Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,775
  Postimet n Bllog
  3

  Deformimi i Gjuhs Shqipe ndr vite, nga politika...

  Gjuha shqipe, pasuria m e madhe e identitet kombtar sht n rrezik. Ajo kanoset nga ndikimi i anglishtes por edhe nga mungesa e vmendjes shtetrore.

  Investigimi i Top Story nxjerr zbuluar dokumente zyrtare, si jan vendimet e gjykatave, q jan publikuar me vendime skandaloze.

  Politikant, artistt dhe figura t ekranit, flasim me terma t huaj n mas t madhe. Gjuha shqipe po tkurret e fjalve t saj po u venitet shkqimi.

  Mbi 500 mij fjal t huaja jan futur pa dogan n gjuhn shqipe, ndrkoh fjalori yn ka vetm 48 mij fjal shqip.

  Dokumentari tregon sesi qeverit Berisha dhe Rama kan shkatrruar Institutin e Gjuhsis.

  Top Channel

  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 19-01-2021 m 00:21

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,090
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Deformimi i Gjuhs Shqipe ndr vite, nga politika...

  Pasi e pash dokumentarin t plot, bie dakord me problemin q ata ngren, por nuk bie aspak dakord me zgjidhjet q ata ofrojn pr kt problem. Diktati i dhunshm ligjor karshi shkeljeve gjuhsore nuk mund t jet zgjidhje e problemit. Esht mentalitet i prapambetur komunist ku shteti i jep zgjidhje do problemi me nj t rn t lapsit. Jan njerzit q e duan dhe vlersojn gjuhn shqipe q duhet t marrin rolin kryesor n ruajtjen e saj. Qofshin kta njerz ekspert n fushn e gjuhsis, apo shqiptar t thjesht. Ka shum gjra q ne mund t bjm pr ta ruajtur, trashguar, e pasuruar gjuhn shqipe.

  Shteti duhet t investoj n fushn e gjuhsis, sidomos n krijimin e nj fjalori t ri modern, q prmban shum fjal q kan hyr n epokn e teknologjis dhe Internetit. Por investimi i shtetit nuk duhet t bhet qorrazi, duke mbajtur n pun gjuhtar q nuk kan botuar nj studium shkencor mbi gjuhn shqipe n vite e dekada. Shteti pr mendimin tim duhet t sponsorizoj punn krkimore t gjuhtarve m t mir t shqipes, qofshin kta brenda apo jasht vendit. Shteti duhet t krijoj projekte me rndsi strategjike dhe kombtare, si prpilimi i nj fjalori t ri modern t shqipes, q nuk prmban vtm 48,000 fjal. Projekte t tjera pr studimin e fjalve t shqipes s vjetr, apo projekte se si fjalt e reja q po hyjn n gjuhn shqipe nga gjuh t huaja si anglishtja. Shteti duhet t ofroj nj shum parash si fond pr t sponsorizuar punn krkimore t studiuesve t ksaj fushe, por duhet t caktoj nj afat prfundimi t ktij projekti. Fondet do t mbulojn shpenzimet e puns krkimore t studiuesve. Shteti duhet edhe ti ndihmoj kta studiues q t mund t ken mundsi t prfitojn financiarisht nga shitja e fjalorve dhe librave t tyre, duke u parablere nj sasi t konsiderueshme kopjesh t atij libri para se t dali n treg. Kjo siguron mbshtetjen financiare dhe pavarsin shkencore t ktyre studiuesve q nuk jan m t varur nga politika apo ndryshimet e pushtetit. Nuk kan as pse punojn n nj institucion shtetror, pasi t ardhurat nga puna e tyre shkencore do t mbulojn shpenzimet e tyre.

  Ideja tjetr q pata teksa shikoja dokumentarin, sht pr ne blett puntore t forumit, q e kemi lvruar shqipen t part n Internet q n vitin 1998, q t bjm punn ton pr identifikimin dhe dokumentimin e fjalve t huaja q kan hyr n prdorim n gjuhn shqipe. Ne shum mir mund t vendosim n krah t do fjale t huaj, fjaln e gjuhs shqipe. Kjo do t na ndihmoj t gjith ne, si dhe gjith shqiptart q duan t ruajn e trashgojn gjuhn shqipe. Dhe si antar t forumit, le t bjm nj prpjekje pr t shkruajtur nj shqipe sa m t pastrt e sipas gramatiks, pasi ne nuk e kuptojm, por shqipja q ne shkruajm n faqet e forumit, ndihmon shum lexuesit e mendimit ton t msojn shqip. Gjithashtu, nse nuk shkruajm nj shqipe standarde, jemi duke kontribuar n prkeqsimin e gjuhs shqipe.

  M fajtort nga t gjith pr mendimin tim jan mediat e shkruara dhe vizive. Duke qen se shqiptart shpenzojn koh duke lexuar e dgjuar shqipen e tyre, ato duhet t vetndrgjegjsohen n at pik pr t kuptuar se far dmi po i shkaktojn shoqris shqiptare. Bni nj prpjekje pr t korrigjuar gabimet tuaja, sidomos kur vjen fjala tek prdorimi i fjalve t huaja, dhe shqiptimi i fjalve shqip me theks amerikan. N mendjet tuaja mbase ju duket sikur e shisni veten n syt e publikut shqiptar si t kulturuar. N syt e ktij emigranti shqiptar q ka 23 vjet q jeton n Amerik, jeni duke e shitur vetn si provincial t pandreqshm.

  Albo

Tema t Ngjashme

 1. ForumiShqiptar ndr vite..
  Nga Neteorm n forumin Ditari i meditimeve
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 21-09-2017, 19:25
 2. Shqipria ndr vite..
  Nga Neteorm n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 01-06-2017, 21:13
 3. Foto nga Korca ndr vite.
  Nga Archon n forumin Albumi fotografik
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 27-02-2013, 05:25
 4. Ndr vite...
  Nga Elna Durrsi n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 17-11-2009, 15:14
 5. Filozofia nder vite !
  Nga Pratolini n forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 27-11-2007, 19:12

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •