Frutat agrume prfshijn portokall, mandarina, limon.

Emri:  auto_210105172427_fruit1610797078.jpg

Shikime: 279

Madhsia:  46.9 KB
Cilndo nga sa m sipr preferoni t prfshini n dietn tuaj ditore patjetr q do t jeni n gjendje t ndryshoni ritmin e plakjes s qelizave dhe ta mbani mendjen tuaj t shndetshme

A e dini se me vetm nj portokall, keni prmbushur deri n dy her marrjen ditore t vitamins C , ndrsa me vetm nj mandarin keni mbuluar plotsisht nevojat ditore t trupit tuaj pr vitamin C.

Vitamina C, nj nga prbrsit m themelor t trupit ton, mbron sistemin imunitar, riparon qelizat dhe ndihmon n thithjen e hekurit.

Frutat agrume jan gjithashtu t pasura me antioksidant t cilt kontribuojn n funksionimin e duhur t mendjes, si dhe n funksionimin e duhur t kockave.

Gjithashtu prmes vitamins C krijohet kolagjeni, nj prbrs kryesor strukturor i lkurs, indit lidhor dhe kockave.

N mnyr t veant, esperitina mbron qelizat kundr plakjes.

Pr m tepr, hulumtimet kan treguar se polifenolt q gjenden n portokall e mbajn mendjen vigjilent.

Prve ksaj, agrumet jan nj zgjedhje ideale pr t filluar ditn tuaj me energjin e krkuar.

Ato jan t pasura me sheqerna natyrale dhe mbulojn 2% t marrjes ditore t kalorive.

T pasura me fibra, si t gjitha frutat, agrumet madje ndihmojn me probleme t zorrve , prmirsojn nivelet e kolesterolit dhe zvoglojn rrezikun kardiovaskular.

Nivelet e larta t acidit folik q ato prmbajn i bjn ato ideale pr grat shtatzna , pasi vetm nj portokall siguron 18% t marrjes s rekomanduar ditore t acidit folik.

Syri.net