Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,799
  Postimet n Bllog
  3

  Itali: Arratiset trafikanti i drogs Moisi Habilaj nga burgu

  Arratiset Moisi Habilaj n Itali! Policia shkoi pr ta rikthyer n burg, nuk u gjet n banes

  Emri: moisi-habilaj.jpg

Shikime: 117

Madhsia: 18.0 KB

  Moisi Habilaj sht arratisur n Itali pasi Policia shkoi pr ta rikthyer n burg pas vendimit t Gjykats s Apelit t Katanias, bjn me dije burime pr BalkanWeb.

  Prej majit t vitit t kaluar Habilaj ishte n arrest shtpie, por n dhjetor 2020 Apeli i Katanias konfirmoi dnimin e Shkalls s Par me 15 vite e 5 muaj dhe 5 dit burg.

  Grupi kriminal n t cilin bnte pjes Habilaj operonte mes Shqipris e Siilis, pr trafik kryesisht droge por edhe armsh luftarake.

  N kt shtje u implikua edhe ish-ministri i brendshm, Saimir Tahiri q sht kushri me Habilajt, por ndryshe nga ta Tahiri llogarit e hapura i ka vetm me drejtsin shqiptare.

  Si baz e vllezrve Habilaj, Moisi, Artan dhe Florian ishte pikrisht fshati Babic n Vlor, ku u kap nj sasi e madhe droge prej 3.9 ton kanabis n vitin 2017.

  Tashm Moisi Habilaj rrjedhimisht duhet t shpallet n krkim nga Italia dhe t vuaj vitet e dnimit me burg t caktuar nga Apeli i Katanias.

  Balkanweb
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e [Elita]
  Antarsuar
  15-02-2013
  Vendndodhja
  Larg!
  Postime
  452

  Pr: Itali: Arratiset trafikanti i drogs Moisi Habilaj nga burgu

  E kan lene me qellim te iki, kushedi sju ka ec mire bisnesi pa te zotin 🤣

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,799
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Itali: Arratiset trafikanti i drogs Moisi Habilaj nga burgu

  “Telefoni i tij i fikur prej…”, mediet italiane shkruajn pr arratisjen e Moisi Habilaj: Jetonte n zonn e kontrolluar nga bosi i Cosa Nostra!

  ITALI
  “Q nga e shtuna e kaluar, telefoni i tij sht i fikur dhe i paarritshm”, kshtu shkruajn mediat italiane nj dit pas lajmit t bujshm t arratisjes s trafikantit shqiptar t drogs, Moisi Habilajt, nga nj banes n provincn e Katanias, ku ndodhej nn masn e siguris “arrest shtpie”.

  43-vjeari shqiptar mbahej n mbikqyrje me byzylyk elektronik, pasi ishte dnuar me 15.5 vite burg, ndrsa dje kur policia ka shkuar pr ta rikthyer n burg, ai nuk sht gjetur n banes.

  “Misteri i fundit n lidhje me trafikantin shqiptar t drogs Moisi Habilaj kalon nga nj apartament i vogl n San Michele di Ganzaria, n provincn e Catania, n at q pr dekada ka qen territori referues i shefit t Cosa Nostras, Ciccio La Rocca”, shkruajn mediat italiane.

  M tej, n shkrim thuhet se “Ku ka shkuar Habilaj? Avokatt q e mbrojn at prjashtojn ekzekutimin e nj urdhri ekstraktimi n Shqipri, vend n t cilin Moisi Habilaj sht prballur me nj hetim paralel me at t gjyqsorit Italian. 43 vjeari Habilaj, para se t shkonte n San Michele di Ganzaria, ishte burgosur n burgun Bicocca. Pasi kaloi 954 dit pas hekurave, 43 vjeari u transferua n qytetin e Calatina ku ai ishte mysafir i nj t afrmi, nga ana e babait pr pak m shum se nj muaj”.

  N fazat e hershme t gjykimit t shkalls s par, Habilaj bashkpunoi me drejtsin, por nuk u b kurr bashkpuntor i saj.

  Ai pranoi pjesrisht akuzat, dhe kjo u vlersua pozitivisht nga ana e gjyqtarve, por nuk ndikoi n uljen e viteve t tij t dnimit, veanrisht pr shkak se ai kishte rolin e shefit t grupit kriminal.

  (BalkanWeb)

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 05-06-2016, 19:07
 2. Lordi i droges i Meksikes,El Chapo,arratiset nga burgu.
  Nga benseven11 n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 16-07-2015, 22:23
 3. Arratiset nga burgu vllai i vrassit t kol. Arben Zylyftarit
  Nga {A_N_G_E_L_69} n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 13-01-2014, 20:53
 4. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 14-08-2007, 17:10
 5. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 12-08-2003, 11:16

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •