Pėrse humbi Donald Trump … , fitoi Demokracia apo Lobi Ushtarak i SHBA?
Nga Revista Drini -11 Janar 2021053
Prof. Pirro Prifti, Tiranė

Fitorja e Partisė Demokrate nė SHBA nuk ishte e rastit, madje ishte e paralajmėruar edhe mė parė nga CNN ndaj Partisė Republikane nė tė cilėn Trump ishte zgjedhur si president nga viti 2016 -2020.

Shkaqet e humbjes se Trump janė tė shumta, pavarėsisht se Trump u pėrpoq tė stabilizonte ekonominė dhe Financėn e SHBA qoftė duke mos bėrė asnjė luftė gjatė 4 viteve tė Presidencės sė tij, pėr tė cilėn meriton njė ēmim Nobėl pėr shmangjen e luftrave nė botė, por parrulla e tij `Make Amerca Great Again` nuk ishe parrullė demagogjike se sa njė parrullė qė tregonte gjėndjen e vėrtetė tė SHBA bėnda vendit dhe jashtė vėndit. Vėndi me GDP mė tė lartė nė botė me 20.54 trilion $ nė raport me Kinėn e cila e kishte nė 2018 13.61 trilion $, dhe me njė GDP per capita prej 62,794.59$, ndėrsa Kina e kishte nė 2018 GDP per Capita 9,770.85 $, ka njė deficit buxhetor qė e tejkalon volumin e ekonomise me 102% tė GDP sipas CBO (Congressional Budget Office ) per vitin fiscal (A Closer Look at the Record $3.1 Trillion Deficit in FY 2020 | Committee for a Responsible Federal Budget (crfb.org).

SHBA e vitit 2016 ishte me njė papunėsi tė lartė me njė shėndetėsi ku paguaje qimet e kokės dhe vetėm tė siguruarit kurse tė pasiguruarit e kishin tė vėshtirė tė mjekoheshin sepse siguracionet nuk mbulonin tė pasiguruarit sidomos emigracionin. SHBA nė 2016 kishte emigracionin mė tė madh dhe Trump vendosi krijimin e murit me Meksikėn, pikėrisht pėr tė shmangur emogracionin illegal. Argumentat se SHBA ėshtė njė shtet emigrantėsh Trump i u pėrgjegj atėhere se nėpėrmjet emigracionit tė sotėm mė shumė hyjnė droga, prostitucioni ( shitblerja e femrave), dhuna, taksapagonjėsit amerikanė po e paguajnė shtrenjtė kėtė emigracion.

Krahas problemeve tė mėdha tė brėndėshme, nė politikėn e jashtme Trump, identifikoi si armik kryesor ekonomik -Kinėn kurse Rusinė ai nuk e konsideroi tė rrezikshme veēse me Rusinė mund tė arriheshin marėveshje tė ndryshme pėr armatimin por edhe pėr ta mbajtur Rusinė `zap`, Trump ashtu si paraardhėsi Obama, vazhdoi me sanksione ekonomike dhe financiare.

Njė sukses pėr Trump ishte, pakėsimi i trupave amerikane nė Siri, irak, Afganistan, marėveshja me diktatorin Kim pėr arsenalin Bėrthamor, dhe mbajtja e njė kontrolli mbi Kinėn, kontroll i cili nuk pati sukses, dhe mbajtja nėn kontroll e Iranit pėrsa i pėrket arsenalit bėrthamor..

Problemet mė tė mėdha tė Trump i erdhėn nga politika e brėndėshme , nga rivalėt politike dhe nga lobi i fuqishėm ushtarak i cili pėr shkak se Trump nuk hapi luftra, i u afrua Partisė Demokrate. Kjo u shoqėrua edhe me luftėn e re `Fake News`, lufte e ndėrlikuar midis gėnjeshtrės sė sofistikuar, gjysmė tė vėrtettave, konflikteve dhe pėrplasjeve personale Trump me Hillary Clinton tė cilėn e quajti `crooked women`, me Obaman , me senatorin John Mcain, madje dhe me miliarderin Sorros, me Twitter, dhe me CNN tė cilėt pėrkrahnin Partinė Demokrate amerikane. Pavrėsisht disa reformave si uljen e papunėsisė, rritjen e vlerės sė punės /h nė dollar, rregullimet e sistemit shėndetėsor, Trump u dėmtua rėndė nga Media e shkruar, Media tv, dhe linket e fuqishme Twitter, Facebook, dhe nga vetė stafi i tij i cili nė disa raste i punoi `nėn rrogoz`.

Trump identifikoi se armiku kryesor ekonomik ėshtė Kina, dhe se SHBA kishte probleme tė mėdha financiare dhe ekonomike , se emigrantet po shkatėrrojne SHBA, se demokracia ėshtė deformuar pėr shkak te fake neės, se ekonomia ėshtė pėr toke pėr shkak tė luftrave qė hap, etj. Trump nuk hapi asnjė lufte dhe kjo zemėroi lobin politiko ushtarak. Ky i fundit eshte shkaku kryesor.

Zgjedhjet e 3 nėntorit sigurisht treguan njė realitet ndryshe nga ai qė shikonte gjithmonė bota jashtė SHBA, por qė brėnda SHBA dihej: manipulimet e votės, tė cilat ndoshta mund tė mos ishin shumė tė mėdha sa ē`i identifikoi Trump, por ishin problem, dhe mesa duket SHBA do tė ketė shumė probleme nė tė ardhmen tashmė qė u identifikua njė element qė deformoi votėn e votuesve amerikanė.

Njė nga dėshtimet e Trump mbeti dhe rracizmi, fenomen tė cilin Trump e nėnvlerėsoi, por mbi tė cilin Partia Demokratike amerikane pati sukses nė afrimin e votuesve me ngjyrė pėrreth saj madje dhe nė shtetet qė tradicionalisht votonin pėr Republikanėt.

Fitorja e Partisė Demokrate amerikane me nė krye Biden, ishte njė fitore e cila duhet marrė si e tillė dhe nė tė cilėn SHBA pranon fituesin pavarėsisht se me ēfarė mjetesh fitoi `luftėn`. Kontestimi i zgjedhjeve ka qėnė njė problem i rrallė nė SHBA i cili zgjidhej shpejt si nė rastin e Bush-Al Gore, por kėsaj rradhe kontestimi i zgjedhjeve mori njė formė tė paparė dhe tė hapur, pikėrisht se manipulimi i votės, shti-blerja e votės kėsaj rradhe ishin mė tė dukshme, por Trump duke mos patur eksperiencė politike pėr tė manaxhuar njė fenomen tė tillė qė para fillimit tė zgjedhjeve, arriti ti dalė nga dora zgjidhja e kėtij problemi sa tė ndėrlikuar aq edhe tė rrezikshėm pėr tu vėnė nė dukje sidomos pėr SHBA e cila njihet si kampione e demokracisė. Por ja qė edhe amerikanėt janė tė prekshėm nga fenomeni i manipulimit tė votės, aq mė tepėr kur nė kėtė fenomen janė klane dhe persona tė fuqishėm dhe interesa tė mėdha.

Pra Trump nuk ishte njė politikan `rrace` por ishte njė bisnesmen miliarder i cili i hyri politikės sepse pa qė ekonomia e SHBA po vuante nga konkurenca e madhe sidomos e Kinės dhe e vėndeve tė tjera nė rritje ekonomike si india, Brazili, Turqia, dhe satelitėt e vetė SHBA nė se mund ti themi kėshtu edhe BE. Praktikisht SHBA konkuronte nė mėnyrė fitimprurėse me anė tė teknologjisė sė lartė -hi-tech dhe shitjes sė armatimeve tė cilat u a shiste si aleatėve por edhe kundėrshtarėve. Pėr biznesin dhe lobin ushtrak rėndėsi ka fitimi. Trump nuk fitoi se nuk ishte politikan i djallezuar por ishte tregtar.

Sidoqoftė Shqipėrisė sė vogėl nuk i intereson se kush hyp dhe kush zbret nga karrikja e presidentit tė SHBA. Shqipėrisė i intereson SHBA e cila e ka ndihmuar fuqimisht faktorin shqiptar dhe nuk ka rėndėsi nėse do tė ishte pėrsėri Trump qė po e shajnė sot, apo Biden 78 vjeē, i cili ka njė eksperiencė politike tė jashtzakonshme sepse ka qėnė zgjedhur senator 6 herė, dhe ka qėnė zv/President nėn Presidentin Obama qė nga 2009 e deri nė 2016.

Fakti se Trump 73 vjeē, megjithė kundėrshtimin e tij i cili pėrfundoi me njė `pseudo coup detat` me 6 janar, e pranoi se Biden ėshtė President i ligjshėm pėr 4 vitet e ardhshme dhe tregoi se sistemi juridik nė SHBA ėshtė i pavarur dhe i fuqishėm, por sigurisht politikat e SHBA janė sinkron me politikat e lobit ushtarak amerikan, tė cilėt mezi presin tė hapin ndonjė luftė lokale tjetėr si ato qė nxiti Obama nėn qeverisjen e tij.

Sigurisht kėto zgjedhje treguan se nė SHBA politikanėt e brezit tė vjetėr janė akoma active por se SHBA ka nevojė pėr politikanė tė brezit tė ri dhe tė pa fiksuar me paragjykime si pėr ēėshtjet brėnda vendit ashtu dhe pėr ato jashtė vendit, porse duhet tė vazhdojnė politikat e Woodrow Wilson i cili mori ēmimin e Paqes nė 1919, pėr mbrojtjen e kombeve tė vegjeėl dhe se ishte kundėr luftės.