt Biri do t’ia zbulojė”.
  23 Pastaj u kthye kah nxėnėsit dhe u tha atyre veēanėrisht: “Lum sytė qė shohin ēka po shihni ju!
  24 Juve po ju them: shumė profetė e mbretėr dėshiruan tė shohin ēka po shihni ju, por nuk panė; tė dėgjojnė ēka po dėgjoni ju, por nuk patėn fat tė dėgjojnė.”  MEDITIM.

  Zot, dėrgo Shpirtin tėnd tė Shenjtė qė tė ripėrtėrihem dhe forcohem nė identitetin tim si bir i Atit tim qiellor.


  1."Ja, ju dhashė pushtet tė shkelni pėrmbi gjarpėrinj e pėrmbi akrepė

  dhe mbi ēdo fuqi armike dhe asgjė s’do tė mund t’ju bėjė keq”.


  Zoti Jezus erdhi nė tokė pėr tė rivendosur dinjitetin tonė si bij tė Perėndisė. Pėr shkak tė mėkatit fillestar, ne e kishim humbur kėtė dinjitet dhe ishim nė pushtet tė armikut, tė demonit. Por tani Jezusi i dėrgon 72 dishepujt e tij nė njė mision dhe ndan me ta fuqinė e tij mbi gjithė fuqinė e armikut. Kjo fuqi na ėshtė dhėnė neve qė jemi pagėzuar sepse jemi bėrė bij tė Perėndisė. Prandaj demoni nuk ka fuqi mbi mua nėse nuk ia jap unė. Nėse i refuzoj gjarpėrinjtė dhe akrepat e tundimit, mėkatit dhe gėnjeshtrave tė armikut, ai nuk mund tė mė kontrollojė. Nga ana tjetėr, nėse jap pėlqimin tim duke iu nėnshtruar tundimit, unė po ia lė armikut lirinė dhe autoritetin tim si bir i Zotit  2.“Tė madhėroj, o Atė, Zotėrues i qiellit e i tokės, pse ua fshehe kėto

  tė urtėve e tė menēurve e ua zbulove tė vegjėlve!”


  Ky lajm i mirė se ne jemi vėrtet bij dhe bija tė Perėndisė nėpėrmjet pagėzimit dhe se Perėndia ėshtė me tė vėrtetė njė Atė pėr ne - njė Atė qė na do thellėsisht deri nė atė pikė sa tė ndajė me ne autoritetin e tij mbi fuqinė e armikut - na ėshtė zbuluar jo sepse jemi mė tė denjė apo mė mirė. Nė fakt, ne jemi tė vegjėlit sipas Ungjillit tė sotėm! Zoti e pa vogėlsinė dhe dobėsinė tonė dhe, nė mėshirėn e tij, na dha kėtė dhuratė me dashamirėsi. Ai dėshiron tė na shpėtojė nga dora e armikut, duke na ofruar njė pjesė tė autoritetit tė tij, duke na dhėnė forcėn pėr tė refuzuar tė keqen dhe mėkatin.  3.“Juve po ju them: shumė profetė e mbretėr dėshiruan tė shohin ēka po shihni ju,

  por nuk panė; tė dėgjojnė ēka po dėgjoni ju, por nuk patėn fat tė dėgjojnė.”


  Edhe sikur tė humbas dinjitetin dhe autoritetin tim si bir i Perėndisė, duke iu dorėzuar tundimit, mėkatit, gėnjeshtrės sė tunduesit, Zoti nuk do tė mė braktisė. Ai ofron faljen dhe mėshirėn e tij. Ai ėshtė nė gjendje tė mė rikrijojė nė imazhin dhe ngjashmėrinė e tij. Unė mund tė rifitoj dinjitetin tim, autoritetin tim, lirinė time si bir i Zotit, duke i kėrkuar falje Zotit pėr mėkatet e mia. Ėshtė hiri i pamasė qė na pret nė sakramentin e pajtimit.
  Pėrpara shpėtimit tė ofruar nga Krishti, kjo nuk ishte as e mundur dhe as e imagjinueshme. Ja pėrse Zoti gėzohet kur thotė se jemi tė bekuar. Kaq shumė profetė dhe mbretėr do tė kishin dashur ta dėgjonin kėtė lajm tė mirė, por nuk e dėgjuan atė, do tė kisin dashur tė pėrjetonin kėtė rivendosje tė dinjitetit tė tyre si bij tė Perėndisė, por nuk e panė atė gjatė jetės sė tyre tokėsore.
  Zot, faleminderit qė mė riktheve dinjitetin tim si bir i Hyjit nėpėrmjet pagėzimit tim. Ti je me tė vėrtetė njė Atė i tejmbushur i mirėsisė pėr mua.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ninoenina : 28-09-2022 mė 11:29

 17. #277
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  3-102022/E HĖNĖ E JAĖS 27/VITI 2.

  Urdhri dashurisė: Samaritani I mirė

  UNGJILLI: Lk. 10, 25-37.

  25 Dhe ja, u ngrit njė dijetar Ligji dhe, me qėllim qė ta provojė, e pyeti: “Mėsues, ēka duhet tė bėj pėr tė fituar jetėn e pasosur?”
  26 “Ēka shkruan nė Ligj? ‑ iu pėrgjigj Jezusi ‑ Si lexon atje?”
  27 Dijetari iu pėrgjigj: “‘Duaje Zotin, Hyjin tėnd, me gjithė zemrėn tėnde, me gjithė shpirtin tėnd, me gjithė fuqinė tėnde, dhe me gjithė mendjen tėnde edhe ‘tė afėrmin tėnd porsi vetveten!’“
  28 Jezusi i tha: “Mirė u pėrgjigje! Vepro kėshtu dhe do tė jetosh!”
  29 Por ai, duke dėshiruar tė pėrligjej, e pyeti Jezusin: “Kush ėshtė i afėrmi im?”
  30 Jezusi vazhdoi e tha: “Njė njeri po zbriste prej Jerusalemit nė Jeriho e ra ndėr cuba. Kėta e plaēkitėn, e rrahėn dhe ikėn dhe e lanė veē gjallė.
  31 Rastėsisht po asaj rruge po zbriste njė prift. E pa, iu shmang e vazhdoi rrugėn. 32 Po ashtu edhe njė levit, kur arriti aty, e pa, iu shmang dhe vazhdoi udhėn. 33 Kurse njė samaritanas, duke udhėtuar, kur erdhi tek ai dhe e pa, pati mėshirė pėr tė, 34 iu afrua, ia lidhi plagėt duke ia pasė larė me verė e me vaj. Pastaj e vuri mbi shtazėn e vet, e ēoi nė bujtinė dhe u kujdesua pėr tė. 35 Tė nesėrmen, nxori dy denarė, ia dha bujtinarit dhe i tha: ‘M’u kujdes pėr tė dhe, ēka tė shpenzosh mė shumė, do t’i jap kur tė kthehem.’
  36 Cili prej kėtyre tė treve, tė thotė mendja, u dėftua i afėrmi i atij njeriu qė ra ndėr cuba?”
  37 Ai iu pėrgjigj:“Ai qė pati mėshirė pėr tė!” “Shko ‑ i tha Jezusi ‑ e bėj edhe ti kėshtu!”.


  MEDITIM

  O Atė i Shenjtė, mė jep hirin tė di tė pėrgjigjem shpejt dhe pa pritur kthim, me gėzim dhe spontanitet ndaj nevojave tė personit qė e shoh tė vuajė fizikisht, moralisht ose shpirtėrisht, atij qė ėshtė “fqinjti im”. Se di tė tė shėrbej duke i shėrbyer atij.[/SIZE]


  Njė dijetar i Ligjit.

  Ai pėrfaqėson tė gjithė ata qė luten me buzėt e tyre, por zemra e tė cilėve ėshtė larg Zotit: ata qė Gjon Pagėzuesi i quan "pjellė shlligash" (Mt.3,7). Ata janė mėsuar ta vėnė nė provė Jezusin, siē e shohim nė tregimet e Ungjijve, por Jezusi ėshtė mėsuar me kėtė dhe e di shumė mirė pse nuk duan ta ndjekin. Ai e di se nėse dijtarėt e Ligjit, skribėt dhe farisenjtė i shqyrtojnė me kujdes Shkrimet, ėshtė t'i nėnshtrohen atij njė sfide sistematike dhe tė pabesė. Kėta "dijetarė tė ligjit" nuk duan tė ndjekin Zotin, sepse e dinė se mėsimet e tij janė tė vėrteta dhe tė pashmangshme. Ata e dinė se Jezusi nuk erdhi “pėr ta shlyer Ligjin ose Profetėt!: “Jo, s’erdha tė shlyej, por tė pėrkryej. Pėr tė vėrtetė po ju them: derisa tė jetė qielli e toka, asnjė germė dhe asnjė presje nuk do t’i hiqet Ligjit, por do tė zbatohen tė gjitha” (Mt 5, 17-18): ata nuk duan tė dalin nga hipokrizia dhe gėnjeshtrat e tyre.
  Jezusi nuk e lė veten tė pėrfshihet nė debate tė pafundme me ta, por kur dijetari i Ligjit e pyet atė: “Kush ėshtė i afėrmi im?” ai pėrgjigjet me njė shėmbėlltyrė qė fare mirė mund tė jetė njė fakt i vėrtetė i jetės sė pėrditshme.  Samaritani


  Kėtė histori e ka marrė Shėn Gjon Pali II nė letrėn e tij apostolike Salvifici doloris ku shpjegon se ėshtė samaritani i mirė ai qė ėshtė “nė tė vėrtetė i afėrmi i njeriut tė grabitur dhe tė lėnė gjysmė tė vdekur nga banditėt midis Jerikos dhe Jerusalemit. Prifti dhe Leviti kalojnė nė rrugėn e tyre pa u ndalur, ndėrsa samaritani – ai qė hebrenjtė e konsideronin si gėnjeshtar, tradhtar, armik – sheh tė plagosurin dhe i afrohet. I vjen keq, mbushet me dhembshuri, fashon plagėt, e hip nė kalin e tij dhe e ēon te hoteleri, tė cilit i premton se do tė paguajė atė qė do tė ketė shpenzuar pėr ta kuruar”.


  Papa Benedikti.

  Pas Koncilit tė Dytė tė Vatikanit, i cili tashmė nėnvizoi ndikimin e mjeteve moderne tė komunikimit nė afrimin e kulturave dhe qytetėrimeve, Benedikti XVI, nė Deus caritas est, vėren se "planeti ynė ėshtė bėrė mė i vogėl" dhe se "ēdo ditė ne ndėrgjegjėsohemi pėr rėndėsia e vuajtjes nė botė si pasojė e mjerimit material dhe shpirtėror dhe qė merr shumė forma, pavarėsisht pėrparimit tė shkencės dhe teknologjisė”.
  Pėr Papėn Benedikt, organizatat e panumėrta bamirėse nuk duhet tė harrojnė se modeli i dhėnė nga shėmbėlltyra e Samaritanit tė Mirė, bamirėsia e krishterė, ėshtė para sė gjithash pėrgjigja ndaj nevojės imediate dhe se vetėm pėrgatitja profesionale nuk mjafton pėr tė ofruar kėtė shėrbim: kėto organizata duhet tė sigurojnė qė profesionistėt tė kenė edhe njė "formim tė zemrės", nė mėnyrė qė shėrbimi i ofruar tė jetė vėrtet "pasojė e besimit tė tyre qė do tė jetė aktiv nė dashuri". Zemra dhe ndjeshmėria kanė pėrparėsi nė shėrbimin e kryer.
  Ati i shenjtė, mė jep hirin qė ta di tė ndihmoj mė shpejtėsi dhe pa pritur kthim, mė gėzim dhe spontaneitet tė gjithė ata qė shoh duke vuajtur fizikisht, moralisht dhe shpirtėrisht.


  Papa Franēesko ka komentuar shėmbėlltyrėm e Samaritanit tė mire ne Letrėn Enciklike VĖLLEZĖR TĖ GJITHĖ, nė kapitullin e dytė. Komenti i tij ėshtė nė
  Google – forumi shqiptar – komuniteti katolik – pėrmbledhje e doktrinės shoqerore tė kishės katolike – postime nga 118 deri nė 134.

 18. #278
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  4-10-2022/E MARTĖ E JAVĖS 27/VITI 2.

  “Njė grua, me emrin Martė, e priti nė shtėpi. Maria zgjodhi pjesėn mė tė mirėn

  qė nuk do t’i merret”.

  Shėn Franēesku i Asizit.

  UNGJILLI: Lk. 10, 38-42.


  38 Tashti, gjatė udhėtimit, hyri nė njė fshat dhe njė grua, me emrin Martė, e priti nė shtėpi.
  39 Ajo kishte njė motėr qė quhej Mari. Kjo iu ul Zotėrisė te kėmbėt dhe dėgjonte fjalėn e tij.
  40 Marta, e zėnė krejtėsisht me punėt e shėrbimit tė pritjes, iu afrua e i tha:
  “Zotėri, a nuk po tė duket rėndė qė motra ime mė la krejt vetėm tė shėrbej? Thuaji, pra, tė mė ndihmojė!”
  41 “Martė, Martė ‑ iu pėrgjigj Zotėria ‑ ti po brengosesh dhe po shqetėsohesh pėr shumė gjėra, e pra,
  42 e nevojshme ėshtė vetėm njė. Vėrtet, Maria zgjodhi pjesėn mė tė mirėn qė nuk do t’i merret”.  MEDITIM.

  “Qoftė bekuar Hyji, Ati i Zotit tonė Jezu Krishtit, i cili na bekoi me ēdo bekim shpirtėror nė qiell nė Krishtin” (Ef. 1,3). Bėj, o Zot, qė tė jetojmė nė thellėsinė e zemrės tonė kėtė fjalė e Shėn Palit: “Fjala e Krishtit banoftė nė ju me tėrė begatinė e vet! Mėsoni ēdo dije dhe kėshillojeni njėri‑tjetrin me plot urti! Kėndojini lavde Hyjit me gjithė zemėr me psalme, himne dhe kėngė tė pėrshpirtshme! Ēkado qė tė thoni dhe tė bėni, le tė jetė nė nder tė Emrit tė Jezusit Zot, duke falėnderuar me anė tė Tij Hyjin Atė” (Kol 3,16-17).  1.“Maria zgjodhi pjesėn mė tė mirėn qė nuk do t’i merret”.

  Sa e rėndėsishme ėshtė kjo folje “zgjodhi”! Ėshtė shenja e aftėsisė sonė pėr tė dalluar me njė liri tė plotė personale. Maria reflektoi, duke vėnė nė lojė inteligjencėn dhe tėrheqjen e vullnetit tė saj. Dhe ajo zgjodhi, vendosi, e mbėshtetur nga dashuria e saj pėr Jezusin, tė ulet te kėmbėt e tij dhe tė dėgjojė fjalėn e tij. Ajo ishte e lirė tė zgjedhė.
  Marthe ėshtė gjithashtu e lirė dhe inteligjenca e saj, mėnyra e saj e tė parit tė gjėrave dhe tėrheqja e vullnetit tė saj, e kanė ēuar atė t'u shėrbejė tė tjerėve. Ne jemi fėmijė tė Perėndisė, thellėsisht tė lirė. “Fėmijėt qenkan tė lirė (Mt 17:26). Po, ne jemi vėrtet tė lirė, tė ēliruar nga Krishti. “Krishti na liroi qė tė mbeteshim vėrtet tė lire”(Ga 5, 1). Dhe ne e ushtrojmė kėtė liri duke zgjedhur mė tė mirėn qė mundemi!  2.Pjesa mė e mire!

  Pjesa mė e mirė ėshtė qėndrimi i zemrės, nuk ėshtė domosdoshmėrisht zgjedhja midis lutjes ose shėrbimit ndaj tjetrit, tė dyja janė tė nevojshme. Po, pjesa mė e mirė pėr tė cilėn Jezusi fliste, ishte qėndrimi i zemrės. Po! Jezusi ngulmonte me tė drejtė nė zgjedhjen e njė zemre tė qetė, tė gėzuar!
  A nuk thotė Shėn Pali: “Secili le tė japė aq sa ia do zemra, jo i trishtuar e pėrdhuni, sepse: ‘Hyji e do atė qė jep me gėzim”(2 Kor 9, 7).
  Jezusi nuk e qorton Martėn pėr shėrbimin, ai e qorton atė pėr ankthin, dhe pėr shqetėsimin. Pjesa mė e mirė e ēdo aktiviteti ėshtė tė kemi paqe mendore!
  “Ik prej sė keqes e bėj tė mirėn,kėrkoje paqen e ndiqe atė!” (Ps 34, 15)  3.Pjesa mė e mirė ėshtė tė qėndrojmė

  me njė zemėr tė qetė dhe tė gėzuar nė mes tė detyrave tona tė pėrditshme.


  Jezusi na shtyn nė luftė kundėr njė pjese tė vetes sonė. Ėshtė njė ēėshtje, nė ne, pėr tė larguar mendimet e dėmshme dhe tė padobishme, pėr tė larguar dėshirat qė na bėjnė tė humbasim qetėsinė, pėr tė ndalur diskutimet me veten, tė cilat ndonjėherė kthehen aq shumė nė ne dhe na bėjnė tė humbasim paqen. Jezusi dėshiron qė tė luftojmė kundėr kėsaj sėmundjeje tone: -Ndjeshmėri tė rregulluara tė cilat ndonjėherė shkaktojnė trishtim ose zemėrim.
  Por, me hirin e Zotit, do tė tė luftojmė pėr tė kėrkuar kėtė paqe. Me hir, ajo do tė na jepet dhe me hir, si nė Marinė, ajo nuk do tė na hiqet.
  Shpesh, edhe ne kemi inat ndaj tė dashurve tanė, duke konstatuar se janė si Marta! Dhe ne i lutemi Zotit: “Zot, ti nuk mund tė bėsh diēka? Nuk mund tė bėsh se ai ose ajo tė jenė mė tė durueshme, mė tė dashur? Na ndihmo, sepse nuk jemi shumė larg qė tė dėshirojmė qė zjarri nga qielli tė bje mbi kėtė fqinj qė na mėrzit: "Kur e panė kėtė gjė, nxėnėsit ‑ Jakobi e Gjoni, thanė: “Zotėri, a do tė urdhėrojmė ‘qė zjarri tė zbresė nga qielli e t’i zhdukė?’“ Jezusi u kthye kah ata dhe i qortoi” (Lk. 9, 54-55).
  Edhe kėtu Marthe ėshtė shumė e mėrzitur me motrėn e saj. Me siguri fjala jote, Zot, nėse Marta dėshiron, mund tė sjellė shėrim nė zemrėn e saj tė plagosur. Si ? Duke ripėrtėritur gjithēka, duke ringjallur dashurinė qė ka pėr motrėn e saj, duke e ndihmuar atė tė rifitojė qetėsinė shpirtėrore.
  Zot, Mėsuesi im, bėhu ruajtėsi i qetėsisė sė zemrės sime!

 19. #279
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  5-10-2022/E MERKURE E JAVĖS 27. VITI C.

  Ati ynė.

  UNGJILLI: Lk. 11, 1-4.


  1 Njė ditė Jezusi po lutej diku nė njė vend. Kur e kreu lutjen, i tha njėri prej nxėnėsve: “Zotėri, na mėso edhe ne tė lutemi, siē i mėsoi edhe Gjoni nxėnėsit e vet”. 2 “Kur tė luteni ‑ u tha Jezusi ‑ thoni: O Atė! U shenjtėroftė Emri yt! Ardhtė Mbretėria jote! 3 Na jep ēdo ditė bukėn tonė tė pėrditshme! 4 Na i fal mėkatet tona, sepse edhe ne i falim fajtorėt tanė. E mos lejo tė biem nė tundim!”.  MEDITIM.


  O Jezus, unė tė dėgjoj tani. Tė ofroj gjithēka jam dhe kam. Ja ku jam: tėrėsisht nė prezencėn tėnde. Tė lutem: mė mėso tė lutemi!
  Lutja e Zotit konsiderohet njė thesar i madh tė besimit tė krishterė, sepse ėshtė njė pėrmbledhje e dendur tė Ungjillit. E zhytur nė Besėlidhjen e Vjetėr, Lutja e Zotit supozon besimin dhe lutjen e Izraelit pėr t'i udhėhequr ata drejt pėrsosjes sė tyre nė Krishtin. Ai, Biri i vetėm, ndriēon plotėsisht realitetin e besimit qė iu zbulua Izraelit, pėr tė gjithė njerėzit dhe pikėrisht pėr tė pagėzuarit, qė ta jetojnė si njė dhuratė. Vetėm kjo lutje pėrbėn njė itinerar tė vėrtetė tė jetės shpirtėrore pėr tė pagėzuarit.
  Ne e dimė pėrmendėsh lutjen e Jezusit dhe e recitojmė ēdo ditė. Megjithatė, le tė guxojmė sė pari tė kujtojmė kontekstin nė tė cilin thuhet, si dhe disa aspekte tė pėrmbajtjes sė saj, pėr ta lutur atė me entuziazėm gjithnjė e mė shumė.


  1.Fillimisht, le tė kujtojmė se kjo lutje na ka ardhur nė dy forma. Sapo lexuam atė tė propozuar nga Ungjilltari Luka. Konteksti ėshtė shumė specifik. Tek Luka, Lutja e Zotit vjen relativisht vonė nė Ungjill - nė krahasim me Ungjillin e Mateut – afėrsisht nė mabarimin e shėrbesės sė Jezusit, domethėnė pak kohė pas fillimit tė ngjitjes sė fundit nė Jeruzalem dhe pėr rrjedhojė nė kontekstin qė paraprin dhe shpall pasionin. Prandaj lutja u dėrgohet dishepujve nė mėnyrėn e njė testamenti.


  2.Sė dyti, lutja ėshtė formuluar pas kėrkesės sė njė dishepulli

  qė po shikonte Jezusin duke u lutur: “Njė ditė Jezusi po lutej diku nė njė vend. Kur e kreu lutjen, i tha njėri prej nxėnėsve: “Zotėri, na mėso edhe ne tė lutemi, siē i mėsoi edhe Gjoni nxėnėsit e vet” (v. 1).
  Dishepulli kishte parė se Jezusi shkonte pėr t'u lutur dhe se pas lutjes ai rifillonte aktivitetin e tij tė pėrditshėm. Pa dyshim, ai duhet tė ketė hasur nė vėshtirėsi pėr t'u lutur si Jezusi. Kėshtu ai i kėrkon atij qė ta ndihmojė. Jezusi do t'i mėsojė atij, jo njė traktat doktrinor mbi lutjen nė pėrgjithėsi, por, duke u nisur nga lutja e tij si Bir i vetėm tė Atit, ai do t'u mėsojė atij dhe dishepujve se si tė luten. Ai flet nga pėrvoja e tij. Prandaj, kjo lutje synon tė shfaqė qėndrimin shpirtėror tė Jezusit, Birit tė mishėruar, nė lidhje me Atin e tij, duke e transpozuar atė nė terma qė mund tė shqiptojnė njerėzit, bijtė mėkatarė. Nė tė vėrtetė, Jezusi nuk mundi tė formulonte kėrkesėn e katėrt pėr veten e tij (“na i fal mėkatet tona”)! Lutja e Zotit ofron kėshtu njė itinerar tė konvertimit tė brendshėm pėr t'u bėrė bij me Birin. Kjo lutje u jepej dishepujve pėr tė kėnaqur dėshirėn, etj:en pėr Zotin qė ata ndjenin: “Na mėso tė lutemi!”.
  3. Kėrkesa qendrore e lutjes ėshtė ajo pėr bukėn

  “Na jep ēdo ditė bukėn tonė tė pėrditshme!” (v. 3).


  Le tė ndalemi te kuptimi i fjalės “bukė” nė Biblėn dhe nė kulturėn biblike.
  Nė librin e Zanafillės, vėshtirėsia e marrjes sė bukės ėshtė formuluar kėshtu: “Me djersė tė ballit tėnd do ta hash bukėn derisa tė mos kthehesh nė dhe prej tė cilit qe nxjerrė, sepse pluhur je dhe nė pluhur do tė kthehesh”! (Zan. 3, 19).
  Nė mėnyrė paradoksale, nė kohėn e Jozefit, ka bukė nė Egjipt, ku ėshtė Jozefi i drejtė, dhe jo nė Kanaan: “…nisėn tė vijnė shtatė vjetėt e urisė qė i kishte parakallėzuar Jozefi. Mbarė botėn e kapi uria, kurse nė dheun e Egjiptit kishte bukė” (Zan 41, 54).
  Nė librin e Ruthės, ne mėsojmė se buka ėshtė njė dhuratė nga Perėndia: “Atėherė ajo u bė gati pėr t’u kthyer prej dheut tė Moabit nė atdhe me tė dy rejat. Kishte dėgjuar se Zoti e kishte parė popullin e saj dhe se u kishte dhėnė drithėra” (Rt 1, 6).
  Psalmi 77 kujton gjithashtu se ishte Perėndia qė dha mana nė shkretėtirė: “Porsi shi e lėshoi manėn pėr ushqim, u dha bukė nga qielli: njeriu hėngri bukė engjėjsh, u dha ushqim me mbushulli. (Ps 78, 24-25).
  Madje diku tjetėr ndodh qė mungesa e Zotit tė krahasohet me “bukėn e lotėve”: “Lotėt e mi janė buka ime ditė e natė, ndėrsa mė thonė pėr ēdo ditė: “Ku ėshtė Hyji yt?” (Ps 42, 4)
  Buka ėshtė gjallėruese: “Ti bėn tė mbijė bar pėr kafshė, bimė tė tjera tė nevojshme pėr njeriun, pėr tė nxjerrė prej tokės bukėn e verėn qė gėzon zemrėn e njeriut, qė me vaj ta lyejė fytyrėn e qė buka t’ia kėrkthndezė njeriut zemrėn” (Ps 104, 15).
  Mė nė fund, buka flet pėr besnikėrinė e Zotit: “Ai u jep ushqim tė gjitha gjallesave, sepse e amshueshme ėshtė dashuria e tij! Ēdo mishi ai i jep bukė, e pėrjetshme ėshtė dashuria e tij!” (Ps 135, 25) ose edhe: Ai “u jep drejtėn tė nėpėrkėmburve; u jep bukė tė uriturve; Zoti i ēliron robėrit (Ps 146, 7).
  Edhe Urtėsia ėshtė si buka: “Ejani, hajeni bukėn time, pijeni verėn qė e kam pėrzier pėr ju! Lėreni marrėzinė e jetoni dhe ecni udhėve tė menēurisė”! (Pr 9, 5-6).
  Mė nė fund, te Isaia, buka bėhet buka e premtimit: “Pse t’i shpenzoni paratė nė atė qė s’ėshtė bukė dhe mėditjen tuaj nė gjėra qė nuk ngijnė? Nėse mė dėgjoni mua do tė hani ēka ėshtė e mirė, e do tė shijoni ushqime tė shijshme… Shiu dhe bora qė zbresin nga qielli nuk kthehen atje pa e ujitur tokėn, pa e fekonduar dhe pa e bėrė tė mbijė, duke i dhėnė farė mbjellėsit dhe bukė atij”(Iz.55,2.10).
  Pikėrisht nė gjithė kėtė qė lexohet nė Biblėn pėr bukėn, nė lutjen e Jezusit, zė rrėnjė dhe merr kuptim. Ne madje mund tė pohojmė se buka qė na jep Jezusi vjen pėr tė kėnaqur plotėsisht njerėzit. Kjo bukė e pėrditshme qė kėrkojmė nė lutjen e Jezusit, a nuk ėshtė buka eukaristike e ofruar ēdo ditė?
  O Zot, ma jep ēdo ditė kėtė bukė, Korpin tend qė ėshtė Buka e jetės, Bukėn qė mė nevojtet ēdo ditė.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ninoenina : 04-10-2022 mė 04:15

 20. #280
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  6-10-2022/E ENJTĖ E JAVĖS 27/ VITI 2.

  Le tė dimė tė japim dhe tė kėrkojmė.

  UNGJILLI: Lk. 11, 5-13.


  5 Dhe u tha: “Nėse ndonjėri prej jush ka njė mik dhe i shkon nė mesnatė e i thotė: ‘Mik, m’i jep hua tri bukė
  6 se mė erdhi prej udhe miku im e nuk kam ēka t’i jap pėr darkė, ’
  7 e ai prej brenda i pėrgjigjet: ‘Mos mė trazo! Dera ėshtė tashmė e mbyllur e fėmijėt e mi e unė ramė nė shtrat! Nuk mund tė ēohem t’i jap!’ ‑
  8 Unė po ju them edhe nėse s’ēohet t’ia japė pse e ka mik, do tė ēohet me siguri pėr t’i dhėnė aq sa kėrkon pėr shkak tė trazimit.
  9 Edhe unė po ju them: lypni e do t’ju jepet, kėrkoni e do tė gjeni, trokitni e do t’ju ēelet.
  10 Sepse, kushdo lyp, merr; kush kėrkon, gjen; atij qė troket, i hapet dera.
  11 Dhe, cili prej jush qė ėshtė babė, po i lypi djali peshk, nė vend tė peshkut do t’i japė gjarpėr?
  12 Ose, nėse i lyp vezė, do t’i japė akrep?
  13 Nėse, pra, ju, edhe pse tė kėqij, dini fėmijėve tuaj t’u jepni dhurata tė mira, sa mė tepėr Ati qiellor do t’u japė Shpirtin Shenjt atyre qė ia kėrkojnė!”.


  MEDITIM

  Zot, jeta ime e lutjes ndonjėherė kufizohet nė kėrkesat dhe nė pritjet e pėrgjigjes tėnde. Mė ndihmo tė di tė kėrkoj mė mire dhe tė marr me durim mundėsitė qė mė jep pėr tė ngritur veten drejt shenjtėrisė.
  Qofshin lutjet e mia ndėrmjetėsuese, mė tė pėrsosura dhe vetėmohuese.  1.“Nėse ju qė jeni tė kėqij…”

  Nė kėtė Ungjill, disa fjalė tė Jezusit mund tė kalojnė pa u vėnė re, por meritojnė vėmendjen tonė. Jezusi tha: “Nėse po, ju qė jeni tė kėqij (…)” Nuk ėshtė vėrtet shumė e kėndshme tė dėgjojmė qė Zoti thotė kategorikisht dhe pa hezitim se ne jemi tė kėqij. Deklarata ėshtė e qartė, ka tė bėjė me tė gjithė dhe askush nuk e kundėrshton atė. Natyrisht, kjo fjali duhet tė vihet nė perspektivė me deklaratat e tjera tė Krishtit, i cili gjithashtu na quan "kripa e tokės" dhe "drita e botės" (Mt 5, 13-14). Thjesht mbajtja e njėrės prej tė dyve do tė ishte njė gabim, sepse Krishti erdhi pėr t'u zbuluar njerėzve se kush ėshtė Perėndia, por edhe pėr tė na treguar natyrėn tonė tė vėrtetė. Bota moderne e ka shumė tė vėshtirė tė pranojė qė njeriu mund tė jetė i keq dhe gjithmonė na shqetėson pak tė njohim veten si “tė kėqij”.  2.Pa e pranuar mėkatin tonė, ne nuk mund ta njohim Krishtin

  si Shpėtimtarin qė na nevojitet.


  Pra, ēfarė tė bėjmė me kėtė pohim tė Krishtit? Ideja nuk ėshtė padyshim qė t’i biem gjoksit tonė nė shenjė pendimi dhe tė duam tė varrosim veten gjashtė kėmbė nėn dheun pėr turpin. Zoti nuk dėshiron tė na mbytė nė fatkeqėsinė tonė. Megjithatė, pa e pranuar mėkatin tonė, ne nuk mund ta njohim Krishtin si Shpėtimtarin qė na nevojitet. Kjo prirje e natyrshme ndaj sė keqes qė ne njohim – mėkati origjinal – i bėn kaq tė vėshtira marrėdhėniet tona me tė tjerėt dhe me Perėndinė. E kemi tė vėshtirė tė shqetėsohemi, qoftė edhe nga miqtė tanė shumė tė mirė, por nuk ngurrojmė t'i drejtohemi Zotit pa u menduar dy herė kur diēka nuk na shkon mire ose nuk shkon ashtu siē kishim dėshiruar.


  3.Le tė mėsojmė t’i kėrkojmė Atit tone qiellor gjėra

  qė janė me tė vėrtetė tė mira pėr ne.


  Cila ėshtė niveli i besimit tone nė provaninė hyjnore? Krishti na thotė kėtu tė kėrkojmė dhe tė trokasim nė derė me kėmbėngulje dhe bindje. Ne e dimė se Zoti na dėgjon gjithmonė. Megjithatė ne tė gjithė mund tė dėshmojmė pėr lutjet pa pėrgjigje. Krishti na siguron se Ati di t'u japė gjėra tė mira fėmijėve tė tij. Prandaj ėshtė thelbėsore tė dime se si t'i kėrkojmė kėto gjėra tė mira dhe jo ato qė janė tė mira vetėm nė pamje. Kjo ėshtė njė gjė nė tė cilėn natyra jonė e keqe shpesh na mashtron pa e kuptuar ne.
  Zot, eja dhe ndrysho zemrėn time. Mė jep hirin tė drejtohem gjithmonė te ti me besimin e njė fėmije pėr tė tė kėrkuar gjėrat qė janė vėrtet tė mira pėr mua dhe jo ato qė ushqejnė krenarinė dhe sensualitetin tim.

Faqja 14 prej 15 FillimFillim ... 412131415 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Komenti juaj per kete foto te ministrit Tahiri.
  Nga DYDRINAS nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 26-02-2015, 17:31
 2. Joautenticteti i ungjillit
  Nga Ceni-1 nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 22
  Postimi i Fundit: 04-09-2014, 06:27
 3. Komenti i librit Medarixhus-Salikin nga Muhamed Husejn Jakubi
  Nga IslamInfo nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 16-08-2011, 12:04
 4. Komenti i Sures Jasin?
  Nga shtegi nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 22-07-2009, 13:18
 5. Komenti per prezervativet, Facebook kunder Papes
  Nga Vista nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 60
  Postimi i Fundit: 08-04-2009, 05:48

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •