Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet n Bllog
  3

  SHBA: CIA bn publike dokumentat e "Kasaforts s Zez" mbi UFO

  CIA bn publike para afatit dokumentet e UFO ‘Black Vault’ (Kasaforta e Zez): Si t’i shikoni ato n internet

  Emri: ufo_cia_dokumente.jpg

Shikime: 231

Madhsia: 18.6 KB

  Inteligjenca federale pr teknologjin jashttoksore - n maj t gishtave tuaj.

  Me an t Aktit t Liris s Informacionit, mijra dokumente t CIA-s mbi objektet e paidentifikuara fluturuese (UFO) - ose Fenomenet Ajrore t Paidentifikuara (UAP), si i quan qeveria - tani jan t arritshme prmes shkarkimit n Black Vault, nj faqe n internet e operuar nga autori dhe podkasteri John Greenwald Jr.

  CIA pretendon se ata tani kan siguruar t gjith informacionin mbi UAP q kan, megjithse nuk ka asnj mnyr pr ta ditur se sht e vrtet.

  "Krkimet nga Black Vault do t vazhdojn t shohin nse ka dokumente shtes ende t zbuluara brenda pronave t CIA-s," premtoi Greenwald n nj deklarat n faqen e tij t internetit.

  Lirimi vjen disa muaj para se Pentagoni t ishte pr shkak t Kongresit t shkurtr pr gjithka q din pr UAP - nj dat e diktuar n projekt-ligjin m t fundit t ndihms COVID-19, t t gjitha vendeve, i cili kaloi n fund t Dhjetorit.

  Krkesat pr inteligjencn e huaj u bn aq shum sa q CIA prfundimisht e prpiloi at n nj CD-ROM, t marr nga Greenwald dhe t ngarkuar n Black Vault, t ndar n dhjetra .PDF t shkarkueshme.


  Emri: cia-ufo-documents.jpg

Shikime: 232

Madhsia: 85.2 KB

  Greenwald i tha Vice's Motherboard se ai beson se dokumentet jan br t vshtira pr tu analizuar pr arsye t llogaritura. "CIA e ka br t SHUMEE t vshtir prdorimin e t dhnave t tyre n nj mnyr t arsyeshme," tha ai pr formatin e skedarit "t vjetruar". "Sipas mendimit tim, ky format i vjetruar e bn shum t vshtir pr njerzit t shohin dokumentet dhe t'i prdorin ato pr do qllim krkimi."

  Greenwald kishte marr shum krkesa pr FOIA gjat dy dekadave t fundit n ndjekje t gjetjeve jo konfidenciale mbi UAP t mbledhura nga qeveria amerikane q nga viti 1996, tha ai n nj postim n blog t 7 janarit. N nj intervist t vitit 2020, ai i tha Columbia Journalism Review se filloi t krkonte me CIA si adoleshent.

  "Ju mund t merrni dika q mori m shum se nj dekad pr t ardhur n kutin time postare dhe t'ia jepni publikut falas n nj ast - kjo sht arsyeja pse un e bj at", tha ai n at koh. "Un jam mjaft i fiksuar n t gjith gjn FOIA."

  Ndr t dhnat m intriguese t memorjes s fsheht sht nj dokument i redaktuar rnd q tregon se nj ish-ndihms i zvends drejtorit i CIA-s pr shkenc dhe teknologji "shfaqi interes" pr nj objekt t veant pa emr.

  Dokumentat behen publike n nj moment n histori kur amerikant jan veanrisht t interesuar n inteligjencn e huaj, t treguar nga nj ngritje e fundit e vzhgimeve t UFO-ve dhe popullariteti viral i mediave q lidhen me jetn jashttoksore.

  Vitin e kaluar, Departamenti i Mbrojtjes zyrtarisht deklasifikoi videon tronditse t marr nga pilott e Marins n 2004 dhe 2015, e cila u b tituj ndrkombtar kur u zbulua pr her t par nga To The Stars Academy, nj grup krkimor UFO themeluar nga ish-rokeri Blink-182 Tom DeLonge n 2017 dhe 2018

  N at koh, departamenti pohoi se pamjet "nuk zbulojn ndonj aftsi ose sistem t ndjeshm" dhe "nuk cenojn asnj hetim t mvonshm".

  Mund ti shikoni dokumentat ne Internet ketu

  Burimi: New York Post
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 12-01-2021 m 16:45

 2. #2
  i regjistruar
  Antarsuar
  17-10-2007
  Vendndodhja
  Diku ne emigrim
  Postime
  709

  Pr: SHBA: CIA bn publike dokumentat e "Kasaforts s Zez" mbi UFO

  Me google translate e paske perkthyer? Mos ja ule vlerat forumit.

Tema t Ngjashme

 1. Si te bej dokumentat ne Angli?
  Nga ANILAAA n forumin Ndihmoni njri-tjetrin
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 07-04-2014, 20:18
 2. Shqipria n dokumentat e Stasit
  Nga BARAT n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 22-01-2008, 11:17
 3. Pr dokumentat n Amerik
  Nga elen n forumin Ndihmoni njri-tjetrin
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 18-12-2006, 19:41
 4. Dokumentat me bllokuan fatin!!
  Nga Shpirt Njeriu n forumin Emigracioni
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 30-09-2004, 01:12
 5. "Lista e zeze ekonomike e ShBA"
  Nga Sokoli n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 05-07-2002, 02:45

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •