Close
Faqja 10 prej 10 FillimFillim ... 8910
Duke shfaqur rezultatin 181 deri 187 prej 187
 1. #181
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  568

  Pėr: Komenti i ungjillit

  18-9-2021/E SHTUNĖ JAVA 24/UNGJILLI: Lk. 8, 4–15.


  LUTJA: Ps 100.


  2 Toka mbarė le t’i brohoritė Zotit,
  shėrbejini Zotit me hare,
  dilni para tij me brohoritje!
  3 Dijeni mirė se vetėm Zoti ėshtė Hyj:
  Ai na krijoi e atij i pėrkasim:
  jemi populli i tij dhe delet e kullosės sė tij.
  4 Hyni nėpėr dyert e tija duke i dhėnė lavd,
  hyni nė treme tė tija e kėndoni himne,
  lavdėrojeni e madhėrojeni Emrin e tij!
  5 Sepse i mirė ėshtė Zoti,
  e amshuar dashuria e tij,
  nga breznia nė brezni besnikėria e tij.  LEXIMI I UNGJILLIT: Lk. 8, 4–15.

  4 Si u tubua turmė e madhe e popullit, qė erdhėn nga qytete tė ndryshme tek ai, Jezusi foli nė shėmbėlltyrė:
  5 “Doli mbjellėsi pėr tė hedhur farėn. E, ndėrsa po hidhte farėn, disa kokrra ranė pranė udhės: u shkelėn dhe i hėngrėn zogjtė e qiellit.
  6 Disa tė tjera ranė nė gurishte; mbinė, por u thanė, sepse nuk kishte lagėshtinė.
  7 Disa ranė nė ferra; ferrat, duke u rritur bashkė me to, ua morėn frymėn.

  8 Kurse disa tė tjera ranė nė tokė tė mirė; mbinė e dhanė fryt njėqind fish”. Kur i tha kėto fjalė, theksoi: “Kush ka veshė pėr tė dėgjuar, le tė dėgjojė!”
  9 Nxėnėsit e tij e pyetėn ēka do tė thotė ajo shėmbėlltyrė.
  10 Ai iu pėrgjigj: “Ju e keni dhuratė dijen e mistereve tė Mbretėrisė sė Hyjit, kurse tė tjerėve u paraqitet vetėm nė shėmbėlltyra, qė: ‘Tė shikojnė e tė mos shohin, tė dėgjojnė e tė mos kuptojnė’“.
  11 “Ky ėshtė vėshtrimi i shėmbėlltyrės sė mbjellėsit: Fara ėshtė fjala e Hyjit.
  12 Ato ‘pranė udhės’, janė ata qė e dėgjojnė fjalėn, por pastaj u vjen djalli dhe ua nxjerr nga zemra fjalėn, qė tė mos besojnė e tė mos shėlbohen.
  13 Ato ‘nė gurishte’, janė ata qė, kur e dėgjojnė Fjalėn e pranojnė me gėzim, porse nuk kanė rrėnjė: pėr disa kohė besojnė, por kur vjen koha e tundimit, e lėnė fenė. 14 Ato ‘nė ferra’, janė ata qė e dėgjuan, por ende nė udhė, ua zėnė frymėn kujdeset tokėsore, pasuritė dhe kėnaqėsitė e jetės e nuk japin fryte tė pjekura.
  15 Ato ‘nė tokė tė mirė’, janė ata qė e dėgjojnė Fjalėn dhe e ruajnė nė zemėr tė mirė e bujare dhe japin fryt me qėndrueshmėri.”  MEDITIMI.

  KA shumė njerėz rreth Jezusit, njerėz qė vijnė nga fshatrat e afėrta dhe tė largėta pėr ta dėgjuar. Kush e di nėse do ta ketė ndjerė zemrėn e tij tė dridhej, duke parė atė turmė, i vetėdijshėm pėr rolin e mbjellėsit, qė e shtynte tė hedhėte fara me bollėk duke mos pasur para shysh shpenzimet, nė njė tokė pak a shumė mikpritėse dhe tė pėrgatitura. Ndoshta ai imagjinoi se ato qė tani ishin vetėm sytė dhe veshėt e vėmendshėm, do tė bėheshin fusha tė plota me kallinj. Ai me siguri do t'i ketė duartrokitur me hare.
  Vėmendja dhe dėgjimi janė hapi i parė. Ka shumė rreziqe nė procesin qė ēon nga mbjellja nė korrje: thatėsia e tokės, djalli grabitqar qė vjedh farėn sepse ai do tė donte vetėm tokė tė shterpė dhe tė djegur, veset dhe kėnaqėsitė e kėsaj bote qė pengojnė mbirjen e farės. Dėgjimi nuk ėshtė i mjaftueshėm: duhet pėrkushtim pėr tu ruajtur, kripėrat e pėrulėsisė, kėmbėnguljes dhe mirėsisė qė fekondojnė tokėn. Duhet aftėsia pėr tė dalluar dhe zgjedhur tė mirėn, nė ushtrimin e lirisė sė plotė qė Zoti na lė.
  Fara teston tokėn. Nga cili terren jam bėrė?  VAZHDO MEDITIMIN.


  Nuk mund tė jemi tė krishterė
  nėse jemi mbjellės i luftės nė familje,
  nė lagje, nė vendin e punės.

  Zoti na dhėntė Shpirtin Shenjt qė tė qėndrojmė nė Tė
  dhe tė na mėsojė tė duam me thjeshtėsi,
  e tė mos bėjmė luftėra me tė tjerėt.
  (Papa Franēesku).

 2. #182
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  568

  Pėr: Komenti i ungjillit

  20-9-2021/E HĖNĖ JAVA 25/UNGJILLI: Lk. 8, 16–18.

  Shėn Andrea Kim Taegon dhe shokėt.

  LUTJA: Ps 126.


  3 Vėrtet Zoti bėri pėr ne mrekulli
  e zemrat na u mbushėn me gėzim!
  4 Ktheji, o Zot, robėrit tanė
  porsi pėrrenjtė e mesditės!
  5 Ata qė mbjellin me lot,
  deh, le tė korrin me gėzim!
  6 Nė tė shkuar ecnin e qanin
  duke mbartur farėn pėr ta mbjellė,
  kurse nė kthim do tė vijnė plot gėzim
  duke mbartur dorėzat e veta.
  LEXIMI I UNGJILLIT: Lk. 8, 16–18.

  16 “Askush nuk e ndez dritėzėn pėr ta vėnė nėn ndonjė enė ose pėr ta vėnė nėn shtrat, por e vė pėrmbi pishtar qė ta shohin dritėn ata qė hyjnė.
  17 Jo po, s’ka asgjė tė fshehtė, qė nuk do tė zbulohet, as fshehtėsi qė nuk do tė dihet e nuk do tė dalė nė dritė.
  18 Prandaj kini kujdes si dėgjoni: sepse, kush ka, do t’i jepet mė, kurse atij qė nuk ka, do t’i merret edhe ajo pakicė qė kujton se e ka”
  .

  MEDITIMI.

  Kini kujdes, u thotė Jezusi dishepujve tė vet.. Ky kėshillė kumbon sot nė zemrėn time me aspekte tė ndryshme: “Veshtro gjithēka me kujdes, ji nė djeni pėr situatėn qė pėrjeton, mos shiko prapa, prano gjithēka me dashuri e me falėnderim". Ajo qė ne nuk mund tė shohim dhe kuptojmė sot, do tė zbulohet. Ajo qė duket e ndriēuar, do tė jetė e errėt, ashtu si ata shkopinjtė e lehtė me tė cilėt luanim nė fėmijėrinė tonė gjatė verės, tė cilėt tė nesėrmen nė mėngjes u fikėn dhe u hodhėn tutje.
  Kujdes, specifikon Jezusi, sepse duhet t'i kushtoheni dėgjimit. Pėr ta bėrė kėtė, ne duhet tė decentralizohemi, pėrndryshe rrezikojmė tė dėgjojmė nė mėnyrė selektive atė qė na pėlqen dhe tė heqim atė qė nuk na pėlqen. Ne rrezikojmė tė flasim pėr vetveten dhe tė ndėrtojmė pėr veten njė pallat qė do tė zhduket sapo tė ndizet drita e duhur.


  VAZHDO MEDITIMIN.

  O Zot Hyji, qė nė fillim ke thėnė: "Le tė behet drita",
  - Le tė gėzohen sytė tanė pėr tė gjitha gjėrat e bukura dhe le t’i shohin atoo ashtu siē i sheh ti.
  Fjalė e Pėrjetshme e Atit, qė erdhe nė botė si dritė e vėrtetė,
  - Bėj qė ēdo njeri tė tė pranojė dhe ta shohė fytyrėn tėnde.
  Jezus, Zot, qė i ke dhėnė shikimin njeriut tė lindur tė verbėr,
  - Bėj qė vėllezėrit dhe motrat qė mendojnė se shohin,
  por qė janė tė verbėr, tė tė takojnė nė rrugėn e tyre.
  Vėlla Jezus, qė erdhe nė botė
  qė kushdo qė beson nė ty tė mos mbetet nė errėsirė,
  - Bėj qė drita e lajmit tėnd tė mirė, tė pėrhapė pa ndėrprerė nėpėr tokė.
  (Vėllazėria e Betanisė).

 3. #183
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  568

  Pėr: Komenti i ungjillit

  21-9-2021/E MARTE JAVA 25/ UNGJILLI: Mt. 9, 9–13.


  LUTJA: Ps 18


  8 I pėrsosur ėshtė Ligji i Zotit,
  shpirtin pėrtėrin;
  pėr t’u besuar ėshtė Dėshmia e Zotit,
  tė miturve u jep dijen.
  9 Urdhėrimet e Zotit janė tė drejta,
  kėnaqin zemrėn;
  urdhri i Zotit ėshtė i qartė,
  dritė u jep syve.
  10 E panjollė ėshtė frika e Zotit,
  nuk ndėrron nė shekuj tė shekujve;
  gjyqet e Zotit janė tė vėrteta,
  tė gjitha njėsoj tė drejta.
  11 Mė tė ēmueshme se ari, se mė i pastri ar, mė tė ėmbla se mjalti, se hoja qė rrjedh mjaltė.


  LEXIMI I UNGJILLIT: Mt. 9, 9–13.

  9 Jezusi, si shkoi prej andej, pa njė njeri qė quhej Maté, ndenjur nė doganė. Jezusi i tha: “Eja pas meje!” Ai u ngrit dhe shkoi pas tij.
  10 Dhe, kur mė vonė, Jezusi u ul nė tryezė nė shtėpi, ja se ia behėn shumė tagrambledhės e mėkatarė e u ulėn nė tryezė bashkė me Jezusin e me nxėnėsit e tij. 11 Farisenjtė kur e panė kėtė, i pyetėn nxėnėsit e tij: “Pse mėsuesi juaj ha bukė me tagrambledhės e me mėkatarė?” 12 Jezusi, kur i dėgjoi, u pėrgjigj: “Mjeku nuk u duhet tė shėndoshėve, por tė sėmurėve! 13 Shkoni e mėsoni ēka do tė thotė: ‘Mė pėlqen mėshira e jo flia!’ Sepse unė nuk erdha tė ftoj tė drejtėt, por mėkatarėt.”


  MEDITIMI.

  Nė dy fjali tė para flitet pėr zgjedhjen mė e rėndėsishme nė jetėn e Mateut. Mė shumė hapėsirė i kushtohet pėrshkrimit tė kontekstit nė tė cilin ndodh kjo sesa fjalėve tė pėrdorura pėr thirrjen dhe pėrgjigjen. Ndoshta komunikimi jo verbal luajti rolin mė tė rėndėsishėm. Nxitjes "Mė ndiq!", Mateu u pėrgjigj me veprimin e ngritjes dhe ecjes:. nga tagrambledhėsi u bė shėrbėtor nė dhjetė sekonda. Ēfarė vėshtrimi duhet tė ketė pasur Jezusi drejt tij, ēfarė dhembshuri, ēfarė gjeste dashurie dhe faljeje ... Nga ana tjetėr, na ēudit besimi i pamasė nga ana e Mateut, i cili zhvesh rrobat e atyre qė kėrkojnė dhe vesh menjėherė ato tė atyre qė u bėjnė veten dhuratė tė tjerve pa kėrkuar ndonjė kredit. Pyes veten se ēfarė lėvizi nė zemrėn e tij para ardhjes sė Jezusit, nga ēfarė shqetėsimesh u pėrhap, ēfarė i motivoi veprimet e tij tė pėrditshme. Ēfarėdo qė tė ishte, nė vėshtrimin e Jezusit, gjeti qendrėn e saj dhe pajtimin e saj. Ai me siguri lexoi brenda atyre syve atė qė u thirr tė bėhej: i Shenjtė. Dhe, duke u ngritur, ai u pėrgjigj: Po.

  VAZHDO MEDITIMIN.

  Nė rrugėn qė bėri ai,
  ne tė gjithė jemi nėn vėshtrimin e Jezusit:
  ai na shikon gjithmonė me dhembshuri,
  na kėrkon diēka,
  ai na fal diēka dhe na jep njė mision.
  (Papa Franēesku).

 4. #184
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  568

  Pėr: Komenti i ungjillit

  13-10-2021/E MERKURE JAVA 28/UNGJILLI: Lk, 11, 42–46.

  LUTJA: Ps 62.


  2 Vetėm nė Hyjin pusho, shpirti im,
  sepse prej tij vjen shpėtimi im.
  3 Vetėm ai ėshtė qeta ime e shpėtimi im,
  kėshtjella ime: mė kurrė nuk do tė trandem!
  4 Deri kur do tė suleni kundėr njė njeriu,
  do ta rrėzoni tė gjithė sė bashku
  si murin e prishur, si gardhin e thyer?
  5 Synojnė ta rrėzojnė prej sė larti,
  kėnaqėsinė e gjejnė nė gėnjeshtėr.
  Me gojė bekojnė e me zemėr mallkojnė.
  6 Vetėm nė Hyjin pusho, o shpirti im,
  vetėm nė tė qėndron shpresa ime!
  7 Vėrtet vetėm Ai ėshtė Hyji im e shpėtimi im,
  kėshtjella ime: mė kurrė nuk do tė trandem!  LEXIMI I UNGJILLIT: Lk, 11, 42–46

  42 Porse; vaj pėr ju, o farisenj qė jepni tė dhjetėn e mendrės, tė ryzės e tė ēdo barishteje, por e lini pas shpine drejtėsinė dhe dashurinė e Hyjit! Kėto tė fundit ėshtė dashur tė bėhen e ato tė parat s’ėshtė dashur tė lihen!
  43 Vaj pėr ju farisenj, sepse jua ka ėnda katedrėn e parė nė sinagoga dhe pėrshėndetjet nė sheshe!
  44 Tė mjerėt ju, sepse jeni porsi varret qė nuk shihen e njerėzit, pa ditur, ecin mbi to!”
  45 Atėherė njė mėsues i Ligjit i tha:
  “Mėsues, ti, duke folur kėshtu, po na fyen edhe ne!”
  46 “Vaj edhe pėr ju, mėsues tė Ligjit ‑ iu pėrgjigj Jezusi ‑ sepse u ngarkoni njerėzve barrė qė mezi mund tė mbarten, ndėrsa ju vetė as me gisht tė dorės nuk i prekni!


  MEDITIMI

  Duke lexuar pjesėn e parė tė Ungjillit tė sotėm na vjen nė mendje vėllai mė i madh i shėmbėlltyrės sė babait tė mėshirshėm qė nuk dėshiron tė humbasė vendin e parė: "Ja, unė tė shėrbej tash sa kohė e kurrė nuk e shkela asnjė urdhėr tėndin. E ti kurrė s’mė dhe as njė edh tė gostitem me miqtė e mi" (Lk.15,29).
  Nė fakt, nėse nuk e duam vėllain qė bėn gabime, sepse ai ėshtė i papėrsosur si tė gjithė njerėzit, ne e urrejmė Atin qė fal vėllain tonė, birin e tij, sepse e do atė pafundėsisht. Ne e urrejmė Atin dhe lėmė mėnjanė drejtėsinė dhe dashurinė e Perėndisė, si farisenjtė. Jezusi ėshtė kundėr religjiozitetit qė nė praktikėn e jashtme ėshtė i pėrsosur, sikur tė na duhej tė mbroheshim nga njė Perėndi si gjykatės qė ne kemi ndėrtuar pėr veten tonė, njė Perėndi qė kėrkon, i krijuar sipas imazhit tonė dhe jo anasjelltas.
  Drejtėsia e njerėzve ėshtė e ndryshme nga drejtėsia e Perėndisė.Ligjvėnėsi ėshtė Hyji Atė dhe ligji i Tij ėshtė dashuria, Ai ėshtė dashuria. Ai ėshtė ligjvėnėsi dhe Ai ėshtė gjykatėsi. Nuk ka ndarje e pushteteve kur bėhet fjalė pėr dashurinė e vėrtetė.
  Nė pjesėn e dytė tė Ungjillit tė sotėm Jezusi e trajton kėtė temė teksa u drejtohet doktorėve tė Ligjit. Ata kanė refuzuar drejtėsinė dhe dashurinė e Zotit dhe ligjet e tyre bėhen barrė tė padurueshme. Ēfarė sfide e madhe pėr njerėzit pėr ta bėrė drejtėsinė tė mėshirshėm, pėr t’i drejtuar ata qė kanė gabuar drejt sė mirės, pavarėsisht nga rėndėsia e gabimit!  VAZHDO MEDITIMIN.

  Kur, i mbyllur nė qelinė time, rilexova historinė e mundimeve tė Krishtit, shpėrtheva nė lot:
  pas njėzet e nėntė vjet burg akoma nuk e kam humbur aftėsinė pėr tė qarė,
  tė kem turp pėr historinė time tė kaluar, pėr tė keqen e bėrė.
  Unė ndihem si Barabė, Pjetri dhe Juda nė njė person.
  E kaluara ėshtė diēka pėr tė cilėn ndihem i neveritur, madje duke e ditur se ėshtė historia ime.
  Kam jetuar pėr vite nėn regjimin kufizues 41-bis
  dhe babai im vdiq nė tė njėjtėn gjendje.
  Shumė herė, natėn, e dėgjoja tė qante nė qelinė e tij.
  Ai e bėri atė fshehurazi, por unė isha nė dijeni pėr kėtė.
  Tė dy ishim nė errėsirė tė thellė. Nė atė jo-jetė, megjithatė, unė gjithmonė kėrkoja diēka qė ishte jeta:
  e ēuditshme pėr tė thėnė, por burgu qe shpėtimi im.
  Nėse pėr dikė jam akoma Baraba, nuk zemėrohem:
  Ndjej, nė zemrėn time, se ai Njeri i pafajshėm, i dėnuar si unė, e
  rdhi tė mė kėrkonte nė burg pėr tė mė edukuar pėr jetėn.
  (Lutja e njė personi tė dėnuar me burgim tė pėrjetshėm, Via Crucis 10 Prill 2020, Sheshi i Shėn Pjetrit).
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ninoenina : 13-10-2021 mė 03:34

 5. #185
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  568

  Pėr: Komenti i ungjillit

  14-10-2021/E ENJTĖ JAVA 28/UNGJILLI: Lk. 11, 47–54.


  LUTJA: Ps 130.


  Prej humnerės klitha tek ti, o Zot,
  2 o Zot, dėgjoje britmėn time!
  Le ta dėgjojnė veshėt e tu,
  zėrin e lutjes sime.
  3 Nėse do t’i mbash mend paudhėsitė, o Zot,
  O Zot, e kush do tė qėndrojė para teje?
  4 Por tek ti gjendet falja
  qė tė dimė tė tė druajmė.
  5 Shpresoj nė ty, o Zot,
  shpirti im shpreson nė premtimin e tij.
  6 E pret shpirti im Zotin
  mė tepėr se rojtarėt agimin.


  LEXIMI II UNGJILLIT: Lk. 11, 47–54.

  47 Tė mjerėt ju, qė u ngritni pėrmendore profetėve, kurse etėrit tuaj i patėn vrarė.
  48 Kėshtu dėshmoni se i pėlqeni veprat e etėrve tuaj; ata vranė, ndėrsa ju ndėrtoni pėrmendore!
  49 Kėndej edhe Dija e Hyjit tha: ‘Do t’u dėrgoj profetė e apostuj. Ata do t’i vrasin e do t’i salvojnė disa prej tyre,
  50 qė prej kėsaj breznie tė kėrkohet llogari pėr gjakun e derdhur tė tė gjithė profetėve qė nga krijimi i botės:
  51 prej gjakut tė Abelit deri te gjaku i Zakarisė, qė u vra ndėrmjet lterit e shenjtėrores’. Po, unė po ju them: do tė kėrkohet llogari prej kėsaj breznie.
  52 Vaj pėr ju, mėsues tė Ligjit! Ju e morėt ēelėsin e dijes: vetė nuk hytė e, ata qė deshėn tė hyjnė, i penguat!”
  53 Kur Jezusi doli prej andej, skribėt e farisenjtė filluan ta sulmojnė rėndė dhe t’i bėjnė shumė pyetje,
  54 duke i ngrehur leqe pėr ta zėnė pisk nė ndonjė fjalė prej gojės sė tij.  MEDITIMI.

  Ungjijtė shpallin se shpėtimi ėshtė dashuria falas e Zotit qė jep jetėn e tij pėr ne mėkatarėt. Dhe, ajo qė nuk pranon shpėtimin qė Zoti nė dashurinė e vet jep falas, ėshtė super-egoja fetare. Jezusi pėrfundon: "Prej kėsaj breznie tė kėrkohet llogari pėr gjakun e derdhur tė tė gjithė profetėve qė nga krijimi i botės... Po, unė po ju them: do tė kėrkohet llogari prej kėsaj breznie". Ky brez ėshtė brezi i Jezusit. Jezusi po shkon nė Jeruzalem dhe ēfarė do tė ndodhė? Ai do tė vritet dhe nė vdekjen e tij do tė jetė Qengji i Perėndisė qė mbart mbi vete tė keqen e botės, nga e cila Zoti donte tė na ēlironte qė nė fillim. Ėshtė nga brezi i Jezusit "qė do tė kėrkohet llogari" dhe Jezusi do tė paguajė faturėn: nė fakt ata pėrpiqen ta vrasin. Zakaria ishte profeti i cili, para se tė vdiste, do tė thoshte: "Kėshtu thotė Hyji: Pse i shkelni urdhėrimet e Zotit? Kjo gjė nuk do t’jua sjellė tė mirėn! Pasi ju e latė Zotin, edhe Zoti do t’ju lėrė ju!” (2Kr 24:20).
  Dhe Jezusi, nė kryq, do tė thotė: "Fali ata", kėshtu qė ai nė kėtė mėnyrė pagoi faturėn pėr tė gjithė gjakun, pėr tė gjitha padrejtėsitė e historisė, sepse ai, i pafajshmi, e ka identifikuar veten me tė gjithė tė pafajshmit, me tė gjithė krishterėt e varfėr qė ekzistojnė edhe sot, ēdo tė keqe qė i bėjmė ne i bėjmė atij. Jezusi thotė: "Atė, fal", por ai nuk e pagoi gjithė kėto me ēmim tė ulėt, ai e thotė kėto fjalė, i varur nė Kryq, nė momentin kur ishte duke dhėnė shpirtin. (Atė Filippo Clerici dhe Atė Silvano Fausti, Jezuitėt e Villapizzone).  VAZHDO MEDITIMIN.

  Lum ai qė iu fal mėkati,
  qė iu mbulua faji!
  2 Lum ai njeri qė Zoti nuk e numėron ndėr mėkatarė,
  nė shpirtin e tė cilit nuk ka dredhi.
  3 Pse heshta, eshtrat m’u kalbėn
  prej dėnesės sė vazhdueshme,
  4 sepse ditėn, natėn dora jote rėndonte mbi mua,
  fuqia mė lėshonte porsi nė vapė tė verės.
  5 Atėherė ta dėftova mėkatin tim,
  fajin tim mė nuk e fsheha.
  Thashė: “Do t’ia rrėfej Zotit fajin tim”,
  e ti ma fale fajėsinė e mėkatit tim.
  (Ps 32).


 6. #186
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  568

  Pėr: Komenti i ungjillit

  15-10-2021/E PREMTĖ JAVA 28/UNGJILLI: Lk. 12, 1–7.

  Tereza e Avilės.

  LUTJA: Sal 32


  7 Ti je strehimi im,
  ti mė ruan prej vėshtirėsisė,
  do tė mė rrethosh me kėngė gėzimi.
  8 Do tė tė bėj tė ditur, do tė ta mėsoj rrugėn qė duhet ndjekur,
  sytė e mi do t’i pėrqėndroj mbi ty.
  9 Mos u bėni si kali e mushku
  qė nuk kanė mend.
  Pėr ta lypset kapistėr e fre pėr t’i sunduar,
  pėrndryshe s’do tė afroheshin tek ti.
  10 Shumė vėshtirėsi e rrethojnė keqbėrėsin,
  atė qė shpreson nė Zotin e rrethon hiri.
  11 Gėzohuni nė Zotin e galdoni, o tė drejtė,
  brohoritni tė gjithė ju qė jeni zemėrpastėr.  LEXIMI I UNGJILLIT: Lk. 12, 1–7.

  1 Ndėrkaq u mblodh njė turmė e madhe e popullit ‑ mijėra e mijėra ‑ aq sa shkelnin njėri‑tjetrin. Jezusi mė sė pari u drejtua nxėnėsve tė vet:“Ruajuni prej tharmit tė farisenjve d. m. th. hipokrizisė!
  2 S’ka gjė tė mbuluar qė nuk do tė zbulohet, as tė fshehur qė nuk do tė merret vesh.
  3 Prandaj, ēdo gjė qė ju thatė nė errėsirė, do tė dėgjohet nė dritė dhe ēdo gjė qė pėshpėritet nė vesh ndėr skuta, do tė predikohet prej pullazeve”.
  4 “Po ju them juve, miq tė dashur: mos jua kini drojėn atyre qė mbysin trupin e pastaj s’mund tė bėjnė gjė tjetėr!
  5 Po ju tregoj kujt duhet t’ia keni frikėn: druani nga ai qė, pasi t’jua ketė marrė jetėn, ka pushtet t’ju hedhė nė ferr. Po, unė po ju them: atij kijani frikėn!
  6 Po, a nuk shiten pesė trumcakė pėr dy qindarė? E pra, asnjėrin prej tyre nuk e qet nė harresė Hyji.
  7 Kurse juve deri edhe fijet e flokėve tė kresė i keni tė numėruara! Mos kini frikė! Ju vleni mė shumė se njė mori trumcakėsh!”.  MEDITIMI.

  [B]Shumė herė Jezusi i rekomandon dishepujt e tij tė mos kenė frikė, tė mos druajnė. Njerėzit kanė frikė pėr shumė gjėra: pėr humbjen e dashurisė, vlerėsimin e tė tjerėve, pėr gjėrat qė mbushin vendet tona tė njohura, por mbi tė gjitha pėr humbjen e jetės, domethėnė pėr vdekjen. Kemi frikė sepse nuk e pranojmė realitetin tonė, dhe realiteti ynė ėshtė se jemi tė kufizuar. Nėse, nga ana tjetėr, ne e pranojmė kufizimin tonė, vdekjen, si njė vend bashkimi me Perėndinė, ne e vendosim veten nė njė gjendje ngushėllimi dhe besimi dhe jetojmė si miq tė Perėndisė, siē na kujton Jezusi: “Unė ju quajta miq".
  Duket se gabimi themelor i ēdo njeriu ėshtė tė mos pranojė kufizimin e tij si njė vend solidariteti me tė tjerėt. Nėse kufiri absolut, vdekja, bėhet bashkim me Zotin qė ėshtė babai im, tė gjithė kufijtė e tjerė janė vendi ku unė kam nevojė pėr tjetrin dhe bėhem mundėsia e njė marrėdhėnieje autentike me tė tjerėt.
  Nė Bibėl, "Mos ki frikė" ėshtė refreni i Zotit. Pėrgjigja e Adamit ndaj Zotit ishte: "U fsheha, sepse kisha frikė". Dhe aty fillojnė tė gjitha tė kėqijat tona: nė fshehjen e sė vėrtetės sonė. Sepse kemi frikė. Siē bėjnė farisenjtė ...
  Frika nga Zoti do tė na ēlirojė nga ēdo frikė. Frika nga Zoti nuk do tė thotė tė kesh frikė nga Zoti, por tė marrėsh parasysh se vetėm Zoti ėshtė Zoti, se Ai na do ne, ėshtė kuptimi i jetės sime; nėse e marr parasysh kėtė, nuk kam mė frikė nga asgjė.
  Nėse nuk kemi frikė nga Zoti dhe kemi gjithmonė frikė nga vdekja, ne nuk bėjmė asgjė tjetėr veēse e hedhim jetėn nė plehra (Gehena), sepse frika na bėn tė bėjmė atė qė bėn tė kemi frikė.
  Maja e mirė, domethėnė majaja e jetės, qėndron nė njohjen se ne jemi tė dashur me butėsi tė pafundme nga ai qė na ka krijuar, pavarėsisht kufizimeve tona. Nuk duhet tė kemi frikė! Edhe nė vogėlsinė tonė kemi njė vlerė tė jashtėzakonshėm! Shumė mė tepėr se harabela, shumė mė tepėr se flokėt e kokės sonė.


  VAZHDO MEDITIMIN

  Zoti e rinderton Jeruzalemin,
  i bashkon Izraelitėt e mėrguar,
  ai i shėron zemrat e copėtuar,
  dhe i lidh plagėt e tyre.
  Ai i njeh numrin e yjeve,
  dhe e thėrret secilin me emėr.
  I madh ėshtė Zoti ynė, i gjithėpushtetshėm,
  e pakufishme ėshtė dija e tij.
  Zoti i lartėson tė pėrvuajturit,
  kurse pėrdhe i shtron keqbėrėsit.
  Kėndojani Zotit kėngėn e falenderimit,
  bini harpės pėr nder tė Hyjit tonė.
  Ai me re i mbulon qiellin,
  dhe ia pėrgatit dheut shiun.
  (Ps 147).

 7. #187
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  568

  Pėr: Komenti i ungjillit

  16-10-2021/E SHTUNĖ JAVA 28/ UNGJILLI: Lk. 12, 8–12.

  LUTJA: Ps 105.

  1 ALELUJA!
  Lavdėroni Zotin e thirreni nė ndihmė Emrin e tij
  shpallni mes popujsh veprat e madhėrueshme tė tijat!
  2 Kėndoni, luani nė vegla muzikore pėr nder tė tij,
  kujtoni tė gjitha mrekullitė e tija!
  3 Mburruni me Emrin e tij tė shenjtė:
  le tė galdojė zemra e atyre qė e kėrkojnė Zotin.
  4 Kėrkojeni Zotin dhe fuqinė e tij,
  kėrkojeni gjithmonė fytyrėn e tij!
  5 T’ju bien nė mend mrekullitė qė bėri,
  mrekullitė e tija dhe gjyqet e gojės sė tij:
  6 ju fara e Abrahamit, shėrbėtorėt e tij,
  ju, o bijtė e Jakobit, tė zgjedhurit e tij!
  7 Ai ėshtė Zoti, Hyji ynė,
  mbi mbarė tokėn gjyqet e tija!
  8 Ai s’e harron Besėlidhjen e vet askurrė,
  premtimin qė ua bėri njė mijė breznive,
  9 lidhjen qė e bėri me Abrahamin
  dhe pėrbetimin qė i bėri Izakut.


  LEXIMI II UNGJILLIT: Lk. 12, 8–12.

  8 “Unė po ju them: kushdo tė dėshmojė para njerėzve se ėshtė imi, edhe Biri i njeriut do ta dėshmojė se ėshtė i tiji para engjėjve tė Hyjit.
  9 E ai qė tė mė bjerė mohit para njerėzve, edhe atij do t’i bihet mohit para engjėjve tė Hyjit.
  10 Kushdo tė thotė ndonjė fjalė kundėr Birit tė njeriut, ka pėr t’iu falur, por kush tė shajė Shpirtin Shenjt, nuk do tė ketė falje.
  11 Pastaj, kur t’ju qesin para sinagogave, para ushtruesve tė drejtėsisė e para pushteteve, mos u shqetėsoni [se] si do tė mbroheni e ēka do tė thoni:
  12 sepse Shpirti Shenjt nė atė orė do t’ju mėsojė ēka duhet tė thoni”.


  MEDITIMI.

  Shpirti ėshtė majaja, mėnyra konkrete e tė jetuarit: ka majaja e farisenjve, qė ėshtė hipokrizia dhe majaja e Perėndisė, Shpirti i Birit, Shpirti i atij qė ka mėshirė ndaj vėllezėrve tė tij dhe i bashkon me dashuri me tė gjithė dhe i bėn tė thonė: "Papa", "Abbą".
  Prandaj majaja e farisenjve, hipokrizia, ėshtė imazhi i vetvetes, protagonizmi i atyre qė thonė: "Unė e bėra veten, unė jam perėndia im, unė jam vetėmjaftueshėm".
  Edhe ata qė nuk njohin nė Jezusin Perėndinė qė paraqitet nė varfėri, nė pėrulėsi dhe me tė gjitha tė drejtat qė ne i konsiderojmė tė gabuara, do tė falen. Jezusi nė kryq do tė thotė: "Fali ata, ata nuk dinė se ēfarė po bėjnė".
  "Por ai qė ka blasfemuar kundėr Shpirtit Shenjtė, nuk do tė falet". Shpirti Shenjtė ėshtė Shpirti i sė vėrtetės. Por nga ēfarė pėrbėhet e vėrteta?
  Ndoshta e vėrteta konsiston nė gatishmėrinė e vazhdueshme pėr tė kėrkuar dhe mėkati i vėrtetė kundėr Shpirtit Shenjtė u pėrket atyre qė nuk kėrkojnė, atyre qė ndihen tė sigurt, atyre qė nuk ndryshojnė kurrė, atyre qė nuk kthehen nė besim, sepse mendojnė qė janė tė pėrsosur.
  E gjithė jeta jonė ėshtė njė udhėtim gjatė tė cilit jemi nė kėrkim tė urtėsisė, sepse urtėsia e vėrtetė, nė mėnyrė paradoksale, ėshtė pikėrisht ajo e atyre qė janė tė bindur qė nuk janė tė urtė, sepse nėse mendojnė se tashmė janė tė urtė, nuk e kėrkojnė me urtėsinė. Ėshtė pėr kėta njerėz qė Jezusi thoshtė: “Ju jeni tė verbėr dhe kjo nuk ėshtė mėkat. Por sepse ju besoni se shihni, mėkati juaj
  mbetet ”.
  Mėkati i vėrtetė kundėr Shpirtit qė ėshtė dashuria dhe jeta, Shpirti i gėzimit tė vėrtetė, konsiston nė prezumimin e tė qenit tė urtė dhe nė moshapjen ndaj risisė.
  (Nga Lectio 65 nga At Filippo Clerici dhe At Silvano Fausti).


  VAZHDO MEDITIMIN.

  Ju nuk jeni tė krishterė tė rremė, tė krishterė vetėm me fjalė.
  Ju jeni tė krishterė me fjalėn, me zemrėn, me duart tuaja.
  Ndjehuni si tė krishterė, flisni si tė krishterė dhe bėni punėn e tė krishterėve.
  Por ju nuk mund ta bėni vetėm.
  Ėshtė Jezusi qė do t'ju japė kėtė Shpirt, do t'ju japė forcėn pėr tė rinovuar gjithēka: jo ju, por Ai nė ju.
  (Kardinali Jorge Mario Bergoglio, 2012).

Faqja 10 prej 10 FillimFillim ... 8910

Tema tė Ngjashme

 1. Komenti juaj per kete foto te ministrit Tahiri.
  Nga DYDRINAS nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 26-02-2015, 17:31
 2. Joautenticteti i ungjillit
  Nga Ceni-1 nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 22
  Postimi i Fundit: 04-09-2014, 06:27
 3. Komenti i librit Medarixhus-Salikin nga Muhamed Husejn Jakubi
  Nga IslamInfo nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 16-08-2011, 12:04
 4. Komenti i Sures Jasin?
  Nga shtegi nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 22-07-2009, 13:18
 5. Komenti per prezervativet, Facebook kunder Papes
  Nga Vista nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 60
  Postimi i Fundit: 08-04-2009, 05:48

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •