INTERVISTA/ Flet kngtarja e mirnjohur e kngs popullore dhe polifonike, Mjeshtre e Madhe, Paro Ziflaj

- Kudo m krkojn kng polifonike, knga q na indetifikon si komb

N rreth 55 vite n sken kam knduar rreth 450 kng polifonike dhe 105 kng popullore

- N vite kam bashkpunuar me kompozitort Adrian Hila, Gramoz Kozeli, Genc Malaj, Vani Rushiti, Edmond Zhulali, Alban Hoxhaj

-M kt Pandemi shtpin e kam kthyer n studio muzikore

Albert Z. ZHOLI

Emri:  paro_ziflaj.jpg

Shikime: 291

Madhsia:  33.7 KB

Edhe pse situat Pandemie, Parua e ka kthyer shtpin n studio muzikore. Duke qen njkohsisht dhe kantautore ajo shkruan, kndon, hedh vija muzikore, duke e mposhtur kt situat. Tashm ka gati disa kng t cilat po i incizon me formacione t ndryshme muzikore. N vitin 2016 nga Presidenti Nishani mora titullin Mjeshtre e Madhe. N rreth 55 vite n sken ka knduar rreth 450 kng polifonike, 105 kng popullore. Si kantautore ka n repertor 100 kng. Ka bashkpunuar me kompozitort Adrian Hila, Gramoz Kozeli, Genc Malaj, Vani Rushiti, Edmond Zhulali, Alban Hoxhaj, etj. Bashkpunim me kngn popullore ka me grupin Djemt e Vjoss dhe me kngtart Silva Gunbardhi, Dule Malindi, Adriana Kureta, etj. Kam qen pjestare dy her n Maratonn e kngs Popullore t organizuar nga TV Klan.


-Situat e vshtir pr artin, kryesisht pr kngtart. far bn Parua n kt situat?

-Ne jemi msuar me njerz, me aktivitete, me koncerte. Jemi msuar gjthmon n lvizje brenda dhe jasht Shqipris. Kjo situat na ka izoluar por srish un nuk rri. Shtpin e kam kthyer n nj studio, ku shkruaj tekste. Kndoj dhe ideoj kng t reja mbi kto tekste, apo tekste t tjera q m sjellin njerz t ndryshm. Pra intesitetin e puns e kam normal, se krkesa pr kng t reja kam shum, por kryesorja sht se m mungon publiku. M mungojn fansat. M mungon skena. Tani kam gati disa kng popullore, por edhe polifonike. Punoj edhe n stuio pr kng t veanta duke ruajtur kushtet e Pandemis. Dukem si nj bilbil i mbyllur n kafaz, por q knga m jep forc dhe ide t reja.

-Cilt jan kompozitort dhe kngtart q ke m shum bashkpunime dhe cila sht tabloja e puns, apo m mir t themi e arkivit tuaj 55-vjear n sken?

-N vite kam bashkpunuar me kompozitort Adrian Hila, Gramoz Kozeli, Genc Malaj, Vani Rushiti, Edmond Zhulali, Alban Hoxhaj, etj. Bashkpunim me kngn popullore ka me grupin Djemt e Vjoss dhe me kngtart Silva Gunbardhi, Dule Malindi, Adriana Kureta, etj...N rreth 55 vite n sken, kam knduar rreth 450 kng polifonike, 105 kng popullore dhe si kantautore kam n repertor 100 kng. Kam qen pjestare dy her n Maratonn e kngs Popullore t organizuar nga TV Klan. N vitin 2016 nga Presidenti Nishani mora titullin Mjeshtre e Madhe. Pra ndihem e motivuar, me plot miq dhe mikesha, e rrethuar me ngrohtsi dhe kujdes. Kur ke miq t mire, fmij t mire, jeta bhet e bukur. Dhe pse djalin e kam larg, ai me fmijt e tij sht n do minut pran meje, pasi mjetet e komunikimit jan t shumta dhe m duket sikur i kam n shtpi n do koh. M mungon puthja n mngjes e niprve, por largsin nuk e ndjej pasi n celular kam qindra foto dhe regjistrime me ta. Sot e rrethuar me kaq shum miq m duket sikur vitet kan ngelur n vend, sikur ato jan thjesht numra.

-Nga Tepelena n Tiran. Pra keni koh q jeni vendosur n kryeqytet, ju mungon Tepelena dhe si ndiheni sot n kryeqytet ku dhe mort titullin e lart Mjeshtre e Madhe?

-Ishte nj lvizje q e solli koha. Sot artistt e gjejn veten m mir n kryeqytet. Ndaj dhe un e kam gjetur shum mir veten n Tiran. Tepelena m mungon shum, por arti do hapsir, do komunikim do ambiente, ndaj mund t them se sot ndihem m mir pr artin ktu n kryeqytet ktu arti sht shum masiv. Tirana t krijon shum mundsi pr aktivitete. Tepelena sht qytet i pastr, i bukur, me natyr prrallore, me uj kristal, me mish t rrall, por i mungon pjesa aktive e artit. Un pa art, pa muzik nuk mund t rri. T dyja n nj koh nuk mund ti kesh, dhe Tirann dhe Tepelenn. Por un edhe n Tepelen shkoj shpesh.

- Pr do dit kngtare t reja.. A ka treg pr t gjitha, apo vetm pr kngtaret e bukura? Ke xhelozi ndaj t rejave q m shum bien n sy pr bukurin?

Koha ecn se ndalon dot. Me kohn ka dhe ndryshime dhe kngtare t reja. Mund t them se secila kngtare e re n mnyrn e vet ka krkesat e saj, ka simpatizuesit e saj. Pra tregu sht i hapur dhe prderisa t gjitha kndojn, do t thot q tregu u ka hapur dyert. Asgj nuk sht e prer me thik n art. Arti ka shum hapsira dhe ai q guxon dhe ka talent e gjen veten. Un e pranoj konkurrencn dhe shumicn n treg. Nga ana tjetr dua t them, se do kush e do t bukurn. E bukura mbetet e bukur, mbetet joshse. E kujt nuk i plqen e bukura? Edhe gjella m e thjesht po t jet me nj garnitur t bukur, po t jet me nj mnyr t serviruri artistikisht hahet me ndje. Personalisht i respektoj kto kngtare. Ato nuk kan zrin shum t bukur, por jan shum t bukura vet. Pra plotsojn at q u mungon. Me kt dua t them se do t ishte m mir ti kishin t dyja, por zoti nuk ti jep t gjitha. Un i respektoj kto femra. Asgj nuk sht perfekte. Ato guxojn dhe prmirsohen.
-Keni nj repertor pr t patur zili, q rrall kngtare e kan. Por pr ju vet cilat jan kngt m t preferuara q i krkojn Paros t kndoj n aktivitete, festa, dasma apo dhe n emisione t ndryshme?

Emri:  paro_ziflaj_polifoni.jpg

Shikime: 1972

Madhsia:  38.3 KB

-Un kam kngt e mia t veanta si n polifoni edhe n kngt popullore, por t them t vrtetn m shum m krkojn polifonin. Deri dje mendoja se polifonia sht kng e thjesht, kng q nuk do shum angazhim artistik. Por tani q kam krkesa dhe n raste t veanta nuk kam kthyesin, pritsin apo ata q mbajn iso si duhet, shikoj se knga stonon. Tek polifonia sht kthyesi. N polifoni rolin e kthyesit nuk e bn kushdo, madje ka rndsi po aq sa marrsi. Rolin e kthyesit e bjn shum pak, ata jan njerz t lindur t trevs s Labris. Kta njerz, kngtar t polifonis mund ti gjesh n Vlor, Tepelen, Gjirokastr. Me ato karakteristika zri t veant. Kthyesi luan at rol q luan tastiera tek knga e muzikuar, q do kohn kur t fillosh ose kur ta ndrpressh kngn. Pra kthyesi luan rolin e ritmit t kngs si tastiera. Sot jam e bindur plotsisht se polifonia nuk bhet pa kthyesin profesionist. Kthyesi sht lezeti i kngs dhe kt e kupton do njeri q e kndon polifonin dhe q e ndjek at n vijimsi. Kur fillon isua duket sikur nuk ka rol, por veshi i strvitur e kap at. Pra si ruhet ritmi i muziks, ruhet dhe ritmi i polifonis nga kthyesi, ndryshe nuk del polifonia. Nuk them se do kthyes duhet t jet perfekt, por kur nuk sht me ty gjithmon, ai kthyesi profesionist, ti e ndjen q knga nuk ecn si duhet, paka q shum nga publiku nuk e kupton. Pra ky sht roli i kthyesit. Ai t jep kohn e duhur n polifoni nis nuk e kap knga dshton, bllokohet knga. Ajo, oooooooooooo-ja, e zgjatur t jep kohn, masn se kur duhet t hysh srish n kng. Pra t jep kohn e kalimit nga strofa n strof. Ktu dua t them se jan t lidhur, marrsi, kthyesi, duhet t jen n sinkron.
-Pra polifonia sot krkohet po aq sa knga popullore?

-N zonn e Labris, po. Ndoshta sht dhe ajo q shumica m njohin me ato kng t dgjuara, t bukura, t cilat kan ln gjurm n kt trev. Shum kan nostalgji pr t shkuarn, e kujtojn me shum dshir. Por un kndoj me aq dshir dhe pathos si kngn popullore dhe polifonin. Tek polifonia shkrihem, tek knga popullore plotsoj veten.
-Ku sht e krkuar Parua jasht?

Un kam qen n shum shtete t bots. Q nga Amerika, Italia, Gjermania, pa diskutuar Greqin q jam si n shtpin time. Pra jam kudo e krkuar dhe e mirpritur, por nuk shkoj kudo. Ka vende t largta q tashm nuk i preferoj.
-T kan krkuar n ndonj vend t kndosh kngn e Enver Hoxhs Rrofsh sa mosh e ksaj toke?

-Po, ma kan krkuar, por nuk e kam knduar. Knga sht art kolektiv, un shkoj n aktivitete me pjesmarrje t madhe dhe kshtu do t kishte qejfmbetje. Nuk dua t prish atmosfern. Secili ka dshirat e veta dhe nuk dua ti lidh me politikn aktivitetet. E di q n rast se do e kndoj do ket qefmbetje, madje dhe znka.

-Je penduar q ke knduar kt kng pr Enver Hoxhn?
Asnjher. Un jam artiste, nuk bj politik. Un kndoj ka m ofrojn dhe prbjn art. Preferencat jan individuale. N at koh un nxirja n pah vlerat artistike t grupit, t zrit dhe pak rndsi ka kujt i kndoje. Por di q at koh, ajo kng pr vite t tra u b hit. Nse dje do dilje n sken dhe merrje duartrokitje, t nesrmen t jepnin kng t vshtira. Un nuk bja zgjedhje. Un bja art. Zgjedhjet i bnin t tjert, drejtuesit. Ajo kng ishte shum e vshtir, jo kushdo mund ta kndonte. Pra e till ishte koha, e till ishte situata.

-Kam dgjuar q Enver Hoxha ju ka prmendur n nj vepr, e mbani mend far ka cituar?

-Di q pas asaj knge shum miq dhe shoqe t Komitetit t Rinis, m thoshin q Enveri ka shkruar pr ty. Madje ka shkruar gjat pr grupin e Bns. Me at ka ato m thonin, (se vet nuk i kisha veprat) Enveri kishte shkruar pak a shum kshtu:
Dgjoj grupin e Bns. Aty sht nj vajz dhe nj djal q i japin tonin grupit. Njri ja merr dhe tjetri ja kthen kngs. Vall t jen burr dhe grua? Jo! T jen motr e vlla? Jo! Kta jan thjesht disa t rinj q i ka bashkuar knga polifonike dhe kndojn me zrin e shpirtit. Knga e tyre t jep forc, t bn t kndosh dhe ti me ta. Pra kan z qiellor.

-Kush sht komplimenti m i madh q ke marr pr kt kng?
-Jan shum, por ajo q m ka mbetur n mendje sht e nj shoqeje q ma thoshte me z t lart, ti Paro je e veant, je e vetmja q ke br Enverin t qaj. Mund t thuhen shum, mund t diskutohen shum pr at koh, por un hodha shtat dhe u bra kngtare n at koh dhe nuk mund ta mohoj. do sistem ka t mirat dhe t kqijat e veta, ndaj dhe un nga ai sistem kam marr ant m t mira. Vlerat e nj epoke nuk mohohen, t tjerat i prjashtojm me kohn.
-Po Nexhmije Hoxhn e ke takuar dhe far t ka thn?

-E kam takuar vetm njher kur vajtm pr ta ngushlluar pas vdekjes s Enverit. Erdhm nga Tepelena n Tiran. Kur na takoi Nexhmija na tha: Ju jam mirnjohse, Enveri e dgjonte shpesh kngt tuaj, jo vetm kngn e tij, por tr kngt e grupit tuaj. Kngt tuaja at e rinonin. Ky ishte takimi i par dhe i fundit.
Klipi i fundit m i klikuar?

-Po. Klipi q sht shum i klikuar sht Nuse moj, tu bft nna. ..dasm skemi par e skemi par/ ifti past kmbn e mbar kam br dhe nj kng tjetr duet Lart nga maja e malit .

-Thon q nga vokali Paro sht si 30-vjee, ka ndonj sekret?

-Jo, asnj sekret. Zrin ma ka dhn natyra, ma ka dhn zoti. Un mundohem ta ruaj. Pra pr kt vokal plqehen kngt e mia, pr kt vokal mua m ftojn kudo. Tjetra sht se un kam dashuri pr artin, pr kngn. E adhuroj muzikn dhe i jap shum dashuri dhe ajo ma shprblen me t njjtn monedh. T isha pak m e re n kto vite besoj se do kisha dhn m shum. Sot ka m shum hapsira, ka lvizje, ka mnyra t ndryshme t komunikimit dhe reklams, ndaj po t isha e re besoj se do kisha m shum rezultate. Pra do kisha br art t vrtet.

-Si i mbani lidhjet me djalin n Holand?

-Po sot komunikimi sht i paanshm. Flas disa her n dit. Ka dy djem q flasin shqip. Dhe pse ka nusen holandeze, fmijt flasin njlloj si gjuhn holandeze po ashtu dhe gjuhn shqipe. Kjo m gzon shum, se kur shkoj aty ose kur vijn ata ktu, miremi mir vesh, madje shum mir. Fmijt dhe nusja e plqejn shum Shqiprin. Vijn do vit n Himar, Ksamil, Sarand. U plqen shum bregdeti yn. U plqen shum Tirana, por m shum dielli shqiptar. Pra kjo e diellit sht specifike pasi aty sht vend i ftoht.
-Po Parua ka menduar ndonjher t jetoj n Holand?

-Jo, kurr. As e mendoj. Nuk e ndrroj Shqiprin me asgj. Ktu kam miqt, farefisin, kam t afrm ktu, kam ata me t cilt punoj. Ktu kam kngn. E shumta kur shkoj qndroj 15 dit dhe mrzitem.
-Ju disa kng i keni br vet. Parua sht dhe poete?

-Un sjam poete, por i dua poezit, sepse ato jan tharmi i kngs, jan mjalti i kngs. Smund t jet kurr e bukur nj kng q nuk ka tekst t bukur. Ajo mund t plqehet, por kurr smerr notat m t larta t vlersimit. Ndaj dhe poett jan udhrrfyesit e kngs, e nots s saj.