Close
Faqja 13 prej 15 FillimFillim ... 31112131415 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 241 deri 260 prej 296
 1. #241
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,078
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  24 – 8 – 2022 /E merkure e javės 21 / VITI 2.

  “Pse tė thashė: ‘Tė pashė nėn fik’, po beson”.

  Festa e Shėn Bartolomeu, apostul.

  UNGJILLI: Gj.1, 45-51.


  45 Filipi takoi Natanaelin dhe i tha:“E gjetėm atė, pėr tė cilin shkrou Moisiu nė Ligj dhe Profetėt: Jezusin, birin e Jozefit, nga Nazareti”.
  46 “A mund tė dalė gjė e mirė nga Nazareti?” ‑ i tha Natanaeli. “Eja e shih”! ‑ iu pėrgjigj Filipi.
  47 Kur Jezusi e pa Natanaelin duke u afruar, tha pėr tė: “Ja njė izraelit i vėrtetė nė tė cilin nuk ka dredhi!”
  48 “Nga mė njeh?” ‑ i tha Natanaeli. Jezusi iu pėrgjigj: “Para se tė tė thėrriste Filipi, tė pashė nėn fik!”
  49 Atėherė Natanaeli i tha:“Rabbi, ti je Biri i Hyjit! Ti je mbreti i Izraelit!”
  50 Jezusi iu pėrgjigj: “Pse tė thashė: ‘Tė pashė nėn fik’, po beson. Do tė shohėsh mė shumė se kaq!”
  51 Dhe shtoi: “Pėr tė vėrtetė, pėr tė vėrtetė po ju them: do ta shihni qiellin e hapur dhe engjėjt e Hyjit duke u ngjitur e duke zbritur mbi Birin e njeriut.”  MEDITIM.

  O Jezus, ti mė shqyrton e mė njeh...Dua tė tė adhuroj dhe tė tė takoj.
  Ēliroje zemrėn time nga muret qė mund tė kem ndėrtuar rreth saj pėr tė mbrojtur veten.


  1 “Ja njė izraelit i vėrtetė nė tė cilin nuk ka dredhi!”
  Ne kemi shumė pėr tė mėsuar nga Natanaeli. Jezusi gėzohet kur gjen tek ai "njė izraelit i vėrtetė nė tė cilin nuk ka dredhi!”. Qė Jezusi tė thoshte kėtė, ai duhej tė ishte njė njeri thellėsisht i drejtė, i cili vepron siē mendon. Ai ėshtė gjithashtu mjaft skeptik, nuk e beson atė qė i thotė Filipi, por kurioziteti i tij ėshtė mjaft i ngjallur qė ta ndjekė. Nuk ėshtė Filipi ai qė e bind Natanaelin, por ėshtė Jezusi qė i prek zemrėn atij.
  Ungjillizimi mė i mirė nuk konsiston nė bindjen, por nė dėshminė e takimit tonė me Krishtin, pėr tė nxitur njerėzit qė ta kėrkojnė atė. Pastaj ėshtė Zoti qė hap dhe prek zemrat. Kush mė mirė se ai e njeh zemrėn e tė gjithėve dhe di si tė hyjė nė tė? Kur Natanaeli dėgjon komplimentin e Jezusit, ai qėndron nė mbrojtje: "Nga mė njeh mua?”. Fjalėt qė shqipton tregojnė se ai ėshtė njė njeri qė ka ndėrtuar disa barriera rreth zemrės sė tij: tregon racionalizėm, skepticizėm, tendenca pėr mosbesim ėshtė e fortė tek ai. Por Jezusi e njeh atė dhe ai di se si t'i thyejė ato barriera.

  2 “Para se tė tė thėrriste Filipi, tė pashė nėn fik!”
  Jezusi mundi t'i ngjallte kureshtjen, duke i treguar se e njeh dhe se e vlerėson. Ai nuk e pranon humbjen pėrballė reagimeve mbrojtėse tė Natanaelit, pėrkundrazi: “Para se tė tė thėrriste Filipi, tė pashė nėn fik”. Kush e di se ēfarė ndodhi nėn atė fik? Kėtė e dinė vetėm Natanaeli dhe Jezusi, por duhet tė ketė qenė diēka shumė intime qė Natanaeli tė reagojė duke thėnė: “Rabi, ti je Biri i Perėndisė! Ti je mbreti i Izraelit!” Jezusi i theu barrierat e tij dhe e ēoi nė konvertim duke i treguar se ėshtė ai tė cilit nuk i fshihet asgjė, qė jeton nė intimitetin e njeriut, qė i njeh tė gjitha dėshirat, tė gjitha mendimet e tij dhe tė gjitha lėvizjet e zemrės sė tij.
  Takimi midis Natanaelit dhe Jezusit na tregon se Zoti na njeh mė mirė se ne dhe se ai ėshtė i vėmendshėm ndaj lėvizjes mė tė vogėl tė brendshme tė shpirtit tonė. Tė mos vendosim asnjė pengesė mes nesh dhe atij, tė mos kemi frikė, tė mos tregojmė mosbesim pėrballė shpalljes sė Ungjillit, por tė hapemi para pranisė sė Zotit. Dhe nėse nuk mundemi, Natanaeli na dėshmon se Jezusi di si tė na kėrkojė dhe si t'i hapė zemrat tona. Ashtu si ai, ne mund tė pėrgjigjemi nėse jemi tė sinqertė me veten tonė.
  O Zot, ti je mbret...Ti mė udhėheq tek ti, nė jetė.

 2. #242
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,078
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  25 -8-2022 / E ENJTE E JAVĖS 21 / VITI 2

  “Rrini zgjuar”.

  UNGJILLI: Mt. 24, 42-51.


  42 Prandaj: rrini zgjuar, sepse nuk dini se nė ē’ditė do tė vijė Zotėria juaj!
  43 E mos harroni: po ta dinte i zoti i shtėpisė se nė ē’orė tė natės i vjen vjedhėsi, do tė rrinte zgjuar e nuk do tė lejonte t’i thyhej shtėpia.
  44 Prandaj: rrini gati, sepse Biri i njeriut do tė vijė nė atė orė kur ju s’e pritni”
  45 Vallė, cili ėshtė ai shėrbėtor besnik e i menēur, qė zotėria e vuri pėrmbi shėrbėtorėt e vet pėr t’u dhėnė ushqimin nė kohėn e duhur?
  46 I lumi ai shėrbėtor, qė, kur tė vijė zotėria, e gjen duke vepruar kėshtu!
  47 Pėr tė vėrtetė po ju them: do t’ia besojė mbarė pasurinė e vet!
  48 Por nė qoftė se shėrbėtori i keq thotė nė zemrėn e vet: ‘zotėria im vonon tė vijė’
  49 e fillon t’i rrahė shokėt e vet e tė hajė e tė pijė me pijaneca;
  50 zotėria i kėtij shėrbėtori do tė vijė pikėrisht atė ditė, kur ky s’e pret, pikėrisht nė atė orė, kur ky s’e di;
  51 do ta ndėshkojė rėndė dhe do t’ia caktojė vendin me shtiracakėt, ku do tė jetė vaj dhe kėrcėllim dhėmbėsh”.


  MEDITIM.

  Zoti im, unė besoj nė ty, unė shpresoj nė ty, unė tė dua ty. Ma shto fenė, shpresėn e dashurinė.

  1 “Rrini zgjuar, sepse nuk dini se nė ē’ditė do tė vijė Zotėria juaj!”
  Sot, Zoti na flet pėr fundin e kohės, ose gjithashtu pėr fundin e jetės sonė, kur koha jonė nė tokė do tė ndėrpritet dhe do tė vijė koha pėr tė dhėnė llogari pėr tė. Hyji, qė ėshtė dashuri dhe urtėsi e pafund, na jep njė kohė tė kufizuar pėr tė hyrė nė jetėn e pėrjetshme, pėr tė filluar kėtu nė tokė kėtė jetė me tė, tė cilėn do ta kemi plotėsisht nė qiell. Vetėm se pėr tė respektuar lirinė tonė, ai na jep vetėm disa vite pėr tė vendosur nėse do tė jemi shėrbėtorė besnik apo shėrbėtorė tė keqij. Vdekja jonė do ta konfirmojė kėtė zgjedhje tė jetės pėr gjithė pėrjetėsinė.

  2 “Rrini gati, sepse Biri i njeriut do tė vijė nė atė orė kur ju s’e pritni.”
  Sigurisht, mund tė jetė e frikshme tė mendosh pėr vdekjen dhe pėrjetėsinė nė kėtė mėnyrė, pėr Zotin qė gjykon dhe pėr mundėsinė pėr t'u ndarė prej tij pėrgjithmonė. Por a nuk ėshtė kjo vetėm ajo qė thotė Ungjilli: "Ruhuni, sepse nuk e dini se nė cilėn ditė do tė vijė Zoti juaj"? Dhe ardhja e tij nuk ėshtė e parėndėsishme. Ka shumė nė rrezik, nėse jo gjithēka: jeta jonė e pėrjetshme. Prandaj kėmbėngulja e Krishtit qė tė jemi tė vėmendshėm, tė jemi gati, qė tė mos e shtyjmė kthimin tonė pėr mė vonė: vdekja shpesh vjen shumė shpejt, kur kemi ende kaq shumė projekte pėr tė kryer, nyje pėr tė zhbėrė, njerėz pėr tė falur. Tė mos presim!

  3 “Cili ėshtė ai shėrbėtor besnik e i menēur, qė zotėria e vuri pėrmbi shėrbėtorėt e vet pėr t’u dhėnė ushqimin nė kohėn e duhur?”
  Mė pas Krishti na thotė se kėtu nė tokė na ėshtė besuar shtėpia e tė zotit. Ēfarė ėshtė kjo shtėpi? Nuk ėshtė vetėm pėr priftėrinjtė dhe ipeshkėvijtė detyra qė t’i shėrbėjnė Kishės. Ėshtė gjithashtu pėr bashkėshortėt Kisha e shtepiake, familja jonė qė ne kemi pėrgjegjėsinė pėr tė rritur nė besim. Ėshtė pėr tė gjithė Kishėn e tij, tė cilėn ai na ka besuar. A po i shpėtojmė lehtėsisht pėrgjegjėsisė sonė pėr t'u kujdesur pėr tė, duke e kufizuar veten nė shijimin e sakramenteve, ndėrsa kritikojmė me butėsi kufizimet e pastorėve tė saj? Sė fundi, ėshtė pėr tė gjithė Tempulli i Shpirtit, trupi dhe shpirti ynė, qė e kanė mirėpritur Trinitetin qė nga pagėzimi ynė: a kujdesemi ne pėr jetėn tonė shpirtėrore, pėr bashkimin tonė me Krishtin?
  Ajde, Jezusi Zot!

 3. #243
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,078
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  26 – 8- 2022 / E PREMTE E JAVĖS 21 / VITI 2.

  ARDHJA E BIRIT TĖ NJERIUT: SHĖMBĖLLTYRA E 10 VIRGJĖRAVE.

  UNGJILLI: Mt. 25, 1-13


  1”Atėherė Mbretėria e qiellit do t’u pėrngjajė dhjetė virgjėrave, tė cilat i morėn dritėzat e veta e i dolėn para dhėndrit.
  2 Pesė prej tyre ishin marroqe e pesė tė menēura.
  3 Tashti, kėto marroqet, morėn me vete dritėzat, por nuk morėn vajin.
  4 Ndėrsa ato tė menēurat, morėn me vete bashkė me dritėzat e veta edhe vaj nė enė.
  5 Pasi dhėndri u vonua, u kotėn tė gjitha dhe i zuri gjumi.
  6 Rreth mesnatės u dha lajmi: ‘Ja, dhėndri! Dilini pėrpara!’
  7 Atėherė tė gjitha virgjėrat u ēuan dhe i rregulluan dritėzat e veta.
  8 Atėherė marroqet u thanė tė urtave: ‘Na jepni prej vajit tuaj se po na ndalen dritėzat.’
  9 Tė menēurat u pėrgjigjėn: ‘ Assesi! Qė tė mos na mungojnė neve dhe juve, mė mirė shkoni te tregtarėt e bleni pėr vete!’
  10 Kur ato shkuan tė blejnė, erdhi dhėndri e ato qė ishin gati, hynė bashkė me tė nė dasmė dhe u mbyll dera.
  11 Mė vonė ia behėn edhe virgjėrat e tjera e thanė: ‘Zotėri, o zotėri, na e ēel derėn!’
  12 Por ai iu pėrgjigj: ‘Pėrnjėmend po ju them: nuk ju njoh!’
  13 Prandaj: rrini zgjuar se nuk e dini ditėn as orėn!”


  MEDITIM.


  O Zot, tė falėnderoj pėr atė qė jam dhe kam dhe pikėrisht pėr jetėn dhe pėr dhuratėn e besimit. Bėj qė mund ta kuptoj vlerėn e jetės time tė krishterė, vlerėn e saj nė pėrspektiven e jetės sė pėrjetshme

  1 Mbretėria e qiellit do t’u pėrngjajė dhjetė virgjėrave.
  Kjo shėmbėlltyrė ėshtė pjesė e njė serie tregimesh ku Jezusi u flet turmave pėr Mbretėrinė e Qiellit. Jezusi na flet pėr misterin e madh tė jetės sonė: ēfarė do tė jetė pas vdekjes? Jezusi flet nė shėmbėlltyra pėr ta bėrė tė arritshme pėr ne atė qė ėshtė shumė pėrtej aftėsisė sonė pėr tė kuptuar. Kush mund ta kuptojė se ēfarė ėshtė jeta me Hyjin? Na duhen imazhe, metafora. Jezusi na nxit tė marrim mjetet e duhura, qė tė mund tė jetojmė sipas asaj pėr tė cilėn jemi krijuar, domethėnė parajsė, miqėsi me Zotin.

  2 Ato tė menēurat, morėn me vete bashkė me dritėzat e veta edhe vaj nė enė.
  Nė Ungjillin ėshtė e rėndėsishme t'i jepet kuptim vajit pėr tė gjetur kuptimin e gjithė shėmbėlltyrės. Vaji ėshtė ai qė e bėn llambėn tė shkėlqejė, ėshtė drita me tė cilėn mund tė ecim nė errėsirė. Prandaj vaji mund tė simbolizojė besimin dhe shpresėn qė janė kjo dritė qė na lejon tė gjejmė kuptim nė mes tė errėsirės sė botės dhe tė jetės sonė, nė mes tė misterit tė sė keqes, tė vuajtjes, tė vdekjes, tė rastėsisė njerėzore e cila nuk ka pėrgjigje nė vetvete.
  Por vaji ėshtė edhe simboli i asaj qė konsumohet pėr tė tjerėt, i asaj qė u jep ngrohtėsi zemrave tė njerėzve, ėshtė simboli i bamirėsisė. Besimi, shpresa dhe bamirėsia: kėto janė tre virtytet teologjike, thelbi i jetės sė krishterė, qė pėrmblidhet pėr ne nė njė imazh tė vetėm, vaj.

  3 Pesė marroqe, dhe pesė tė mėnēura.
  Prandaj, Krishti paraqet dhjetė virgjėresha, pesė marroqe dhe pesė tė mėnēura. Ato qė nuk kanė sjellė, vaj na paralajmėrojnė pėr rrezikun e madh tė njeriut nė pelegrinazh nė tokė: le tė mos shqetėsohemi pėr jetėn e krishterė, pėr jetėn shpirtėrore, pėr miqėsinė me Zotin. Virgjėreshat e marra menduan se ky vaj ishte i kotė, se u mjaftonin sytė e tyre pėr tė gjetur rrugėn. Ndonjėherė, nė mes tė rutinės sė pėrditshme, miqėsia me Zotin mund tė duket si ky vaj: nė thelb, pėr ēfarė shėrben? Dhe pikėrisht atėherė largohemi nga thelbėsorja, nga ajo qė i jep kuptim dhe dritė jetės sonė, mendojmė se na mjaftojnė pushime, gjėra materiale, marrėdhėnie njerėzore. Dhe kur vjen nata, njeriu e kėrkon kėtė vaj. Takohet me njerėz qė janė tė mbushur me tė, qė rrezatojnė lumturi, por kjo lumturi nuk i pėrket atij, ai nuk e njeh. Ai imagjinon se mund tė shkojė ta blejė, si ēdo gjė tjetėr, te tregtarėt. Por tregtarėt e lumturisė nuk ekzistojnė.
  Pra, ēfarė tė bėjmė? Pėrgjigja ėshtė hyjnisht e thjeshtė, ne duhet tė kthehemi me pėrulėsi te tė vėrtetat e mėdha qė zbukurojnė jetėn tonė: Zoti ėshtė i pranishėm: besimi; Zoti mė ndihmon nė ēdo moment: shpresa; Zoti mė do mua dhe dėshiron dashurinė time: dashuria.

 4. #244
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,078
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  27 – 8 2022 / E SHTUNĖ E JAVĖS 21 / VITI 2.


  “Tė lumtė, shėrbėtor i mirė e besnik! Pse u dėftove besnik nė gjėra tė vogla, do tė bėj tė parė mbi pasuri tė mėdha: hyr nė gėzimin e zotėrisė tėnd!”

  Shėn Monika.

  UNGJILLI: Mt. 25, 14-30.


  14 “Sepse do tė vijė sikurse ai njeriu qė, kur deshi tė niset pėr dhe tė largėt, i thirri shėrbėtorėt e vet e ua dorėzoi pasuritė e veta.
  15 Njėrit i dha pesė talenta, tjetrit dy e tė tretit vetėm njė: secilit sipas zotėsisė sė tij e u nis pėr udhėtim.
  16 Menjėherė ai qė mori pesė talenta u ēua dhe i futi nė punė e me ta fitoi edhe pesė tė tjerė.
  17 Po ashtu, edhe ai qė mori dy talenta, fitoi edhe dy tjerė.
  18 Kurse ai qė mori vetėm njė, shkoi, ēeli njė gropė nė dhe, dhe e fshehu paranė e zotėrisė sė vet.
  19 Pas njė kohe tė gjatė, u kthye zotėria i atyre shėrbėtorėve dhe kėrkoi llogari prej tyre.
  20 E si doli para ai qė kishte marrė pesė talenta, i nxori para edhe pesė tė tjerė e tha: ‘Zotėri, ti mė pate dhėnė pesė talenta, ja, edhe pesė tė tjerė qė i fitova.’
  21 Iu pėrgjigj zotėria i tij: Tė lumtė, shėrbėtor i mirė e besnik! Pse u dėftove besnik nė gjėra tė vogla, do tė bėj tė parė mbi pasuri tė mėdha: hyr nė gėzimin e zotėrisė tėnd!’
  22 U afrua pastaj edhe ai qė kishte marrė dy talenta e tha: ‘Zotėri, ti mė pate dhėnė dy talenta, ja, edhe dy tė tjerė qė i fitova!’
  23 Iu pėrgjigj zotėria i tij: ‘Tė lumtė, shėrbėtor i mirė, e besnik! Pse u dėftove besnik nė gjėra tė vogla, do tė bėj tė parė mbi pasuri tė mėdha: hyr nė gėzimin e zotėrisė tėnd!’
  24 Kur u afrua ai qė kishte marrė vetėm njė talent, tha: ‘Zotėri, duke tė njohur se je njeri i ashpėr, se korr ku nuk mbolle e mbledh ku nuk hodhe,
  25 u frikėsova e shkova dhe e fsheha talentin tėnd nė dhe: ja, tani gjėnė tėnde!’
  26 Zotėria i tij iu pėrgjigj me kėto fjalė: ‘Shėrbėtor i keq dhe pėrtac! E ke ditur se korr ku s’mbolla, mbledh ku nuk hodha,
  27 prandaj tė ėshtė dashur ta shtiesh paranė time nė bankė e nė kthimin tim kisha marrė gjėnė time me kamatė.
  28 Prandaj merrjani kėtij talentin e jepjani atij qė ka dhjetė talenta!
  29 Sepse, atij qė ka do t’i jepet mė e do tė ketė me shumicė, e atij qė s’ka, do t’i merret edhe ajo pakicė qė ka!
  30 E shėrbėtorin e pavlefshėm nxirreni pėrjashta nė terr, ku do tė jetė vaj dhe kėrcėllim dhėmbėsh!’“  MEDITIM.

  Nė praninė tėnde, o Hyji, qė je gjithmonė me mua. O Zot, unė besoj nė ty, unė shpresėn e kam nė ty, unė tė dua. Hape zemrėn time, qė ta kuptoj dashurinė tėnde pėr mua edhe sot.


  1 Talentet janė jeta e njeriut.
  Kjo shėmbėlltyrė ėshtė e vėshtirė pėr t'u kuptuar nė fillim. A ėshtė Zoti njė zotėri qė u jep nė mėnyrė tė pabarabartė shėrbėtorėve tė tij tė mirat e tij dhe pėr tė cilėt vlen vetėm fryti i punės sė tyre? Njė talent ishte njė njėsi e monedhės greke, njė bllok prej 26 deri nė 34 kilogramė argjendi qė vlente 6000 denarė, pra shtatėmbėdhjetė vjet punė e njė punėtori. Mėsaxhi i kėsaj shėmbėlltyre mund tė kuptohet nė kontekstin e shėmbėlltyrave tė gjykimit tė fundit (krh. Mt 25). Ato kanė tė bėjnė me jetėn e njeriut nė tokė, midis Ngjitjes sė Jezusit dhe kthimit tė tij nė lavdi, kohėn kur njeriut i ėshtė besuar krijimi, veēanėrisht kujdesi pėr vėllezėrit e tij. Mėnyra se si ai e jetoi kėtė akuzė ėshtė ēėshtje e gjykimit tė fundit.
  Jeta ėshtė njė dhuratė nga Zoti qė na fton ta jetojmė atė plotėsisht: “Unė kam ardhur qė delet tė kenė jetė, jetė me bollėk (Gj. 10, 10) Njė nga pyetjet qė na bėn kjo shėmbėlltyrė ėshtė se ēfarė bėn njeriu me jetėn e tij? Ku po shkon veprimi i tij? Cili ėshtė angazhimi i tij ndaj vėllezėrve tė tij? Nė kėtė kontekst, Jezusi na fton tė shqyrtojmė veten mbi dembelizmin dhe mbi kuptimin qė i japim jetės sonė nė shėrbim tė mė tė varfėrve dhe mė tė braktisurve.


  2 “U frikėsova e shkova dhe e fsheha talentin tėnd nė dhe”.

  Njė mėsaxh tjetėr ndaj kėsaj shėmbėlltyre ėshtė nė vargjet 24 dhe 25: "Kur u afrua ai qė kishte marrė vetėm njė talent, tha: ‘Zotėri, duke tė njohur se je njeri i ashpėr, se korr ku nuk mbolle e mbledh ku nuk hodhe, u frikėsova e shkova dhe e fsheha talentin tėnd nė dhe: ja, tani gjėnė tėnde!”.
  Nuk vihet nė pah pėrtacia apo neglizhenca, por shprehja e frikės nga mjeshtri. “Kisha frikė” i bėn jehonė librit tė Zanafillės: “Dėgjova zėrin tėnd nė kopsht e u tremba, sepse jam lakuriq e u fsheha” (Zana 3, 10). Njeriu e lė veten tė tundohet nga dyshimi ndaj Krijuesit tė tij dhe frika hyn nė ekzistencėn njerėzore. Nė vend qė tė shprehė mirėnjohjen e tij pėr dhuratėn e jetės, njeriu mbyllet nė vetvete nga frika e gjykimit. Frika qė e paralizon dhe e pengon tė jetojė plotėsisht marrėdhėnien e tij si bir i Zotit. Jeta e njeriut ėshtė ajo kohė kur ne jemi thirrur tė ndėrgjegjėsohemi pėr bijėsinė tonė hyjnore, tė njohim, t'i shėrbejmė dhe ta duam Zotin. Ky ėshtė kuptimi i jetės nė tokė qė na pėrgatit pėr takimin e pėrjetshėm me atė qė na krijoi pėrmes dashurisė dhe me dashurinė.
  Jezus, ti qė erdhe tė mė zbulosh fytyrėn e Atit, mė mundėso tė njoh dashurinė e Atit, Hyjit tė pasur me mėshirė, tė cilėn e shfaqe dhe e bėre tė njohur nė veten tėnde (krh. Gjon Pali II: Letrėn enciklike Dives in misericordia, kapitulli 1).

 5. #245
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,078
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  29-8-2022 / E HĖHĖ E JAVĖS 22 / VITI 2.

  MARTIRIZIMI I SHĖN GJON PAGĖZUESIT.

  UNGJILLI: Mk. 6, 17-29


  17 Dhe njėmend, vetė Herodi kishte dhėnė urdhėr tė kapej Gjoni, tė ngujohej nė pranga e tė burgosej. Shkaku ishte Herodiada, gruaja e Filipit, tė vėllait tė tij, tė cilėn e kishte marrė pėr grua.
  18 E pasi Gjoni i kishte thėnė Herodit: “S’guxon ta mbash gruan e vėllait tėnd!”, 19 Herodiada e urrente dhe donte ta vriste, por nuk mundte,
  20 sepse Herodi e druante Gjonin. E dinte mirė se ėshtė njeri i drejtė e i shenjtė e prandaj edhe e mbronte. Kur e dėgjonte, trazohej fort nė shpirt, por prapėseprapė e dėgjonte me ėndje.
  21 Por erdhi dita e volitshme, kur Herodi, me rastin e ditėlindjes sė vet, u pėrgatiti njė gosti bujarėve tė vet, oficerėve tė lartė dhe krerėve tė Galilesė.
  22 Hyri vajza e Herodiadės e kėrceu. I pėlqeu shumė Herodit dhe tė ftuarve. Atėherė mbreti i tha vajzės.“Lyp prej meje ēka tė duash dhe unė do ta jap.”
  23 Dhe iu pėrbetua (shumė):“Do tė jap gjithēka tė mė lypėsh, qoftė edhe gjysmėn e mbretėrisė sime!”
  24 Ajo doli dhe i tha s’ėmės:“Ēka tė kėrkoj?

  “Kokėn e Gjon Pagėzuesit!” ‑ i tha aj
  25 Vajza u kthye vrik te mbreti e i tha:“Dua tė ma japėsh tani nė pjatė kokėn e Gjon Pagėzuesit.”
  26 Mbreti u trishtua, por pėr shkak tė premtimit dhėnė me pėrbetim e pėr shkak tė tė ftuarve, nuk deshi t’ia mohojė kėrkesėn
  27 Mbreti menjėherė dėrgoi njė vrasės dhe urdhėroi t’ia sjellė kokėn e Gjonit. Ky shkoi, ia shkurtoi kokėn nė burg,
  28 e solli nė pjatė, ia dha vajzės, kjo ia dha s’ėmės.
  29 Kur dėgjuan nxėnėsit e Gjonit, erdhėn, morėn trupin e tij dhe e shtinė nė dhe.  MEDITIM.

  O Jezus, sot dua tė mėsoj prej Shėn Gjon Pagėzuesit qė tė mė tregojė rrugėn drejt teje. Mė ndihmo tė mbledh veten gjatė kėtij momenti lutjeje nė mėnyrė qė tė dėgjoj atė qė dėshiron tė mė thuash.


  Zot, duke ndjekur shembullin e Shėn Gjon Pagėzuesit,

  mė jep lirinė e brendshme qė tė tė shoqėroj deri nė mundimin tėnd.


  1. Hérodi.

  Personazhi i parė ėshtė Herodi, mbreti i rajonit. Ne imagjinojmė dikė tė pasur, qė jeton me bollėk, qė ofron bankete tė mėdha pėr personalitetet e tij. Ai ėshtė i fuqishėm, nuk pranon kundėrshtime dhe kėdo qė guxon tė flasė kundėr tij e fut nė burg. Por shpejt e kuptojmė se ky njeri qė shfaq madhėshtinė dhe forcėn e tij, ėshtė ai qė mė tepėr jeton i burgosur. Ai qė duket se po udhėheq situatėn, nuk e kontrollon jetėn dhe veprimet e veta. Ai ėshtė vetėm njė kukull dhe njė skllav nė duart e tė tjerėve. Ėshtė "pėr shkak tė Herodiadės" qė ai e fut Gjonin nė burg. Ai e mbron Gjonin, po, por sepse ka frikė prej tij. I pėlqen ta dėgjojė: shqetėsohet, por nuk ka forcė pėr tėtė ndryshuar. Mė nė fund, ai e ekzekuton Gjonin kundėr dėshirės sė tij "pėr shkak tė betimit dhe tė ftuarve". Ai ėshtė skllav! Skllav i "ēfarė do tė thonė?" », njė skllav i dėshirės pėr tė kėnaqur tė tjerėt.


  2. Gjoni.

  Jean-Baptiste ėshtė i lidhur me zinxhirė nė njė burg, i pafuqishėm. Ai, zėri qė thėrret nė shkretėtirė, hesht. Ai, predikimi i tė cilit ka udhėhequr kaq shumė mėkatarė drejt kthimit, vetėm buzėqesh nga Herodi. Por ai ėshtė i lirė. Ai ėshtė besnik ndaj misionit tė vet dhe asgjė nuk mund ta ndalojė atė. Edhe sikur mbreti ta burgoste, edhe sikur tė mos mbetet njeri qė ta dėgjonte, edhe sikur tė bėnte vetėm armiq dhe keqpėrdorime, edhe sikur tė harrohet... nuk resht kurrė sė predikuari tė vėrtetėn. Ai ėshtė i lirė.


  3.Jezusi.

  Ku ėshtė Jezusi? Ky pasazh ėshtė i vetėm nė ungjijtė qė nuk pėrmend Krishtin. Ku ėshtė ai kur shoku i tij ka mė shumė nevojė pėr tė? Mungon? Kjo mungesė e dukshme e Krishtit ėshtė ndoshta vuajtja mė e madhe e Gjon Pagėzuesit. Ai kėrceu nga gėzimi nė barkun e nėnės sė tij kur ndjeu praninė e tij pėr herė tė parė (krh. Lk 1,41). Ai e pėrshkroi veten si mikun e dhėndrit, i cili qėndron nė kėmbėt e tij dhe gėzohet me zėrin e tij (krh. Gj. 3,29). A mund ta imagjinojmė dhimbjen e tij teksa e sheh veten tė ndarė, nėse jo tė braktisur, nga Krishti? Jezusi shpalli se ai ishte dėrguar pėr tė "liruar tė shtypurit" (Lk. 4,18). Ku ėshtė ai nė birucėn e Gjon Pagėzuesit?
  Ėshtė pikėrisht nė mes tė kėsaj braktisjeje qė Krishti ėshtė i pranishėm. Nė martirizimin e tij, Gjon Pagėzuesi e identifikon veten me atė qė do tė thėrrasė nė kryq: “Hyji, Hyji im, pse mė ke braktisur? (Mk. 15,34). Duke depėrtuar nė mes tė braktisjes dhe vuajtjes, ai nuk ėshtė i vetėm. Krishti e shoqėron atė.

  Zoti Jezus, tė ndjek shumė shpesh duket si humbje. Mė duket se korr mė shumė ferra se fruta. Edhe ti, ndonjėherė, mė dukesh larg. Unė tė falėnderoj pėr Gjon Pagėzuesin dhe pėr dėshminė e tij. Ai mė tregon se ia vlen tė tė ndjek nė rrugėn drejt kryqit. Unė nuk jam vetėm nė kėtė rrugė drejt teje. Edhe ai e kaloi dhe i erdhi fundi. Edhe unė tė falėnderoj sepse nė kėtė errėsirė ku dukesh se mungon, je aty. Kur unė vuaj, ti vuan me mua. Ti mė shoqėron.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ninoenina : 28-08-2022 mė 09:51

 6. #246
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,078
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  30-8-2022: E MARTE E JAVĖS 22/ VITI 2

  “Unė e di kush je: Shenjti i Hyjit!”

  UGJILLI: Lk. 4,31-37.


  31 Atėherė zbriti nė Kafarnaum, qytet i Galilesė dhe mėsonte ditėn e shtunė.
  32 Njerėzit i magjepste mėsimi i tij, sepse fjalėn e kishte plot autoritet.
  33 Nė sinagogė ndodhej njė njeri qė nė trup kishte shpirtin e djallit tė ndytė. Ai bėrtiti me zė tė lartė:
  34 “Hej, ē’ke me ne, Jezus Nazareni? A erdhe tė na farosėsh? Unė e di kush je: Shenjti i Hyjit!”
  35 “Praj dhe dil prej tij! ‑ i urdhėroi Jezusi. Djalli e rrėzoi para tyre e doli prej tij pa e lėnduar fare.
  36 Tė gjithė i kapi frika dhe i thoshin njėri‑tjetrit:
  “Ēfarė fjale! Ky po u urdhėron me pushtet e fuqi shpirtrave tė ndytė e ata po dalin!”
  37 Dhe u pėrhap zėri pėr tė nėpėr tė gjitha vendet e krahinės.

  MEDITIM:

  Zot, mė jep prehje, rehati, ripėrtėri forcėn time dhe eja dhe ma mbush zemrėn me dashurinė tėnde.
  Shpirt Shenjt, eja dhe lutu brenda meje, qė tė kuptoj fjalėn tėnde dhe vullnetin tėnd. Qė tė besoj se ti me do.


  1. Autoriteti i Jezusit

  Autoriteti i Jezusit tėrheq dhe magjeps. Ai ka autoritet sepse di ēfarė thotė, ēfarė mėson. Puna e tij pėrputhet me fjalėt e tij. Fjalėt e tij zbulojnė njė menēuri tė jashtėzakonshme, ato vijnė nga Zoti. Ai zbulon kuptimin e Shkrimeve. Ai zbulon kuptimin e gjėrave nė jetė. Asgjė nuk e habit atė, as mėkatet tona dhe as demonėt. Autoriteti i tij ėshtė mbi tė gjitha dhe, nė tė njėjtėn kohė, pranė nesh.
  Jezusi flet me autoritet, sepse ėshtė i mbushur me Shpirtin Shenjt, siē thuhet disa herė nė kėtė kapitull tė Ungjillit tė Shėn Lukės: “Jezus, i mbushur me Shpirtin Shenjt” (Lk 4,1); “Kur Jezusi, me fuqinė e Shpirtit, u kthye nė Galile, fama e tij u pėrhap nė tė gjithė rajonin. (Lk 4:14); “Shpirti i Zotit ėshtė mbi mua, sepse Zoti mė ka vajosur. (Lk 4, 18; Is 61, 1)
  Pse na bėn mirė autoriteti i tij? Unė vazhdoj tė shikoj te Zoti dhe tė reflektoj mbi anėn e dobishme tė kėtij autoriteti. Ajo qetėson, mėson dhe udhėzon, ėshtė solide, urdhėron tė ndėrtohet e mira, mbron nga e keqja, zbulon urtėsinė e Zotit.  2. Jezusi dėbon shpirtrat e papastėr

  Nė fillim tė kapitullit 4 tė Ungjillit tė Shėn Lukės, Jezusi ėshtė nė shkretėtirė i tunduar nga djalli. Kėtu, shpirti i demonit hyn nė dialog me tė nėpėrmjet kėtij njeriu tė pushtuar. Jezusi thjesht i thotė qė tė mbyllė gojėn dhe tė dalė. Demoni bindet.
  Me kėtė thjeshtėsi tė fuqisė sė Perėndisė, edhe ne mund tė flasim me autoritet nė emėr tė Jezusit ndaj tundimeve tona pėr tė heshtur. Heshtje! hesht! Dil jashtė! Na lini tė qetė. Ėshtė autoriteti i Jezusit qė ne duam tė ndjekim, jo ju.
  3. Jézusi, “Shenjti I Hyjit!”.

  Demonėt e dinė se Jezusi ėshtė "Shenjti i Hyjit”, ai ėshtė Zoti. Zbuloje vetveten, o Jezus. Me fol per veten. Mė trego kush je, pse mė do, ēfarė dashurie tė pamasė rrėfen pėr mua. Shenjtėria jote tė mos mė trembė, por tė mė tėrheqė e ti mė rinovo, mė rindėrto, meqė vjen ta ndash me mua.
  Jezus, faleminderit pėr autoritetin tėnd. Unė mund tė mbėshtetem tek ti. Tek ti gjej kėshillė dhe forcė. Unė tė falėnderoj qė je "Shenjti i Zotit". Largohu nga unė dhe rreth meje ēdo frymė tė papastėr, ēdo ide apo ndjenjė qė nuk i pėrgjigjet personit tėnd. Hapi sytė dhe zemrėn time pėr tė soditur bukurinė dhe fuqinė tėnde, rreth meje, nė ngjarje konkrete. Mė mahnit mua.

 7. #247
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,078
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  31-8- 2022/ E MERKURE E JAVĖS 22/ VITI 2.


  Le ta pėrmbushim vullnetin e Hyjit me dashuri pa kėrkuar ndonjė shpėrblim tjetėr pėrveē atij tė tė qenit bijtė e dashur tė Hyjit.

  UNGJILLI: Lk. 4,38-44


  38 Si doli prej sinagogės, hyri nė shtėpinė e Simonit. Vjehrrėn e Simonit e kishin zėnė ethe tė forta e i bėnė lutje pėr tė.
  39 Ai u pėrkul kah ajo, u urdhėroi etheve ‑ e ato e lėshuan. U ēua aty pėr aty dhe u shėrbeu.
  40 Kur perėndoi dielli, tė gjithė ata qė ishin tė sėmurė me sėmundje tė ndryshme, i binin tek ai e Jezusi i shėronte duke vėnė duart mbi secilin prej tyre.
  41 Prej shumėkujt dilnin djajtė e thoshin: “Ti je Biri i Hyjit!” Jezusi u kėrcėnohej dhe ua ndalonte tė flisnin, sepse e dinin se ai ishte Mesia.
  42 Kur zbardhi drita doli dhe shkoi nė njė vend tė pabanuar. Turmat u vunė ta kėrkojnė, e kur e gjetėn, u munduan ta ndalnin tė mos largohej prej tyre.
  43 Ai u tha: “Mė duhet ta shpall Ungjillin e Mbretėrisė edhe nė qytete tė tjera, sepse pėr kėtė punė jam dėrguar.”
  44 E predikonte nėpėr sinagoga tė Judesė.

  MEDITIM.

  Zemra ime ėshtė e shqetėsuar derisa tė prehet nė ty, Zot! Shtoje tek unė atė indiferencė tė shenjtė pėr tė kėrkuar prehjen dhe thesarin tim vetėm tek ti.
  Njė indiferencė e shenjtė: ajo e pėrmbush vullnetin e Hyjit me dashuri pa kėrkuar ndonjė shpėrblim tjetėr pėrveē atij tė tė qenit biri i dashur i Hyjit.  1. Jezusi shėroi tė sėmurėt.


  Le tė sodisim plotfuqishmėrinė e Hyjit nė personin e Jezusit dhe tė mrekullohemi nga shenjat dhe mrekullitė qė ai bėri. Sot a jam nė gjendje tė dėgjoj veprimet e heshtura tė Zotit nė jetėn time tė pėrditshme dhe tė zakonshme? A jam mėsuar atėherė tė falėnderoj Zotin tonė pėr jetėn dhe shėndetin e mirė? Pėr Eukaristinė dhe sakramentet? Pėr familjen, punėn dhe miqtė?
  Sot, mė shumė se kurrė, Hyji ėshtė duke punuar nė Kishėn e tij nėpėrmjet priftėrinjve tė tij, lėvizjeve tė tij apostolike, papės dhe familjeve tė tij tė shumta tė krishtera. Pėr tė zbuluar tė gjitha kėto mrekulli tė hirit, ėshtė e nevojshme tė heshtėsh sepse Zoti vepron nė heshtje. Sigurisht ne do tė donim qė ai tė vazhdonte tė kryente mrekulli tė jashtėzakonshme si ato qė na tregoi Shėn Luka nė Ungjill; megjithatė le tė kujtojmė fjalėt qė ai i drejtoi Shėn Thome: “Lum ata qė besojnė pa pare”. Ēfarė lloj besimi do tė kishim ne nėse Jezusi do tė na shėronte me sėmundjen apo dhimbjen mė tė vogėl?  2. “Ti je Biri i Hyjit”  Le tė ndalemi edhe te sjellja e djallit. Ai ėshtė i vetmi qė e njeh gjithėfuqinė e Zotit. Ndėrsa turmat kėrkojnė Jezusin pėr shėrime njerėzore, domethėnė pėr pėrfitimet dhe dobinė qė na ofron ky njeri, djalli zbulon identitetin e kėtij njeriu duke e bėrtitur atė. Imagjinoni skenėn pėr njė moment! “Ti je Biri i Hyjit!” Dhe Jezu Krishti i ndalon ata tė flasin sepse Zoti ynė ka nevojė pėr heshtje pėr tė vepruar. Ai nuk ka nevojė pėr publicitet apo rrjete sociale, sepse ai i realizon veprat e tij nė intimitetin e njė takimi personal mes njė ti dhe njė meje. Nuk ka nevojė pėr ndėrmjetės tė zhurmshėm. Bėhet fjalė pėr takimin me tė nė heshtjen e zemrės sė tij.  3. “Jezusi shkoi nė njė vend tė pabanuar”.

  Mė nė fund arrijmė nė klimėn e veprimit tė tij ungjillor, i cili me tė vėrtetė zė rrėnjė nė lutjen e tij larg zhurmės dhe shpėrqendrimit. Jezusi kėrkon heshtjen nė shkretėtirė pėr tė pėrmbushur frytshėm veprėn dhe vullnetin e Atit tė tij. Ai nuk kėrkon vlerėsimin dhe publicitetin qė mund t'i ofrojnė demonėt. Ai nuk i shėron tė sėmurėt pėr t'u njohur si mbret ose si njė figurė e rėndėsishme, sepse kur turmat shkojnė nė kėrkim tė tij pėr tė qėndruar me tė, Jezusi u kujton atyre se duhet tė shkojė edhe tė predikojė Lajmin e Mirė nė qytete tė tjera.
  O Zot Jezus, e gjithė jeta jonė le tė mos kėrkojė asgjė tjetėr veēse tė bėjmė vullnetin e Hyjit me dashuri, pa kėrkuar asnjė kompensim tjetėr pėrveē dashurisė sė Atit.

 8. #248
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,078
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  1-9-2022/E ENJTĖ E JAVĖS 22/VITI 2.


  “...Lanė gjithēka e shkuan pas tij”.  “Zoti ėshtė pjesa e trashėgimit tim dhe gota,
  nė dorėn tėnde ėshtė fati im!
  Shorti mė ra nė mė tė mirėn tokė:
  pjesa e trashėgimit tim mė pėlqen shumė!
  E bekoj Zotin qė mė dha kuptim,
  edhe natėn veshkat e mia mė mėsojnė.
  Zotin e kam gjithmonė para sysh,
  mė rri nė tė djathtė, nuk kam sesi tė rrėzohem!
  Prandaj galdon zemra ime, gėzon shpirti im,
  mbarė trupi im pushon nė qetėsi.
  S’do tė ma lėsh shpirtin nė Nėntokė,
  as s’do tė lejosh qė Shenjti yt tė kalbet nė dhe.
  Ti do tė ma tregosh udhėn e jetės,
  gėzimin e plotė para fytyrės sate,
  kėnaqjen e amshueshme nė tė djathtėn tėnde” (Ps.16,5-11).  UNGJILLI: Lk. 5, 1-11.

  1 Jezusi njė ditė ishte nė bregun e liqenit tė Gjenezaretit e, ndėrsa populli po shtyhej rreth tij pėr tė dėgjuar fjalėn e Hyjit,
  2 pa dy lundra buzė bregut tė liqenit: peshkatarėt kishin dalė e po lanin rrjetat.
  3 Hyri nė njėrėn prej atyre lundrave ‑ nė atė qė ishte e Simonit ‑ dhe iu lut ta largonte pakėz prej tokės. U ul e, prej lundrės, mėsonte turmėn.
  4 Kur pushoi sė foluri, i tha Simonit: “Grahi nė ujė tė thellė e hidhni rrjetat tuaja pėr tė zėnė peshk.”
  5 Simoni i tha: “Mėsues, gjithė natėn u pėrpoqėm e nuk zumė asgjė; por pasi po thua ti, do t’i hedh rrjetat.”
  6 Si bėnė kėshtu, zunė njė sasi tė madhe peshqish ‑ gati po u shqyheshin rrjetat.
  7 Atėherė u dhanė shenjė shokėve nė lundrėn tjetėr tė vinin e t’u ndihmonin. Ata erdhėn dhe i mbushėn tė dy lundrat aq sa gati u fundosėn.
  8 Kur pa Simon Pjetri, i ra ndėr kėmbė Jezusit dhe i tha:
  “Largohu prej meje, Zotėri, se jam njeri mėkatar!”
  9 Vėrtet, pėr arsye tė peshkut qė zunė, mbeti shtang prej habisė ai dhe tė gjithė tė tjerėt qė ishin me tė;
  10 gjithashtu edhe Jakobi e Gjoni, bijtė e Zebedeut, bashkėgjuetarė tė Simonit. Jezusi i tha Simonit:“Mos ki frikė! Tani e tutje do tė zėsh njerėz.”
  11 Ata, si i sollėn lundrat nė breg, lanė gjithēka e shkuan pas tij.  MEDITIM.

  1. Jezusi “Hyri nė njėrėn prej atyre lundrave ‑ nė atė qė ishte e Simonit”.

  Zoti hyri nė jetėn e Simonit duke hyrė nė varkėn e tij. Peshkimi ishte pėr Simonin jetesėn e tij dhe njė aktivitet qė zinte njė vend tė madh nė kohėn e tij dhe nė zemrėn e tij njerėzore. Ishte vendi i lodhjes dhe i mundimit tė tij. Ai kishte kaluar "tėrė natėn pa marrė asgjė". Zoti gjithashtu dėshiron tė jetė pjesė e jetės sime. Ai dėshiron tė ndajė gėzimet dhe hidhėrimet e mia, betejat dhe sukseset e mia. Nėse Jezusi do tė vinte tė mė takonte sot, ku do tė dėshiroja ta takoja? Cili ėshtė vendi i lodhjeve dhe i mundimeve tė mia? Ēfarė kam mė shumė nė zemrėn time tani?  2.“Grahi nė ujė tė thellė e hidhni rrjetat tuaja pėr tė zėnė peshk”.

  Simoni kishte pėrjetuar edhe njė herė kufizimet dhe dėshtimin e tij. Nata e peshkimit kishte qenė e kotė. Jezusi e fton atė tė mos zhytet nė dekurajim. Ai e fton atė tė mos e pėrēmojė veten. Ai nuk dėshiron qė ai tė pėrqendrohet nė dėshtimin dhe nė metat e tij. Ai e fton Pjetri tė shikojė pėrtej vetvetes dhe tė hapė zemrėn e tij pėr njė tė ardhme plot shpresė. Jezusi kishte njė plan tė mrekullueshėm pėr tė ardhmen e tij.
  Sa shpesh e gjejmė veten tė mbėrthyer nė ngushtėsinė e dėshtimeve dhe tė metave tona pa parė tė ardhmen qė na pret me Krishtin.  3. “Mos ki frikė! Tani e tutje do tė zėsh njerėz”.

  Me shikimin e kapjes sė mrekullueshme, Pjetri zbulon krenarinė e tij tė plagosur. "Largohu nga unė, Zot, sepse jam njė njeri mėkatar”. Ai nuk arrin tė shohė nė kėtė mrekulli dashurinė dhe bekimin e Zotit. Ai mendon vetėm pėr mungesėn e meritave. Nėse Jezusi i kishte dhėnė njė shenjė me kėtė mrekulli, ajo nuk ishte pėr ta poshtėruar apo pėr ta larguar, por pėr ta afruar me veten e tij. Ai donte t'i tregonte predikimin e tij dhe ta pėrgatiste pėr njė mision, atė tė tė qenit apostull dhe peshkatar njerėzish. A jam verbuar edhe unė nga krenaria e plagosur? A po i shoh bekimet e Zotit nė kohėn time?
  Eja, o Jezus, nė jetėn time, dhe pushto nė mua frikėn dhe krenarinė time tė plagosur, nė mėnyrė qė tė mund tė sodit tė gjitha bekimet qė ti mė jep ēdo ditė.

 9. #249
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,078
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  2-9-2022/E PREMTE E JAVĖS 22/ VITI 2

  “A mund t’i bėni dasmorėt tė agjėrojnė derisa dhėndri ėshtė me ta?”.


  UNGJILLI: Lk 5, 33-39.


  33 Atėherė ata i thanė:“Nxėnėsit e Gjonit agjėrojnė shpesh dhe luten, po ashtu edhe ata tė farisenjve ‑ pėrkundrazi, tė tutė hanė e pinė”.
  34 Jezusi u pėrgjigj: “A mund t’i bėni dasmorėt tė agjėrojnė derisa dhėndri ėshtė me ta? 35 Tani vijnė ditėt kur do t’ua rrėmbejnė dhėndrin, atėherė, nė ato ditė do tė agjėrojnė.”
  36 U tregoi edhe krahasimin: “Askush nuk e pret njė copė prej petkut tė ri pėr t’ia vėnė petkut tė vjetėr, pėrndryshe shqyen petkun e ri, kurse copa prej petkut tė ri nuk pėrkon me petkun e vjetėr.
  37 Askush nuk e shtie verėn e re nė rrėshiqa tė vjetėr, sepse vera e re i pėlcet rrėshiqat kėshtu qė edhe vera derdhet edhe rrėshiqat prishen:
  38 por vera e re duhet tė hidhet nė rrėshiqa tė rinj.
  39 Askush, duke pirė verė tė vjetėr, s’i lakmon verės sė re, sepse thotė: “E vjetra ėshtė mė e mirė!”  MEDITIMI.


  Zot, ti je dhėndri i shpirtrave tanė dhe ēdo moment i kaluar me ty duhet tė jetė njė festė, njė takim plot gėzim dhe dashuri. Rinovo dashurinė time qė ajo tė jetė gjithmonė e re.


  1. Njė discutim mbi agjėrimin.

  Ky Ungjill fillon me njė diskutim tė vogėl mbi ēėshtjen e agjėrimit. Jezusi, duke mos e pėrjashtuar atė, mbron dishepujt e tij tė cilėt, me sa duket, nuk e praktikojnė ende atė. Agjėrimi ėshtė rekomanduar gjithmonė nga Kisha dhe shumė shenjtėrit e kanė bėrė atė njė armė pėr t'iu afruar Zotit. Sot kjo praktikė e privimit vullnetar nga njė e mirė, nė frymėn e pendimit, ka humbur njė pjesė tė shijes sė saj. Megjithatė, ne mund tė gjenim shumė lehtė mėnyra tė reja pėr tė agjėruar. Telefonat tanė, kompjuterėt dhe ekranet e tjerė mund tė na bėjnė tė humbasim gjėrat thelbėsore nga shpėrqendrimet e shumta qė ofrojnė. Agjėrimi nga kėto gjėra, pėr shembull, mund tė jetė shumė i dobishėm pėr shpirtin.


  2. Tė mos ngatėrrohet qėllimi mė mjetin.

  Por atėherė, pėrse Jezusi nuk u kėrkon apostujve tė tij tė agjėrojnė pa pushim, siē u kėrkon ai tė luten pa pushim, pėr shembull? Thjesht sepse edhe njė herė Zoti ėshtė shumė i kujdesshėm qė tė mos ngatėrrojė qėllimin dhe mjetin. Jezusi na kėrkon mbi tė gjitha kthimin e zemrės dhe jo disa praktika tė jashtme tė zbatuara pak a shumė mirė. Agjėrimi ėshtė mjet, jo qėllim nė vetvete. Dikush mund tė praktikojė agjėrimin dhe tė jetė shumė larg Krishtit, kjo quhet dietė. Por nėse gatishmėria ime pėr tė ofruar kėtė sakrificė lind nga dashuria ime e thellė pėr bashkėshortin e shpirtit tim, atėherė ky agjėrim mund tė mė ndihmojė tė forcoj besimin tim dhe marrėdhėnien time me Krishtin.  3. Nga Shpirti i ri qė na dhuron Jezusi, mund tė lindin dėshirat tona

  pėr sakrifica dhe ofertat.


  Agjėrimi nuk ėshtė njė formulė magjike, si ajo copa e re qė nuk mund tė qepet pėrsėri nė njė pėlhurė tė vjetėr pėr ta bėrė atė tė re. Njė zemėr e ftohtė dhe larg Zotit do tė jetė nė gjendje tė praktikojė tė gjitha agjėrimet e mundshme dhe tė imagjinueshme, do ta shndėrrojė jetėn e saj nė njė vetė-drejtėsi qė kėrkon mbi tė gjitha tė pėrmbushė normat. Por ky nuk ėshtė thirrja e tė krishterėve. Tė besosh se dikush mund tė arrijė shenjtėrinė nėpėrmjet pėrmbushjes sė standardeve tė jashtme ėshtė "ngatėrresė shpirtėrore" e ngjashme me "shqyerjen e njė cope nga njė rrobė e re dhe qepjen e saj nė njė tė vjetėr". Krishti na jep njė zemėr tė re dhe njė frymė tė re. Nga kjo Zemėr dhe nga ky Shpirt duhet tė lindin dėshirat tona pėr sakrifica dhe oferta plot dashuri pėr Zotin.
  Zot, ti dėshiron tė ma rinovosh zemrėn me njė verė tė re, me njė lesh tė re dhe duhet tė laj veten time dhe rrobėn time nė gjakun e Qengjit. Mė ndihmo tė rinovoj tė gjitha veprimet e mia. Agjėrimi im dhe veprat e mia tė bamirėsisė qofshin tė frymėzuara nga njė dashuri e thellė pėr ty dhe pėr misionin.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ninoenina : 29-08-2022 mė 12:23

 10. #250
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,078
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  3-9-2022. E SHTUNĖ E JAVĖS 22. VITI 2.

  “Nxėnėsit e Jezusit kėputnin kallinj”.

  Shėn Geg i Madh, Papė dhe mėsues i Kishės.

  UNGJILLI: Lk. 6, 1-5.


  1 Njė tė shtunė, kur Jezusi po kalonte nėpėr tė mbjella, nxėnėsit e tij kėputnin kallinj, i shkokėlonin nė dorė dhe i hanin. 2 Atėherė disa farisenj thanė:
  “Pse bėni ēka s’ėshtė e lejueshme tė bėhet tė shtunėn?”
  3 Jezusi iu pėrgjigj: “A nuk keni lexuar ēfarė bėri Davidi kur u urit ai dhe pėrcjellėsit e tij? 4 [Si] hyri nė Shtėpinė e Hyjit, i mori bukėt e kushtimit, hėngri vetė dhe u dha tė hanė edhe atyre qė ishin me tė, bukėt, qė s’kishte leje t’i hajė askush tjetėr pėrveē priftėrinjve?” 5 Dhe u tha: “Biri i njeriut ėshtė zotėria i tė shtunės”.


  MEDITIM.
  O Hyji, mė ndihmo, duke bėrė qė mėsimet e Shpirtit Shenjt qė na zbulon mendimet, dėshirat dhe veprat e Jezusit, Fjalės sė mishėruar, dhe tė Nėnės sė tij tė banojnė gjithmonė nė mua.


  1. “Pse bėni ēka s’ėshtė e lejueshme tė bėhet tė shtunėn?”

  Ugjilli na vė nė praninė e Zotit tonė Jezu Krisht, qė u kujtuar apostujve tė tij vullnetin e Perėndisė, tė transmetuar brez pas brezi nga shėrbėtorėt e Krijuesit nėpėrmjet Librave tė Shenjtė. Apostujt, tė mbledhur rreth Zotit ishin akuzuar se kishin shkelur Ligjin e Zotit, sepse “kėputnin kallinj, i shkokėlonin nė dorė dhe i hanin”, gjė qė ishte e ndaluar nga Ligji hyjnor.  2 “ (…) tė shtunėn”.
  Nga brezi nė brez, u transmetua se e shtuna ishte njė ditė pushimi, paqeje, dashamirėsie, duke festuar pushimin e Perėndisė nė ditėn e shtatė tė krijimit dhe duke pėrkujtuar ēlirimin e Izraelit nė kohėn e Eksodit: "Mbaje ditėn e shtunė dhe shenjtėroje ashtu siē tė ka urdhėruar Zoti, Hyji yt. Puno gjashtė ditė dhe kryeji tė gjitha punėt e tua. Por e shtata ditė ėshtė e shtuna e Zotit, Hyjit tėnd…edhe ti ke qenė skllav nė Egjipt dhe se prej andej tė ka nxjerrė me dorė tė fuqishme e me krah tė tendur Zoti, Hyji yt: dhe kjo ėshtė arsyeja qė tė urdhėroi ta mbash ditėn e shtunė (Dt 5, 12-15).
  Kėtu, Jezusi dėshiron tė kujtojė kuptimin e thellė tė “Shabatit”: pas krijimit, pėr tė qenė nė gjendje ta kujtojė atė dhe tė mbajė ditėn e shtatė pėr tė festuar Krijuesin, koha e punės ditore u pėrcaktua pėr gjashtė ditėt e para (krh.Zan 2, 2).  3.“Biri i njeriut ėshtė zotėria i tė shtunės”.

  “Duke u larguar nga Krijuesi, njeriu gradualisht e harron natyrėn e gjėrave dhe e humb kuptimin e realiteteve nė mes tė tė cilave jeton. Sot, si nė kohėn e Jezusit, institucionet tona, ligjet tona, mėnyrat tona tė tė vepruarit dhe tė menduarit duhet tė rizbulojnė kuptimin qė Zoti, Krijuesi, nguliti nė tė gjithė universin: Jezusi, Biri i mishėruar, na zbulon kėtė kuptim dhe, duke shkruar tekstin e enciklikės “Laudato si'”
  , Papa Franēesku shpjegon: "Pėr tė kuptuarit e krishterė tė realitetit, fati i gjithė krijimit kalon pėrmes misterit tė Krishtit, i cili ėshtė i pranishėm qė nga fillimi i tė gjitha gjėrave (...) Qė nga fillimi i botė, por nė njė mėnyrė tė veēantė qė nga Mishėrimi, misteri i Krishtit vepron fshehurazi nė tė gjithė realitetin natyror, pa cenuar autonominė e tij. (Laudato si’, 99). Prandaj Zoti ėshtė i pranishėm nė gjithēka qė ekziston dhe, veēanėrisht, nė secilin prej njerėzve qė ai krijoi sipas shėmbėlltyrės sė tij dhe qė i shpengoi me kryqin e tij.
  Krenaria e njeriut e lejon atė ta besojė veten si Mjeshtėr Suprem i gjithė kėtij krijimi qė ai e zbulon pak nga pak. Zot, mos mė lėr tė harroj se njė ditė do tė takohemi ballė pėr ballė. Mos mė lėr tė dyshoj nė mirėsinė tėnde dhe dashurinė tėnde tė pėrjetshme pėr tė gjithė.

 11. #251
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,078
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  5-9-2022 /E HĖNĖ Ord. E JAVĖS 23/ VITI 2

  E Shtuna, dita e Krijimit dhe e ēlirimit nga robėria nė Egjipt.


  UNGJILLI: Lk. 6, 6-11


  6 Njė tė shtunė tjetėr Jezusi hyri nė sinagogė e filloi tė mėsojė. Ishte aty njė njeri qė e kishte dorėn e djathtė tė thatė. 7 Skribėt e farisenjtė nuk ia ndanin sytė a mos po shėron tė shtunėn, qė, kėshtu, tė kishin pėr ēka ta paditnin. 8 Jezusi ua dinte mendimet e i tha njeriut qė e kishte dorėn e thatė:“Ēohu e dil nė mes!” Ai u ngrit e qėndroi nė kėmbė.
  9 Atėherė Jezusi vazhdoi: “Ju po ju pyes: a ėshtė e lejueshme tė shtunėn tė bėsh mirė apo tė bėsh keq, t’ia shpėtosh jetėn ndokujt apo t’ia humbasėsh?”
  10 Si i shikoi rreth e rrotull tė gjithė, i tha atij: “Shtrije dorėn!” Ai bėri ashtu e dora iu shėrua. 11 Ata u tėrbuan dhe kuvendonin mes tyre ēka tė ndėrmarrin kundėr Jezusit.  MEDITIM.


  Jam para teje, Zot, pėr tė dėgjuar Fjalėn tėnde. Hapi sytė, veshėt dhe duart e mia qė tė tė pranoj kėtė ditė.

  1.Qėndrimi i skribėve dhe i farisenjve na duket shumė kurioz.

  Pėr ne e mira e njė personi ėshtė ka pėrparėsi mbi tė gjitha gjėra dhe nuk e kuptojmė njė religjon qė nuk pranon kėtė mendim. Por kjo me sa duket nuk ishte aspak e qartė pėr ata qė, nė kohėn e Jezusit, ishin “profesionistė” nė Ligjin hyjnor, ishin mėsues e Ligjit.
  Cila ėshtė atėherė rėndėsia e respektimit tė tė Shtunės qė i pengopnte kėta skribė dhe farisenj ta kuptonin gjestin e Jezusit? E shtuna ėshtė, pa dyshim, urdhėrimi mė qendror i ligjit judaik. Duke parė dekalogun - Eksodi 20 ose Ligji i Pėrtėrirė 5 – kuptohet se pėr besimtarin e Besėlidhjes sė Vjetėr urdhėrimi i tė Shtunės ishte mė i studiuar nga tė gjithė. Ai merr njė rėndėsi shumė tė veēantė, sepse i referohet veprimit tė Zotit, qoftė nė momentin e krijimit, nė shtatė ditė (Libri I Zanafillės), qoftė nė ēlirimin nga Egjipti (Libri I daljes). Njeriu duhet tė sillet si Zot, duke pushuar nė ditėn e Shtunės.


  2.Kjo ditė pushimi ėshtė ngarkuar me interpretime tė shumta dhe tė thella.

  Njėra prej tyre konsiston nė bindjen se nėse Zoti ishte nė gjendje tė zotėronte forcėn e tij dhe tė ndalonte sė punuarit nė ditėn e shtatė, kjo do t'u jepte njerėzve mundėsinė pėr tė ushtruar lirinė e tyre dhe pėr tė vazhduar punėn e filluar nė krijimit. Zoti pushon dhe tėrhiqet pėr t'u lėnė njerėzve vendin e tyre. Tani u takon atyre tė kujdesen pėr krijimin. Por njerėzit, tė krijuar sipas shėmbėlltyrės sė Zotit, duhet gjithashtu tė jenė nė gjendje tė kontrollojnė veprimtarinė ose aktivizmin e tyre duke pushuar ditėn e shtatė, nė kujtim tė Zotit tė tyre qė ishte i pari qė pushoi. Megjithatė, dihet se ndalimi i punės, pikėrisht pėr ata qė punojnė shumė dhe shpesh sipas njė rendi tė caktuar, pėrfshin njė pėrpjekje mė tė madhe sesa tė ndėrmarrėsh veprime. Madje, mund tė ndodhė qė tė mos ndalosh tė punuarit ėshtė nė thelb njė shenjė e njė forme skllavėrimi: skllevėr tė veprimtarisė ose tė punės. Ky quhet aktivizėm! Kėshtu, kuptimi i tė Shtunės i bashkohet idesė sė ēlirimit: “Mos u kthe pėrsėri nė skllavėrinė tėnde tė mėparshme!” u tha Pali Galatasve. Po, aktivizmi ėshtė skllavėri. Po, tė besosh veten e nevojshme ėshtė skllavėri. Mund tė ndodhė qė e shtuna ka pėr qėllim tė na ēlirojė nga ky tundim, nga kjo sllavėri.


  3.Ligji i tė Shtunės pėrbėn zemrėn e jetės hebreje

  duke iu referuar krijimit dhe Ēlirimit nga Egjipti.


  Kėshtu ėshtė edhe sot pėr vėllezėrit tanė hebrenj, madje edhe pėr ne nė pushimin e sė dielės. Jezusi nuk vjen pėr ta ndryshuar kėtė Ligj. Por, me veprimin e tij, ai denoncon interpretime tepėr tė ngurta, tepėr legaliste, siē dėshmohet nga ungjijtė.
  Le tė reflektojmė mbi gjestin e bėrė nga Jezusi nė kėtė ditė tė shtunė: ai shėroi dorėn e paralizuar tė njė njeriu. Dora ėshtė pikėrisht ajo pjesė e trupit tone qė simbolizon aktivitetin ose veprimin. Tani kėtij njeriu i ėshtė hequr dora. Ai nuk mund tė punojė, nuk mund tė jape kontributin e tij nė krijimin, siē u ka urdhėruar Zoti njerėzve. Ēfarė bėn Jezusi? Ai e rikthen kėtė njeri nė aftėsinė e tij pėr tė vepruar, pėr tė bashkėpunuar nė veprėn e Perėndisė. Ai shėron dorėn e tij tė paralizuar.
  Nė kėtė ditė tė shtunė, Jezusi kryen njė ēlirim autentik: ai shėron njeriun nga njė sėmundje qė e pushton. Duke bėrė kėtė, Jezusi po bėn pikėrisht atė qė kujtohet tė shtunėn: Zoti e krijoi njerėzimin pėr tė vazheduar krijimin dhe Zoti e ēliroi popullin e tij nga skllavėria nė Egjipt qė tė vazhdojė krijimin dhe tė jetojė i lirė. Jezusi e rikrijoi pikėrisht kėtė njeri nė trupin e tij tė shėruar (krijimin) dhe e ēliroi nga e keqja qė e bėri tė burgosur (shpėtim). Me gjestin e tij, Jezusi zbaton vėrtet frymėn e Ligjit tė tė shtunės: skribėt dhe farisenjtė – tė cilėt megjithatė janė ekspertė nė Fjalėn e Perėndisė – padyshim nuk ia dolėn tė dilnin nga kuptimi i tyre tepėr perfeksionist dhe steril i Ligjit.
  O Zot, mė mėso lirinė e vėrtetėn. Bėj qė tė kuptoj se Ligji ėshtė Jeta, sepse ai ėshtė krijues dhe ēplirues, si lutet psalmisti:


  “7 Do tė tė lavdėroj nė pastėrtinė e zemrės,
  i mėsuar ndėr gjyqet e drejtėsisė sate.
  8 Unė do t’i zbatoj rregulloret e tua,
  por ti askurrė mos hiq dorė prej meje!
  9 Si do ta ruajė tė pastėr djaloshi udhėn e vet?
  Duke i zbatuar fjalėt e tua.
  10 Tė kėrkoj me gjithė fuqinė e shpirtit tim:
  mos lejo t’u shmangem urdhėrimeve tė tua.
  11 Fjalėt e tua i fsheha nė zemrėn time,
  qė tė mos gaboj kundėr teje.
  12 I bekuar je, o Zot,
  ma mėso vullnetin tėnd.
  13 Me buzėt e mia i shpall njė nga njė
  tė gjitha qjyqet e gojės sate.

  14 Mė shumė i gėzohem udhės sė dėshmive tė tua
  se pasurisė tejet tė madhe.
  15 Do tė ushtrohem nė urdhėrimet e tua,
  do t’i kujtoj udhėt e tua.
  16 Do tė kėnaqem nė rregulloret e tua,
  s’do ta harroj fjalėn tėnde.
  17 Bėja kėtė tė mirė shėrbėtorit tėnd:
  qė tė jetoj e ta mbaj fjalėn tėnde.
  18 M’i hap sytė tė shikoj
  mrekullitė e ligjit tend” (Ps. 119, 7-18).

 12. #252
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,078
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  7-9-2022/E MERKURE E JAVĖS 23/ VITI 2.


  “Tė lumėt ju, o skamnorė, sepse juve ju pėrket Mbretėria e Hyjit!...

  Por, vaj pėr ju, o pasanikė, sepse e keni ngushėllimin tuaj!”

  UNGJILLI: Lk 6, 20-26.


  20 Jezusi, si i drejtoi sytė e vet mbi nxėnėsit, thoshte:
  “Tė lumėt ju, o skamnorė,
  sepse juve ju pėrket Mbretėria e Hyjit!
  21 Tė lumėt ju qė tani keni uri,
  sepse do tė ngiheni!
  Tė lumėt ju qė tani qani,
  sepse do tė qeshni!
  22 Tė lumėt ju kur njerėzit do t’ju urrejnė,
  kur do t’ju pėrjashtojnė prej rrethit tė tyre,
  kur do t’ju poshtėrojnė,
  kur do ta ēmojnė emrin tuaj pėr tė pandershėm pėr shkak tė Birit tė njeriut!
  23 Atė ditė gėzohuni dhe kėrceni sepse ju pret shpėrblim i madh nė qiell.
  Vėrtet, nė tė njėjtėn mėnyrė vepruan edhe etėrit e tyre me profetėt!
  24 Por, vaj pėr ju, o pasanikė,
  sepse e keni ngushėllimin tuaj!
  25 Vaj pėr ju qė tani jeni tė ngopur,
  sepse do tė pėsoni uri!
  Vaj pėr ju qė tani qeshni,
  sepse do tė vajtoni e do tė qani!
  26 Vaj pėr ju, kur tė gjithė njerėzit do t’ju lėvdojnė, sepse ashtu vepruan edhe etėrit e tyre me profetėt e rrejshėm!”  MEDITIM.

  1.“O Zot, bėj qė tė jem i lumtur, duke parė lumturinė e atyre qė kanė besim nė ty”.

  “1.Lum njeriu qė e druan Zotin, qė ecėn udhėve tė tija!
  2.Do tė ushqehesh prej punės sė duarve tė tua, i lumi ti, mirė do tė kalosh!
  3 Gruaja jote: vresht plot fruta nė dhomat e shtėpisė sate; djemtė e tu: pinjoj ulliri pėrreth tryezės sate!
  4 Ja, se si bekohet njeriu qė e druan Zotin!
  5 Tė bekoftė Zoti prej Sionit e pafsh lumturinė e Jerusalemit nė tė gjitha ditėt e jetės sate
  6 dhe i pafsh djemtė e djemve tė tu! Paqja qoftė mbi Izraelin!” (Ps 128).

  Lumturitė na zbulojnė dėshirėn mė tė madhe tė Jezusit pėr ne. Tetė herė Zoti pėrdor fjalėn "Tė lumtur". Ai dėshiron qė ne tė jemi tė lumtur! Atė e dėshirojmė edhe ne nė thellėsi tė shpirtit tone! Le tė marrim njė moment pėr tė falėnderuar Zotin pėr gjithēka qė na bėn tė lumtur nė kėtė moment tė jetės sonė dhe tė kuptojmė se kjo vjen nga mirėsia e Zotit ndaj nesh.


  2.“Tė lumėt ju qė tani qani, sepse do tė qeshni!”

  Por, nė botėn e sotme, lumturia e tė krishterit pėrballet me fatkeqėsi: varfėrinė, urinė, lotėt, persekutimet. Vuajtja ėshtė pjesė e ekzistencės sonė njerėzore. Zoti nuk na kėrkon tė duam vuajtjet. Ai na fton ta vėmė nė perspektivė pėrballė gėzimit tė pėrjetshėm qė na pret. E keqja do tė ketė gjithmonė njė kufi dhe njė fund, nuk do ta ketė kurrė fitoren, as fjalėn e fundit. Nga ana tjetėr, lumturia qė na ofron Krishti, ėshtė e pėrjetshme dhe do tė arrijė fitoren pėrfundimtare. Ajo do tė ketė fjalėn e fundit. Kjo na jep forcė dhe shpresė pėr tė kaluar me durim momentet e dhimbjes nė kėtė botė.

  3.“ Vaj pėr ju qė tani jeni tė ngopur, sepse do tė pėsoni uri!”.

  Jezusi na fton tė bėhemi tė vetėdijshėm pėr atė qė na bėn tė pakėnaqur. Ne jemi krijuar pėr tė dashur dhe pėr tė qenė tė dashur. Kjo ėshtė ajo qė na bėn thellėsisht tė lumtur. Por kur heqim dorė nga dashuria, ėshtė njė fatkeqėsi e madhe pėr ne. Tė jetosh vetėm pėr mirėqenien tėnde, tė qeshėsh e tė ngopesh, tė tė shohin mirė tė tjerėt, pa u shqetėsuar pėr nevojat e tė afėrmit, ėshtė njė rrugė qė nuk pėrfundon askund. Ėshtė njė rrugė pa krye qė nuk na ēon drejt lumturisė sė pafundme dhe tė pėrjetshme qė kėrkon zemra jonė. Ėshtė njė paradoks sepse egoizmi ynė na verbon: “‘Mė i lum ėshtė ai qė jep se ai qė merr” (Vap. 20:35)
  Zot Jezus, ti je gėzimi dhe lumturia ime! Unė tė falėnderoj pėr tė gjitha tė mirat e tua. Jam i lumtur qė tė kam prezent nė jetėn time. Unė ndonjėherė kam shqetėsime dhe vėshtirėsi: vuaj por nuk vuaj pa shpresė duke e ditur se ēdo e keqe ka njė fund dhe se ngushėllimi yt mė pret gjithmonė nė qoshe. Unė kam besim nė ty, Zot! Mė jep forcė tė kaloj sprovat e mia dhe mė mirėprit tek ti kur tė vijė dita e vdekjes sime.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ninoenina : 05-09-2022 mė 04:57

 13. #253
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,078
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  6-9-2022/E MARTE E JAVĖS 23/ VITI 2.

  “Natėn e kaloi duke iu lutur Hyjit”.

  UNGJILLI: Lk 6, 12-19.


  12 Ndėr ato ditė Jezusi shkoi nė njė mal pėr t’u lutur. Natėn e kaloi duke iu lutur Hyjit. 13 Kur zbardhi drita, i thirri nxėnėsit e vet e prej tyre zgjodhi dymbėdhjetė, tė cilėt edhe i quajti apostuj: 14 Simonin, tė cilin e quajti edhe Pjetėr, Andreun, vėllanė e tij, Jakobin e Gjonin, Filipin e Bartolomeun, 15 Mateun, e Tomėn, Jakobin e Alfeut, Simonin qė quhej Zelltar, 16 Judėn e Jakobit edhe Judėn Iskariot, i cili u bė tradhtar. 17 Pastaj zbriti bashkė me ta e zuri vend nė rrafshinė. Ishte aty njė shumicė e madhe nxėnėsish tė tij dhe njė turmė e madhe e popullit prej mbarė Judesė, prej Jerusalemit dhe prej bregut tė detit tė Tirit e tė Sidonit, 18 qė kishin ardhur pėr ta dėgjuar e pėr t’u shėruar prej sėmundjeve tė veta. Shėroheshin edhe ata qė i mundonin shpirtrat e ndytė. 19 Tė gjithė kėta njerėz kėrkonin ta preknin, sepse prej tij dilte njė fuqi qė shėronte gjithkėnd.  MEDITIM.


  Faleminderit, Zot, pėr apostujt, shtyllat e Kishės tėnde!
  Zot, na jep tė tė kėrkojmė vazhdimisht, tė kemi dėshirėn tė tė dėgjojmė dhe tė shėrohemi prej teje! Ki mėshirė pėr ne qė nuk jemi asgjė pa ty!

  1.Ndėr ato ditė Jezusi shkoi nė njė mal pėr t’u lutur. Natėn e kaloi duke iu lutur Hyjit"

  Ky varg biblik na ofron njė mėsim tė tėrė mbi lutjen; njė mėsim kėmbėnguljeje: lutja ushtrohet me kalimin e kohės, ėshtė njė shembulli qė na jep Jezusi: njė natė e tėrė lutje! Njė mėsim kujdesi: lutėsi izolohet pėr tė mos u shpėrqendruar, larg njerėzve, larg biznesit dhe... larg njoftimeve tė celularit! Shėn Cirili na jep komentin e mėposhtėm: “Tė ngulmojmė nė lutje, tė qėndrojmė tė ndarė, nė fshehtėsi, larg shikimit tė njerėzve, tė ndarė nga tė gjitha shqetėsimet e botės, qė shpirti ynė tė ngrihet lirisht nė majat e soditjes hyjnore”.

  2."Jezusi zbriti nga mali (...)"

  Jezusi zbret pėr tė gjetur tė sėmurėt dhe tė pafuqishmit qė nuk mund tė bashkohen me tė nė majė tė malit. Ai shkon pandėrprerė pėr tė takuar thellėsinė e mjerimit tonė. Sė pari, ai zbret nga qielli dhe merr mishin e Virgjėreshės Mari. Pastaj, pas Ringjalljes sė tij, ai zbret nė ferr pėr tė kėrkuar banorėt e atij vendi. Jezusi, Bariu i Mirė, vazhdon tė zbresė dhe tė ulet qė tė vijė pėr tė na takuar. Dhe shpėtimi, si shėrimi, u ofrohet tė gjithėve: “(...) sepse prej tij dilte njė fuqi qė shėronte gjithkėnd”.

  3.Jezusi therret shumė njerėz qė tė bashkėpunojnė me tė,
  nė mėnyrė qė shpėtimi tė pėrhapet larg e gjerė: apostujt, dishepujt, turma. “Kur zbardhi drita, i thirri nxėnėsit e vet e prej tyre zgjodhi dymbėdhjetė, tė cilėt edhe i quajti apostuj” (…)” Jezusi e quan secilin prej apostujve me emrin e tij tė parė. Ėshtė njė thirrje unike dhe intime, nė tė njėjtėn kohė si njė zgjedhje sovrane – “Jam unė qė tė kam zgjedhur” (Gjn 15, 16) – qė Jezusi e fitoi me Mundimet e tij, vuajtjet dhe vdekjen e tij.
  Ungjilltari Marku thotė: “Ai caktoi dymbėdhjetė qė tė ishin me tė” (Mk 3:14) Para ēdo misioni apostolik, apostujt duhet tė jenė me Jezusin.
  Ēfarė ngushėllimi tė dimė, Zot, se gjatė jetės tėnde tokėsore ke kaluar orė tė gjata nė lutje, natėn, pėr ne! Kėshtu, nėse zgjohemi natėn, mund tė bashkohemi me ty, duke i drejtuar lutjet tona Atit, sė bashku me ty dhe me tė gjithė ata qė luten natėn, murgjit dhe murgeshat. Faleminderit Zot, pėr kėtė bashkim tė zemrave dhe shpirtrave nė lutje!

 14. #254
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,078
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  8-9-2023/E ENJTĖ E JAVĖS 23/ VITI 2.

  LINDJA E SHĖN MARISĖ VIRGJER.

  UNGJILLI: Mt 1, 1-16.18-23


  1 Breznitė e Jezu Krishtit, tė birit tė Davidit, tė birit tė Abrahamit. 2 Abrahamit i lindi Izaku.Izakut i lindi Jakobi.Jakobit i lindi Juda dhe vėllezėrit e tij. 3 Judės i lindi prej Tamarės Faresi dhe Zara. Faresit i lindi Esromi.Esromit i lindi Arami. 4 Aramit i lindi Aminadabi.Aminadabit i lindi Naasoni.Naasonit i lindi Salmoni. 5 Salmonit i lindi prej Rahabės Boozi. Boozit i lindi prej Rutės Jobedi. Jobedit i lindi Jeseu. 6 Jeseut i lindi Davidi mbret. Davidit i lindi prej ish‑gruas sė Urisė Salomoni. 7 Salomonit i lindi Roboami. Roboamit i lindi Abiai. Abiait i lindi Asafi. 8 Asafit i lindi Jozafati. Jozafatit i lindi Jorami. Joramit i lindi Ozia. 9 Ozisė i lindi Joatami. Joatamit i lindi Akazi. Akazit i lindi Ezekia. 10 Ezekisė i lindi Manaseu. Manaseut i lindi Amosi. Amosit i lindi Jozia. 11 Jozisė i lindi Jehonia dhe vėllezėrit e tij nė kohėn e shpėrnguljes nė Babiloni.
  12 Pas shpėrnguljes nė Babiloni, Jehonisė i lindi Salatieli. Salatielit i lindi Zorobabeli. 13 Zorobabelit i lindi Abiudi. Abiudit i lindi Eliakimi. Eliakimit i lindi Azori. 14 Azorit i lindi Sadoku. Sadokut i lindi Akimi. Akimit i lindi Eliudi. 15 Eliudit i lindi Eleazari. Eleazarit i lindi Matani. Matanit i lindi Jakobi. 16 Jakobit i lindi Jozefi, fati i Marisė, prej sė cilės lindi Jezusi qė quhet Krisht.
  17 Gjithsej, pra, katėrmbėdhjetė brezni prej Abrahamit deri te Davidi; prej Davidit deri nė shpėrnguljen nė Babiloni katėrmbėdhjetė brezni; e prej shpėrnguljes nė Babiloni deri te Krishti katėrmbėdhjetė brezni.
  18 Lindja e Jezu Krishtit ndodhi kėshtu: Maria, nėna e tij, pasi u fejua me Jozefin, para se tė banonin sė bashku, u gjend shtatzėnė pėr virtyt tė Shpirtit Shenjt.
  19 Tashti Jozefi, i fejuari i saj, pasi ishte njeri i drejtė e nuk donte ta ēnderonte botėrisht, mendoi ta linte fshehtazi. 20 Posa nė mendjen e vet vendosi tė bėjė kėshtu, ja, iu duk nė ėndėrr engjėlli i Zotit dhe i tha: “Jozef, biri i Davidit, mos ki frikė ta marrėsh Marinė, tė fejuarėn tėnde, sepse foshnja qė ėshtė zėnė nė tė, u zu pėr virtyt tė Shpirtit Shenjt. 21 Ajo do tė lindė djalė e ti ngjitja emrin Jezus, sepse Ai do ta shėlbojė popullin e vet prej mėkateve tė tij.” 22 E gjithė kjo ndodhi qė tė shkonte nė vend fjala e Zotit e thėnė nėpėrmjet profetit:
  23 “Ja, Virgjėra do tė mbesė shtatzėnė e do tė lindė njė djalė, tė cilit do t’ia ngjesin emrin Emanuel ‑ qė do tė thotė: Hyji me ne!”  MEDITIM.


  Tė gjithė janė tė ftuar tė hyjnė nė projektin e Zotit, duke u hapur ndaj njė vizioni mė tė pasur tė realitetit.
  Zot, ti e di qė kam nevojė pėr ty, por e di edhe paaftėsinė time pėr t'ju arritur. Kjo varfėri mė verbon e megjithatė unė kam njė nevojė tė madhe t'i afrohem te ti dhe tė thelloj pasuritė qė mė ke dhėnė.


  1.Prejardhja dhe misioni i fshehur i Jezus
  it

  Ky tekst i Shkrimit gjurmon origjinėn e Jezusit, lindja e brezave tė tė cilit mund tė duket e habitshme. Kjo gjenealogji na lejon tė njohim prejardhjen e Shpėtimtarit tonė, Birit tė Davidit, dhe rishikon historinė e trazuar tė popullit tė Perėndisė qė nga krijimi i tij me njė sėrė faktesh domethėnėse: prostitucioni, bashkimi jashtė popullit hebre ose zėvendėsimi i kursit tė identitetit tė breza nga Abrahami te Krishti: populli ėshtė njė popull mėkatar. Nė fund tė kėtyre vargjeve tė Mateut shfaqet Jozefi, i biri i Jakobit, i cili u martua me “Marinė, prej sė cilės lindi Jezusi, qė quhet Krisht”. Etimologjikisht, Jezusi do tė thotė "Zoti shpėton". I njoftohet Jozefit duke ia bėrė tė njohur misionin e tij nė zemrėn e njerėzimit.
  Krishti, Biri i Perėndisė, vetė erdhi mes njerėzve pėr tė dhėnė jetėn e tij pėr tė shėlbuar mohimet dhe tradhtitė e grumbulluara nga njerėzit: ai u bė njeri pėr tė na bėrė fėmijė tė Perėndisė. Ai mori gjendjen tonė njerėzore pėr tė na ofruar gjendjen e tij hyjnore.  2.“Jozef, biri i Davidit, mos ki frikė ta marrėsh Marinė, tė fejuarėn tėnde, sepse foshnja qė ėshtė zėnė nė tė, u zu pėr virtyt tė Shpirtit Shenjt. Ajo do tė lindė djalė e ti ngjitja emrin Jezus, sepse Ai do ta shėlbojė popullin e vet prej mėkateve tė tij”.

  Kėtė rrugė qė pėrshkon Jozefi, secili prej nesh ėshtė thirrur ta pėrshkojė. Nėse i pėrmbahemi mėnyrės sonė tė tė parit dhe tė tė kuptuarit, nuk do ta njohim dhe nuk do tė jemi nė gjendje tė bashkohemi me Shpėtimtarin, vullneti i tė cilit ėshtė vullneti i Atit dhe i Shpirtit Shenjt. Jeta e Jozefit, burrit tė Marisė dhe babait birėsues tė Jezusit, ėshtė modeli qė duhet tė imitojmė pėr tė shpėtuar veten dhe pėr tė marrė pjesė nė shpėtimin e njerėzve.  3.Atėsia ligjore e marrė nga Jozefi.


  Duke dėgjuar kėto fjalė, Jozefi, i cili nuk ishte ende i martuar me Marinė, mendon ta refuzojė atė, por engjėlli i shpall atij ndėrhyrjen e drejtpėrdrejtė tė Zotit: ai e merr kėtė njoftim si shenjė tė njė zgjedhjeje personale hyjnore. Prandaj, ai do ta marrė kėtė atėsi tė Jezusit, duke i dhėnė atij dashurinė delikate, atėrore dhe bujare pėr tė cilėn ka nevojė ēdo qenie njerėzore.
  Kėshtu, Jezusi, Shėlbuesi ynė, hap derėn e parajsės pėr tė gjithė njerėzit. Ky njeri ka zemrėn e njė Ati, tė cilin Papa Franēesku e lavdėroi nė letrėn e tij apostolike Patris Corde, shkruar nė 2021: njė Atė, autoriteti i tė cilit ushtrohet nė nivel njerėzor, por nė varėsi tė plotė nga autoriteti hyjnor.

  Ndėrsa vėshtirėsitė aktuale nė arsim nuk janė gjithmonė tė lehta, le tė marrim tekstin e kėsaj letre apostolike nga Ati i Shenjtė dhe t'i kėrkojmė Shpirtit Shenjt tė na udhėheqė nė kėtė rrugė autoriteti dhe bindjeje.

 15. #255
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,078
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  9-9-2022/E PREMTE E JAVĖS 23/VITI 2.


  “Pasi i pastruat shpirtrat tuaj…doni njėri-tjetrin me gjithė shpirt

  dhe me dashuri tė vėrtetė” (1 Pt. 1,22).

  UNGJILLI: Lk 6, 39-42.


  39 U tha edhe shėmbėlltyrėn: “A mund t’i prijė i verbėri tė verbėrit? A thua s’do tė bien tė dy nė gropė? 40 Nuk ėshtė nxėnėsi mė i aftė se mėsuesi; por, ēdo nxėnės plotėsisht i aftėsuar, do tė jetė si mėsuesi i vet. 41 Po pse e shikon lėmishten nė sy tė vėllait tėnd e nuk e sheh traun nė syrin tėnd? 42 Si mund t’i thuash vėllait tėnd: ‘Vėlla, ndal ta heq lėmishtėn, qė ke nė sy, ti qė nuk e sheh traun nė sy tėnd? Shtiracak, nxirre mė parė traun nga syri yt dhe atėherė do tė shohėsh qartė ta nxjerrėsh lėmishten nga syri i vėllait tėnd”.

  MEDITIM.


  Nėse leximi i kėtij fragmenti mund tė bėhet pa ndihmėn e Shirtit Shenjt, meditimi nuk mund tė bėhet pa "Ai qė do tė na mėsojė gjithēka" (Gjn 14:26). Pėr tė mėsuar prej tij se si t'i jetosh thellė dhe me tė vėrtetė mėsimet e tua, nuk mjafton tė kėrkosh tė fitosh njė virtyt ose sjellje specifike, por mbi tė gjitha ėshtė e nevojshme tė dėgjosh zėrin e brendshėm dhe dritėn pėr tė vėnė nė praktikė atė qė kėrkon Zoti, atė qė tė ka lėnduar ose poshtėruar.
  Zot, ti na krijove sipas imazhit tėnd, por djalli erdhi tė mbulojė identitetin tonė duke na bėrė tė verbėr. Ai dėshiron tė na ēojė nė njė rrugė qė nuk ėshtė e jotja. Ai dėshiron tė shkatėrrojė projektin e pėrjetshėm tė Perėndisė pėr njeriun: nuk ėshtė pas tij qė ne duhet tė angazhohemi.  1.“A mund t’i prijė i verbėri tė verbėrit? A thua s’do tė bien tė dy nė gropė?”.
  Ti mėson gjėra qė janė tė vėshtira pėr t'u dėgjuar, pėr t'u kuptuar dhe mbi tė gjitha pėr t'u vėnė nė praktikė: sapo ke folur pėr "dashurinė ndaj armiqve": njė realitet qė nuk ėshtė i dukshėm pėr njė shumicė tė madhe tė dhėnė ndaj gjykimit negativ tė shprehur hapur ose jo: me dhunė, me fjalė apo edhe me vepra. Lėndimi ose poshtėrimi na ngrin instinktivisht nė njė pozicion mbrojtės pa u pėrpjekur tė kuptojmė arsyen e situatės.
  Sot, Zot, gjėrat mbeten tė njėjta si pėr dėgjuesit e kohės tėnde. Ti mė fton tė reflektoj pėr respektin qė u detyrohem atyre me tė cilėt nuk jam dakord. Mė lejon tė zbuloj se ti e do atė po aq sa mė do mua, se ke ardhur tė marresh mbi vete gabimet dhe refuzimet e tij, ashtu siē ke ardhur pėr mua. Ti na njeh tė dyve dhe ke ardhur tė na mėsosh tė respektojmė dhe duam njėri-tjetrin ashtu siē na deshe ti.  2.”Po pse e shikon lėmishten nė sy tė vėllait tėnd e nuk e sheh traun nė syrin tėnd?”.

  Zot, ēdo moment je me mua. Dua tė tė lė tė drejtosh sjelljen time, zgjedhjet e mia tė pėrditshme. Nėse po tė dėgjoj, qoftė edhe nė veprim tė plotė, do tė tė lė tė mė diktosh se ēfarė tė bėj kur tė mė refuzojnė, tė me poshtėrojnė ose tė mė llogariten pėr asgjė, siē bėnė me Atin tėnd gjatė jetės tėnde mes nesh. Nė vend qė tė shoh rrezen e tjetrit, t'i gjykoj me mendjemadhėsi apo ta shikoj nga lart, do tė mė japėsh durimin tė kontrolloj veten dhe tė qėndroj pranė atij qė mė shqetėson. TI nuk do tė lejosh qė inati tė vendoset mes dy tė verbėrve. Po, Zot, ai mund tė jetė i verbėr, por unė jam tė paktėn po aq i verbėr sa ai.


  3.Hipokrizia ėshtė burimi i verbėrisė.


  Zot, hipokrizia jonė na e bėn tė vėshtirė tė pastrojmė tė kundėrtėn. Ne gjithmonė dhe nė ēdo gjė ndihemi superiorė ndaj tjetrit. Atje, mėsimi i Shėn Pjetrit pėr komunitetet e para tė krishtera i shtyn ata tė zgjedhin rrugėn e mirėkuptimit tė pėrzemėrt nė mes tė njė bote pagane ose rebele nė vend qė tė pėrplasen duke hedhur poshtė "gurin e themelit qė ndėrtuesit ". “ Nėse ju e quani atė “Atė” qė gjykon sipas veprave tė tij pa respekt, silluni me frikė nė kohėn e mėrgimit tuaj, me zemėr tė pastėr, dashuroni njėri-tjetrin pa dėshtuar. Hidhni poshtė ēdo ligėsi dhe ēdo mashtrim, hipokrizi, xhelozi dhe ēdo lloj shpifjeje. (1 Pjetrit 1, 17…23)
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ninoenina : 05-09-2022 mė 12:03

 16. #256
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,078
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  10-9-2022/ E SHTUNĖ E JAVĖS 23/VITI 2.

  Mė kthe te ti, o Zot!

  UNGJILLI: Lk. 6, 43-49.


  45 Njeriu i mirė nxjerr tė mirėn nga visari i mirė i zemrės sė vet, njeriu i keq nxjerr tė keqen nga visari i keq: sepse goja i qet ēka i ka zemra”.
  46 “Pse mė thirrni: ‘Zotėri, Zotėri!’, e nuk bėni si ju urdhėroj?
  47 Do t’ju tregoj se kujt i pėrngjan ēdonjėri qė vjen tek unė, qė e dėgjon fjalėn time e qė e vė nė veprim:
  48 ai i pėrngjan njeriut, i cili, kur ndėrtoi shtėpinė e vet, mihu dheun thellė dhe themelin e vuri mbi shkėmb. Ra vėrshimi, lumi u vėrsul mbi atė shtėpi, por nuk mundi ta tundė, sepse ishte e ndėrtuar mirė. 49 Kurse ai qė e dėgjon, por nuk e vė nė veprim fjalėn time, i pėrngjan njeriut, qė e ndėrtoi shtėpinė pėrmbi dhe ‑ pa themel: u vėrsul lumi e menjėherė e rrėzoi: ajo shtėpi u bė gėrmadhė e madhe”.


  MEDITIM.

  Zot, do tė doja shumė qė tė vish tek unė, tė mė dėgjosh dhe tė mė bėsh tė pėrjetoj qė tė dėgjosh lutjen time, por sot nė Ungjill po flet nė njė mėnyrė tjetėr: mė mėso tė "shkoj te ti”; mė mėso tė “dėgjoj fjalėt e tua”; mė lejo t'i "zbatoj ato nė praktikė". Unė besoj, thjesht, se nuk ke nevojė tė vish tek unė, sepse tashmė je nė mua, tashmė po mė dėgjon dhe po mė jep tashmė atė qė mė mnevojtet.
  Mė kthe tek ti, o Zot.

  1.“Dhe pse mė thėrret duke mė thėnė: “Zot! Zot!"
  dhe nuk e ben atė qė tė them unė?”
  Me dhimbje, Krishti pyet: “Pse?". Po pse ? Pse dėgjojmė pa bėrė? Pse themi se ai ėshtė Zot, kur shumė gjėra tė tjera vijnė para tij nė jetėn tonė? Pse mendojmė se jemi tė krishterė kėshtu apo ashtu, kur veprimet tona thonė tė kundėrtėn? Pse “fjala” jonė (fjalėt tona) nuk ėshtė bėrė mish (veprim konkret, jo vetėm njė qėllim i mirė), si ajo e Atit? Krishti mė bėn vėrtet pyetjen, me njė vėshtrim tė butė, tė qetė, tė vendosur dhe inkurajues. Ai me tė vėrtetė pret njė pėrgjigje. Ēfarė thonė fjalėt e mia? Dhe heshtjet e mia? Ēfarė thonė veprimet e mia? Dhe lėshimet e mia?
  Mė kthe te ti, Zot!

  2.“Kushdo qė vjen tek unė, i dėgjon fjalėt e mia dhe i vė nė praktikė,
  (…) ėshtė si ai qė ndėrton njė shtėpi, qė ka gėrmuar shumė thellė dhe (…) ka hedhur themelet nė shkėmb. Kur erdhi pėrmbytja, pėrrua u vėrsul mbi kėtė shtėpi (…)”
  Kur ndėrtuesi fillon tė gėrmojė shumė thellė pėr tė ndėrtuar shtėpinė e tij, kjo pėrfshin heqjen e tokės dhe kėrkimin e shkėmbit, pėrsėri dhe pėrsėri, dhe pėrsėri, derisa ta gjejė atė. Ndonjėherė ai mendon se ka gjetur shkėmbin, por ai ėshtė vetėm njė gur. Edhe kjo duhet eliminuar, edhe nėse duket si shkėmb. Njė gur nuk ėshtė shkėmb.
  Toka dhe gurėt qė duhet tė ndahen, janė gjėra tė tilla si rehatia, tė qenit i drejtė, pozicioni, lajmet mė tė fundit, reputacioni, thashethemet (virtuale ose jo), ndjenja se dikush ėshtė i informuar mirė, tė qenit i kėnaqur me punėn e tij, etj. Mund tė jetė edhe njė fjali si: “Gjėja e rėndėsishme ėshtė shėndeti! Qė do tė thotė: “Nėse kam shėndetin tim, pjesa tjetėr do tė shkojė…”.
  O Zot, mė kthe te ti!


  3.“...por ai nuk mund ta tundte sepse ishte ndėrtuar mire”.
  Nė librin e parė tė Kronikave, lexojmė: “Atėherė Davidi ndėrtoi pėr vete shtėpi nė Qytetin e Davidit, e bėri gati vendin e Arkės sė Hyjit dhe e ngrehi pėr tė tendėn (1 Kr 15, 1). Por dy kapituj mė pas, pasi kishte kėnduar lavde nė kėtė tendė, Davidi ndryshoi mendje dhe i tha profetit Nathan: “Ja, unė po banoj nė shtėpi prej cedri, ndėrsa Arka e Besėlidhjes sė Zotit nėn lėkura”(1 Kr 17, 1).
  Davidi e kupton se ai nuk e vuri Perėndinė tė parin. Ai e kupton se duhej tė konvertohej. Ai nuk mund tė thotė: “Zot! Zot! dhe jepini Arkės sė Besėlidhjes njė lloj tende si ajo e njerėzve tė zakonshėm. Kjo ėshtė arsyeja pse profeti Nathan i thotė tė bėjė ndryshimet qė dėshiron tė bėjė (krh. 1 Ch 17, 2). Por kur vjen puna pėr tė gėrmuar nė shkėmb, ėshtė e pamundur ta bėsh atė vetėm. “Nė qoftė se Zoti nuk e ndėrton shtėpinė, ndėrtuesit punojnė kot (Ps 1, 26). Nė tė vėrtetė, Zoti i tha Davidit me anė tė Natanit: “Shko e thuaj Davidit, shėrbėtorit tim: Kėshtu thotė Zoti: Ti s’ke pėr tė mė ndėrtuar Shtėpi qė tė banoj nė tė. Nuk do tė mė ndėrtosh njė shtėpi ku tė banoj. (…) nė kohėn kur popullit tim Izraelit i dhashė gjyqtarė dhe i mposhta tė gjithė armiqtė e tu. Prandaj po tė lajmėroj se Zoti do ta ndėrtojė ty shtėpinė, unė them se Zoti do t'ju ndėrtojė njė shtėpi. (1 Kr 17, 4. 10). Po unė? Si duket kėndi im i lutjes? A kam njė? A ka vend nė buxhetin tim pėr gjėrat e Perėndisė?
  Mė kthe te ti, o Zot!

  E tani mund tė lutemi mė kėtė psalm:
  “E deri kur, o Zot, do tė mė harrosh krejtėsisht? Deri kur do ta fshehėsh fytyrėn tėnde prej meje?
  Deri kur do tė shqetėsohem nė shpirt, nė zemrėn time do tė kem trishtim pėr ēdo ditė? Deri kur armiku do tė mė rrijė shqipe mbi kokė?
  Shih e mė ndihmo, o Zot, Hyji im! Ndriti sytė e mi qė tė mos mė kapė gjumi i vdekjes,
  tė mos thotė armiku: “Ngadhėnjeva mbi tė!”, qė tė mos gėzohen salvuesit nėse rrėzohem ndonjėherė.
  Por unė jam i sigurt nė dashurinė tėnde, le tė galdojė shpirti im nė shpėtimin tėnd! Do t’i kėndoj Zotit, Bamirėsit tim!” (Ps. 12).
  Dhe edhe me psalmin 130:
  “Prej humnerės klitha tek ti, o Zot,
  2 o Zot, dėgjoje britmėn time! Le ta dėgjojnė veshėt e tu, zėrin e lutjes sime.
  3 Nėse do t’i mbash mend paudhėsitė, o Zot, O Zot, e kush do tė qėndrojė para teje?
  4 Por tek ti gjendet falja qė tė dimė tė tė druajmė.
  5 Shpresoj nė ty, o Zot, shpirti im shpreson nė premtimin e tij.
  6.E pret shpirti im Zotin mė tepėr se rojtarėt agimin. Mė tepėr se rojtarėt agimin
  7 le tė shpresojė Izraeli nė Zotin, sepse te Zoti ėshtė mėshira dhe i madh ėshtė tek Ai shpėrblimi.
  8 Ai do ta nxjerrė Izraelin prej tė gjitha paudhėsive tė tija” (Ps. 130).

 17. #257
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,078
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  12-9-2022. E HĖNĖ E JAVĖS 24 . VITI 2.

  MADHĖSHTIA E VĖRTETĖ.


  UNGJILLI: Lk. 7, 1-10.


  1 Pasi i kreu tė gjitha kėto fjalė tė drejtuara popullit, hyri nė Kafarnaum.
  2 Njė centurion e kishte shėrbėtorin tė sėmurė nė fill tė vdekjes. Shėrbėtorin e kishte fort pėr zemėr.
  3 Centurioni, kur dėgjoi pėr Jezusin, dėrgoi disa kryepleq judenj qė ta lusin tė vijė e t’ia shėrojė shėrbėtorin.
  4 Ata, kur arritėn te Jezusi, zunė t’i luten e t’i pėrluten: “Meriton t’ia kryesh kėtė nder
  5 sepse e do popullin tonė. Ai na e ndėrtoi edhe sinagogėn”.
  6 Jezusi shkoi me ta. E kur ishte jo fort larg shtėpisė, centurioni dėrgoi miqtė e vet pėr t’i thėnė: “Zotėri, mos u mundo mė tepėr se nuk jam i denjė tė hysh nėn pullazin tim 7 ‑ prandaj edhe nuk e ēmova veten tė denjė tė tė dal pėrpara, por vetėm jep urdhėr me njė fjalė dhe shėrbėtori im do tė shėrohet.
  8 Sepse edhe unė, ndonėse jam vetėm njeri qė varem prej tjetėrkujt, prapė kam nėn urdhėr ushtarė dhe i them njėrit: ‘Shko!’ ‑ dhe ai shkon, njė tjetri: ‘Eja!’ ‑ dhe ai vjen; shėrbėtorit tim: ‘Bėje kėtė!’ ‑ dhe ai e bėn”.
  9 Jezusi, kur i dėgjoi kėto fjalė, u mrekullua, u kthye kah populli qė po e ndiqte dhe i tha: “Po ju them: as nė Izrael nuk e gjeta njė fe kaq tė madhe”.
  10 Kur tė dėrguarit u kthyen nė shtėpi, e gjetėn shėrbėtorin shėndoshė e mirė.


  MEDITIM

  Zoti Jezus, unė e hap zemrėn time ndaj Fjalės Tėnde.
  Sot, UngjillI mė tregon admirimin tėnd pėr centurionin. Ėshtė sikur po mė ftoje tė ktheja shikimin drejt tij duke zgjedhur kėshtu tė zhdukem para tij. Mė mėso atė qė shikon tek ai qė tė shkakton njė admirim tė tillė.
  Zot, mė mėso madhėshtinė e vėrtetė!

  1.” Njė centurion e kishte shėrbėtorin tė sėmurė nė fill tė vdekjes”

  Sė pari na befason marrėdhėnia qė ka pasur ky centurion me kėtė shėrbėtor: ai "kujdesej shumė pėr tė". Shėrbėtori nuk ishte pėr tė njė punėtor apo njė pronė shtesė, tė cilėn ai mund ta zėvendėsonte sapo tė zhdukej. Ai ishte lidhur me tė njėsoj si Jairi me vajzėn e tij tė vogėl qė po vdiste. Ky qėndrim ndaj shėrbėtorit tė tij na zbulon njė zemre tė hapur qė lejoi veten tė prekej nga sėmundja e shėrbėtorit tė vet: centurioni zbuloi madhėshtinė dhe vlerėn e kėtij njeriu me gjendje tė pėrulur, deri nė atė pikė sa e donte atė si njė bir. Kjo dashuri ishtė e tillė qė ai nuk ngurroi tė pėrulej para Jezusit pėr t'i lutur tė arrinte tė pamundurėn, duke e bėrė veten skllav para tij.

  2."Unė nuk jam i denjė (...)"

  Centurioni na befason edhe me respektin qė tregon ndaj Krishtit. Hebrenjtė, duke i konsideruar paganėt tė papastėr, nuk pranonin tė hyjnin nė shtėpinė e tyre ose tė ndanin njė vakt me ta, nga frika se mos ndoteshin. Duke e ditur kėtė zakon, ai e respektoi atė – madje e kaloi atė – duke preferuar tė mos i drejtohej drejtpėrdrejt Krishtit, por dėrgoi ndėrmjetės, fillimisht hebrenj, e mė pas miq. Ai centurion pranoi tė trajtohej si njė person i papastėr, inferior ndaj hebrenjve.


  3.“Kushdo e lartėson veten, do tė pėrvujtėrohet e kush e pėrvujtėron vetveten, do tė lartėsohet” (Lk. 14,11).

  Ne zbulojmė kėshtu, tek ky njeri qė shkakton admirimin e Jezusit, njė pagan qė tashmė jeton sipas Ungjillit. Edhe pse ka autoritet, ai di edhe tė pėrulet, fillimisht para eprorėve tė tij ushtarakė, por edhe para shėrbėtorit tė tij, pėrpara hebrenjve dhe sė fundi para Jezusit. Nuk e dimė nėse ishte falė afėrsisė sė tij me shėrbėtorin e tij qė centurioni mėsoi tė kuptonte se madhėshtia e vėrtetė fshihet nė poshtėrim. Vėrtet, jo vetėm qė ai vetė nuk hezitoi tė ulėj vetė, por ulja e Krishtit bėri qė ai tė shihte madhėshtinė e vėrtetė tė Jezusit. Pikėrisht, kur Krishti e pranoi lutjen e tij dhe nisej pėr nė shtėpinė e tij, ai e dyfishoi pėrulėsinė e tij dhe, si i mbushur me modesti, shpalli padenjėsinė e tij pėr ta pritur, duke arritur deri aty sa tė kuptonte se nė kėtė njeri fshihej ai qė madje sėmundja bindet.
  Zot, kėtu figura e centurionit, flet pėr ty. Pėrulėsia e tij na shpall Mbretin qė do tė pėrulet deri nė vdekje, de deri nė vdekje tė Kryqit, pėr skllevėrit. Soditja e madhėshtisė tėnde, le tė zgjojė tek unė pėrulėsinė, habinė dhe vetėdijen pėr padenjėsinė time.

 18. #258
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,078
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  13-9-2022/E MARTE E JAVĖS 24/ VITI 2

  Ma jep fitoren mbi mėkatin dhe mbi vdekjen.

  Shėn Gjon Gojarti, ipeshkėv dhe mėsues Kishės.


  UNGJILLI: Lk. 7, 11-17.


  11 Pastaj Jezusi u nis pėr nė qytetin qė quhet Nain. Me tė shkonin nxėnsit e tij dhe turmė e madhe e popullit.
  12 Kur iu afrua dyerve tė qytetit, po sillnin pėrjashta qytetit njė tė vdekur ‑ djalin e vetėm tė nėnės e kjo ishte e vejė. E pėrcillnin shumė banorė tė qytetit.
  13 Kur e pa Zotėria, pati dhembshuri pėr tė dhe i tha: “Mos qaj”
  14 U afrua, preku vigun ‑ ata qė e mbartnin, u ndalėn. Ai tha:“Djalosh, ty po tė them: ēohu!”
  15 I vdekuri u ēua dhe nisi tė flasė. Jezusi ia dha s’ėmės.
  16 Tė gjithė i kapi frikė e madhe dhe lėvdonin Hyjin duke thėnė: “Profet i madh u duk ndėr ne! Hyji e pa popullin e vet!”
  17 Dhe nėpėr mbarė Judenė e anembanė krahinės u hap fjala pėr tė.
  MEDITIM.


  1 “Zoti ėshtė bariu im,
  asgjė nuk mė mungon.
  2 Mė pushon kullotave tė gjelbra,
  mė prin nė ujėra tė qeta,
  3 shpirtin ma pėrtėrin.
  Ai mė prin shtigjeve tė drejta
  nė saje tė dashurisė sė Emrit tė vet.
  4 Po edhe nė kalofsha nėpėr luginėn e hijes sė vdekjes,
  s’trembem nga e keqja
  sepse ti je me mua:
  thupra jote dhe kėrraba
  pėr mua janė ngushėllim.
  5 Ti ma shtron tryezėn pėrpara
  ndėr sy tė armiqve tė mi,
  me vaj erėmirė kokėn ma lyen,
  gotėn ma mbush plot e pėrplot.
  6 Hiri dhe mirėsia do tė mė pėrcjellin
  nė tė gjitha ditėt e jetės sime,
  do tė banoj nė shtėpinė e Zotit
  derisa tė jem gjallė” (Ps. 23).

  O Zot, ringjallja dhe jeta, ma jep fitoren mbi mėkatin dhe vdekjen.
  1.Vdekja fizike dhe vdekja shpirtėrore janė armiqtė mė tė mėdhenj tė njeriut.


  Ungjilli na zbulon butėsinė e Jezusit pėr ata qė vuajnė. Ka vdekje fizike tė shkaktuar nga sėmundja, pėr kėtė djalė tė vejushės sė Naimit, por ka edhe vdekje shpirtėrore tė shkaktuar nga mėkati. Ata janė dy armiqtė mė tė mėdhenj tė njeriut. Teksti specifikon se Jezusi u kap nga dhembshuria pėr kėtė tė ve tė varfėr tė Naimit dhe pėr djalin e saj. Kjo dhembshuri e Jezusit mund tė na prekė thellė, por Jezusi nuk qėndron nė dhembshuri pėrballė sėmundjes dhe vdekjes tonė. Jezusi nuk erdhi vetėm tė na tregojė dhembshurinė e tij, por ai erdhi si njė njeri qė fiton mbi mėkatin dhe vdekjen duke kaluar vetė vdekjen dhe duke mbajtur mėkatet tona nė kryq.  2.Jezusi i ringjiallur, na jep njė jetė tė re.


  Ai ėshtė njė Zot i aftė tė kuptojė dhimbjen tonė, sepse ai vetė e ka kaluar kėtė rrugė! Ai ka dhembshuri pėr ne, por edhe sprovat i kalon me ne. Por as kjo nuk i mjafton. Jezusi gjithashtu dėshiron tė kapėrcejė vdekjen, vdekjen e secilit prej nesh. Fitorja e tij do tė vijė nė ditėn e tretė, pas vdekje sė tij, kur ai u ringjall.
  Pra, pse vdekja dhe mėkati vazhdojnė tė mundojnė jetėn tonė dhe botėn tonė nėse Zoti na ka shpėtuar vėrtet? Ringjallja e Jezusit na bėn tė kuptojmė se fitorja pėrfundimtare e Zotit mbi mėkatin dhe vdekjen do tė vijė nė plotėsinė e saj vetėm nė njė jetė tjetėr, nė jetėn e pėrjetshme. Jezusi, duke u ringjallur, nuk u kthye nė njė jetė tė re tokėsore, por hyri nė jetėn e pėrjetshme. Zgjidhja pėrfundimtare qė Zoti donte t'i jepte problemit tė vdekjes dhe mėkatit, ėshtė tė mos japė edhe pak vite jetė nė kėtė botė. Kjo do tė ishte shumė pak!
  Ky i ri nė Ungjillin e sotėm merr edhe disa vite jete nė tokė, por do t'i duhet tė kalojė njė vdekje tė dytė. Jezusi dėshiron shumė mė tepėr pėr ne. Ai dėshiron tė na ofrojė jetėn e pėrjetshme me tė, ku nuk do tė ketė mė sėmundje apo vdekje, ku nuk do tė ketė mė tė keqe apo mėkat.


  3.Nė kėtė jetė tokėsore, presim ēlirimin pėrfundimtar nga vdekja dhe mėkati.

  Ndėrsa presim ditėn e madhe tė ēlirimit tonė pėrfundimtar nga vdekja dhe mėkati, Zoti na fton tė jetojmė me shpresė dhe tė mbjellim sa mė shumė jetė, mirėsi dhe gėzim nė kėtė botė. Si nė njė kopsht, do tė ketė njė qoshe tė ekzistencės tonė ku kjo farė e jetės dhe e mirėsisė do tė mbijė dhe do tė rritet, duke na sjellė gėzim dhe kėnaqėsi tė madhe. Le tė njohim dhe gėzohemi pėr tė mirėn dhe jetėn qė lulėzon rreth nesh!
  Zoti Jezus, ti qė je ringjallja dhe jeta, mė ndihmo tė jetoj me shpresė, duke pritur njė tokė tė re dhe qiej tė rinj! Mė jep forcė tė pėrballoj sėmundjen time fizike me durim. Njė ditė mė jep jetėn e pėrjetshme me ty pėrgjithmonė.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ninoenina : 11-09-2022 mė 04:05

 19. #259
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,078
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  14-9-2022/E MERKURE E JAVĖS 24/VITI 2.

  NALTIMI I KRYQIT.

  UNGJILLI: Gj 3, 13-17.


  13 Askush nuk u ngjit nė qiell,
  pėrveē Birit tė njeriut
  qė zbriti nga qielli.
  14 Dhe, sikurse Moisiu e lartėsoi
  gjarprin nė shkretėtirė,
  po ashtu duhet tė lartėsohet edhe Biri i njeriut,
  15 qė kushdo tė besojė nė tė
  ta ketė jetėn e pasosur.
  16 Vėrtet, Hyji aq fort e deshi botėn
  sa qė dha njė tė vetmin Birin e vet
  kėshtu qė, secili qė beson nė tė,
  tė mos birret,
  por tė ketė jetėn e pasosur.
  17 Nė tė vėrtetė Hyji nuk e dėrgoi Birin
  qė ta dėnojė botėn,
  por qė bota tė shpėtojė nėpėr tė.


  MEDITIM.

  Sot meditojmė mbi pafundėsinė e dashurisė sė Jezusit: kjo dashuri ėshtė pėrgjigja qė Jezusi i dha njeriut qė refuzoi Krijuesin nė kopshtin e Edenit. Meditojmė mbi misterin e Kryqit, qė na hapi qiellin nė pėrjetėsi: prandaj ky kryq ėshtė "i lavdishėm" pasi falė tij jeta e pėrjetshme rihapet pėr ēdo njeri.
  Jemi tė ftuar tė sodisim si njė instrument torture mbi tė cilin u martirizua Jezusi, Birin e Hyjit, u bė njė instrument shėlbimi dhe lumturisė sė pėrjetshme qė ky kryqėzim u hapi tė gjithė njerėzve.
  Psalmi 129, 1-2 na bėn tė themi:
  “Prej humnerės klitha tek ti, o Zot,
  o Zot, dėgjoje britmėn time!
  Le ta dėgjojnė veshėt e tu,
  zėrin e lutjes sime”.
  O Zot, dėgjoje kėtė thirrje: me gėzim tė falėnderojmė sepse na ke hapur derėn e lumturisė sė pėrjetshme.
  Besimi ynė na lejon tė sodisim misterin e madh tė dashurisė sė padepėrtueshme tė Perėndisė. Biri mori gjendjen tonė njerėzore duke u mishėruar nė barkun e Marisė: ai ofroi jetėn e tij nė kryq pėr tė asgjėsuar refuzimin fillestar tė Adamit dhe Evės. Duke na krijuar, Perėndia, Ati ynė, donte qė ne t'i jepnim lavdi dhe tė merrnim pjesė nė jetėn e pėrjetshme nė praninė e tij.


  1.“Askush nuk u ngjit nė qiell, pėrveē Birit tė njeriut qė zbriti nga qielli”.


  Nikodemi, njė anėtar i Sinedrit, ishte njė nga dishepujt e parė tė Jezusit. Nė fillim tė jetės sė tij mes njerėzve, Jezusi foli me tė dhe e bėri tė shihte nevojėn pėr tė “lindur nga lart” (Gj. 3,3) nė qėllim qė tė rifitojė jetėn e pėrjetshme. Jezusi e pranon atė dhe i flet pėr lindjen e re qė i duhet njeriut pėr tė arritur jetėn e pėrjetshme.
  Nė kėto vargje, Jezusi ia shpjegon atij misionin e vet: duke u mishėruar, ai zbriti me tė vėrtetė nga qielli; ai nuk erdhi pėr tė gjykuar njerėzit, por pėr t'u hapur atyre jetėn e pėrjetshme.


  2.“…po ashtu duhet tė lartėsohet edhe Biri i njeriut”.

  Kėtu, Jezusi i referohet gjarprit prej bronzi qė Perėndia i kishte kėrkuar Moisiut ta ngrinte nė shkretėtirė: nėse njė besimtar e shikonte atė, atėherė ai shėrohej nga kafshimi i gjarprit dhe rifitonte jetėn (krh. Nb. 21,9). Pra, nė kohėn e Krishtit, pėr t'u shėruar nga mėkati, besimtarėt duhej tė ngrinin sytė drejt kryqit, ta sodisnin atė dhe tė konvertoheshin. Kryqi, ai instrument i tmerrshėm torture, nuk ishte mė e vetmja rrugėdalje pėr mėkatarin: Zoti Atė kishte dhėnė Birin e tij tė vetėm dhe, si gjarpėri prej bronzi i shkretėtirės, lutja nė kėmbėt e kryqit do tė ishte njė hapje pėr shpėtim.


  3.“ Nė tė vėrtetė Hyji nuk e dėrgoi Birin qė ta dėnojė botėn, por qė bota tė shpėtojė nėpėr tė”.

  Perėndia dėshiron qė bota tė shpėtohet dhe gjithashtu qė njeriu tė marrė pjesė nė kėtė shpėtim. Pėrballė refuzimit tė njeriut pėr tė dashur, Perėndia Atė shfaq dashuri dhe mirėsi tė pakufishme. Nė letrėn e tij drejtuar Galatasve, Shėn Pali kujton kėtė mirėsi tė pėrjetshme:
  "Por, kur erdhi koha e caktuar,
  Hyji dėrgoi Birin e vet,
  tė lindur prej gruaje,
  tė nėnshtruar Ligjit,
  qė t’i shpėrblente tė nėnshtruarit e Ligjit,
  qė ne ta fitonim bijėsinė nė shpirt”(Ga 4, 4-5).
  Nėpėrmjet Lutjes sė Katėrte Eukaristike, e gjithė Kisha lavdėron dhe falėnderon kėtė Zot tė mirėsisė sė pafund: “O Atė i Shenjtė, (…) ti nuk e ke braktisur [njeriun] nė pushtetin e vdekjes. Me mėshirėn tėnde i ke ndihmuar tė gjithė njerėzit tė tė kėrkojnė dhe tė tė gjejnė. Ti shumėzove besėlidhjet me ta dhe i formuat nėpėrmjet profetėve me shpresėn e shpėtimit”.
  Cilėsitė tona njerėzore janė tejkaluar kėtu, o Zot! Na duhet besimi! Dhe ėshtė ky besim qė dėshiron tė shohėsh tek Nikodemi. Vetė Zoti duhet t'i vijė nė ndihmė. Ky ėshtė gjithashtu premtimi qė do t'u bėsh mė vonė dėgjuesve tė tu-:
  “Edhe unė do t’i lutem Atit
  dhe Ai do t’ju japė njė Mbrojtės tjetėr,
  qė tė jetė me ju pėrgjithmonė:
  Shpirtin e sė Vėrtetės” (Gj. 14,16).

 20. #260
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,078
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  15-9-2022/E ENJTE E JAVĖS 24/ VITI 2.


  “Rrinte Zoja tui lotue, afėr kryqit tui shikue Krishtin pezull kryqėzue”.


  Shėn Maria Virgjėr e Dhimbshme.

  UNGJILLI: Gj. 19, 25-27.


  25 Nė kėmbė, pėrbri kryqit tė Jezusit, qėndronin nėna e tij, pastaj motra e nėnės sė tij, Maria e Klopait edhe Maria Magdalenė. 26 Jezusi, kur pa nėnėn e vet dhe, pranė saj, nxėnėsin qė donte, i tha nėnės: “Grua, ja, yt bir!”
  27 Pastaj i tha nxėnėsit: “Ja, nėna jote!”.  MEDITIM.

  “Rrinte Zoja tui lotue,
  afėr kryqit tui shikue
  Krishtin pezull kryqėzue.
  Oh san’vaj e sa n’ankim,
  ish’ n’ atė ēasht , pa pasė njė g’zim,
  Nana e Krishtit veē bekim.
  Qante e dneste e dhimbja Nanė,
  Mundue Krishtin pėr gjithė anė,
  pa mujtė kush nji ndihmė mė i dhanė.
  Afėr Kryqit tui gjimue,
  afėr teje tui lotue,
  kish tė qaj unė pa pushue.
  O Zojė Virgjin, Nanė e d’lirė,
  lute Zotin tė ketė mėshirė:
  Ti shėlbim prej tij na nxier (Nga Stabat Mater).

  1.“Nė kėmbė, pėrbri kryqit tė Jezusit, qėndronin nėna e tij,

  pastaj motra e nėnės sė tij, Maria e Klopait edhe Maria Magdalenė”.


  Sa mistikė, piktorė, muzikantė dhe poetė u frymėzuan nga ky pasazh biblik? Nga franēeskani Jacapone da Todi nė shekullin e 13-tė qė na la Stabat Mater-in e famshėm deri te Pergolesi, pa harruar Vivaldin apo Charles Péguy... tė gjithė u frymėzuan nga imazhi i kėsaj Nėne tė pranishme nė kėmbėt e kryqit tė Birit tė saj.
  Ēfarė panė kėta soditės nė kėtė skenė? Ēfarė ia lejuan vetes tė prekeshin derisa tė arrinin tė prodhonin vepra tė tilla? A mund tė jetė dhimbja e pafuqishme e Nėnės? Prania besnike e Gruas edhe brenda mundimeve mė tė rėnda? A mund tė jetė butėsia e lidhur ngushtė me guximin e kėtyre grave? Besimi i palėkundur i Marisė? Dhe une? Ēfarė mė prek mua duke soditur skenėn? Apo edhe duke dėgjuar njė nga veprat e artit tė ofruara nga kėta artistė?  2“Pėrbri kryqit tė Jezusit, qėndronin nėna e tij, pastaj motra e nėnės sė tij, Maria”.

  Maria ėshtė e pranishme. Ajo ėshtė e pafuqishme, por e pranishme. Dhe oh sa frytdhėnėse dhe ngushėlluese ėshtė kjo prani nė zemrėn e fatkeqėsisė mė tė keqe! Guxoni tė imagjinoni pėr njė moment se Maria, duke mos ditur ēfarė tė bėjė pėrballė kėsaj padrejtėsie, e lė veten tė paralizohet nga frika ose, mė keq, tė shkėlqejė nga mungesa e saj?
  Por Maria ėshtė atje, e pranishme. E fortė. E gjallė. Kryqi, qė ishte para syve tė saj, u ngulit thellė nė zemrėn e saj. Por “Stabat Mater” nėna ishte atje, e pranishme. “Sa e pikėlluar ishte, Nėna mė e bekuar, Nėna e Birit tė vetėm! Sa e sėmurė! Sa vuajti Nėna e butė, duke soditur Birin hyjnor tė saj tė torturuar!”.
  Le tė jetė Maria njė shėmbull jete pėr ne. Le tė dimė tė jemi tė pranishėm nė mes tė mundimeve, vuajtjeve tė padrejta, e, nga ajo, le tė dimė tė jemi tė pranishėm... edhe kur nuk dimė ēfarė tė bėjmė.
  “Krisht, kur do tė ik nga kėtu,
  le tė dal fitimtar
  me ndihmė tė Nėnės tėnde.
  Kur trupi im vdes,
  jepi shpirtit tim lavdinė e Qiellit.
  Amen. (Nga Stabat Mater)
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ninoenina : 12-09-2022 mė 02:37

Faqja 13 prej 15 FillimFillim ... 31112131415 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Komenti juaj per kete foto te ministrit Tahiri.
  Nga DYDRINAS nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 26-02-2015, 17:31
 2. Joautenticteti i ungjillit
  Nga Ceni-1 nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 22
  Postimi i Fundit: 04-09-2014, 06:27
 3. Komenti i librit Medarixhus-Salikin nga Muhamed Husejn Jakubi
  Nga IslamInfo nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 16-08-2011, 12:04
 4. Komenti i Sures Jasin?
  Nga shtegi nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 22-07-2009, 13:18
 5. Komenti per prezervativet, Facebook kunder Papes
  Nga Vista nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 60
  Postimi i Fundit: 08-04-2009, 05:48

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •