Emri:  NA-Lisa-Montgomery-comp.jpg

Shikime: 655

Madhsia:  38.4 KB

Lisa Montgomery e vetmja grua e burgosur n pritje t ekzekutimit, ka ndrruar jet ditn e sotme pasi mori injeksionin vdekjeprurs n kompleksin federal t burgjeve n Terre Haute, Indiana.

Ajo u shpall e vdekur n orn 1:30 t mngjesit dhe avokatja e saj n nj deklarat shprehet e prekur , ku akuzoi administratn e Trump se krkonte gjak. Lisa sht br gruaja e par q ekzekutohet n Shtetet e Bashkuara pr gati 70 vjet.

Ajo u dnua me vdekje pasi vrau 23-vjearen Bobbie Jo Stinnett e cila ishte n muajin e 8 t shtatznis n 2004. Montgomery i preu barkun pr t nxjerr foshnjn t ciln dshironte ta bnte fmijn e vet. Direkt pas ktij akti t rnd ajo u arrestua dhe u shpall fajtore nga nj juri n 2007 dhe u dnua me vdekje.

Nj gjykats shtyu ekzekutimin e Montgomery pr arsye t shndetit mendor vetm disa or para se ajo duhej t merrte injeksionin vdekjeprurs, por Gjykata e Lart e SHBA e rrzoi kt vendim.

Kelley Henry, avokatja e Montgomery, e quajti ekzekutimin si nj veprim t paligjshm dhe t panevojshm nga pushteti.

Dshira pr gjak e nj administrate t dshtuar ishte n shfaqje t plot sonte. T gjith ata q morn pjes n ekzekutimin e Lisa Montgomery duhet t ndiejn turp. Ajo vuante nga smundja mendore ku sht diagnostikuar dhe trajtuar nga vet mjekt e burgut, sht shprehur zonja Henry.

Para se t niste procesi i ekzekutimit, gazetart treguan se ajo i hodhi nj vshtrim t egr dhe pasi u pyet nga infermierja q do jepte injeksionin vdekjeprurs nse kishte ndonj fjal t fundit pr t thn, Montgomery tha me nj z t qet jo dhe nuk foli m. Montgomery prplasi gishtat pr disa sekonda dhe m pas mbylli syt.

Balkanweb