Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,090
  Postimet n Bllog
  3

  SHBA: Demokratt zyrtarizojn rezolutn pr shkarkimin e Trump, ja pr far akuzohet

  Emri: trump-ok.jpg

Shikime: 140

Madhsia: 31.9 KB

  Nj rezolut pr t fajsuar ish-presidentin e SHBA-ve, Trump pr rolin e tij n dhunn e javs s kaluar u prezantua zyrtarisht nga Demokratt gjat seancs s shkurtr q u zhvillua n Dhomn e Prfaqsuesve.

  Dokumenti akuzon Trump pr inkurajimin e protestuesve dhe kryengritsve pr t marshuar n Kapitol dhe luftuar gjat nj tubimi n 6 janar.

  Presidenti akuzohet gjithashtu pr t paktn 3 prpjekje pr t ndrhyr n procesin e ligjshm t numrimit dhe certifikimit t votave n Gjeorgji.

  N kt dokument tregohet t gjitha pretendimet t bra nga Trump pas humbjes s zgjedhjeve, duke prfshir se zgjedhjet ishin vjedhur dhe se ai sht fituesi i ligjshm.

  Seanca u ndrpre n m pak se 15 minuta pas nj kundrshtimi ndaj rezoluts nga nj ligjvns republikan nga Virgian. Ndrkoh seanca pritet t vazhdoj nesr.

  ORA NEWS

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,090
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: SHBA: Demokratt zyrtarizojn rezolutn pr shkarkimin e Trump, ja pr far akuzohet

  LAJMI I FUNDIT: Kreu i FBI ka leshuar nje memo gjithe drejtuesve te policive ne Amerike, se ne rast se kongresi perpiqet te largoje nga detyra presidentin Trump perpara dates se inagurimit, 20 janar 2021, grupe te armatosura kane bere plane te shkojne ne Washington D.C. FBI e quan kete nje perpjekje per kryengritje te armatosur. Memoja u eshte percjelle edhe gjithe anetareve te Kongresit Amerikan.

  Me pak fjale FBI i ben te qarte demokrateve: Mos luani me zjarrin! Po doni t'i vini zjarrin Amerikes, vazhdoni ne rrugen e nisur.

  Albo

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,090
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: SHBA: Demokratt zyrtarizojn rezolutn pr shkarkimin e Trump, ja pr far akuzohet

  SHBA/Dhoma e Prfaqsuesve votoi pr t ngritur zyrtarisht akuzat kundr Presidentit Donald Trump

  Emri: B62166CA-36B4-44C1-8D43-4D1EEB12A0DA_w1023_r1_s-750x375.jpg

Shikime: 109

Madhsia: 38.8 KB

  Nga VOA-

  Dhoma e Prfaqsuesve votoi pr t ngritur zyrtarisht akuzat kundr Presidentit Donald Trump.

  Rezoluta pr ngritjen e akuzave u miratua me 232 vota pro dhe 197 kundr.

  Vota n Dhomn e Prfaqsueve, vetm nj jav para se t mbaroj mandati i Presidentit Trump, shnoi t parn her n historin e Shteteve t Bashkuara kur ndaj nj presidenti jan ngritur dy her akuza pr shkarkim t mundshm, kt here pr nxitje dhune lidhur me sulmin n Kapitol.

  Ndrsa republikant votuan n bllok kundr ngritjes s akuzave pr shkarkim t Presidentit Trump vitin e kaluar, nn akuzn pr presion ndaj Ukrains pr t hetuar demokratin Joe Biden, tashm president i zgjedhur, udhheqsit republikan t Dhoms s Prfaqsuesve kt radh kishin sinjalizuar se nuk do t’u bnin presion antarve t tyre pr t votuar kundr prpjekjeve pr shkarkim.

  Demokratve q kontrollojn Dhomn e Prfaqsueve iu bashkuan edhe 10 antar republikan t Dhoms s Prfaqsuesve, duke mbshtetur prpjekjet pr t shkarkuar presidentin.

  Ndrsa vazhdonin komentet n Dhomn e Prfaqsuesve, Presidenti Donald Trump bri thirrje pr shmangien e akteve t dhuns. Prmes nj deklarate t nxjerr nga Shtpia e Bardh, presidenti thot se “i nxitur nga njoftimet pr demonstrata t reja, bj thirrje: JO dhun, JO thyerje ligji, JO vandalizm i asnj forme. Amerika nuk mishron akte t tilla. U bj thirrje T Gjith amerikanve t ndihmojn q t qetsojm gjakrat dhe t ulim tensionet. Faleminderit”.

  Miratimi i rezoluts pr ngritjen e akuzave pasoi nj sesion komentesh nga antart e Dhoms s Prfaqsuesve q u karakterizua nga deklarata pro dhe kundr procesit t ndara prgjithsisht n linja partiake.

  Kryetarja e Dhoms s Prfaqsuesve Nancy Pelosi e quajti presidentin nj krcnim “ndaj liris, vet-qeverisjes dhe sundimit t ligjit”. Por nj aleat i fort i presidentit, ligjvnsi republikan nga Ohajo, Jim Jordan tha se ngritja e akuzave kundr presidentit “nuk do t bashkoj vendin. Ky sht thjesht nj akt politik”. Demokratt, tha zoti Jordan, “duan ta shuajn kt president”.

  Ligjvnsi demokrat Steny Hoyer tha t mrkurn se presidenti “solli turp dhe kaos n presidenc” dhe e shndrroi n “arm urrejtjen”. Ligjvnsi republikan Tom Cole u shpreh kundr ngritjes s akuzave n ditt e fundit t presidencs Trump. “Nuk gjej dot asnj shembull tjetr q mund t shkaktoj prarje m t thella se sa ky akt q ka ndrmarr shumica e Dhoms. N vend q t prgatitemi pr administratn e ardhshme, shumica e Dhoms ka vendosur t laj hesapet me administratn ekzistuese”.

  Ligjvnsi republikan Jason Smith tha: “T vm popullin mbi politikn. Ky proces pr ngritje akuzash sht i paprgjegjshm”.

  Ligjvnsja Liz Cheney, numri tre ndr ligjvnsit republikan t Dhoms s Prfaqsuesve dhe nj ndr republikant q mbshtetn ngritjen e akuzave, tha se “kurr m par nga ana e nj presidenti nuk ka patur nj tradhti m t madhe”.

  Mes republikanve t tjer q than se do t votonin pr ngritjen zyrtarisht t akuzave pr shkarkimin e zotit Trump ishin ligjvnsit John Katko, Jaime Herrera Beutler, Adam Kinzinger, Dan Newhouse, Fred Upton dhe Kelly Armstrong.

  Ligjvnsja Jaime Herrera Beutler kishte njoftuar t martn n mbrmje se do t votoj pro ngritjes s akuzave. Ajo u shpreh nprmjet nj deklarate se zoti Trump “veproi kundr betimit q ka br si president”.

  “Presidenti i Shteteve t Bashkuara nxiti protesta t dhunshme q synonin t ndalonin transferimin paqsor t pushtetit nga nj administrat n tjetrn”, tha Herrera Beutler.

  M par, udhheqsi republikan i Dhoms s Prfaqsuesve Kevin McCarthy, nj aleat i ngusht i zotit Trump, kishte paralajmruar se “ngritja e akuzave pr shkarkimin e zotit Trump gjat ksaj periudhe do t kishte efektin e kundrt ndrsa vendi sht i prar”.

  Zoti Trump kishte prcjell nj mesazh t ngjashm gjat nj vizite n kufirin SHBA-Meksik t martn.

  “Po shkakton zemrim e ndasi t jashtzakonshme si dhe dhimbje shum m t mdha sesa shumica e njerzve mund t kuptojn, gj q sht shum e rrezikshme pr SHBA-n, veanrisht n kt koh t brisht”, tha zoti Trump.

  Ai foli pr “paqe e qetsi” dhe tha se tashm sht “koha pr ligj e rend”.

  Presidenti Trump, i cili n nj video javn e kaluar i tha turms s mbshtetsve t tij; “ne ju duam, ju jeni shum t veant”, nuk iu prgjigj pyetjeve t gazetarve.

  Tani shtja kalon pr gjykim n Senat, gj q ka shum t ngjar t ndodh pasi t ket mbaruar mandati i Presidentit Trump. Rezultati i procesit n Senat sht i paqart, por nse zoti Trump shpallet fajtor, Senati mund t votoj m pas pr t’i ndaluar mundsin pr t mbajtur post federal.

  Udhheqsi i shumics n Senat, republikani Mitch McConnell tha t mrkurn se “nuk kam marr nj vendim prfundimtar se si do t votoj”. Prmes nj komunikate, drejtuar kolegve republikan, zoti McConnell thoshte se do t dgjonte argumentet ligjore n Senat pas vots n Dhomn e Prfaqsuesve. Pasazhe t komunikats iu lexuan gazetarve nga nj ndihms i zotit McConnell.

  Kryetarja e Dhoms Nancy Pelosi njoftoi t martn von se kishte zgjedhur ligjvnsin Jamie Raskin pr t udhhequr nj grup ligjvnsish q do t paraqesin shtjen n Senat.

  “sht detyra e tyre kushtetuese dhe patriotike t paraqesin shtjen pr shkarkimin e Presidentit”, tha zonja Pelosi n nj deklarat. “Ata do ta bjn kt t udhhequr nga dashuria e madhe pr vendin, vendosmria pr t mbrojtur demokracin ton dhe besnikria ndaj Kushtetuts. Ata do t nderojn detyrn e tyre pr t mbrojtur demokracin pr popullin me shum solemnitet dhe urgjenc”.

  Nuk sht e qart nse udhheqsit e Dhoms s Prfaqsuesve do t’i drgojn menjher akuzat pr shqyrtim n Senat, duke pasur parasysh se mandati i zotit Trump prfundon javn e ardhshme. Edhe nse zoti Trump do t largohej nga detyra, nj vendim i Senatit pro akuzave pas prfundimit t mandatit, do ta ndalonte at t kandidonte pr nj post zyrtar n qeverin federale n t ardhmen.

  T martn von Dhoma e Prfaqsuesve miratoi nj rezolut nprmjet s cils i krkohej Nnpresidentit Mike Pence dhe antarve t Kabinetit t zotit Trump t prdorin autoritetin q i jep Kushtetuta duke larguar zotin Trump nga detyra pr paaftsi.

  Votimi prfundoi me 223 vota pro dhe 205 kundr rezoluts dhe ishte pothuajse trsisht n linja partiake.

  Prpara votimit t rezoluts t martn, zoti Pence i drgoi nj letr zonjs Pelosi duke shpjeguar se ai nuk do t merrte veprime bazuar n Amendamentit 25-t t Kushtetuts s SHBA, sipas t cilit nnpresidenti dhe shumica e antarve t kabinetit deklarojn nj president t paaft duke e shkarkuar at nga detyra.

  Zeri i Amerikes

 4. #4
  Bordi Drejtues Maska e Ingenuous
  Antarsuar
  13-05-2002
  Vendndodhja
  Shqipri
  Mosha
  41
  Postime
  952

  Pr: SHBA: Demokratt zyrtarizojn rezolutn pr shkarkimin e Trump, ja pr far akuzohet

  Ajo qe ka ndodhur ne Amerike eshte e paimagjinueshme!
  Propaganda fiton mbi nje President qe mori vota si askush tjeter.
  Fitoi mbi 80 milione zemra Amerikanesh dhe u rrezua nga manipulimet dhe propaganda.
  Akoma sme besohet qe ne tempullin e Demokracise te ndodhi nje manipulim i tille te vullnetit te qytetareve!
  "Askush nuk eshte perfekt, une jam askushi"

 5. Anetart m posht kan falenderuar Ingenuous pr postimin:

  Eloh ! (14-01-2021)

 6. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,090
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: SHBA: Demokratt zyrtarizojn rezolutn pr shkarkimin e Trump, ja pr far akuzohet

  Citim Postuar m par nga Ingenuous Lexo Postimin
  Ajo qe ka ndodhur ne Amerike eshte e paimagjinueshme!
  Propaganda fiton mbi nje President qe mori vota si askush tjeter.
  Fitoi mbi 80 milione zemra Amerikanesh dhe u rrezua nga manipulimet dhe propaganda.
  Akoma sme besohet qe ne tempullin e Demokracise te ndodhi nje manipulim i tille te vullnetit te qytetareve!
  Trump mori 12 milion vota me shume ne 2020 se sa ne 2016. Historikisht, cdo president qe rikandidon, nese e rrit numrin e votave nga mandati i pare, e ka fitoren ne xhep. Obama per shembull, kur u rizgjodh ne 2012, mori 3 milion vota me pak se 2008 dhe prape fitoi mandatin e dyte. Dhe me e bukura eshte se mediat po i bejne amerikanet budallenj, duke u thene: "Biden fitoi me shume vota se cdo president tjeter ne historine e Amerikes! Biden fitoi me shume vota se Obama!" Askush nuk i beson, pasi e pane qe Biden nuk mbushte dot as nje parkim makinash me makina qe ta degjonin te fliste, e jo me me njerez.

  Qe votat u manipuluan e vodhen, kjo eshte e sigurt. Pyetja shtrohet: Cfare do te bejne qytetaret amerikane dhe njerezit e drejte e te pakorruptuar qe sherbejne ne administraten federale para kesaj vjedhjeje te tille?

  Demokratet nxituan ta akuzojne Trump per here te dyte ne Kongres brenda vitit. Dhe kesaj here e bene ne kohe rekord. Brenda 7 oresh. Historikisht, duhet dite e jave qe te mblidhen provat, e firmat e perfaqesuesve qe presidenti ta gjeje veten nen akuze ne Kongres. Lind pyetja: Perse demokratet e bene kete gje kur nje jave si sot Trump nuk do te jete me president? E bene nga inati apo nga frika?

  Ajo qe eshte gjithashtu e cuditshme, eshte fakti se pas zgjedhjeve, Donald Trump, njeriu qe nuk linte pa u kthyer pergjigje askujt qe e ofendonte apo sulmoment pa te drejte, eshte bere shume i urte. Ore e minute e sulmojne dhe ai nuk ndihet gati fare. Nga nje ane thote se nuk e pranon humbjen e zgjedhjeve, dhe nga ana tjeter nuk ben ate qe e kemi pare te beje cdo dite per 4 vjet: te sulmoje kundershtaret e tij me fjale. E ben kete gje nga frika tani qe humbi pushtetin, apo ka vene ne levizje plane te tjera?

  Ish ushtarake amerikane qe kane punuar ne sherbimin sekret, kane perhapur fjale se ne 6 janar, mes njerezve qe hyne ne godinen e Kongresit kish edhe forca speciale amerikane, te veshur si protestues, me misionin venien nen kontroll te laptop te drejtueses se dhomes se ulet te Kongresit, Nancy Pelosi. Perflitet se forcat speciale e kryen kete mision me sukses, dhe vune nen kontroll laptop e saj dhe te 14 kongresmeneve te tjere. Ne ato laptops ka komunikime personale qe keta kane bere, qe mendohet se jane inkriminuese perpara ligjit. Dhe keta njerez spekullojne se kjo eshte arsyeja perse Nancy Pelosi dhe demokratet reaguan ne menyren si reaguan, kerkojne ti bejne gjyq nje presidenti ne ikje, nje jave para se ti mbaroje mandati.

  Dhe dalim tek pyetja tjeter e madhe: Dy shtyllat e forta te demokracise amerikane kane qene qytetaret liridashes, dhe njerezit e dedikuar te ushtrise amerikane qe e mbrojne kete liri me jeten e tyre. Vjedhjet e manipulimet e votave dhe virusi kinez covid-19 e rrezuan shtyllen e pare ne zgjedhje. Ngelet per te pare nese shtylla e fundit qe e mban ne kembe kete shtet, do te mbaje dot mbi supe fatet e vendit e mbare botes.

  E keqja e tregoi fytyren e saj per gjithe boten ta shikoje ne 2020. Tani presim te shikojme reagimin e Zotit ne qiell ne 2021.

  Albo

Tema t Ngjashme

 1. SHBA, nj shqiptar akuzohet se ka prdhunuar nj qen
  Nga landi45 n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 53
  Postimi i Fundit: 08-04-2012, 19:55
 2. SHBA: Betim Kaziu, akuzohet nga FBI pr terrorizm
  Nga Electrical n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 62
  Postimi i Fundit: 08-07-2011, 06:25
 3. Prgjigje: 107
  Postimi i Fundit: 23-11-2007, 10:19
 4. Demokratet ne SHBA fitojne thelle votimet
  Nga Alket123 n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 09-11-2005, 18:46
 5. Cfare Arriti Opozita me Shkarkimin e Prokurorit te Pergjithshem?
  Nga alumni n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 11-05-2002, 03:28

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •