Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Prizrenasi_40
  Antarsuar
  14-01-2021
  Vendndodhja
  Prizren
  Mosha
  41
  Postime
  27

  Varsia nga Celulari

  A jeni t varur nga celulari?

  Ja se si ta zbuloni!

  Telefonat celular kan aftsin q t nxisin sjellje t rrezikshme dhe varsi tek njeriu.

  Varsia ndaj telefonit sht shum e ngjashme me at t bixhozit q ndrhyn fort n jetn e njeriut, shkruan “AgroWeb”.

  Kjo varsi mund t ndikoj fort n produktivitetin e njeriut, funksionet e trurit, balancn mes jets dhe puns, por edhe n jetn personale, transmeton lajmi.net.

  Ankthi social dhe vetmia jan t lidhura ngusht me prdorimin e telefonit dhe si vn re ekspertt e AgroWeb.org, njerzit shkruajn shum, por flasin pak me njri tjetrin.

  Shenjat Paralajmruese Q Tregojn Se Jeni T Varur Ndaj Telefonit Celular:

  Ju z gjumi me vshtirsi
  Jeni n ankth
  Rrjetet sociale ju stresojn
  Nuk rrini dot pa telefon n dor
  Nuk reshtni dot s postuari
  Ju shkruani m shum mesazhe se sa flisni me t tjert
  Lundroni n internet pa mendje vetm pr t humbur kohn
  Nuk rrini pa kontrolluar telefonin edhe kur jeni n makin.
  Nuk dilni dot nga shtpia pa marr telefonin me vete
  Ndiheni t vetmuar nse nuk keni telefonin me vete
  Ushqeheni me telefon n dor
  Marrdhniet shoqrore vuajn si pasoj e telefonit
  Bni veprime impulsive
  Nuk heqni dot dor nga telefoni
  Si T Shptoni Nga Varsia Ndaj Telefonit.
  Kjo mund t duket e vshtir por jo e pamundur.

  Pr shembull, nj mnyr e mir pr t kufizuar prdorimin e telefonit pa e ndshkuar veten n mnyr drastike sht q n shtpin tuaj t krijoni zona ku nuk lejohet telefoni.

  Dhoma e gjumit, dhoma e ndenjes apo ajo e ngrnies jan zona ku nuk duhet t prdorni telefonin.

  Nj mnyr tjetr sht q vendosni disa limite.
  Pr shembull, nse e prdorni telefonin shum gjat dits, vendosni nj limit kohor, si mund t jet ora 17:00 e pasdites kur keni mbaruar punn.

  Nse nuk e prdorni telefonin pas ksaj ore, do t keni m shum koh pr t br gjra q kan me t vrtet rndsi pr ju dhe familjen.

  Ne drgojm shum mesazhe, por a angazhohemi me t vrtet n komunikim t hapur me njerzit?

  Duke ln telefonin mnjan, do t keni mundsi t formoni, ngrini dhe ushqeni marrdhniet tuaja shoqrore dhe familjare.

  Edhe nse merrni telefonata pune ose mesazhe elektronike, bjini vetes nj nder dhe mos u merrni me t. Telefoni aty do t jet, edhe t nesrmen.

  Avantazhet e Kufizimit t Prdorimit t Telefonit
  Ekspertt e AgroWeb.org thon se kufizimi i prdorimit t telefonit sjell nj sr prfitimesh.

  Do t jeni m n paqe,
  Do t vuani m pak nga ankthi
  Do t mendoni m qart
  Do t shprqendroheni m pak
  Do t jeni m krijues
  Do t ndiheni m shum fuqiplot
  Do t flini m mir
  Do t keni marrdhnie shoqrore m t forta
  Do t jeni m t ndrgjegjshm sa i prket ushqyerjes.

  Kjo e fundit sht shum e rndsishme pr vet faktin se nse ushqehemi duke e pasur mendjen telefonin, nuk do ta kemi mendjen tek ato q po ham, duke rritur kshtu gjasat e mbipeshs por edhe smundjeve t tjera q i kanosen aparatit trets.

  Kopjuar nga faqja: www.ndryshe.co
  Ndryshuar pr her t fundit nga Prizrenasi_40 : 14-01-2021 m 16:14

Tema t Ngjashme

 1. Studim: Varsia nga celulari
  Nga J@mes n forumin Pyetni psikologun
  Prgjigje: 16
  Postimi i Fundit: 07-08-2010, 18:51
 2. Varesia nga Interneti-Internet Addiction Disorder
  Nga helene n forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 03-02-2010, 09:50
 3. Varsia (aq e kushtueshme) nga njohjet e pavarsis
  Nga Sabriu n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 23-08-2008, 10:43
 4. Varsia ndaj mjeteve t teknologjis.
  Nga land n forumin Tema shoqrore
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 19-02-2008, 11:37
 5. Varsia Nga Alkooli
  Nga Gimi3 n forumin Tema shoqrore
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 01-02-2007, 13:46

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •