Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-07-2020
  Postime
  110

  Mitmarrja mbetet nj plag e pandreqshme e Spitaleve Publike

  Pas viteve`90 lindi nj fenomen i ri n systemin shndetsor public shqiptar- mitmarrja.
  N kohn e diktaturs mitmarrja n spitalet publike nuk egzistonte, por egzistonte tradita si dshira e pacientit pr t falenderuar mjekun apo ekipin mjeksor q i kishte shrbyer nprmjet qerasjes me nj drek apo duke i drguar dhurata n form ushqimesh apo pijesh mjekut q e kuroi at. Kjo tradit egziston jo vetm n Shqipri por n t gjith vndet ballkanike
  Pas viteve `90 me ndrrimin e sistemit, solli n sitemin shndetsor reforma t thella duke larguar sistemin shndetor falas si n sistemin parsor ashtu dhe n sistemin spitalor, dhe duke e orientuar at n nj sistem me pages nprmjet mbulimit me Siguracionet shndetsore duke krijuar institutin e Sigurimeve dhe Kujdesit Shndetsor (sot Fondi i Sigurimeve Shndetsore), duke privatizuar Farmacit, systemin Stomatologjik, hapjen e shkollave t larta profesionale t infermjerise, dhe t profesioneve t tjera mjekesore, duke prmirsuar disa ligje, por pa i shkuar deri n fund.
  Por kto reforma nuk arritn t konsolidohen n spitale t cilat mbetn pa u reformuar sepse ndrrimi i pushteteve, ndihmat e shumta q erdhn n at koh nga jasht nprmjet fondacioneve dhe institucioneve t tjera ndrkombtare u prvehtsuan nga individ q kishin mundsi ti merrnin sepse ato erdhn n form dhuratash dhe duke mos patur nj paket ligjore t sakt, ato u morn dhe me to u krijuan farmacit e para private, qndrat shndetsore egzaminuese dhe analiza t para private, dhoma stomatologsh t para private t pajisura me aparatura dhe pajisje t tjera t dhuruara pr spitalet dhe qndrat shndetsore publike, por q u prdorn privatisht pa asnj pages apo tarif e taks.
  Kshtu lulzoi shrbimi privat shndetsor n fillim pa rregulla por se Ministria e Shndetsis gradualisht prshtati legjislacionin disa vite me vons.
  Kjo ndikoi shum n punn e mjekve dhe infermjerve madje dhe t sanitarve dhe t personelit ndihms n spitale, t cilt me rroga fare t ulta punonin n kushte mizerabl n ato spitale.
  Protestat publike, firmat piramidale, ngjarjet e `97-`98, ndrrimet e pushteteve, emrimet e drejtuesve n sistemin shndetsor me militant, lvizjet dhe grumbullimi i mjekve dhe infermjerve n qytetet e mdha duke ln zonat rurale pa punonj shndetsore, shkeljet ligjore t ministrave me tenderat, me urdhrat pr largimin e mjekve nga zonat e thella n qytetet e mdha, mungesa e nj pakete ligjore t prmirsuar prvec asaj t reformave t sistemit shndetsor n vitin `93-`94, shaktuan nj munges disipline n Spitalet terciare, rajonale madje dhe t spitaleve m t vogla nj pjes e t cilave u mbylln si pasoj e reformave n systemin shndetsor duke u kthyer n qndra shndetsor.
  Pr pasoj spitalet ngeln pa kontroll, n spitale u futn mjek e infermjer jo cilsor, pa konkurs, nprmjet presioneve t politikanve q ishin n pushtet, u vendosn drejtues jo profesionist, nuk u miratua Bordi drejtues i Spitaleve megjithse Projekti i reformit t Spitaleve sidomos t qndrave universitare spitalor e Tirans, u drejtuan nga njez t emruar nga politika t cilt e thurn disiplinn n spitalet publike dhe i transformuan ata n spitale gjysm private ku pacientt paguanin nn dor, dhe askush nga shteti, nga ministria nuk reagonte pr vite me rradh.
  Miratimi i hapjes s spitaleve private tregoi menjher diferncn n cilsin e kujdesit shndetsor t pacientve.
  Nj nga gabimet e rnda t Qeverive t viteve `90-2020 ishte mbajta e nj GDP pr Shndetsin shum t ult n raport me fqinjt e aq m pak me botn, rreth 2.2%-2.7%, mbajtja e rrogave t ulta pr mjekt e familjes dhe t mjekve specialist , dhe personelet shndetsor professional si infermjer, fizioterapist, imazherist, mami, logopedist etj. Nj plag e hapur q n vitet `90, por q u rndua me kalimin e viteve ishte largimi i mjkve dhe infermjerve jasht shtetit
  Por, prsri Drejtuesit e Sistemit Shndetsor megjith rregullimin e ligjit pr spitalet dhe qndrat shndetsore dhe diagnostikese private, lejuan q mjek dhe infemjer, fizioterapefte, imazherist, t punonin jo vetm n spitalet publike por edhe n ato private njkohsisht, duke dobsuar shrbimin shndetsor n spitalet publike, sepse aty nuk kishte kontroll dhe as zbatim disipline administrative dhe shkencore.
  Kjo lindi dshirn e pasurimit t shpejt e pr pasoj mitmarrejn, e cila u rrit n mnyr galopante me kalimin e viteve.
  Kjo u vu re nga statistikat ku nga 3 mjek pr 1000 banor n 1991, sot sht 1 mjek pr 1 mij banor n 2019, dhe nga 4 infermjere/mami pr 1000 banor n 1991 n 3 infermjere pr 1000 banor n 2019, siguracionet shndetsore mbulojn vetm disa medikamente t rimbursuara vetm 450 medikamente, dhe ato jo shum cilsore, me nj taks shndeti prej 3.7% , pra t ult, dhe me nj rimbursim t pjesshm t egzaminimeve n spital, duke ln n mshir t fatit analizat q t siguruarit i paguajn me lek n dor kryeisht n privat sepse nuk ka qndra shndetsore analizash publike prvec nj pakete t cunguar analizash nprmjet checkup-it t realizuar me PPP.
  sht e vrtet q qeverisja e sotme ka br hapa serioz n prmirsimin e pjesshm t gjndjes, duke rritur n mnyr t konsiderueshme rrogat e personelit shndetsor, duke investuar n prmirsimin e infrastrukturs s spitaleve , gj q u vu re n kohn e Pandemis, por jan shum pak pr nj system shndetsor publik t dal nga binart ku spitalet madje dhe ato qndrore dhe universitare n Tiran jan kthyer n nj makth t vrtet pr pacientin i cili prakikisht sht kthyer n klient, megjithse paguan siguracionet shndetsore.
  Pacientt n shumicn drrmuese t rasteve paguajn nn dor mjekt, infermjert, sanitart, n nj koh q spitali sht i shtetit, pajisjet mjeksore jan shtetrore, personeli shndetsor pagueht nga shteti.
  po ndodh kshtu pra n Shqipri? nj mitmarrje katastrofike, ku pagesa nn dor n jave n QSUT shkon afrsisht rreth 30.000 -50.000 euro nga shtrimet konsultat.
  Harxhimet e popullats per Capita pr shrbimet mjeksore jan nga m t lartat n Europ sepse paguhen nn dor nprmjet mitmarrjes dhe shkojn n 60.000 lejt t reja n vit pr person t smur, megjithse funksionojn siguracionet shndetsore. Ky sht nj turp i madh.
  Reforma duhet t bhet e thell dhe e ashpr, pavarsisht se dikush mund t thot se kemi pak mjek e pak infermjer.
  Po nuk shkatrrua sistemi i mitmarrjes n Spitalet publike, nuk do t ket shrbim cilsor t kujdesit shndetsor pr pacientt e shtruar.
  Po nuk u vendos konkurimi pr tu futur n pun qoft n spital pr mjek dhe infermjer, dhe po nuk u stimuluan mjekt dhe infermjert e talentuar qoft me pagesa qoft me bonuse, dhe po nuk u futn n pun n spitalet terciale dhe rajonale, mjek dhe infermjer nga m t mirt (dhe kt do ta vendos komisioni i konkurimit), nuk do t ket shrbim cilsor t kujdesit shndetsor.
  Po nuk u vendos drejtimi me Bord i Spitaleve nuk do t ket Disiplin administrative, disiplin shkencore, dhe kontroll i harxhimit t pajisjeve, medikamenteve, consumable mjeksore, nuk do t ket shrbim cilsor mjeksor pr pacientt.
  Po nuk u prmirsua legjislacioni mjeksor duke vendosur kategorizimin e infermjrve, dhe mjekve, po nuk u ndalua dypunsimi i mjekve dhe infermjerve, po nuk u nda puna midis pedagove mjek dhe infermjr me internistt, nuk do t ket shrbim cilsor t kujdesit shndetsor n spitale.
  Ka plot element t nj reforme t sakt n Shndetsi.
  Ndryshe fenomeni i mitmarrjes q ka degraduar aq shum n spitale sa q edhe nj sanitare si Tirja tu xhvat fatkeqve pacient para, n kmbim t shrbimit- do t shkatrroj prfundimisht Sistemin spitalor Shndetsor.
  Shpresojm q Qeverisja e sotme dhe e Nesrme krahas prpjekjeve pr t mposhtur Pandemin, t krijoj nj mundsi pr nj Reform serioze n Sistemin Spitalor, dhe t mos t`ja ler vetm Ministres s Shndetsis barrn e puns.

  priftipirro2017@gmail.com

 2. #2

  Pr: Mitmarrja mbetet nj plag e pandreqshme e Spitaleve Publike

  Mbi do lloj reforme dhe ligji ky problem i vjedhjes,i krimit ekonomik,i ryshfetit qe po futet ne ADN shqiptare,qe po behet kulture per te mos thene tradite,po kthehet ne standart jetese,eshte kthyer tani ne nje domoshmeri shoqerore etj etj dhe eshte pothuajse e pamundur te luftohet.
  Me ligje as diktatura komuniste nuk ariti ta luftoje. Kishte me teper hajdute dhe ryshfetxhi ne kohen e komunizmit se sa ne kohen e Zogut a te Italise per vete faktin se per qeverine komuniste nuk kishte rendesi njeriu i ndershem,rendesi kishte njeriu i partise.

  Vjedhja e ryshfeti ne Shqiperi nuk kane egzistuar ne ato zona ku hajduti tregohej me gisht,ku hajdutit nuk i jepej as nuse. Sot ne Shqiperi hajdutin qe vodhi floririn e Shtetit e kemi bere President dhe u be president me marveshje dhe me mirkuptim te plote politik,moral dhe popullor.

 3. Anetart m posht kan falenderuar SERAFIM DILO pr postimin:

  Eloh ! (15-01-2021)

 4. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,049
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Mitmarrja mbetet nj plag e pandreqshme e Spitaleve Publike

  Problemi ne kete teme nuk eshte qe infermieret e mjeket marrin para nen dore nga pacientet e tyre. Problemi eshte qe edhe pas 30 vjetesh, ne Shqiperi ka "Spitale Publike". Nuk ju kane mjaftuar 30 vjet qe te mesoni qe cdo gje qe e kontrollon e menaxhon shteti, sherben per te ushqyer korrupsionin e administrates shteterore? Dhe ajo qe eshte kuja fare, eshte taksa qe ai shtet ju mban nga rroga per mjekesine, dhe ju ofron nje sherbim skandaloz. Hallexhiu prape tek privati e zgjidh hallin e tij me shendetin, dhe e paguan ate mjekesine dyfish.

  - A ka mitmarrje dhe nje fenomen te tille tek spitali apo poliklinika private?

  Jo. Privati te nxjerr cmimin, te ofron edhe sherbimin, e te ofron nje sherbim cilesor, e te zgjidh hallin apo problemin qe ke. Nuk ke perse i paguan infermieret, as doktoret me para ne dore, pagesen e bere me fature tek sporteli kur mbaron sherbimin.

  Per aq kohe sa ju prisni nga shteti dhe njerezit e korruptuar qe drejtojne ate shtet qe t'iu ofrojne "mjekesi falas", mire u gjen. Fajin e kini vete, nuk e kane as ata mjeket e infermieret qe punojne ne nje sistem te korruptuar shteteror. Nese do te kish vetem nje sistem privat mjekesie, spitalet dhe poliklinikat do te ishin private, do te konkurrinin me njeri-tjetrin, dhe ata doktoret e infermieret do te benin nje pune me cilesore se sa bejne ne shtet. Ne privat, te heqin nga puna nese nuk ben punen sic duhet karshi klientit.

  Albo
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 18-01-2021 m 17:34

 5. #4

  Pr: Mitmarrja mbetet nj plag e pandreqshme e Spitaleve Publike

  Privati funksionon ne ato sisteme ku ka ligj dhe etike a moral,plus duhen edhe mundesite finaciare... Nuk mund te funksionoje ne nje shtet si Shqiperia ku privati,privatizimi kuptohet vetem vjedhja. Privatizimi i pare shqiptar qe zaptimi i tokave dhe vjedhjet ne kadaster...dhe eshte nje privatizim 30 vjear qe po vazhdon akoma,nuk po i duket fundi.

  Shembull ne Shqiperi eshte privatizimi i arsimit apo i shkollave,qe eshte dhe privatizimi me i thjeshte dhe mbase edhe me i arsyeshem. Ky privatizim i arsimit jo vetem qe nuk funksjonoj por u kthye ne nje marrezi idioteske si nga ana ekonomike po ashtu edhe nga ana arsimore,njerez qe nuk kishin mbaruar as filloren i blene ose u pajisen me tre kater diplloma.

 6. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,049
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Mitmarrja mbetet nj plag e pandreqshme e Spitaleve Publike

  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Privati funksionon ne ato sisteme ku ka ligj dhe etike a moral,plus duhen edhe mundesite finaciare... Nuk mund te funksionoje ne nje shtet si Shqiperia ku privati,privatizimi kuptohet vetem vjedhja. Privatizimi i pare shqiptar qe zaptimi i tokave dhe vjedhjet ne kadaster...dhe eshte nje privatizim 30 vjear qe po vazhdon akoma,nuk po i duket fundi.

  Shembull ne Shqiperi eshte privatizimi i arsimit apo i shkollave,qe eshte dhe privatizimi me i thjeshte dhe mbase edhe me i arsyeshem. Ky privatizim i arsimit jo vetem qe nuk funksjonoj por u kthye ne nje marrezi idioteske si nga ana ekonomike po ashtu edhe nga ana arsimore,njerez qe nuk kishin mbaruar as filloren i blene ose u pajisen me tre kater diplloma.
  Privatizimi i par shqiptar, n Shqiprin post-komuniste, nuk ishte ai i pronave. Ishte privatizimi i t gjitha ndrmarrjeve shtetrore q prodhonin edhe bukn, edhe qumshtin, edhe vezn n vend. Prej plot 30 vjetsh, tregu shqiptar ka buk plot, lloje soje, prodhim i vendit dhe i huaj. Nuk ka m rradh buke. Nuk ka m racione buke. Nuk ka m tollona pr t marr buk t racionuar. Qumshtin e lops, apo t dhis, apo t deles, nuk e prodhon m kooperativa bujqsore e drejtuar nga shteti, e prodhojn mijra fermer shqiptar n mbar vendin, q furnizojn tregun e vendit pr mrekulli. Asgj nuk mungon.

  Problemi me pronn sht problem i madh, pasi shqiptart n kto 30 vjet kan lvizur npr qytetet e mdha t vendit. Pa harruar emigracionin q ka sjell largimin dhe braktisjen e pronave private. Pa harruar edhe faktin q sistemi komunist e zaptoi e shtetzoi pronn private q n 1945 n at vend. Pa harruar edhe paran e pist t mafies e drogs q pastrohet duke "investuar n industrine e ndrtimit". Pra nuk sht nj problem i leht pr tu zgjidhur pr t gjitha kto shkaqe. Por shteti sht n faj pr pronn private, pasi at shtet e drejtojn zorraxhinjt. Zorraxhinjt jan ata njerz nuk e mbushin dot barkun e tyre me buk q e prodhojn vet, kshtu q mbijetesa pr ta sht t vjedhin e uzurpojn bukn q prodhojn t tjert.

  Katr diplomat e blera me para n universitetet private t Tirans, u hynin n pun vetm atyre q donin t siguronin nj pun n shtet. Privati nuk punson njerz inkompetent q nuk e bjn punn. Nj tjetr rast ku korrupsioni n arsim, u ushqye nga vet shteti. Nuk mund t certifikosh dijen e pa testuar. Dhe gabimi i madh i shtetit ishte mungesa totale e monitorimit dhe testimit te ketyre universiteteve private. Shite diploma me leke ne dore? Te hiqet licensa e universitetit dhe humbet gjithe investimin tend. Kaq mjaftonte qe universitetet te mos perfshiheshin ne korrupsion. Plus shteti nuk jep 100 licensa universitetesh private, jep vetem 4-5 licensa, duke u bazuar ne statistikat e nevojat e tregut lokal. Kto gabime te korrigjueshme lehtsisht, Edi Rama i prdori si justifikime pr t rikthyer monopolin e dijes s arsimit t lart n shtet. M shum taksa nga rrogat e shqiptarve pr arsimin, m shum mundsi vjedhje, shprdorimi, korrupsioni dhe punsimi pr simpatizantt tan politik.

  Albo
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 20-01-2021 m 11:08

 7. #6

  Pr: Mitmarrja mbetet nj plag e pandreqshme e Spitaleve Publike

  Albo ideja e privatit apo privatizimit ne ekonomi eshte pak komplekse por ka ndryshim midis liberalizimin me privatizimin. Natyrisht qe liberalizimi nga nje furre buke (fabrika e bukes) ne shume furra buke jo vetem qe do sjelli shumllojshmeri por supozohet qe duhet te sjelli edhe konkurence cilesie dhe mimi,prandaj liberalizimi eshte gjithmone i mirpritur ne ekonomi.

  Privatizimi ne Shqiperi eshte qe prsh Nafta apo Aeroporti i Rinasit nuk kane sjelle asnje perfitim per shtetasit shqiptare. Ne Shqiperi 49 % e privatizimeve kane qene ose te padrejta ose abuzive dhe pjesa tjeter nje 50 % pothuajse ka qene vjedhje "e paster". Edhe sot po te shikosh te gjitha privatizimet apo tenderat jane vetem korrupsion dhe vjedhje e paster,mjafon te shikosh privatimet apo tenderat e mjeksise qe ka bere Rama. Po ta perseris : ne nje shoqeri te korruptuar eshte shume e veshtire te fuksionoje privati sidomos kur privati behet edhe monopol.

Tema t Ngjashme

 1. Prostitucioni,kjo plag e shmtuar!
  Nga DI_ANA n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 24-06-2008, 18:53
 2. Ndoka: Ja pikat e dobta t mjeksis e spitaleve
  Nga RaPSouL n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 11-03-2008, 23:12
 3. Plag jete!
  Nga Poeti n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 41
  Postimi i Fundit: 29-05-2007, 18:35
 4. Drejtort e spitaleve, ikin mjekt, vijn menaxhert
  Nga DYDRINAS n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 13-04-2007, 11:56

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •