Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,268
  Postimet n Bllog
  3

  Athina refuzon ndrmjetsimin e Rams: Diskutojm vet me Erdoganin n 25 janar

  Gazeta greke: Nuk pranuam propozimin e Rams, krkonte t binte n sy


  Emri: Kyriakos-Mitsotakis-Edi-Rama.jpg

Shikime: 587

Madhsia: 25.7 KB

  Greqia dhe Turqia do t takohen m dat 25 janar n Stamboll me qllim zgjidhjen e problematikave mes tyre n lidhje me Zonn Ekskluzive Ekonomike t ishujve grek prball toks turke.

  Ndryshe nga sa u prfol m hert q vendi i takimit mund t ishte Tirana, palt do t ulen n Turqi, ndrsa negociatori nuk do t jet kryeministri Rama, si u propozua fillimisht.

  Por, edhe pse tashm vendi sht caktuar, mediat greke raportojn ende pr propozimin se delegacionet mund t takoheshin n Tirann duke patur Ramn si negociator.

  Gazetari grek Vassilis Nedos shkruan n Kathimerini se kjo tentativ ishte thjesht pr t br zhurm dhe rn n sy dhe nuk kishte asgj konkrete n t.

  sht e qart n Athin se shum prej asaj q diskutohet n publik udhhiqet m shum nga qllimi pr t rn n sy, si ishte pr shembull propozimi q kryeministri shqiptar Edi Rama t shrbente si ndrmjets dhe q takimi i dy ministrave t jashtm Nikos Dendias dhe Mevlut Cavusoglu zhvillohen n Tiran, gj q pala greke me sa duket nuk e pranon, shkrun ai.

  Koha Jone

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,268
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Athina refuzon ndrmjetsimin e Rams: Diskutojm vet me Erdoganin n 25 janar

  Video editorial i “Koha Jon”: Rama ka detyr t mbroj interesat e Shqipris, jo t jet korrieri i Greqis dhe Turqis  Koha Jone

 3. #3

  Pr: Athina refuzon ndrmjetsimin e Rams: Diskutojm vet me Erdoganin n 25 janar

  Mos ! Sa gjynaf ! Edhe nje lider global qe kemi Ballkani dhe Bota nuk ja din vleren !

  Rast i humbur,jo vetem qe do kishim ca pazare nen dore por humbem rastin per ta pare "Liderin tone global" me ato poturet treereshkshe,si i dhier ne breke, qe e shfaqin dhe aq seksi.

 4. #4
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,862
  Postimet n Bllog
  3

  Merkel inkurajon Ramn pr rolin n ndrmjetsimin mes Turqis dhe Greqis! BILD: Rama si ndrtues t

  Emri: 1610574934_RAMAERDOGANMITCOTAKIS.jpg

Shikime: 283

Madhsia: 39.6 KB

  Kancelarja gjermane Angela Merkel inkurajon kryeministrin Edi Rama pr rolin e ndrmjetsimit mes Turqis dhe Greqis. Kjo sht konfirmuar nga gazeta Bild, e cila shkruan se kryeministri Edi Rama do t jet ndrmjetsuesi i takimit Turqi-Greqi.

  Kancelarja gjermane Angela Merkel inkurajon kryeministrin Edi Rama pr rolin e ndrmjetsimit mes Turqis dhe Greqis. Kjo sht konfirmuar nga gazeta Bild, e cila shkruan se kryeministri Edi Rama do t jet ndrmjetsuesi i takimit Turqi-Greqi pr t normalizuar marrdhniet mes tyre, t tensionuar pas mosmarrveshjeve pr ishujt n Detin Egje dhe tensionet pr hidrokarburet n Mesdheun Lindor.

  Sipas BILD kt e ka inkurajuar edhe vet kancelarja gjermane Merkel, q kryeministri Rama t prpiqet t bashkoj krert e Turqis dhe Greqis rreth nj tryeze.

  "Kancelarja e inkurajoi personalisht at. Edi Ramn, Kryeministrin e Shqipris, t prpiqet t bashkoj krert t Turqis dhe Greqis rreth nj tryeze. Historiku: mosmarrveshja pr ishujt n Detin Egje, e cila koht e fundit ishte prshkallzuar". BILD n shkrim e cilson Ramn si ndrtues t urave./shqiptarja.com

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,268
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Athina refuzon ndrmjetsimin e Rams: Diskutojm vet me Erdoganin n 25 janar

  Media greke: Rama s’mund t ket asnj rol mes Turqis e Greqis. Propozimi i ministrit turk ishte ndihm pr zgjedhjet n prill

  Emri: erdogan-rama-750x375.jpg

Shikime: 267

Madhsia: 30.6 KB

  Gazeta e njohur greke “Kathimerini” analizon at far po ndodh mes Greqis dhe Shqipris sa i prket prcaktimit t kufijve detar dhe ndikimin, sipas saj, q Turqia ka mbi Tirann zyrtare dhe mbi kryeministrin Edi Rama. Gazeta thot se Edi Rama nuk mund t ket asnj rol ndrmjetsues pr problemet mes Greqis dhe Turqis. Ndrsa shton se qndrimi i ministrit turk pr t “futur n loj” Edi Ramn n negociata, ishte nj ndihm elektorale pr zgjedhjet e 25 prillit nga ana e turqve. Pr Kathimerinin, presidenti turk Recep Tayyip Erdogan sht “miku m i mir” dhe “partneri strategjik i Rams”.

  Lidhur me zgjerimin e Greqis m 12 milje detare, gazta e greke shkruan se nse do t ishte n opozit, Edi Rama do e kundrshtonte projektin e Greqis.

  Artikulli i plot n gazetn greke Kathimerini

  Erdogan, Rama dhe 12 miljet detare

  Menjher pasi Greqia njoftoi zgjerimin e ujrave t saj territoriale n Detin Jon nga 6 n 12 milje, disa persona n Shqipri filluan t luanin t njjtn melodi t vjetr dhe t lodhur: “Greqia po merr detin”.

  Pr t mbrojtur veten nga pasojat politike, Edi Rama u prpoq t qetsonte kundrshtart, duke thn se Greqia ka t drejt, t parashikuar nga Ligji ndrkombtar i Detit, t zgjeroj ujrat e saj territoriale kur e gjykon t arsyeshme, si kishte br vet Shqipria n 1990.

  Kryeministri shqiptar ka t drejt pr kt shtje, megjithse sht e sigurt q nse do t ishte n opozit do ta kundrshtonte. Qllimi i vrtet i tij sht t parandaloj ose t paktn t vonoj shtja e prcaktimit t zonave ekonomike ekskluzive t Greqis dhe Shqipris nga Gjykata Ndrkombtare n Hag, si Athina dhe Tirana ran dakord Tetorin e kaluar.

  Shum dyshojn se po bhet nj prpjekje pr ta arritur kt prmes voness procedurale. sht e dukshme q edhe dy muaj e gjysm pasi njoftimit t marrveshjes, me t ciln t dy vendet do t shkojn n Hag, nuk sht nnshkruar ende.

  Athina nxiton t lviz prpara, pasi q caktimi i kufijve t zonat ekonomike eksluzive n Egje dhe problemet e lidhura me Turqin, jan ende t hapura, por pala shqiptare nuk duket e gatshme t vazhdoj.

  Rama po prballet me zgjedhjet parlamentare t pranvers dhe “miku i tij m i mir” dhe “partneri strategjik”, Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan, nuk dshiron q Greqia dhe Shqipria t prcaktojn kufijt prmes Hags.

  Prandaj, lnia e marrveshjes greko-shqiptare dhe ngrirja e nnshkrimit t marrveshjes s arbitrazhit, lidhet me interesat turke n zon.

  Kjo pretendohet jo vetm nga grekt, por edhe nga diplomatt evropian q kan shrbyer n Tiran dhe e njohin shum mir lojn e Ankaras n Ballkan dhe rolin q ajo parashikon pr Shqiprin.

  Politikant shqiptar kishin denoncuar tashm prfshirjen e Turqis n dshtimin pr t arritur nj marrveshje mbi Greqin dhe Shqiprin n 2009. Vizita e par e huaj e Rams n 2021 nuk ishte n nj vend evropian por te “vllai” i tij Erdogan.

  N t vrtet, prpara se t kishte informuar Kryeministrin Kyriakos Mitsotakis, n shtator 2020, pr marrveshjen e tij pr nj krkes t prbashkt n gjykatn e Hags, Rams i ishte dhn “bekimi i sulltanit” n qytetin turistik t Marmaris. Menjher pas vizits s Rams n Athin t Premten, Ministri i Jashtm turk Mevlut Cavusoglu sugjeroi q Tirana t organizonte takimet e bisedimeve eksploruese.

  Rama padyshim q nuk mund t luaj nj rol n prpjekjet e afrimit Greqi-Turqi, por propozimi i Cavusoglu mund ta ndihmoj kryeministrin shqiptar n prag t zgjedhjeve t Prillit.

  Koha Jone

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 24-01-2018, 15:24
 2. Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 10-05-2017, 12:05
 3. Zgjedhjet lokale ne Turqi 2014 - sfide per Erdoganin
  Nga semiku n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 01-04-2014, 17:12
 4. Kryengritsit e Ugands krkojn ndrmjetsimin e Haradinajt
  Nga YlliRiaN n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 21
  Postimi i Fundit: 01-03-2009, 13:18
 5. Nishani refuzon prokurorin, nuk dshmon pr padin e Rams
  Nga Humdinger n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 30-09-2006, 15:20

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •