Historia e jashtzakonshme e dashuris, u ndan n adoleshenc, pas 70 vitesh ribashkohen pr tu martuar

Emri:  1-117-780x439-1.jpg

Shikime: 19

Madhsia:  34.1 KB

Nj ift t cilt n shkolln fillore u ndan dhe pr m shum se shtat dekada nuk u pan jan ribashkuar gjat pandemis s coronavirusit dhe tani po martohen, shkruan CNN.

Historia e dashuris s tyre daton 68 vite m par, kur Fred Paul dhe Florence Harvey u takuan pr her t par, transmeton Telegrafi.

Dyshja u takuan kur ishin adoleshent n Wandsworth, qytet i vogl n Newfoundland t Kanadas. Ata kaluan do moment pran njri-tjetrit, nga ecjet pas meshs, e deri te vjedhja e puthjeve n ort e msimit.

do nat gjat lidhjes s tyre dyvjeare, Paul ndizte baterin e dors pr ti shkuar pran shtratit pr ti thn natn e mir.

Ishte dashuria ime e par. E dashura ime e par dhe dashuria ime e vrtet, ka thn Paul tani 84-vje i cili gjat nj interviste dhn pr CNN tregoi detaje t lidhjes s tyre.

Emri:  2-30.jpg

Shikime: 21

Madhsia:  21.3 KB

Por kur Paul mbushi 18 vjet, e Harvey ishte 15, dyshja ndan rrugt. Paul u zhvendos n Toronto pr t vazhduar me pun, e nj vit m von, kur u rikthye pr t, Harvey tashm ishte larguar n nj qytet tjetr.

Fati deshi q ata t mos takohen dhe t martohen me persona tjer dhe t krijojn familje. Por, gjithka ndryshoi n vitin 2017, kur Harvey mbeti srish beqare, pasi bashkshorti Len ndrroi jet nga kanceri.

Dyshja ishin t lumtur gjat martess s tyre prej 57 viteve dhe kan pes fmij s bashku. Dy vite m von, gruaja e Paul, e cila ishte afro 60-vjee, gjithashtu ndrroi jet pasi vuante nga smundje t ndryshme. Edhe ata kishin dy fmij dhe bnin jet t lumtur.

Pikrisht humbjet q i prjetuan bn q dyshja srish t ribashkohen. Kur Harvey dgjoi se gruaja e Paul ndrroi jet, i telefonoi pr ti shprehur ngushllime.

Gjat biseds s tyre t par, q ndodhin n festn e Shn Valentinit, ata diskutuan pr jetn e tyre larg njri-tjetrit, fmijt, nipat e mbesat.

Emri:  3-25.jpg

Shikime: 28

Madhsia:  24.2 KB

Nuk mendoja se do t kthehesha kaq shum pas. Filluam duke biseduar nj apo dy her n jav pr ti shpeshtuar m von n disa or n dit. Vrtet kemi qen t lidhur pavarsisht q nuk jemi par m pr shum vite, ka thn 81-vjeari Harvey.

N korrik kur po festonte ditlindjen, Harvery befasoi Paul me nj vizit n Toronto ku edhe patn rastin q m n fund t ribashkohen.

Kur e kuptova se sht n qytet dhe po m viziton, u ngrita nga shtrati pr tu veshur dhe ti thn mirsevjen. Me t par e putha n faqe dhe aty menjher rrmbeu zemrn time, shtoi Paul.

Nuk ju deshn m shum se tri dit pas ribashkimit q dyshja t martohen. Familjart e tyre jan skeptik pr ribashkimin e tyre t shpejt, por Paul dhe Harvey nuk kan dyshim se duan t kalojn pjesn tjetr t jets pran njri-tjetrit.

Balkanweb