Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 13
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,090
  Postimet n Bllog
  3

  Kush do ta fitoj Superbowl n Amerik kt vit?

  Ka prfunduar sezoni i futbollit amerikan (NFL) ne Amerike javen e kaluar dhe kt fundjav q kaluam ishin ndeshjet e para tek eleminatores (playoffs). Dy ekipe jane fituar ndeshjet e para, Ravens dhe Browns.

  Cili ekip mendoni se do te fitoje Kupen (Superbowl) kt vit?

  Albo
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 11-01-2021 m 22:58

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,090
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Kush do ta fitoj Superbowl n Amerik kt vit?


 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,090
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Kush do ta fitoj Superbowl n Amerik kt vit?


 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,090
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Kush do ta fitoj Superbowl n Amerik kt vit?


 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,090
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Kush do ta fitoj Superbowl n Amerik kt vit?


 6. #6
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,772
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Kush do ta fitoj Superbowl n Amerik kt vit?

  Une ne fakt kete lloj sporti e kam hasur vetem neper filma, po nuk mund duket terheqes dhe asnje lidhje me futbollin.
  Gjithsesi ne Amerike eshte nder me te shikuarit ne mos qofsha gabim, Albo si funkionon kjo loje eshte kampionat me vete?

 7. #7
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,090
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Kush do ta fitoj Superbowl n Amerik kt vit?

  Citim Postuar m par nga Lazo Lexo Postimin
  Une ne fakt kete lloj sporti e kam hasur vetem neper filma, po nuk mund duket terheqes dhe asnje lidhje me futbollin.
  Gjithsesi ne Amerike eshte nder me te shikuarit ne mos qofsha gabim, Albo si funkionon kjo loje eshte kampionat me vete?
  Ne Amerike e quajne Futboll dhe eshte sporti me i ndjekur ne Amerike. Per ta dalluar nga futbolli evropian, mund ta quash futboll amerikan. Kane kampionatin e tyre qe fillon cdo vit ne shtator dhe perfundon javen e pare te shkurtit. Jane gjithsej 32 ekipe ne gjithe Ameriken, te ndara ne grupe, 4 ekipe per grup. NFL - National Football League (Lidhja Kombetare e Futbollit) eshte organizata kryesore e ketij sporti, qe ka te gjitha te drejtat e sportit, si ne trasmetimin e ndeshjeve, edhe ne rregullat karshi sportit, ekipeve, dhe pronareve te ekipeve. 32 ekipet kane pronarin e tyre, por jane pjese e NFL dhe i nenshtrohen rregullave te NFL. NFL vete eshte i ndare ne NFC dhe AFC, si dy nen-ndarje dhe 32 ekipet jane te ndara mes ketyre te dy nenorganizatave.

  Sezoni zgjat plot 16 jave, pra behen 16 ndeshje ne sezon. Kur mbaron sezoni, ne baze te rezultateve, 16 ekipet me te mira, kalojne ne "playoffs", rangun e elimantoreve. Cdo ndeshje ne rangun e eleminatoreve, por nuk fitove je skualifikuar, nuk vazhdon dot me tej. Dy ekipet me te mira qe arrijne te kualifikohen, luajne ne finale, ne ndeshjen qe quhet "Superbowl" (Superkupa), pasi kush fiton ate, ka fituar Superkupen per ate vit dhe eshte ekipi me i mire ne bote ne kete lloj sporti.

  Eshte sport teper fizik dhe me nje hap shume te shpejte. Ndryshe nga futbolli evropian qe duhet te ndjekesh ndeshjen per 90 minuta dhe rastet per te shenuar gola jane te pakta, ky lloj sporti ka shume dinamizem dhe lojtaret shenojne shume "touchdowns" (prekja e topit ne fund te fushes se ekipit kundershtar).

  Une e kam ndjekur futbollin evropian kur jetoja ne Shqiperi. Por tani qe u mesuam me futbollin amerikan, kur shoh futboll evropian, me duket sport pa ritem e dinamizem.

  Albo

 8. #8
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,090
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Kush do ta fitoj Superbowl n Amerik kt vit?


 9. #9
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,090
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Kush do ta fitoj Superbowl n Amerik kt vit?

  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 10. #10
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,090
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Kush do ta fitoj Superbowl n Amerik kt vit?

  Kater ekipet e kualifikuara ne cerekfinale:

  - Kansas City Chiefs
  - Tampa Bay Buccaneers
  - Buffalo Bills
  - Green Bay Packers

  Ndeshjet e gjysemfinales:

  Kansas City Chiefs vs. Buffalo Bills
  Green Bay Packers vs Buccaneers

  Fituesit do te dalin ne finale.

 11. #11
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,090
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Kush do ta fitoj Superbowl n Amerik kt vit?

  Tom Brady dhe Buccaners kualifikohen n finale pasi munding Green Bay Packers.


 12. #12
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,090
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Kush do ta fitoj Superbowl n Amerik kt vit?

  Kansas City Chiefs kualifikohen n finale


 13. #13
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,090
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Kush do ta fitoj Superbowl n Amerik kt vit?

  Tampa Bay Buccaneers fituan ne finale kunder Kansas City Chiefs. Tom Brady ka fituar kupen e shtate ne karrieren e tij, me dy ekipe te ndryshme. Dhe ajo qe e ben te vecante kete fitore, sot ai eshte 43 vje dhe akoma luan futboll.


Tema t Ngjashme

 1. Kush do t fitoj zgjedhjet n Kosov?
  Nga ARIANI_TB n forumin Votime dhe sondazhe
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 01-05-2014, 02:57
 2. Kush do t fitoj zgjedhjet n Kosov...!!!???
  Nga ARIANI_TB n forumin Votime dhe sondazhe
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 01-05-2014, 02:53
 3. Kush do ti fitoje zgjedhjet parlamentare te Qershorit?!
  Nga brooklyn2007 n forumin Votime dhe sondazhe
  Prgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 08-02-2009, 09:44
 4. Kush do ti fitoj zgjedhjet n Shqipri?
  Nga martin_iden2001 n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 20-05-2005, 01:46
 5. Kush do ta fitoj kt vit Kampionatin Automobilistik t F1
  Nga VAZELOS n forumin Sporti npr bot
  Prgjigje: 29
  Postimi i Fundit: 13-12-2004, 19:01

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •