Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet n Bllog
  3

  Meta: M 25 prill Shqipria pret prmbysje t madhe, jo thjesht rrotacion

  Gjat intervists n emisionin Kjo Jav t gazetares Nisida Tufa, n Nes24, Presidenti Ilir Meta u ndal dhe te fushata elektorale e zgjedhjeve t 25 prillit.

  Emri: auto_meta1111122221610817269.jpg

Shikime: 113

Madhsia: 37.2 KB

  Meta tha se fushatat zhurmmdha nuk kan treguar ndonj produktivitet t madh, ndrsa shtoi se i rndsishm sht mesazhi q jep do forc politike.

  Mes t tjerash, Kreu i Shtetit theksoi se sht momenti pr nj ndryshim t fort dhe t qart t vendit, q do prcaktoj nj rrug t qart europiane, dhe kjo arrihet vetm prmes nj ndryshimi.

  Gjithashtu, Meta iu bri thirrje qytetarve q t shkojn t votojn m 25 prill pr t ndshkuar me vot t gjith politikant, q i kan gnjyer.

  Pjes nga intervista:

  Pyetje: Zoti President, le t flasim pak pr fushatn elektorale, q tashm duket se ka nisur pr partit. Nga mnyra sesi po realizohet nj fushat ndryshe, n koh pandemie. Vet Ilir Meta sht politikani motor, sa her ka pasur fushata elektorale. Si e shikoni kt fushat n kto kushte, kur nuk lejohet grumbullimi i shum njerzve, apo kur gjithka po krijohet n formn virtuale? Si do t jet kjo fushat, a do t jet produktive, rezultative..?

  Presidenti Meta: Fushatat zhurmmdha, nuk kan treguar ndonj produktivitet shum t madh. E rndsishme sht mesazhi i do force politike, pr ti treguar qytetarve sesi prcillet ky mesazh. Kjo varet nga aftsia e forcave t caktuara dhe nga rrethanat. Kuptohet q jemi n rrethana t veanta nga ato t fushatave t kaluara, por ekziston mundsia pr ta prcjell kt mesazh, ndrmjet mediave dhe komunikimeve t tjera moderne apo bashkkohore. Pse jo edhe der m der. Mesazhi sht kryesor, nuk sht zhurma.

  Pyetje: Po zhvillimet e procesit zgjedhor m 25 prill, mund t ken probleme n kto kushte?

  Presidenti Meta: Nuk e besoj. Ne kemi vn re q, jan br zgjedhje shum korrekte n Maqedoni, n kushte t tilla. Do bhen zgjedhje edhe n Kosov. Nuk e shikoj problematike t respektohen distancat, t respektohen protokollet.

  Pyetje: N kushtet q jemi duket qart, dhe sht shprehur qart q kryeministri Rama, krkon nj mandat t tret qeveriss. Po kshtu dhe qeveria krkon mandatin e tret. N ann tjetr Ju si President i Republiks, jeni shprehur pro rotacionit, sepse Shqipris i ka ardhur momenti pr tiu nnshtruar rotacionit. Dua tiu pyes, cilat jan prpjekjet e opozits? Si i vlersoni Ju, pr t arritur kt rotacion?

  Presidenti Meta: Pr mua nuk sht m i rndsishm rotacioni, sepse ai do t thot m shum ndryshim raportesh n qeverisjen e vendit. Vendi ka nevoj pr nj prmbysje, n kuptimin m t mir t fjals. Un, e them shpesh koha e ndryshimit ka ikur q prej katr vitesh. Kto katr vite, q kemi kaluar kan folur pr nj prkeqsim t rnd t situats, n funksionimin e shtetit t s drejts. Kemi par nj prkeqsim t situats ekonomike dhe sociale, q prpara se t ndodhte pandemia. Ka nj rritje t polarizimit shoqror n vend. Kemi nj rritje t jashtzakonshme t borxhit.

  Ndrkoh kemi nj rnie t ndjeshme t ardhurave pr qytetart shqiptar, q do t thot se ky borxh q sht marr ngrihet n nivele shum t larta dhe nuk ka shrbyer as pr zhvillimin e qndrueshm ekonomik dhe as pr t luftuar varfrin. Ky borxh ka shkuar n interes t grupeve t przgjedhura t siprmarrsve, t cilt kan vazhduar t fitojn koncesione tepr t dyshimta. N kt drejtim, jemi n nj situat ku vet moselja e negociatave me Bashkimin Europian tashm pr nj koh t gjat, tregon pr krizn, jo thjesht pr stanjiacionin. sht momenti pr nj ndryshim t fort dhe t qart t vendit, q do prcaktoj nj rrug t qart europiane, dhe kjo arrihet vetm prmes nj ndryshimi.

  Pyetje: A e shihni ju, opozitn t bashkuar, njzri zoti Meta?

  Presidenti Meta: Kjo nuk sht shum e rndsishme. Un, mendoj, q n trsi populli shqiptar krkon nj ndryshim t fort edhe t qart. Treguesi i shifrave t largimit t shqiptarve, sidomos i t rinjve nga vendi sht alarmues. Mos harrojm se, sht rritur shum. Sidomos cilsia e qytetarve dhe e t rinjve q largohen. Nga Shqipria po ikn, jo vetm mosha m aktive e popullsis, por njkohsisht edhe intelektualt, t rinjt shummir t arsimuar apo ata q jan n pun t mirpaguara dhe me nj nivel t mir t jetess. Kemi t bjm me nj munges shprese dhe pasiguri, q duhet t marr nj prgjigje prmes 25 prillit.

  Pyetje: Po, por alternativat jan kto Zoti Meta, qeveria aktuale, apo opozita e bashkuar apo jo? Nuk e di sepse nuk e mora ende prgjigjen tuaj, opozita krkon t vij n pushtet pr ta prmbysur?

  Presidenti Meta: Kto jan pyetje q u takojn kryetarve t forcave t caktuara politike. Pr mua si President, sht e rndsishme q i gjith populli shqiptar ta vlersoj si nj referendum 25 prillin, pr t ardhmen e tij europiane, q sht vn n diskutim tepr serioz.

  Pyetje: Presidenti i Republiks, por edhe si politikan me shum prvoj, kur shohim kt atmosfer pak prpara zgjedhjeve, duket se opozita sht pak von me listat. Cili sht perceptimi juaj zoti President, me nj list bashk apo me dy lista? A do t ndahej opozita nse bhej fjal pr dy lista?

  Presidenti Meta: Kjo nuk sht nj shtje aspak e rndsishme pr mua dhe as pr qytetart shqiptar. Mendoj se mesazhi kryesor sht mesazhi i ndryshimit t fort edhe i rimarrjes s prgjegjsive nga vet qytetart e Shqipris, pr t ardhmen e familjeve dhe vendit t tyre. Dhe kjo do t ndodh vetm prmes pjesmarrjes s tyre masive n kto zgjedhje, t ciln nuk e shoh si nj mision patriotik.

  Pyetje: Por populli duhet t zgjedh apo jo?

  Presidenti Meta: Un mendoj se populli do t zgjedh ndryshimin, kjo sht e rndsishme. Kush e prfaqson m mir ndryshimin? Kjo sht shtje e alternativave t caktuara. Por, e rndsishme sht q qytetart t shkojn t votojn dhe t zgjedhin ndryshimin, t garantojn t ardhmen europiane t Shqipris, q sht vn n pikpyetje. Vendi ka nevoj pr nj ndryshim t fort.

  Syri.net

 2. #2
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,704
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: Meta: M 25 prill Shqipria pret prmbysje t madhe, jo thjesht rrotacion

  Superman i shqipetareve, qe do na shpetoje te gjitheve.

Tema t Ngjashme

 1. Shqipria ne vPopulus ju pret
  Nga Banana n forumin Lojra n kompjuter
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-07-2019, 17:07
 2. Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 19-05-2014, 17:13
 3. Meta pret prfaqsuesit politik t Lugins s Preshevs
  Nga celyy n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 24-02-2010, 18:16
 4. Shqiperia 6 Prill 1939
  Nga Kreksi n forumin Albumi fotografik
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 15-10-2007, 15:16
 5. Regjimi i Hoxhes prballe revoltes pr prmbysje
  Nga Kallmeti n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 05-09-2002, 01:22

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •