Close
Faqja 10 prej 15 FillimFillim ... 89101112 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 181 deri 200 prej 296
 1. #181
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,309
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  18-9-2021/E SHTUNĖ JAVA 24/UNGJILLI: Lk. 8, 4–15.


  LUTJA: Ps 100.


  2 Toka mbarė le t’i brohoritė Zotit,
  shėrbejini Zotit me hare,
  dilni para tij me brohoritje!
  3 Dijeni mirė se vetėm Zoti ėshtė Hyj:
  Ai na krijoi e atij i pėrkasim:
  jemi populli i tij dhe delet e kullosės sė tij.
  4 Hyni nėpėr dyert e tija duke i dhėnė lavd,
  hyni nė treme tė tija e kėndoni himne,
  lavdėrojeni e madhėrojeni Emrin e tij!
  5 Sepse i mirė ėshtė Zoti,
  e amshuar dashuria e tij,
  nga breznia nė brezni besnikėria e tij.  LEXIMI I UNGJILLIT: Lk. 8, 4–15.

  4 Si u tubua turmė e madhe e popullit, qė erdhėn nga qytete tė ndryshme tek ai, Jezusi foli nė shėmbėlltyrė:
  5 “Doli mbjellėsi pėr tė hedhur farėn. E, ndėrsa po hidhte farėn, disa kokrra ranė pranė udhės: u shkelėn dhe i hėngrėn zogjtė e qiellit.
  6 Disa tė tjera ranė nė gurishte; mbinė, por u thanė, sepse nuk kishte lagėshtinė.
  7 Disa ranė nė ferra; ferrat, duke u rritur bashkė me to, ua morėn frymėn.

  8 Kurse disa tė tjera ranė nė tokė tė mirė; mbinė e dhanė fryt njėqind fish”. Kur i tha kėto fjalė, theksoi: “Kush ka veshė pėr tė dėgjuar, le tė dėgjojė!”
  9 Nxėnėsit e tij e pyetėn ēka do tė thotė ajo shėmbėlltyrė.
  10 Ai iu pėrgjigj: “Ju e keni dhuratė dijen e mistereve tė Mbretėrisė sė Hyjit, kurse tė tjerėve u paraqitet vetėm nė shėmbėlltyra, qė: ‘Tė shikojnė e tė mos shohin, tė dėgjojnė e tė mos kuptojnė’“.
  11 “Ky ėshtė vėshtrimi i shėmbėlltyrės sė mbjellėsit: Fara ėshtė fjala e Hyjit.
  12 Ato ‘pranė udhės’, janė ata qė e dėgjojnė fjalėn, por pastaj u vjen djalli dhe ua nxjerr nga zemra fjalėn, qė tė mos besojnė e tė mos shėlbohen.
  13 Ato ‘nė gurishte’, janė ata qė, kur e dėgjojnė Fjalėn e pranojnė me gėzim, porse nuk kanė rrėnjė: pėr disa kohė besojnė, por kur vjen koha e tundimit, e lėnė fenė. 14 Ato ‘nė ferra’, janė ata qė e dėgjuan, por ende nė udhė, ua zėnė frymėn kujdeset tokėsore, pasuritė dhe kėnaqėsitė e jetės e nuk japin fryte tė pjekura.
  15 Ato ‘nė tokė tė mirė’, janė ata qė e dėgjojnė Fjalėn dhe e ruajnė nė zemėr tė mirė e bujare dhe japin fryt me qėndrueshmėri.”  MEDITIMI.

  KA shumė njerėz rreth Jezusit, njerėz qė vijnė nga fshatrat e afėrta dhe tė largėta pėr ta dėgjuar. Kush e di nėse do ta ketė ndjerė zemrėn e tij tė dridhej, duke parė atė turmė, i vetėdijshėm pėr rolin e mbjellėsit, qė e shtynte tė hedhėte fara me bollėk duke mos pasur para shysh shpenzimet, nė njė tokė pak a shumė mikpritėse dhe tė pėrgatitura. Ndoshta ai imagjinoi se ato qė tani ishin vetėm sytė dhe veshėt e vėmendshėm, do tė bėheshin fusha tė plota me kallinj. Ai me siguri do t'i ketė duartrokitur me hare.
  Vėmendja dhe dėgjimi janė hapi i parė. Ka shumė rreziqe nė procesin qė ēon nga mbjellja nė korrje: thatėsia e tokės, djalli grabitqar qė vjedh farėn sepse ai do tė donte vetėm tokė tė shterpė dhe tė djegur, veset dhe kėnaqėsitė e kėsaj bote qė pengojnė mbirjen e farės. Dėgjimi nuk ėshtė i mjaftueshėm: duhet pėrkushtim pėr tu ruajtur, kripėrat e pėrulėsisė, kėmbėnguljes dhe mirėsisė qė fekondojnė tokėn. Duhet aftėsia pėr tė dalluar dhe zgjedhur tė mirėn, nė ushtrimin e lirisė sė plotė qė Zoti na lė.
  Fara teston tokėn. Nga cili terren jam bėrė?  VAZHDO MEDITIMIN.


  Nuk mund tė jemi tė krishterė
  nėse jemi mbjellės i luftės nė familje,
  nė lagje, nė vendin e punės.

  Zoti na dhėntė Shpirtin Shenjt qė tė qėndrojmė nė Tė
  dhe tė na mėsojė tė duam me thjeshtėsi,
  e tė mos bėjmė luftėra me tė tjerėt.
  (Papa Franēesku).

 2. #182
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,309
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  20-9-2021/E HĖNĖ JAVA 25/UNGJILLI: Lk. 8, 16–18.

  Shėn Andrea Kim Taegon dhe shokėt.

  LUTJA: Ps 126.


  3 Vėrtet Zoti bėri pėr ne mrekulli
  e zemrat na u mbushėn me gėzim!
  4 Ktheji, o Zot, robėrit tanė
  porsi pėrrenjtė e mesditės!
  5 Ata qė mbjellin me lot,
  deh, le tė korrin me gėzim!
  6 Nė tė shkuar ecnin e qanin
  duke mbartur farėn pėr ta mbjellė,
  kurse nė kthim do tė vijnė plot gėzim
  duke mbartur dorėzat e veta.
  LEXIMI I UNGJILLIT: Lk. 8, 16–18.

  16 “Askush nuk e ndez dritėzėn pėr ta vėnė nėn ndonjė enė ose pėr ta vėnė nėn shtrat, por e vė pėrmbi pishtar qė ta shohin dritėn ata qė hyjnė.
  17 Jo po, s’ka asgjė tė fshehtė, qė nuk do tė zbulohet, as fshehtėsi qė nuk do tė dihet e nuk do tė dalė nė dritė.
  18 Prandaj kini kujdes si dėgjoni: sepse, kush ka, do t’i jepet mė, kurse atij qė nuk ka, do t’i merret edhe ajo pakicė qė kujton se e ka”
  .

  MEDITIMI.

  Kini kujdes, u thotė Jezusi dishepujve tė vet.. Ky kėshillė kumbon sot nė zemrėn time me aspekte tė ndryshme: “Veshtro gjithēka me kujdes, ji nė djeni pėr situatėn qė pėrjeton, mos shiko prapa, prano gjithēka me dashuri e me falėnderim". Ajo qė ne nuk mund tė shohim dhe kuptojmė sot, do tė zbulohet. Ajo qė duket e ndriēuar, do tė jetė e errėt, ashtu si ata shkopinjtė e lehtė me tė cilėt luanim nė fėmijėrinė tonė gjatė verės, tė cilėt tė nesėrmen nė mėngjes u fikėn dhe u hodhėn tutje.
  Kujdes, specifikon Jezusi, sepse duhet t'i kushtoheni dėgjimit. Pėr ta bėrė kėtė, ne duhet tė decentralizohemi, pėrndryshe rrezikojmė tė dėgjojmė nė mėnyrė selektive atė qė na pėlqen dhe tė heqim atė qė nuk na pėlqen. Ne rrezikojmė tė flasim pėr vetveten dhe tė ndėrtojmė pėr veten njė pallat qė do tė zhduket sapo tė ndizet drita e duhur.


  VAZHDO MEDITIMIN.

  O Zot Hyji, qė nė fillim ke thėnė: "Le tė behet drita",
  - Le tė gėzohen sytė tanė pėr tė gjitha gjėrat e bukura dhe le t’i shohin atoo ashtu siē i sheh ti.
  Fjalė e Pėrjetshme e Atit, qė erdhe nė botė si dritė e vėrtetė,
  - Bėj qė ēdo njeri tė tė pranojė dhe ta shohė fytyrėn tėnde.
  Jezus, Zot, qė i ke dhėnė shikimin njeriut tė lindur tė verbėr,
  - Bėj qė vėllezėrit dhe motrat qė mendojnė se shohin,
  por qė janė tė verbėr, tė tė takojnė nė rrugėn e tyre.
  Vėlla Jezus, qė erdhe nė botė
  qė kushdo qė beson nė ty tė mos mbetet nė errėsirė,
  - Bėj qė drita e lajmit tėnd tė mirė, tė pėrhapė pa ndėrprerė nėpėr tokė.
  (Vėllazėria e Betanisė).

 3. #183
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,309
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  21-9-2021/E MARTE JAVA 25/ UNGJILLI: Mt. 9, 9–13.


  LUTJA: Ps 18


  8 I pėrsosur ėshtė Ligji i Zotit,
  shpirtin pėrtėrin;
  pėr t’u besuar ėshtė Dėshmia e Zotit,
  tė miturve u jep dijen.
  9 Urdhėrimet e Zotit janė tė drejta,
  kėnaqin zemrėn;
  urdhri i Zotit ėshtė i qartė,
  dritė u jep syve.
  10 E panjollė ėshtė frika e Zotit,
  nuk ndėrron nė shekuj tė shekujve;
  gjyqet e Zotit janė tė vėrteta,
  tė gjitha njėsoj tė drejta.
  11 Mė tė ēmueshme se ari, se mė i pastri ar, mė tė ėmbla se mjalti, se hoja qė rrjedh mjaltė.


  LEXIMI I UNGJILLIT: Mt. 9, 9–13.

  9 Jezusi, si shkoi prej andej, pa njė njeri qė quhej Maté, ndenjur nė doganė. Jezusi i tha: “Eja pas meje!” Ai u ngrit dhe shkoi pas tij.
  10 Dhe, kur mė vonė, Jezusi u ul nė tryezė nė shtėpi, ja se ia behėn shumė tagrambledhės e mėkatarė e u ulėn nė tryezė bashkė me Jezusin e me nxėnėsit e tij. 11 Farisenjtė kur e panė kėtė, i pyetėn nxėnėsit e tij: “Pse mėsuesi juaj ha bukė me tagrambledhės e me mėkatarė?” 12 Jezusi, kur i dėgjoi, u pėrgjigj: “Mjeku nuk u duhet tė shėndoshėve, por tė sėmurėve! 13 Shkoni e mėsoni ēka do tė thotė: ‘Mė pėlqen mėshira e jo flia!’ Sepse unė nuk erdha tė ftoj tė drejtėt, por mėkatarėt.”


  MEDITIMI.

  Nė dy fjali tė para flitet pėr zgjedhjen mė e rėndėsishme nė jetėn e Mateut. Mė shumė hapėsirė i kushtohet pėrshkrimit tė kontekstit nė tė cilin ndodh kjo sesa fjalėve tė pėrdorura pėr thirrjen dhe pėrgjigjen. Ndoshta komunikimi jo verbal luajti rolin mė tė rėndėsishėm. Nxitjes "Mė ndiq!", Mateu u pėrgjigj me veprimin e ngritjes dhe ecjes:. nga tagrambledhėsi u bė shėrbėtor nė dhjetė sekonda. Ēfarė vėshtrimi duhet tė ketė pasur Jezusi drejt tij, ēfarė dhembshuri, ēfarė gjeste dashurie dhe faljeje ... Nga ana tjetėr, na ēudit besimi i pamasė nga ana e Mateut, i cili zhvesh rrobat e atyre qė kėrkojnė dhe vesh menjėherė ato tė atyre qė u bėjnė veten dhuratė tė tjerve pa kėrkuar ndonjė kredit. Pyes veten se ēfarė lėvizi nė zemrėn e tij para ardhjes sė Jezusit, nga ēfarė shqetėsimesh u pėrhap, ēfarė i motivoi veprimet e tij tė pėrditshme. Ēfarėdo qė tė ishte, nė vėshtrimin e Jezusit, gjeti qendrėn e saj dhe pajtimin e saj. Ai me siguri lexoi brenda atyre syve atė qė u thirr tė bėhej: i Shenjtė. Dhe, duke u ngritur, ai u pėrgjigj: Po.

  VAZHDO MEDITIMIN.

  Nė rrugėn qė bėri ai,
  ne tė gjithė jemi nėn vėshtrimin e Jezusit:
  ai na shikon gjithmonė me dhembshuri,
  na kėrkon diēka,
  ai na fal diēka dhe na jep njė mision.
  (Papa Franēesku).

 4. #184
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,309
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  13-10-2021/E MERKURE JAVA 28/UNGJILLI: Lk, 11, 42–46.

  LUTJA: Ps 62.


  2 Vetėm nė Hyjin pusho, shpirti im,
  sepse prej tij vjen shpėtimi im.
  3 Vetėm ai ėshtė qeta ime e shpėtimi im,
  kėshtjella ime: mė kurrė nuk do tė trandem!
  4 Deri kur do tė suleni kundėr njė njeriu,
  do ta rrėzoni tė gjithė sė bashku
  si murin e prishur, si gardhin e thyer?
  5 Synojnė ta rrėzojnė prej sė larti,
  kėnaqėsinė e gjejnė nė gėnjeshtėr.
  Me gojė bekojnė e me zemėr mallkojnė.
  6 Vetėm nė Hyjin pusho, o shpirti im,
  vetėm nė tė qėndron shpresa ime!
  7 Vėrtet vetėm Ai ėshtė Hyji im e shpėtimi im,
  kėshtjella ime: mė kurrė nuk do tė trandem!  LEXIMI I UNGJILLIT: Lk, 11, 42–46

  42 Porse; vaj pėr ju, o farisenj qė jepni tė dhjetėn e mendrės, tė ryzės e tė ēdo barishteje, por e lini pas shpine drejtėsinė dhe dashurinė e Hyjit! Kėto tė fundit ėshtė dashur tė bėhen e ato tė parat s’ėshtė dashur tė lihen!
  43 Vaj pėr ju farisenj, sepse jua ka ėnda katedrėn e parė nė sinagoga dhe pėrshėndetjet nė sheshe!
  44 Tė mjerėt ju, sepse jeni porsi varret qė nuk shihen e njerėzit, pa ditur, ecin mbi to!”
  45 Atėherė njė mėsues i Ligjit i tha:
  “Mėsues, ti, duke folur kėshtu, po na fyen edhe ne!”
  46 “Vaj edhe pėr ju, mėsues tė Ligjit ‑ iu pėrgjigj Jezusi ‑ sepse u ngarkoni njerėzve barrė qė mezi mund tė mbarten, ndėrsa ju vetė as me gisht tė dorės nuk i prekni!


  MEDITIMI

  Duke lexuar pjesėn e parė tė Ungjillit tė sotėm na vjen nė mendje vėllai mė i madh i shėmbėlltyrės sė babait tė mėshirshėm qė nuk dėshiron tė humbasė vendin e parė: "Ja, unė tė shėrbej tash sa kohė e kurrė nuk e shkela asnjė urdhėr tėndin. E ti kurrė s’mė dhe as njė edh tė gostitem me miqtė e mi" (Lk.15,29).
  Nė fakt, nėse nuk e duam vėllain qė bėn gabime, sepse ai ėshtė i papėrsosur si tė gjithė njerėzit, ne e urrejmė Atin qė fal vėllain tonė, birin e tij, sepse e do atė pafundėsisht. Ne e urrejmė Atin dhe lėmė mėnjanė drejtėsinė dhe dashurinė e Perėndisė, si farisenjtė. Jezusi ėshtė kundėr religjiozitetit qė nė praktikėn e jashtme ėshtė i pėrsosur, sikur tė na duhej tė mbroheshim nga njė Perėndi si gjykatės qė ne kemi ndėrtuar pėr veten tonė, njė Perėndi qė kėrkon, i krijuar sipas imazhit tonė dhe jo anasjelltas.
  Drejtėsia e njerėzve ėshtė e ndryshme nga drejtėsia e Perėndisė.Ligjvėnėsi ėshtė Hyji Atė dhe ligji i Tij ėshtė dashuria, Ai ėshtė dashuria. Ai ėshtė ligjvėnėsi dhe Ai ėshtė gjykatėsi. Nuk ka ndarje e pushteteve kur bėhet fjalė pėr dashurinė e vėrtetė.
  Nė pjesėn e dytė tė Ungjillit tė sotėm Jezusi e trajton kėtė temė teksa u drejtohet doktorėve tė Ligjit. Ata kanė refuzuar drejtėsinė dhe dashurinė e Zotit dhe ligjet e tyre bėhen barrė tė padurueshme. Ēfarė sfide e madhe pėr njerėzit pėr ta bėrė drejtėsinė tė mėshirshėm, pėr t’i drejtuar ata qė kanė gabuar drejt sė mirės, pavarėsisht nga rėndėsia e gabimit!  VAZHDO MEDITIMIN.

  Kur, i mbyllur nė qelinė time, rilexova historinė e mundimeve tė Krishtit, shpėrtheva nė lot:
  pas njėzet e nėntė vjet burg akoma nuk e kam humbur aftėsinė pėr tė qarė,
  tė kem turp pėr historinė time tė kaluar, pėr tė keqen e bėrė.
  Unė ndihem si Barabė, Pjetri dhe Juda nė njė person.
  E kaluara ėshtė diēka pėr tė cilėn ndihem i neveritur, madje duke e ditur se ėshtė historia ime.
  Kam jetuar pėr vite nėn regjimin kufizues 41-bis
  dhe babai im vdiq nė tė njėjtėn gjendje.
  Shumė herė, natėn, e dėgjoja tė qante nė qelinė e tij.
  Ai e bėri atė fshehurazi, por unė isha nė dijeni pėr kėtė.
  Tė dy ishim nė errėsirė tė thellė. Nė atė jo-jetė, megjithatė, unė gjithmonė kėrkoja diēka qė ishte jeta:
  e ēuditshme pėr tė thėnė, por burgu qe shpėtimi im.
  Nėse pėr dikė jam akoma Baraba, nuk zemėrohem:
  Ndjej, nė zemrėn time, se ai Njeri i pafajshėm, i dėnuar si unė, e
  rdhi tė mė kėrkonte nė burg pėr tė mė edukuar pėr jetėn.
  (Lutja e njė personi tė dėnuar me burgim tė pėrjetshėm, Via Crucis 10 Prill 2020, Sheshi i Shėn Pjetrit).
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ninoenina : 13-10-2021 mė 03:34

 5. #185
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,309
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  14-10-2021/E ENJTĖ JAVA 28/UNGJILLI: Lk. 11, 47–54.


  LUTJA: Ps 130.


  Prej humnerės klitha tek ti, o Zot,
  2 o Zot, dėgjoje britmėn time!
  Le ta dėgjojnė veshėt e tu,
  zėrin e lutjes sime.
  3 Nėse do t’i mbash mend paudhėsitė, o Zot,
  O Zot, e kush do tė qėndrojė para teje?
  4 Por tek ti gjendet falja
  qė tė dimė tė tė druajmė.
  5 Shpresoj nė ty, o Zot,
  shpirti im shpreson nė premtimin e tij.
  6 E pret shpirti im Zotin
  mė tepėr se rojtarėt agimin.


  LEXIMI II UNGJILLIT: Lk. 11, 47–54.

  47 Tė mjerėt ju, qė u ngritni pėrmendore profetėve, kurse etėrit tuaj i patėn vrarė.
  48 Kėshtu dėshmoni se i pėlqeni veprat e etėrve tuaj; ata vranė, ndėrsa ju ndėrtoni pėrmendore!
  49 Kėndej edhe Dija e Hyjit tha: ‘Do t’u dėrgoj profetė e apostuj. Ata do t’i vrasin e do t’i salvojnė disa prej tyre,
  50 qė prej kėsaj breznie tė kėrkohet llogari pėr gjakun e derdhur tė tė gjithė profetėve qė nga krijimi i botės:
  51 prej gjakut tė Abelit deri te gjaku i Zakarisė, qė u vra ndėrmjet lterit e shenjtėrores’. Po, unė po ju them: do tė kėrkohet llogari prej kėsaj breznie.
  52 Vaj pėr ju, mėsues tė Ligjit! Ju e morėt ēelėsin e dijes: vetė nuk hytė e, ata qė deshėn tė hyjnė, i penguat!”
  53 Kur Jezusi doli prej andej, skribėt e farisenjtė filluan ta sulmojnė rėndė dhe t’i bėjnė shumė pyetje,
  54 duke i ngrehur leqe pėr ta zėnė pisk nė ndonjė fjalė prej gojės sė tij.  MEDITIMI.

  Ungjijtė shpallin se shpėtimi ėshtė dashuria falas e Zotit qė jep jetėn e tij pėr ne mėkatarėt. Dhe, ajo qė nuk pranon shpėtimin qė Zoti nė dashurinė e vet jep falas, ėshtė super-egoja fetare. Jezusi pėrfundon: "Prej kėsaj breznie tė kėrkohet llogari pėr gjakun e derdhur tė tė gjithė profetėve qė nga krijimi i botės... Po, unė po ju them: do tė kėrkohet llogari prej kėsaj breznie". Ky brez ėshtė brezi i Jezusit. Jezusi po shkon nė Jeruzalem dhe ēfarė do tė ndodhė? Ai do tė vritet dhe nė vdekjen e tij do tė jetė Qengji i Perėndisė qė mbart mbi vete tė keqen e botės, nga e cila Zoti donte tė na ēlironte qė nė fillim. Ėshtė nga brezi i Jezusit "qė do tė kėrkohet llogari" dhe Jezusi do tė paguajė faturėn: nė fakt ata pėrpiqen ta vrasin. Zakaria ishte profeti i cili, para se tė vdiste, do tė thoshte: "Kėshtu thotė Hyji: Pse i shkelni urdhėrimet e Zotit? Kjo gjė nuk do t’jua sjellė tė mirėn! Pasi ju e latė Zotin, edhe Zoti do t’ju lėrė ju!” (2Kr 24:20).
  Dhe Jezusi, nė kryq, do tė thotė: "Fali ata", kėshtu qė ai nė kėtė mėnyrė pagoi faturėn pėr tė gjithė gjakun, pėr tė gjitha padrejtėsitė e historisė, sepse ai, i pafajshmi, e ka identifikuar veten me tė gjithė tė pafajshmit, me tė gjithė krishterėt e varfėr qė ekzistojnė edhe sot, ēdo tė keqe qė i bėjmė ne i bėjmė atij. Jezusi thotė: "Atė, fal", por ai nuk e pagoi gjithė kėto me ēmim tė ulėt, ai e thotė kėto fjalė, i varur nė Kryq, nė momentin kur ishte duke dhėnė shpirtin. (Atė Filippo Clerici dhe Atė Silvano Fausti, Jezuitėt e Villapizzone).  VAZHDO MEDITIMIN.

  Lum ai qė iu fal mėkati,
  qė iu mbulua faji!
  2 Lum ai njeri qė Zoti nuk e numėron ndėr mėkatarė,
  nė shpirtin e tė cilit nuk ka dredhi.
  3 Pse heshta, eshtrat m’u kalbėn
  prej dėnesės sė vazhdueshme,
  4 sepse ditėn, natėn dora jote rėndonte mbi mua,
  fuqia mė lėshonte porsi nė vapė tė verės.
  5 Atėherė ta dėftova mėkatin tim,
  fajin tim mė nuk e fsheha.
  Thashė: “Do t’ia rrėfej Zotit fajin tim”,
  e ti ma fale fajėsinė e mėkatit tim.
  (Ps 32).


 6. #186
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,309
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  15-10-2021/E PREMTĖ JAVA 28/UNGJILLI: Lk. 12, 1–7.

  Tereza e Avilės.

  LUTJA: Sal 32


  7 Ti je strehimi im,
  ti mė ruan prej vėshtirėsisė,
  do tė mė rrethosh me kėngė gėzimi.
  8 Do tė tė bėj tė ditur, do tė ta mėsoj rrugėn qė duhet ndjekur,
  sytė e mi do t’i pėrqėndroj mbi ty.
  9 Mos u bėni si kali e mushku
  qė nuk kanė mend.
  Pėr ta lypset kapistėr e fre pėr t’i sunduar,
  pėrndryshe s’do tė afroheshin tek ti.
  10 Shumė vėshtirėsi e rrethojnė keqbėrėsin,
  atė qė shpreson nė Zotin e rrethon hiri.
  11 Gėzohuni nė Zotin e galdoni, o tė drejtė,
  brohoritni tė gjithė ju qė jeni zemėrpastėr.  LEXIMI I UNGJILLIT: Lk. 12, 1–7.

  1 Ndėrkaq u mblodh njė turmė e madhe e popullit ‑ mijėra e mijėra ‑ aq sa shkelnin njėri‑tjetrin. Jezusi mė sė pari u drejtua nxėnėsve tė vet:“Ruajuni prej tharmit tė farisenjve d. m. th. hipokrizisė!
  2 S’ka gjė tė mbuluar qė nuk do tė zbulohet, as tė fshehur qė nuk do tė merret vesh.
  3 Prandaj, ēdo gjė qė ju thatė nė errėsirė, do tė dėgjohet nė dritė dhe ēdo gjė qė pėshpėritet nė vesh ndėr skuta, do tė predikohet prej pullazeve”.
  4 “Po ju them juve, miq tė dashur: mos jua kini drojėn atyre qė mbysin trupin e pastaj s’mund tė bėjnė gjė tjetėr!
  5 Po ju tregoj kujt duhet t’ia keni frikėn: druani nga ai qė, pasi t’jua ketė marrė jetėn, ka pushtet t’ju hedhė nė ferr. Po, unė po ju them: atij kijani frikėn!
  6 Po, a nuk shiten pesė trumcakė pėr dy qindarė? E pra, asnjėrin prej tyre nuk e qet nė harresė Hyji.
  7 Kurse juve deri edhe fijet e flokėve tė kresė i keni tė numėruara! Mos kini frikė! Ju vleni mė shumė se njė mori trumcakėsh!”.  MEDITIMI.

  [B]Shumė herė Jezusi i rekomandon dishepujt e tij tė mos kenė frikė, tė mos druajnė. Njerėzit kanė frikė pėr shumė gjėra: pėr humbjen e dashurisė, vlerėsimin e tė tjerėve, pėr gjėrat qė mbushin vendet tona tė njohura, por mbi tė gjitha pėr humbjen e jetės, domethėnė pėr vdekjen. Kemi frikė sepse nuk e pranojmė realitetin tonė, dhe realiteti ynė ėshtė se jemi tė kufizuar. Nėse, nga ana tjetėr, ne e pranojmė kufizimin tonė, vdekjen, si njė vend bashkimi me Perėndinė, ne e vendosim veten nė njė gjendje ngushėllimi dhe besimi dhe jetojmė si miq tė Perėndisė, siē na kujton Jezusi: “Unė ju quajta miq".
  Duket se gabimi themelor i ēdo njeriu ėshtė tė mos pranojė kufizimin e tij si njė vend solidariteti me tė tjerėt. Nėse kufiri absolut, vdekja, bėhet bashkim me Zotin qė ėshtė babai im, tė gjithė kufijtė e tjerė janė vendi ku unė kam nevojė pėr tjetrin dhe bėhem mundėsia e njė marrėdhėnieje autentike me tė tjerėt.
  Nė Bibėl, "Mos ki frikė" ėshtė refreni i Zotit. Pėrgjigja e Adamit ndaj Zotit ishte: "U fsheha, sepse kisha frikė". Dhe aty fillojnė tė gjitha tė kėqijat tona: nė fshehjen e sė vėrtetės sonė. Sepse kemi frikė. Siē bėjnė farisenjtė ...
  Frika nga Zoti do tė na ēlirojė nga ēdo frikė. Frika nga Zoti nuk do tė thotė tė kesh frikė nga Zoti, por tė marrėsh parasysh se vetėm Zoti ėshtė Zoti, se Ai na do ne, ėshtė kuptimi i jetės sime; nėse e marr parasysh kėtė, nuk kam mė frikė nga asgjė.
  Nėse nuk kemi frikė nga Zoti dhe kemi gjithmonė frikė nga vdekja, ne nuk bėjmė asgjė tjetėr veēse e hedhim jetėn nė plehra (Gehena), sepse frika na bėn tė bėjmė atė qė bėn tė kemi frikė.
  Maja e mirė, domethėnė majaja e jetės, qėndron nė njohjen se ne jemi tė dashur me butėsi tė pafundme nga ai qė na ka krijuar, pavarėsisht kufizimeve tona. Nuk duhet tė kemi frikė! Edhe nė vogėlsinė tonė kemi njė vlerė tė jashtėzakonshėm! Shumė mė tepėr se harabela, shumė mė tepėr se flokėt e kokės sonė.


  VAZHDO MEDITIMIN

  Zoti e rinderton Jeruzalemin,
  i bashkon Izraelitėt e mėrguar,
  ai i shėron zemrat e copėtuar,
  dhe i lidh plagėt e tyre.
  Ai i njeh numrin e yjeve,
  dhe e thėrret secilin me emėr.
  I madh ėshtė Zoti ynė, i gjithėpushtetshėm,
  e pakufishme ėshtė dija e tij.
  Zoti i lartėson tė pėrvuajturit,
  kurse pėrdhe i shtron keqbėrėsit.
  Kėndojani Zotit kėngėn e falenderimit,
  bini harpės pėr nder tė Hyjit tonė.
  Ai me re i mbulon qiellin,
  dhe ia pėrgatit dheut shiun.
  (Ps 147).

 7. #187
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,309
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  16-10-2021/E SHTUNĖ JAVA 28/ UNGJILLI: Lk. 12, 8–12.

  LUTJA: Ps 105.

  1 ALELUJA!
  Lavdėroni Zotin e thirreni nė ndihmė Emrin e tij
  shpallni mes popujsh veprat e madhėrueshme tė tijat!
  2 Kėndoni, luani nė vegla muzikore pėr nder tė tij,
  kujtoni tė gjitha mrekullitė e tija!
  3 Mburruni me Emrin e tij tė shenjtė:
  le tė galdojė zemra e atyre qė e kėrkojnė Zotin.
  4 Kėrkojeni Zotin dhe fuqinė e tij,
  kėrkojeni gjithmonė fytyrėn e tij!
  5 T’ju bien nė mend mrekullitė qė bėri,
  mrekullitė e tija dhe gjyqet e gojės sė tij:
  6 ju fara e Abrahamit, shėrbėtorėt e tij,
  ju, o bijtė e Jakobit, tė zgjedhurit e tij!
  7 Ai ėshtė Zoti, Hyji ynė,
  mbi mbarė tokėn gjyqet e tija!
  8 Ai s’e harron Besėlidhjen e vet askurrė,
  premtimin qė ua bėri njė mijė breznive,
  9 lidhjen qė e bėri me Abrahamin
  dhe pėrbetimin qė i bėri Izakut.


  LEXIMI II UNGJILLIT: Lk. 12, 8–12.

  8 “Unė po ju them: kushdo tė dėshmojė para njerėzve se ėshtė imi, edhe Biri i njeriut do ta dėshmojė se ėshtė i tiji para engjėjve tė Hyjit.
  9 E ai qė tė mė bjerė mohit para njerėzve, edhe atij do t’i bihet mohit para engjėjve tė Hyjit.
  10 Kushdo tė thotė ndonjė fjalė kundėr Birit tė njeriut, ka pėr t’iu falur, por kush tė shajė Shpirtin Shenjt, nuk do tė ketė falje.
  11 Pastaj, kur t’ju qesin para sinagogave, para ushtruesve tė drejtėsisė e para pushteteve, mos u shqetėsoni [se] si do tė mbroheni e ēka do tė thoni:
  12 sepse Shpirti Shenjt nė atė orė do t’ju mėsojė ēka duhet tė thoni”.


  MEDITIMI.

  Shpirti ėshtė majaja, mėnyra konkrete e tė jetuarit: ka majaja e farisenjve, qė ėshtė hipokrizia dhe majaja e Perėndisė, Shpirti i Birit, Shpirti i atij qė ka mėshirė ndaj vėllezėrve tė tij dhe i bashkon me dashuri me tė gjithė dhe i bėn tė thonė: "Papa", "Abbą".
  Prandaj majaja e farisenjve, hipokrizia, ėshtė imazhi i vetvetes, protagonizmi i atyre qė thonė: "Unė e bėra veten, unė jam perėndia im, unė jam vetėmjaftueshėm".
  Edhe ata qė nuk njohin nė Jezusin Perėndinė qė paraqitet nė varfėri, nė pėrulėsi dhe me tė gjitha tė drejtat qė ne i konsiderojmė tė gabuara, do tė falen. Jezusi nė kryq do tė thotė: "Fali ata, ata nuk dinė se ēfarė po bėjnė".
  "Por ai qė ka blasfemuar kundėr Shpirtit Shenjtė, nuk do tė falet". Shpirti Shenjtė ėshtė Shpirti i sė vėrtetės. Por nga ēfarė pėrbėhet e vėrteta?
  Ndoshta e vėrteta konsiston nė gatishmėrinė e vazhdueshme pėr tė kėrkuar dhe mėkati i vėrtetė kundėr Shpirtit Shenjtė u pėrket atyre qė nuk kėrkojnė, atyre qė ndihen tė sigurt, atyre qė nuk ndryshojnė kurrė, atyre qė nuk kthehen nė besim, sepse mendojnė qė janė tė pėrsosur.
  E gjithė jeta jonė ėshtė njė udhėtim gjatė tė cilit jemi nė kėrkim tė urtėsisė, sepse urtėsia e vėrtetė, nė mėnyrė paradoksale, ėshtė pikėrisht ajo e atyre qė janė tė bindur qė nuk janė tė urtė, sepse nėse mendojnė se tashmė janė tė urtė, nuk e kėrkojnė me urtėsinė. Ėshtė pėr kėta njerėz qė Jezusi thoshtė: “Ju jeni tė verbėr dhe kjo nuk ėshtė mėkat. Por sepse ju besoni se shihni, mėkati juaj
  mbetet ”.
  Mėkati i vėrtetė kundėr Shpirtit qė ėshtė dashuria dhe jeta, Shpirti i gėzimit tė vėrtetė, konsiston nė prezumimin e tė qenit tė urtė dhe nė moshapjen ndaj risisė.
  (Nga Lectio 65 nga At Filippo Clerici dhe At Silvano Fausti).


  VAZHDO MEDITIMIN.

  Ju nuk jeni tė krishterė tė rremė, tė krishterė vetėm me fjalė.
  Ju jeni tė krishterė me fjalėn, me zemrėn, me duart tuaja.
  Ndjehuni si tė krishterė, flisni si tė krishterė dhe bėni punėn e tė krishterėve.
  Por ju nuk mund ta bėni vetėm.
  Ėshtė Jezusi qė do t'ju japė kėtė Shpirt, do t'ju japė forcėn pėr tė rinovuar gjithēka: jo ju, por Ai nė ju.
  (Kardinali Jorge Mario Bergoglio, 2012).

 8. #188
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,309
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  18-10-2021/E HĖNĖ JAVA 29/UNGJILLI: Lk. 10, 1–9.

  SHĖN LUKA


  LUTJA: Ps145.


  0 Le tė lavdėrojnė, o Zot, tė gjitha veprat e tua
  e le tė bekojnė shenjtėrit e tu.
  11 Le ta tregojnė lavdinė e Mbretėrisė sate,
  le tė kuvendin pėr pushtetin tėnd.

  12 Pėr t’ua shpallur njerėzve gjithėpushtetėsinė tėnde
  dhe lavdinė e madhėrisė sė Mbretėrisė sate.
  13 Mbretėria jote ėshtė Mbretėri e amshueshme,
  pushteti yt prej breznie nė brezni.

  17 I drejtė ėshtė Zoti nė tė gjitha udhėt e veta
  dhe i shenjtė nė tė gjitha veprat e veta.
  18 Zoti ėshtė afėr tė gjithė atyre qė e thėrrasin,
  tė gjithė atyre qė e thėrrasin me ēiltėrsi.


  LEXIMI I UNGJILLIT: Lk. 10, 1–9.

  1 Pastaj Zotėria i zgjodhi edhe shtatėdhjetė [e dy] nxėnės tė tjerė dhe i dėrgoi nga dy [e dy] pėrpara vetes nė ēdo qytet dhe vend, ku mendonte tė shkonte.
  2 U thoshte: “Tė korrat janė tė mėdha e punėtorė janė pak! Luteni tė zotin e tė korrave tė ēojė punėtorė nė tė korrat e veta.
  3 Shkoni! Ja, po ju dėrgoj porsi qengja mes ujqish!
  4 Mos merrni me vete as qese, as strajcė, as sandalet e mos pėrshėndetni udhės askėnd!
  5 Nė cilėndo shtėpi tė hyni, mė parė thoni: ‘Paqja me kėtė shtėpi!’
  6 Po qe se ėshtė aty ndokush mik i paqes, mbi tė do tė zbresė paqja juaj; po qe se s’ėshtė asnjė, do tė kthehet te ju.
  7 Rrini nė atė shtėpi! Hani e pini ēka t’u ketė qėlluar; sepse punėtori ka tagėr nė rrogėn e vet. Mos kaloni prej njė shtėpie nė njė tjetėr!
  8 Nė ēdo qytet qė tė hyni e t’ju pranojnė, hani ēka t’ju vėnė pėrpara.
  9 Shėroni tė sėmurėt qė janė nė tė e thuajini popullit: ‘U afrua Mbretėria e Hyjit!’


  MEDITIMI.
  Misioni do tė thotė tė japėsh dėshmi se Jezusi ėshtė Biri dhe se ne tė gjithė jemi vėllezėr, fėmijė tė tė njėjtit Atė. Si japin dėshmi? Me jetėn, para sė gjithash. Nėse njėri, nė varfėri, shkon te vėllai i tij dhe mirėpritet, erdhi atje mbretėria e Perėndisė. Tė mirėpresėsh tjetrin si vėlla do tė thotė tė bėhesh bir.
  Ky bashkim nuk mund tė pėrjashtojė askėnd dhe ėshtė i hapur pėr tė gjithė: nėse dikush pėrjashton njė tjetėr, pėrjashtohet Zoti qė e ka bėrė veten tė fundit nga tė gjithė.
  Mirėsia e Zotit shfaqet nė shpalljen e thjeshtė, tė pėrulur dhe tė varfėr nga ana e atyre qė janė dėrguar dhe qė jetojnė tė zhytur nė dashurinė e tij tė mėshirshme.
  Sidoqoftė, ėshtė e vėrtetė qė dishepujt dhe apostujt pėrshkruhen vazhdimisht si njerėz tė zakonshėm, tė cilėt shpesh nuk shkojnė mirė me njėri -tjetrin, sepse janė shumė tė ndryshėm.
  Njėri tradhton, tjetri mohon, tė gjithė ikin dhe askush nuk ka kuptuar asgjė pėr Jezusin, deri nė fund.
  Janė gratė ato qė do tė shkojnė dhe do ta shpallin atė. Pikėrisht pėr kėtė arsye mund tė mendojmė se Jezusi i dėrgon dy nga dy: nėse ata arrijnė tė jenė sė bashku duke qenė personazhe kaq tė ndryshėm, ekziston njė prani qė i bashkon pėrtej defekteve dhe virtyteve tė tyre.
  Mospranimi ėshtė gjithashtu pjesė e lojės sė misionit. Dėshmia e dashurisė bėhet pikėrisht aty ku ka refuzim. I dėrguari nuk refuzon, pėrkundrazi ai shpall "Shikoni, mbretėria e Perėndisė ka ardhur". "Mbretėria e Zotit ėshtė kėtu sepse ju dua njėlloj", dhe mė pas, pikėrisht nė refuzim, realizohet maksimumi i dashurisė, njė dashuri pa kushte.
  (Atė Filippo Clerici dhe Atė Silvano Fausti).  VAZHDO MEDITIMIN.


  Fillon njė ditė tjetėr.
  Jezusi dėshiron ta jetojė atė me mua.
  Ai nuk u izolua.
  Ai eci mes njerėzve,
  ec me mua mes burrave tė sotėm. (...)
  Pėrmes vėllezėrve mė tė afėrt, Jezusi do tė na bėjė
  tė shėrbejmė, tė duam, tė kursejmė, tė deshmojmė
  dashurinė e tij, duke arritur deri nė fund tė botės.

  (Madeleine Delbrźl)

 9. #189
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,309
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  19-10-2021/E MARTE JAVA 29/UNGJILLI: Lk12, 35–38.


  LUTJA. Ps 84.


  2 Sa tė dashura janė banesat e tua,
  o Zoti i rruzullimit!
  3 Shpirti im shkrihet e meket
  pėr pallatet e Zotit.
  Zemra ime e trupi im
  i brohoritin Hyjit tė gjallė.
  4 Edhe trumcaku e gjen bunin e vet
  edhe turtulli ēerdhen e vet
  ku i vė zogjtė e vet:
  e unė lterėt e tu, o Zoti i ushtrive,
  Mbreti im e Hyji im!
  5 Lum ata qė banojnė nė shtėpinė tėnde:
  do tė tė lavdėrojnė pėr amshim.
  6 Lum ai qė nė ty gjen forcėn
  dhe vendos pėr shtegtim tė shenjtė.
  7 Kur kalojnė nėpėr luginėn e thatė
  e shndėrrojnė nė burim uji tė gjallė,
  sepse shiu i mėngjesit e vesh me bekime.  LEXIMI I UNGJILLIT: Lk12, 35–38.

  35 “Jini gati ‑ tė veshur e tė ngjeshur me llamba tė ndezura ‑
  36 porsi ata qė presin zotėrinė e vet kur kthehet prej dasmės pėr t’ia ēelur derėn posa tė vijė e tė trokėllitė.
  37 Lum shėrbėtorėt qė, kur kthehet zotėria, i gjen zgjuar! Pėrnjėmend po ju them: ai vetė do tė ngjeshet, ata do t’i ulė nė tryezė, do tė afrohet dhe vetė do t’i shėrbejė. 38 Po erdhi nė tė dytėn ose nė tė tretėn rojė tė natės dhe, po i gjeti kėshtu, lum ata!


  MEDITIMI

  Ėshtė njė tekst qė quhet "eskatologjik": flet pėr mbarimin e botės: njė horizont qė mund tė pėrjetohet si fundi i gjithēkaje pėr ne, ose si njė pasazh qė pret takimin me Dhėndrin. Ėshtė nė jetėn e pėrditshme qė dyert mund t'i hapen Zotit, nė ēdo veprim tė jetės sonė, nė ēdo moment, nė ēdo takim. Nėse mbyllemi, ne e refuzojmė Zotin tasmė i pranishėm; nėse hapemi, Zoti vjen, nė ēdo person, nė ēdo situatė: nė Eukaristi ne festojmė kėtė takim. Nė kėtė ungjill kujtojnė Pashkėn: ijet e ngjeshura, rrobat e gjata tė ngritura, pėr tė ecur dhe pėr tė shėrbyer, nė frymėn e Eksodit dhe tė daljes nga skllavėria drejt lirisė.
  (Atė Filippo Clerici dhe Atė Silvano Fausti)


  VAZHDO MEDITIMIN.

  O Krijuesi im, si njė poēar qė me shumė kujdes ia jep format argjilės,
  mish e kocka, frymė dhe jetė ti mė dhurove.
  Zot, ti mė krijove mua ti, Gjyqtari im dhe Shpėtimtari im,
  dhe mė kthen sot tek ti.
  Ki mėshirė pėr mua, o Zot, ki mėshirė pėr mua.
  (Shėn Andrea e Kretės: Kanuni i madh).

 10. #190
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,309
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  21-10-2021/E ENJTĖ JAVA 30/UNGJILLI: Lk 12, 49–53.

  LUTJA: Ps 1.


  1 Lum njeriu qė nuk i ndjek kėshillat e keqbėrėsve,
  qė nuk qėndron nė udhėn e mėkatarėve
  e nuk rri sė bashku me pėrqeshės,
  2 por kėnaqet nė Ligjin e Zotit
  dhe e kujton atė ditė e natė.
  3 Ai ėshtė porsi pema e mbjellė nė bregun e ujit qė rrjedh,
  e cila frytin e vet e jep nė stinė
  dhe gjethet kurrė s’i vyshken:
  i ecėn mbarė gjithēka tė ndėrmarrė.  LEXIMI I UNGJILIT: Lk 12, 49–53.

  49 “Erdha tė sjell zjarrin mbi tokė e sa dėshiroj tė ishte tashmė i ndezur flakė!
  50 E po, mė duhet tė pagėzohem me pagėzim, e sa ngushtė jam derisa tė kryhet!
  51 A kujtoni se erdha tė sjell paqen mbi tokė? Jo, po ju them, por pėrēarjen! 52 Qė tani, pėr tė vėrtetė, pesė anėtarė nė njė shtėpi, do tė jenė tė ndarė: tre kundėr dyve e dy kundėr treve: 53 babai do tė zihet me djalin,e djali me babain,
  nėna me tė bijėn, e bija me t’ėmėn,
  vjehrra me tė renė e reja me vjehrrėn”.
  MEDITIMI

  Shqetėsimi ėshtė pjesė e jona, e tashmja jonė ėshtė gjithmonė njė luftė midis dėshirės pėr tė mirė dhe ankthit pėr tė keqen, midis paqes dhe zgjedhjeve tė vėshtira. Jezusi gjithashtu e jetoi atė plotėsisht: dėshirėn pėr tė sjellė dritėn, dashurinė, mėshirėn e Zotit qė shpėton botėn, zjarrin e Shpirtit shenjtė nė Rrėshajė dhe nė tė njėjtėn kohė ankthin sepse ky zjarr buron nga njė pagėzim qė vjen nga Kryqi. Zgjedhja ėshtė: tė heqėsh dorė nga dėshira sepse pėrfshihet kjo ankth, kjo frikė? Apo tė kapėrcesh frikėn, tė kapėrcesh kėto rezistenca dhe tė pėrmbushesh dėshirėn?
  Edhe ne jemi thirrur pėr ta jetuar kėtė konflikt, jemi tė ndarė dhe e gjejmė veten duke dalluar se ēfarė e fermenton jetėn tonė tė pėrditshme dhe i jep asaj pėrmbushje dhe ēfarė e anulon atė.
  Pjesa e dytė e Ungjillit tė sotme ėshtė njė citim nga libri i Mikeas (7, 6) ku flitet pėr mbarimin e botėss. Kur mbaron bota? Kur baballarėt janė kundėr fėmijėve dhe fėmijėt kundėr baballarėve, domethėnė, kur nuk ka mė transmetim tė jetės. Nėse babai, i cili ėshtė ai qė i transmeton gjithēka djalit tė tij, nuk i transmeton asgjė atij, ai ka vullnetin pėr ta hequr qafe atė. Nėse fėmija, i cili duhet tė marrė, nuk dėshiron tė marrė asgjė, ai do tė shkatėrrojė rrėnjėt e tij. Pra ėshtė kaos absolut nė marrėdhėniet vertikale, babė e bir, vjehrra dhe nusja.
  Kjo ėshtė shenja e fundit tė botės qė ka qenė atje qė nga fillimi. Cila ėshtė marrėdhėnia e parė midis Zotit Atė dhe njeriut? Njeriu e konsideroi Zotin si njė armik dhe nė kėtė armiqėsi ai u olargua nga Perėndia. Jezusi do tė vijė pikėrisht pėr ta zgjidhur kėtė problem duke ia besuar veten Atit pavarėsisht vuajtjeve tė tij, si njeri, qė ishte. Kuptimi i tij i parė do tė jetė kapėrcimi i rrėnjės sė sė keqes, e cila ėshtė mosbesimi te Zoti, mosbesimi tek ata qė japin jetė. Mund tė thuhet se tė gjitha sėmundjet tona varen gjithmonė nga mosbesimi nė marrėdhėniet baba / nėnė / fėmijė / fėmijė. (Atė Filippo Clerici dhe Atė Silvano Fausti).  VAZHDO MEDITIMIN.

  Ēdo gjė qė ekziston, tė lutet.
  Tė gjitha qeniet tė bėjnė homazhe Ty, o Zot,
  ata qė flasin dhe ata qė nuk flasin,
  ata qė mendojnė dhe ata qė nuk mendojnė.
  Dėshira e universit, rėnkimi i tė gjitha gjėrave,
  gjithēka ngrihet drejt Teje.
  Gjithēka qė ekziston, tė lutet Ty dhe ēdo qenie,
  qė di tė shohė brenda krijimit tėnd,
  njė himn i heshtur e bėn atė tė ngrihet tek Ti.
  (Shėn Geg nga Nazianzė). 11. #191
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,309
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  22-10-2021/E PREMTĖ JAVA 29/UNGJILLI: Lk 12, 54–59.

  LUTJA: Ps 119.


  12 I bekuar je, o Zot,
  ma mėso vullnetin tėnd.
  13 Me buzėt e mia i shpall njė nga njė
  tė gjitha qjyqet e gojės sate.
  14 Mė shumė i gėzohem udhės sė dėshmive tė tua
  se pasurisė tejet tė madhe.
  15 Do tė ushtrohem nė urdhėrimet e tua,
  do t’i kujtoj udhėt e tua.
  16 Do tė kėnaqem nė rregulloret e tua,
  s’do ta harroj fjalėn tėnde.
  17 Bėja kėtė tė mirė shėrbėtorit tėnd:
  ė tė jetoj e ta mbaj fjalėn tėnde.
  18 M’i hap sytė tė shikoj
  mrekullitė e ligjit tėnd.


  LEXIMI I UNGJILLIT: Lk 12, 54–59.

  54 Pastaj iu drejtua turmės:
  “Kur shihni renė se ēohet nė perėndim, pėrnjėherė thoni: ‘Do tė bjerė shi!’, dhe ashtu ndodh.
  55 Kur shihni se fryn shiroku, thoni: ‘Do tė jetė vapė’, dhe bėn vapė.
  56 Shtiracakė! Dukėn e tokės e tė qiellit dini ta ēmoni, por kėtė kohė nuk dini!?”
  57 “Pėrse ju vetė nuk gjykoni vetvetiu ē’ėshtė e drejtė?
  58 Kėshtu, kur shkon bashkė me kundėrshtarin tėnd tek ushtruesi i drejtėsisė, pėrpiqu udhės tė biesh nė ujdi me tė ‑ qė tė mos nxjerrė para gjykatėsit, gjykatėsi tė tė dorėzojė shėrbėtorit e shėrbėtori tė tė hedhė nė burg.
  59 Unė po tė them se s’do tė dalėsh prej andej pa e paguar edhe mė tė fundit qindarkė”.


  MEDITIMI.

  Shkenca ėshtė nė gjendje tė dallojė shenjat pėr tė kuptuar natyrėn, pėr tė parashikuar se ēfarė do tė na bėjė tė jetojmė mė mirė nė kohėn qė na ėshtė dhėnė. Jezusi pyet: "Si nuk dini si ta dalloni kėtė moment?" Fjala "moment", nė greqisht "kairņs", tregon "momentin e pėrshtatshėm".
  Pėr tė mirėn, koha e pėrshtatshme ėshtė pikėrisht momenti i konfliktit, momenti nė tė cilin del e keqja. Nuk duhet tė presim kohė mė tė mira. Koha e favorshme, sipas leximit tė Ungjillit, ėshtė kur ka vėshtirėsi, pengesė, momenti i krizės. Atėherė kapėrcehet, shkohet pėrtej dhe pėrparohet.
  Pra, le tė mos presim kohėt mė tė mira, sepse ato mund tė jenė ato tė paqes sė rreme qė etėrit e shkretėtirės e quajtėn "pax perniciosa (e dėmshme / e keqe)". Kjo ėshtė kėrkimi i vazhdueshėm pėr tė qenė nė paqe qė vjen nga egoizmi ynė.
  Derisa nuk e shoh tė keqen qė ėshtė nė zemrėn time dhe nuk e pranoj si njė gjė tė keqe, e keqja mė dominon. Kur e kam pėrballė ėshtė momenti i duhur pėr ta luftuar dhe, edhe nėse dal i mundur, kėrkoj falje.
  Cili ishte momenti i shpėtimit? Ishte momenti i kryqit. Ne themi gjithmonė: "Ti na shpėrbleve me kryqin tėnd"; kur kemi bėrė dėmin mė tė madh pėr t'i marrė jetėn Jezusit, Zoti ka shpikur tė mirėn mė tė madhe: ai na jep jetėn pėrsėri. Ēfarė duam mė shumė?
  Ėshtė pikėrisht nė tė keqen qė e keqja tejkalohet me tė mirėn (Rom 12:21), dhe nuk ėshtė nė njė botė tjetėr qė ne mund tė jetojmė mirė, por nė kėtė botė konflikti ne jemi tė thirrur tė jetojmė pėr tė dalluar shpirtin e Zotit, ditė pas dite., me kufizimet tona, vėshtirėsitė tona. Koha jonė ėshtė vendi i konvertimit. (Atė Filippo Clerici dhe Atė Silvano Fausti)


  VAZHDO MEDITIMIN.

  Nė heshtje
  ne dėgjojmė Shpirtin e Zotit
  i cili ėshtė i pranishėm nė ne, mes nesh.

 12. #192
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,309
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  23-10-2021/E SHTUNĖ JAVA 29/UNGJILLI: Lk. 13, 1–9

  LUTJA: Ps 24.


  E Zotit ėshtė toka dhe gjithēka ajo ka,
  rruzulli mbarė e tė gjithė banorėt e tij.
  2 Ai vetė e themeloi mbi dete,
  dhe e bėri tė qėndrueshme mbi lumenj.
  3 Kush do tė ngjitet mbi malin e Zotit
  e kush do tė qėndrojė nė vendin e tij tė shenjtė?
  4 Ai qė duart i ka tė pafajshme e zemrėn tė pastėr,
  ai qė nuk e drejtoi shpirtin e vet nė kotėsi,
  ai qė nuk betohet nė gėnjeshtėr.
  5 Ky do ta marrė bekimin prej Zotit,
  shfajėsimin e Hyjit, Shėlbuesit tė vet.


  LEXIMI I UNGJILLIT: Lk. 13, 1–9.

  1 Pikėrisht atėherė ia behėn disa dhe i treguan ēka u kishte ndodhur disa galileasve, gjakun e tė cilėve Pilati e kishte pėrzier me gjakun e flive tė tyre.
  2 Jezusi iu pėrgjigj: “A mendoni se kėta galileas, qė sharruan kėshtu, qenė mėkatarė mė tė mėdhenj se tė gjithė galileasit e tjerė?
  3 Unė po ju them: jo! Por, nėse ju nuk ktheheni kah Hyji, tė gjithė do tė sharroni si ata!
  4 A kujtoni se ata tė tetėmbėdhjetėt, mbi tė cilėt ra kulla e Siloesė dhe i mbyti, qenė mė tė mėdhenjtė mėkatarė ndėr tė gjithė banorėt e Jerusalemit?
  5 Unė po ju them: jo! Por, nėse ju nuk ktheheni kah Hyji, tė gjithė do tė sharroni si ata!”
  6 Atėherė u tregoi kėtė shėmbėlltyrė:
  “Njė njeri kishte njė fik tė mbjellė nė vreshtin e vet. Shkoi, kėrkoi fryte nė tė, por nuk gjeti.
  7 Atėherė i tha vreshtarit: ‘Ja, tash tri vjet po vij e po kėrkoj frytin e kėtij fiku e nuk po e gjej. Preje! Pse ta shfrytėzojė kot tokėn?’
  8 Ai iu pėrgjigj: “‘Zotėri, lėre edhe kėtė vit qė ta mih pėrreth e t’i qes pleh.
  9 Ndoshta nė tė ardhmen do tė japė fryte... Po qe se jo, atėherė do ta presėsh!’


  MEDITIMI

  Jezusi ndėrpritet dhe nuk bėhet i padurueshėm, por kupton, nė faktin qė i referohet, njė kėrkesė mė tė thellė. Thirrja qė lind, lidhet me njė situatė konkrete, me njė episod tė pėrgjakshėm. Disa galileas u vranė me urdhėr tė Pilatit dhe gjaku i tyre u pėrzie me atė tė flijimeve.
  Ėshtė njė episod qė duhet tė interpretohet mirė. Ēfarė do tė thotė qė Zoti lejon qė kėta njerėz tė vriten dhe tė vriten kėshtu dhe tė vriten nė atė vend? Ēfarė thotė kjo pėr jetėn tonė?
  Krahas kėtij episodi tė abuzimit tė autoritetit politik, Jezusi i bashkohet njė episodi tjetėr nė tė cilin nuk ka asnjė pėrgjegjėsi tė drejtpėrdrejtė tė njė njeriu, nėse pėrjashtohet, ndoshta, njė +neglizhencė nė ndėrtimin e kullės. Nė tė dyja ka njerėz qė vdesin. Nė kėtė pikė, Jezusi dėshiron tė bėjė tė qartė se ēfarė ka mbetur midis rreshtave tė pohimit tė atyre qė kishin bėrė pyetjen: pėr kėta galileas qė kanė hasur nė njė vdekje kaq tė dhunshme, ēfarė mendon ti, Jezus? A e morėn pėr shkak tė sjelljes sė tyre kėtė fatkeqėsi, a e meritonin? A janė ata mė shumė mėkatarė se tė tjerėt?
  Kjo ide ėshtė e rrėnjosur mirė edhe sot: domethėnė, nėse sillemi mirė, nėse bėjmė mirė, atėherė sigurojmė vetėm gjėra pozitive, dhe nėse pastaj vjen njė gjė negative, atėherė nuk ėshtė e drejtė, ėshtė njė gjė qė nuk e meritojmė. Jezusi nuk na lė tė qetė me kėto idetė tona. Duke thėnė: "A mendoni se ata kanė mėkatuar mė shumė se tė gjithė tė tjerėt?", Ai na sfidon me njė pyetje tjetėr : "A mendoni se ju mund t'i renditni ata qė kanė mė shumė mėkate se tė tjerėt? A mendoni se mund tė pėrcaktoni se kush ėshtė nė krye dhe kush nė fund nė listėn tuaj? Jo, po ju them. Kėta njerėz qė vdiqėn nuk ishin mė mėkatarė se tė tjerėt”.
  Ėshtė njė pėrgjigje e qartė qė nuk lė vend pėr dyshime. Nė kėtė kuptim, dhuna, e keqja, sėmundja nuk janė fryt i njė mėkati dhe njė arsyetim nė kėtė mėnyrė ėshtė njė arsyetim i pėrshtatshėm, pėr tė gjetur menjėherė fajtorin.
  Kjo nuk do tė thotė qė nuk duhet tė jemi dakord se sjellja e keqe ėshtė burim vuajtjesh. Le tė konvertohemi qė tė mos vazhdojmė tė kemi gjatė jetės tonė kėtė imazh, kėtė ide tė Zotit: ėshtė njė ide shumė e varfėr dhe qė na e bėn jetėn tė varfėr. ( Atė Beppe Lavelli dhe Atė Giuseppe Riggio)


  VAZHDO MEDITIMIN.

  Zot, nėse zemra ime do tė jetė mbyllur njė ditė,
  hape atė, hyj brenda nė tė, mos u largo.
  Nėse telat e zemrės sime nuk do ta kėndojnė emrin tėnd njė ditė,
  tė lutem, prit, mos u largo.
  Nėse njė ditė nuk ēohem pas thirrjes tėnde,
  me zgjo, mė pėrkujto vuajtjet e tua dhe mos u largo.
  Nėse njė tjetėr nė fronin tėnd do tė vendosja njė ditė,
  ti, Zoti im i pėrjetshėm, mos u largo.
  (Rabindranath Tagore)

 13. #193
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,309
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  25-10-2021/E HĖNĖ JAVA 31/UNGJILLI: Lk. 13, 10–17.

  LUTJA:Ps. 68.


  2 U ngrittė Hyji dhe u shpėrndafshin armiqtė e tij,
  u zhdukshin prej syve tė tij ata qė e urrejnė!
  3 Si zhduket tymi ashtu ti i shpėrndan,
  si shkrihet dylli pėrballė zjarrit,
  ashtu tė zhduken keqbėrėsit pėrpara Hyjit!
  4 Kurse tė drejtėt le tė gėzohen nė praninė e Hyjit,
  le tė galdojnė e le tė brohorisin me hare.
  5 Kėndoni Hyjit, madhėrojeni Emrin e tij,
  bėni udhė Atij qė kalėron mbi re:
  “Zot” ėshtė Emri i tij, vallėzoni nė praninė e tij!  LEXIMI I UNGJILLIT:

  10 Njė tė shtunė Jezusi po mėsonte nė njė sinagogė.
  11 Dhe, ja, njė grua qė kishte tash tetėmbėdhjetė vjet nė trup djallin ‑ shkaktarin e sėmundjes: ishte e kėrrusur dhe s’mund tė drejtohej drejt assesi.
  12 Kur Jezusi e pa, e thirri afėr vetes dhe i tha: “Fisnike, ja, u shėrove prej sėmundjes sate!”
  13 I vuri duart mbi tė, ajo pėrnjėherė u drejtua dhe zuri tė lavdėrojė Hyjin.
  14 Kryetari i sinagogės, i zemėruar pse Jezusi e shėroi ditėn e shtunė, i tha popullit: “Janė gjashtė ditė, nė tė cilat duhet tė punohet. Pra, nė ato ditė ejani tė shėroheni e jo tė shtunave!” 15 “Shtiracakė! ‑ iu pėrgjigj Zotėria ‑ A nuk e zgjidh secili nga ju prej grazhdit kaun e gomarin e vet tė shtunave e nuk e ēon nė ujė?
  16 E kjo bijė e Abrahamit, tė cilėn Satani e mbajti lidhur qė tetėmbėdhjetė vjet, a nuk duhej tė zgjidhej nga kėto pranga ditėn e shtunė?!”
  17 Si tha kėshtu, tė gjithė kundėrshtarėve tė tij u ra hije e zezė, ndėrsa mbarė populli gufonte prej gėzimit, pėr tė gjitha mrekullitė qė bėri.  MEDITIMI.

  Historia e fikut tė shterpė, qė i paraprin kėtij fragmenti, i referohet durimit tė Zotit qė nuk ia merr njeriut lirinė, por pėrdor mėshirėn ēdo vit. Ende pėr kėtė vit do tė punoj, do tė gėrmoj, do tė hedh pleh: ėshtė viti i durimit tė Zotit qė ende vazhdon tė mbajė kryqin dhe pret tė kthehemi nė besim.
  Kėtu Jezusi shėron njė grua tė shtunėn. E shtuna ėshtė dita e Zotit, ėshtė dita e festimit, dita e pushimit. Nė qendėr ėshtė kjo grua ende e pėrkulur. Ėshtė njė mrekulli e ēuditshme qė Jezusi nuk e bėn si tė tjerėt. Nė mrekullitė e tjera Jezusi jeė urdhėra: i thotė tė vdekurit: “Ngrihuni”, tė paralizuarve: “Ecni”, atij qė e ka dorėn tė thatė: “Sshtrije dorėn”, pra urdhėron; nė kėtė mrekulli nė vend tė kėsaj ai thotė: "Grua, qė tashmė je shėruar, nuk e vėren?". Pse je ende aty i pėrkulur? Gruaja pėrfaqėson njerėzimin ende plotėsisht tė palosur nė vetvete. Dhe gruaja ngrihet.
  Kreu i sinagogės reagon ndaj kėsaj pikėpamjeje, duke pėrfaqėsuar njė religjiozitet tė ligjit qė nuk njeh dashurinė, jetėn dhe gėzimin dhe mesatarisht edhe besimtari qė shkon nė kishė pėr detyrė, shkon nė meshė pėr tė respektuar urdhėrimin, bėn gjėra tė mira sepse, nėse jo... ai e meriton ferrin dhe ėshtė mirė tė meritojė njė cep nė parajsė, ai ende jeton i pėrkulur mbi veten e tij. Shumė prej nesh nuk e dinė ende se jemi tė lirė, si ata nė burg, qė nuk e dinė se dera ėshtė e hapur dhe ende mbeten brenda, nė burg; ose si njė fukara qė ka trashėguar miliarda, por nuk e di se i ka kėto para dhe jeton ende si dikur. (Atė Filippo Clerici dhe Atė Silvano Fausti).


  VAZHDO MEDITIMIN.

  Lum ai qė ka Perėndinė e Jakobit si ndihmė,
  shpresa e tė cilit ėshtė tek Zoti, Perėndia i tij,
  qė ka krijuar qiejtė dhe tokėn, detin
  dhe gjithēka ėshtė nė to, qė ruan besnikėrinė pėrjetė,
  qė u jep tė drejtė tė shtypurve
  dhe ushqim tė uriturve.
  Zoti ēliron tė burgosurit.
  Zoti u hap sytė tė verbėrve,
  Zoti ngre ata qė janė rrėzuar,
  Zoti i do tė drejtėt.
  Zoti mbron tė huajt, ndihmon jetimin dhe gruan e ve,
  por pėrmbys udhėn e tė pabesėve.
  Zoti mbretėron pėrjetė,
  Perėndia yt, o Sion, brez pas brezi. Aleluja. (Ps 146).

 14. #194
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,309
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  26-10-2021/E MARTĖ JAVA 30/UNGJILLI: Lk 13, 18–21.

  LUTJA: 1 Sam. 2.


  1 Atėherė Ana u lut e tha:
  “Zemra ime kėrcen nga gėzimi nė saje tė Zotit,
  m’u trash krahu nė saje tė Hyjit tim;
  hapur e kam gojėn kundėr armiqve tė mi,
  sepse mė gėzove me bamirėsinė tėnde.
  2 Askush s’ėshtė i shenjtė krahas me Zotin,
  sepse pėrveē teje tjetėr s’ka!
  Nuk ka tė fortė porsi Hyji ynė!
  3 Oh, mos folni fjalė tė mėdha krenarie,
  larg gojės suaj fjalėt me madhėshti:
  sepse Hyji ėshtė Zoti qė di gjithēka
  e prej tij peshohen veprimet!
  4 Harku i tė fortėve u thye,
  kurse tė ligshtit u ngjeshėn me fuqi!
  5 Tė ngopurit rrogėtarė u lidhėn pėr bukė goje,
  kurse tė uriturit mė s’sprovojnė skamje.
  Beronja lindi fėmijė me shumicė,
  kurse ajo qė pati shumė u shua.
  6 Zoti bėn qė tė vdiset e tė jetohet,
  plandos nė Nėntokė dhe andej nxjerr.
  7 Zoti bėn skamnor e tė pasur, pėrul edhe lartėson;
  8 prej pluhurit e ngre varfanjakun,
  prej llomit e lartėson skamnorin,
  qė tė rrijė me princa, qė ta zėrė vendin e nderit.
  Sepse tė Zotit janė shtyllat e tokės mbi to e vendosi botėn.  LEXIMI I UNGJILLIT: Lk 13, 18–21.

  18 Atėherė u tha: “Me ēka ėshtė e ngjashme Mbretėria e Hyjit?
  Me ēka ta krahasoj?
  19 Ėshtė e ngjashme me kokrrėn e sinapit, tė cilėn njeriu e mori dhe e mbolli nė kopsht tė vet. Ajo me kohė u zhvillua e u bė pemė dhe shpendėt e qiellit bėnė ēerdhe nė degėt e saj.” 20 Dhe vijoi: “Me ēka tjetėr ta krahasoj Mbretėrinė e Hyjit?
  21 Ajo i pėrngjan tharmit, tė cilin e mori gruaja, e pėrzjeu me tri masė miell, derisa u mbrua krejt”.


  MEDITIMI.

  Ndoshta askush nuk ka parė ndonjėherė njė kokėrr mustardė, pėr shumė arsye, duke pėrfshirė atė qė ėshtė aq i vogėl sa nuk mund ta shihni. Nė njė fletė letre tė vendosur para syve tė tu, ėshtė vėshtirė se mund ta shihni: keni nevojė pėr njė xham zmadhues, ėshtė vetėm njė kunj dhe Mark thotė se ėshtė fara"mė e vogėl" nga tė gjitha farat.
  Mbretėria e tė vegjėlve. Kur lindi Jezusi, ai tha me vete: "Kėrkoni Kirios, Zotin, Mbretin, Mesinė". Shkoni, do ta gjeni, kjo ėshtė shenja: njė foshnjė, e mbėshtjellė, e shtrirė nė grazhd. Shenja e Zotit, e Mbretit, e qenjes Suprem: ėshtė njė fėmijė, i vogėl, i shtrirė nė grazhd, tashmė shenjė vdekjeje, i cili do tė tregojė, do tė jetė sarkofagu ku do tė hahet mishi i tij. Ai do tė japė veten pėr ne. Karakteristika e parė e Zotit ėshtė vogėlsisė.
  E dyta ėshtė fshehja, pra e parėndėsishme, nė tė vėrtetė diēka qė shkon pėrtej parėndėsisė: majaja pėr kulturėn hebraike ėshtė e papastėr, ėshtė mielli qė ėshtė bėrė keq dhe ajo qė ka shkuar keq ėshtė njė shenjė vdekjeje, aq sa nė ditėn e Pashkėve tharmi duhet bėrė qė tė zhduket.
  Edhe Jezusi nė ditėn e Pashkėve ėshtė zhdukur pėr botėn, si majaja, njė "pak e mirė" qė nuk lejon qė tė pėrshtatet mirė me normat dhe ligjet. Jezusi ėshtė mik i prostitutave, i mėkatarėve dhe kur shkon nė drekė me farisenjtė dhe vijnė tė tjerėt, preferon tė tjerėt. Por cili ėshtė Zoti? Me tė drejtė u vra pėr blasfemi ndaj Zotit, kjo blasfemi ėshtė thelbi i Zotit. Zoti nuk ėshtė ashtu siē mendojmė ne, siē e shpikim ne nė fotot e bukura. Ai ėshtė i pėrbuzur, sepse Zoti ėshtė dashuri dhe dashuria bart tė keqen mbi vete.
  Edhe ai ėshtė kapur, i fshehur nė miell, kjo makarona e botės, dhe ēfarė bėn ai? Maja ėshtė e tėrė brumė e jetės. (Atė Filippo Clerici dhe Atė Silvano Fausti).  VAZHDO MEDITIMIN.

  Lėvduar qofsh ty, Atė, qė dėrgove Birin tėnd nė botė,
  tė lindur nga Maria pėr tė na ēliruar nga mėkati
  dhe pėr tė liruar ēdo njeri nga vdekja.
  E bekuar je ti, Mari, qė e ngjize.
  E lumia ti qė e lindi.
  E lumia ti qė ushqeve atė qė ushqen tė gjithė.
  Lavdi atij qė lindi nga Maria, qė e bėri nėnė tė vet
  dhe qė u bė fėmijė nė tė.
  I bekuar qoftė mbreti i mbretėrve qė u bė njeri dhe ngriti gjininė njerėzore nė kulmin e qiellit.
  (nga njė lutje e shekullit tė pestė). 15. #195
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,309
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  27-10-2021/E MERKURĖ JAVA 30/UNGJILLI: Lk. 13, 22–30.


  LUTJA: Ps 13.

  2 E deri kur, o Zot, do tė mė harrosh krejtėsisht?
  Deri kur do ta fshehėsh fytyrėn tėnde prej meje?
  3 Deri kur do tė shqetėsohem nė shpirt,
  nė zemrėn time do tė kem trishtim pėr ēdo ditė?
  Deri kur armiku do tė mė rrijė shqipe mbi kokė?
  4 Shih e mė ndihmo, o Zot, Hyji im!
  Ndriti sytė e mi qė tė mos mė kapė gjumi i vdekjes.  LEXIMI I UNGJILLIT: Lk. 13, 22–30.


  22 Nė udhėtim pėr Jerusalem kalonte duke mėsuar nėpėr qytete e fshatra.
  23 Njė njeri e pyeti: “Zotėri, a janė pak ata qė shėlbohen?”
  Ai u tha:
  24 “Mundohuni tė hyni nėpėr derė tė ngushtė, sepse, unė po ju them: shumė do tė kėrkojnė tė hyjnė, por nuk do tė munden.
  25 Kur i zoti i shtėpisė do tė ēohet e do ta mbyllė derėn, ju, po mbetėt pėrjashta, do tė filloni tė trokitni nė derė e tė thoni: ‘Zotėri, na e hap derėn!’ e ai do t’ju pėrgjigjet: ‘S’di nga jeni!’ 26 Atėherė do tė vijoni tė thoni: ‘Po ne hėngrėm e pimė me ty e ti mėsove ndėr sheshet tona!’
  27 Por ai do tė pėrgjigjet: ‘Unė nuk di nga jeni [ju]! M’u hiqnu sysh tė gjithė ju qė bėni paudhėsi!’
  28 Atje do tė jetė vaj e kėrcėllim dhėmbėsh, kur t’i shihni Abrahamin, Izakun, Jakobin dhe tė gjithė profetėt nė Mbretėrinė e Hyjit e veten tė hedhur pėrjashta. 29 E do tė vijnė nga lindja e nga perėndimi, nga veriu e nga jugu dhe do tė ulen nė tryezė nė Mbretėrinė e Hyjit.
  30 Po se, ka tė prapėm qė do tė jenė tė parėt e tė parė qė do tė jenė tė prapėm!”  MEDITIMI

  “Ėshtė mė e lehtė qė njė deve tė hyjė nė vrimėn e gjilpėrės se sa njė i pasur tė hyjė nė mbretėrinė e qiejve”: kėshtu dera bėhet shumė e ngushtė dhe pyetja ėshtė: "Pra, kush shpėton?".
  Vetėm i humburi mund tė shpėtohet, prandaj tė gjithė tė humburit shpėtohen, tė tjerėt nuk shpėtojnė: tė mirėt, tė drejtėt, ata qė hėngrėn dhe pinė nė praninė e tij, bėnė Eukaristinė, ata qė e njohin mirė fjalėn e Zotit, ata qė janė mirė.
  Nėn kėtė dėshirė pėr shpėtim, ēfarė shprese po kėrkojmė? Zemra jonė proteston kundėr asaj qė mban erė vdekjeje, dėshira jonė pėr shpėtim ėshtė tė dalim nga situatat qė na kufizojnė, na shkatėrrojnė nė njė botė qė ne e shohim tė shtrembėruar. Ėshtė problemi themelor jo vetėm i ēdo feje, qė pretendon tė shpėtojė njeriun, por edhe i ēdo shkence, ēdo teknike, ēdo filozofie qė pėrpiqet tė shpjegojė tė keqen dhe vuajtjen. Pse mjekėsia? Pse shkencat? Pėr tė dhėnė shėndet, pėr tė pėrmirėsuar dhe zgjatur jetėn.
  Pastaj pyesim veten: cili ėshtė kuptimi i kėsaj jete? Ēfarė pėrfundon gjithsesi?
  Kush e shpėton jetėn? Ēdo frikė qė kemi, bėhet konkrete nė njė frikė tė vetme, frika e mbarimit, sepse duam tė ekzistojmė, sepse jeta ėshtė e bukur; dhe pastaj ka shumė frikė, duke pėrfshirė atė se tė gjitha gjėrat e bukura do t'ju hiqen. Dhe ėshtė gjithashtu tema themelore e krishterimit, ėshtė njė fe e shpėtimit. Pra, janė pak apo shumė qė shpėtohen?
  Pėrgjigja e Jezusit ėshtė se jeta e pėrjetshme tashmė ekziston dhe ėshtė cilėsia e jetės qė jetohet; dmth ne e dimė se kemi kaluar nga vdekja nė jetė sepse i duam vėllezėrit tanė, jeta e pėrjetshme tashmė ėshtė njė jetė hyjnore nė ne, e cila nė vend qė tė na mbyllet nė egoizėm, nė frikėn e vdekjes, ėshtė nė dashurinė e jetės. , ėshtė nė dashurinė pėr tė afėrmin. E vetmja aftėsi pėr tė kapėrcyer vdekjen mund tė jetė vetėm dashuria. (Atė Filippo Clerici dhe Atė Silvano Fausti).  VAZHDO MEDITIMIN.


  Krisht, unė e di qė jam i dashur pėr atė qė jam dhe ėshtė imja, siē duhet:
  varfėria ime; dhe ndjej nevojėn pėr tė dashur ty dhe tė afėrmin
  nė pėrpjestim tė faljes sė marrė dhe qė marr ēdo ditė.
  Unė besoj nė dhuratėn e paēmuar tė lirisė, e cila ndriēon, por nuk kufizon.
  E di qė unė sjell nė brendėsinė time njė prani, fillim tė njė shprese
  qė shkon pėrtej brishtėsisė sė ditėve tė mia.
  (Don Primo Mazolari).
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ninoenina : 26-10-2021 mė 05:48

 16. #196
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,309
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  28-10-2021/E ENJTĖ JAVA 30/UNGJILLI: Lk. 6, 12–16.

  Shėn Simon dhe Juda


  LUTJA: Ps 19.


  2 Qiejt e shpallin lavdinė e Hyjit,
  kupa qiellore kumton veprat e duarve tė tij!
  3 Dita ditės ia pėrsėrit kėtė gjė
  e nata natės ia sjell kėtė tė vėrtetė.
  4 E, pra, nuk ėshtė fjalė as zhumhur tė tė foluri,
  po as zė qė do tė mund tė dėgjohet,
  5 megjithėse nėpėr tokė i shpėrndahet jehona,
  diēka si fjalė arrin deri nė skaj tė botės!  LEXIMI I UNGJILLIT: Lk. 6, 12–16.

  12 Ndėr ato ditė Jezusi shkoi nė njė mal pėr t’u lutur. Natėn e kaloi duke iu lutur Hyjit.
  13 Kur zbardhi drita, i thirri nxėnėsit e vet e prej tyre zgjodhi dymbėdhjetė, tė cilėt edhe i quajti apostuj:
  14 Simonin, tė cilin e quajti edhe Pjetėr, Andreun, vėllanė e tij, Jakobin e Gjonin, Filipin e Bartolomeun,
  15 Mateun, e Tomėn, Jakobin e Alfeut, Simonin qė quhej Zelltar,
  16 Judėn e Jakobit edhe Judėn Iskariot, i cili u bė tradhtar.  MEDITIMI.

  Nė ato ditė, Jezusi shkoi nė mal pėr t'u lutur. Mali ėshtė vendi ku Moisiu shkoi gjithashtu pėr tė marrė ligjin dhe nga ku zbriti duke mbajtur Fjalėn e Perėndisė, ashtu si Jezusi do tė zbresė duke mbajtur Besėlidhjen e Re tė mėshirės dhe faljes, zemrėn e re.
  Ēfarė do tė thotė tė qėndrosh gjatė natės nė lutje? Nė tekstin grek ėshtė shkruar qė Jezusi kaloi natėn “nė lutjen e Zotit”, sepse ka lutje qė nuk janė tė Zotit. Normalisht ne u lutemi idhujve tanė, fantazive tona, jo Zotit.Lutja e vėrtetė bėn tė qėndrojmė pėrpara Zotit, tė jemi vetvetja, sepse ne jemi krijuar sipas shėmbėlltyrės dhe ngjashmėrisė sė tij. Kjo ndodh natėn, nė momentin kur ēdo gjė zhduket, momenti i zbrazėtisė, i asgjėsė, dhe ėshtė ajo qė ndodh nė fund tė ditės dhe nė fund tė jetės, domethėnė: ose bashkimi me Zotin ose fundi i gjithēkaje.
  Jezusi ėshtė nė harmoni me Atin, ai nuk kėrkon pėrgjigje, por, nė harmoni me Atin, njeriu Jezusi ėshtė nė gjendje tė bėjė njė zgjedhje qė ėshtė sipas Perėndisė pėr njerėzit me tė cilėt jeton, dishepujt dhe apostujt. Pėr t'u lidhur me Zotin, jo pėr tė rrėmbyer diēka prej Tij.
  Nga kjo natė e Jezusit vjen dita e Kishės, vjen dita e njerėzve tė rinj qė ėshtė njė mbledhje, njė thirrje sė bashku; ata janė thirrur tė gjithė sė bashku prej tij pėr tė mėsuar tė jetojnė si fėmijė dhe vėllezėr.
  Thelbi i Kishės ėshtė ky shoqėrim me Birin qė na bėn ata qė jemi dhe na fut nė Trini si fėmijė dhe dėrguar vėllezėrve. ( Atė Filippo Clerici dhe Atė Silvano Fausti).


  VAZHDO MEDITIMIN.

  Le tė na ndihmojė Maria
  qė tė lutemi, qė lutja tė bėhet jetė dhe gjithė jetė,
  me gėzimet dhe hidhėrimet e saj,
  me ankthet dhe shpresat e saj,
  shpresat tona dhe tė vėllezėrve tanė,
  ato tė ēdo njeriu.
  Maria, le tė ketė njė vend nė lutjen tonė!
  (Imzot Antonio Bianchin)

 17. #197
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,309
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  29-10-2021/E PREMTĖ JAVA 30. UJGJILLI: Luca (14, 1–6)


  LUTJA: Ps. 148.


  Lavdėroje Jeruzalem, Zotin,
  madhėroje, o Sion, Hyji tėnd!
  Sepse e forcoi shulat e dyerve tė tua,
  i bekoi bijtė e tu nė ty!
  Ai ua siguron kufijve tė tu paqen,
  ai tė ushqen me palcėn e grurit.
  Ai e dėrgon fjalėn e vet mbi tokė,
  lajmi i tij vrapon me shpejtėsi.
  Ai ia zbulon fjalėn e vet Jakobit,
  drejtėsitė e gjyqet e veta Izraelit.
  Nuk bėri kėshtu me asnjė komb tjetėr:
  asnjėrit nuk ia zbuloi vedimet e veta.


  LEXIMI I UNGJILLIT: Lk. 14, 1–6.

  1 Njė tė shtunė Jezusi shkoi nė shtėpinė e njė kryetari farisenjsh pėr tė ngrėnė bukė e tė pranishmit po e vėrenin dijekeqas.
  2 Kur, ja, para tij njė njeri i sėmurė me hidropizi.
  3 Atėherė Jezusi mori fjalėn e u tha mėsuesve tė Ligjit e farisenjve:
  “A ėshtė e lejueshme tė shėrosh tė shtunėn apo jo?”
  4 Ata heshtėn. Atėherė Jezusi e mori pėr dore tė sėmurin, e shėroi dhe e nisi tė shkojė.
  5 Atyre pastaj u tha: “Cili prej jush po i ra djali ose kau nė pus nuk ka pėr ta nxjerrė menjėherė ditėn e shtunė?”
  6 Ata s’mundėn t’i pėrgjigjen nė kėto fjalė.  MEDITIMI.

  Ata po e shikonin. Jemi nė njė pikė vendimtare, sepse kur mund tė shohim dashurinė e Zotit, ne tashmė po jetojmė "nė pushimin e tė shtunės" dhe jetojmė me Zotin dhe nė Zotin. Udhėheqėsit e farisenjve, nė vend qė tė respektojnė Shabatin duke pushuar, ngrėnė, pirė dhe shijuar dhuratat e Zotit, ishin atje pėr ta kontrolluar Jezusin dhe pėr ta kritikuar atė.
  Dhe ja, ishte njė burrė, njė nga krerėt e farisenjve, qė po e shikonte dhe qėndronte nė kėmbė para njė njeri tė sėmurė nga idropizi... I sėmuri nga hidropizi ėshtė njė njeri qė ka gjithmonė njė etje tė madhe, njė nxehtėsi tė madhe, njė dėshirė tė madhe pėr ujė, si dhe dikush qė ka gjithmonė njė dėshirė tė madhe tė bėjė diēka pėr tė qenė i shėnddetshėm dhe i fortė. Por ēfarė ndodh me kėtė pacient? Ai ka diēka brenda qė nuk funksionon, kėshtu qė ēdo gjė qė ha dhe pi nė vend qė ti jap atij jetėn e shtyn nė vdekje. Ėshtė tharmi i farisenjve, hipokrizia, dėshira e protagonizmit, duke qenė nė qendėr tė vėmendjes.
  Jezusi e shėroi tė sėmurin, e lejoi tė largohej, e la tė lirė. Kjo ėshtė ajo qė Jezusi dėshiron tė bėjė edhe me fariseun, dhe me secilin prej nesh: ai dėshiron tė na takojė, tė na qetėsojė dhe tė na ēlirojė nga ky kafaz i vdekjes qė kemi brenda (Atė Filippo Clerici dhe Atė Silvano Fausti).


  VAZHDO MEDITIMIN.

  Mė jep, o Zot, njė tretje tė mirė dhe gjithashtu diēka pėr tė tretur.
  Mė jep shėndetin e trupit me humorin e mirė tė nevojshėm pėr ta ruajtur atė.
  Mė jep, o Zot, njė shpirt tė shenjtė qė tė ruaj atė qė ėshtė e mirė dhe e pastėr,
  qė tė mos kem frikė nga mėkati, por tė gjej nė praninė tėnde
  mėnyrėn pėr t'i rregulluar gjėrat pėrsėri.
  Mė jep njė shpirt qė nuk e njeh mėrzinė, murmuritjen, psherėtimėn dhe rėnkimin dhe mos mė lėr tė shqetėsohem shumė pėr atė gjė shumė tė dukshme tė quajtur "Unė".
  Mė jep, o Zot, ndjenjėn e talljes.
  Mė jep hirin tė kuptoj njė shaka,
  qė tė mund tė pėrjetoj gėzime nė jetė
  dhe gjithashtu mund tė ndaj atė gėzim me tė tjerėt. Amen.
  (Shėn Thomas Moro)

 18. #198
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,309
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  30-10-2021/E SHTUNĖ JAVA 30/UNGJILLI: Lk. 14, 1.7–11.

  LUTJA: Ps 94.


  3 Deri kur mėkatarėt, o Zot,
  deri kur do tė galdojnė mėkatarėt?
  4 Do tė shpotisin e do tė flasin me pėrbuzje,
  do tė krenohen ata qė bėjnė paudhėsi?
  5 E poshtėrojnė popullin tėnd, o Zot,
  e shtypin pronėn tėnde,
  6 vrasin vejushėn e ardhacakun,
  mbysin bonjakėt
  7 e thonė: “Zoti nuk sheh,
  s’di gjė Hyji i Jakobit”!
  8 Merrni vesh, o marrashat e popullit,
  ju, o tė marrė, kur do tė zini mend?
  9 Ai qė krijoi veshin nuk do tė dėgjojė?
  Ai qė pėrftoi syrin nuk do tė shohė?


  LEXIMI I UNGJILLIT: Lk. 14, 1.7–11.

  1 Njė tė shtunė Jezusi shkoi nė shtėpinė e njė kryetari farisenjsh pėr tė ngrėnė bukė e tė pranishmit po e vėrenin dijekeqas.
  7 Duke vėnė re se si tė grishurit zgjidhnin vendet e para, u tha kėtė shėmbėlltyrė: 8 “Kur ndokush tė tė ftojė nė dasėm, mos u ul nė krye tė vendit, pse ndoshta ėshtė i grishur ndonjė qė duhet nderuar mė tepėr se ti, 9 qė, kur tė vijė ai qė tė ka thirrur ty dhe atė, tė mos tė tė thotė: ‘Lėshoja vendin kėtij!’ Atėherė tė duhet, plot turp, tė shkosh e tė zėsh vendin e fundit.
  10 Pėrkundrazi, kur tė jesh i grishur, shko e rri nė vendin e fundit qė, kur tė vijė ai qė tė ka grishur, tė tė thotė: ‘Mik, ngjitu mė lart!’ Atėherė ke pėr tė qenė i nderuar nė sy tė tė gjithė tė grishurve. 11 Vėrtet, kushdo e lartėson veten, do tė pėrvujtėrohet e kush e pėrvujtėron vetveten, do tė lartėsohet.”  MEDITIMI.

  Jezusi, pasi shėroi tė sėmurin nga idropizi, po shikoi se si tė gjithė do tė hidhen nė vendet e para. Spektakli normal nė botė. Nė fund tė fundit, ky banket ėshtė banketi i jetės dhe po jetohet keq, sepse tė gjithė kemi etje pėr protagonizėm. Gjithkush kėrkon vendin e parė, ku mundet.
  Banketi i jetės ėshtė tėrėsia e marrėdhėnieve mes nesh dhe Zotit, dhe Zoti na e jep vendin.
  Gabimi ynė ėshtė tė besojmė se vendi i parė ėshtė ai qė shfaqet mė shumė, qė ka mė shumė, i atij qė dominon mė shumė! Por ky ėshtė vendi i njeriut jashtėzakonisht tė pakėnaqur qė krijon pakėnaqėsi pėr tė gjithė, dhe meqė merret si model, pakėnaqėsia vazhdon pafundėsisht, derisa tė ndėrgjegjėsohemi pėr shijen e hidhur tė kėsaj drame qė do tė kalojė nė fund tė jetės.
  Dhe ku ėshtė dhėndri? Ku ėshtė Zoti? Zoti ėshtė nė vendin e fundit, prandaj kushdo qė shkon nė vendin e fundit ėshtė nė fakt me Tė, i cili nuk erdhi pėr t'i shėrbyer, por pėr tė shėrbyer! (Atė Filippo Clerici dhe Atė Silvano Fausti).  VAZHDO MEDITIMIN.

  46 “Shpirti im e madhėron Zotin,
  47 shpirti im me hare i brohorit Hyjit, Shėlbuesit tim,
  48 sepse shikoi me pėlqim mbi shėrbėtoren e vet tė pėrvuajtur:
  ja, qė tani tė gjitha breznitė do tė mė quajnė tė lumtur,
  49 sepse punė tė mėdha bėri pėr mua Hyji i gjithėpushtetshėm
  ‑ i shenjtė ėshtė Emri i tij!
  50 Mėshira e tij brezni mė brezni
  pėr ata qė e druajnė.
  51 E tregoi fuqinė e krahut tė vet:
  i hodhi poshtė qėllimet e krenarėve,
  52 i rrėzoi princat prej froneve tė tyre
  e i lartėsoi tė pėrvuajturit.
  53 Me tė mira i mbushi ata qė s’kishin ē’tė hanė
  e tė pasurit i nisi duarthatė.
  54 I ndihmoi Izraelit, shėrbėtorit tė vet,
  duke e sjellė nė mend mėshirėn,
  55 ‑ si ua pati premtuar etėrve tanė ‑
  nė tė mirėn e Abrahamit e tė pasardhėsve
  tė tij nė amshim”.
  (Lk 1,46-55).
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ninoenina : 28-10-2021 mė 08:51

 19. #199
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,309
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  2-12-2021/E enjtė 2 AVV/UNGJILLI: Mt 7, 21.24–27.

  LUTJA.


  HYJI i mirėsisė dhe i mėshirės,
  ti na kėrkon tė bashkėpunojmė nė punėn tėnde tė shpėtimit.
  Dėrgo punėtorė tė shumtė dhe tė shenjtė pėr vreshtin tėnd,
  nė mėnyrė qė Kishės tėnde tė mos i mungojnė kurrė lajmėtarėt e guximshėm tė Ungjillit,
  priftėrinj qė tė ofrojnė edhe flijimin e Eukaristisė me jetėn e tyre
  dhe, si shenja tė shndritėse tė Krishtit, bariut tė mirė,
  ta drejtojnė popullin tėnd nė rrugėt e dashurisė.
  Dėrgo Shpirtin Shenjt pėr tė pėrforcuar zemrat e tė rinjve,
  nė mėnyrė qė ata tė kenė guximin tė thonė po kur i thėrret nė shėrbim tė vėllezėrve,
  kėmbėngulje pėr tė ndjekur Jezusin edhe nė rrugėn e kryqit
  dhe gėzimin e madh pėr tė qenė dėshmitarė tė dashurisė sate nė botė.
  O Mari, Nėna e priftėrinjve, jepi tė gjithė anėtarėve tė Kishės
  besnikėrinė tėnde pėr t'u dėshmuar tė gjithėve
  gėzimin qė lind nga takimi me Krishtin qė jeton dhe mbretėron pėr gjithmonė. Amen.  LEXIMI I UNGJILLIT: Mt 7, 21.24–27.

  21 “Jo secili qė mė thotė: ‘O Zot, o Zot!’ do tė hyjė nė Mbretėrinė e qiellit, por ai qė kryen vullnetin e Atit tim qė ėshtė nė qiell.
  22 Shumė do tė mė thonė atė ditė: ‘O Zot, o Zot, a nuk profetizuam nė Emėr tėnd, a nuk i nxorėm shpirtrat e kėqij nė Emėr tėnd, a nuk bėmė shumė mrekulli nė Emėr tėnd?’
  23 Atėherė unė do t’u them: Kurrė nuk ju kam njohur! Shporruni prej meje, o keqbėrės!”
  24 “Kėshtu, kushdo i dėgjon kėto fjalė tė mia dhe i vė nė veprim, mund tė krahasohet me njeriun e urtė, i cili e ndėrtoi shtėpinė e vet mbi shkėmb.
  25 Ra shiu, u ēuan pėrrenjtė, frynė erėrat e u pėrplasėn pėr atė shtėpi, por ajo nuk u rrėzua, sepse i kishte themelet nė shkėmb.
  26 Kurse, ai qė i dėgjon tė gjitha kėto fjalė tė mia e nuk i vė nė veprim, mund tė krahasohet me njeriun e marrė, i cili e ndėrtoi shtėpinė e vet mbi rėrė.
  27 Ra shiu, u ēuan pėrrenjtė, frynė erėrat dhe u pėrplasėn pėr atė shtėpi e ajo u rrėzua: rrėnimi i saj qe i madh!”


  MEDITIMI:

  Nė librin e Psalmeve, shpesh gjejmė shprehjen: "Hyji ėshtė shkėmbi im dhe kėshtjella ime ... Hyji im, kėshtjella ime, streha ime, mburoja ime, forca qė mė shpėton ..." (Ps 18:3). . Njerėzit qė i besojnė kėtij Zoti bėhen, nga ana tjetėr, njė shkėmb pėr tė tjerėt. "Shiko Abrahamin, atin tėnd dhe Sarėn, nėnėn tėnde" (Is 51, 1–2). Profeti u kėrkon njerėzve tė mos harrojnė tė kaluarėn. Edhe kėshtu Mateu i nxit komunitetet qė tė kenė tė njėjtin shkėmb si bazė, nė mėnyrė qė ata vetė tė mund tė jenė njė shkėmb pėr tė forcuar vėllezėrit dhe motrat e tyre nė besim. Kjo qe thirrja e bashkėsive tė para, tė thirrura pėr t'u bashkuar me Hyjin, gurin e gjallė, pėr t'u bėrė vetė gurė tė gjallė, nė mėnyrė qė tė dėgjojnė dhe tė vėnė nė praktikė Fjalėn: "Prandaj, nuk jeni mė tė huaj e mėrgimtarė, por jeni bashkėqytetarė tė shenjtėrve dhe anėtarė tė familjes sė Hyjit, tė ndėrtuar mbi themelin e vėrtetė qė janė apostujt e profetėt, ku guri i kėndit qė mban gjithēka, ėshtė vetė Jezusi Mesi. Nė Tė mbarė ndėrtesa ėshtė e lidhur dhe rritet nė tempull tė shenjtė nė Zotin. Nė tė edhe ju jeni bėrė pjesė e ndėrtesės sė pėrbashkėt qė tė bėheni nė Shpirtin Shenjt banesė e Hyjit" (Ef. 2:19-22).
  Dy skenat e shėmbėlltyrės janė identike, por ndodhin dy gjėra tė ndryshme: shtėpia e ndėrtuar mbi shkėmb qėndron nė kėmbė, i pėrballon shiut, erės, rrymės sė lumenjve qė e rrethojnė. Kur dielli dhe qielli i kthjellėt kthehen, shtėpia ėshtė ende aty, e qėndrueshme. Ajo i ruante banorėt e saj, sepse themelet e saj ishin tė thella, tė gdhendura nė shkėmb. Nga ana tjetėr, shtėpia e ndėrtuar mbi rėrė ėshtė e ngjashme me kėshtjellat qė ndėrtohen nė plazh gjatė verės! Sapo vjen shiu, era, dhuna e lumit qė vėrshon, shtėpia copėtohet, shembet.
  Jezusi shpjegon se nuk mjafton tė thėrrasim emrin e Perėndisė, nuk mjafton tė themi se e duam Zotin: ajo qė ka vėrtet rėndėsi ėshtė tė vėmė nė praktikė atė qė Ai na mėson.
  Duhet theksuar se dy pjesėt e shėmbėlltyrės fillojnė me tė njėjtat fjalė: “Kushdo qė i dėgjon kėto fjalė tė mia…”. Pra, ai flet edhe pėr ne, tė gjithė ne! Nuk mjafton tė shkosh nė meshė tė dielėn, nuk mjafton tė lexosh Ungjillin, nuk mjafton tė thuash lutje: kėto janė gjėra tė rėndėsishme, por nė vetvete janė si njė shtėpi e ndėrtuar mbi rėrė. Nė vend tė kėsaj, ne ndėrtojmė mbi shkėmb kur i zbatojmė fjalėt e Jezusit: shirat e trishtimit mund tė vijnė, era e vuajtjes mund tė vijė, rrymat e lumit dhe valėt e detit tė dhimbjes dhe zemėrimit mund tė vijnė e tė na pėrplasin, por asgjė nuk mund ta shkatėrrojė kurrė shtėpinė tonė.


  VAZHDO MEDITIMIN.

  Ne bėjmė lutjet tona nė kėtė ditė
  dhe i ofrojmė veprimet tona drejtuar Zotit pėr tė gjitha familjet,
  nė mėnyrė qė ato tė jenė shenjė e bashkimit, besnikėrisė dhe pranimit tė jetės.
  Nė njė mėnyrė tė veēantė, le tė lutemi qė tė jenė shumė nė Kishė dhe nė botė
  burra dhe gra qė kultivojnė artin e bashkėpunimit nė shpalljen dhe dėshminė e Ungjillit,
  me punėn e tyre dhe duke shėrbyer dhe duke kryer misionin e tyre.
  Sepse nga jeta e tyre del se martesa
  ėshtė njė lidhje e shenjtė qė duhet mbajtur nė dashuri dhe besnikėri.

 20. #200
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,309
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Komenti i ungjillit

  1-12-2021/E MERKURĖ JAVA E PARĖ E ARDHJES/UNGJILLI: Mt. 15, 29–37.

  LUTJA: Ps 103.


  Bekoje, shpirti im Zotin,
  dhe krejt qenia ime Emrin e tij tė shenjtė.
  2 Bekoje, shpirti im Zotin,
  e mos i harro bamirėsitė e tija.
  3 Ai i fal tė gjitha fajėsitė e tua,
  Ai i shėron tė gjitha sėmundjet e tua;
  4 Ai ta shpėton jetėn prej varrit,
  ai tė kurorėzon me mirėsi e dashuri,
  5 me tė mira t’i mbush vitet e tua:
  do tė pėrtėrihet si shqiponjės rinia jote.
  6 Zoti bėn veē vepra tė mira,
  u jep tė drejtėn atyre qė pėsojnė padrejtėsi.  LEXIMI I UNGJILLIT: Mt. 15, 29–37.

  29 Jezusi u nis prej andej, ra bregut tė detit tė Galilesė, u ngjit nė njė kodėr e u ul tė rrijė atje.
  30 Iu afrua njė turmė e madhe e popullit qė sillte me vete tė shqepėt, tė verbėr, dorėcungė, memecė e shumė tė tjerė. I ulėn para tij dhe ai i shėroi.
  31 Populli u mrekullua duke parė se si memecėt flisnin, dorėcungėt u shėruan, tė shqeptėt ecnin drejt, tė verbėrit shihnin dhe i dha lavdi Hyjit tė Izraelit.
  32 Atėherė Jezusi i thirri pranė vetes nxėnėsit e vet e u tha:“Mė dhimbset ky popull se, ja, ka tri ditė qė rri me mua e nuk ka ēka tė hajė. Nuk dua t’i nis tė uritur qė tė mos u bie tė fikėt udhės.”
  33 Nxėnėsit iu pėrgjigjėn:
  “Po ku tė gjejmė kėtu nė shkretėtirė aq bukė sa tė ngijmė gjithė kėtė popull?”
  34 Jezusi pyeti:“Sa bukė keni?”
  “Shtatė bukė e pak peshq tė vegjėl” ‑ iu pėrgjigjėn ata.
  35 Atėherė i dha urdhėr popullit tė ulej pėr tokė.
  36 Pastaj mori shtatė bukėt dhe peshqit, falėnderoi Hyjin, i theu, ua dha nxėnėsve tė vet e nxėnėsit popullit.
  37 Tė gjithė hėngrėn deri sa u nginė, e me copat qė tepruan, ēuan plotė shtatė shporta.  MEDITIMI.

  Jezusi shkon, ngjitet, ndal. Shumė e ndjekin atė, thotė Ungjilli i Mateut, njė turmė; dhe ky term kthehet i pėrsėritur pesė herė nė vetėm gjashtė vargje. Ėshtė njė turmė qė nuk e lė, e rrethon dhe sjell me vete njė “nėnturmė” tė sėmurėsh; ėshtė manovra rrethuese e njė njerėzimi tė vuajtur. Lista e dobėsive nuk ėshtė e rastėsishme: ajo kujton vizionin profetik tė Isaias (pasazhi qė lexon Jezusi nė sinagogėn e Nazaretit) dhe, pėrsėri, ėshtė e ajo qė Jezusi pėrdor pėr t'iu pėrgjigjur Gjonit Pagėzuesit: nėse flasin memecėt, tė ēalėt shėrohen, tė ēalėt ecin dhe tė verbėrit shohin, ja, mbretėria ka ardhur.
  Pas shėrimeve lind habia dhe mė pas menjėherė lavdėrimi: “Ata lavdėruan Zotin e Izraelit”. Turma e sheh daljen nga dobėsitė si njė shenjė tė dashamirėsisė sė Zotit: ata e kuptojnė se ėshtė Perėndia i Premtimit ai qė po shfaqet dhe reagimi i Jezusit nuk ėshtė gjė tjetėr veēse njohja e vetė Perėndisė pėr popullin e tij. Pasazhi qė na propozon liturgjia ka nė qendėr tė tij kėtė gjetje dhe njohje tė ndėrsjellė, midis Zotit dhe popullit tė tij. Mbetet njė disproporcion i dukshėm: ata nuk e kanė kuptuar vėrtet kush ėshtė Jezusi: deri tani e ndjekin vetėm si dikush qė zgjidh problemet e tyre, nuk kėrkojnė asgjė ose pak mė shumė; por Jezusi kėnaqet me kėtė pak dhe mbi kėtė ndėrton dhuratėn e bukės, banketin e jetės, dhuratėn e vetes.
  Dhembshuria ėshtė atributi i Zotit, ėshtė ajo qė na bėn ta shohim Zotin nė samaritanin dhe nė Atin e mėshirshėm tė shėmbėlltyrave; nė kėtė rast, megjithatė, vetė Jezusi e shpreh atė dhemshuri nė vetėn e vet: ėshtė Jezusi, ėshtė Zoti qė thotė: “Kam dhembshuri”. Jezusi i jep njė zė dhembshurisė sė Zotit dhe e argumenton me fjalėn e njė nėne: si ėshtė e mundur qė ai tė lė tė ikė kjo turmė pa u dhėnė artyre tė hanė.
  Dishepujt shohin njė ėndėrr tė pamundur dhe kundėrshtojnė konsideratat e karakterizuara nga arsyeshmėria e madhe pėr vendin dhe numrin e njerėzve, por Zoti i dhembshur nuk lejon qė dashuria e tij ti largojė dhe i pėrqafon ata brenda projektit, protagonistė sė bashku me tė.  VAZHDO MEDITIMIN.

  Ti, o Zot, je buka ime,
  pa ty nuk mund tė jetoj;
  Nuk do tė dija ku tė shkoja pa ty
  Nuk di ēfarė tė bėj dhe ēfarė tė them pa ty.
  Zot, ti je ushqimi im,
  ti je forca pėr tė cilėn do tė mė japėsh hir
  pėr ta ndarė kėtė ushqim dita-ditės edhe pėr tė tjerėt.
  Edhe ne do tė jemi buka e Zotit,
  bukė e shpėrndarė,
  bukė, nėse Zoti e do kėtė, e thyer,
  dhe e bluar, e bėrė njė flijim pėrulėsie.
  (Carlo Maria Martini)

Faqja 10 prej 15 FillimFillim ... 89101112 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Komenti juaj per kete foto te ministrit Tahiri.
  Nga DYDRINAS nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 26-02-2015, 17:31
 2. Joautenticteti i ungjillit
  Nga Ceni-1 nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 22
  Postimi i Fundit: 04-09-2014, 06:27
 3. Komenti i librit Medarixhus-Salikin nga Muhamed Husejn Jakubi
  Nga IslamInfo nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 16-08-2011, 12:04
 4. Komenti i Sures Jasin?
  Nga shtegi nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 22-07-2009, 13:18
 5. Komenti per prezervativet, Facebook kunder Papes
  Nga Vista nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 60
  Postimi i Fundit: 08-04-2009, 05:48

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •