Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,049
  Postimet n Bllog
  4

  Cili sht morali i jets suaj?

  E hapa kt tem, pr t par se me far morali e jetojn jetn e tyre shqiptart n kt epok t liris. Morali sht busulla e orientimit t gjithsecilit n lidhje me at q ne e perceptojm si t drejt apo t gabuar, t bukur apo t shmtuar. Pr t ndihmuar diskutimin, po ju shtroj pyetjet e mposhtme q mund t'ia bni vetes dhe prgjigjet mund ti hidhni n vazhdim n kt tem:

  - A ju ka shkuar ndonjeher n mendje kjo pyetje n lidhje me moralin e jets suaj?
  - Cila sht prgjigjia q i keni dhn ksaj pyetjeje?
  - Cili sht burimi apo ku sht bazuar morali juaj personal si njeri i lir?
  - A sht morali i rndsishm n jetn tuaj?

  Edhe pse tema sht e hapur pr diskutim, ju ftoj q t lexoni mendimin e antarve mbi kt shtje, por mos i paragjykoni apo komentoni mendimin q ata shprehin. Vlera e ksaj teme nuk jan komentet mbi moralin e t tjerve, por ajo q ju vet keni pr t thn pr moralin tuaj si njeri i lir. Ju ftoj t lexoni n heshtje mendimet e shprehura nga antart e forumit.

  Albo

 2. Anetart m posht kan falenderuar Albo pr postimin:

  Neteorm (17-01-2021)

 3. #2
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  32
  Postime
  2,092
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Cili sht morali i jets suaj?

  Personalisht, ka kohe qe brenda vetes i kam dhene nje drejtim "moralit" tim, nepermjet parimeve personale. Per mua morali i mirefillte nuk ka kuptim, ajo qe per mua eshte e moralshme nuk eshte per ty dhe anasjelltas. Zakonisht nje akt i moralshem nga nje i pamoralshem e identifikojne nga qenia akt i mire apo i keq.
  Ne fakt dhe perkufizimi i se mires dhe se keqes eshte analog me moralin.

  Qe te mos e zgjat, se fundja mund te flas vetem per vete ne kete drejtim, morali im eshte ky:

  1) e keqja = nderhyn ne jeten e tjetrit , per keq apo per mire qofte, nese ai nuk ta kerkon.

  2) e mira = 'do veprim nga i cili nuk i sjell dem askujt, vrit veten, drogohu, mekato sa te doje qejfi, per sa kohe nuk i bie me qafe te tjereve.

  P.s besoj se sikur njerezit te ishin me te ndergjegjshem ne kete drejtim, bota do ishte goxha nje vend me i mire.

Tema t Ngjashme

 1. Cila eshte frika me e madhe e jetes suaj?
  Nga pranvera bica n forumin Grupmoshat e komunitetit
  Prgjigje: 278
  Postimi i Fundit: 03-11-2015, 11:21
 2. Cili sht morali i ateistve?
  Nga )un( n forumin Agnosticizm dhe ateizm
  Prgjigje: 35
  Postimi i Fundit: 21-06-2008, 15:30
 3. Heronjt e jets suaj...
  Nga DI_ANA n forumin N krkim t romancs
  Prgjigje: 40
  Postimi i Fundit: 03-11-2007, 12:23
 4. Tregoni historite e jetes suaj!
  Nga tekla/mrapsht n forumin Grupmoshat e komunitetit
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 23-01-2004, 13:22
 5. Cili eshte morali i kesaj barcolete
  Nga benseven11 n forumin Humor shqiptar
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 28-09-2003, 23:26

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •