Shkeln masat antiCovid/ Ndshkohen 421 qytetar q u kapn pa mask, gjobiten dhe 7 t tjer pr thyerje t ors policore (VIDEO)

Emri:  Screenshot_4-9.jpg

Shikime: 483

Madhsia:  23.4 KB

Policia ka vijuar me ndshkimin e qytetarve q nuk respektojn masat antiCovid n fuqi n Shqipri.

421 qytetar jan kapur n 24 ort e fundit pa maska mbrojts kurse 7 t tjer kan thyer orn policore.

Nga kta, 4 qytetar jan shoqruar n Polici pasi nuk pranuan t identifikoheshin para efektivve.NJOFTIMI NGA POLICIA


Policia e Shtetit

U konstatuan duke lvizur pa maskat mbrojtse, ndshkohen m mas administrative 421 qytetar.

Mas administrative edhe pr 7 shtetas q u konstatuan duke lvizur gjat orarit t ndaluar t lvizjes.

Strukturat e Policis, krahas prmbushjes s detyrave funksionale pr parandalimin, evidentimin dhe goditjen e paligjshmris, kan vijuar kontrollet n terren n t gjith vendin, pr t monitoruar zbatimin e mass pr parandalimin e prhapjes s COVID-19, mbajtjen e detyrueshme t masks mbrojtse, e cila sht detyrim pr t gjith qytetart, q n momentin q dalin nga shtpia.

Si rezultat i ktyre kontrolleve, gjat 24 orve t fundit, n t gjith vendin, Patrullat e Prgjithshme dhe ato t Policis Rrugore kan evidentuar dhe ndshkuar me masn administrative 3.000 lek secili, 421 qytetar q jan konstatuar duke lvizur pa maskat mbrojtse.

Gjat kontrolleve jan shoqruar n ambientet e Policis n t gjith vendin, 4 shtetas q nuk kan pranuar ti tregojn punonjsve t Policis dokumentin e identifikimit, t cilt pasi kan paraqitur dokumentin e identifikimit, jan ndshkuar me masn administrative 3.000 lek dhe m pas jan ln t lir.

Gjithashtu, gjat kontrolleve jan konstatuar 7 qytetar q lviznin n rrug gjat orarit t ndalimit t lvizjes, pa arsye t domosdoshme, t cilt jan ndshkuar me masn administrative 10.000 lek secili.

Policia e Shtetit, krahas puns pr parandalimin, evidentimin dhe goditjen e paligjshmris, sigurimin e rendit dhe qetsis publike, do t vijojn punn pr monitorimin e zbatimit t masave anticovid n t gjith vendin. N kt kuadr, Policia apelon pr t gjith qytetart q t zbatojn me rigorozitet masat anticovid.Balkanweb